TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 14 Ara 2017, 09:18

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2713 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 143 44 45 46 4755 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 20:27 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

SATCOM

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 00:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
SATCOM

Resim
Ustadim,

SATCOM degil SATCOM Radomu. Kabaca, uydu anteni uzerindeki kapak. Amaci anteni dis hava sartlarindan korumak. Ozelligi ise elektromanyetik sinyalleri engellememesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 03:14 
Yeni Üye

Ankaya geniş alan gözetleme denilen bir sistem takılıcakmış.
http://www.esensi.com.tr/tr/
Firmanın kökenine bakılınca Sierra Nevada ismi gözüktü.Benim anlamadığım abd Gorgon Starenin bize aktarılmasına nasıl izin verdi bu teknoloji aktarımı olayı ankaya çok ciddi bir güç çarpanı olur.Hatta şu ana kadar olan her eklentiden daha fazla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 11:05 
Yeni Üye

Geniş alan tarama, Flir özelliğini kullanan bir software mi? yoksa ayrı bir aparat mı??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 12:51 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ankaya geniş alan gözetleme denilen bir sistem takılıcakmış.
http://www.esensi.com.tr/tr/
Firmanın kökenine bakılınca Sierra Nevada ismi gözüktü.Benim anlamadığım abd Gorgon Starenin bize aktarılmasına nasıl izin verdi bu teknoloji aktarımı olayı ankaya çok ciddi bir güç çarpanı olur.Hatta şu ana kadar olan her eklentiden daha fazla.
Elbet bir çıkarları vardır. Bu GAG sistemi sayesinde İHA araçlarında da tasarruf edeceğiz, menzil genişleyecek ancak karıştırmamak gerek Bu 2017 içinde teslim edilecek ANKA-S'e değil ANKA-B'ye takılacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 04:49 
Yeni Üye

Farnborough Havacılık Fuarı-2016
12.07.2016

Bence bundan hava kuvvetlerinin de alması lazım.
SATCOM'u yok, S için istenilen yüzlerce ıvır zıvırı yok ama SAR'ı var, CATS'i var, 30 bin feet irtifayı görebiliyor, 26-27 saat uçabiliyor. Zaten kuvvetin de at gibi temposu var. Tedarik ve işletme bakımında S'lerden ucuz da olacaktır. Alsınlar bundan 2 sistem, yurtiçinde koştursunlar işte.

Çoğunlukla yurtdışında uçacak 10 Anka-S'e, o da 18 saat-23-24 bin feet irtifada, fazla mı güveniyorlar ne ? Tamam diğer kuvvetlerin, EGM'nin bireysel yetenekleri artacak ama bilmiyorum. Gerçi daha Heron'lar var ama onları da Twitter'dan tepemizde 5 saattir Heron vızıldıyor sesten uyuyamıyorum gibi twitler yüzünden sevemez oldum. Neden böyle bilmiyorum ama Şemdinli-Yüksekova, Lice gibi yerlerdeki örgüt sempatizanlarından bu şekilde çok twit gördüğüme eminim. Zaten kuvvet Heron'ları 16-18 saat uçuruyormuş.

Yani kısacası, yurtiçinde iki sistem Anka-B'yi gocunmadan uçursa hava kuvvetleri, fena mı olurdu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 17:19 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resim
12.07.2016

SATCOM'u yok, S için istenilen yüzlerce ıvır zıvırı yok ama SAR'ı var, CATS'i var, 30 bin feet irtifayı görebiliyor, 26-27 saat uçabiliyor. Zaten kuvvetin de at gibi temposu var. Tedarik ve işletme bakımında S'lerden ucuz da olacaktır. Alsınlar bundan 2 sistem, yurtiçinde koştursunlar işte.

Çoğunlukla yurtdışında uçacak 10 Anka-S'e, o da 18 saat-23-24 bin feet irtifada, fazla mı güveniyorlar ne ? Tamam diğer kuvvetlerin, EGM'nin bireysel yetenekleri artacak ama bilmiyorum. Gerçi daha Heron'lar var ama onları da Twitter'dan tepemizde 5 saattir Heron vızıldıyor sesten uyuyamıyorum gibi twitler yüzünden sevemez oldum. Neden böyle bilmiyorum ama Şemdinli-Yüksekova, Lice gibi yerlerdeki örgüt sempatizanlarından bu şekilde çok twit gördüğüme eminim. Zaten kuvvet Heron'ları 16-18 saat uçuruyormuş.

Yani kısacası, yurtiçinde iki sistem Anka-B'yi gocunmadan uçursa hava kuvvetleri, fena mı olurdu ?

Hava Kuvvetleri'nin 10 adet Anka-A 30 adaet Anka-B siparişi var zaten. Büyük ihtimal Anka-A'yı iptal eder S alır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 02:18 
Üye

Alıntı:
Resim
12.07.2016

Hava Kuvvetleri'nin 10 adet Anka-A 30 adaet Anka-B siparişi var zaten. Büyük ihtimal Anka-A'yı iptal eder S alır.
30 adetlik Anka-B siparişi ne zaman verildi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 11:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Resim
12.07.2016

SATCOM'u yok, S için istenilen yüzlerce ıvır zıvırı yok ama SAR'ı var, CATS'i var, 30 bin feet irtifayı göre biliyor, 26-27 saat uçabiliyor. Zaten kuvvetin de at gibi temposu var. Tedarik ve işletme bakımında S'lerden ucuz da olacaktır. Alsınlar bundan 2 sistem, yurtiçinde koştursunlar işte.

Hocam benim bildiğim sadece 10 adet ANKA-S siparişi var 10 tane A 30 tane B siparişini ilk sizden duydum. Bir de kabulu yapılan ancak kuvvetin almadığı 1 sistem A olacak o kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 16:16 
Süvariler

ANKA-B siparişi HVKK değil EGM oda 15 tane... 6sı acil gerisi opsiyon...
Birde EGM'nin aynı şekilde Bayraktar siparişi var 6+9 diye...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 16:24 
Üye

Hocam Batman'da kalkış ve iniş esnasında çok fazla rahatsız edici ses çıkarmasını normal karşılamıştım ama belli bir irtifaya çıktığında, görülmese bile sesi sayesinde tepede bir yerlerde olduğunu belli ettiriyor
Servis irtifası fazlasıyla yüksek ANKA'nın sanmıyorum standart irtifada iken sesinin duyulacağını.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 18:16 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Resim
12.07.2016

SATCOM'u yok, S için istenilen yüzlerce ıvır zıvırı yok ama SAR'ı var, CATS'i var, 30 bin feet irtifayı göre biliyor, 26-27 saat uçabiliyor. Zaten kuvvetin de at gibi temposu var. Tedarik ve işletme bakımında S'lerden ucuz da olacaktır. Alsınlar bundan 2 sistem, yurtiçinde koştursunlar işte.

Hocam benim bildiğim sadece 10 adet ANKA-S siparişi var 10 tane A 30 tane B siparişini ilk sizden duydum. Bir de kabulu yapılan ancak kuvvetin almadığı 1 sistem A olacak o kadar.
Bu sipariş ANKA-S projesinden önceydi şimdi değişir elbet. Birde neden 2 sefer yazıyorsunuz ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2016, 13:11 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Bu sipariş ANKA-S projesinden önceydi şimdi değişir elbet. Birde neden 2 sefer yazıyorsunuz ki?
Olmayan siparişleri nasıl uyduruyorsunuz kaynağınız var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 16:28 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
Hayırlı olsun diyebilir miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 23:44 
Üye

Bugün başka bir yerde daha okumuştum. İnşallah diyelim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 23:50 
Süvariler

Resim
Hocam Suriye'de bir tek biz mi uçuyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2016, 23:57 
Akıncılar

Alıntı:
Resim
Hocam Suriye'de bir tek biz mi uçuyoruz?
Ayrica piston motorlu bir IHA icin hiz yuksek gorunuyor. Belki farkli bir ISR platformu olabilir. KingAir300 gibi mesela veya baska bir turboprop.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 00:00 
Yeni Üye

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1 ... 20bağlantı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 01:37 
Süvariler

Ben başka birşey tahmin ediyorum da yazmıyayım. Bekleyip görelim. Belki yanlış tahmindir :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 02:42 
Akıncılar

Bu aracın El-Adnani'nin öldürülmesi ile ilgisi olabilir mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uçağın hızını görünce Reaper diyesim geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 12:51 
Süvariler

Bu aracın El-Adnani'nin öldürülmesi ile ilgisi olabilir mi acaba?
Tahminim yanlış çıktı gibi, muhtemel ABD ihası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2016, 22:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bende yanıldığımı düşünüyorum büyük ihtimalle amerikan ihası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 20:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ne zamandır aklıma takılıyor. İHA deyince aklımıza gelen ilk sorun faydalı yük taşıma kapasitesinin yetersizliği oluyor. Peki neden çift motorlu yapılmıyor bu ihalar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 21:31 
Akıncılar

Ne zamandır aklıma takılıyor. İHA deyince aklımıza gelen ilk sorun faydalı yük taşıma kapasitesinin yetersizliği oluyor. Peki neden çift motorlu yapılmıyor bu ihalar?
2xmotor olunca bu seferde farkli sorunlar cikacak. Iki motor demek kafadan daha fazla yakit tasimak demek, daha agir IHA demek, daha pahali bir cozum demek, farkli aerodinamik sorunlar demek vs. IHA tasarimi optimizasyon gerektiren bir is. Once yapacagin IHA'dan ne istiyorsun, uzerine ne takacaksin ve performans kriterleri nelerdir belirledikten sonra piston motor mu, turboprop mu veya tek-cift motor mu karar verirsin. ANKA ozelinde gidersek cift motoru gerektirecek bir tasarim degil. Benzeri ABD'li GeneralAtomics GrayEagle MQ-1C'de benzer agirlikta IHA ayni Thielert Centurion 2.0 motoru kullaniyor. ANKA'nin sorunu (bence) baslangictaki tasarim agirligi olan 1.5 ton'u 200kg gibi gecmesi, ve 1.7 ton agirliga ulasmasi oldu. O zaman 155hp motorlu olarak tasarladigin IHA'nin agir olmasi, irtifa(30binft) sorunu, faydali yukun agir olmasi vs nedenlerden performans sorunlari yasadi. Diger uzun suren altsistem gelistirme/yazilim/test sureclerini de eklersek, ANKA projesi TAI icin iyi bir ogrenme projesi oldu. Zaten pek dikkat edilmiyor ama ANKA projesi seri uretime yonelik bir proje degildi. TAI-SSM arasindaki sozlesmesi teknoloji kazanim projesi olarak goruluyor. TAI'de zaman icinde ANKA'yi gelistirerek ANKA-B yapti. Motor original Theilert verdigi motor yetersiz kalinca( ve ustune firmayi Cinliler satin alinca) TEI'de milli IHA motoru gelistirme projesi cikti. Simdi ANKA-S gibi belkide kendi sinifindaki(MALE kageorisinde) en ileri IHA olma yolunda ilerliyor. Allah utandirmasin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 21:56 
Üye

Ne zaman sillahli Anka faliyete gecer? bilgisi olan arkadaslar cevap verirmisiniz ? lutfen tsk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 23:22 
Uzaklaştırıldı

Bu kadar İHA'ya gerek var mı EGM için ?
Ordu ihtiyacı gibi istek listesi maşallah

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 23:38 
Akıncılar

Alıntı:

Bu kadar İHA'ya gerek var mı EGM için ?
Ordu ihtiyacı gibi istek listesi maşallah
Siparislerin hepsi teslim aldiklarinda, EGM'nin elindeki IHA kabiliyeti olarak TSK'dan daha iyi konuma gelecekleri kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 00:28 
Uzaklaştırıldı

Bir emniyet gücü bu kadar İHA envanterini ne yapacak anlamak güç ?
Havacılığa bi merak sararlarsa gerisi de gelir bu işin
Artık Süper Tucano felan da isterler İHA nın gördüğüne binmek için. Sonrası Alphajet bitirişi de Rafale ile yapar Egm Hava Kuvvetlerini kurarlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 09:26 
Yeni Üye

EGM bu sınıfta ki ihaları nerede kullanacak ? Şehirde ANKA-B kullanırlar mı ? Yoksa kırsalda mı kullanacaklar ? Eğer kırsalda kullancaklarsa TSK ile bir koordinasyon lazım değil mi ? Ayrıca bu uçakları nereden kaldıracaklar , bakımı nasıl yapacaklar ?
Kısacası EGM sipariş ettikleri yaklaşık 30 ihayı efektif şekilde kullanabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 09:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Artık Süper Tucano felan da isterler İHA nın gördüğüne binmek için. Sonrası Alphajet bitirişi de Rafale ile yapar Egm Hava Kuvvetlerini kurarlar
Anlamak neden güç olsun ki ? BTÖ' nün şehirlerimizi işgal girişimi daha bir yılını doldurmadı. Ne çabuk unutuyoruz bazı şeyleri. BTÖ ile mücadele devam edecekse bu mücadelenin şehirlerimize sıçrayacağı da kesin. Ayrıca sokaklar suç örgütlerinden geçilmiyor. Bundan HDP şikayetçi olsa anlarım ama siz neden şikayetçisiniz?

Bu arada Tucano ya gerek yok ama Silahlı İHA alınmalı. Aynı İsrail gibi teröristin kafasına indirmeli bombaları...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 10:12 
Uzaklaştırıldı

Şehirler de kalkışma olduğunda TSK dan destek alındı . Bir çok şehirde M48 ve M60 lar ile fare temizliği yapıldı, Gzpt ile itlafa devam edildi.

Şimdi bu duruma bakarsak EGM 'nin Fnss den Gzpt , Otokar'dan Tulpar hatta Altay ihalesi sonrasında 15 kesin + 10 adetlik te bi opsiyon istemesi mi gerekiyor şehir kalkışmalarında zırhlılar çok işe yaradı diye..

Bu ülkede TSK var. İçinde çürük elmalar olsa da belki tam temizlenmese de Ordu'ya güvenmek lazım. Alternatif bir ordu kurmaya çalışmak, bir anlamda Rejim Muhafızları yaratmaya çalışmak anlamsızca bir çabadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 11:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bence emniyete iha alımı, projeye destek amacıyla alınmış bir karar. Müsteşar projeye yapılan engellemeleri siyasi iradeye bildirmiştir mutlaka...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 11:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bence emniyete iha alımı, projeye destek amacıyla alınmış bir karar. Müsteşar projeye yapılan engellemeleri siyasi iradeye bildirmiştir mutlaka...
Ben emniyetin belirli bir sayıda ihası olması gerektiği kanaatindeyim. En nihayetinde şehirlerin güvenliğini sağlıyorlar. Şehir üzerinde sürekli iha uçurmanın kime zararı olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 12:20 
Akıncılar

Alıntı:

Ben emniyetin belirli bir sayıda ihası olması gerektiği kanaatindeyim. En nihayetinde şehirlerin güvenliğini sağlıyorlar. Şehir üzerinde sürekli iha uçurmanın kime zararı olur?
Sanıyorum helikopter uçurmaktan daha az maliyetli....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 12:53 
Süvariler

EGM elbette İHA ihtiyacı olan bir kurum hele de Türkiye şartlarında ve bu yüzyılda hayli hayli ihtiyacı var ancak alınan İHA'nın sınıfı mı biraz problem oluşturuyor zihinde bilemiyorum. @robust başka bir başlıkta bahsetmişti sanıyorum, EGM için daha optimal çözümler düşünülmeli diye. Ancak büyük ihtimalle proje desteği ön planda tutuluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 13:28 
Uzaklaştırıldı

Tabi ki alınsın ancak alınacak İHA'nın tipi önemli olan.
Ordu envanterindeki özellikler yerine daha küçük daha kompleks cihazlar daha çok iş görür.
TSK da ne varsa EGM'de de olsun diye bir düşünce olamaz. Neredeyse silahlı iha da olsun diyecek duruma getirmeye gerek yok olayı..

Polisin görevi bellidir , Askerin görevi bellidir. Şartlar gerektirirse ortak operasyon yapılır Ordu envanterinden destek alınır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 17:46 
Uzaklaştırıldı

Olay Egm'ye İHA alınmasın değil.
Tabi ki alınsın ancak alınacak İHA'nın tipi önemli olan.
Ordu envanterindeki özellikler yerine daha küçük daha kompleks cihazlar daha çok iş görür.
TSK da ne varsa EGM'de de olsun diye bir düşünce olamaz. Neredeyse silahlı iha da olsun diyecek duruma getirmeye gerek yok olayı..

Polisin görevi bellidir , Askerin görevi bellidir. Şartlar gerektirirse ortak operasyon yapılır Ordu envanterinden destek alınır.

Bir Fotoraf bin cevaba kaadir :

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 18:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şehirler de kalkışma olduğunda TSK dan destek alındı . Bir çok şehirde M48 ve M60 lar ile fare temizliği yapıldı, Gzpt ile itlafa devam edildi.

Şimdi bu duruma bakarsak EGM 'nin Fnss den Gzpt , Otokar'dan Tulpar hatta Altay ihalesi sonrasında 15 kesin + 10 adetlik te bi opsiyon istemesi mi gerekiyor şehir kalkışmalarında zırhlılar çok işe yaradı diye..

Bu ülkede TSK var. İçinde çürük elmalar olsa da belki tam temizlenmese de Ordu'ya güvenmek lazım. Alternatif bir ordu kurmaya çalışmak, bir anlamda Rejim Muhafızları yaratmaya çalışmak anlamsızca bir çabadır.
Tank niye alınsın yahu??? Ne alakası var.
İnsanlı hava araçlarını kullanmak zorunda olan EGM insansızlara neden ihtiyaç duymasın?
EGM' nin ihtiyaçlarını zamanında karşılamak istemesini alternatif ordu kurmak olarak algılamak da neyin nesi. İha ile alternatif ordu mu olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 20:38 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bugün EGM'ye alınan bu askeri seviyedeki araçlar ileride ne işler için kullanılacak, bekleyip görelim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 20:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

EGM işinde ayarı kaçıracaklarına şüphe yok sürekli hala kriptolar var mı şüphesi, evhamından dolayı. Ama bence EGM'nin en azından az sayıda ihasının olması bununla alakalı olmasa gerek. Kalkışma öncesi de EGM iha almayacak mıydı zaten?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 21:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Keşke Gen. Kur'a bağlı bir bağımsız bir İHA komutanlığı kurulabilse de tüm kuvvetlere hizmet verse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 21:53 
Süvariler

Keşke Gen. Kur'a bağlı bir bağımsız bir İHA komutanlığı kurulabilse de tüm kuvvetlere hizmet verse.
Neden üstad? Başka bir konu başlığında tam tersi bir mantık ile geleceğini umduğumuz silahlı Hürkuş'ları da kara havacılara istiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 22:37 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Tank niye alınsın yahu??? Ne alakası var.
İnsanlı hava araçlarını kullanmak zorunda olan EGM insansızlara neden ihtiyaç duymasın?
EGM' nin ihtiyaçlarını zamanında karşılamak istemesini alternatif ordu kurmak olarak algılamak da neyin nesi. İha ile alternatif ordu mu olur?
Kritik nokta zaten "Egm'nin ihtiyacı" lafında...!!!

Egm ' nin neredeyse 20 taneye yakın MALE sınıfı iha ya ne ihtiyacı var ona odaklanmak lazım.
Dünya'da herhangi bir POLİS teşkilatında 20 tane MALE sınıfı İha envanteri var mı ?
Taktik iha alırsın eyvallah , hadi 1-2 tane Male belki , ama 20 ye yakın alırsan bu iş alternatif ordu heyecanına girer... Hani yine bi vukaat çıkarsa TSK ya minnet etmeyelim kendi işimizi kendimiz görelim mantığına gidiyor iş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 23:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yıllar önce hükümetin polis sevgisi kendini silah ve ekipman alımında gösterdiğinde özellikle bu forumda gayet net bir karşı tavır vardı. O tavır artık yok. Herkes memnun. Geçen yıl dile getirmiştim, kimse de oralı olmamıştı. Polisin ağır silahla, MALE sınıfı ihayla, bir çok ülkenin ordusundan daha fazla sayıda hafif zırhlı araçla ne işi olur?! Bobbafettoşçulardan temizledik diye çok güveniyorlar. Varlarını yoklarını yatırıyorlar. Ülkenin değil hükümetin kolluğu olarak kullanıyorlar. Gezi'den beri artan şekilde görüyoruz.

Polisi ülke içinde asker olarak kullanan ABD'nin bir çok eyaleti bu eylemi yasayla engellemiş. "Emergency" durumunda National Guard'dan talep ediyorlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 23:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Kritik nokta zaten "Egm'nin ihtiyacı" lafında...!!!

Egm ' nin neredeyse 20 taneye yakın MALE sınıfı iha ya ne ihtiyacı var ona odaklanmak lazım.
Dünya'da herhangi bir POLİS teşkilatında 20 tane MALE sınıfı İha envanteri var mı ?
Taktik iha alırsın eyvallah , hadi 1-2 tane Male belki , ama 20 ye yakın alırsan bu iş alternatif ordu heyecanına girer... Hani yine bi vukaat çıkarsa TSK ya minnet etmeyelim kendi işimizi kendimiz görelim mantığına gidiyor iş.
Üstadım BTÖ ye karşı orta irtifa iha lazım. Alçak irtifa sistemleri keklik gibi avlarlar. TSK' nın elindeki ihalar daha kendilerine yetmiyor. Yarın bir gün acil bir ihtiyaç olduğunda TSK müsait olacak mı? Veya nasıl koordine olacaklar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 08:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Neden üstad? Başka bir konu başlığında tam tersi bir mantık ile geleceğini umduğumuz silahlı Hürkuş'ları da kara havacılara istiyoruz.
Hocam her kuvvet kendisine IHA filosu istiyor. Çoğunlukla da gorev alanları çakışacak gibime geliyor. O zaman da bir karmaşa olmaz mı? Koordinasyon nasil yapilacak? Mesela X bölgesi üzerinde birden fazla kuvvet İHA uçurmak isteyecek ama o zaman da Y bölgesi boş kalacak. Nasıl anlaşacaklar? Her ikisi de ısrarcı olurlarsa? Benim endişem bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 10:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Hocam her kuvvet kendisine IHA filosu istiyor. Çoğunlukla da gorev alanları çakışacak gibime geliyor. O zaman da bir karmaşa olmaz mı? Koordinasyon nasil yapilacak? Mesela X bölgesi üzerinde birden fazla kuvvet İHA uçurmak isteyecek ama o zaman da Y bölgesi boş kalacak. Nasıl anlaşacaklar? Her ikisi de ısrarcı olurlarsa? Benim endişem bu.
Murattekin hocam ihalar askeri istihbarat yapısı içinde karargaha bağlı çalışacak ve orada oluşturulan bilgi havuzuna göre gerekli birim operasyon yapacak harekete geçecek diyorsunuz doğru mudur? Gerekirse havadan, gerekirse karadan müdahale edilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 13:00 
Süvariler

TAI’nin ANKA-S modeli ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamladı

Resim

Türkiye’nin MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı üretilen tek İHA’sı ANKA önemli bir kilometre taşını daha geçti. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ/TAI)’nin ANKA serisi insansız hava araçlarının en gelişmiş, Hava Kuvvetleri Komutanlığının talep ettiği son versiyonu olan ANKA-S ilk uçuşunu geçtiğimiz Pazar günü başarıyla tamamladı. Çalışmalarına ANKA’nın A versiyonu ile başlayan ve bu uçakları Elazığ’da operasyonel hale gelen TAI, ANKA’nın B versiyonundaki testleri de tamamladı. Bu gelişmelerin ardından Hava Kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda yeni özellikleri kazanan İHA üretim faaliyetleri tamamlanmış ve ilk uçuşuna hazırlanıyordu. Türkiye’nin uydu kontrollü ilk, ve faydalı yük kapasitesi en yüksek İHA’sı ANKA-S 25 Eylül Pazar günü Sivrihisar’dan otonom olarak havalandı, otonom olarak 2,5 saat uçuşun ardından yine otonom olarak piste indi. Bu uçuş sırasında Hava Kuvvetlerinin taleplerine uygun olarak uçağa kazandırılan pek çok yeni nesil özellik denenmiş oldu. Geliştirilmiş olan yeni nesil milli görev ve uçuş kontrol bilgisayarının kullanıldığı teste otonomi kabiliyetleri artırılan yeni nesil milli yazılımlar başarı ile test edildi.

Yer Kontrol İstasyonunda da bir çok özelliği artırılmış olan sistemde de milli olarak geliştirilen gerçek zamanlı işletim sistemine sahip, uluslararası sertifikasyon kurallarına göre geliştirilen hava aracı ve faydalı yük kontrol bilgisayarları kullanıldı.

Ülke sanayisinin birçok önemli firmasının geliştirdiği yeni nesil donanımların ve yazılımların kullanıldığı sistem, ülke savunma sanayinin gelişmekte olan teknolojisinin gösterimi açısından da önemli bir testi başarı ile tamamlamış oldu.

Bu uçuş ile ANKA-S İHA’sının üretiminin planlanan takvime uygun şekilde yürüdüğü ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre birinci ANKA-S havadayken ikincisi de uçuşa hazır bekliyordu. İHA’ların teslimatının 2017 ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.

kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/tainin- ... adi/2588/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 13:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Beni en çok heyecanlandıran proje,inşallah takvimde bi sarkma olmaz.

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 13:26 
Süvariler

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2713 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 143 44 45 46 4755 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: