TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Mar 2017, 06:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 284 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Vestel Karayel Taktik İHA
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:31 
Süvariler

Karayel Taktik insansız hava aracı sistemi 6 uçak, 3 yer kontrol istasyonu ve bir fırlatma rampasından oluşuyor. Karayel, 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma ve minimum 10 saat uçma hedeflerinin hem yükseklik hem faydalı yük ağırlığı hem de uçuş süresi açısından çok üzerinde performans verebilecek şekilde tasarlanıyor..

Otopilot yazılımı ve donanımından yer kontrol istasyonunun geliştirilmesine, gövde tasarımından üretimine kadar tüm sistemler tamamen Vestel Savunma bünyesinde gerçekleştiriliyor. Karayel İnsansız Hava Araçları, uçuşa elverişliliğe ilişkin kriterleri tanımlayan ve tüm dünyada referans alınmaya başlanan NATO standartlarına (STANAG 4671) da uyumlu olarak geliştiriliyor. Karayel, paraşütle inebilme ve katapulttan atılabilme özelliğinden dolayı piste ihtiyaç duymaksızın iniş kalkış yapabilecek ve benzerlerinden ayrışan bu özelliği sayesinde deniz platformlarından da fırlatılabilecek..

Öte yandan TSK'nın İHA ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Vestel, Karayel ismini verdiği hava aracının bir üst modelini de geliştirmeye başladı.Yeni geliştirilen Karayel-2 ise 20 saat havada kalacak ve 22 bin feetin üzerine çıkacak.

[wimg]http://www.turkmilitary.com/data/media/ ... cf0816.jpg[/wimg]

[wimg]http://yesilcimen.net/imgz/1vestel_savunma_tun1co.jpg[/wimg]

Resim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hDqz-ld9p_8[/youtube]

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Vestel Karayel Taktik İHA
MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2012, 00:19 
Yeni Üye

israil alt yapisi ve teknik destegi ile gelisitirildi. ilk deneme ucuslarina israil li yetkililer katilmis ve ucusu israilli pilotlar yapmistir. Aksam saatlerinde gerceklestirilen ucus manisadan kalkip akhisar dan goruntu alinip (40km )tekrar manisa ya donmesiyle sona ermisti. Yani israil ile olan bu teknik baglantisi bizim acmizdan iyimidir kotumudur bilmiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2012, 02:02 
Uzaklaştırıldı

ANKA dan sonra çok fazla dikkat çekeceğini sanmıyorum. Ticari başarı da beklemiyorum. Ancak yangın kontrol veya sahil güvenlik rolü üstlenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2012, 03:19 
Süvariler

ANKA dan sonra çok fazla dikkat çekeceğini sanmıyorum. Ticari başarı da beklemiyorum. Ancak yangın kontrol veya sahil güvenlik rolü üstlenebilir.
Anka'yla aynı sınıfın uçakları değil ki karşılaştırılabilsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2012, 12:29 
Süvariler

Anka ile Karayel farklı klasmanın uçakları olmasının bir getirisi var. Karayel maliyeti çok düşük bir araç. Bu sebeple çok daha fazla uçak alımı yapılabilir, bir çok kuvvet tarafından tercih edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2012, 16:59 
Üye

fotoğrafarda karayekin arkasında başka bir iha daha var. bu araç ile ilgili bilgisi olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2012, 18:12 
Akıncılar

fotoğrafarda karayekin arkasında başka bir iha daha var. bu araç ile ilgili bilgisi olan var mı?
Yazıyor ya ''EFE mini İHA''

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2012, 20:52 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 09:24 
Üye

Alıntı:
Yazıyor ya ''EFE mini İHA''
teşekürler gözümden kaçmış yazı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2013, 01:49 
Üye

Ailemin 32 senelik buzdolabı hala tıkır tıkır çalışıyor (Arçelik) ....Benim evlenirken 1800 tl'ye aldığım vestel buzdolabını 5 sene sonra kullanılmış eşya satanlara 100 tl'ye(adam 50 tl önerdi iyi pazarlıkla 100 tl'ye bağladım) sattım......Servis 8. kez geldikten sonra "yazın normaldir,hava sıcak olduğundan bazen buzdolabı çalışmayabilir!" yorumundan 15 dakika sonra buzdolabını sattım....
Vestel şofbenim ilk senesinde patladı....Türk malı alayım da gavura para gitmesin felsefem sağolsun vestel sayesinde elimde patladı...
Yine de vestel'in savunma sanayi kolu iyidir,güvenelim derseniz o sizin bileceğiniz konu...
Haklı olabilirsinizde arçelik savunma sanayinde yok gerçi koç holdink olarak varlar ama arçelik iha iyi olurdu rekabet açısından :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2013, 13:51 
Süvariler

Mini İha ile Male arasında bir platform olsa gerek, boytuna bakılarak çok fazla pist ihtiyacı çekeceğini zannetmiyorum. RPG tipi silahlar monte edilip silahlı iha olarak da kullanabilir.

Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

"Ben devletimi, yedi düvele karşı yokluk içinde savaşarak kurmuşum. Şimdi bana silah çekenin ağzına, o namluyu sokarım " Osman Pamukoğlu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2013, 19:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Mini İha ile Male arasında bir platform
"Taktik" işte.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2013, 20:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında gemiden havalanan bir modeli olsa deniz kuvvetleri ilgi gösterir gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 May 2013, 10:20 
Üye

http://www.donanimhaber.com/diger-bilim ... celeme.htm

Donanim haber karayelle ilgili bir video yayınladı, konsol görüntüleri de var içeriğinde sanırım. platformla ilgili biraz merakımızı giderebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 May 2013, 11:25 
Uzaklaştırıldı

Aslında gemiden havalanan bir modeli olsa deniz kuvvetleri ilgi gösterir gibi.
http://kokpit.aero/turk-muhendisten-yerli-iha

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2013, 03:16 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

[wimg]http://i.imgur.com/PzBHxjk.jpg[/wimg]
[wimg]http://i.imgur.com/dhUXM9V.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2013, 02:59 
Süvariler

Vestelin ihalarnın birde uçan görüntülerini bir yayınlasalar o zaman inanacağım. Bayraktar grubu nerdeyse ikiyıl önce yayınladı bunlar daha henüz böyle bir video yayınlamadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2013, 00:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2013, 00:14 
Uzaklaştırıldı

Bu ay teslim edilecekti, haberi olan var mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 16:59 
Uzaklaştırıldı

israil alt yapisi ve teknik destegi ile gelisitirildi. ilk deneme ucuslarina israil li yetkililer katilmis ve ucusu israilli pilotlar yapmistir. Aksam saatlerinde gerceklestirilen ucus manisadan kalkip akhisar dan goruntu alinip (40km )tekrar manisa ya donmesiyle sona ermisti. Yani israil ile olan bu teknik baglantisi bizim acmizdan iyimidir kotumudur bilmiyorum...
Vestel den, Arçelikten, Beko'dan ne beklenir ki. Montaj, montaj ve yine montaj. Sonra arkasına yüzde yüz türk mühendis ve işcisi tasaradı yaptı propagandaları. Oldum olası Zorlu ve Koç midemi bulandırmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 17:31 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Vestel den, Arçelikten, Beko'dan ne beklenir ki. Montaj, montaj ve yine montaj. Sonra arkasına yüzde yüz türk mühendis ve işcisi tasaradı yaptı propagandaları. Oldum olası Zorlu ve Koç midemi bulandırmıştır.
Koç ve Zorlu (Beko ve Vestel) Türkiyiyede üretim yapan en önemli holdingler diğerleri gibi hizmet sektöründe çalışsalar hiç böyle hakaret edilmezlerdi.

Eskiden Vestel çoğu tasarımını dışarıda yapıyordu doğru ama Şu an hem yerli dizayn hem üretimde %90'nın üzerinde yerli katkıyla üretiliyor.Ayrıca hiç bilmediğin bir alana girmiş bir şirketin teknik yardım almasında bir nasıl bir zarar var anlamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 18:11 
Akıncılar

[
Koç ve Zorlu (Beko ve Vestel) Türkiyiyede üretim yapan en önemli holdingler diğerleri gibi hizmet sektöründe çalışsalar hiç böyle hakaret edilmezlerdi.
Bu laf çokda boş bir laf değil. Biraz düşünmek gerekir etrafında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 18:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Asılsız lafları hiç sevmem özellikle de savunma sanayisine önemli katkıları olan firmalara karşı. İdef başlığına şöyle bir göz atın bakalım neler yapmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 01:01 
Süvariler

Alıntı:

http://video.yandex.com.tr/yandsearch?f ... &where=all
bi göz atıverin ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 01:54 
Süvariler

Hocam ne demek istediğinizi anlamadım ama sadece montaj yapılıyor denmesine karşılık olarak attım url yi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 02:09 
Uzaklaştırıldı

Haaa, sizi ikna ve tatmin için fabrikanın en gizli yerlerini gösterip, ArGe'yi açacaktık ha? :D
Devam ediniz, yolunuz uzun sizin...
Ar-ge bölümünü gösterse oradan gizli bilgiler anlaşılmaz.Çoğu fabrika ar-ge bölümlerinden çok üretim alanlarını saklarlar.Ama Ar-ge bölümü çalışanlarını ürün piyasa çıkmadan önce rakiplerine kaptırmazlar. Sebebi ise ar-ge bölümleri genelde bir çok bilgisayar başında çalışan insan ve labarotuarlardan oluşur yani bilgi ortalığa saçılmamıştır. Ama Üretim yerlerindeki her fotografta rakipleri olan benzer fabrikalar için değerli olan üretim yöntemleri açık bir şekilde ortaya saçılmıştır. Mantığın yanlış olsada demek istediğin doğru Ar-ge bölümleri açılır ama seneye piyasaya şu ürünü tanıtacaz denmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 02:20 
Uzaklaştırıldı

Ar-ge bölümünü gösterse oradan gizli bilgiler anlaşılmaz.Çoğu fabrika ar-ge bölümlerinden çok üretim alanlarını saklarlar.Ama Ar-ge bölümü çalışanlarını ürün piyasa çıkmadan önce rakiplerine kaptırmazlar. Sebebi ise ar-ge bölümleri genelde bir çok bilgisayar başında çalışan insan ve labarotuarlardan oluşur yani bilgi ortalığa saçılmamıştır. Ama Üretim yerlerindeki her fotografta rakipleri olan benzer fabrikalar için değerli olan üretim yöntemleri açık bir şekilde ortaya saçılmıştır. Mantığın yanlış olsada demek istediğin doğru Ar-ge bölümleri açılır ama seneye piyasaya şu ürünü tanıtacaz denmez.
Yanlış anlaışılmayaı önlemek için Demek istediğim bir fabrikadaki kittingten üretim hattına,Robot Kollarına ve Tesis yeri düzenine bütün üretim sistemininin her fabrika için ne kadar önemli olduğu.

En son neosinan tarafından 22 Tem 2013, 03:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 02:47 
Uzaklaştırıldı

Daha once sormustum ama cevap gelmedi, IDEF'te bu ayda (Temmuz) teslim edilecekti. Haberi olan var mi acaba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 05:02 
Yeni Üye

Serkan1976 konulara muhalefet olarak dalmayı bırak artık. Kimse Vestel'den lazer topu üretmesini beklemiyor. Bir alana girmişler ve bu alanda başarılı olmaya çalışıyorlar. Tabi senin gibiler için onlar her zaman kıçıkırıktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 05:21 
Uzaklaştırıldı

Bu mesajı cevap olarak yazıp yazmamak konusunda baya düşündüm. Yazmayı istemedim. Ama yüzeysel üzerinden geçmeyi uygun gördüm. Bu başlıkta kirlilik yarattığım için öncelikle herkesten özür dilerim.

Ben KOÇ veya ZORLU grubuna herhangi bir siyasi pencere veya ideolojiden bakmıyorum. Malesef birileri birşeyler söylediğinde hemen bir gömlek biçiyoruz. Alevi, sunni, solcu, sağcı, A partili, B partili. Uzun uzun tartışırım ama yeri burası değil. Bence kendi kendimizi kandırmaktan başka yaptığımız bir iş yok. Sadece aynaya bakalım. Teknolojik konuda biz neredeyiz. Neden bu seviyedeyiz. Cumhuriyet tarihinden bugüne neden bu ülkede bir BASF, Unilever, Procter and gamble, Henkel, Mitsubishi, Honda, Festo çıkmadı veya bilindik hangi uluslararası teknoloji (üreten değil) geliştiren markamız var. Sizce neden teknoloji kelimesine çok fazla yabancıyız. Burada tonlarca kelime dökülse ne benim fikrim değişecek, nede karşımdakinin.

Benim bildiğim bir doğru var; KOÇ, ZORLU gibi bazı şirketler (daha çok var ama yelpazeyi büyütmek istemiyorum.) Türkiye ekonomisini ve teknolojisini ellerinde tutmak için görevlendirilmiş dış kaynaklı taşeron şirketlerdir. Ne zorlunun yaptığı VESTEL, nede KOÇ grubunun çıkardığı hiçbir ürün bu ülkenin teknolojisine katkı sağlayabilecek ürünler değildir. A parti de iktidara gelse değildir. B parti de gelse değildir. Bana göre nasıl ki Unilever, Procter and gamble bu ülkenin özsermayeli teknoloji geliştiren şirketleri değilse; KOÇ, ZORLU'nun çıkardığı ürünler de hatta bu şirketlerde değildir. Herkesin dilinde kızdığında Kapitalizme karşı durmak, Emperyalizme karşı durmak cümleleri vardır. Herkes anlamını kendince bilir ama kimse işleyişi konusunda fikir sahibi değildir. Kimlere karşı bu cümlelerin kurulduğu konusunda yüzde sekseni fikir sahibi değildir. Bu tartışma uzar gider. Dünya montajı, üretimi Çin'e kaydırıyor biz övünüyoruz. Buda ayrı konu. Birileri hemen üretimde yapmayalım mı yani diye muhalefet etmesin. Sadece anlatmak istediklerimi anlamanız dileğiyle. İnşallah bu ülkede ürettiği ürünlerle ülke teknolojisine katkı sağlayabilecek KOÇ kadar ZORLU kadar büyük şirketler çıkar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 11:47 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Vestel'in satınalma yoluna giderek bünyesine kattığı en önemli firmalardan biri AYESAŞ'tır. Bilmeyen arkadaşlar için forumda ilgili konusu var. Bir zahmet arasın bulsun okusun. Bu satın alma sayesinde Vestel'in Savunma bölümünün kazanmış olduğu bilgi birikimi bile müthiş bir basamak atlatmıştır.

Bu montajcı! holdinglerimizden ne bekliyordunuz? Ülkede tek bir çivi bile üretilmezken bunlar ne yapacaklardı? "Ar-ge kurayım kendi teknolojimi geliştireyim!" mi diyeceklerdi? Bir yerden başlamaları gerekiyordu. Bu da montaj ile oldu.

Sonra gördük montajı :roll:

Vestel'in dünyada ilk kez HDD'li TV teknolojisi geliştiren firma olduğunu biliyor muydun? Gerçek zamanlı kayıt, ileri geri sarma fonksiyonu, tıpkı bu zamanın Tivibu'su gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 13:31 
Uzaklaştırıldı

Montaj konusunda son bir lafım olacak söylemeden edemeyeceğim. Vestelin şuan ürettiği Tv'lerin sadece 1 parçası dışarıdan geliyor.O parçayıda dünyada sadece 7 tane fabrika üretiyor ve o fabrikalarda alanında uzmanlaşmış fabrikalar. Eger Vestel Tv ürettiği gibi Uav'ler vsler üretirse uzun zaman sonra iyi bir yere gelecektirler.
Bu fabrikalara hayatı boyunca girmemiş insanların ahkamını dinlemek bilenlerin bazen sinirini bozuyor bazende güldürüyor.

Bu tartışmaya bu kadar katıldığım için özür dilerim Moderatörler Gereksiz yerleri bir silebilirse forum bir temizlenmiş olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 14:13 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Montaj konusunda son bir lafım olacak söylemeden edemeyeceğim. Vestelin şuan ürettiği Tv'lerin sadece 1 parçası dışarıdan geliyor.O parçayıda dünyada sadece 7 tane fabrika üretiyor ve o fabrikalarda alanında uzmanlaşmış fabrikalar. Eger Vestel Tv ürettiği gibi Uav'ler vsler üretirse uzun zaman sonra iyi bir yere gelecektirler.
Bu fabrikalara hayatı boyunca girmemiş insanların ahkamını dinlemek bilenlerin bazen sinirini bozuyor bazende güldürüyor.

Bu tartışmaya bu kadar katıldığım için özür dilerim Moderatörler Gereksiz yerleri bir silebilirse forum bir temizlenmiş olur.
Yanlis hocam yanlis, belkide 90% disardan geliyor ....hangi Elektronik elementler Türkiyede üretiliyor ki ?

Bana göre büyük Holdinglerin bu gibi (IHA) ürünleri üretmemesi gerekir, Bayraktar iyiydi yani bu Holdingler yüksek kar olunca is yapar , bir isi severek yapdiklarini sanmiyorum , severek dedigim bu ise full konsentire olduklarini sanmiyorum.

Devlet bu tür ürün üreten ve tek isi bu ürünü tasarlamak olan kücük isletmelere daha cok sahib cikmasi gerekir desdek olmasi gerekir.
Bilgimin arkasındayım.Hangi parçanında ithal geldiğini biliyorum.%90nı dışarıdan geldiğini iddia ettiğinize göre tezinizi destekliyecek bir kaynağınız vardır ki Aslında bu çok ağır bir iddia.Bayraktar Holding Kayserili ve Kayseri sanayisi hakkında yeterli bilgim olmadığı için bilmeden yorum yapmayacağım.Ayrıca şöyle farklı bir bilgi veriyim. Lcd tvlerde maliyetin %70'i Modül diy bilenen bir parça.O parçada Vestel tarafından üretilebiliyor.İstersen Benim bilgimin doğruluğunu araştır.

Birde düzeltme yapıyım bahsettiğim parçanın üretici sayısı 10a çıkmış.Benim bilgim 4-5 yıllık bir bilgiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 15:18 
Uzaklaştırıldı

Siz bana Elektronik Platin, Micro diod,Transistör,direnc,triac,Hapörlör,Led,Chip,IC,Thyrüstör,Quarz,Micro controller,Kondensatör,Trimmer,Spinn,EMV,HF ,DVB-T-C-S Tuner gibi parcalarin hangi fabrikada üretildigini yazin bende size gerisini kanitliyayim.
Öyle desenize.Ben Plastiğin içindeki petrol artığı nereden geliyor onu soruyorum diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 15:21 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Siz bana Elektronik Platin, Micro diod,Transistör,direnc,triac,Hapörlör,Led,Chip,IC,Thyrüstör,Quarz,Micro controller,Kondensatör,Trimmer,Spinn,EMV,HF ,DVB-T-C-S Tuner gibi parcalarin hangi fabrikada üretildigini yazin bende size gerisini kanitliyayim.
Yahu hocam allasen, koskoca fabrika bir de bu küçük ekipmanlar için üretim tesisi mi kursun? Yapma hocam...

%100 üretim dünyanın neresinde görülmüş? Milli mi bu firma? Buna cevabın nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 16:07 
Uzaklaştırıldı

Bilgisizlik isde, Samsung,Phllips,Sony nin ne kadar gelsimis Chip üretdigini cocuklarda biliyor.
Heleki Patentlerine bakinca üretilen parcalarin zaten cogunun sahibinin onlar oldugunu anlariz.

Bu sanayimiz malesef birlesdirme sanayisi, LCD,LED ve Plazma ekran üretemezken TV üretiyorum demek Fasoncuyum demekden öte gitmiyor.
Malesef.

Isterseniz benide sikayert edip uzaklasdirin bir iki desdekle bu is hal olur, sonra rahat rahat probaganda.

@Sentetik adam sadece 1 Parcasi disardan geliyor yazmis bende bunun böyle olmadigini yazdim.

Bu tepki ve öfke niye , sanki kürdistani kuralim yazdim.
Önce katma değeri yüksek parça(TFT) üretelim diyorsun.Sonra transistör direnç yapalım diyorsun Seni anlayamadım.LG ve Samsung gibi şirketler TFT'yi ayrı bir fabrikada üretiyor yada satın alıyorlar.Senin saydığın küçük parçaları Tv üretilen fabrikada üretten bir Tv üretisi varsa söyle öğrenelim.Vestel bu işi en son üretim yöntemi neyse LG,Samsung nasıl yapıyorsa öyle yapıyor.1 parçada zaten TFT camı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 16:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konuya dönecekmisiniz.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 16:34 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bana göre büyük Holdinglerin bu gibi (IHA) ürünleri üretmemesi gerekir, Bayraktar iyiydi yani bu Holdingler yüksek kar olunca is yapar , bir isi severek yapdiklarini sanmiyorum , severek dedigim bu ise full konsentire olduklarini sanmiyorum.

Devlet bu tür ürün üreten ve tek isi bu ürünü tasarlamak olan kücük isletmelere daha cok sahib cikmasi gerekir desdek olmasi gerekir.
Hocam bu da benim son mesajım olsun.

Bu renkli mesajda ciddi misiniz siz? O zaman Otokar'da kapıya kilit vursun. Holdingler işi severek yapmazk. Severek yaptıkları iş kazandıkları parayı saymak ve daha çoğunu kazanmaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 01:17 
Akıncılar

Karayeldeki yazılım İsrail orjinlimi şimdi? Bu garip biraz, Ayesaş varken. Peki neler İsrail orjinli/katkılı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 02:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 02:32 
Süvariler

IHA tasarimi sahsi fikrimce (ANKA boyutlarinda olmayanlar) daha kücük isletmelerde daha verimli olabilecegini düsünüyorum.
Hocam, İHA konusunda sınırı ANKA olarak değil de bu tür ihalardan itibaren çekersek daha doğru olacağını düşünüyorum. 24 saat havada kalmak iyi de, 10 küsür saat havada kalmak hiç az değil. Sanıyorum ki elektronik donanımın da Anka'dan falan geri kalır yanı yok. En azından teoride. Hani onda da işlemci var, bunda da var türünden falan... :)
Alıntı:
Yazılım
Peki bu yazılım içinde ''uçuş bilgisayarı'' var mı ? Otomatik iniş-kalkış yaptıran, yan rüzgarda doğrultan ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 02:44 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 12:11 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Beyaz eşya ile askeri ekipman kıyası yapmak doğru olmaz kanaatindeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 14:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Ucagin bütün telemetri verileri, ucus Kontrol,ve Es zamanli Görüntü+ Emir veri transferi bu Datalink üzerinden gerceklesiyor yani o olmazsa bir CL 89 gibi birsey olur ama onda bile kisitli Fransiz sagem Datalink vardi galiba ...
Neyse VESTELIN bu Data Link i üretemediginden eminmisiniz ?
)
Şimdi eski konuları kurcalarken daha önce dikkat etmediğim ve sizinde üstüne özellikle basa basa vurguladığınız Link16 konusunda bilgi vermek istiyorum. Web sitesinde detaylı bilgisi bulunmamakla birlikte Vestel şirketler grubunun iştiraki olan AYESAŞ'ın (Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş.) sitesinde paylaşmış olduğu Komuta Kontrol Sistemleri (C4I) bölümünde bulunan alt başlığa istinaden (Taktik veri iletişimi (ATDL-1, Link1, Link 11/B, Link 16)) LINK 16 kabiliyetine sahip olduğu varsayımını çıkartabiliriz.

Buna ek olarakta ilgisi var mı bilmiyorum ama "Çoklu taktik bilgi iletim sistemini (MTDCS)" geliştirmiştir. Bu sistem Link-1, Link11/Link11B ve Link-16 veri yolları gibi değişik taktik bilgi standartlarını aynı anda desteklemektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 15:28 
Uzaklaştırıldı

Size bu vesile ile Aydın Yazılım konusunda biraz bilgi vereyim...

Vakti zamanında ABD'de sahibinin Ayhan Hekimoğlu adlı bir Türkün olduğu Aydın Corparation adlı bir şirket vardı. Şirket radar konusunda microwave generator ve MFD-Çok fonksiyonlu ekran konusunda uzmanlaşmıştı. ABD silahlı kuvvetlerine ciddi biçimde iş yapıp konusunda dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri haline gelmiş idi.

Bir ABD seyahatinde Ayhan bey ile tanışıp ondan etkilenen Turgut Özal tarafından Türkiye'ye yatırım yapmaya davet edildi. Kendisine o yıllarda başlayacak savaş uçağı projesinde uçağın radarını yapma sözü verildi. Böylece Aydın Corparation Türkiye'de Aydın Elektronik'i kurdu.

Ancak savaş uçağı projesini General Dynamics'in F-16'sı kazanınca, F-16'nın radarını üreten Westinghouse, baş rakibi Aydın'ın bu işe girmesini istemedi. Bunun üzerine devlet, Aydın Elektronik'e Thomson CSF'den tedarik edilen TRS-2200 radar projesinde pay verdi. Bu süre içinde ABD'de şirketin sahibi Ayhan Hekiöoğlu bir kumarhanede bir gecede her şeyini kaybetti. Aydın Corparation önce EA Industries'e daha sonra ise L-3 Communications'a geçti. Şu anda bir L-3 şirketi konumunda.

Ülkemizde adı Aydın Yazılım olarak değiştirilen firma, Vestel tarafından satın alındı. Vestel, şirketin Türkiye kolu Aydın Yazılım'ı L-3'ten satın aldı ve Vestel Savunma bünyesine kattı. Şimdi kamuoyunda AYESAŞ olarak tanınan şirketin ardında ciddi bir yazılım ve donanım birikimi var...
%60 Vestel, %40 L-3 ekleyelim .

En son shadow tarafından 25 Tem 2013, 15:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 22:33 
Akıncılar

Alıntı:
data linkin yerli olmadığına eminim,biliyorum. ayesaş ile vestel savunma aslında ayrı iki şirket,karayeli yapan vestel savunma.

bu data link olmadan şu olur muhabbetide geyikten öte değil. neticede her sistem bir gereklilik üzerine kullanıyor. gps olmazsa nerede olduğunu bilemez,model uçaktan farkı olmaz,imu olmazsa yönelimini anlayamaz uçamaz, vs... böyle o olmazsa bu olmaz gibi bir tartışma saçma.
Tartisacak hicbir konu yok öyleyse konuya kilit vurabiliriz.
KAFKASYA haklı; superposition tartışılacak, konuşulabilecek şeylerin bir listesini çıkarırsa benimde sormal istediğim şeyler var ama önce bir listeyi göreyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2013, 02:01 
Akıncılar

superposition hocam attığım mesajlarda ahkam kestiğim bir şey bulamazsınız, zaten bu başlık altında açıkladığım bir şey de yok. Sadece bir soru sormuşum oda cevaplanmış. Ama hani yüce izniniz olmadan konuşulamaıyacak gibi bir hava var başlıkta buyrun yapın bir liste ama ahkam olmayan taradından aydınlatın bizi merak etmeyin biz dinleriz sizi, öyle ukala falan bir adam değiliz basit sorular sorar zorada sokmayız seni

Hodri meydan dökün eteğinizdeki taşları, biz cahil ölümlülerde biraz ilim irfan görelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2013, 03:31 
Süvariler

Menzilide
Menzil değil de harekat yarıçapı diyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2013, 04:20 
Akıncılar

Sevgili HARZEMŞAH, bence bu konu biraz farklı ele alınmalı. Kafkasyanın soruları cevabını bulmalı. Adım adım gitmek lazım. Değerli değersiz mevzuundan öte bir durum bu. Bakalım @superposition nasıl bilgilendirecek bizi.

Ben birde Karayeldeki işletim sistemini merak ediyorum. Yer istasyonu dahil. RT bir sistem herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2013, 09:10 
Akıncılar

Vestel den, Arçelikten, Beko'dan ne beklenir ki. Montaj, montaj ve yine montaj. Sonra arkasına yüzde yüz türk mühendis ve işcisi tasaradı yaptı propagandaları.
E ama öyleler.. :roll:
Yahu, beyaz eşya işinde ne kadar kar var da başkasına tasarlattırıp, isim hakkı vs ile montaj yapacaklar?.. Montaj yapacak olsalar yaptırırlar zaten Çin'de.. Burada fabrika kurmanın dertleri ile ne uğraşacaklar?.. Enayi mi bunlar yahu?..
Alıntı:
Oldum olası Zorlu ve Koç midemi bulandırmıştır.
Muhtemelen birer aziz değiller.. Ama bize ne?..

Hiç bir katkıları olmadıysa da, yanında çalıştırdıkları işçinin sigortasını yapıp firmalarından eekli edene kadar sahip çıkıyorlar yahu.. Fena mı?.. Gerçek mide bulandırıcılara kalsa meydan daha mı iyiydi?..

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 284 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: