TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 05:20

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 107 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: JAS-39 GRIPEN
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013, 11:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Füze eğitim versiyonu.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013, 11:23 
Süvariler

Sayın orko8 bloğunuz siyah gri beyazı ilgiyle takip ediyorum.Yaptığınız çalışmalar ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygıyla kalın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013, 11:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Gygax emekliliğe ayrılacağı için midir nedir çok iyi mülakat vermiş. Acaba Schellenberg bu konuda ne diyecektir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 19:56 
Üye

Grıpen ng de bulunan aese radar kendi üretimimi arkadaslar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 21:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Grıpen ng de bulunan aese radar kendi üretimimi arkadaslar?
Selex firmasıyla ortak geliştirildi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 22:37 
Üye

Desenize gripenin aesa teknolojısı var bizim grıpenle teknolojık anlasma ıcınde aesa radar krıterıde gırıyomu acaba

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 23:46 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 01:48 
Üye

Mesaj Başlığı: Re: Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak T/F-X ProjesiGönderilme zamanı: 20 Mar 2013, 03:26

Genel Yetkili

UYARILAR:
Yerli uçak için önemli adım

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), İsveçli Saab’la teknik destek anlaşması imzaladı. Anlaşmanın maddeleri arasında, TAI’nin ilerleyen dönemde Saab’ın uçak tasarlama ekipmanlarını satın alabileceğini de içeren bir madde yer alıyor.

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan İsveçli Saab ile üretime kadar gidebilecek ‘teknik ortaklık anlaşmasına’ imza attı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), yerli savaş ve temel eğitim uçağının konsept tasarımı için 2011 yılı Ağustos ayında TAI ile anlaşma imzalamasının ardından, TAI çalışmalarını hızlandırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk malı otomobil ve savaş uçağı üretme konusundaki ısrarı sonrasında, Saab ve Güney Kore Uzay Endüstrisi ile bir dizi görüşmelerde bulunan TAI, yakın zamanda SSM temsilcilerinin de aralarında bulunduğu Türk yetkililer, İsveç’e giderek Saab’ın üretim merkezini ziyaret etti.

ÜRETİM ERKEN BAŞLAYABİLİR

Teknik destek için Saab yöneticileriyle bir araya gelen TAI, görüşmelerin planlandığı şekilde ilerlemesi halinde üretime giden yolda önemli adımların atılabileceğinin sinyalini verdi. Çünkü anlaşmada, TAI’nin Saab’ın uçak tasarlama ekipmanlarını satın alabileceğini de içeren bir madde yer alıyor. TF-X savunma programı dahilinde, T-129 saldırı helikopterlerini İtalyan-İngiliz ortaklığındaki AgustaWestland ile birlikte üretmeye hazırlanan Türkiye, benzer sistemi savaş uçakları için de uygulamayı hedefliyor. İsmini vermeyen bir Türk yetkili bu modelin başarılı olduğunu ve Saab ile birlikte uçaklar için de uygulanabileceğini belirtti.

ANALİSTLER KUŞKULU YAKLAŞIYOR

Saab, Türk yetkililerin istediği şekilde tasarlanacak uçak için teknik yetkinliği üstlense de analistler bu konuya şüpheci yaklaşıyor. Savunma sanayi analistlerine göre ilk Türk malı savaş uçağının tasarlanması, gerekli fakat hayati derecede önemli değil. TAI ve Saab arasında imzalanan anlaşmayı değerlendiren İngiliz analistler, “Kritik anlamda önem taşıyan bu projede Türkiye’nin aviyonik, elektronik ve silah sistemlerini ucak platformuna entegre edip edemeyecegi” ifadesini kullanıyor.

Türk yolcu ‘özel’ olmayı sevdi

TAV Havalimanları Holding, terminallerde özel yolcu hizmeti verdiği Passport kartıyla 2,5 yılda 10 bin 500 yolcuya ulaştı. Yıllık 1200 TL ücret ödeyip Passport Kartı ile ayrı bir kapıdan giren, işlemlerini özel check-in kontuarında ve pasaport bankosunda yaptıran bu yolcular ‘özel’ olmayı sevdi. Şimdi bu hizmeti üst segmenteki ‘Passport Edition‘ ile ‘sınırsız’ hale getirdiklerini söyleyen TAV İşletme Hizmetleri Genel Müdürü Eda Bildiricioğlu, “Yeni kart, sadece bin yolcuya hizmet verecek. Havalimanlarındaki pasaport ve güvenlik noktalarından hızlı geçiş imkanı, sınırsız ve ücretsiz havalimanı transferi, otopark ve vale hizmeti, yurtiçi ve yurtdışındaki özel yolcu salonlarına giriş, uçuş kapılarına ring aracıyla ulaşım, havalimanında özel asistanlık hizmetleri ve duty-free mağazalarında özel indirimlere kadar daha birçok ayrıcalığı barındırıyor” dedi.

Dışa bağımlılık azalacak

HAVA Kuvvetleri filosu ağırlıklı olarak ABD’li uçaklarda oluşan Türk Hava Kuvvetleri, yeni nesil F-35 savaş uçaklarından almayı planlıyor. Ancak F-35, ABD önderliğinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok uluslu bir proje olarak geliştirilse de, Türkiye dışa bağımlılığı azaltmak için kendi savaş uçağını üretmek istiyor. Filo’da görev yapan F-16’ların dışında, İsrail tarafından modernize edilen eski F-4 uçaklarının ise 2020 yılından itibaren faaliyetine son verilecek.

Batılı üreticiler anlamlı bulmuyor

YERLİ ucak için geliştirilecek konsept tasarımının, projeyi riske sokabileceğini öne süren bazı kaynaklar, “Türkiye 2023 yılında milli savaş uçağını uçurmayı planlıyor. Bu çok gerçekçi bir hedef değil” değerlendirmesini yapıyor.Batılı savunma sanayi şirketleri ise “Biz Türkiye’nin kendi uçağını tasarlayıp geliştirmesine yardım etmek isteriz. Ancak gerçeklikten çok uzakta olduğumuzu söylememiz gerekiyor”diyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22854571.asp[spoiler][/spoiler]Sanchez
Gripen ile anlaşma nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 11:14 
Üye

F16 dan daha az yük taşımasının nedeni sadece motorunun daha zayıf mı olması? Delta kanatla daha iyi olmasını beklenirken F414 fazla iyi iş çıkaramıyor galiba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 00:45 
Süvariler

Son olaylardan sonra gönüllerde yine Gripen...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 22:28 
Yeni Üye

F-35 lere kadar bir stop gap çözüm olarak 2. el F-15C neden olmasın, hele ki USAF'ın kesintilerinden çıkanlar ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 23:28 
Süvariler

Alıntı:
F-35 lere kadar bir stop gap çözüm olarak 2. el F-15C neden olmasın, hele ki USAF'ın kesintilerinden çıkanlar ???
F-35'ler için önümüzde çok uzun bir zaman olduğu kesin.Seri üretim başlayana kadar bir süre geçecek,100 uçağın sipariş edilmemesi bir yana edilse bile yılda kaç uçak teslim edilecek orasıda bilinmez.Forumda Gripen'e öz evladı gibi sahip çıkan bir kesim var bende severim bu uçağı.Gripen alınsın,Gripen denensin deriz hep İsveç'e saygımızdan.Ama F-4'lerin miladını doldurduğu gerçeği gün yüzüne çıkmışken ve özellikle etrafımız bu kadar karışıkken kuvvet güç arttırmak yerine şimdi bu F-4'ler görevden çekilse bile bunların görevlerini F-16'lar'a yükleyip onlar ile doldurmaya çalışacaklar boşluğu.Bir pilot iki filo farklı uçağın idamesi,yedek parçası bakım masrafından daha mı değerli.Bahanemiz hazır,tanımadığımız bir uçağı alıp ona altyapı kurmanın masrafını biliyor musunuz ? deniyor hep.Savaş durumunda mıyız ? Bunlar aynı ailenin farklı üyeleri F-15'ten bahsediyorum.Amerikan altyapılı uçaklar.Biz zaten yıllardır Amerikan altyapısı kullanmıyor muyuz ? Ne kadar zor olabilir ki adapte olmak ? Şu göklerde yıllardır F-15 göremedim ya,yanarım yanarım ona yanarım.T/F-X'in tasarımı yapılacak,prototipi üretilecek testleri yapılacak derken 20 yılımız kafadan gitti.F-16'lar üstlerine yüklenecek F-4 görevlerinide sayarsak zaten her şey için onları kullanmamızı geçtim,bakalım o zamana kadar idare eder mi ? Para vatandaşın cebinden çıkmıyor mu kardeşim ? En fakir zamanında bu halk yeni Drednotlar için para ortaya koydu,gerekirse ekstra vergiyi çıkartın verelim şu külüstürler yerine iki filo adam akıllı uçak alın koyun.Zaten bir ton şeye vergi veriyoruz bunada veririz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 13:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mevcut durumda kuvvet için öncelik F-16'da.

F-4 yerine stop-gap alımı yapılacaksa;

F-4'lerin yapıp F-16'ların yapamadıkları nelerdir?

Gripenin yada diğer uçağın yapıp F-16'ların yapamadıkları nelerdir?

Bu farklar, oluşacak ek masraflara değer düzeyde midir?

Soruları sorulur, cevaplanır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 13:44 
Süvariler

Mevcut durumda kuvvet için öncelik F-16'da.

F-4 yerine stop-gap alımı yapılacaksa;

F-4'lerin yapıp F-16'ların yapamadıkları nelerdir?

Gripenin yada diğer uçağın yapıp F-16'ların yapamadıkları nelerdir?

Bu farklar, oluşacak ek masraflara değer düzeyde midir?

Soruları sorulur, cevaplanır.
Çift motorlu bir bombardıman öncelikli uçağın görevlerini keşifte dahil mevcut F-16lara yükleyecekler.Zaten kısıtlı olan uçak sayısı üzerlerine yüklenen ekstra görevlerle beraber bakalım planlandığı gibi 2050lere götürür mü bizi.İllaki bu görevleri F-16lara yükleyecekler bari servis dışı kalacak F-4ler kadar alıma gidilsin.Uçak sayısı düşünce tedirgin olan bir ben miyim yahu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 14:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sadece filonun yaşı ve görev yükü ile ilgili kaygılardan dolayı uçak alınacaksa bu f-16 olur diye düşünüyorum.

Bir önceki, 30 uçak alımı + Block30 kaynak kodlarından sonra hedef, 40 uçak alımı +Block40 kaynak kodları olursa şaşırmam.

40 eder :mrgreen:

Tabi bu haziran sonrası oluşabilecek sayısız ihtimaller içinde ufak bir nokta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 21:14 
Uzaklaştırıldı

Ne kaynak koduymuş arkadaş bitmedi derdi :cry:

Yazılım mühendisliği işi değil mi bu? Alırsın Kespır Nirvana marka bir bilgisayar oldu bitti... Altı üstü 2000 tl. leptop

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 23:20 
Akıncılar

Alıntı:
Sadece filonun yaşı ve görev yükü ile ilgili kaygılardan dolayı uçak alınacaksa bu f-16 olur diye düşünüyorum.

Bir önceki, 30 uçak alımı + Block30 kaynak kodlarından sonra hedef, 40 uçak alımı +Block40 kaynak kodları olursa şaşırmam.

40 eder :mrgreen:

Tabi bu haziran sonrası oluşabilecek sayısız ihtimaller içinde ufak bir nokta.

En mantıklı çözüm bence bu abi gönüller başka başka tayyareleri hava kuvvetlerimizde görmek ister ama gönül işi değil mantık şi bunlar F-4'lerde fazla bile ısrar ettik.

2. el ABD yedeklerinden Block-40 veya Peace Onyx IV projesinin adedinin daha yüksek olması gerekirdi.

AH-1W alımında yaptığımız hata benzeri bir durum başka bir şey değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 01:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kuvvet hiç bir halt yiyemeyecek durumdadır bu yüzden boş temennilerde bulunmayalım.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 01:58 
Akıncılar

Kuvvet hiç bir halt yiyemeyecek durumdadır bu yüzden boş temennilerde bulunmayalım.
İlaveten LOJİSTİK > ülke savunması/askerin canı !!!!! :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 10:40 
Süvariler

Hemen de içimizi karartmayalım arkadaslar....kuvvetin durumu herkese gore değişik :lol: gün dogmadan neler dogar yahu:??biz daha ölmedik ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 19:02 
Uzaklaştırıldı

Arınç bugün açıkladı:F-4'ler 2020'ye kadar kullanılacak...Adam Türk milletini tanıyor ne demişti zamanında :"3-5 gün konuşurlar sonra unuturlar"...

Dolar fırladı,millet tutuştu,bugün de pilotaj hatası açıklaması yapılır işler rayına girer...

Onun için iki de bir Konya'da F-4 düştü , F-4,Malatya' da RF-4 Eğitim Uçağı Düştü vb... farklı konu başlıkları açmayın...

Olan 6 pilota ve ailelerine oldu dua edin de Pilotaj hatası diye tazminat istemesinler ailelerinden...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 19:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

2 gündür bekliyorum, biri konu ismini okuyacak da, "bunun yeri burası değildi sanırım." diyecek diye. Az biraz dikkat...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 01:07 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5vl8Uah1Exk[/youtube]

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 16:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Siz de Gripen pilotu olabilirsiniz. Çok kolay:
http://pilots.gripen.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 17:29 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 22:41 
Süvariler

Videoyu görünce TUSAŞ'ın SAAB ile olan ilişkilerinde reklam ve tanıtım kalemi de ele alınıp başta HÜRKUŞ, ATAK ve ANKA için hazırlanacak tanıtım videolarında daha güzel sonuçlar elde edilmesi sağlanabilir.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 11:21 
Süvariler

İsveç’li savunma ve güvenlik şirketi Saab tarafından geliştirilen yeni jenerasyon Gripen E savaş uçağının tanıtımı bugün yapılacak.

Yeni jenerasyon Gripen E uçağı bugün İsveç’in Linköping’deki Saab tesislerinde görücüye çıkacak.

Saab Havacılık Genel Müdürü Ulf Nilsson: “Gripen savaş uçağına dünya çapında büyük bir ilgi gösteriliyor ve artık ilk Gripen E’yi beğeninize sunmaya hazırız. Bu önemli etkinliği misafirlerimiz ve izleyicilerimizle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Nilsson, “Bu önemli aşama zamanında ve belirli bir bütçeye bağlı kalarak birinci sınıf savaş uçakları üretebilme yeteneğimizin bir kanıtıdır ve bizi ilk uçuşa ve müşterimize yapılacak olan teslime bir adım daha yaklaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.

http://www.gripenblogs.com/Lists/Tags/T ... ipen%20E/F
http://savunmaveteknoloji.com/gripen-e- ... e-cikacak/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 16:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsveç’li savunma ve güvenlik şirketi Saab tarafından geliştirilen yeni jenerasyon Gripen E savaş uçağının tanıtımı bugün yapılacak.

Yeni jenerasyon Gripen E uçağı bugün İsveç’in Linköping’deki Saab tesislerinde görücüye çıkacak.

Saab Havacılık Genel Müdürü Ulf Nilsson: “Gripen savaş uçağına dünya çapında büyük bir ilgi gösteriliyor ve artık ilk Gripen E’yi beğeninize sunmaya hazırız. Bu önemli etkinliği misafirlerimiz ve izleyicilerimizle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Nilsson, “Bu önemli aşama zamanında ve belirli bir bütçeye bağlı kalarak birinci sınıf savaş uçakları üretebilme yeteneğimizin bir kanıtıdır ve bizi ilk uçuşa ve müşterimize yapılacak olan teslime bir adım daha yaklaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.

http://www.gripenblogs.com/Lists/Tags/T ... ipen%20E/F
http://savunmaveteknoloji.com/gripen-e- ... e-cikacak/

Canlı yayın linki :http://saab.com/air/gripen-fighter-syst ... ion-event/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 16:19 
Üye

Gripen E'nin fotoğraflarına ulaşabilen var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 17:19 
Süvariler

Uçağın fark yaratacak özellikleri nelerdir?.
son nesil bir f16 kıyası yapılabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 19:29 
Akıncılar

Uçağın fark yaratacak özellikleri nelerdir?.
son nesil bir f16 kıyası yapılabilir mi?
Bir onceki model Gripen C/D'ye gore E modelinde ne farkli diye bakmak lazim sanirim. Sonra piyasadaki rekabet ettigi diger ucaklar nereye gidiyor, Gripen-E nerede karsilastirilabilir. E modelinin onceki C/D'ye gore govde olarak ciddi bir degisiklik yok ama inis takimlarinin posizyonlari degistirilerek govde icinde ilave hacim kazanilarak daha fazla yakit tasiyabilmesi saglanmis. Yaklasik %30-40'lik govde ici yakit artisi var. Bu cok onemli bir kazanim cunku ucagin harekat yari capi ve gorev suresinin uzamasina olanak sagliyor. Diger onemli fark motor olarak GE-404 motorunden %20 daha yuksek itis gucune sahip GE-414 motor gecis yapiliyor. Bu sekilde E modelinin olasi agirlik artisina karsi ucagin guc agirlik orani muhafaza ediliyor. Aviyonik kisminda ise en oneli fark AESA radara gecis yapiliyor. AESA teknolojisi ile radar teknolojinin en son geldigi asama. Sensor fizyon ve gelismis EH sistemi zaten Gripen'in gecmisten gelen fark yaratan ozellikleriydi. E modelinde open architecture denilen acik mimari yazilim yapisi kullanilmasi nedeniyle, ucaga sensor ve silah entegrasyonunu hizli ve dusuk maliyete yapilmas soz konusu. Bunlar haricinde ucak uzerinde ciddi aerodinamik degisiklik yok.

Gunumuz ucaklari ile karsilastirinca benim E modelini koyacagim yer asagi yukari F-16V veya F-16 Block-60 ayarinda bir ucak diyebilirim. Gripen-E belki bir 5-6 sene once piyasada olmasi gereken bir urundu, biraz gec kaldilar. Gunumuz 5. nesil ucaklarin hepsinde Stealth oncelikli tasarim faktoru olarak goruluyor. ABD'nin F22, F-35 veya Rus T-50, Cin J-20/31 gibi ucaklarinda dusuk radar izi ve gorunulurluk on planda tutuluyor. Durum boyle oluca Next Generation diye lanse edilen ucagin ne kadar next genration oldugu tartisilir. Yazilim, sensor fuzyon gibi ozellikleri tamam ama gelecek nesil ucaklarda o kanadin altindaki asilan muhimmat ve yakit tanki, keza kocaman hedefleme podu hala ayni yerinde duruyor. Millet bu podlari artik minyature ediyor, govde icine aliyor felan. Dusuk radar gorunumu 5. nesil bir ucak icin onecelikli kriter. Keza Danimarka, Norvec, Hollanda gibi Isvec'e komsu ve yakin ulkeler yani basindaki duran Gripen'e ragmen F-35'a kaydilar. Bu ulkeler bizim gibi direk 1. USAF, 2. Israil, 3. Ingiltere, 4. Turkiye gibi sorgusuz sualsiz adini yazmadi bu projeye. Cok ciddi arastirmalar ve ekonomik/askeri degerlendirmelerden sonra Gripen-E'ye ragmen F-35'i sectiler.

Sonuc olarak Gripen-E'yi cazip kilan seyler neler deseniz, daha dusuk maliyeti, isletme giderleri ve acik mimarisi nedeniyle F-35'e ulasmasi zor, butcesi dusuk ve kendi aviyonik/yazilim ve muhimmatini kullanmak isteyen ulkeler icin piyasadaki en ideal ucak diyebilirim. Turkiye icinde benim tercih ettigim proje modelidir. Ucagin kendi degil, yanlis anlasilmasin Gripen projesinin tasarim ve uretim modelidir ornek almamiz gereken. Ucagin herseyini ben yapacagim demek yerine govde tasarimi, sensor, muhimmat, data fuzyona odaklasmak sanirim bizimde takip etmemiz gereken en akilica yoldur. Aksi halde isin icinde cikilmaz sekilde Hindistan'i nTejas gibi 30 yil surer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 19:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sonuc olarak Gripen-E'yi cazip kilan seyler neler deseniz, daha dusuk maliyeti, isletme giderleri ve acik mimarisi nedeniyle F-35'e ulasmasi zor, butcesi dusuk ve kendi aviyonik/yazilim ve muhimmatini kullanmak isteyen ulkeler icin piyasadaki en ideal ucak diyebilirim. Turkiye icinde benim tercih ettigim proje modelidir. Ucagin kendi degil, yanlis anlasilmasin Gripen projesinin tasarim ve uretim modelidir ornek almamiz gereken. Ucagin herseyini ben yapacagim demek yerine govde tasarimi, sensor, muhimmat, data fuzyona odaklasmak sanirim bizimde takip etmemiz gereken en akilica yoldur. Aksi halde isin icinde cikilmaz sekilde Hindistan'i nTejas gibi 30 yil surer.
TFX için sizinle tamamen aynı fikirdeyim hocam. Sayın orko_8'de geçenlerde ki çalıştayda twitter'da bu hususla alakalı en güzel yorumu yapmıştı "neye bulaştığımızın farkında değiliz". Herşeyi sıfırdan kendimiz yapacağız egosunda ilerlenirse önümüzde ya Hindistan örneği oluruz ya da 8-10 yıllık o iyimser süre 15-20+ yıla çıkar belki kavuşuruz prototipe. O zaman zarfından sonra işletmeye alacağımız uçakların karşısında da ne kadar stealth/muharip insanlı uçak olur orasıda tartışılır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 05:47 
Süvariler

Batı teknolojisine sahip ucuz uçak arayanların adresi olur. Bu saatten sonra 1. sınıf hava kuvvetleri 5. nesil stealth uçaktan başka birşeye yönelmezler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 09:38 
Süvariler

1 F-35, 3 Gripen'den oluşan squad'lar ile; F-35 stealth olarak ön cephede hedef belirleyici ve yayıcı (Link-16), Gripen'ler de AIM 120D veya Göktuğ veya Meteor platformu olarak kullanılamaz mı ? Böylelikle 100 F-35 yerine mesela 40 F-35 (2 filo) 120-160 Gripen (6-8 filo)'lik bir filoya sahip olurduk. İleride bu squad'lara 2-4 adet CUAV eklerdik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 17:50 
Süvariler

Gripen E nin lansman videosu .Adamlar hoş bir sunum hazırlamışlar
https://m.youtube.com/watch?v=1YDtpEiQL4Q

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2016, 07:17 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2016, 15:39 
Süvariler

Aklıma takılan bazı sorular var. Robust üstadın yazısı baz alınırsa.

1-) Birim fiyatlar konusunda F16 v ile durumları nasıldır?.
2-) Üretimi sonlanmış bir uçak ayarında bir uçağın 2016 yılında tanıtılması hedeflenen kesimin daha mütevazi olduğu anlamına mı gelir?.
3-) Asıl sormak istediğim en önemli soru ise açık mimarı yazılım yapısı silah, sensör entegrasyonu açısından iyi bir özellik olsa da. EH konusunda dezavantaj oluşturmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2016, 17:18 
Site Başkanı

Gripen E nin lansman videosu .Adamlar hoş bir sunum hazırlamışlar
https://m.youtube.com/watch?v=1YDtpEiQL4Q

Müthiş bir lansman gerçekten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 13:03 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 15:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Uçağın sahnede nasıl belirdiğini anlamadım. Mükemmel olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 15:32 
Üye

Saab gerçekten çok akıllıca işler yapıyor. Bence bu uçak da ciddi sipariş alır. Fakirin F35'i olmuş.
-Yeni F414G motoru ile supercruise yapabiliyor.
-AESA radarı var.
-Ağ merkezli savaş konseptine uygun.
Sadece tasarımı dolayısıyla stealth değil. Aslında bizim TFX projesi için iyi bir yol gösterici oldu. Ama bizden belki 15 yıl ilerideler. Saab şirketi hız açısından bizim Bayraktar firmasına benziyor bir bakıma. Askeri havacılık pazarındaki fırsatları doğru tespit edip çok hızlı hareket ediyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 17:24 
Üye

Saab bu uçağı yapıyor iyi güzel ama gereksiz İsveç parlamentosu varken nasıl satış yapmayı planlıyor anlamış değilim , malum sevgi pıtırcığı arkadaşların her ülkeye satışına onay vereceğini sanmıyorum , üstüne saçma saçma satarız ama şurada kullanmasınlar burada kullansınlar diyen parlamento yetkilileri bile çıkabilir.

Saab dediğimiz şirket Rus-Çin-İsrail şirketi olsaydı ben her pazarda alıcı bulacağını düşünürdüm ama İsveç parlamentosu gibi bir şakaya baktıkça pek mümkün olacağına inanasım gelmiyor. Yinede uçağı tasarlayan mühendisleri tebrik etmek lazım güzel bir işçilik çıkartmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 18:27 
Süvariler

Bu uçağın ilk satın alım maliyeti çok yüksekti diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 18:49 
Akıncılar

Saab gerçekten çok akıllıca işler yapıyor. Bence bu uçak da ciddi sipariş alır. Fakirin F35'i olmuş.
-Yeni F414G motoru ile supercruise yapabiliyor.
-AESA radarı var.
-Ağ merkezli savaş konseptine uygun.
Sadece tasarımı dolayısıyla stealth değil. Aslında bizim TFX projesi için iyi bir yol gösterici oldu. Ama bizden belki 15 yıl ilerideler. Saab şirketi hız açısından bizim Bayraktar firmasına benziyor bir bakıma. Askeri havacılık pazarındaki fırsatları doğru tespit edip çok hızlı hareket ediyorlar.
15 yil degil, 40-50 yil desek daha dogru olur. SAAB'in gecmisine ve ozgun jet tasarimlarina bir bakin yeter. Gripen'den once 6-7 degisik kagetorilerde jet tasarlamis ve uretimini yapmis bir sirket. TAI ozelinden gidersek TAI'nin F-16 uretim/montajini referans alarak cikarim yapmamak lazim. F-16 projesi TAI'ye uretim altyapisi kazandirdi ama yuksek performansli jet tasarim ve gelistirmesi konusunda bir sey kazandirmadi. Hurkus belkide TAI'nin ilk ciddi sinavi olarak bakabiliriz ve bir ucak tasarlanmasi ve test/sertifikasyonu konusunda ciddi bri birikim ve altyapi sagladi fakat yuksek performansli bir jet tasarimi hala ciddi know-how birikimi gerektiren bir is ve Hurkus'a gore zorluk seviyesi daha yuksek. 10 uzerinde bir puanlama yaparsak, Hurkus'u zorluk seviyesi 4-5, F-16 ayarindaki bir jetin seviyesi 8-9. TAI'e daha once F-16 ayarinda bir ucak tasariminda gorev almis ve aktif katki yapmis personel var mi? Ucak deyince farkli branslardaki muhendislerin gorev alacagi, ve mutlaka universite-sanayi isbirligini gerekecegi bir konumdayiz. Zaten bu eksikliklerimizi bildigimiz icin BAE gibi tecrubeli(?) firmayla calismak istiyoruz. Soru isareti koydum cunku HvKK sunumundaki stealth govdeli , F-22 vari bir ucak tasarlamak her babayigidin harci degil. BAE en son EF-2000 gibi klasik sayilabilecek bir ucagin tasariminda gorev almis, ve bizim koydugumuz TF-X hedefi tahminen EF-2000'un otesinde bir tasarim. Bu acidan belki BAE'ninde TF-X projesinde calisirken ogrenecegi cok sey olacak. Tabii BAE ile kesin sozlesme imzalanirsa.

En son robust tarafından 22 May 2016, 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 21:04 
Süvariler

sayın robust , taranis tasarımı BAE için bir tecrübe olabilirmi?.Biliyorum çok farklı konular ama illa bir kazanım sağlar diye düşündüm .Ne dersiniz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 21:50 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Saab bu uçağı yapıyor iyi güzel ama gereksiz İsveç parlamentosu varken nasıl satış yapmayı planlıyor anlamış değilim , malum sevgi pıtırcığı arkadaşların her ülkeye satışına onay vereceğini sanmıyorum , üstüne saçma saçma satarız ama şurada kullanmasınlar burada kullansınlar diyen parlamento yetkilileri bile çıkabilir.

Saab dediğimiz şirket Rus-Çin-İsrail şirketi olsaydı ben her pazarda alıcı bulacağını düşünürdüm ama İsveç parlamentosu gibi bir şakaya baktıkça pek mümkün olacağına inanasım gelmiyor. Yinede uçağı tasarlayan mühendisleri tebrik etmek lazım güzel bir işçilik çıkartmışlar.
5 ülkeye sattılar, bir çok ihaleye geçmişte girdi, girmeye de devam ediyor. Kim istemiş de satışını engellemiş parlamento?

İsviçre, 2014'te referandumda çıkan %53 hayır oyuyla ile almaktan vazgeçti, onla karıştırıyor olmayasınız? F-5ler'i değiştirmeleri gerek yakın zamanda, yine Gripen başlarda.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 11:18 
Akıncılar

Alıntı:

5 ülkeye sattılar, bir çok ihaleye geçmişte girdi, girmeye de devam ediyor. Kim istemiş de satışını engellemiş parlamento?

İsviçre, 2014'te referandumda çıkan %53 hayır oyuyla ile almaktan vazgeçti, onla karıştırıyor olmayasınız? F-5ler'i değiştirmeleri gerek yakın zamanda, yine Gripen başlarda.
Amon yorumunda haklı. İsveç'in gerçekten de ABD ya da Avrupa'daki diğer ülkelere kıyasla acayip bir ihracat rejimi var. Uygulanan ihracat rejimi bölgeye, ülkenin politik durumuna, satışa konu sistemin niteliğine (obüs, savaş uçağı, telsiz, kamyon vb) ve zamanın ruhuna göre değişiyor. Orta Asya cumhuriyetlerinin neredeyse hepsi külliyen yasak iken, Ortadoğu'daki ülkelerin büyük kısmına pek çok sistem yasak vb.

Yani söz gelimi Türkiye TFX'te Saab ile anlaşmış olsa ve TFX'te İsveç teknolojisi, tasarımı ve alt sistemleri kullanılsa, sonra Türkiye bu uçağın üçüncü ülkelere ihracatı için sınırsız hak istese (ki İngiltere'den bu isteniyor şu anda), proje çöpe gider(di). Çünkü İsveç, örneğin Azerbaycan'a hiç bir şey satmıyor.

Ha, sorarsanız ki "İngiltere verebilecek mi bu sınırsız izni?" Ben de derim ki, "kimse bilmiyor ki".

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 12:05 
Genel Yetkili

Hocam anlaşma imzalanmadı mı? Sır niteliğindeki verilerin paylaşımı ve tam işbirliği konusunda.

Uçak başına belirli bir lisans karşılığı sattirırlar bence. İşlerine de gelebilir ayrıca. Ulaşamadıklari yerlere de ulaşabilirler. Örneğin hindistan nedeniyle pakistana satamazlar kanımca. Ama bizim vasıtamızla oraya dolaylı olarak girmeleri mümkün.

Son anda yankee'ler bastırmazsa tabi.. nayır nolamaz diye...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 14:20 
Akıncılar

Hocam anlaşma imzalanmadı mı? Sır niteliğindeki verilerin paylaşımı ve tam işbirliği konusunda.

Uçak başına belirli bir lisans karşılığı sattirırlar bence. İşlerine de gelebilir ayrıca. Ulaşamadıklari yerlere de ulaşabilirler. Örneğin hindistan nedeniyle pakistana satamazlar kanımca. Ama bizim vasıtamızla oraya dolaylı olarak girmeleri mümkün.

O işler öyle yürümüyor hocam. Zaten o anlaşmanın içeriği ve hedeflediği şey farklı.

Ya da şöyle düşünelim. Farzedelim ki İngilizler Challenger 2'nin yerini alacak tank olarak Altay'ı seçtiler, modifiyeli halini Altay UK olarak Londra'da üretmek istediler. Bir dünya para saydılar bize, lisansı sattık, danışmanlık verdik. Sonra İngilizler hiç bir kısıt olmadan ihracat izni istediler, sınırsız teknoloji transferi istediler. Kabul ettik. ROKETSAN zırhın tüm know how'unu verdi, ASELSAN atış kontrol sisteminin kaynak kodlarını açtı. Birkaç yıl sonra bir baktık, İngilizler Yunanistan'a Altay UK satmış. Sıkıntı olmaması lazım değil mi? Sonuçta İngiltere ile sır niteliğinde verilerin paylaşılmasını düzenleyen anlaşmamız var.

Yukarıdaki paragrafta italik yazılmış kısım, bizim TFX'te istediğimiz modelin üç aşağı beş yukarı aynısı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 14:29 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Amon yorumunda haklı. İsveç'in gerçekten de ABD ya da Avrupa'daki diğer ülkelere kıyasla acayip bir ihracat rejimi var. Uygulanan ihracat rejimi bölgeye, ülkenin politik durumuna, satışa konu sistemin niteliğine (obüs, savaş uçağı, telsiz, kamyon vb) ve zamanın ruhuna göre değişiyor. Orta Asya cumhuriyetlerinin neredeyse hepsi külliyen yasak iken, Ortadoğu'daki ülkelerin büyük kısmına pek çok sistem yasak vb.
Daha fazla okumak, çıkarım yapmamak gerekiyormuş. Bana ders olsun :roll:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 22:03 
Süvariler

İsmini Dahi Çoğu İnsanın Bilmediği Bostwana 12 Adet Jas-39 Alacak .

http://www.defensenews.com/story/defens ... /85939750/

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 107 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: