TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 12:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 16:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:

Amerikan deteği ile şu kritik şeyleri anlamak ve öğrenmek neredeyse mümkün değil:
- Yanma odası ve yakıt nozulları
- Yüksek basınç türbin paleleri ve bunların soğutulması (anallar, delikler, toleranslar, vs)
- Tek kristaller
- İleri malzemeler (seramik matris kompozitler, vs)
- Galiba bir de yeni tip rulmanlar, yani seramik rulmanlar falan

.
Kaç yıl var diyonuz hocam ? Hiç olmuyacaklar mı yani ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 18:50 
Akıncılar

Ben tam ne demek istediğimi anlatamamışım.

Örneğin F110 motorunu biri alsa (Örneğin Türkiye, İngiltere, Çin, Rusya) yanma odası vs. birebir aynısını yapsa ve kendi motorunda kullansa bu mümkün mü.

Açalım biraz Bursa Renault ta Motor üretimi var. Adamların elinde teknik spec ler mevcut. Döküm/çelik malzemeyi işleyip motor haline getiriyor. Bosch vb. gibi tedarikçilerden enjetör vb. ler gelip takılıyor. Benzeri Fiat ta da mevcut. İki firmanın da kullandığı motor belli ve Türk tasarımı ve malı değil.
Patent haklarını konu dışı tutarak bu motorun bire bir kopyasını kafaya koyarsan yapman mümkün. Üç aşağı beş yukarı kullanılan malzemenin özelliği felan belli.

Aynı şey bir uçak motoru için pek olası değil sanırım ki bu konuda tecrübesi eksik ülkeler sürünmekteler.

Biz Türkiye olarak F110 u kopyalayamayız. Elin Çinli'si Rus'u bunu becerebilir mi?
Çinlilerin kullandıkları motorlar Rus malı. Zaten Batı ile kıyaslayınca biraz geriden geliyor Rus motor teknolojisi. Birde Çinlinin bunu ürettiğini düşünürsek Orjinal Rus motorundan daha düşük kalite/kapasite de olabilir. Ama biraz Rusların desteği ile kendi ihtiyaçlarını görecek motorları iyi kötü üretiyorlar.

Ellerinde F110 / F404 olsa bunu ABD destek vermeden yeniden üretebilir mi.
Burada bir sıkıntı var cevap aynını üretemez çıkacaktır da, sebebi nedir.
Bunu elin Amerikalısı neden böyle yapmış diye sorgulamadan vardır bir bildiği deyip Copy-Paste yapmaya engel olan nedir. Benim sorum bu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 19:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Demir, yapılan anlaşma gereği Skorsky ve Kara Şahin'lerin üçüncü ülkelere satılamayacağını, Skorsky'nin teknoloji transferine izin vermediğini, bu nedenle sorunlar yaşandığını, ancak karşılıklı anlayışla bu sorunun aşıldığını sözlerine ekledi.

Bu ifadelerden ne anlamalıyız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 20:14 
Üye

Üretip ihraç edebileceğiz ben onu anladım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 20:42 
Süvariler

Anladigim kadariyla kopyalayamiyoruz. Nedeni de tolerans filan gectim bir de isin metalurji kismi. Yani copy paste olmuyor. Ayni noktaya ayni deligi acsak bile. Iste burada temelden baslayip ana metali filan uretsek . Bunlari teker teker denesek ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 00:51 
Üye

SSM Müsteşarı İsmail Demir katıldığı bir tv programında (röportaj forumda mevcut) 3.ülkelere satılabileceğini söylüyor. Zaten sözleşmenin bu kadar uzun aradan sonra imzalanmasını Amerikalılar la yaptıkları pazarlıklara bağlıyor.

Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 04:07 
Üye

O deliğin niye oraya o çapta açıldığını öğrendiğimiz gün biz olmuşuzdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2016, 09:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Lockheed Martin; Sikorsky şirketini 9 Milyar Dolara satın alıyor.

http://www.cnbc.com/2015/07/20/lockheed ... llion.html
İyi mal yapmanın kötü tarafı. :lol:

Adam helikopteri yapalı 30-40 sene olmuş. Kaliteli beğenilen iyi yapıncada kimse yeni seri bir şey istemiyor.Müşteride bu iyi yeniye gerek yok diyor. Ondan sonra yeni mal satamadığın için başlıyor zarar. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2016, 23:53 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Lockheed Martin; Sikorsky şirketini 9 Milyar Dolara satın alıyor.

http://www.cnbc.com/2015/07/20/lockheed ... llion.html
İyi mal yapmanın kötü tarafı. :lol:

Adam helikopteri yapalı 30-40 sene olmuş. Kaliteli beğenilen iyi yapıncada kimse yeni seri bir şey istemiyor.Müşteride bu iyi yeniye gerek yok diyor. Ondan sonra yeni mal satamadığın için başlıyor zarar. :roll:
Veya; tiltrotor tasarımına denk bir tasarım ellerinde olmadığından ürünleri demode oldu. Öyle de bakılabilir, ne dersiniz?

Klasik helikopter tasarımının geleceği olsaydı, T-70 projesi ete kemiğe bürünebilir miydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2016, 00:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir Tiltrotor yapmak zorunda değiller ki.. V-22 o pazarı kapattı artık. Yıllardır üzerinde çalıştıkları X-2'den yürüyorlar. S-97, hafif saldırı-recce rolünde Kiowa ile MH-6'ların yerini alabilir. LM'in lobicileri sağ olsun 1 yıl sonra 100 tanesi için sipariş bile görebiliriz.

Benim asıl merak ettiğim, FVL programına Boeing ile birlikte girmişti Sikorsky. Üzerinde çalıştıkları SB>1 de S-97 ile benzer(coaxial rotor ve kıçta itici pervane) özelliklere sahip olacaktı. Seneye görücüye çıkacaktı. Ona ne olacak..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2016, 00:58 
Süvariler

Bir Tiltrotor yapmak zorunda değiller ki.. V-22 o pazarı kapattı artık. Yıllardır üzerinde çalıştıkları X-2'den yürüyorlar. S-97, hafif saldırı-recce rolünde Kiowa ile MH-6'ların yerini alabilir. LM'in lobicileri sağ olsun 1 yıl sonra 100 tanesi için sipariş bile görebiliriz.

Benim asıl merak ettiğim, FVL programına Boeing ile birlikte girmişti Sikorsky. Üzerinde çalıştıkları SB>1 de S-97 ile benzer(coaxial rotor ve kıçta itici pervane) özelliklere sahip olacaktı. Seneye görücüye çıkacaktı. Ona ne olacak..
Bell V-280 ile Tiltrotor işini daha da ileri götürüyor. Motorlar sabit, Pervaneler hareketli. LM'nin işi daha da zor olabilir.
Resim
Resim
http://www.bellhelicopter.com/military/bell-v-280

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2016, 10:03 
Uzaklaştırıldı

B u iş yavaş yavaş gunship'e gidior gibi. Biz göremeyizde torunlarımız havada üs görevi gören mega gunshipleri görecek gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2016, 13:01 
Süvariler

Alıntı:

Bell V-280 ile Tiltrotor işini daha da ileri götürüyor. Motorlar sabit, Pervaneler hareketli. LM'nin işi daha da zor olabilir.
Resim
Resim
http://www.bellhelicopter.com/military/bell-v-280
Bunlarin en buyuk problemi dikey inis ve kalkista motor hava aligi da yukari dondugu icin serbest hava akisinin azalmasi ve isinma problemlerinden mutevellit motor arizasi nedeniyle dusmeydi diye hatirliyorum. Boylelikle motoru koruma altina almislar ama o guc nasil bir aktarma organi veya turbin ile pervaneye iletilecek pes dogrusu. Artik ucus arasi 24 saat degil 48 saat bakim yaparlar. Su kadar emege guzel bir uzay gemisi cikardi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2016, 09:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
22 Haziran 2016 tarihinde, Lockheed Martin’e ait, Polonya’daki PZL Mielec tesislerinde yapilan bir torenle, T70 “Genel Maksat Helikopteri” projesi kapsaminda gelistirme ve test faaliyetlerinde yararlanilacak 1 adet S70i prototip helikopter teslim alindi.

SP-YVB kuyruk numarali helikopter ilk ucusunu 27 Subat 2015’de yapti. Helikopter, 28 Nisan 2016’da, 2.750 kg harici yuk ve sag kabin kapisi uzerindeki vincle de problemsiz testler gerceklestirdi.

Helikopter 2017 basinda Polonya’dan Ankara’ya getirilecek. Getirilecek bu helikopter ile, Aselsan tarafindan gelistirilen aviyoniklerin testleri ve ucus testleri, 2 firmanin da yetkilileri tarafindan yapilacak.

Gelecek 2 yil icerisinde PZL Mielec ilk 5 kabini uretip montaj icin TAI’ye teslim edecek. PZL Mielec proje boyunca, teknik destek, uretim destegi ve egitim hizmetleri de verecek.

Lockheed Martin yetkililerine gore, Turkiye tarafindan uretilecek ilk T70’in kalifikasyon ve sertifikasyonunun 2021 yili icerisinde tamamlanmasi planlaniyor. Bu da sozlesme is programina gore asgari 1 yil gecikme anlamina geliyor.
Fotograflar icin: https://tyrannosurusrex.wordpress.com/2 ... im-alindi/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2016, 10:36 
Akıncılar

Kuyrukta ''Tehlike''nin üstü RFJ yuvası mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2017, 12:32 
Süvariler

Konuya ilişkin en bağlantılı başlık bu olacaktır diye düşündüm

Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi konumunda olan TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile dünyanın önde gelen helikopter üreticisi Sikorsky Aircraft Company firması arasında 10 yıl sürmesi planlanan işbirliğini içeren sözleşme, 28 Şubat 2017 tarihinde TUSAŞ tesislerinde imzalandı.

http://bagimsizhavacilar.com/tusas-ve-s ... gi-imzasi/

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 17:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Örnek T-70 Black Hawk Türkiye'de
Türkiye'nin edineceği 109 adet Genel Maksat Helikopteri Programında örnek olacak ilk helikopter Polonya'dan Türkiye'ye geldi. Heikopter için ASELSAN'ın Akyurt Tesislerinde tören düzenlendi. ASELSAN'ın tesislerinde helikopter aviyonik sistemlerinin entegrasyonu parçalara ayrılarak incelenecek.
http://www.c4defence.com/Gundem/ornek-t ... -de/3862/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 22:32 
Süvariler

Bu projenin ürünleri önümüzdeki yıllarda adım adım envantere alındıkça, eldeki eski UH-1 ler adım adım elden çıkarılır mı? Ek olarak adetlerde artış düşünülüyor mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 22:51 
Akıncılar

Bu projenin ürünleri önümüzdeki yıllarda adım adım envantere alındıkça, eldeki eski UH-1 ler adım adım elden çıkarılır mı? Ek olarak adetlerde artış düşünülüyor mudur?
UH-1'ler T-625 ile envanterden çıkmaya başlar. Bunlar zaten belirlenen bir ihtiyacı gidermek için üretilecek. Sonuçta eldeki helikopterlerin de yenilenmesi gerekenler olacak. Üretim sayısının artacağı şüphesiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 23:25 
Akıncılar

T70 projesinin kullanicilari sadece TSK degil, Ic isleri ve Orman Genel Mudurlugu uretilecek helikopterlerin cogunu alacak. EGM ve OGM 20ser tane aliyor sanirim, Jandarma 30 adet alinca, geriye kalan 39 helikopter TSK'ya veriliyor. Kisaca proje TSK projesi gibi gorunsede yuklu miktarda T70 TSK disindaki kamu kurumlarinin envanterine girecek. Kalan 39 TSK helikopterininde 22 tanesi KKK, 11 OKK ve 6 adet HvKK SAR/CSAR gorev donanimli olarak teslim edilecek. Jandarma TSK'ya bagli degil artik bildiginiz gibi.

TSK'nin UH-1 yerine alacagi helikopter TAI'de gelistirilen ozgun hafif nakliye/genel maksat helikopteri T625 olacak. Tahminen bir 70-80 helikopter TSK'ya teslim edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 23:37 
Süvariler

Hocam geçen ogm de görevli bi arkadaşla konuştum bu konu açıldı.
Şakasına la milet helikopter bulamıyor, siz gıcır gıcır s70 ile su sepeceksiniz falan fismekan.
Ne hikmetse o gorunen kısmı gnkurmayla bir protokol yaptıklarını falan filan anlattı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 00:14 
Süvariler

OGM ye eldeki en eski sikorskyleri versinler, onların alacağı T-70 leri TSK alsın , olmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 00:20 
Akıncılar

Hocam geçen ogm de görevli bi arkadaşla konuştum bu konu açıldı.
Şakasına la milet helikopter bulamıyor, siz gıcır gıcır s70 ile su sepeceksiniz falan fismekan.
Ne hikmetse o gorunen kısmı gnkurmayla bir protokol yaptıklarını falan filan anlattı.
OGM'nin helikopterleri yilda belki en fazla 5-6 ay sureyle orman yanginlarinda kullanilacak. Geri kalan zamanda ne olacak? 20 helikopter demek ciddi sayida yer personeli, pilot ve degisik yerlerinde bu helikopterleri barindiracak tesis demektir. Yani bu helikopterlerin isletmesi OGM icin oldukca pahali olacaktir.

Dogrusu nasil olmali? Benim gorusum hizmet alimi seklinde bir model ile devam edilmeli. Yani OGM yillik ucus saati kiralamali ve gereksiz yatirimlara girmemeli. Benim onerim sabit kanatli ucak filosu olarak CL-215 kullanan THK ile yapilan protokol guncellestirilerek devam etmeli, daha modern turboprop CH415'lere gecilmeli. THK hem bu isten para kazanir, hemde kurulus amaci olan havaciligin topluma ve genclere sevdirilmsi icin faaliyetlerine davem etmeli. Doner kanat hizmet kirasi icin ise TSK ile protokol imzalayarak, alinacak OGM'nin T70'leri TSK envanterine devredilir, yazlari yangin sondurme amacli degisik noktalara dagirilarak gorev yapabilirler. OGM'de bu hizmet karsiligi bir miktar parayi TSK'ya oder. Bu isin mekanizmasi veya protokolu her neyse yapilir. Hatta Jandarma emrindeki Mi-17'leri bu ise tahsis edebilirler. Sepet sistemi ile ozel firmalarin kullandigi Mi-17'ler bu isi zaten yillardir yapiyor. Bana basindan beri OGM icin 20 adet T70 alimi cok luks gelmistir. Makul cozum cok ama bunlarin oturulup kurumlar arasi konusulmasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 00:27 
Süvariler

Ben nedense TSK'nın bütçesinin daha fazla helikopter almaya uygun olmadığı için böyle bir şey yapılmıştır diye düşünüyorum.

Helikopterleri OGM alır, yangınların çok çıktığı bölgelerde Ege-Akdeniz'de hizmet verir geri kalan zamanlarda TSK kullanır.

Hatta maliyeti OGM üstlenir, personeli asker, helikopterin konuşlanacağı bölge yine askeri alan olur, yangın sırasında oradan harekete geçilir. Hem OGM'nin işi görülür hem de TSK'nın win win yani.

Bence en mantıklı olan bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 02:05 
Akıncılar

Way anasını asıl sahip olan misafir olacak yani öyle mi....PES....Nasıl böyle fıkırler ortaya cıkarabılıyorsunuz bazen gercekten sasıyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 09:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın hava savunma Askeri helikopterleri kırmızı renklemei kullanacagız yani ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 10:47 
Akıncılar

ogm nin bu kuslara ihtiyaci yok, başka bir amaçla aliniyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 13:13 
Akıncılar

OGM helikopterleri bol bol VIP olarak kullanılır,merak etmeyin.Boş kalmaz yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 13:20 
Süvariler

Alıntı:
Sayın hava savunma Askeri helikopterleri kırmızı renklemei kullanacagız yani ?
Batı'da pek sıkıntı olacağını sanmam, tahmin işte.

@ZIRHLISUVARİ

Tahmin ediyoruz, bildiğiniz bir durum varsa paylaşın bizde böyle fikirler çıkarmayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 14:08 
Süvariler

Ogm nin satın alacağı T70 askeri amaçlarla ilerde kullanılabilir mi? Yapısal olarak farklı olduğu alanlar nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 14:20 
Süvariler

Bu arada s70i helikopterin birim fiyatı 13 milyon dolar civarında. Bizim proje ise 3.5 milyar dolar 109 helikopter üretilecek ise helikopter başı maliyet 32 milyon dolar.

Proje kapsamında ciddi arge ve teknoloji transferi maliyeti var. T165 projesinin arge maliyeti de bu proje içinde sanırım.

Umarım bir 109 adet daha sipariş verip birim maliyeti düşürürüz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 15:02 
Üye

Abi birim maliyet düşürücez diye heryeri helikopter mi dolduralım, ben bu proje dahilinde ihracat da var diye hatırlıyorum, en az bu kadar da ihracat olmalı ki belimizi doğrultalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 16:52 
Süvariler

Zaten ihtiyacımız olan bir platform. Her yere para harcıyoruz, bari işimize yarayan yerlilik oranı yüksek bir platforma yatıralım parayı. Birim maliyet düştükçe ihracat sayilarimiz da artar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 20:02 
Akıncılar

Tahmin etmıyorsun kardesım....Fıkır bıldırıyorsun.....Ben de sacma sapan fıkırler uretıyorsun dıyorum....Bıldıgım de bu soyledıgım de bu....Burdan sen ne anlıyorsan da o....Neymıs asıl ıhtıyac sahıbı TSK degıl de sadece yaz aylarında yangın sonduren kuruma aıt olacakmıs...Ihtıyac oldugunda TSK alacakmıs....Bu arda chaff flare vb gıbı sıstemler heralde OGM kullanırken depolanacak TSK kullanırken cıkacak monte edılecek....Depolama malıyetı de mılletın cebınden gıdecek kullanılmadıgı zaman mılyonluk sıstemlerın...Su anda TSK ya 20 Helı ver TSK nın elındekı helı mıktarının yuzde kacı yapar.....O kadar guc artımı neler kazandırır hıc dusunmeyın....Fıkır one surun sonra oyle tahmın deyın....Bırı cıkıp höt deyınce de kabarın....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 21:58 
Süvariler

OGM kendi bütçesi çerçevesinde ihtiyaç belirlemiş, teminini yapıyor.
OGM helikopterleri herhangi bir askeri donanıma sahip olmayacağı için seferberlik vb. durumlar hariç TSK bünyesinde görev almaları söz konusu değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2017, 23:43 
Akıncılar

Gereksiz bir tartışma söz konusu.
OGM kendi bütçesi çerçevesinde ihtiyaç belirlemiş, teminini yapıyor.
OGM helikopterleri herhangi bir askeri donanıma sahip olmayacağı için seferberlik vb. durumlar hariç TSK bünyesinde görev almaları söz konusu değildir.
Sadece bir soz ile acikalarim ben OGM'nin bu durumunu: Ayrani yok icmeye, atla gider s.cmaya. Cok daha ekonomik cozumler bulunabilecek iken pahali bir proje yapiliyor. O zaman OGM'ye tavsiyem, madem para cok 10 tanede CL-415 alsinlar, THK'nin hurdalarina mi kaldilar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 03:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bende OGM'nin S-70 sevdasını anlayabilmiş değilim, yerdeki masrafları bile ikamesi çok ama çok maliyetli heliler, birde 20 adet birden sipariş anlaşılır gibi değil, nasıl bir senaryo yaptılarki ülke genelinde s70den oluşan bir filo ile mudahale ekibi oluşturuyorlar, bence ogm nin yapması gereken hayatı çok daha önemli işler var iken s70 olayı şaka gibi geliyor bana, adam gibi orman kalmadı, doğru düzügün CİDDİ ağaçlandırma çalışması yok, yeni yapılan hiç orman yok, eee ancak görüntüye reklama tribünlere oynama çabası gibi geliyor bana bu S70 sevdası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 05:38 
Üye

Bende OGM'nin S-70 sevdasını anlayabilmiş değilim, yerdeki masrafları bile ikamesi çok ama çok maliyetli heliler, birde 20 adet birden sipariş anlaşılır gibi değil, nasıl bir senaryo yaptılarki ülke genelinde s70den oluşan bir filo ile mudahale ekibi oluşturuyorlar, bence ogm nin yapması gereken hayatı çok daha önemli işler var iken s70 olayı şaka gibi geliyor bana, adam gibi orman kalmadı, doğru düzügün CİDDİ ağaçlandırma çalışması yok, yeni yapılan hiç orman yok, eee ancak görüntüye reklama tribünlere oynama çabası gibi geliyor bana bu S70 sevdası.
Herhangi bir ulkede burokrasi neden cok para harcamak, butcesini yukseltmek ister?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 09:49 
Süvariler

Alıntı:
Herhangi bir ulkede burokrasi neden cok para harcamak, butcesini yukseltmek ister?
Tamamen duygusal nedenlerle!

Daha fazla otorite demek daha fazla bütçe, o da daha fazla harcama demek. Daha fazla harcama demekse, çalışanlara daha fazla ek ödeme/sosyal imkanlar/sosyal statü vs vs demek oluyor.

Bu arada; OGM helikopterleri bence işin kılıfı, olayın ardında başka işler vardır. Konu yangın ise daha uygun araçlar mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 11:40 
Süvariler

Ülkede orman kalmadı. Her yer maden ocağı yol inşaatı vs. Boşuna para harcıyorlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 14:07 
Süvariler

Alıntı:
Ülkede orman kalmadı. Her yer maden ocağı yol inşaatı vs. Boşuna para harcıyorlar
Yahu adamlar 3. köprüyü ormandan geçirdi. Daha ne olsun? :twisted: Size de yaranılmıyor he!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 14:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bugün YouTube da yaklaşık iki saatim orman yangınlarına ayırdım, belgesellere baktım gerçek olay görüntülerine baktım, her cidden amaç elimizde az miktarda kalan ormanlarımızı korumak ise heli işi budalaliktir, ben bunu buradan anliyorisem bu bilgisizligim ile profesyonel mesleği bu olan arkadaşlar neden heli işine girisiyorlar anlamıyorum,
20tane heli yerine 5tane uçak alınsa yüz kat fazla iş yapmış olur, natgeo belgesel de ABD orman yangın birimi amiri sundurmedeki kabiliyet yetkinlik ve başarı olarak 1e5 heliden daha iyi olduğunu belirtti uçağın, ormanın içerisine su havuz pisti yapacaklarmıs uçakla için belki şimdiye yapılmıştır, daha fazla araştırıp sinirlerimi bozmak istemedim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 16:38 
Akıncılar

Bugün YouTube da yaklaşık iki saatim orman yangınlarına ayırdım, belgesellere baktım gerçek olay görüntülerine baktım, her cidden amaç elimizde az miktarda kalan ormanlarımızı korumak ise heli işi budalaliktir, ben bunu buradan anliyorisem bu bilgisizligim ile profesyonel mesleği bu olan arkadaşlar neden heli işine girisiyorlar anlamıyorum,
20tane heli yerine 5tane uçak alınsa yüz kat fazla iş yapmış olur, natgeo belgesel de ABD orman yangın birimi amiri sundurmedeki kabiliyet yetkinlik ve başarı olarak 1e5 heliden daha iyi olduğunu belirtti uçağın, ormanın içerisine su havuz pisti yapacaklarmıs uçakla için belki şimdiye yapılmıştır, daha fazla araştırıp sinirlerimi bozmak istemedim
ABD'de de S-2T Tracker ucaklari veya eski C130 modelleri veya 1960-70'lerden kalma piston motorlu ucaklar yangin sondurmek icin hala kullaniliyor. Bizim eski TDzK S-2E Tracker'lerin hikayesini bilenler vardir. Bu ucaklardan 15 ucaklik bir yangin sondurme filosu kurulacakti, 1 ucak TEMA vakfinin da katkilariyla TAI'de motoru turboprop yapildi ve ucak yangin sondurme ucagina donusturuldu. Sonra diger ucaklarda ayni islemden gececekti ama nedense yine bir gizli el veya devlet brokrasisi bu isi yaptirmadi. Ya pahali bulundu veya o donemki ekononik krizlere kurban edildi. TAI'nin elinde kaldi tek prototip, satmak istediler, yine mevzuat geregi satamadilar. Iyi ki satamamislar, simdi TAI'de test ucagi olarak bizim savunma firmalarinin projelerinde kullaniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 17:05 
Akıncılar

Hiddetle yazmadan önce biraz da OGM'nin nasıl çalıştığına baksaydınız. Türkiye'de de ormanların içinde helikpoterler için su havuzu bulunmakta. Hem de yüzlerce. Bu helikopterler termal kameraları ile yangınları gözetlemede, yangınların tamamen sönüp sönmediği konusunda da yardımcı olacaktır.

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 18:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hiddetle yazmadan önce biraz da OGM'nin nasıl çalıştığına baksaydınız. Türkiye'de de ormanların içinde helikpoterler için su havuzu bulunmakta. Hem de yüzlerce. Bu helikopterler termal kameraları ile yangınları gözetlemede, yangınların tamamen sönüp sönmediği konusunda da yardımcı olacaktır.

Resim
Resim
Hocam kusura bakmayın sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş, ayrıca biraz uyku sersemliği biraz da telefon klavyesinin T9 düzeltme azizliğine maruz kalınca iyice devrik cümlelerim oluşmuş özür dilerim lakin ben heliler için yapılan su havuzlarından değil, suya iniş kalkış yapabilir özellikteki uçakların iniş su dolumu ve kalkış yapabilecekleri büyük pist şeklinde orman içerisine yapılacak olan havuzdan bahsettim, tabiki biz bir ABD değiliz böyle bir beklentim yok ama o kadar geniş büyük topraklarımızda yok, üç tarafımız deniz ve daha çok yangın çıkan bölgelerimiz de nispeten denize yakın bölgeler, durum bu olunca uçak ile söndürme operasyonun heli ile yapılmak istenen operasyondan çok daha mantıklı ve kabiliyetli ayrıca işlevsel ve direk sonuç odaklı olduğunu belirtmek istemiştim.
Hali hazırda belirtmiş olduğunuz havuzlar hakkında ve OGM'nin şimdiye kadar yaptığı uygulamalar hakkında çok ince detaylı olmasa bile bir miktar burada bir kaç satır karalayacak kadar bilgiye haiz olduğumu düşünüyorum,
saygılar ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 19:53 
Akıncılar

Daha öncedende bahsetmiştik. Olması gereken; Jandarma elindeki Mi-17'leri OGM'ye devredip, yerlerine T-70 almak. Lakin bu aklın ve mantığın işaret ettiği bir durum, gerçekler ise farklı. OGM kendi bütçesinden sipariş veriyor ve bu onaylanıyor. İş bitmiştir. Dua edelimde CH-47F'leri gördükten sonra birde bunlardan istemesinler. Hatta ben proje ilerlerken, diğer alakalı, alakasız devlet kurumlarındanda sipariş bekliyorum. Ne de olsa her yanımız VIP dolmuş halde. İstanbul trafiğinde yanardöner lambalar ve sirenler eşliğinde sol şeritten fırtına gibi geçen son model yabancı araçların çoğalma süratine bakılırsa eğer, aslında daha ne kadar büyük bir boşluk olduğu kolayca tahmin edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 19:54 
Akıncılar

Şöyle bir hatanız var, orman yangınını söndürmek için denizden su çekmek akıllıca değil. Tonlarca tuzlu suyu yangın söndüreceğim diye atarsanız yangını söndürürsünüz, ama orada ağaç tuzdan dolayı bir daha tutmaz. OGM her yangından sonra gidip bölgeyi tekrar ağaçlandırıyor. ABD'de de yangınları söndürmede uçaklar okyanustan su çekmiyorlar. Kuraklık yaşayan California'da dahi suyu göllerden alıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 20:51 
Üye

Herhalde bütün devlet harcamaları içinde en az üzüleceğim rakamdır. Bir metrekare bile orman kurtarsalar helal olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2017, 23:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu başlıktan anladığım kadari ile S-64 alınmasına karar vermedikleri için teşekkür ediyorum ilgili yetkili arkadaşları :mrgreen:
İBB'nin 2014'de çekilen videodaki rakamlara göre 2 adet S-64 için yaklaşık 45-50 kişilik bir ekip görevlendirdiği belirtiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2017, 11:25 
Süvariler

OGM hava aracı konusunda gözlemlerime göre 2 durumu göz önüne alıyor bunlardan ilki hız ki burada bahsettiğim olaya müdahale ve yeniden müdahaleye hazır olma süresi CL-215'lerin Dromaderlara tercihi bundan keza aynı şekilde yoğun bir helikopter kullanımı da yine aynı şekilde.

Bir diğer nokta ise nitelikten öte nicelik ihtiyacı. Yanan orman büyüklüğü ABD'ye göre çok çok küçük ama bizim için önemli miktarlar yanabiliyor ve burada bizim ilk müdahale yöntemlerimiz büyük önem taşıyor. Özellikle Toroslar ve Muğla bölgesinin sarp yapısı sebebiyle karadan müdahale için ekiplerin ulaşım süresi ve şekli sıkıntılı olabiliyor bu noktada hem eldeki uçakların sayısının az olması hem de konuşlandırıldıkları noktalar sebebiyle aralara bolca helikopter serpiştirme OGM tarafından yıllardır Rus helikopterlerini ihale ile alma yoluyla yapılıyordu. Burada bunu zaten yaptırıyoruz bari biz yapalım he uçarız da denmiş olma ihtimali yüksek çünkü OGM'nin hava filosu her halde askeri olmayan devlet hava araçları içerisinde önemli bir yer tutuyor şimdiden.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2017, 11:31 
Site Başkanı

Bir helikopterin maliyeti ile bir ağacın maliyeti aynı değildir.

Gerekirse o bir ağaç için 40 helikopter maliyeti göze alınmalıdır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: billiejean, isamorgil ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: