TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 13:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5232 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 197 98 99 100 101105 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 13:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde başarıyla kullanılan TAI imalatı T129 ATAK helikopterleri için Deniz Kuvvetleri’ne de alımı için çalışmalar yapılıyor. Özellikle envantere girecek TCG Anadolu LHD (Havuzlu Helikopter Gemisi) üzerinde görev yapması öngörülen ATAK helikopteri için TAI gövdede bazı değişiklikler yapmayı planlıyor.

Eğer sözleşme imzalanırsa, T129’un gövdesi deniz şartlarında etkilenmemesi için bazı değişiklikler yapılacak. Korozyon önleyici bu sistemler ile helikopter üzerine gelecek tuzlu suyun oluşturacağı yapısal hasarların önüne geçilmesi öngörülüyor.

Amerikan Deniz Piyadeleri’nin AH-1 Cobra kullanımı gibi T129’lar da Deniz Kuvvetleri’nin operasyonlarına atış desteği sağlayacak. Ayrıca bu helikopterler için yük helikopter alımı da planlar arasında.

Projenin ilk etabında, 9 adet EDH (Erken Duhul Helikopteri) teslimatından sonra 40 adetlik T129B üretimine geçilmişti. Kara Kuvvetleri’ne teslim edilen helikopterlerden sonra geçtiğimiz aylarda Emniyet Genel Müdürlüğü için de T129 siparişi verilmişti. Bu anlaşma için ITAR olarak adlandırılan motor için ihracat izni bekleniyor. 
Kaynak: http://www.kokpit.aero/deniz-kuvvetleri ... tak-ilgisi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 16:55 
Site Başkanı

Hücumbotların hava savunma harbi eğitimleri kapsamında alçak irtifadan yaklaşan taarruz helikopterlerine karşı savunma ünsiyetlerini arttırmak maksadıyla “Hücumbot-Taarruz Helikopteri Müşterek Eğitimleri” 16 Mayıs 2017 tarihinde Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığı bağlısı Atak ve Kobra Helikopterleri ile Akdeniz Kalkanı Harekâtına iştirak eden TCG BORA (P-338)’nın katılımı ile İskenderun körfezinde icra edilmiştir.

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 17:19 
Akıncılar

Bir tane hucumbot yerine bir kac tane daha katilmasi daha iyi olurdu. Tahminim bu tatbikatin ana amaclarindan bir tanesi Ege'de Yunan Apache'lerinin kullanim konseptine karsi donanma gemilerinin egitim seviyesini yukseltmek, benzer helikopterlerin radar ve diger sensorler ile tespiti ve angjamani egitimlerini pekistirilmesi amacli. Komsu Apache'leri sık sık kiyi hedeflerine taarruz veya kucuk tonaj askeri gemilere saldiri maksatli kullanma amacinda olduklari biliniyor. En son bir tatbikatta en yeni Longbow Apache'lerden bir tanesi denize caktilar.

Ben ozellikle Tuzla sinifi karakol gemilerimizde hava savunma amacli arama radari ile atis kontrol radari olmasi gerektigini dusunenlerdenim. Aselsan'in Korkut icin gelistirdigi 3-D arama radari ve atis kontrol radari cozumunun Tuzla gemilerine adapte edilerek 40mm bas toplarin daha verimli kullanilmasi ve Yunan helikopterlerininin sizmalarina karsi liman ve uslerin korunmasi gorevleri daha etkinlikle yapilabileceklerini dusunuyorum. Mevcut hali ile Tuzla sinifinin 40mm toplarinin etkinligi gemide bir adet olan AF300D E/O sistemi sagliyor ve bir adette manul veya basit optikleri olan bir dayrektor var. Bunun gecesi, yagmuru, sisi, kotu hava sartlari var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 17:23 
Akıncılar

T-129 sanıyorum donanmada ileride sadece LHD için kullanılmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 17:29 
Site Başkanı

Ben ozellikle Tuzla sinifi karakol gemilerimizde hava savunma amacli arama radari ile atis kontrol radari olmasi gerektigini dusunenlerdenim. Aselsan'in Korkut icin gelistirdigi 3-D arama radari ve atis kontrol radari cozumunun Tuzla gemilerine adapte edilerek 40mm bas toplarin daha verimli kullanilmasi ve Yunan helikopterlerininin sizmalarina karsi liman ve uslerin korunmasi gorevleri daha etkinlikle yapilabileceklerini dusunuyorum. Mevcut hali ile Tuzla sinifinin 40mm toplarinin etkinligi gemide bir adet olan AF300D E/O sistemi sagliyor ve bir adette manul veya basit optikleri olan bir dayrektor var. Bunun gecesi, yagmuru, sisi, kotu hava sartlari var.
Buna ek olarak DzKK nın diğer aynı tonaj gemilerinde olduğu gibi köprü arkasından kaide destekli yada omuz üzeri olarak ateşlenebilen FIM-92 Stinger kısa mesafe hava savunma füzelerinin kullanımı da mevcut Tuzla sınıfında. Ama Oto Melara 40mm çift namlu baş topunun radar destekli olmamasını gemi personelinden ilk ağızdan duyduğumda beni de epey şaşırtmıştı ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 17:34 
Üye

Bence Apachi'nin çakılma nedeni, özellikle radardan kaçınmak için yapılan alçak irtifa manevra eğitimleri. Bu özelliğimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.Artık belli alanı tarayan duba mı koyarız, uzun süre belli sektörleri yalayarak tarayacak dronlar mı yoksa herhangi bi çatışmada işgal edilecek adalara yerleştirilecek kurulumu kolay radar sistemleriyle mi bilemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben halen emniyetin Atak ile ne yapacağını anlayamıyorum, ne için kullanabilir EGM Atak'ı ?
Emniyet güçleri için çok büyük bir ateş gücü, zaten jandarma iç işlerine bağlandı, gerekirse jandarmaya tedarik edilebilir müşterek EGM de poh için bir ihtimal faydalanabilir ama direk EGM nin Atak tedarik etmesine anlam veremiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:24 
Uzaklaştırıldı

Darbe ihtimaline karşın işte başka ne olabilir. Bizimde elimizde bir şeyler olsun düşüncesi. Gayet açık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:27 
Uzaklaştırıldı

Ama doğru mu değil. Terörle bu kadar sıkı bir mücadele içindeyken 1 tane atak ın bile başka bir platforma kayması beni rahatsız ediyor. Elinde olur yüzlerce hadi dersin de bu kadar sayı içinden emniyetin de nemalanması hiç doğru gözükmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Darbe ihtimaline karşın işte başka ne olabilir. Bizimde elimizde bir şeyler olsun düşüncesi. Gayet açık.
Hocam ben darbe ile ilgili olacagini zannetmiyorum, yoksa tb2 siha da alınıyor onun ne ilgisi olabilir darbe ile, yakında EGM ateş gücü yüksek yüzer platform tedarik ederse ona bile şaşırmam, kirpiden Ataktan tb2 siha dan sonra normal geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:43 
Uzaklaştırıldı

Hocam darbeden sonra başladı bu fikirler neyle ilgili olacak ki? Bu tecrübe de edildi zaten bir kere. Taarruz helikopterinin emniyetle alakası yok bu bana göre çok açık şekilde muhtemel darbe girişimlerine savunma amaçlı. 1 tanesinin bile askerden alınıp başka yere verilmesine (hangi niyetle olursa olsun) gönül razı gelemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 19:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam darbeden sonra başladı bu fikirler neyle ilgili olacak ki? Bu tecrübe de edildi zaten bir kere. Taarruz helikopterinin emniyetle alakası yok bu bana göre çok açık şekilde muhtemel darbe girişimlerine savunma amaçlı. 1 tanesinin bile askerden alınıp başka yere verilmesine (hangi niyetle olursa olsun) gönül razı gelemez.
Bu konu önceki sayfalarda uzun uzun tartışıldı. Forumu araştırmanızı tavsiye ediyorum.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 20:10 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Bu konu önceki sayfalarda uzun uzun tartışıldı. Forumu araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Konuşulduğunu biliyorum burada konuyu açan başka bir üye bizde ona cevap veriyoruz. Konuşulmuş olması tekrar konuşulmayacak anlamına gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 22:36 
Üye

Polis özel harekat yeri geldiğinde kırsalda operasyon yaparken daha çabuk tepki almak için olabilir. Ben polisin talep edip geç cevap aldığı ya da alamadığı durumlar biliyorum hava desteğiyle ilgili.Gerçi bana da saçma geliyo ama işte...
Yoksa darbeyi 2-3 tane helikopter önlemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 22:41 
Süvariler

T129 yerine little bird tarzı birşey hem yakın hava desteği hem ani müdahale için çok iyi giderdi Emniyet'e. Sanıyorum bundan da konu açılmıştı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 23:47 
Üye

T-625'e 2 cirit podu 1 de cats tak ver yaa. Napcaklar T-129'la falan. Bi de ek yakıt tankı takarlar gez babam gez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 00:57 
Uzaklaştırıldı

Özel harekât nasiplenebilir o ayrı ama niyetin sadece bu olduğunu sanmıyorum. Yani bu kadar büyük kadrolaşma varken bilhassa emniyetin içinde, ben bunu -polise de lazım oluyor- diye yorumlamam. İhtiyaç kısmını kabul etsek bile niyetin sadece bu olduğunu hiç zannetmiyorum. Senelerdir gördüğüm ülke gündeminden sonra ister istemez oluşan algı bende bu yönde.

Tabi şu denebilir e ne yapalım tankla topla gelirken biz taş mı atalım denebilir ama o zaman bu 2. bir ordu kurmaya kadar gider, bunun sonu yok. Bunu bertaraf etmenin başka yollarını arayacaksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 01:05 
Üye

Hocam emniyet dediğin lise mezunu adam alan kurum. Emniyet hiç bir zaman ne konsept olarak ne insan gücü olarak orduya dönüşemez. Ha jandarmayı bir homeland securitye dönüştürmeye çalıştırırlar, o zaman kuvvet komutanlıklarını daha küçük ve donanımlı hale getirirler. O olur. Ama şimdi başlasan 40 senesi var onun. O da iyi ihtimal, o kadar maddi gücümüz yok zaten.
Bırakın alsınlar, bu darbe teşebbüsünden sonra devlet can havliyle garip kararlar aldı. Realiteye gelince işler değişebilir. Tekrar tartışılabilir.
Ben o yazıda hala ITAR çıkmamış olmasına takıldım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 03:10 
Süvariler

TSK' ya alternatif arayışların günümüzün konusu değil ki! Kendimi bildim bile devam eden süreçtir. Malum Gladyo yapılanması ilk etapta TSK' ya sırmaya teşebbüs etmişti. Zaten NATO' ya bağlanma süreci, Gladyo' nun başlangıcını teşkil ediyor. Cuntalar, darbeler süreçlerini işte hep o merkezlerde aramak lazım. Ne yazık ki, memleketin kendi iç meseleleri de alternatif güç arayışlarına sebebiyet vermiştir. 12 Eylül öncesinde her kurumun içerisinde ayrı yapılanmalar vardı. En çok bilineni Polis teşkilatının içinde ki bölünmüşlük ( POL-DER, POL-BİR ikilemi)... Sadece askeriye de değil; sendikalar da, sivil toplum örgütlerinde, öğrenci yapılanmalarında, öğretmen birliklerinde falan... Bugün ki durumdan hiç de farklı değildi.

Meselenin özünde; birbirine hiç güvenmeyen toplum katmalarının olması yatıyor. Alevi-Sünni meselesi var; Kürt-Türk meselesi var - şimdi bir de Arap meselesi geldi (!) Üstüne İlerici-Gerici, Sağcı-Solcu, Ulusalcı-Ümmetçi, Atatükçü-Abdülhamitçi, Kemalist-Muhafazakâr; say sayabildiğin kadar...!

Kısacası her şekilde kendimizi tanımlamayı başardık da; Türk vatandaşı olarak tanımlamayı başaramadık. Atalar iş bu gerçekleri öngördükleri için; vatandaşlık bağı ile bağlı olan her yurttaşı Türk kabul etmiş. Herkesi yurttaşlık temelinde eşit görmüş; Anayasasına da eşitlik ilkesini kondurmuş.

Peki konumuz olan ATAK helikopteri mevzusu ne olacak veya olmalı?

15 TEMMUZ darbe girişimini, kim ne derse desin, yine de TSK önlemiştir. Polisle, Askeri çatıştırmak demek; resmen iç savaş demektir. İki tane silahlı güç olacak ve ikisi birbiriyle çatışacak (!) Kıyamet senaryosu gibi. Amerika' nın arayıp da bulamadığı çok güzel bir senaryo bu. Öyle inanıyorum ki; ''Keşke birbirine girseler de, biz de gidip Türkiye' ye el koysak'' diye yanıp tutuşuyorlardır. 15 TEMMUZ girişimi tam da böyle bir senaryoya hizmet ediyordu. ABD, Gladyo marifetiyle az kalsın Türkiye' yi işgal edecekti. Paçayı zor kurtarmışız resmen.

Ülkeyi yönetenlerin yapacağı iş; kurumları çatıştırmayacak önlemleri almaktır. O konu da ayrıca incelenmesi gereken bir konu olduğu için burada kesiyorum. Saygılar...

Mustafa Kemal ATATÜRK

En son PARTİKÜL tarafından 23 May 2017, 09:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 05:31 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Herkes kullandığı kelimelere dikkat etsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 09:13 
Site Başkanı

Sur olsun Cizre olsun doğuda bir çok yerde omuz omuza savaşmış sırtını asker polise polis askere dayamıştır.
TSK da Emniyet de Jandarma da hepsi bu ülkenin asayişi,güvenliği ve korunması için caba gösteren 7/24 esasına göre görev yapan birimlerimizdir.
İçlerinde elbette çürükler çıkıcaktır 15 Temmuzda oldugu gibi ama bu genelleme noktasında yanlışlığa düşmemek gerekir.

Dolayısı ile bizim yorumlarımız hangi kuruma ne alınacağı nerelerde kullanılacağı ne gibi avantajı dezavantajı olduğunu tartışmak.

Kurumları kötülemek veya art niyet aramak değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 10:16 
Üye

Bazı arkadaşlar yok polisin öyle ağır silahı mı olur yok böyle ağır aracı mı olur diyor da bazen şaşırıyorum acaba Norveç e komşuyuz da haberimiz mi yok diyorum. Böyle coğrafyada yaşamaya çalışıyorsan bal gibi de olur. Ben Van'da yaşadığım için biliyorum bundan 1 yıl kadar önceydi galiba Edremit e doğru giderken iki katlı ve üzerinde en az 1000 mermi izi bulunan bir ev var, önünden geçersem resmini çekip atarım. Orada özel harekat akşamdan başlayıp sabaha kadar çatıştı ve hatta şehit de verildi diye biliyorum. Şimdi düşünüyorum bir atak helikopteri o evi başlarına yıkarmıydı diye ,pencereyi diğer duvardan çıkarırmıydı diye. Evet polisin kirpisi, atak helikopteri olur mu? Norveç te yaşıyorsan olmaz ama Türkiye gibi cadı kazanında yaşıyorsan bal gibi de olmak zorunda. Bu arada bilmediğimden soruyorum, Üstadlar 2 atak helikoperi darbe bastırabilir mi? F 16 ya kafa atabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 10:18 
Üye

Hocam bence aşırıya kaçmamak kaydıyla bu konular konuşulmalı. Nitekim zıt bir fikri sadece tartışmak için bile olsa savunmak gerektiğinde örnekler tabi ki uçlardan seçilir. Siz nasıl ki omuz omuza çarpışıldığı örneğini veriyorsanız, karşısında birisi iki kurumdan da çıkan hainlerin örneğini vermesi gerekli ki tartışma olabilsin.
Kullandığım kelimelerde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, anlayış tarzında sıkıntı olabilir.
Ben Sur/Cizre operasyonları sırasında aklıma takılan bazı noktaları foruma taşırken bu tip adamlar yine "kelimelerinize dikkat edin" demişti ama daha sonra ortaya çıkanları görüyoruz.

En nihayetinde bunların hepsi bir kurum kalitesi sonucunda ürün verecek süreçler. Eğer bu araçları
Emniyet'de kullanacaksa bu konuda kendisini çok geliştirmesi, çevre birimlerin kalitesini de artırması gerekecektir.
Sadece pilotaj, ikmal, bakım değil aynı zamanda yer koordinasyonunu sağlamak için birliklerin bu konuda bilgili olması gerekli. Platformun sundukları ve emniyetin olası ihtiyaçlarına hiç girmiyorum. Bence üstte belirttiğim gibi Kiowa tarzı ya da eklenti yapılmış bir sivil helikopter fazlasıyla iş görecektir.
İş bir binayı yıkmak olduğunda konsept olarak bu emniyetin işi olmaktan çıkıyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 11:01 
Uzaklaştırıldı

10 tane ondan 10 tane şundan derken yine bir güç çarpanı olur. Bütün ordunun kalkışacağı bir darbe zaten önlenemez ama 15 temmuzda sınırlı bir girişim oldu bütün ordu değildi bu. Emniyete ihtiyaç varsa alınsın tabi buna itiraz etmem söz konusu değil. Ben zihniyetten işkilliyim bunu da dile getiriyorum. Bir başkası sadece ihtiyaçtan dolayı der onu bilemicem, umuyorum öyledir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 11:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu helikopterlerin sınır güvenliği için kullanılacağı en büyük ihtimal yalnız. Bu helikopterler ek yakıt tankı ve burun topu sökülmüş şekilde de kullanılabilir. 9 adet EDH olduğu gibi Emniyete devredilecekse Jandarma'ya devredilmesi daha doğru olur. Daha önce yazılmıştı mevcut helikopter altyapısı ve kurum yapısı olarak daha uygun. Esnek kullanımla zaten ikiside İç işlerine bağlı olduğu için EGM'de rahatça istediği desteği alabilir diye düşünüyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 16:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Atak programında bilinmeyen bir sıkıntı mı var ? Hiç yeni teslimat haberi gelmiyor ? En son 22 adet olmuşlardı diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 08:51 
Üye

Helikopterli seyahatte saldiri helikopteri ile koruma mi yapilacak? ABD baskani bile saldiri helikopteri ile korunmuyor bildigim kadari ile ki bunun nedeni pahali olmasi degil, daha cok saldiri helikopterinin ne tur bir koruma saglayabilecegi konusundaki belirsizlik.

Dusunursek, nasil bir tehdit olabilir helikoptere karsi? En ciddi tehdit Manpads olacaktir ki cok hizli gelisen bu tur tehditlere en iyi onlem helikopterin kendi oz savunma sisteminin olmasi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 09:13 
Üye

O zaman buradaki soru işareti şu olur; Egm'de bir yetkilinin fetöcü çıkmayacağının garantisi var mı :) Ha iktidar kendi elinin daha kolay uzanabildiği merciler tarafından korunmayı daha sağlıklı buluyorsa bu bir tercihtir. Bu o zaman iktidarların devletin kendisinden ayrıştığını gösterir ki başkanlık olayınca zaten bir nebze olan bişeydir. Ha devlet güçlüyse bu az olur, güçsüzse çok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 09:45 
Süvariler

TSK ya teslim edilecek 23. helikopterden sonra üretilecekler emniyet'e teslim edilecekmiş. 9 adet atak 540 milyon dolara mal olacak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 11:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
O zaman buradaki soru işareti şu olur; Egm'de bir yetkilinin fetöcü çıkmayacağının garantisi var mı :) Ha iktidar kendi elinin daha kolay uzanabildiği merciler tarafından korunmayı daha sağlıklı buluyorsa bu bir tercihtir. Bu o zaman iktidarların devletin kendisinden ayrıştığını gösterir ki başkanlık olayınca zaten bir nebze olan bişeydir. Ha devlet güçlüyse bu az olur, güçsüzse çok.
Alıntı:
Fetö İddianamenin 74. sırasındaki şüpheli Hava Tuğgeneral İdris Feyzi Okan’ın konumu diğer şüphelilerden farklı.
Albay rütbesiyle 2014-2016 yılları arasında Kara Havacılık Okul Komutanlığı’nda 1. Hava Alay Komutanı olarak görev yapan Okan, başarısız darbe girişimi sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’nın teklifi ve hükümetin onayı sonrasında 29 Temmuz’da tuğgeneralliğe terfi ettirildi.
Okan, FETÖ’yle bağı olmadığı yönündeki değerlendirmeler sonrasında aldığı yeni rütbesiyle Kara Havacılık Okulu Komutanı oldu. Bu arada darbe soruşturması devam ediyordu.
CİDDİ BİR İSTİHBARATA ULAŞILDI
Savcılık soruşturmada çok ciddiye alınan bir istihbarata ulaştı.
Elde edilen istihbarata göre geçen Aralık’ta, TAI’de üretilen ATAK helikopterlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim töreni vardı. Tören yeri Kara Havacılık Okulu’ydu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törene katılıp katılmayacağını araştıran savcılık, Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü ile temasa geçti. Erdoğan, törene katılacaktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başta devlet yöneticilerinin katılacağı resmi tören normal programda salı günüydü. Törenle ilgili son düzenlemeler yapılıyordu.
Helikopterlerin TSK’ya teslimi ise resmi törenden iki gün sonra perşembe günüydü.
Ancak, yapılan son dakika değişikliğiyle perşembe günü yapılması planlanan ATAK helikopterlerin teslimatı, iki gün önceye çekildi. Yani devlet erkanının katılacağı resmi tören gününe.
MÜHİMMAT YÜKLÜ UÇUŞ
Kağıt üzerinde normal görünen durumun aslında şöyle bir özelliği vardı:
TAI’den TSK’ya yapılan teslimatlar sırasında helikopterler ‘mühimmat yüklü’ biçimde havalanıyor ve Ankara semalarındaki uçuş sırasında ‘deneme atışları’ yapıyordu.
Söz konusu helikopterlerin Erdoğan’ın katılacağı tören günü, mühimmat yüklü biçimde havalanacak şekilde program yapılması savcılığın dikkatini çekti.
BEŞTEPE'YE YENİ KALKIŞMA UYARISI
Savcılık gelen istihbaratı ve elde edilen bilgileri Cumhurbaşkanlığı ile paylaştı. 15 Temmuz’dan 5 ay sonra yeni bir kalkışma hareketi olasılığına karşı Beştepe uyarıldı.
Cumhurbaşkanı, törene katılmadı.
Bu tespitler sonrasında savcılık, tuğgeneralliğe terfi ettirilip alay komutanıyken okul komutanı yapılan İdris Feyzi Okan’ı mercek altına aldı.
Kara Havacılık Okulu ve yöneticileriyle ilgili yürütülen FETÖ soruşturmalarında okul komutanı Tuğgeneral Okan ile ilgili önemli tespitler yapıldı.
FETÖ ile bağı olmadığı gerekçesiyle terfi ettirilen Tuğgeneral Okan, FETÖ yapılanması içinde yer aldığı ve 15 Temmuz darbe girişimi içinde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı.
Okan, Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 20 Ocak’ta tutuklandı.
ERDOĞAN'IN GÜVENLİĞİ POLİSE
Kara Havacılık Okulu Komutanlığı iddianamesiyle bağlantılı yaşananlar soru işaretlerine neden olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korunmasını da gündeme getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seyahatlerinde helikopter kullanması halinde havadaki uçuş güvenliğini çoğunlukla halen Kara Havacılık Okulu’na ait helikopterler sağlıyor.
Ancak, Kara Havacılık Okulu üzerindeki soru işaretleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçuş güvenliğinin sağlanması için Emniyet Genel Müdürlüğü devreye girdi.
Bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Havacılık Daire Başkanlığı ülke genelinde emniyet ve asayiş çalışmalarını yürütüyor.
Erdoğan’ın kullandığı VIP helikopterleri halen Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’nın envanterinde kayıtlı.
Milliyet Gazetesi yazarı Tolga Şardan
Anladığım kadarıyla bu güvensizlik daha on yıllarca sürer. İktidarlar değişse dahi bu haşhaşilerin varlığı her zaman çekincelere sebep olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 11:37 
Üye

Aslında bu konu uzun uzun konuşulabilir. Ama konuşulmasındaki ana sebep zaten bu olayı meydana getirenler olduğu için bu uzun konuşmalar boşa olacaktır.
Yukarıdaki gibi durumlar olabilir fakat tanımlamalar bile yanlış. Böyle bir durum zaten kalkışma değil suikast olur. Devlet erkanının bulunduğu bir törende mühimmat dolu bir helikopterin uçması mantıksız olsa da, kendi ordusuna güvenmeyen bir devlet yapısının oluşması da aynı derecede manidardır.
Bir de dışardan bakın, devlet erkanı yanındaki silahlı korumadan bile korkuyor, bu erkanın yönettiği halkın %50'si net olarak bu kitleye karşıt. Böyle bir durumun sürdürülebilirliği mümkün değil.
İşin diğer tarafı da şu ki, politik olarak dokunulmayan fetönün bu kalemdeki uzantıları eskisinden daha güçlü. Gördüğünüz gibi kalkışma olmasına rağmen dokunulmayan isimler bunlar. Askerin içinde siyasetin daha etkili olmasıyla bu insanlar da daha etkili olmaya başlayacaktır. Daha bürokrasi ayağında neler vardır kim bilir. Şahsen geçen girdiğim mülakatta karşımdaki 3 kişiden en az 1'i, muhtemelen 2 si fetöcüydü. O kadarcık anlayabiliyoruz.
T-129 özelinde konuşmak gerekirse, Abd bu motorlar için hala izin vermemiş sanırım. Vermediği taktirde nolucak? Devlet büyükleri korunamayacak mı mesela?
Mesela Emniyet olası 9 helikopter alımı için nasıl bir altyapı kuracak. Nereye, nerelere kuracak. Yine muhtemelen ordunun altyapısından faydalanacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 16:16 
Süvariler

ITAR yüzünden motor ihracat izni çıkmaması gibi bir durum da olabilir bence.

Peki Dünya'da bu durumun örneği mevcut mu ? Yani Atak Helikopteri kullanan bir Polis vb. kuvveti var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2017, 16:17 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
ITAR yüzünden motor ihracat izni çıkmaması gibi bir durum da olabilir bence.

Peki Dünya'da bu durumun örneği mevcut mu ? Yani Atak Helikopteri kullanan bir Polis vb. kuvveti var mı ?
Yok. Araştırdım ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 00:19 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yok. Araştırdım ben.
Biraz eksik araştırmışsınız sanırsam.

http://www.dcclothesline.com/2014/08/22 ... licopters/

Birde bu var;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:08 
Uzaklaştırıldı

Detayı bilmiyorum çok çok istisna bir durum sonuçta, bir ikincisi çıkmaz muhtemelen.

Ayrıca yine belirteyim, PÖH kullanacaksa sadece amenna, ama birileri kalk dediğinde de kalkma ihtimali var bu aletlerin. Bu algı olduğu için zaten konuşuluyor yoksa durduk yerde bu konu çıkmaz. Demek ki bu soru işareti var kafalarda.

Neyse, biz iyi tarafından bakalım. Özel harekâtın ihtiyacı varsa helal-i hoş olsun, onlardan değerli mi? Dünyada örneğinin olmaması da aslında tek başına bir şey ifade etmez, her ülkenin şartları ayrı sonuçta. Buna da çok takılmamak lazım.
Velhasıl canını ortaya koyan insanların söz konusu olduğu yerde, başka teferruatlara girme lüksümüz de kalmıyor. Siyasi erkin niyetinin sadece bu olduğunu düşünmemekle birlikte bunu birinci plana da alamayız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:15 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Siz de internetin çöplüğüne düşmüş, alt-right'ın saçmalıklarına inanmışsınız. Böyle bir şey yok. Brevard County, nüfusu 500binlik, görece büyük bir ilçedir, o kadar.

Dünyada kolluk kuvvetine taarruz helikopteri alınmasına dair herhangi bir örnek yok. Dünyada bir ilk ve var olan en büyük saçmalıklardan biri olmaya devam edecek. Herhangi bir mantıklı açıklaması olamaz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:16 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hangi zihniyetle alındıkları helikopterlerin konuşlanacağı yerde belli olur. Eğer Diyarbakır veya diğer Doğu illerimizde konuşlanırsa amenna , lakin Ankara'da konuşlanırsa işin rengi değişir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sayın Sanchez polise helikopter alımına bende karşıyım( Hele ki TSK' nın öncelikli ihtiyacı varken). O linki paylaşmada ki amacım daha önce başka ülkede de böyle bir şeyin gündeme geldiğini anlatmaktı sadece.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Gündeme geldiği de yalan. Öyle bir düşünce asla var olmadı efendim. Dünyada ilk.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 01:38 
Süvariler

PekI içişleri bakanlığına bağlanan Jandarma ile EGM birleştirilirse?

Yada Jandarma EGM yönetimi altına girerse?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 05:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Deniz kuvvetlerinin de bir deniz versiyonunu istediğini belirtmisler.
Denizcilerimiz istediği kadar alsın sorun yok hatta seviniriz.

Sonuç olarak bizim burada sayfalarca tartistigimiz şey donup dolaşıp aynı iki maddeye cikiyor.

Kafam hala soru işareti dolu, hiç bir açıklama tatmin edemedi. Halen EGM için saçma ve gereksiz bir alim olduğunu düşünüyorum.

PÖH içinde çok gereksiz bir güç carpani, sonuçta polis temel görevi kolluk kuvveti, gerekirse zaten ortak operasyonda dağda bayırda ovada dağda JOH, Komando vb birlikler ile müşterek operasyonda hava desteği almadılar mı?
Ayrıca Kara havacilarimiza POH operasyon da destek istedi de destek mı gitmedi, varsa böyle durum aciklasinlar bizde bilelim yoksa bu iş devrim muhafızları çizgisine kaymaya başlıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 09:56 
Yeni Üye

Yok terör operasyonu içinmiş sınır koruması içinmiş, daha iyi koordinasyon içinmiş çok komik şeyler bunlar. Çözüm süreci ile işgal ettirilen yerler kurtarılırken bile taarruz helikopterleri kullanılmadı şehirde, şimdi nerede kullanılacaklar ? Veya kırsal içinse bu mantıkla en acil alım Jandarma'ya 2 filo F-16 olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 10:55 
Süvariler

Biraz eksik araştırmışsınız sanırsam.

http://www.dcclothesline.com/2014/08/22 ... licopters/

Birde bu var;
Bu habere amerikan forumlarında ben de rastladım fakat herkes fake olduğu konusunda hem fikir. Doğrular nitelikte hiç bir veri de bulunmuyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 11:59 
Süvariler

Siz de internetin çöplüğüne düşmüş, alt-right'ın saçmalıklarına inanmışsınız. Böyle bir şey yok. Brevard County, nüfusu 500binlik, görece büyük bir ilçedir, o kadar.

Dünyada kolluk kuvvetine taarruz helikopteri alınmasına dair herhangi bir örnek yok. Dünyada bir ilk ve var olan en büyük saçmalıklardan biri olmaya devam edecek. Herhangi bir mantıklı açıklaması olamaz.
Polis elindeki güçlerle bir çeşit devrim muhafızı gücüne dönüşüyor. Bu durumun temelinde muhafazakar kesimin askerle arasındaki mesafenin yanı sıra 15 Temmuz sonrası desteklenen askerden arındırılan toplumda oluşacak güç kaynağı algısını doldurma görevi polisin elinde olacak gibi geliyor bana.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 13:57 
Uzaklaştırıldı

Özel harekât için daha seri daha pratik bir çözüm olabilir, Tsk'dan talep ettiğinde anında intikal etmiyor diye yazılar okudum, bu açıdan bakıldığında faydalı olur bunu da göz ardı edemeyiz. Tamam siyasi konu ayrı ama bunu da unutmayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 14:53 
Üye
Kullanıcı avatarı

Benim tahminim Suriye'ye gidecek Suriye Görev Gücüne destek olmak için olabilir. Sonuçta oraya PÖH ve JÖH ler gidiyor..
Sayın @yahyaay ordu da helikopter kalmadı da Suriye' ye polisin helikopteri mi gidecek. Ona bakarsanız Sat komandoları da Suriye' de olsun G.Doğu da olsun görev yaptı o mantıkla hareket edersek Sat komandolarına da birer atak helikopteri vermek gerekir. Burda konu sadece P.Ö.H a helikopter verilmesi değil KKK' nın öncelikli ihtiyacı varken kara havacılara gidecek helikopteri çok acelesi varmış gibi polise teslim edilmesi konusu. Ben polise helikopter verilmesine de karşı değilim terörle mücadele kapsamında G.Doğu da kullanılmak üzere 2 yada 4 adet verilebilir ama şu an değil. Önce KKK' nda ki kara-havacılara daha sonra Deniz K.K ' nda ki deniz havacıların ihtiyacı var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 17:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim tahminim Suriye'ye gidecek Suriye Görev Gücüne destek olmak için olabilir. Sonuçta oraya PÖH ve JÖH ler gidiyor..
Biraz basını takip ederseniz bu helikopterlerin vip koruma amacıyla egm ye aktarıldığını anlarsınız. Şuan yurt içinde hava eskortluğunda kara kuvvetlerinin helikopterleri eşlik ediyor. Son yaşanan darbe girişimiyle oluşmuş korkunun sonucuyla olan bir gelişmedir. Bu bir iddia değildir. Alınma amaçları budur.

Doğruluğu yanlışlığı ayrı bir tartışma konusu ama alınma amacı "toto safe mission" . Nokta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 17:09 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Polisin içinden de çıkarsa ne diyecekler?

Rus büyükelçiyi unuttular galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 17:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Polisin içinden de çıkarsa ne diyecekler?

Rus büyükelçiyi unuttular galiba.
Kandırıldık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 17:31 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu arada t 129 lar FK da neden kullanılmadı hep merak etmişimdir. M60 A3 lerle tatile çıkıyormuşçasına rahat girildiğinde mantık aramayı bıraktım EDOK u rahmetle andım.

Yok uçaksavar yok sam falan bunlar boş. O heliler gece orta irtifadan ve hatta gündüz yer birliklerini desteklemek amacıyla bile yine o irtifalardan destek olabilirdi.

Bu heliler çok daha büyük tehditlerde uçmak için tasarlanmadı mı. Neyse dağlarda teröristin koşu yoluna atışa devam etsinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2017, 18:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

FHK' da kullanılmaması gerçekten de büyük bir eksiklik. Sonuçta yakın hava desteği piyade için her zaman önemlidir. Ama bölgede stinger tarzı füzeler ve kamyon kasasına monteli oerlikon ve muadili AA topları cirit attığı için envanterdeki saldırı helikopteri de kısmen az( yanlış bilmiyorsam 60-70 civarı) olduğundan kuvvet belki riske girmemiş olabilir. Lakin en azından gece operasyonlarında kullanabilirdi.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5232 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 197 98 99 100 101105 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: dr059, HDS ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: