TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 14 Ara 2017, 01:40

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2713 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 149 50 51 52 5355 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 19:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Yakından bakın, sadece bana mı photoshop gibi gözüküyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 20:00 
Süvariler

Ne yalan diyeyim dönüp dönüp bakıyorum banada photoshop gibi geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 20:17 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Gölgeleri bu kadar iyi ayarlamış ise photoshop yapanı da tebrik etmek gerekir. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 20:28 
Üye

Anka 011 neden degisik? Iptalmi edildi? Bilen birisi bilgilendirirse sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 20:44 
Uzaklaştırıldı

Gölgelara bakın shop gibi değil. En fazla makettir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2017, 22:54 
Süvariler

Sağ taraftaki pilonun arkası boş, önü boş mu dolu mu görünmüyor.
Merak ettiğim şey tandem yerleştirilen mam-l mühimmatının atış sıralaması önden arkaya mı yoksa arkadan öne doğru mu yapılıyor?

Eğer atış sıralaması önden arkaya doğru ise sağ pilon tamamen boştur, bu durumda denge sorunları olmuyor mu? Neticede sol taraf 50 kg daha ağırdır.

Eğer atış sıralaması arkadan öne doğru ise denge sorunu fazla olmayabilir fakat arkadaki mühimmat ayrılmadan önce lazer noktalamasını görebiliyor mu, yoksa mühimmatın pilonda olduğu esnada lazer noktalamasını görmesi şart değil mi?

Cirit füzesinde aşırma atış yapılabiliyordu bu opsiyonun mam-l mühimmatına uyarlanmış olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 00:40 
Süvariler

Solda cirit lançeri sağda 2xmam-l görseli; istenildiğin de sağlı sollu 2 lançer 8xcirit, istenildiğinde sağlı sollu salar ile 4xmam-l taşıyabiliri mi vurgulamak için o şekilde kurgulanmış? Bu şekilde bir konfigürasyon olmaz herhalde. Foto-shop gibi duruyor çünküde görsel, hoş görselin kalitesi yüksek değil pikselleşiyor yakınlaşınca anlaşılmıyor aslında net.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 09:02 
Süvariler

Cok guzel bir haber. Biraz daha buyuk muhimmatlar takilsa super olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 11:53 
Süvariler

Solda cirit lançeri sağda 2xmam-l görseli; istenildiğin de sağlı sollu 2 lançer 8xcirit, istenildiğinde sağlı sollu salar ile 4xmam-l taşıyabiliri mi vurgulamak için o şekilde kurgulanmış? Bu şekilde bir konfigürasyon olmaz herhalde. Foto-shop gibi duruyor çünküde görsel, hoş görselin kalitesi yüksek değil pikselleşiyor yakınlaşınca anlaşılmıyor aslında net.
Fotoğraf muhtemelen takabiliyoruzu göstermek amacıyla fotoğraf çekimi için yüklenmiş mühimmatla çekilmiştir, fuar zamanı yerdeki uçağın bir tarafının hava bir tarafının yer mühimmatı ile görülmesi gibi

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 00:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İDEF öncesi bir güzel haber. IHA larda uydu iletişimi sağlayacak olan Aselsan uydu anten sistemi hazırmış. IDEF te resim inceleme bekliyoruz sayın üyeler.

Resim

ASELSAN Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Terminali Göreve Hazır

http://www.milscint.com/tr/aselsan-ku-b ... eve-hazir/

CATS tamam , anten tamam. Motorada az kaldı. IHA olayı bayağı bir mesafe katediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 09:42 
Uzaklaştırıldı

İDEF öncesi bir güzel haber. IHA larda uydu iletişimi sağlayacak olan Aselsan uydu anten sistemi hazırmış. IDEF te resim inceleme bekliyoruz sayın üyeler.

Resim

ASELSAN Ku-Bant Hava Uydu Haberleşme Terminali Göreve Hazır

http://www.milscint.com/tr/aselsan-ku-b ... eve-hazir/

CATS tamam , anten tamam. Motorada az kaldı. IHA olayı bayağı bir mesafe katediyor.
Combat Radius bayaa artacak desenize.

Bu arada Anka-TP global hawk eş değerimi olacak ? Ondan bir haber var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 11:29 
Süvariler

TUSAŞ tarafından tasarlanan ve üretilen Türk İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA, milli mühimmat ile donatıldı ve atış testleri başarı ile gerçekleştirildi. ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu ilk kez IDEF 2017’de sergilenecek.

TUSAŞ, ANKA İHA Sistemine MAM-L, Cirit ve Lazer UMTAS mühimmatının entegrasyonu için ROKETSAN ile çalışmalara YENİDEN başladı.

http://www.bagimsizhavacilar.com/tusas- ... er-alacak/

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 10:27 
Üye

http://m.haberturk.com/ekonomi/teknoloj ... ciklamalar Hangi ara 2 den 7 oldu inanmak istiyorum ama ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 11:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
http://m.haberturk.com/ekonomi/teknoloj ... ciklamalar Hangi ara 2 den 7 oldu inanmak istiyorum ama ?
Alıntı:
Temel Kotil, ANKA’lara yurt dışından da ciddi ilgi olduğunu ve IDEF’te önemli duyuruların olabileceğini belirtti.
Asıl benim dikkatimi çeken bu oldu. Hadi hayırlısı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 11:40 
Üye

Her ürünümüze özellikle arap ülkeleri ve ortadoğudan ilgi var zaten. Ama nedense sonuç yok. Şöyle bağlayıcılığı olan bir deniz ya da hava platformu satsak anlarım. Hatta bana kalsa Hisar-U ya bir destek atsalar da güzel olsa bizim için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 11:55 
Uzaklaştırıldı

Her ürünümüze özellikle arap ülkeleri ve ortadoğudan ilgi var zaten. Ama nedense sonuç yok. Şöyle bağlayıcılığı olan bir deniz ya da hava platformu satsak anlarım. Hatta bana kalsa Hisar-U ya bir destek atsalar da güzel olsa bizim için.
Doğmamış bebeği don biçilemeyeceği gibi henüz otonom olarak ortaya çıkmamış kendi ülkesinde kullanıma girmemiş, combat proven olmamış ürünlerinde hemen satmasını beklemek anlamsızdır. Helede satan ülke bu işlere yeni girmiş bir Türkiyeyse.

Ancak abd gibi ülkeler proje başlamadan finansman bulur (f-35)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 12:16 
Üye

Alıntı:
Doğmamış bebeği don biçilemeyeceği gibi henüz otonom olarak ortaya çıkmamış kendi ülkesinde kullanıma girmemiş, combat proven olmamış ürünlerinde hemen satmasını beklemek anlamsızdır. Helede satan ülke bu işlere yeni girmiş bir Türkiyeyse.

Ancak abd gibi ülkeler proje başlamadan finansman bulur (f-35)
Milgem i sattık sanırım. Benim mi haberim yok acaba, hatta bi ara baya gazlanmıştık bugün yarın Pakistan a imza bekliyorduk. Dediğim gibi, demirbaş sistem satacaksın. Biz henüz motorunu yapamadığımız şeyi satamayacağımızı öğrenemedik sanırım. Oysa ki Fırtına tecrübesi gözümüze sokmuştu bu durumu.
İstendikten sonra herşey olur, BMC sanki bana Saab dı da eraplar aldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 18:10 
Akıncılar

Yabancı komponentler sıkıntı cıkarıyor olabılır bu konuda arkadaslar. Fırtınların Azerbaycan Türkü kardeşlerimize satısında olusanlar gıbı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 14:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 02:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Temel Kotil'ij bugün ki TRT röportajından;

"Şu ana kadar 7 taneyi ürettik"
ANKA'ya yönelik son gelişmeler hakkında bilgi veren Kotil, ANKA'nın testlerinin bittiğini ve seri üretime geçtiklerini belirterek, "Şu anda 7 taneyi ürettik. İnşallah silahlı kuvvetlerimizin ilgili ünitelerine teslim etmeyi düşünüyoruz." dedi.

Kotil, ANKA'ya yeniden bir kanat tasarladıklarına işaret ederek, "Amerikalıların 'gray eagle' dedikleri bir uçağı var. Biz o kaliteye kadar geldiğimizin ve yaklaştığımızın farkındayız. İnşallah ANKA'dan sonra daha yukarılara çıkabilen ve burada daha uzun süre kalan cihazların peşindeyiz." diye konuştu.

ANKA'da teslimata başladıklarını, bu yıl 20 tanesini teslim edebileceklerini aktaran Kotil, ayda 2 tane ürettiklerini ama bunu daha da hızlandırabileceklerini dile getirdi.

Kaynak:airporthaber.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 07:40 
Akıncılar

Temel Kotil'ij bugün ki TRT röportajından;

"Şu ana kadar 7 taneyi ürettik"
ANKA'ya yönelik son gelişmeler hakkında bilgi veren Kotil, ANKA'nın testlerinin bittiğini ve seri üretime geçtiklerini belirterek, "Şu anda 7 taneyi ürettik. İnşallah silahlı kuvvetlerimizin ilgili ünitelerine teslim etmeyi düşünüyoruz." dedi.

Kotil, ANKA'ya yeniden bir kanat tasarladıklarına işaret ederek, "Amerikalıların 'gray eagle' dedikleri bir uçağı var. Biz o kaliteye kadar geldiğimizin ve yaklaştığımızın farkındayız. İnşallah ANKA'dan sonra daha yukarılara çıkabilen ve burada daha uzun süre kalan cihazların peşindeyiz." diye konuştu.

ANKA'da teslimata başladıklarını, bu yıl 20 tanesini teslim edebileceklerini aktaran Kotil, ayda 2 tane ürettiklerini ama bunu daha da hızlandırabileceklerini dile getirdi.

Kaynak:airporthaber.com
ANKA'ya yeni kanat tasarladik sozunun duyunca sasirmadim cunku son cikan prototipler ile ilk ucanlar arasinda kanat alani olarak farkli gorunmustu bana. Belki forumda bahsetmisimdir. Bir iki arkadas forumda bahsetmisti, ANKA performans sorunu yasamasinin bir nedeni tasarim sorunlariydi. Bunlar cozulmus demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 11:48 
Yeni Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 11:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Özellikle silahlı Anka, Bayraktar ve Karayel-SU Rusyanın ilgisini çekebilir. Bu araçlar Roketsan üretimi farklı çap ve boyutlarda füze taşıyabilmektedir.Şu an Rusya da böyle bir sistem mevcut değil. Nisan ayı sonlarında, devlet şirketi "Rostechnologii benzer özellikteki UAV Altius-M projesini finansman yetersizliği yüzünden iptal etmişti.
İçlerinden en güçlüsü olan Anka büyük ilgi uyandırıyor.Saatlerce havada kalan ve 200 kg yük taşıyabilen Anka Rus tanksavar füzelerini kanatları altında taşıyabilmesi için fazlaca yeterli.
Rusya zaten yabancı iha kullanmada tecrübe sahibi oldu. İsrailden alınan ve lisans altında üretilen sistemler Suriye de ki çatışmalarda ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Kaynak:MOSKOVA, RIA Novosti, Andrei Kotz"Rusya ve Türkiye Birbirlerine Ne Tür Silahlar Sunabilir"

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 23:44 
Üye

ANKA'ya yeni kanat tasarladik sozunun duyunca sasirmadim cunku son cikan prototipler ile ilk ucanlar arasinda kanat alani olarak farkli gorunmustu bana. Belki forumda bahsetmisimdir. Bir iki arkadas forumda bahsetmisti, ANKA performans sorunu yasamasinin bir nedeni tasarim sorunlariydi. Bunlar cozulmus demek ki.
Fuarda yetkililiye sorduğumda düşünülen WİNGLED yapısından verim alınamadığından vaz geçildiğini ve kanatların gövde üzerinde 13 cm kadar geriye alınarak gayet verimli hale getirildiğini söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2017, 23:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

3 Anka Görev yerine gitmiş ancak yasaklı olmayan kaynak bulamadım. :shock:
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 11:59 
Süvariler

TEI tarafından ANKA için geliştirilen motorun genel havacılıkta şansı olabilir sanıyorum. FAA ve EASA geçtiğimiz ay Dünya üzerinde en çok kullanılan genel havacılık uçağı Cessna 172 için 155 bglik dizel motor için onay vermiş. PD-170 170bglik kapasitesi ile uçuş okullarının yüksek çalışma saatli sistemi için sertifiye edilip pazarlanabilir belki

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 12:20 
Süvariler

3 Anka Görev yerine gitmiş ancak yasaklı olmayan kaynak bulamadım. :shock:
Resim
Resim
Bunlar hemen göreve başlayabilirmi? Yani bir teslimat süreci varmı?
Birde bunlar silahlı olan Anka mıydı? Bir bilginiz varmı??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 17:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bunlar uydu antensiz. TSK bunları teminden vazgeçmemişmiydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 17:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bunlar uydu antensiz. TSK bunları teminden vazgeçmemişmiydi?
Büyük ihtimalle Anka-B bunlar. Anka-B modellerinde de Satcom yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 21:35 
Süvariler

Uydu haberleşmesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? ABD'de Afganistan'da operasyon yaparken İHA'larının görüntü aktarımı hacklenmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 21:42 
Akıncılar

uydudan hacklenmesine gerek yok benim bildigim yanlis hatirlamiyorsam pilotlarin kullandigi bilgisayarlar en yaygin kullanilan isletim sistemiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2017, 21:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2017, 17:57 
Süvariler

Bence Suriye gibi ortamlarda kullanılmak için ANKA'ya Stinger lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 00:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Stinger'la neyi vuracak? Anka, görüp vurana kadar, çok görür vururlar. Taşıyacağı radar ek bir ağırlık getirecek. Mildar'la kilitlenebilr mi bilmiyorum ama bu uçağın hava muharebesi yapacağını sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 01:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 01:58 
Üye

Resim

Hocam bence ne zaman böyle bir insansız kuşumuz olur o zaman dert ederiz AA muharebeleri .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 10:22 
Süvariler

UFO hikayelerinin bir kısmından, bu kuş mesul olsa gerek!

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 19:43 
Süvariler

Stinger'la neyi vuracak? Anka, görüp vurana kadar, çok görür vururlar. Taşıyacağı radar ek bir ağırlık getirecek. Mildar'la kilitlenebilr mi bilmiyorum ama bu uçağın hava muharebesi yapacağını sanmıyorum.
Suriye gibi bir ortamda farklı ülkelerin ihaları var, radar taşımasına gerek yok sabit radarlardan alacağı konum bilgisinde sonra görsel irtibat ile Stinger veya UMTAS füzeleri ile ihaları yok edebilir. (mi?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 20:26 
Akıncılar

Aletin tüm olayı bu kadar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2017, 23:19 
Süvariler

Aselsan kaideye monteli Stinger sistemini yapabiliyorsa ANKA gibi bir ihaya uygun bir silah istasyonu yapıp yerleştirebileceğini veya bu amaçla Flir optiklerini de kullanabileceğini ve bunu da bir bitli taliban'dan daha iyi yapabileceği düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 02:28 
Üye

Anka olgunlaştı ve bu safhaya geldi, modeller çoğaldı ve isimlendirmeler birbirine karıştı gibime geliyor.
ANKA
Resim

ANKA-A
Resim

ANKA-B
Resim

ANKA-S
Resim

ANKA-T (taaruz silahlı 'uydurdum')
Resim

Şimdi sormak istediğim bu arkadaşın adı nedir

ANKA-?
Resim

Umarım bu karışıklığı güzel bir isimlendirme yöntemiyle hallederler :D

birde Anka nın menzili ne kadar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 10:29 
Süvariler

ANKA-S seri üretim için sipariş edilen SATCOM ve sentetik açıklıklı radara sahip modelin koduydu diye hatırlıyorum yukardaki fotoğrafta altında radar yer almayan model sanırım ANKA-S öncesi SATCOM denemesi için hazırlanan model sanırım

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 17:52 
Süvariler

Nerede okudum hatırlamıyorum ancak şuan 3 adet silahlı Anka elazığ da aktif kullanılıyormuş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 18:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam sizin anka S ve altında anka T diye isimlendirdiğiniz şeylerin hepsi test platformları, tek tek testler ölçümler atışlar vs için eldeki platformların modlanmasından başka bir şey değil benim düşünceme göre ki yine aynı kurumun yaptığı hürkus I den sonra hürkuş II ve daha sonra yeni ortaya çıkan silahlı hürkuş'un aslında hürkus I olması gerçeği gibi, konuların birisinde vardı kanatlara yapısal güçlendirme yapılarak belki kokpitte bir takım kontrollerde modlanmaya gidilerek füze podları eklenmesi gibi düşünüyorum ben bu anka test platformlarını,

Benim düşüncem;
bizim idef te gördüğümüz sizinde son resimdeki stand gorselini paylaştığınız Anka aslında siparişi verilen silahlandırılmış, uydu kontrollu, sar radarlı seri üretime geçecek olan, son safhasına gelmiş model. yani Anka S aslında bu son görseldeki kuşumuz. Daha önce yayınlanan görseller aslında son seri üretim çizgilerini almamış test platformlarından başka bir şey değil.

TAİ legolarla oynadığımız gibi basitçe tarif etmek gerekirse en ekonomik şekilde sök tak ekle çıkar test et mantiğı ile platform testleri yaptığı her gördüğümüz konfrürasyona son kullanıcı tarafında kod adı vermemizin saçma olduğunu düşünüyorum, kendi içerisinde üretim aşamasında hepsinin tabiki ayrı kodları vardır ama bunlar demo araçları sonuçta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 19:59 
Süvariler

Sayın Turan Oğuz'un twitter'da Milli Savunma Bakanı'nın açıklamalarını paylaşmıştı. Buna göre 3 adet Anka teslim edilmiş son dönemde.

Ek olarak 12 silahlı ve silahsız Bayraktar TB2, 1 T-129 teslim edilmiş ve ay sonuna kadar Jandarma'ya 2 adet silahlı Hürkuş teslim edilecekmiş. Haber tarihi 17 Haziran.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 20:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ataklar ne zamandan beri Hava Kuvvetleri' ne teslim ediliyor. :roll: :lol:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 20:24 
Süvariler

Ataklar ne zamandan beri Hava Kuvvetleri' ne teslim ediliyor. :roll: :lol:
:?
Haberin yazımında hata olduğunu umuyorum. Yoksa Milli Savunma Bakanı, Atak'ları hangi kuvvetin kullandığını bilmiyorsa sıkıntı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 20:38 
Akıncılar

Haberde çok azla yanlış var. Biraz yazar kendinden birşeyler eklemiş gibi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 21:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Haberde çok azla yanlış var. Biraz yazar kendinden birşeyler eklemiş gibi?
Haber doğru, adamın ağzından ne çıktıysa onu yazmışlar.

http://www.hurriyet.com.tr/bakan-isik-t ... r-40493550

Yazının sonlarına doğru "TERÖRLE MÜCADELE İÇİN EN İYİ TEDBİRLERİ ALDIK" başlığı altında belirtilmiş.

Alıntı:
:?
Haberin yazımında hata olduğunu umuyorum. Yoksa Milli Savunma Bakanı, Atak'ları hangi kuvvetin kullandığını bilmiyorsa sıkıntı.
Ya yoğunluktan karıştırdı, yada oruç başına vurdu. Aksini düşünmek bile istemiyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 12:28 
Süvariler

ANKA ve Bayraktar gibi ihalardan T-129 ve Hürkuş-C ye görüntü aktarma ne alemde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2017, 14:28 
Akıncılar

ANKA ve Bayraktar gibi ihalardan T-129 ve Hürkuş-C ye görüntü aktarma ne alemde?
"İyi fikir!"

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2713 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 149 50 51 52 5355 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Falanks, Punta ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: