TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Nis 2017, 18:18

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4850 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 191 92 93 94 9597 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:13 
Site Başkanı

Alınıcak helikopterler iç güvenlik harekatında polis özel harekat bünyesinde kullanılacak helikopterler.

Sanırım bazılarımızın kafasında Türkiye coğrafi olarak alpler tarafında zannediliyor.

Dibimizde 2 ülke savaş halinde iken ve bir çok dert var iken polisin iç güvenlikte güçlendirilmesi kadar doğal bir süreç olamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:15 
Süvariler

TSK'ya güvenmeyip polise güvenmemize sebep olan nedir? Bir tek TSK'ya sızılmadı ki. Her kuruma sızıldı ve eğer ilerde bir sızma olursa bu yine sadece TSK'ya olmayacak. Sadece TSK en büyük güç olduğu için göze batıyor. Artık şu darbe olabilir ihtimalini bırakmak lazım. Bu pencereden bakarsak sağlıklı yol alamayız. Yarın öbür gün polisin yapmayacağını nereden biliyoruz? O yüzden her kuruma güvenip yolumuza bakmak lazım.

Askerin Ankara'da olmaması gerektiği düşüncesini sağlıksız buluyorum. Tüm orduyu götür Almanya'ya konuşlandır. Darbe yapmak isterlerse yine gelir yaparlar. Sürekli TSK'ya olumsuz gözle bakarak, dışlayarak ve alternatif güçler yaratarak maalesef darbenin önüne geçilemez. TSK boşu boşuna yıpranmış olur, yarın öbür gün de oturup ağlarız. Daha mantıklı yollarla darbe olması engellenmeli ve TSK'ya güvenilmelidir. Kimsenin bu insanlara bu şekilde bakma hakkı yok. Resmen gavur evladı muamelesi yapılıyor ya ayıptır ayıp. Bir insan nasıl kendi ordusunun başkentinde olmasını hatalı bulur ve bundan korkar.

Ekleme: Yazdıklarımı size cevap olarak yazmıyorum Sayın Blackeyes90, yanlış anlaşılmasın, düşüncemi genel olarak belirtiyorum.
--

Polisi iç güvenlikte güçlendirme olayına girersek dediğim gibi F-35'e kadar yolu var. İyi bir koordinasyonla kolaylıkla polise hava desteği sağlanabilir. Bünyesine taarruz helikopteri alması gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca bu eleştirim silahlı gezme ihtimaline karşılık. Yoksa bazı arkadaşların belirttiği gibi keşif/gözetleme için alsınlar sıkıntı yok, bizim malımız sonuçta.

En son dflipflop tarafından 21 Kas 2016, 00:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:25 
Site Başkanı

Polisi iç güvenlikte güçlendirme olayına girersek dediğim gibi F-35'e kadar yolu var. İyi bir koordinasyonla kolaylıkla polise hava desteği sağlanabilir. Bünyesine taarruz helikopteri alması gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca bu eleştirim silahlı gezme ihtimaline karşılık. Yoksa bazı arkadaşların belirttiği gibi keşif/gözetleme için alsınlar sıkıntı yok, bizim malımız sonuçta
.

Yazıyı okumadan yorum yapıyorsunuz.
Bu helikopterler ildeki polis teşikatlarına alınmıyor.Şehir içlerinde uçmayacaklar.
Güneydoğuda sahadaki özel harekat polisleri için destek unsuru olarak düşünülüyor.
Hava desteği sağlama noktasına gelince ordu kendi işinemi baksın polisin işinemi.Her kuvvetin terör için ihtiyaçları farklıdır.
Bu işin uyuşturucusu var narkotik mevzusu var terörü var var oğlu var sadece asker terörist ile çatışmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bunun sağlıklı bir bakış açısı olduğuna inanmıyorum.

Hiç bir polis gücünün saldırı helikopterine ihtiyacı olamaz. Oluyorsa o saldırı gücü değildir. Onyıllardır dağda çatışıyorlar, jandarma için böyle bir ihtiyaç dile getirilip uygulandı mı?

Büyük kapsamlı bir operasyon gerçekleştiriyorsa polis, ordu helikopterleri yönlendirilir, ateş desteği sunar. 30 yılın 25'inde toplam 10-12 helikopterle savaştı bu adamlar. Şimdi her yıl 4-5 artarken mi ordunun helikopterleri polise yetmeyecek?

Şehir içi operasyonlarda tankların faydasını gördük. Polise elden çıkma M60lar da verilecek mi?

Yapılmaya çalışılan Türk tipi bir Cumhuriyet Muhafızları yapılanması, lafı çevirmeyelim.

Saddam'ın Cumhuriyet Muhafızları nasıl herhangi bir cumhuriyeti korumuyorduysa, bu yeni nesil demokrasi muhafızları da Türkiye'yi yahut cumhuriyeti korumayacak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:37 
Süvariler

Alıntı:
Polisi iç güvenlikte güçlendirme olayına girersek dediğim gibi F-35'e kadar yolu var. İyi bir koordinasyonla kolaylıkla polise hava desteği sağlanabilir. Bünyesine taarruz helikopteri alması gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca bu eleştirim silahlı gezme ihtimaline karşılık. Yoksa bazı arkadaşların belirttiği gibi keşif/gözetleme için alsınlar sıkıntı yok, bizim malımız sonuçta
.

Yazıyı okumadan yorum yapıyorsunuz.
Bu helikopterler ildeki polis teşikatlarına alınmıyor.Şehir içlerinde uçmayacaklar.
Güneydoğuda sahadaki özel harekat polisleri için destek unsuru olarak düşünülüyor.
Hava desteği sağlama noktasına gelince ordu kendi işinemi baksın polisin işinemi.Her kuvvetin terör için ihtiyaçları farklıdır.
Bu işin uyuşturucusu var narkotik mevzusu var terörü var var oğlu var sadece asker terörist ile çatışmıyor.
Yazıyı okuyarak yorum yaptım ve doğru anlamışım. Yorumumu arazi için yapmıştım. Ne olursa olsun polise taarruz helikopteri, tank, ZMA gibi askeri araç/gereçlerin alınmasını doğru bulmuyorum.

Hiç bir polis gücünün böyle şeylere ihtiyacı olmaz, olamaz. Eğer varsa o zaten polis olmaktan çıkmıştır. Amaç son derece açık (Tekrar belirtmek istiyorum, tüm söylediklerim silahlı taarruz helikopteri alınması durumu için geçerlidir. O helikopteri silahsız kullanacaklarsa zaten sorun yok.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:40 
Süvariler

Bugün masum bir gereklilik gibi sunulan polise ağır silah verilmesi, yarın bir "Demokrasi Muhafızı" ya da Ensar, enişte , damat, torun tombalak muhafızı olarak karşımıza çıkarsa ki bu gidişle çıkacak. Hiiiç şaşırmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:45 
Site Başkanı

Yazıyı okuyarak yorum yaptım ve doğru anlamışım. Yorumumu arazi için yapmıştım. Ne olursa olsun polise taarruz helikopteri, tank, ZMA gibi askeri araç/gereçlerin alınmasını doğru bulmuyorum.

Hiç bir polis gücünün böyle şeylere ihtiyacı olmaz, olamaz. Eğer varsa o zaten polis olmaktan çıkmıştır. Amaç son derece açık (Tekrar belirtmek istiyorum, tüm söylediklerim silahlı taarruz helikopteri alınması durumu için geçerlidir. O helikopteri silahsız kullanacaklarsa zaten sorun yok.)]
O zaman teröristlere selam söyleyin bir dahaki sefere sahadaki özel harekat polislerine ve tehşisatlarına araçlarına mayın+eyp+anti tank silahları ile saldırmasınlar olurmu :)

Hatta şunu diyebilirsiniz küstüm size bak bende silah yok siz gavura vurur gibi zırh delici mermiden tut rpg ye kadar üstüme boşaltıyorsunuz ayıp oluyor diyerekten küs takliti yapın.

Ha bunları söyler iken sıcak nescafeniz yanınızda ve ısıtmalı deri koltuğunuz hazır olsun.

Nasılsa bol keseden konuşmak moda ülkemizde :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 23:14 
Üye

Tiran kendi gestaposunu kuruyor. Yada gestapo biraz hafif kaldı sanki. SS diyelim biz ona.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 23:18 
Süvariler

EGM bünyesine T129 alınması 15 Temmuz hadisesinden çok daha önce konuşulan ve incelenen bir konuydu. Büyük ihtimalle sadece 20mm top ve keşif gözetleme donanımlarına sahip olacak bir versiyon teslimatı ağır basıyor. Zaten Polis Havacılık bünyesinde sözleşmeli çalışan bir grup pliotumuz da Kara Havacılıkta taarruz helikopterciliği yapmış personel.

Şahsi fikrimi sorarsanız doğru bulmuyorum, doktrinel anlamda ve EGM nin konumlandırılası anlamında bence biraz absürd, hatta MİT bünyesine alınacak olsa daha bile mantıklı bulurum, ancak terörle mücadele kapsamında da şehiriçi - şehirdışı katılımda bulunan PÖH gerçeği de var.

Bakalım ilerleyen zaman bizlere neler gösterecek, ülkemiz hiç sıkıcı bir ülke değil çok şükür. :)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 23:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Vay demek birilerinin eski günlerden içinde kalmış. Polise silahlı taaruz helikopteri alınıyor sonunda. Çoğunluk üye hatırlamaz hatta hiç bilmez ama neyse azıcık nostalji yapalım.

Mavi Fırtına/ Blue thunder.

Ağzımız açık seyrederdik . Zaten bendeki savunma mevzuuna meyli bununla airwolf/ havakurduna olan sevgim sebep olmuştur herhalde. Muhteşem aletlerdi. Zaten o aralar habire teknolojik savaş dizileri modaydı.

Vaktinde Kobra alımına bu 2 dizi sebep oldu yada ilham verdi diyenler çok olmuştur.

Resim

Resim

Resim

Havakurdu/airwolf

Resim

Bu arada bilmeyenler için dizinin konusunu yazayım. Bluethunder / mavifırtına ABD Los angeles polisinin çok gelişmiş önünde gatling silahı olan taaruz helikopteridir. Zırhlı, özel kayıt kameraları , sessiz uçuş modu olan über süper bir aletti.

Havakurdu zaten zır manyak bir aletti. Tek başına önüne gelene kafa atardı. O aşk ile bu savunma olayına daldık zati.

Hayırlısı olsun emniyete. Bol kelleler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 23:43 
Süvariler

Alıntı:

Hiç bir polis gücünün böyle şeylere ihtiyacı olmaz, olamaz. Eğer varsa o zaten polis olmaktan çıkmıştır. Amaç son derece açık (Tekrar belirtmek istiyorum, tüm söylediklerim silahlı taarruz helikopteri alınması durumu için geçerlidir. O helikopteri silahsız kullanacaklarsa zaten sorun yok.)]
O zaman teröristlere selam söyleyin bir dahaki sefere sahadaki özel harekat polislerine ve tehşisatlarına araçlarına mayın+eyp+anti tank silahları ile saldırmasınlar olurmu :)

Hatta şunu diyebilirsiniz küstüm size bak bende silah yok siz gavura vurur gibi zırh delici mermiden tut rpg ye kadar üstüme boşaltıyorsunuz ayıp oluyor diyerekten küs takliti yapın.

Ha bunları söyler iken sıcak nescafeniz yanınızda ve ısıtmalı deri koltuğunuz hazır olsun.

Nasılsa bol keseden konuşmak moda ülkemizde :)
Yazınızın son derece haksız olduğunu belirtmek istiyorum. Kimin kim olduğunu bilmeden "oturduğunuz yerden yorum yapıyorsunuz" klişesini bırakmak lazım. Bölgede sivil aracıyla seyahat eden halktan gümrük personeli taşıyan servise kadar herkes EYP+RPG vb. saldırılara uğruyor. Çözüm bu mu? Ben polisimize niye zırhlı araç alıyorlar mı diyorum? Taarruz helikopteri gereksiz ve hatalı diyorum. Arazide ihtiyaçları oldu mu destek askerden gelmeli diyorum. Bunu da belirtmem için arazide çatışmama gerek yok. Vergisini ödeyen, herkes gibi ülkesini seven, gerektiğinde canını vermekten tereddüt etmeyecek her Türk vatandaşı olarak her konuda yorum yapma hakkına sahibim. İç güvenlik harekatında zaten asker-polis iç içe. Sizin baktığınız bakış açısıyla bakarsak polise de TSK'daki her şey alınmalıdır. Tank, ZMA, obüs, savaş uçağı, ağır nakliye helikopteri, ÇNRA ...

Neyse gereksiz polemiklere girmeyi sevmiyorum, hem konu dağılıyor hem de tatsızlığa gerek yok. Kendi adıma burada bitiriyorum, ayrıca saygısız ve aşağılayıcı bir üslubunuz var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:00 
Süvariler

Zamanında güzelim donanmayı boğaza tıkıp paslandıran zihniyet neyse bu günde polise Atak aldırmaya kalkan zihniyet aynıdır.
Darbe yapmak istedikten sonra yerlerinden kalkamadan işlerini bitirirler .
15 temmuzu kuvvet komutanlarının hepsi destekleyip emir komuta zinciri içersinde hareket edilseydi hepimiz biliyoruz ki bu darbe olurdu.
O yüzden belirtilen amacının dışında gizli bir amaç için, bu helikopterler tedarik edilmek isteniyorsa eğer nafile çabalar bunlar.
Önce kendi vatandaşına güven vereceksin germiyeceksin. Memleketin yarısından fazlası diken üstünde geleceğinden endişeleniyor.
Bunu sağladıktan sonra gerisi hikaye olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:12 
Akıncılar

Ahşap paslanır m yahu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:15 
Süvariler

Alıntı:

Bu arada bilmeyenler için dizinin konusunu yazayım. Bluethunder / mavifırtına ABD Los angeles polisinin çok gelişmiş önünde gatling silahı olan taaruz helikopteridir. Zırhlı, özel kayıt kameraları , sessiz uçuş modu olan über süper bir aletti.

Havakurdu zaten zır manyak bir aletti. Tek başına önüne gelene kafa atardı. O aşk ile bu savunma olayına daldık zati.

Hayırlısı olsun emniyete. Bol kelleler.
Hava Kurdu dizisinin film müziğide manyak birşeydi. Nostalji olsun, ben de film müziğini eklemiş olayım. Gençlik yıllarımızda izlediğimiz bir diğer dizi film ise ''MacGyver'' idi. Adam, sağda solda gördüğü en dandirik malzemeden bile birşeyler icat eder ve kullanırdı.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:29 
Site Başkanı

Yazınızın son derece haksız olduğunu belirtmek istiyorum. Kimin kim olduğunu bilmeden "oturduğunuz yerden yorum yapıyorsunuz" klişesini bırakmak lazım. Bölgede sivil aracıyla seyahat eden halktan gümrük personeli taşıyan servise kadar herkes EYP+RPG vb. saldırılara uğruyor. Çözüm bu mu? Ben polisimize niye zırhlı araç alıyorlar mı diyorum? Taarruz helikopteri gereksiz ve hatalı diyorum. Arazide ihtiyaçları oldu mu destek askerden gelmeli diyorum. Bunu da belirtmem için arazide çatışmama gerek yok. Vergisini ödeyen, herkes gibi ülkesini seven, gerektiğinde canını vermekten tereddüt etmeyecek her Türk vatandaşı olarak her konuda yorum yapma hakkına sahibim. İç güvenlik harekatında zaten asker-polis iç içe. Sizin baktığınız bakış açısıyla bakarsak polise de TSK'daki her şey alınmalıdır. Tank, ZMA, obüs, savaş uçağı, ağır nakliye helikopteri, ÇNRA ...

Neyse gereksiz polemiklere girmeyi sevmiyorum, hem konu dağılıyor hem de tatsızlığa gerek yok. Kendi adıma burada bitiriyorum, ayrıca saygısız ve aşağılayıcı bir üslubunuz var
Polemik değil soruya cevap vermeniz lazım tatlı su cambazlığı yapmaya gerek yok değilmi ?

Askerin imkanı bol sanki elinde 100 tane Heli var desteği onlarmı sağlayacak ?

Kurumlar arası sen bir helikopteri ordan oraya götür bakalım kaç saate bürokrasi bitiyor o kadar kolaymı bu işler sanıyorsun devlet tarafında ?

Buraya ağır silah verilmesin diyen zihniyetin ben ülkesini sevdiğinden kuşku duyarım demek ki eline fırsat geçse don gömlek göndericek polisleri sahaya diye düşünürüm.Sözleri kullanırken nereye gideceğini teknik ve bilgi bakımından ayırt etmek gerekir.

E sivillerde ölüyor demişsin ölür tabi senin güvenlik güçlerini daha donatımlı göndermezsen o bölgelere o kendini ve vatandaşı nasıl koruyacak değilmi mantıksız olur güvenlik kuvvetlerin ne kadar donanımlı güçlü olursa o tuzaklarda ölen sivillerinde o kadar azalır matematik yalan söylemez.

Senin karşındaki adam savaşlarda kullanılan ordularda bulunan Doçkasından RPG sine Anti tankından Zırh delici mermisine bazen el yapımı tow havan ile saldırırken sen polisine ne vericeksin merak ettim ?

Ford transit ve 7*65 mm silahmı vericeksin ?

Neye göre gereksiz neye göre hatalı çatışma ortamındaki saha şartlarını kahveni içerkenmi hayal ediyorsun ?

PÖH e taarruz helikopteri, tank, ZMA gibi askeri araç/gereçlerin alınmasını doğru bulmuyorum diyeceksin sonra lafı gelince ben öylemi diyorum diye kıvırıcaksın cidden sabrımı fazla zorlama derim :)

Bir olaya karşı gelirken alternatif argüman sunamadan oturup PÖH e şunlar gereksiz bunların niyeti başka darbe yapıcaklar falan filan diyebilecek teknik bir bilginiz veya dayanağınız yoksa bu konuda hakkında çokta bilmeden konuşup diretmemek lazım.

Yani şu var belki haberiniz yoktur.Burası terörün kol gezdiği bir ülke bilmiyorsanız benden duyun.Envai çeşit ağır silahlı teröristlere Ford transit ile karşı koyamazsınız ağır silah elbette alınıcak 1 ton eyp ye karşı savunabilicek bir nokta olmalı bu gerekirse ZMA olur gerekirse silahlı Kirpi ve Kobra olur Nurol Ejder olur.Efendim polise F-35 e kadar gider muhabbetine ben şunu demek isterim gerekirse gidicektir de hangi ülkede tonlarca ağır silahla asker ve polis Şehit ediliyor savaş içerisinde olan ülkeler haricinde sormak lazım size ?

Burası siyasi arena değil burası hayallerinizdeki polislerin olduğu avrupada değil önce kendi şartlarımızı kriterlerimizi görmemiz gerekiyor.Birde tabiki ülkenin bulunduğu duruma göre analiz yapmak lazım.Bu yapılmıyor ve konu polise bir şey verilmesin darbe yaparlar falan filan laga lugasına getirilirse bu cevaplara da hazır olmanız lazım.

Uslup konusuna gelince az bile söylüyorum lakin bunu bu konularda fikir verirken uyarı olarak alın bir köşede bulunsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:34 
Üye

Hazırlanan kılıfın üzerine yorum dizmek tam da istenen şey aslında, dolayısıyla gerek yok. PÖH için iyi olur falan bunlar basbayağı kılıf işte meselenin özünü çok şeyapmadan geçiştirilmesi maksadıyla bir takım ''faydalı bilgiler'' sunuluyor. Vatandaşta konuşuyor. PÖH çatışmada taarruz istedi de verilmedi sanar okuyan. (:

Darbe korkusu olduğu çok açık. Şuan ki emniyet yapılanması zaten malum, e üstüne bir de askeri teknolojilerle donatılırsa al sana ordu dışında ayrı bir ordu. Saddamın da vardı buna benzer bir şeysi. Güzel bir görüntü değil bu. Korkularında haklılar, haksızlar ayrı, fakat dışarıdan bakınca ülkedeki bu kutuplaşmanın ayrı bir askeri unsuru düşündürecek seviyeye gelmesi gelecek adına zaten varolan kaygıları daha da perçinliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 00:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Peder eski emniyetçi ama bu tartışma hiç yeni değil. Peder ilk işe başladığında polisin sadece tabancaları varmış. O zaman polis karakollarına Jandarmadan 3-4 er takviye gidermiş. Ama polisin bu askerlerin tüfeklerini kullanması yasakmış. Mevzu eskiden beri böyledir.

Daha sonra terördü kaçakcılıktı artınca ABD devleti bizzat emniyeti eğitip Thomson makinalı tabanca ve o zamanın en son model motorola el tesizlerini chevy ford araçlarını vermiş. Jandarma o zaman bozulmuş. Bize niye verilmiyor falan diye. Ne greke polise bu alet adevat diye .

*Pederin USAF tan judo eğitim belgesi vardır. Hala saklar.

70 lerde terör iyice patlayınca makinalı tabanca alımları gündeme gelmiş ama çok sürüncemede kalmış. Klasik ne gerek var olayı yine. Hatta emniyete yeni tabanca bile alınmamış. Ta Abdülazizden kalma Belçika FN tuğralı tabancalarla devam . Zar zor MP-5 ve 14 lü BHP ler hizmete kadroya kazandırılmış.

Sonra artık iyice kaçınılmaz olunca bir miktar G-1 ( eski Alman FN FAL ları ) sınırlı sayıda verilmiş. Hep ayak sürüye sürüye . Zorlayarak.Kaçak ele geçen AK lar MAT -49 makinalı tabancalar kısıtlı sayıda G-3 ler kadrolara yokluktan dahil edilmiş.

Sonra sonra BTÖ patladı. Ama ne patlama. AK-47 PKM SVD RPG . Yok usta bunlar öyle 3-5 G-1 G-3 ile olacak gibi değil. PÖH kuruluyor. Oda sınırlı sayıda sınırlı bölgede. Tüm illere PÖH yayılması çok uzun yıllara dayanır.

Ellerinde ağır silah var ama yine sınırlı sayıda yakın takipte.

Yani malesef emniyetteki silahlanma hep böyle olmuş. Yani yeni değil. En azından 100 senelik mevzudur. Bir 100 sene daha gider.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 01:03 
Süvariler

Silahlı Kuvvetlerin nasıl kontrol edileceği meselesi; üzerinde defalarca çalışılmış, fikirler üretilmiş, doktirinel hale getirilmiş konulardan birisidir. Silahlı kuvvetlerin iki türlü kontrol modeli bulunu, bunlar;

1- Silahlı Kuvvetlerin Sivil Kontrolü
2- Silahlı Kuvvetlerin Demokratik konrolü

Bu iki maddeye temel teşkil eden 3 adet yaklaşım vardır, bunlar;

1- Objektif Kontrol
2- Subjektif Kontrol
3- Sivil-Asker müşterek Paylaşım ve Kontrölüdür.

Az gelişmiş, diktatörlerin ve otoriter-baskıcı yönetimlerin hükümran olduğu ülkelerde ''Ordunun Subjektif Kontrolü'' esas alınır. Bu tür yönetimlerin asıl derdi, darbeleri önlemek ve hükümetin can güvenliğini sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için;

1- Silahlı Kuvvetlerin personel atamaların denetimi: Aranan şey, liyakattan ziyade sadakattir.
2- Emir Komuta sisteminin denetim altına alınması: Kongo Demokratik Cumhuriyeti (!) örnek olarak gösteriliyor; Genelkurmay Başkanlığını kaldırarak, birliklerin doğrudan komuta edilmesi şeklinde. TSK' da yapılan en son düzenlemeler ile karşılaştırınız (!)

3- Askeri gücü bölerek rakip teşkilatlar yaratmak: Bu şekilde güçler arasında bir denge yaratılmaya çalışılır. Askere karşı polis, askere karşı devrim muhafızlar gibi... Rakip güçö haline dönüştürlmek istenen teşkilat ağır silahlar ile donatılır.

4- Silahlı Kuvvetlerin kışlaları başkentin ve kritik şehirlerin dışına taşınır. Amaç, şehir dışında toplu şekilde tutabilmektir.

_________

Görüldüğü üzere bu konular defalarca çalışılmış konulardır. Literatüre girmiş ve doktirinel hale getirilmiştir. O nedenle '' polisi ağır silah ile donatmak'' meselesini kamuoyuna başka türlü anlatmanın manası yoktur. Meselenin özünü bilenler, asıl amacın ne olup olmadığını zaten bilirler.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

En son PARTİKÜL tarafından 21 Kas 2016, 01:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 01:03 
Site Başkanı

Cizre ve Sur operasyonlarında PÖH ağır silahlar ile operasyona girdiğinde böyle tantana olmamıştı :)

Kaldıki ordaki bir çok askeri malzemeyi çeşitli istişareler ile PÖH kullandı mecburiyet noktasında.Bazen ciddi gereksinimler oluyor.

PÖH de Jandarmada Ordu da Poliste bizim güvenlik kuvvetlerimiz alınan herşey de bizim güvenliğimiz için kullanılacak şeyler fazla paranoyakça düşünmeye gerek yok.

Bu konuda bu kurumlara yönelik art niyetli yazılar istemiyorum.Alınıyorsa hayırlısı olsun der geçeriz.Ülkede 1 terör örgütü yok 3-4 terörist örgüt ile birlikte 2 devlet ile mücadele ediyoruz sonuçta.

Çok fazla polemik konusu yapmaya gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 01:49 
Süvariler

Öncelerde de tartışılmıştı. Polisi ne gibi ağır silahlar ile donatabilirsiniz ki? Mantık yürütün. Eğer Pöh özelinde bahsediliyorsa önce eğitim eksikleri giderilmeli ve "özel" birliklerin daha etkili kullanımı açısından reformlara gidilmelidir.
Polis ve Jandarma İçişlerine bağlı. Pöh ve Jöh aynı çatı altına alınıp ayrı bir müdürlük şeklinde organize edilmesi, sonrasında birliklerin adına yakışı şekilde "özel" olarak görev gruplarına bölünmesi en makulü olacaktır. Meskun mahal, kırsal en basit örneğidir. Fakat kolluk kuvvetlerinin taarruz helikopteri, tank gibi araçlara sahip olması onu kolluktan alır, hükümet bekçisi yapar. Partikül'ün bahsettiği gibi güç dengesi oluşturup alternatif kuvvet yaratmaktır ismi. Kimse bu işte iyi niyet aramasın. Hudutlardan kim sorumlu, yada kırsaldaki büyük operasyonları kim icra edebilir hepsi bellidir. Polisi hudut bekçisi yapamayacağına göre yada büyük çaplı kırsal operasyonları düzenlemeyeceğine göre neden taarruz helikopteri vermek istersin ki?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 02:15 
Üye

Polise taarruz helikopteri vermek saçmalıktır, deniz polisine firkateyn ve AIP denizaltı da verilsin o zaman ?

PÖH' ün görev alanı Polis sorumluluk sahası ile sınırlıdır, ihtiyaç olunca JÖH ve Kara Kuvvetleri birlikleri de mevzuat uyarınca Vali talebi ile girer son şehir operasyonlarında olduğu gibi.

PÖH arazide JÖH kadar etkin kullanılacaksa JÖH' ün ihtiyaç duyduğu ateş desteği hangi unsurlarca sağlanıyorsa PÖH içinde sağlanacaktır ki JÖH ile müşterek harekat yapılması kaçınılmazdır, sorumluluk sahası esasında Vali tarafından görevlendirilir ki örnek yine meskun mahal operasyonları.

Sınır güvenliğinin polis tarafından sağlanması mümkün değildir, mevcut teşkilatlarının hali hazırda sorumluluk sahalarındaki nicelik bakımından eksiklikleri söz konusu iken sınır güvenliği gibi bir hususta nitelik yönünden eksiklerinin tamamlanması için gerekecek tecrübe edinim süresi bir yana nicelik açığını on yıllarca kapatamazlar.

PÖH' ün kendi sorumluluk alanı dışında JÖH gibi kullanılması da maliyet-etkin çözüm değildir ki operasyonlarda (uzun süreli arazide kalmayı gerektiren harekatlarda bilhassa) gerçek anlamda profesyonel bir tavır sürdürmede zafiyetleri mevcuttur.

Nereden biliyorsun sorusuna girmeyelim, 90' ların efsane PÖH timleri dahi arazi performansı olarak operasyona katkı bir yana sekteye uğratıyordu. PÖH şehir merkezlerinde zayiatsız şekilde görevini layıkıyla ifa eder ancak arazi sabır ve sebat, daha disiplinli bir yapı ve profesyonel anlayış (bu tabiri kullanayım siz anlayın) gerektirir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 03:08 
Üye

Emniyetin hangi minvalde şekillendirildiği baya baya belliyken bu tip bir adımı iyi niyetle değerlendirmek bence komik oluyor kusura bakmayın (:

Forum üyeleri olarak hepimiz orduya yeni bir ürün girsin diye dört gözle beklerken, aynı ülke içinde ki başka bir kurumun gelişmesinden neden rahatsız olalım ki? Demek ki farklı bir durum var. Yoksa askeri bir forumda memleketin her kurumunun güçlenmesini istemekten daha doğal bir şey yok; fakat konu bu değil malesef. Ha yok ben yinede iyiniyetle yaklaşırım sonuçta hepsi ülkemizin malı diye düşünen olursa da düşünür. Ama görünen, sadece bundan ibaret olmadığı yönünde.

En son jumanji35 tarafından 21 Kas 2016, 05:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 03:13 
Süvariler

Herkes verilmeli mi diye tartışıyor da isteseler bile ne Zaman alacaklar ?
Elde 10 tane vardı, 2026 boyunca 17 tane teslim edilecek denildi.
Darbe girişimi şu bu derken 6 tane teslim edildi... 3-4 tane daha hazır diyorlar yıl sonuna kadar etti 20.
Önümüzdeki sene sonuna kadar Meclis görüşmelerinde 35 tane envantere girecek denilmiş.
15 helikopter bir yıl için ideal...
Peki polis ne Zaman alır ? İşte bence bunu düşünmeliyiz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 09:09 
Süvariler

POH'e boyle bir alimi dusunmek bile cok sacma birsey. Onun yerine silahlandirilmis S-70 turevi bir cozum kendilerinin isini cok daha fazla goruru hem de cesitli arama, kurtarma, terorist avi gibi gorevde rahatca kullanilabilir. Isterlerse kapisina bir gatling de takilir ve gayet de etkili olur.
POH yakinda tank avina filan mi cikacak ki avci heloya ihtiyac belirtmis? Cok sacma

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 09:13 
Süvariler

Kendi ülkemizde insanca yaşayabilmenin koşulu; herkesin kendi üstüne düşen vazifeyi layıkıyla yapmasından geçer. Memleketi insan vücuduna benzetecek olursak; diyelim ki kalp kafasına göre bir çalışıyor, bir tekliyor; akciğer bir nefes alıyor bir almıyor, böbrek bir çalışıyor bir çalışmıyor vs. böyle bir bünye olabilir mi? Bütün bunların doğru düzgün çalışmasını sağlayan organ ise beyindir. Demek ki memleketin beyni yok (!) Organların uyumlu şekilde çalışmasını sağlayacak mekanizmalardan yoksun olduğumuz için başımıza her türlü belâ gelmektedir.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 09:36 
Üye

T-129 keşif anlamında bir IHA'nın yapamayacağı neyi sağlayacak Polis teşkilatına? Ayrıca meskun mahal operasyonlarında gördük ki şehir içerisindeki hedeflere karşı helikopterler kullanılmıyor. Sivil insanların olduğu yerde 20mmlik top kullanımının sonuçları maalesef 15 Temmuz günü bu millet yaşadı. Nerede hangi amaçla kullanılacak bu araçlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 09:45 
Uzaklaştırıldı

Rejim muhafızları envanteri neyse aynısı isteniyor...
Talepler de bu yönde geliyor.

Yakında Deniz Polisi için Tuzla Sınıfı Karakol Botu ya da Ada sınıfı Korvet'te isteyebilirler...
15 Temmuz'da kalkışma yapanların hava saldırılarında silah teçhizat olmadığı için aksiyon alamadıkları için ilerki dönemlerde hava savunma sistem tedariği de yapılır...

- Başkanım Gölbaşına I-Hawk ve Korkut alsak iyi olur yine bi hava saldırısında zaiyat vermeyelim.
- Hımmm.... Evet alın ihtiyaç olur... Tizzzz ihtiyaçlar karşılana....!!!

T-155 Fırtına öbüsleri için göz yaşartıcı gaz atan tipinden alsınlar mesela..
Taksim medyada olay çıktı mı, Tuzla daki P-155 Fırtına obüsü 155 mm'lik gaz mermisi sallar göstericiler layığını bulur...

Polis kuvveti bu yahu....!!! Neyin taarruzu neyin helikopteri ?
TSK ile "Sidik Yarışı" yapan bir kolluk kuvvetine döndü iş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 10:13 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bana göre de çok saçma birşey saldırı helikopteri alınması. Hem de ordunun senelerdir dilimizde tüy bitiren T129 helikopterlerini polise vermek!!! gibi saçma bir düşünce kimin aklına geliyor?

Keşif ve gözlem yapmak için saldırı helikopterini devşirmek mi mantıklı yoksa SİHA kullanmak mı mantıklı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:01 
Süvariler

Terörle mücadelenin yıllarca TSK'nın sırtına kalmasının tek sebebi polisin yetersiz daha doğrusu isteksiz oluşudur.
Kolluk kuvvetleri İçişleri Bakanlığına bağlandı.Jandarma statüsü asker kaldı. Sebebini anlayan varmı ?
Bir ülkenin 33 tane silahlı kuvvetleri olmaz o zaman iç güvenliği tamamen alsınlar KKK.lığından.
PÖH'ü kırsalda görebilen varmı? PÖH 10 gün dağda yatar mı? Duydunuz mu?
Eğitimleri buna uygun değilse şehir içinse helikopteri ne yapacak. Kırsalda gözü varsa şimdiye kadar neredeydiler. 350 bine yaklaşan polis mevcudunun TSK profesyonel sayısını ikiye katladığının farkındamısınız.
Alan kontrolü için aylarca dağlarda yatan asker, Sur'da polis yetersiz kalınca JÖH,Komando Tb.ları,ÖKK ile mecburen devreye girmedi mi?

Amaç şahsa ait ordunun teşkilidir. Terörle mücadele işin kılıfı benim fikrim bu. Kolayca politize olabilecek, ordu gibi bir disipline sahip olmayan bu güç bu ülkeyi yeri gelir kurtarır yeri gelir felakete götürür.

Darbe teşebbüsü bu olayın dengi değildir. Sinsi bir örgütlenmenin ortaya dökülmesidir.

Alternatif ordu olmaz,umarım yol yakınken dönülür. MİT,TSK,EGM,JGK entegre bir yapıya kavuşmalı görev tanımları netleşmelidir.Birisi diğerinin alternatifi değildir. Geçen yıllarda terörle mücadele kapsamında KKK personeline kolluk yetkisi verilmesi ne kadar hatalıysa polise asker görünümü verilmesi de en az bunun kadar hatalıdır.

Şehitlik vb. kutsal konular kimsenin tekelinde değildir. Tartışmanın bu hassasiyetler kaşınarak farklı yönlere gelmeden devamı dileğiyle..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:11 
Akıncılar

Polisin bir ''law enforcement'' yani kanun korucuyusu - uygulatıcısı olduğuna bakarsak hangi kanun T129 koruması gerektiriyor? UMTAS atan versiyonu olmayacakmış, yok onu da atsın lazım olur.

Havadan destek polise çok lazımsa Bell'lerin kapısına nişancı koysunlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:20 
Akıncılar

Bence trafiğe versinler. Makaslar atarak 120 ile otobanda seyreden hafriyat kamyonlarına da iki tane sıksınlar lütfen. O da zor bu da zor. O da kural bu da kural.

Ciddiyim bakın..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

@master sergeant,

Terörle mücadelede Emniyet isteksiz değildi. 90'lardaki Pöh'ler çok fayda sağlamışlardır. Zira yükümlü erlerde olmayan kendilerine özgü bir ideolojileri de vardı. Ancak Çevik bir'le Mehmet ağar arasında geçtiği söylenen ''bir ülkede iki ordu olmaz'' sürtüşmesi (tamamen duyumdur kanıtım yok) Emniyetin ağır silahlarının toplanmasına ya da elde edememesine neden olmuştu.

Günümüzde ve ülkemizde bu gidişatın bir Rejim muhafızları-Ordu ya da SS-Wehrmacht ikilemine dönüşeceği aşikar. Ancak 2.DS'da SS Tümenleri de cephede savaşmıştı. Yani Almanya'da o iş olur, oldu ama İran, Irak'da başka türlü oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:29 
Akıncılar

Terörle mücadelenin yıllarca TSK'nın sırtına kalmasının tek sebebi polisin yetersiz daha doğrusu isteksiz oluşudur.
Bu bugünden geriye doğru bakıp, biraz da giydirilen, uydurulan bir yorum. Ama süreçler kendi evrimleri, gelişimleri ile okunmalıdır. Bırakın Cumhuriyeti, ta Osmanlı Türkiyesinin şehir ve dağdaki şaki ile mücadelesinin evrimine değinmeden, askeri, polisi anlamak mümkün olmaz.

Polisin duruşu ve askerin rolü 100 küsür yılı aşkın sürecin doğal bir sonucudur. Birinin isteksizliği falan değildir aslında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 12:58 
Süvariler

@master sergeant,

Terörle mücadelede Emniyet isteksiz değildi. 90'lardaki Pöh'ler çok fayda sağlamışlardır. Zira yükümlü erlerde olmayan kendilerine özgü bir ideolojileri de vardı. Ancak Çevik bir'le Mehmet ağar arasında geçtiği söylenen ''bir ülkede iki ordu olmaz'' sürtüşmesi (tamamen duyumdur kanıtım yok) Emniyetin ağır silahlarının toplanmasına ya da elde edememesine neden olmuştu.

Günümüzde ve ülkemizde bu gidişatın bir Rejim muhafızları-Ordu ya da SS-Wehrmacht ikilemine dönüşeceği aşikar. Ancak 2.DS'da SS Tümenleri de cephede savaşmıştı. Yani Almanya'da o iş olur, oldu ama İran, Irak'da başka türlü oldu.
Fikirlerinize katılmakla beraber terörle mücadelenin böyle bir kültürle yürütülmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Fakat bu tür siyasi motivlerin çok etkili olduğunu düşünenlerle de temas ettim.

1992'den itibaren 23 sene bölgede bizzat görev yapan bir tanıdığım var. PÖH uygulamalarının özellikle köylerde çok caydırıcı olduğunu söylemekle beraber bu davranışların etkisiz hale getirilenden daha fazlasını dağa yolladığını da ekler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 13:03 
Süvariler

Alıntı:
Bu bugünden geriye doğru bakıp, biraz da giydirilen, uydurulan bir yorum. Ama süreçler kendi evrimleri, gelişimleri ile okunmalıdır. Bırakın Cumhuriyeti, ta Osmanlı Türkiyesinin şehir ve dağdaki şaki ile mücadelesinin evrimine değinmeden, askeri, polisi anlamak mümkün olmaz.

Polisin duruşu ve askerin rolü 100 küsür yılı aşkın sürecin doğal bir sonucudur. Birinin isteksizliği falan değildir aslında.
Maalesef doğru düzgün bir yazım yok. Kaynak yok. Siyaset aklımızı öldürmüş hep. Doğu toplumlarının genel badiresi bu. Objektif bakmaya çalışan yok. Güçlüye evrilen adaleti bilmeyen bir kısır döngü. Kimseyi yaftalamak istemiyorum ama duyduğumuz, kanaatimiz bu.
TSK sahiplenmiş bu işi büyük bir özveriyle büyük hatalarla ama büyük başarılarla götürmüş. Bildiğimiz herşeyi unutmaya gerek varmı. Alternatif yerine mevcudu revize etmek daha doğrusu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 13:14 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
1992'den itibaren 23 sene bölgede bizzat görev yapan bir tanıdığım var. PÖH uygulamalarının özellikle köylerde çok caydırıcı olduğunu söylemekle beraber bu davranışların etkisiz hale getirilenden daha fazlasını dağa yolladığını da ekler.

Benzer coğrafya, benzer kültür Afganistan'a bakalım. Sovyetler girdi, mezallim yaptı, yenildi, çekildi. Abd girdi, ordu eğitti, okul yaptı, hastane yaptı, seçim sistemi getirdi, başaramadı, çekildi. Her halükarda dağa çıkan çıktı.

Milliyetçilik bir kez uyandı mı ağzınla kuş tutsan önüne geçemezsin. İmparatorluklar yıktı bu ideoloji. Bak günümüze açılım yapıldı, %13 oy verildi, yine de şehirleri bombayla doldurdular. Cin şişeden çıkmış çünkü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 13:53 
Site Başkanı

Olaya farklı açıdan bakmak gerekir.Bir kere Güneydoğuda normal hayat şartlarımı sürmekte ?

9 Tane Atak ile darbe marbe yapılmaz olası çatışmalar planlı olmuyor bunu bilmek lazım önce her an herşey olabiliyor adamlar operasyona giderken pusuya düşürüldü diyelim en yakın hava üssünden bir helikopteri kaldırmak ve bunun yazışmalarının yapılması en az 2-3 saat sürer ambulans değil bunlar direk yerinden çıkıp sirenleri ile yaralıya destek versin.Bunun bir çok uygulaması var görev emri gelicek onun yanında helikopter hazırlanıcak silahı yüklenicek pilot kuleye rotasını beyan edicek bunlar 5-6 saat sürecinde olan durumlar o zamana kadar ortada bizden birilerinin kalacağına inancı olan varsa bilemem.

Devletin iç yazışmalarını ve ordudaki yazışma kurallarının kaç baskına mal olduğu konusuna girmiyorum bile içerisinde olmayanın bilemeyeceği bir husus.

Sen burda helikopterden bahsedersin ben burda bir tükenmez kalem hangi birliğe ait olduğunu ortaya çıkarılması için 3 dilekçe döndüğünü bilirim.

Düşün helikopterde neler döner artık ?

Ha havada diyelim helikopter var 2 yerde çatışma var adam kendi ordu mensubunamı gidicek yoksa emniyet mensubunamı havada artık durur konuyu tartışırlar.

Şehir içerisinde adam RPG ile polis avlamaya çalışması bize normal gelirken.Polisin elinde T-129 olması neden anormal geliyor.

Bizim ülkemizin olayı farklı bana burda bir kişi benim sorduğum soruya cevap veremez niye veremez çünkü soru şu dünyada bana bir tane örnek göstersinler hangi ülkenin başına bela 3 güçlü terör örgütü var hangi ülke sınırındaki iki ülkeye askeri birliklerini sokup operasyon yapıyor ve hangi ülke içindeki şehirler cephanelik ve bomba düzenekleri ile zenginleştirilmiş şekilde devletin tuzağa düşmesini bekliyor ?

Kalbur üstü hiç bir ülkede bizim şu an yaşadıklarımızı yaşamıyor.

Dolayısı ile bizde polisinde görevi geniş askerinde.Brükselde polis sadece kalem oynatırken burdaki polis elinde ak-47 veya g3 ile dağa çatışmaya gönderilmekte.Asker ile birlikte operasyon yapmakta.

Bu helilerin alış amacı operasyonlara anında müdahale edilmesi e polisler silahlı Anka ve Bayraktar da talep ediyor kimsenin sesi çıkmaz iken helikopter olunca ne değişiyor adam cirit füzesi ile donatıp göndermeyecek zaten gatling topu sensörü ile ani destek müdahalesinde bulunucak.

Skorksy tarafında da yapılabilir ama hantal bir helikopteri elinin altında üretebildiğin hızlı ve efektif helikopter var iken neden tercih etsin.

Dünyada polise böyle silah verilmez benzeri yok diyen arkadaşlar bir zahmet dünyada bizim kadart terörle ve dertle uğraşan güvenlik ekipleri varmı bence bir araştırmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 14:49 
Süvariler

Asıl meselenin Terörle Mücadele değil, Askeri Darbeleri önlemek olduğunu herkes biliyor. O nedenle tartışmayı bu eksende analiz etmek en doğrusudur. Hiç kimse askeri darbe olmasını istemeyeceği gibi Hükumet Sultası altında yaşamak da istemez. Yaşadığımız süreç aynen II. Abdülhamit' in Anayasa' yı (Kanuni- Esasi) ilga ettiği sürece benzemektedir. 33 yıl süren baskıcı idare sonunda 1908 devrimiyle II. Abdülhamit sultasına son verilmişti. Diyeceğim o ki; II. Abdülhamit bile istibdat yönetimini en çok 33 yıl sürdürebilmiştir. İdaresinin devamı için ''Hafiye Teşkilatı'' bile kurmuş; Abdülaziz' in kurmuş olduğu döneminin en büyük 2' ci donanmasını Haliç' e demirletmişti. İş bu yüzden Balkan Harbinde çok büyük kayıplar yaşadığımız şöyle dursun, Yunanistan' ın Averof Zırhlısının karşısına çıkarabileceğimiz bir tanecik gemi bile bulamadık ve Ege Adalarını kaybettik.

Demokratik yollarla gelenlerin demokratik yollarla gitmesini bilmeleri gerekiyor. ''Madem ki geldim, bir daha da gitmem arkadaş (!) '' şeklindeki yaklaşım ülkeyi felakete götürür. Değil T-129, T-929 almış olsalar bile bunun önüne geçemezsiniz. Ne yapacaklar, FETÖ' cülerin milleti taradığı gibi kendileri de vatandaşı mı tarayacak yani? Bu yolun sonu felakettir.

Her kurumun kendi yasal sınırları içerisinde kalmak üzerine; üstüne düşen vazifeyi layıkıyla yapması gerekiyor. Durumdan vazife çıkartmak suretiyle milleti sıkboğaz etmenin alemi yoktur. Neticede hiç kimse dünyaya kazık çakmış değildir. En nihayetinde bir kefen bezi ile gömülüp bu dünyadan göçeceğiz. İnsanların hayatını zehir etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 15:24 
Uzaklaştırıldı

Şehirde terör bitti mi ? Hepsi dağda mı ?

Hele bi şehirdeki terörü tek başına temizlesin dağdaki terörü TSK'ya bıraksın.

TSK yeni bir yapılanmada. Profesyonel Komando Tugayları kuruluyor, Jandarma Özel Harekat Taburları gelişiyor. Sözleşmeli Er-Erbaş'lar ile sıcak bölgeler muvazzaf personel e geçiyor.

Dağdaki terör için TSK kadroları profesyonel olup , silah ve teçhizat olarak gelişirken EGM'nin birden ortaya atlayıp 10bin Pöh alacam demesi Terörle Mücadele felan değildir.

Rejim Muhafızları Kadrosu'nun oluşturulma çabalarıdır...
Mevcut Pöh Sayısı 7.800 olarak açıklanıyor.

10 bin yeni alım ile kadro ortalama 18 bin olacak.
Düz mantık hesaplayın 81 il için kadroyu dağıtın il başına 200 kişilik PÖH şubeleri çıkar.
Var mı gerek böyle bir kadro ya ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 15:37 
Süvariler

5000 kişilik 15. dönem POMEM'den 4700 civarı PÖH ağustos ayında göreve başladı. 17. dönemde alınan 4000 kişinin eğitimi ise devam ediyor, bir ay içerisinde göreve başlayacaklar. Ağustos ayında Meslek içerisinden kurs görüp göreve başlayanlar var. Ayrıca eylül ayında normal polis olarak mezun olan komiser yardımcılarının bir kısmı Gölbaşında Özel Harekat Eğitimi görüyor. Yani bahsettiğiniz sayıların çok daha fazlası söz konusu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 17:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Polis neden dağa çıksın ?

TSK yeni bir yapılanmada. Profesyonel Komando Tugayları kuruluyor, Jandarma Özel Harekat Taburları gelişiyor. Sözleşmeli Er-Erbaş'lar ile sıcak bölgeler muvazzaf personel e geçiyor.

Dağdaki terör için TSK kadroları profesyonel olup , silah ve teçhizat olarak gelişirken EGM'nin birden ortaya atlayıp 10bin Pöh alacam demesi Terörle Mücadele felan değildir.

Düz mantık hesaplayın 81 il için kadroyu dağıtın il başına 200 kişilik PÖH şubeleri çıkar.
Neyin rejimi arkadaş. Birde bunu çıkardınız. PÖH ün içinde kaç tane arkadaşım var, hepside ocaktan çıkma. Özel harekatın siyasi görüşü belli zaten. Ta ilk kurulduğundan beri...Çiller zamanında da SHP yaygara çıkarmıştı yeni Çetnikler diye. Korkmana gerek yok arkadaşım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 18:19 
Site Başkanı

Neyin rejimi arkadaş. Birde bunu çıkardınız. PÖH ün içinde kaç tane arkadaşım var, hepside ocaktan çıkma. Özel harekatın siyasi görüşü belli zaten. Ta ilk kurulduğundan beri...Çiller zamanında da SHP yaygara çıkarmıştı yeni Çetnikler diye. Korkmana gerek yok arkadaşım.
Öyle deme onlara göre 350.000 polis var hepsi Tayyibin adamı darbe yapmak için bekliyorlar :)

Hatta 14 yıldır paslandılar ne zaman yapıcaz sayımız yetmiyormu diye düşünmeye başladılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 18:29 
Süvariler

TUSAŞ, 22-25 Kasım tarihleri arasında Pakistan, Karachi Expo Center'da düzenlenecek. IDEAS2016'ya 2. Salon, B06 nolu stand ile katılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 18:45 
Süvariler

Kapkaççıya UMTAS mı atacak polis? Zaten PÖH'ün dağa gidip operasyon yapması yanlış. Bu anlamda gerekli olan PÖH'ü dağa yolluyoruz madem ateş desteği olarak taarruz helikopteri ile destekleyelim yaklaşımı olmamalı. Jandarmayı kır polisi yaparsın kır polisi özel harekat dağa gider ona taarruz helikopteri tahsis edilir ateş desteği için buna amenna derim. PÖH meskun mahalin ötesine geçmemeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 19:01 
Süvariler

Alıntı:

Devlet memurundan oluşan bir grubun siyasi görüşü,ocağı,fırını olmaz,olmamalıdır.
Hukuk sistemine bağlı,duygusal değil mantıkla hareket eden gerçek anlamda profesyonel bir yapı olmalıdır.
Yoksa güneyimizde bol bol gördüğümüz en çok ben Müslümanım diye birbirini kesen angutlardan bir farkımız kalmaz.
Mahallede psikopat takılan bıçkın delikanlıyı Allah'u Ekber nidalarıyla hain Kürt kesmeye göndermek çözüm değildir.
Can veriyoruz,kanımızı döküyoruz, kolumuzu bacağımızı bırakıyoruz. Kahramanlık bol ama şu oryantalist kafa yapısından kurtulamıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 19:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kapkaççıya UMTAS mı atacak polis? Zaten PÖH'ün dağa gidip operasyon yapması yanlış. Bu anlamda gerekli olan PÖH'ü dağa yolluyoruz madem ateş desteği olarak taarruz helikopteri ile destekleyelim yaklaşımı olmamalı. Jandarmayı kır polisi yaparsın kır polisi özel harekat dağa gider ona taarruz helikopteri tahsis edilir ateş desteği için buna amenna derim. PÖH meskun mahalin ötesine geçmemeli.
Geçmemeli belki ama geçiyor. Saha gerçeklikleri var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 19:15 
Süvariler

Saha gerçekleri diye birşey yok, doğru düzgün işlemeyen sistem ve keyfi uygulamalar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 21:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Devlet memurundan oluşan bir grubun siyasi görüşü,ocağı,fırını olmaz,olmamalıdır.
Hukuk sistemine bağlı,duygusal değil mantıkla hareket eden gerçek anlamda profesyonel bir yapı olmalıdır.
Yoksa güneyimizde bol bol gördüğümüz en çok ben Müslümanım diye birbirini kesen angutlardan bir farkımız kalmaz.
Mahallede psikopat takılan bıçkın delikanlıyı Allah'u Ekber nidalarıyla hain Kürt kesmeye göndermek çözüm değildir.
Can veriyoruz,kanımızı döküyoruz, kolumuzu bacağımızı bırakıyoruz. Kahramanlık bol ama şu oryantalist kafa yapısından kurtulamıyoruz.
Fırın lafına karşılık vermek istemiyorum, kalbin kırılır. Oryantalist kafa dediğin binlerce yıllık geleneğin, kendi insanınızı batılıların uydurduğu kelime oyunlarıyla aşağılamayı bırakın artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 21:39 
Uzaklaştırıldı

Arazi taraması , keşif gözetleme, dağ başlarında pusu vs faliyeti yapıyor mu Pöh ?
Jöh'ün yaptığı işi yaptığı görevi yapıyor mu ki bu kadar (20 bin) kadro oluşuyor !

Pöh Ohal bölgesinde ne yapıyor ?
- Şehir giriş-çıkış ve hakim tepede nöbet tutar.
- İl ve ilçedeki resmî kurumların önünde nöbet tutar.
- Mülki amirlerin lojman vs konutların güvenliğini sağlar.
-ihbar ve istihbarat a göre nokta baskını yapar

Pöh timinin sırtında 30 kg çanta ile 10 gün dağda AT yaptığı iz takibi yaptığı operasyon sayısı kaç ?

Pöh ün yeri görevi belli. Dağda bayırda işi yok. Şehir içinde görevini yapsın yeter. Şehir içi içinde yapacağı iş için 20 bin kadroya da gerek yok. Tabi 20 bin kadroyu başka işler için kullanma niyetin yoksa...

Helikopteri mi istedin ? S70 var zaten elinde, Hendek olaylarında Bell platformu başarılı işler çıkardı git 10 tane daha al geniş geniş kullan.
İHA alıyorsun zaten, keşif gözetleme işini en güzel yapacak platform bunlar. Belki tesiri azaltılmış Mam-l ile küçük çaplı Siha bile olur.

Atak batak bunların işi olmamalı Polis gücünde.
Dağda bayırda polisin işi olmamalı , bu iş artık profesyonel kadrosu olan TSK nın işi.
Polis şehirde asayişi sağlasın silah teçhizat ekipmanı ona göre olsun.
Koçbaşı ile 15 dk kapı açmak için kıvranmasın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 22:50 
Üye

Polise taarruz helikopteri alımının savunacak bir yanı olmadığına inanıyorum, polisin taarruz helikopteri gibi silahlara ihtiyacı yok, ateş desteği diyorsak nasıl Jandarmanın taarruz helikopteri yoksa ve arazide dişe diş mücadeleyi yapan Jandarma olduğu halde bu kabiliyete sahip olmaması normalse polisin de sahip olmaması ve ateş desteğinin mevcut KKK. ve HvKK. ateş destek vasıtaları ile sağlanması maliyet etkin ve akla/mantığa uygun çözümdür.

Kaldı ki PÖH. kendi imkan ve kabiliyetleri ile şehir muharebesinde Jandarma ve TSK. unsurlarına ihtiyaç duymayacak şekilde etkin önlemler alsın, yeter. Aşarsa boyunu yine Jandarma/TSK. el atar, ateş desteği de sağlanır.

İllaki TSK. imkanları kullanılmadan bu mücadele yürütülecekse taarruz helikopteri ve SİHA gibi imkanlar Jandarmaya sağlanmalı ve polisin ihtiyaç duyduğunda ateş desteği bu şekilde sağlanmalıdr.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4850 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 191 92 93 94 9597 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: BayramlıkŞeker, kivele, Observer, Suvari ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: