TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 23:15

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 305 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: TAI Özgün Helikopter
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 14:26 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Helikopter işine biraz hor görüyoruz ama en zor hava aracı helikopter üretmektir. Dünyada uçak üreten ülkeden daha az helikopter üreten olması boşuna değil.
Bu konuda daha anlayışlı yaklaşmak ve TAI yi desteklemek gerek. Sanki kıytırık bir şeyi daha becerememiş gibi yorumlar yapıyoruz ama bu havacılığın zirvesinde işlerden birisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 15:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sıfırdan alıp tasarlamak çok kolay olmasa gerek...
Dur bir gülme geldi.
Siz demeyin allah askına. AW'lerden hangisi çıkacak sorusuna cevap olacak 139 mu yoksa 169 mu
Hocam bu projede çalışan bir arkadaşım var. Ben de ona aynı soruyu sordum. Niye özgün bir tasarım değil diye. O da bana nasıl olmasını bekliyordun ki? Tasarım artık iyicene optimize oldu daha farklı bir gövde çizimi neredeyse kalmadı dedi. Tasarım onlara aitmiş. Çok ta ciddi biçimde uğraşıyorlar. T-129'a İtalyan diyen adam herhalde buna da AW derdi. Zaten dünyada da neredeyse birbirlerine yakın tasarımlar var. Ruslarınki batıya göre farklı ama onlar da aynı çizimler üzerinden gidiyorlar.
Hürkuş, Tucano, PC9, T-6 Texan II, KT-1 tasarımlarını gözünüzün önüne getirin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 16:49 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sıfırdan alıp tasarlamak çok kolay olmasa gerek...
Hocam bu projede çalışan bir arkadaşım var. Ben de ona aynı soruyu sordum. Niye özgün bir tasarım değil diye. O da bana nasıl olmasını bekliyordun ki? Tasarım artık iyicene optimize oldu daha farklı bir gövde çizimi neredeyse kalmadı dedi. Tasarım onlara aitmiş. Çok ta ciddi biçimde uğraşıyorlar.
Alttaki cümle üsttekini çürütüyor her ikiside sizden geliyor.
İsterseniz T-129 A129 olayına hiç girmeyelim.
Yada girelim görev bilgisayarı ve elektronikler kablolama planı öz savunma vs hariç(bir kaç küçük detay daha ekleyebiliriz) italyanlarla ortak yapılmayan yada İtalyan tasarımında olmayan nereleri varmış onu konuşalım. T-129 İtalyan helikopterinin Türke devşirilmesidir. Özgün helikopterde farklı olmayacaktır ve bu şekilde olması da doğru bir yaklaşımdır sorun yok. Sadece Sıfırdan alıp tasarlamak yok.

Bence yapılan yanlış değildir olması gereken de budur. Sadece sıfırdan alıp tasarlamak kısmı yanlış onu söyledim ki zaten sizde ikici mesajınızda yazmışsınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 17:25 
Uzaklaştırıldı

Bence bu çizim AW-139 dan kafi derecede farklı. O kadarda tıpatıpı değil. Bir kere AW-139' un yan tarafında köşeli bir formu var en karakteristik hali ile bizimki ise yunus gibi yuvarlak hatlı. Başka farklarda var bence her yeri kafi derecede farklı. Ben tıpatıpı denecek bir aynılık görmedim. Sivil helikopterlerin de bu ağırlıktakilerinin 70 lerden beri zaten birbirine benzerliğini de göz önüne almak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 17:53 
Akıncılar

TAI helikopteri tasarlarken neye bakacakti? Elinde hazir know-how neyse onu kullanarak birsey yapacakti. Sifirdan 5 palli rotor sistemi tasarlamasi bile bilgi biriimi gerektiren zor bir muhendislik isidir. TAI bu ise girerken neye guvendi? Elbette elinde ozumsemeye calistigi, kismen uretimini yaptigi T-129 tecrubesi var. Bu helikopterin drivetrain denilen motor, ucus kontrol mekanizmasi, trasmisyon, ve rotor sistemine ilave olarak yine TAI'nin uzun suredir AW icin kompozit AW139 govdesini uretimini eklerseniz, TAI'nin tasarladigi hafif nakliye helikopteri (5 ton deniyordu, son gosterimde 6 ton olmus) T129'un drivetrain ile AW139 govdesinin bir benzerinin bize ozel modifiye edilmesiyle ortaya cikmasi bence cok normal. Hatta en dusuk riskli cozum. Motor olarak T129'un motoru CTS-800'de kullaniliyor zaten. Aselsan'da T70'in tasarladigi sayisal kokpiti ve daha onceki helikopter modernizasyon projelerinden kazandigi tecrubeyi buraya aktaracak. Hatta TAI-AW arasinda bazi konularda IP transferi veya lisans anlasmalari varsada sasirmam ayrica. Bir ayrinti ama pal uclarini oyle dik koseli birakmazlar umarim...

Sonuc olarak ben bu projeyi cok mantikli ve dogru buluyorum. Sanayilesme acisidanda guzel bir proje olabilir. Alt sistem bazinda diger kucuk firmalarda pay alabilir. Alp, Kalekalip, Ayesas ve diger kobiler. Helikopter dedigimiz alet Turkiye'nin surekli ihtiyaci olacak ve sinif olarak dogru bir siniftan basladilar. Zamanlama olarak belki ilk defa ihtiyaci karsilama acisindan ortusecek bir milli proje olacak. HGMH(hafif genel maksat helikopteri) veya ingilizcesiyle LUH'a TSK'nin ve sivil kurumlarin ihtiyaci var. Sayilari 100'e yaklasan UH-1 serisi var yenilenmesi gereken. Ihracat potansiyelide olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 20:18 
Akıncılar

Proje bu haliyle gayet güzel zaten. İtiraz ona değil, uzun sürmesine. :)
Bu arada CTS-800 yerine tasarlanan TS1400 milli motorumuz için verilen tarih 2026 imiş ki gark oldum, susup oturdum. PD170bg İHA motoru alüminyum motor kapağı için dahi teknolojik yardım alındığını öğrenince, bizim daha ne kadar başlangıç seviyesinde olduğumuzu tekrar hatırlayıverdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 20:36 
Akıncılar

Alıntı:
Proje bu haliyle gayet güzel zaten. İtiraz ona değil, uzun sürmesine. :)
Bu arada CTS-800 yerine tasarlanan TS1400 milli motorumuz için verilen tarih 2026 imiş ki gark oldum, susup oturdum. PD170bg İHA motoru alüminyum motor kapağı için dahi teknolojik yardım alındığını öğrenince, bizim daha ne kadar başlangıç seviyesinde olduğumuzu tekrar hatırlayıverdim.
Alüminyum motor kapağı için yardım? :shock: Skoda favorit alüminyum yahu....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 22:48 
Akıncılar

Neden "dahi" anlamadım. Rögar kapağı değil ki bu. Adı sizi yanıltmasın, o "motor kapağı" dediğiniz şey motorun kalbinin yarısı, hatta 2/3'ü. Kapağın üstünde Skoda yazsa da altında enjektörler, yanma odası tasrımı, valf ceketleri vs bulunur ve şekli şemali, her mikronu motorun emniyeti ve karakteri için çok önemlidir.

@Topgun, Hocam, sana bunu kim anlattı ise arkadaşlığına mesafe koy. Arabanı da önerdiği ustaya götürme. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 09:10 
Süvariler

TAI helikopteri tasarlarken neye bakacakti? Elinde hazir know-how neyse onu kullanarak birsey yapacakti. Sifirdan 5 palli rotor sistemi tasarlamasi bile bilgi biriimi gerektiren zor bir muhendislik isidir. TAI bu ise girerken neye guvendi? Elbette elinde ozumsemeye calistigi, kismen uretimini yaptigi T-129 tecrubesi var. Bu helikopterin drivetrain denilen motor, ucus kontrol mekanizmasi, trasmisyon, ve rotor sistemine ilave olarak yine TAI'nin uzun suredir AW icin kompozit AW139 govdesini uretimini eklerseniz, TAI'nin tasarladigi hafif nakliye helikopteri (5 ton deniyordu, son gosterimde 6 ton olmus) T129'un drivetrain ile AW139 govdesinin bir benzerinin bize ozel modifiye edilmesiyle ortaya cikmasi bence cok normal. Hatta en dusuk riskli cozum. Motor olarak T129'un motoru CTS-800'de kullaniliyor zaten. Aselsan'da T70'in tasarladigi sayisal kokpiti ve daha onceki helikopter modernizasyon projelerinden kazandigi tecrubeyi buraya aktaracak. Hatta TAI-AW arasinda bazi konularda IP transferi veya lisans anlasmalari varsada sasirmam ayrica. Bir ayrinti ama pal uclarini oyle dik koseli birakmazlar umarim...

Sonuc olarak ben bu projeyi cok mantikli ve dogru buluyorum. Sanayilesme acisidanda guzel bir proje olabilir. Alt sistem bazinda diger kucuk firmalarda pay alabilir. Alp, Kalekalip, Ayesas ve diger kobiler. Helikopter dedigimiz alet Turkiye'nin surekli ihtiyaci olacak ve sinif olarak dogru bir siniftan basladilar. Zamanlama olarak belki ilk defa ihtiyaci karsilama acisindan ortusecek bir milli proje olacak. HGMH(hafif genel maksat helikopteri) veya ingilizcesiyle LUH'a TSK'nin ve sivil kurumlarin ihtiyaci var. Sayilari 100'e yaklasan UH-1 serisi var yenilenmesi gereken. Ihracat potansiyelide olabilir.
+1
Kesinlikle katiliyorum.
Bu metot hep denenmis ve kendini kanitlamis bir metottur. Elinde calisan bir tasarim ve urun varsa ona bakarak kendi urununu yaparsin ve zaman icinde farklilastirirsin. Aksi takdirde alacagin riskin miktari bu ilk ozgun projeni cok zorlastirir, ve cozumsuzluge iter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 10:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu proje aynı zamanda, T129'un çok pahalıya çıktığını iddia edenlere de cevap oluyor. Aynı iddialar Sabra modernizasyonu ve Altay tankı için de dile getirilebilir. Ancak görüldüğü üzere bunların geçerliliği söz konusu olamıyor, çünkü başlangıçta pahalı da olsa edinilen teknolojik kazanımlar sonradan meyvelerini vermeye başlıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 13:02 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
6 Eylül 2018 saat 06:00 :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 17:51 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2017, 18:22 
Akıncılar

Yerli helikopter T625 önündeki ilk pozu Bakan Fikri Işık verdi
http://www.kokpit.aero/t625-ilk-poz-bakan-isiktan

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 09:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
AW109S Grand'e mi döndük?
Gözüm mü yanlış gördü?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 09:56 
Süvariler

Alıntı:
Resim
Gözüm mü yanlış gördü?

Spekler AW139 a daha yakın, zaten AW 139 un gövde üretimini TAI yapıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 13:19 
Akıncılar

Ayıp olmasın diye T-625 demişler, alenen T-139... Kötümü? Değil. Sadece birbirimizi kandırmayalm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 13:37 
Süvariler

AW-139 a benzeyecek bir helikopterimizin olmasına çok sevindim. Dış görünüşünü hep çok sevmişimdir. Umarım istenilen tarihde istenilen teknik kriterleri sağlayan bir helikopterimiz olur. İlk etap da sivil pazarmı hedeflerinde yoksa TSK mı?

Resim

Resim

Resim

https://en.wikipedia.org/wiki/AgustaWestland_AW139

Resim

Çok asil görünüyor. Biz bundan T-149 da çıkarırız :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 19:04 
Akıncılar

Alıntı:
Resim
Gözüm mü yanlış gördü?
Yok hocam, gordugunuz TAI'nin yillardir uretimini yaptigi AW139 govdesinin bir benzeri. Bende forumdaki arkadaslara sasiriyorum. Baska ne bekliyordunuz ki? Ben TAI'deki muhendis ve yonetici olsam aynisini yapardim. Elimde blueprintleri olan AW139 govdesi var. 250+ kusur kompozit govde uretmisim, nasil uretiliyor, nasil birlestiriliyor bilen teknisyenim, muhendisim var. Ufak tefek degisiklikler ile kendi projeme uyarlardim. Drivetrain denilen motor, transmisyon, rotor sistemi, saft, kuyruk rotoru uretimi, ve montaji gibi konularda T129 uretimi dolayisiyla tecrubem var. Olmayan konularda muhtemelen AW ile lisans anlasmalari yapardim. Italyan'larin bu projeye altsistem bazinda katki yaptiklarini dusunuyorum, ozellikle ucus kontrol sistemleri (bu konuda TAI'nin hic tecrubesi yok), 4 eksenli otomatik ucus kontrol sistemi gibi T129 var olan sistemin T625'e aktarilmasi vs. Kokpit aviyonigi icin T129, T70 ve daha onceki HELIMOD projelerinden gelen helikopter aviyonik sistemleri tecrube var.

Aslinda bu projenin cok basitlestirilmis sekilde, T129'un mevcut motor, rotor, trasmisyon gibi drivetrain uzerine AW139 benzeri yeni bir govdenin bindirilmesi gibi baksak yanlis olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 19:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın robust hocam son derece desteklediğim bir model ve çalışma biçimidir. Bakan milli araba diye eski kasa Cadillac ile hatıralarımızda yer ettiği için dilerim bir yol kazasına uğramadan %100 yerli ve millitasarim AW-139'u yaparız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 20:19 
Süvariler

Alıntı:

Aslinda bu projenin cok basitlestirilmis sekilde, T129'un mevcut motor, rotor, trasmisyon gibi drivetrain uzerine AW139 benzeri yeni bir govdenin bindirilmesi gibi baksak yanlis olmaz.
Sanirim daha da ileri, belki kapali olarak AW'nin supervision'u bile olabilen, T129'in uretim modelinin upgrade bir versionu da olarak gorebiliz, daha cok katilim, daha milli ve genel proje asamasinda da katkimiz olan bir model. Ne denirse densin, T129'da calistigi gibi bunda da calisabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 20:36 
Süvariler

ATAK la aynı motor ve aktarma sistemi, benzer alt sistemler ve çift motorlu fikri mülkiyetine sahip olduğumuz modern bir helikopter.
Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
TAİ çok ekmek yer bu işten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 21:09 
Akıncılar

ATAK la aynı motor ve aktarma sistemi, benzer alt sistemler ve çift motorlu fikri mülkiyetine sahip olduğumuz modern bir helikopter.
Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
TAİ çok ekmek yer bu işten.
TSK'nin UH-1H, AB-205 yerine 80-100 adet alabilir, EGM/Jandarma yine 20-30 adet aldigini, Saglik/Orman/Sahil Guvenlik 20-30 aldigini dusunursek kafadan 150 civari ulke icinde satisi mumkun. Ihracat icin CTS800 motorlarinin ITAR kosullarina takilmayacak sivil versiyonu kullanildiginda disariya satisida mumkun.

Helikopter demisken G. Kore'nin kendi projelerinde uyguladi bir model var. Bu modelde ihtiyac olan isterler belirlenerek, buyuk ureticileri ortak gelistirme projelerine davet ediyorlar. Ciddi butceler ayriyorlar. Ilk projelerinde Eurocopter( simdiki Airbus) ile isbirligi ile 8 ton sinifi icin KUH-1 Surion helikopteri uretildi. Buyuk olcude Super Puma altsistemleri kullanildi, motor icin arkadan saftli GE T700 kullandilar. Eurocopter ile calisildigi icinde ortaya Super Puma'ya benzer bir helikopter cikti. Dis aerodinamik yapi biraz daha modern kivrimlara sahip kabinden olusuyor. Surion ile Super Puma o kadar benzer ki gecen Norvec'te Super Puma (yeni kodu H225) kazasi oldugunda, G. Kore'de helikopteri ucuslari durduruldu cunku ayni transmisyon ve disli kutusu kullaniliyor. Ayni sekilde G. Kore'nin cok amacli hafif nakliye helikopteri projesi benzer yontemi kullandi. 5 ton sinifi icin acilan ortak gelistirme projesinde Eurocopter'in EC155 modeli secildi ve bu helikopter aynen T129 gibi G. Kore'ye ozgu uretilecek. LCH sivil helikopter, LAH ile hafifi silahli helikopter olarak uretilecek. Her ulkenin kendine gore bir yogurt yiyisi var. G. Kore bu sekilde projeleri farkli alanlarda, ornegin hava savunma fuze sisteminde, goruyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:07 
Süvariler

Resim
Şu arkadaşın çalışma ortamı sürekli orasıysa; boyun fıtığı olmazsa iyidir...!

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 11:09 
Üye

Kodlama ile ilgili bilgisi olan varsa Allah aşkına bi anlatsın neden helikopterin kodunun T 625 olduğunu ve bu kodun neyi ifade etttiğini.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 11:58 
Süvariler

Alıntı:
Kodlama ile ilgili bilgisi olan varsa Allah aşkına bi anlatsın neden helikopterin kodunun T 625 olduğunu ve bu kodun neyi ifade etttiğini.

6:ton
2:motor
5:pal

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 12:01 
Süvariler

T625 ve muhtemelen T129 da kullanılması planlanan turboşaft motor geliştirme projesi için sözleşme imzalanmış
http://bagimsizhavacilar.com/t-625in-motoru-teiden/

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017, 09:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 17:55 
Süvariler

Başa dön

Mesaj Başlığı: TAI Özgün Helikopter
MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 09:47 
Uzaklaştırıldı

İlk fotosu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 10:00 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 10:37 
Uzaklaştırıldı

Pallerin takıltığı kısımda görülüyor motoru filanda mı var yoksa. Sanki uçacakmış gibi görünüyor. Fuara bunu getirecekler demek ki. Yeni ayakkabısı ile uyuyan çocuklara döndük bu fuarı beklerken gelsin şu salı günü artık. Bu arada helikopteri boyayan işçiye ben olsam bir maaş ikramiye verirdim Mercedes gibi boyamış prototipi.
Güzel boyamışlar. Ama ben bir askeri konfigürasyon beklerdim. Sonuçta Defence fair.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 10:48 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 18:14 
Akıncılar

Çok daha da zor bir iş....uçurmak da öyle...her yeri oynuyor meretin....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 21:00 
Yeni Üye

Meraktan soruyorum, T625 hık demiş AW139 burnundan düşmüş tasarim acisindan. AgustaWestland buna bir birşey dermi? T129 gibi ortak geliştirilmedigi icin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 21:05 
Süvariler

Meraktan soruyorum, T625 hık demiş AW139 burnundan düşmüş tasarim acisindan. AgustaWestland buna bir birşey dermi? T129 gibi ortak geliştirilmedigi icin.
Şablon çalışma olmamıştır ama elde "var" olan tasarım ve kalıplara uygun gidilmiştir

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 21:32 
Akıncılar

LUH projesi için hazırlanan helikopter iiçn 100 civarı söyleniyor forumda ama yaklaşık 184 UH-1H, AB-205, AB-206 var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 23:01 
Yeni Üye

Şablon çalışma olmamıştır ama elde "var" olan tasarım ve kalıplara uygun gidilmiştir
Demek istediginiz TAI'nin bu heli'yi AW'nin iziniyle mi yaptigi veya teknik destegiyle?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 00:11 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bende merak ediyorum gerçekten :) Agusta hava parası mı alıyor başta yoksa helikopter başı komisyon mu alıyor? Mahalle bakkalının adamın birine para verip gel karşıma dükkan aç demesi gibi birşey olmuyor mu bu olay biraz ? Diğer bir sorum da Aw 101 neden baz alınmaz? bize birkaç beden büyük mü gelirdi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 00:18 
Akıncılar

AW-139'un kucuk kardesi desek daha dogru olur. AW-139 6.5 ton sinifinda ve T625 ise 5-5.5 ton sinifinda, yani 139 1 ton daha agir. Keza AW-139 payload olarak 15 yolcu+2 pilot tasiyabiliyor, T625 ise 12+2. Bizim ki sokak agzi ile bir tik alti oluyor. Disardan aerodinamik tasarimi, ve kabin geometrisi benzer gozuksede tahminen AW-139'a gore %90-95 olcekte bir tasarim olabilir. Agusta'nin AW169'u var mesela, 4-4.5 ton sinifinda. Eger seriye bakarsaniz AW-139( 6.5ton, 15+2 pilot), AW-169 (4.5 ton, 10 yolcu+2 pilot), AW-149(bizim T-70'nin kazandigi TUHP icin onerilen 8.5 ton, 18+2 pilot), AW-159 (Ingiliz Westland'in yeni designasonu, 6 tonluk) ve AW-189(sivil sektor icin ozel tasarlanmis 19 yolcu+2 pilot). Bu listede aslinda T-625 profiline uyan bir helikopter yok, AW-159 en yakini ama bu cok onceleri Ingiliz Westland'in Super Lynx helikopterinin yeni versiyonu.

Aslinda cok basit bir mantik yuruturseniz TAI'nin en iyi bildigi helikopter hangisi? T129. O zaman en iyi bildigi helikopterin dinamik sistemlerinin(motor, transmission, aktarma organlari, ucus kontrol sistemleri vs) temel olarak Turkiye'ye ozgu tasarlanmis bir helikopter diyebiliriz. T-129'un motoru var zaten. Agusta'nin katkisi ve alt sistem bazindan urunleri varmidir? Mutlaka vardir, en basitinden ana rotor sistemi, transmission, kuyruk rotoru, 3 eksenli otomatik ucus kontrol sisteminde AgustaW ile yardimlasma veya lisans anlasmalari olabilir. Bu sistemler helikopterin en kritik yerleri, bunlari sifirdan gelistimek isterseniz milli helikopter icin daha cooook beklerdik. Umarim prototiplerde sorunsuz sekilde uretilir ve testlerini basari ile yaparlar. Bu proje bize ilerki projelerde bir ornek olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 01:23 
Akıncılar

Çok parlak ve inci gibi güzel, nadide bir Çiçek gibi helikopterimiz oluyor çok güzel de ben bir militarize UH- tasarımı göremedim. O başka bir platform olacak herhalde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 11:37 
Süvariler

Demek istediginiz TAI'nin bu heli'yi AW'nin iziniyle mi yaptigi veya teknik destegiyle?
Hayır, sayın robustun da dediği gibi TUSAŞ burada en iyi bildiği 2 aracı birleştirdi biri T129 diğeri de uzun süre ürettiği AW139.

TUSAŞ yıllarca AW139 gövdesini üretti bunu üretmeyi biliyor ama bu kendi istediği sistemden büyük bu noktada ana hatlarıyla AW139 üretiminde çalışacak ekibe kolaylık sağlayacak kadar benzer ama yeterince farklı bir tasarım yapılmıştır.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 13:50 
Süvariler

Tam bir helikopter olarak görüntü veriyor T625 IDEF'de

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 14:12 
Süvariler

Çok muthiş bir fuar olacağa benziyor bu seferki.
iki yıl oncekinin hayal kırıklığını yaşamıyacağımızı umuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 12:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 13:32 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 17:39 
Akıncılar

Resim
Pegasus'un da böyle bir kabin güvenliği videosu var:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 18:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
T-625 kokpit göstergeler aktifmi?
Resim
Yarın fotoğrafını çekebilirsem yüklerim. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 18:33 
Akıncılar

T-625 ilk milli helomuz çok güzel maşallah, sezarın hakkı sezara. Çok beğendik. Bence, BELL 430 ile EUROCOPTER AS565 Panther karışımı özgün bir tasarım olmuş bu. Oldukça aerodinamik, şık ve süratli olacağını tahmin ettiğim T-625 helomuzun, fuardaki iç donatımından da çıkarabileceğimiz üzere, alenen sivil helo piyasasına hitap eder olarak görünmekte olduğu aşikar. Artık AS565 Panther ne kadar military olabildiyse, o kadar olabilecektir diye düşünüyorum.

Yani, sözün özü; Nerede benim yeni nesil UH-1'im? ABD bile, bu tip son model benzerlerini tercih etmeyerek, klasik UH-1N modelinin 4 pal ve yeni motorlu modernize halini tercih etti. Bu haliyle T-625 ne yazikki askeri bir tasarım değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 19:10 
Akıncılar

Hürkuş da başlangıçta "sivil" bir tayyareydi.

Bunu hemen askeriyede düşünmemek gerek. Daha OGM'den tutun da polise, sağlık bakanlığına bir dolu yerde bunlara ihtiyaç var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2017, 23:08 
Süvariler

Hürkuş da başlangıçta "sivil" bir tayyareydi.

Bunu hemen askeriyede düşünmemek gerek. Daha OGM'den tutun da polise, sağlık bakanlığına bir dolu yerde bunlara ihtiyaç var.
Sayın hocama katılıyor ve artırıyorum, ülkemizde bir çok kurum hava kolunu kuruyorki bunların başında Sağlık Bakanlığı geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın mevcut ambulans helikopterleri eski Eurocopter imali ancak bir önceki helikopter T625'den daha küçük olan Agusta'nın A109 uydu. Sağlık Bakanlığı'nın helikopter filosu için bu helikopterler tedarik edilebilir ya da ihaleye girecek şirkete bu yönde bir şart konulabilir. Keza TEİAŞ havai elektirik iletim hatlarına müdahale amaçlı olarak helikopter kiralaması gerçekleştiriyor. OGM zaten hepimizin malumu ki bu sadece yangınla mücadelenin yanı sıra keşif gözlem amaçlı ve havadan komuta amaçlı da helikopter kullanılıyor.

Ayrıca ABD'nin UH-1 serisine devam tercihinde pazardaki oyuncularında etkisi olmuştur.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 06:16 
Akıncılar

AW-139 yuzlercesi sivil sektor icin uretilirken, askeri amacli versiyonlarida peynir ekmek gibi satiyor. Keza AW-169, 149 gibi serilerine bakarsaniz ayni sekilde ama askeri amacli uretilen helikopterler. Eger T625'in boyasi TSK'nin standart kamuflaji olsaydi farkli dusunecektiniz mutlaka ama fuara VIP versiyonu gibi ozel kabinli ve cilali boyali T625 mockup getirmisler, dogal olarak bu nasil askeri helikopter dediniz. Ama merak etmeyin projenin hedeflerinden bir tanesi TSK'nin elindeki UH-1'lerin degistirilmesi. Askeri versiyonunda govde uzerinde bir suru ivir zivir anten gorecegiz, govde boyasi askeri stardartta olacak ve belki vinc vs olacak.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 305 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: karaşahin340, memogianni, proxit ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: