TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 May 2017, 14:15

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 114 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 20:44 
Süvariler

Güzel bir haber. Gururlandım. HaberTürk'ün hanerine SSİK toplantısında Uydu Fırlatma Merkezi kurulması kararı alındı.

........

GÖZÜMÜZ UZAYDA
Türkiye'nin uzaydan daha fazla istifade edebilmesi maksadıyla uydu fırlatma merkezi kurulumu projesinin başlatılmasının da kararlaştırıldığı toplantıda, şu kararlar alındı:

''ANKA İnsansız Hava Aracının daha uzun menzil ve yük taşıma kapasitesine sahip Turbo-Prop Motorlu versiyonunun ön tasarım faaliyetleri için TUSAŞ firması ile sözleşme görüşmelerine başlanması; Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi Projesi kapsamında tasarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanması; Sahil Güvenlik SAR-33 Botu Modernizasyonu Projesi kapsamında İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması; Denizaltı Dalış Simülatörü Projesi kapsamında HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanması; Yavuz sınıfı fırkateynlerine Milli Elektronik Harp Sistemi geliştirilmesi maksadıyla ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması.''

Toplantıda ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda yurt içi geliştirme yoluyla tedariki planlanan silah, sistem ve platformlar için alt sistem ve malzeme geliştirilmesini hedef alan muhtelif Ar-Ge projelerinin ilgili sanayi kuruluşları ve üniversitelerin katılımı ile başlatılması kararı da alındı.

Açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen 5 adet hafif sınıf helikopter ihtiyacının Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyacı için Bell Helicopter firması ile imzalanmış mevcut sözleşme kapsamında tedariki hususunda müsteşarlık yetkilendirildi.

Ayrıca, İcra Komitesi Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı ikinci pist inşaatının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tarafından yapılmasını temin amacıyla gerekli işlemlere Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından başlanmasına karar verdi.

Yerli sanayi kuruluşlarının nitelikli ürün geliştirme faaliyetlerine ve teknolojik altyapılarını iyileştirme süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla bir teşvik-kredi sistemi kurulması hususunda müsteşarlığa yetki verildi.

Açıklamaya göre, İcra Komitesi bunlara ek olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde; Özel Kuvvetler Helikopter Modernizasyonu, CN-235 Aviyonik Modernizasyonu, Lojistik destek gemisi tedariki için gerekli proje faaliyetlerinin başlatılmasına karar verdi.

.....

http://ekonomi.haberturk.com/airport/ha ... a-az-kaldi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 20:54 
Süvariler

Neyi anlamadınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 21:26 
Süvariler

''ANKA İnsansız Hava Aracının daha uzun menzil ve yük taşıma kapasitesine sahip Turbo-Prop Motorlu versiyonunun ön tasarım faaliyetleri için TUSAŞ firması ile sözleşme görüşmelerine başlanması;"

anlamadım
Bu zaten bilinen birşey ankanın silahlısı, daha çok faydalı yük taşıyanının yapılacağı bangır bangır söylendi daha önce çeşitli yetkililer tarafından. İlk resmi görüşme bu oldu sanırsam
Alıntı:
ANKA İnsansız Hava Aracının daha uzun menzil ve yük taşıma kapasitesine sahip Turbo-Prop Motorlu versiyonunun ön tasarım faaliyetleri için TUSAŞ firması ile sözleşme görüşmelerine başlanması

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 22:46 
Üye

Ülkemizi küçümsemek istemiyorum ama son yıllardaki yaşadıklarımız beni böyle düşündürmeye zorluyor.Bu uydu fırlatma merkezine ya ırak'la suriye izin vermezse son günlerde bize had bildirmeye kalkıyorlar bizde sessiz olduğumuz için mazallah bunada karşı çıkabilirler .Korkuyorum.Nereye doğru gidiyoruz biz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:03 
Yeni Üye

Uydu Fırlatma Merkezi konusuna dönsek. Tartışmaları konu ile ilgili başlıklarda yapsak iyi olmaz mı?

Konumuza dönsek sizce Uydu Fırlatma Merkezi nereye yapılabilir?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:29 
Akıncılar

Konya Ovası?
Orası olmaz zaten Konya şehri Konya ovasına kurulu bi de fırlatma üssünü oraya yaparlarsa tarıma alan kalmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:38 
Süvariler

Sinop diye bir bilgi var aklımda ama bir Sinoplu olarak nereye yapılır, nasıl yapılır hiçbir fikrim yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:41 
Yeni Üye

Uyduları taşıyacak roket konusunda bir çalışma varmı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 23:59 
Uzaklaştırıldı

Tuz gölünün suyu iyice çekilmekte... 2015 sonrasına göl diye birşey kalmaz gibi geliyor. Zaten tuz gölü havzası bir nevi test merkezi olarak kullanılıyor, bir yer istasyonu/kampüs kurulabilir bence. Güvenlik sorunu da yaşamayacaktır.

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:13 
Akıncılar

Tuz gölünün suyu iyice çekilmekte... 2015 sonrasına göl diye birşey kalmaz gibi geliyor. Zaten tuz gölü havzası bir nevi test merkezi olarak kullanılıyor, bir yer istasyonu/kampüs kurulabilir bence. Güvenlik sorunu da yaşamayacaktır.
Tuz gölü yazın kurur kışın dolar. Kışın ne yapacağız o zaman?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:16 
Süvariler

Alıntı:
Tuz yoğunluğu o kadar fazla olan bir göl kışın nasıl donuyor yahu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Donar demiyor (su ile)dolar diyiyor.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:45 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Üstadım akşam akşam güldürdünüz beni :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 00:48 
Süvariler

Astigmatım yine arttı sanırım bende.

Düzeltme için teşekkürler sayın KILIÇ.

Alıntı:

Üstadım akşam akşam güldürdünüz beni
Gözlerim yorulmuş artık üstadım, harfler karışmış, kusuruma bakmayın. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 01:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Astigmatım yine arttı sanırım bende.

Düzeltme için teşekkürler sayın KILIÇ.

Alıntı:

Üstadım akşam akşam güldürdünüz beni
Gözlerim yorulmuş artık üstadım, harfler karışmış, kusuruma bakmayın. :)
Estağfürullah kusurluk bir şey yok.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 04:38 
Yeni Üye

Antalyaya yapılacağını sanmıyorum turistik bir şehir ve yeterli alan yok, karaman veya denizli-afyon olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 10:57 
Süvariler

Daha önce bu gibi bir tesis için Sinop'un düşünülüğ, olası bir olumsuzluk durumunda karadenize düşerek sorun yaratmayacağı şeklinde bir görüş vardı.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 15:21 
Üye

Bu tür merkezler genelde ekvatora en yakın bölgelere kurulur. Yakıt ekonomisi için...
Güney İllerimiz uygun.
Aslında Kıbrıs daha uygun ama oraya yapılacağını hiç sanmıyorum.
TÜBİTAK 2500 km ve sonrasında 5000 km füze projelerinden kazanılan tecrübe ile başta söylenilen menzillerde roket üretmemiz kolay olacak.

zaten bu menzillere ulaşınca fırlatma merkezinin nerede kurulacağının önemi kalmıyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 17:30 
Süvariler

Cidden mi? Demek o yüzden Fransa okyanusaşırı topraklarında üs kurmak için onca masrafa girdi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 17:47 
Yeni Üye

Ankara da kurulacak diye haberlere çıkmıştı diye hatırlıyorum

Ekvatora yakınlık km başına ne kadar yakıt farkı yaratıyor bilgisi olan var mı ?( örneğin Antalya yerine Ankara da kurulması ne kadar fark yaratır? )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 20:06 
Süvariler

Konya-Karapinar şeklinde bazı söylentiler var... İsmi nasıl olsun diye de düşünmüyor değillim. "Lagari Hasan Çelebi Uzay Merkezi" kulağa hoş geliyor. Böylece bu iş için ilk çabalayan atamızı da yad etmiş oluruz:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 20:42 
Süvariler

bu üs inşası için dışardan teknolojik yardım alacakmıyız yoksa bununla ilgili ihaleler yurt dısından şirketlere mi veriliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 21:20 
Süvariler

Yörüngeye oturtulacak uydular ekvatora ne kadar yakından fırlatılırsa o kadar az yakıt kullanır, bu da hem maliyeti hem de fırlatılacak yükü arttırabilir. Bu sebeple güneye yakın yerlerde üssün kurulması daha mantıklı ama güvenlik için bir şey diyemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 20:55 
Süvariler

Bu uydu fırlatma yerlerinin Denize veya okyanusa kıyısı olması gerekmiyormu? Olası problemlere karşı roket'in tahribat yapmaması için? Ben Antalya, Sinop veya Mersin üzerinde duruyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2012, 16:05 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bilmediğimden soruyorum. Rusya neden Kazakistan'ı kullanıyor? Kazakistan'ın Baykonor üssü ile Sinop'un arasında 3 derecelik bir fark var. Rusya gönderiyorsa biz de gönderebiliriz.

- Ne gibi eksileri olabilir ki? Roketin harcadığı yakıt dışında nasıl bir maliyet farkı olabilir? Ekvator'a yakın yerden fırlatsak bu sefer koskoca roketin nakliye meselesi var. Lojistik sıkıntı da olabilir.

- Ek olarak bir Uzay üssü kurulduğunda etrafındaki yerleşim yerleri ne kadar uzakta olmalı ki güvenli bir şekilde fırlatma yapılabilsin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2012, 17:54 
Uzaklaştırıldı

Sovyetler zamanında birliğin güneyinde kalan bir bölğe o yüzden olabilir .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2012, 19:43 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

- Ek olarak bir Uzay üssü kurulduğunda etrafındaki yerleşim yerleri ne kadar uzakta olmalı ki güvenli bir şekilde fırlatma yapılabilsin?
Bunu bilemiyorum ancak Baykonur üssü, çölün ortasında bulunuyor. Sinop'un böyle bir avantajı yok. Yerleşim yerlerine yakın.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2012, 22:15 
Akıncılar

Sayın Sentetik, Sivil alanlar fırlatma anında gerçekleşecek olası patlamadan etkilenmeyecek uzaklıkta bulunmalı. En az 5 km sanırım. Ki tesisteki diğer binalar da rampaya benzer uzaklıkta konumlanacağından mesafe artacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2012, 23:40 
Uzaklaştırıldı

karadenize yapılması daha mantıklı , özellikle sinop hem güvenlik hemde yol geçen hanı olmaması sebebiyle akılcı. mersinde molotofla uzay üssüne hamleler yapanların varlığı moral bozar. bir de o bölgeler saldırıya gayet açık yerler.

bu arada sinopla mersin arasındaki farkın ekvatora yakınlığın sağlayacağı avantajı sağlaması teknik olarak gayet uzak.

bu arada göğe doğru ilerleyen kocaman kütlelere garip yaklaşmayacaktır karadenizliler.

bu arada konumuzla alakalı değil ama savunma sanayi konusunda ki mihenk taşı firmalar geçende rizedeydiler :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2012, 00:27 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2012, 00:47 
Uzaklaştırıldı

konya aslında bu iş için gayet uygun...
Karar hemen hemen belli gibi. Konya.
3.nükleer santral. Türkiye'nin en büyük doğal gaz depolama tesisi (tuz gölünün altı). Türk Uzay Merkezi Konya da kurulacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2012, 03:23 
Yeni Üye

Askerî alanlar için kütahya ili neden düşünülmüyor anlamıyorum. Nüfusu az,askeri bir cok tesis kurulabilir buraya..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2012, 04:38 
Akıncılar

3 farklı yörünge tipi için roketlerin izledikleri uçuş rotaları. İmajlarda referans noktası Kourou-Fransız Guyanası.

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2012, 22:34 
Akıncılar

TÜBİTAK Başkanı, Uydu Fırlatma Merkezi için düşünülen yere ilişkin bilgiler verdi. Roket, Ege'den atılırsa 1.kademe Akdeniz, 2.kademe Atlas Okyanusu'na düşüyor. Karadeniz kıyısından ateşlenmesi durumunda 1.kademe Karadeniz'e, 2.kademe Kuzey Buz Denizi'ne düşecek.

18:04:40-18:05:30 arasında izlenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2012, 22:36 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 00:36 
Süvariler

Evet Datça kelimesi çok baskın çıktı ağızdan. Bu bir işaret mi ? Datçada arazi mi alsak ? :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 02:05 
Süvariler

Evet Datça kelimesi çok baskın çıktı ağızdan. Bu bir işaret mi ? Datçada arazi mi alsak ? :lol:
Allah korusun sonra birinci kademe sizin tepeye ... :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 14:09 
Süvariler

Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay ve Mardin bu şehirlerimizin ismi hiç geçmemiş neden acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 14:11 
Süvariler

Alıntı:
Allah korusun sonra birinci kademe sizin tepeye ... :)
Olsun düşen bizim uydu olsun :D Elin uydusundan daha iyidir.. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:08 
Süvariler

Alıntı:
3.nükleer santral. Türkiye'nin en büyük doğal gaz depolama tesisi (tuz gölünün altı). Türk Uzay Merkezi Konya da kurulacak.
Deniz olmayan yerde nükleer santral nasıl kurulacak? Nasıl soğutulacak? Olmaz o iş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:13 
Süvariler

Ben Sinop füze atış merkezi nedeniyle burasının seçilebileceğini halen düşünüyorum. Karadeniz lafı da geçtiği için (demek ki adamlar onu da hesaplamış). Ayrıca haberlerde söylendiğine göre eğer Çin'de 4 adet uzay üssü veya fırlatma merkezi tarşı şehir varsa, bizde de belki 2 tane fırlatma merkezi veya uzay üssü kurulabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:17 
Süvariler

Alıntı:
TÜBİTAK Başkanı, Uydu Fırlatma Merkezi için düşünülen yere ilişkin bilgiler verdi. Roket, Ege'den atılırsa 1.kademe Akdeniz, 2.kademe Atlas Okyanusu'na düşüyor. Karadeniz kıyısından ateşlenmesi durumunda 1.kademe Karadeniz'e, 2.kademe Kuzey Buz Denizi'ne düşecek.

18:04:40-18:05:30 arasında izlenebilir.
Özellikle "Datça" dedi...

Yukarıda tartışan arkadaşlara...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:18 
Süvariler

Töreni izleseydiniz tüm hesapların yapıldığını dinleyebilirdiniz. Demek ki Datça'da böyle bir sorun olmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:19 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Deniz olmayan yerde nükleer santral nasıl kurulacak? Nasıl soğutulacak? Olmaz o iş
Ermenistan'da deniz var mı?

https://www.google.com.tr/search?q=40.1 ... =firefox-a

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:20 
Süvariler

'Uydu Fırlatma Merkezi' Sakarya'ya kurulmalı.
Karadeniz'e kıyısının olması, limanının olması, plajının olması, otoyolun geçmesi, İstanbul'a, Bursa'ya, Kocaeli'ne, Bursa'ya yakınlığı, kalifiye iş gücünün olması, kaporta, boya ve motorcu ustalarının çok olması avantaj. Bence Söğütlü Organize Sanayi Bölgesine kurulabilir, hem Adapazarı'ndan serviste var.

Not; Türkiye'nin ilk ve tek havai fişek fabrikası Coşkunlar'ın fabrikası da Sakarya'da, yani rokete füzeye yabancı değiliz.
Kurulacak üssün aynen askeriye gibi yerleşim yerine hem ekonomik hem de turistik katkıları da düşünülüyordur herhalde. Ondan ötürü hiç aklımıza gelmeyen ileride stratejik bir coğrafi merkez olması muhtemel fakat ekonomik açıdan az gelişmiş küçük bir kasaba veya yerleşim yerine yakın bir yere de kurulabilir. Ayrıca kurulacak merkezin herhangi bir kriz/ savaş durumunda rahatlıkla savunulabilecek bir yere de yaklaştırılması muhtemel.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:23 
Süvariler

Ayrıca kurulacak merkezin herhangi bir kriz/ savaş durumunda rahatlıkla savunulabilecek bir yere de yaklaştırılması muhtemel
Savaş zamanı ? Neden ? Ne işlevi var ki o merkezlerin ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:25 
Süvariler

Alıntı:
Ayrıca kurulacak merkezin herhangi bir kriz/ savaş durumunda rahatlıkla savunulabilecek bir yere de yaklaştırılması muhtemel
Savaş zamanı ? Neden ? Ne işlevi var ki o merkezlerin ?
Siz savaş zamanı fırlatma üssünü vurmaz mısınız? Oralar sadece sivil amaçlı uydu atılan yerler mi ? askeri değeri yok mu ? Sadece fırlatma rampasından mı ibaret ? ekonomik olarak karşı tarafı çökertsek zarar versek olmaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:28 
Süvariler

'Uydu Fırlatma Merkezi' Sakarya'ya kurulmalı.
Karadeniz'e kıyısının olması, limanının olması, plajının olması, otoyolun geçmesi, İstanbul'a, Bursa'ya, Kocaeli'ne, Bursa'ya yakınlığı, kalifiye iş gücünün olması, kaporta, boya ve motorcu ustalarının çok olması avantaj. Bence Söğütlü Organize Sanayi Bölgesine kurulabilir, hem Adapazarı'ndan serviste var.

Not; Türkiye'nin ilk ve tek havai fişek fabrikası Coşkunlar'ın fabrikası da Sakarya'da, yani rokete füzeye yabancı değiliz.
Yakında o sanayi bölgesinin ustaları teveler'de "bize imkân tanısınlar uzay mekiği de yaparız" diye demeç verirlerse şaşmam. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:29 
Süvariler

Vururlar yenisini inşa ederiz. Milyar dolarlık rafineriler değil ki onlar.
Savaş zamanı nasıl uydu fırlatacağız ?
Böyle bir düşmanı nereden bulacağız :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 114 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Tenger, wrew ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz