TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Eki 2017, 04:23

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 13:44 
Süvariler

Tekrar kullanılabilir roketler alanında öncü olmak isteyen bir ABD li uzay aracı ve roket üreticisinin roketi fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarılı bir şekilde iniş yaptı. Habere bak.

Kapsüllü sistemlere elveda diyoruz gibi, veya en azından yörüngeye çıkmak artık daha ucuzu olacak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 14:19 
Uzaklaştırıldı

İnişin videosu: https://vine.co/v/iKPTghqF0LA
Alıntı:
Kapsüllü sistemlere elveda diyoruz gibi, veya en azından yörüngeye çıkmak artık daha ucuzu olacak
Bunu söylemek için daha çok erken. 2040'ların, 2050'leri roketi olan SLS için böyle bir düşünce yok. Yörüngeye uydu yerleştirebilecek, ISS'e astronot gönderebilecek roketlerin böyle bir sisteme dönüştürülmesi için belki roketlerin 2 kat büyümesi gerekiyor.

Ben geleceğin SSTO araçlarında olduğunu düşünüyorum. Bu yönde belli çalışmalar var, geliştirilen motorlar var. Örneğin SABRE motorları. Sabre'ler hem roket motoru hem de bir jet motoru gibi davranabiliyorlar. Bir uçakmışçasına bir pistten kalkıyorsunuz, 25 bin metre civarında da roket motorlarını ateşliyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2015, 17:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tekrar kullanılabilir roketler alanında öncü olmak isteyen bir ABD li uzay aracı ve roket üreticisinin roketi fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarılı bir şekilde iniş yaptı. Habere bak.

Bu alanda SpaceX büyük adımlar attı/atmaya çalışıyor. Fail videolarıda mevcut, internette bulabilirsiniz.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 10:26 
Süvariler

Zaten ilk aşamada uzay turizmi amaçlı kullanılacak gibi. Düşünün aynı gün 10 defa yörüngeye çıkıp gelecek. Biz neredeyiz adamlar nerede. Daha 1000 km ye uçak bir füze gönderemedik.

Japonlar olsa tüm ihtiyaçlarını erteleyip bu işi yaparlardı. Şu an böyle bir ihtiyaçları yok. Nasıl derseniz! 1945 de Japon ekonomisi sıfara iner. Kaynaklar sıfırdır. İmparator derki 4 yıl içinde ekonomik olarak ABD yakalanacak. Tüm ülke bu amaç için çalışır. Tüm lüks ihtiyaçları kısılır. 3 yıl için de ABD yakalanır, 4. yıl da ABD otomobil üretiminde geçilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 11:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Grasshopper'lar herkesi mutlu etti, Falcon Flight 17 neredeyse başarmıştı. Flight 19 hepimizi fırlatmadan sonra havada infilak etmesiyle herkesi üzmüştü. Flight 20 ile sonunda başardı SpaceX. Umuyorum ki uzay maceramız için bir çok fayda sağlayacak.

-
Türkmenistan'ın ilk uydusu TurkmenAlem52E Flight 18 ile geçen Nisan ayında yörüngeye oturtulmuş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 12:29 
Akıncılar

Kapsül duruyor yahu. 1. kademe roketi yörüngeye nasıl çıkartacaksın?
Eskiden bitince düşüp atmosferde yanan yakıt tankları, motorlar ve bilimum tesisatı bunlarla yeniden kullanabileceksin. Tepesindeki 2. kademe, kapsül vs ise ayrı bir konu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 13:35 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 13:56 
Uzaklaştırıldı

İniş yapabilen roketin tekrar kullanılabilir olarak nitelendirilmesi de pek doğru olmayabilir, en azından şimdilik.

O roket motorları tekrar kullanılabilecek mi?
Yakıt tankları ne durumda?

Benim daha çok dikkatimi çeken şey, SpaceX'in çalışma hızı. Sorunlara hızlıca çözüm bulup uygulayabiliyorlar demek ki. Zamanının Lockheed'i , Boeing'i, Space Shuttle'daki sorunlara bu kadar hızlı çözüm üretebiliyor muydu? Sorunların çözülmesi yıllar alıyordu. Tabi, zamanın gelişen teknolojisi içinde böyle bir değerlendirme yapmak doğru olmayabilir. Space Shuttle, bu roketten daha komplike bir sistem de olabilir.

Ayrıca Space Shuttle'da bu felsefe ile üretilmişti. Tekrar tekrar kullanılabilen, uzay araştırmalarının yoğunluğunu arttıracak, maliyetler düşecek... Pratikte ise maliyetler arttı diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 15:20 
Akıncılar

İniş yapabilen roketin tekrar kullanılabilir olarak nitelendirilmesi de pek doğru olmayabilir, en azından şimdilik.

O roket motorları tekrar kullanılabilecek mi?
Yakıt tankları ne durumda?
Mevzu o zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 15:37 
Süvariler

Eskiden füzeyi fırlattın mı illaki düşüyordu bir yere, artık en azından yanlışlıkla fırlatılan füzeler için tekrar geri dönüş seçeneği konulabilir. Askeri sistemlere de yakında konur bu özellik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 15:54 
Site Başkanı

Eskiden füzeyi fırlattın mı illaki düşüyordu bir yere, artık en azından yanlışlıkla fırlatılan füzeler için tekrar geri dönüş seçeneği konulabilir. Askeri sistemlere de yakında konur bu özellik.
Nükleer füzeyi fırlatıyorsun hedefe gidicek noktada diplomasi başarılı oluyor ve füzeyi geri çekiyorsun.

İlginç bir durum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 16:35 
Akıncılar

Yahu, arkadaşlar, bu alet yörüngeye falan çıkmıyor. Bu alt kademe. Üst kademesinden ayrılıp "burnunda bir yük olmadan" inebilmek için geliştirildi ve taarlandı. Burnunda yükle inemez. Yörüngede sorunu çıkan mala da faydası olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 17:00 
Uzaklaştırıldı

Bunu indirebilmek için konacak ekstra yakıt ve haliyle büyüyen boyutlar söz konusu olmalı. Birde işin kaçınılmaz riski olarak sıklıkla başarısız iniş demek olacak. Fırlatmanın malzemeyi aşırı yorması da kısıtlı tekrar edilme getirecektir. Büyük ihtimal ile uğraştığına değmeyecek ve kullanılmayacak. Uzay mekiğini bile kullanmaktan her iki süper güç vazgeçti Avrupa aklından bile geçirmiyor yine bildiğin klasik roketleri kullanıyorlar. Şu acayip şeye bakınca bunun bilimsel tarihin bir sürü denemesinden birisi olarak kalacağı hemen anlaşılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 20:48 
Akıncılar

Bunu indirebilmek için konacak ekstra yakıt ve haliyle büyüyen boyutlar söz konusu olmalı. Birde işin kaçınılmaz riski olarak sıklıkla başarısız iniş demek olacak. Fırlatmanın malzemeyi aşırı yorması da kısıtlı tekrar edilme getirecektir. Büyük ihtimal ile uğraştığına değmeyecek ve kullanılmayacak. Uzay mekiğini bile kullanmaktan her iki süper güç vazgeçti Avrupa aklından bile geçirmiyor yine bildiğin klasik roketleri kullanıyorlar. Şu acayip şeye bakınca bunun bilimsel tarihin bir sürü denemesinden birisi olarak kalacağı hemen anlaşılıyor.
Tam aksine.
20'lerden beri hayaldir bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 00:44 
Uzaklaştırıldı

20'leri hangi zaman dilimi içinde değerlendirmek lazım? Before Christ, Greenwhich?

Birkaç soru daha:

Roketler büyüdükçe itki artacaktır. Artan itki ile roketten çıkan gaz, iniş sahasına yaklaşıldıkça yansıyıp rokete zarar vermeye başlayacaktır, hatta roketi geçin, fırlatma kompleksleri dahi inanılmaz düzeyde zarar görmeye başlayacaktır.

Bu sorunu çözmek için fırlatılış esnasında tonlarca su basılıyor ki hatta, Space Shuttle'ın fırlatılışı esnasında gördüğümüz "dumanlar", çoğunlukla sudan oluşmakta. Zaten Space Shuttle'ın ana motorları neredeyse renksiz bir gaz çıkartıyor. Hatta ve hatta, birçoğumuz jet motorundan dahi ayırt edemeyebilir. Bu arada, daha önce HDS'ye sorduğum bir soru vardı. F119, TV kabiliyetini kullandığında mach diskleri kaybolurken, Space Shuttle itki yönlendirme yaptığında kaybolmuyor. Bu da ilginç geldi bana. Bu da nozüllerdeki şekil farklılığından kaynaklanıyor olmalı?

Peki roket inerken nasıl bir sistem izlenecek?

Su basarsanız, denize indirmekten bir farkı olmayacaktır? İnişi imkansız kılacaktır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 00:11 
Akıncılar

20'leri hangi zaman dilimi içinde değerlendirmek lazım? Before Christ, Greenwhich?
Araştıran gözler 1920'lerde pervaneli uçakların taşıdığı yörünge araçları skeçlerini bulacaktır. Single Stage to Orbit aslında uzay işinin başıdır. İnsanlık dökülerek uzaya çıkılabileceğini, çıkmak zorunda kalacağını çok sonra öğrendi. Henüz SSTO'e gücü yetmediğinden döküle saçıla çıkıyor.

SSME üzerindeki thrust vectoring ile F-22'deki çok farklı metodlar. Neden aynı şekilde etki göstermelerimi bekliyorsun ki Hocam?
SSME tamamen bütün yanma odası ve nozzle bell ile birlikte hareket ediyor. Motor o zaten. Bir "değişiklik" yok ki. F-22'de her şey değişiyor. Bütün akış değişiyor. Hadi bir sürü şeyi kıyaslarsın da, "diamond"ları nasıl ve neden kıyaslarsın? :)
Detayda kaybolmak bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2016, 21:16 
Süvariler

Blue Origin isimli firma benzeri bir projede 2. inişini gerçekleştirerek bir ilke ve başarıya imza attı.SpaceX'in son roketi iniş sırasında devrilip patlamıştı hatırlarsanız.
Konuyla ilgili video:
https://youtu.be/74tyedGkoUc

Kaynak:http://www.wired.com/2016/01/jeff-bezos ... ded-again/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2016, 22:51 
Uzaklaştırıldı

Hadi bir sürü şeyi kıyaslarsın da, "diamond"ları nasıl ve neden kıyaslarsın?
Hocam ardyakıcı modu, motorun egzoz kısmını ayrı bir "yanma odasına" dönüştürmüyor mu?

Blue Originin buradaki başarısı ile SpaceX'in başarısını ayrı tutmak gerekebilir. SpaceX "gerçek" koşullarda bir iniş gerçekleştirirken, Blue Origin, roketi iki defa kullanabilme başarısına ulaştı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2016, 23:50 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam ardyakıcı modu, motorun egzoz kısmını ayrı bir "yanma odasına" dönüştürmüyor mu?
Bence biraz araştırmalısın konuyu. Yoksa havanda su döveriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2016, 04:26 
Yeni Üye

Ah Elon Musk gibi 10 tane adam olsa şu dünya da insan ırkı çok farklı yerlerde olabilir,insanlığın bu tür şeylerle uğraşıyor olması gerekli uzay madenciliği,uzayın daha derinden araştırılarak değişik uzay medeniyetlerini keşfetmek(SETİ projesi gibi),yapay organlar, fosil yakıtlar kullanarak enerji üretmek yerine füzyonla büyük enerjiler üreterek kardashev cetvelin de 1. seviyeye çıkmak gerekli ilk olarak ama insanlar enerjilerini buna harcayacağına boş işlerle uğraşıyor,en azından elon musk gibi adamlar varda biraz umutlanıyoruz..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2016, 13:30 
Akıncılar

Alıntı:
Buradaki mesele bir yanma odası olup olmaması değil. Yanma odası olmasa motor nasıl motor olacak zaten? SSME gibi bir motoru, yanma odası ile, con-div nozulu ile, bir bütün olarak bir gimballe hareket ettiriyorsun. Akış hiç değişmiyor. İlk ateşme sırasında bu görünür videolarda.

Roket motoru convergent-divergent bir kesittir aslında. kesit alanı çok öenmlidir. Akışa dik kesit. Basıncı önce convergent tarafta transsonik rejime geçirir, sonrasındaki divergent kısımda da süpersonik hale getirirsin. SSME motorunda o kesit hiç değişmiyor. Ama F119 motorunda o kesit, nozul her hareket ettiğinde değişiyor. O kesitin de değişmesi, içeride oluşan şok dalgalarını hemen hareket ettirir.

Aslında ard yakıcılı askeri motorlarda da buna benzer bir çaba vardır. Nozul, değişik uçuş rejimlerine ve motor içi basınçlara, debiye göre, convergent ya da con-div bir şekil almaya çalışır. Sürekli kesit değiştirir. Bu da mesela sürekli şok dalgalarının konumlarını değiştirir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 20:51 
Uzaklaştırıldı

Acaba gelecekte hava yolu firmalarına benzer bir şekilde roket işleten firmalar görebilecek miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 21:59 
Üye

Yani şu aleti dört ayak üzerine indirebilmek için harcadıkları parayı sağlam bir paraşüt tasarlamaya ayırsalardı ne sakıncası olurdu merak etmiyor değilim. İlave yakıt yok, ilave ağırlık yok ne bileyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:48 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:50 
Site Başkanı

Yahu.. :)
Hocamın artık iflas edişini izliyoruz yoruma karşı :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:04 
Uzaklaştırıldı

Yani şu aleti dört ayak üzerine indirebilmek için harcadıkları parayı sağlam bir paraşüt tasarlamaya ayırsalardı ne sakıncası olurdu merak etmiyor değilim. İlave yakıt yok, ilave ağırlık yok ne bileyim.
Ben mantıklı bir soru olduğunu düşünüyorum.

ABD uzay mekiğinin katı yakıtlı iticilerinde bu sistem vardı. 700 küsür tonluk katı yakıtlı iticiler, yakıtlarının bitmesine az kala mekikten ayrılıyor, atmosfer yardımı ile hızını azaltıyor, sonra paraşütünü açıp denize iniyor. Bu noktadan sonra ise denizde kurtarılmayı bekliyor ama roket bir bütün olarak tekrar kullanılmıyor. Kullanılabilir durumdakiler ayrılıyor, geri kalanı geri dönüşüme gidiyor.

(...)

Youtube'da izlediğim bir SpaceX videosunda, görevli, bir Merlin motorunun kaç kere kullanılabileceğine dair bir bilgi vermekten kaçınsa da, bir motoru 20 kere başarıyla test ettiklerini söylüyordu.

(...)

Ama yukarıdaki çizdiğim gelecek perspektifi hakkındaki yorumları da merak etmiyor değilim. Roketlerle dolu bir filom olsun isterdim, gerçi kim istemez ki... bir gün birine, diğer gün birine...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:09 
Akıncılar

SS SRB'leri baya baya denize düşüyor, okyanus boyunca çekiliyor, sökülüyor, bazı kısımları yeniden yapılıyor, birleştiriliyor, yakıt dolduruluyor ve test ediliyor. Çok çok uzun ve pahalı bir işlem.

Burada yolcu uçağı gibi kullanılmasından bahsediliyor.

Hurdacı mıyız? Çeliğine mi tavız yahu? Adama yakıt koyup atacağız. Ne paraşütü?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:20 
Uzaklaştırıldı

Ben tasarlamadım ya SS'ı? 50-60 yıl boyunca yatmış LM, L, AJ, Boeing mühendislerine sormak lazım, ne paraşütü diye.

Ama, dediğim gibi mantıklı bir soru olduğunu, hala, iddia ediyorum. Hatta diyorum ki, Elon Musk, bu işe başlamadan önce bu soruyu kendisine sormuştur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:27 
Akıncılar

Aynı Elon Musk SpaceX fikrini anlatırken "Helikopter hassasiyetinde bir noktaya inebilecek bir sisteme ihtiyacımız vardı" diye de anlatır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:43 
Uzaklaştırıldı

Elon Musk'ın aptal olduğunu iddia etmedim ki... o da, er geç anlamıştır. Bir makine olmasa da, fizik okumuş. Belki bunun aklında yer kaplama süresi milisaniyeler ile ölçülmüştür, belki dakikalar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:48 
Akıncılar

Ben de aynını söylüyorum. Musk bir fizikçi. Gerçek adam. Kafasındaki sorulara aşık olmaz, sorar ve cevaplar. Muhasebesini bitirir.

Adamın bu olaya Rusya'dan ICBM almaya çalışarak falan başladığını biliyor musun? "Oha adam mı kazıklıyorsunuz?"a dönüşünce pazarlık, o zaman karar vermiş.
Biz de işte "Bu markette deterjan pahalı ya, Şok'tan alıyim" falan diyebiliyoruz. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 00:00 
Uzaklaştırıldı

Kafasındaki sorulara aşık olmaz, sorar ve cevaplar
Geçenlerde fizik hocam fizik daha çok "nasıl" ile ilgili, "neden" ile değill deyince kızmıştım. Aslında bu da onun gibi. Ben buna katılmıyorum. Eğer fizikçiyse, cevaplamasa da olur, tabi bunu yarım asırlık tecrübeme dayanarak söylemiyorum, sadece böyle hissediyorum. Zaten çok zeki bir fizikçi olsaydı, bu işlere girmezdi herhalde.
Alıntı:
Adamın bu olaya Rusya'dan ICBM almaya çalışarak falan başladığını biliyor musun?
Bunu da okumuştum bir süre önce ama o zamanlar, sanırım, roket indirmeyi değil, mars'a nasıl giderim ile uğraşıyordu. Gerçi, burada kast edilen ICBM, soyuz da olabilir ki bence öyledir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 00:16 
Üye

Yahu.. :)
Hocam bana kızmadınız umarım :) Ben sadece buradaki herkes gibi bilgi açlığını gidermeye çalışan birisiyim.

Elbette yapılan devrimsel bir iş. Biz yemeğe bakıyoruz ama mutfakta kimbilir ne çalışmalar ne hesaplar yapılıyordur. Konu gerçekten sıradışı ve kavraması zor.

Masum soru bir nebze konuyu açmaya yönelikti. Bu açıdan beni mazur görürsünüz umarım. Hem Newton bu elma şimdi niye kafama düştü diye masum bir soruyu kendine sormasaydı yerçekimini bulabilir miydi? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 00:20 
Akıncılar

Yahu olum, adamın derdi indirmek değil. Uzay işinin gerçekçi olması için "ucuz" olması gerekiyor diyor. Ucuz olması için yeniden kullanmak gerek, uzay uçağı gibi olmak gerek diyor. O kadar.

İndirmek amaç değil, araç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 00:33 
Uzaklaştırıldı

İşte, ben de diyorum ki, Musk, bu yola bu işi ucuzlatmak, uzay uçağı yapmak için girmedi. Haydi, roket indirelim fikri, fikirlerinin olgunlaşması sonrasında ortaya çıktı. Adam marsa gidecekti, biraz tarım yapıp orada yaşanılabilirliği kanıtlayacaktı falan...

Elon Musk, bir gecede gelecek vizyonunu çizmedi ya? Yıllar içinde olgunlaşmadı mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 00:41 
Üye

Yahu olum, adamın derdi indirmek değil. Uzay işinin gerçekçi olması için "ucuz" olması gerekiyor diyor. Ucuz olması için yeniden kullanmak gerek, uzay uçağı gibi olmak gerek diyor. O kadar.

İndirmek amaç değil, araç.
Anladım HDS hocam. Dediğinize göre bu projenin olgunlaşmasına daha var. Peki sizin öngörünüz nedir bu konuda? Yani kaç yıl sonra "yahu bu ay ki maaşımla şöyle bi uzayı görüp geleyim bari" diyebileceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 15:21 
Uzaklaştırıldı

Nasıl ya? Ben kimbell71'in cevaplarını yeni görüyorum. Dün akşam kendi kendime mi konuşuyordum ben?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2016, 16:00 
Süvariler

Gözler Elon Musk'ın SpaceX'i üzerindeyken, Blue Origin yeniden kullanılabilir roketi yeniden kullandı.

http://www.theverge.com/2016/1/22/10815 ... et-launch-

Bu arada Elon Musk, Tesla şirketinde tebrik ettiğim bir iş yaptı dün. Tesla Model X için $5000 yatırıp kendisini Tesla'nın, hatta dünyanın sahibi olmuş gibi gören adamın siparişini iptal etti :)

http://techcrunch.com/2016/02/01/dont-mess-with-musk/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2016, 18:38 
Üye

Falcon 9 görevini başarı ile tamamladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2016, 19:23 
Üye

Ben bu dikey iniş fikrini mantıklı bulmuyorum. Elbette mühendislik açıdan başarıdır ancak uzaya giden birşeyde ağırlığın önemi malum. Roketi tekrar kullanıp maliyeti azaltırken bir görevin maaliyetini inanılmaz arttırmış oluyorsunuz. Yani dikey iniş benim fikrimce popüler bilim kapsamında birşey.

Şu bence daha büyük bir bilimsel ve teknolojik adım;
http://www.nasa.gov/centers/glenn/about/fs21grc.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 06:17 
Akıncılar

Ben bu dikey iniş fikrini mantıklı bulmuyorum. Elbette mühendislik açıdan başarıdır ancak uzaya giden birşeyde ağırlığın önemi malum. Roketi tekrar kullanıp maliyeti azaltırken bir görevin maaliyetini inanılmaz arttırmış oluyorsunuz. Yani dikey iniş benim fikrimce popüler bilim kapsamında birşey.

Indirilen roket motoru tekrar kullanabilmek icin muhtemelen motoru tamamen sokup, her parcayi kontrol ediyorlardir ve bazi parcalarinda yenisi ile degistirmek zorunda kaliyor olabilirler. Bu durumda ne kadar tasarruf edilir acaba? Mutlaka bir miktar karlilik vardir ama dikey indirmek icin gerekli sartlari saglamak kolay degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 06:35 
Üye

Bunlar devasa R&D projeleri tabi asiri masrafli olacak. Binlerce degiskenin oldugu ortamda alet gelip belirlenen yere inebiliyor onemli olan bu. Indikten sonra motoru yenilemeymis bakimmis bunlar daha sonra optimize edilip masrafi minimuma indirilebilecek seyler. Bu gelismeleri ben, gelecekte bunlarin 1'den fazlasinin takili oldugu araclar ile uzay seyahatlerinin baslayacagina yoruyorum. Mantikli dusununce nihai hedef bu olsa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 09:44 
Akıncılar

Biri bir kavram, diğeri teknoloji ama. Ion thruster bir fırlatma motoru değil.

Falcon 9 bir ara dönem çözümü. Geç bile kalmış olduğumuz bir teknolojiye ulaşmamız demek. Benzerlerini Venture Star ile, X-33 ile falan filanla çok denedik olmadı.

Reusability bir bilimsel devrim değil. Sadece ve sadece parasal. Uzaya ulaşım frekansı ve maliyetleri ile ilgili bir ilerleme sadece.

Space shuttle'ın tek yapılış amacı da buydu. Ama olmadı. O kadar başarılabildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 11:01 
Üye

Alıntı:

Indirilen roket motoru tekrar kullanabilmek icin muhtemelen motoru tamamen sokup, her parcayi kontrol ediyorlardir ve bazi parcalarinda yenisi ile degistirmek zorunda kaliyor olabilirler. Bu durumda ne kadar tasarruf edilir acaba? Mutlaka bir miktar karlilik vardir ama dikey indirmek icin gerekli sartlari saglamak kolay degil.
Kullanım ömrü de vardır bence gereksiz bir teknoloji

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2016, 10:53 
Süvariler

Kullanım ömrü yaklaşık 20 fırlatma.Haberde öyle demişlerdi videoyu bulamadım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016, 17:05 
Süvariler

Birde şöyle düşünelim ;
Ya 4 tane roketi bağlayıp,ortadaki roketi sadece uzayda kullanıp,marsa giden,aynı şekilde marsa inen ve sonra tekrar havalanıp dünyaya dönen bir roket yapsalar ? Bence bunun amacı da bu zaten. Marsa insan göndericem diyorsanız geri dönüşünü sağlamanız lazım,yoksa oraya adam göndermek ölüme adam göndermektir.
Yanlış bilmiyorsam şuan güncel insanlı Marts projelerinin hiç biri geri dönüşü içermiyor zaten.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 17:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

https://www.youtube.com/watch?v=bvim4rsNHkQ

"Look, that's not an explosion. It's just a rapid unscheduled disassembly" :lol: :lol:

0:47'de RCS'in devreye girip kurtarmaya çalışması direkt, "no no no no no no...." :D

"Entropy is such a lonely word." :lol:

SpaceX'in bu kadar güzel bir mizahı olması şaşırtmadı :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 19:59 
Akıncılar

Koca roketi tekrar gerisin geriye indirmek yerine, Yepyeni Space Shuttle tasarım seçenekleri ile uğraşmak daha mantıklı geliyor bana. Belki kendi motorları ile uçak gibi havalanan uzay mekiğinin, üst atmosferde yeni geliştirilecek bir motor ile (artık iyonmu olur, SABRE projesi (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine) mi olur bilemiyorum) uzaya çıkarak yoluna devam edebilecek bir konsept daha mantıklı olur. Dönüşü zaten kendi motorları ile normal uçak inişi şeklinde oluyor. Daha yeni ısıya dayanıklı sağlam ve uzun ömürlü materyaller ile çok daha uzun faydalı kullanıma sahip uzay mekikleri geliştirilebilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 21:55 
Akıncılar

Sizin 737 de önce soba borusu gibi motorla çıktı. Sonra CFM'i taktılar da adama benzedi. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 22:11 
Akıncılar

Alıntı:
"Yerine" değil Hocam "sonrasında".

Sizin 737 de önce soba borusu gibi motorla çıktı. Sonra CFM'i taktılar da adama benzedi. ;)
O yüzdende, o bacakların kısalığından çok çekti, hala çekiyor. :lol: 737MAX'ta iniş takımlarını biraz yükselttilerde öyle koyabildiler yeni nesil fan motoru... :roll:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: