TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 16:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 59 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 20:26 
Süvariler

1 Nisan 2011 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi, 2007 yılından bu yana devam eden Türk Genel Maksat Helikopteri İhalesinde sözleşme müzakerelerine Amerikan Sikorsky firması ile başlanması kararı almıştır. Müzakerelerin 2012 içinde nihayetlendirilerek, Sözleşmenin 2013 yılı içinde yürürlüğe girmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Tamamı TUSAŞ tesislerinde üretilecek olan Sikorsky S-70i helikopterlerinin Aselsan ürünü modern aviyonik sistemler ve TEI tarafından üretilecek T700-TEI-701 motorları ile donatılması sonucu oluşturulacak T-70 helikopterlerinden, yedi farklı kullanıcı (Kara Kuvvetleri K.lığı, Hava Kuvvetleri K.lığı, Jandarma Genel K.lığı, GES K.lığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler K.lığı, Emniyet Genel Md.lüğü, Orman Genel Md.lüğü) için iki ayrı konfigürasyonda, toplam 109 adet üretilecektir. Programın, Sözleşmenin yürürlüğe girmesinden sonra, on yıl içinde tamamlanması hedeflenmiştir.

Kaynak : http://www.tai.com.tr/tr/proje/genel-maksat-helikopteri

K.K.K.lığı, Dz.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı, GES.K.lığı, Öz.Kuv.K.lığı, J.Gn.K.lığı, S.G.K.lığı, O.G.M.lüğü ve E.G.M.lüğü ihtiyacı 109 + 12 genel maksat helikopterinin tedariki

Kaynak : http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... .aspx.aspx

Bu konunun olmadığını gördüğüm için açmak istedim , bildiklerinizi ve elinizdeki dökümanları esirgemeyiniz.

En son Sanchez tarafından 07 Eki 2012, 03:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Konu başlığı düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 20:32 
Süvariler

Proje kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı'na 30, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 20, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na 6, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na 6, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na 6, Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'na 2, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na 11, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 20, Çevre ve Orman Bakanlığı'na 20 adet helikopter tedarik edilmesi planlanıyor.

Helikopterin bakım ve eğitim üssünü bünyesinde bulunduracak olan Türkiye, helikopterin üçüncü ülkelere satış haklarını da alacak.

Helikopterler, azami ölçüde yerli imkanlar kullanılarak, TAI'nin Ankara'daki mevcut tesislerinde üretilecektir.

Bu yerliliğin oranının %60 'ı bulması beklenmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 21:17 
Akıncılar

Yerlilik oranı %67 diye kalmış aklımda, fakat pazarlıklar bir türlü bitirilemedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2012, 21:25 
Süvariler

Yerlilik oranı %67 diye kalmış aklımda, fakat pazarlıklar bir türlü bitirilemedi.
Evet yerlilik oranı normal sözleşmeye göre %67 olmalı ama , daha pazarlıklar neticelenmediği için kesin bi rakam vermek istemedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 19:40 
Akıncılar

Bir dolu şey eski forumla uçtu gitti tabi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 20:47 
Akıncılar

Alıntı:
İhale ilk açıldığında Sikorsky kazanacak demiştim,Mükemmel bir tercih....

Allah'tan gaza gelip Avrupalılarınkini almadık,alsaydık insan hakları şu,bu , eğitim masrafı vb uğraş dur yıllarca...Bu helikopteri bizden fazla kullanan olmayacak Dünya'da herhalde (Tabi ABD dışında)
niye böyle birşey yazdığınızı anlamadım İtalyanlar bize tam teknoloji transferi ile beraber tuhp 149u vericeklerdi bütün haklarıyla beraber
yani %100 yerli üretim olucaktı %67 olmasındansa %100 daha iyi geliyor
Yok öyle birşey, transmisyonu AW değil, sikorsky verdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 21:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben de S-80 (T-70)'in seçilmesini istiyorudum ve seçildiğinde de sevindim ama TUHP-149 daha tasarım aşamasında olmasının getireceği bir avantaj vardı; o da, bize tasarlama yeteneğini kazandırma olacaktı. Yani TUHP-149 da çok kötü bir seçim olmazdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2012, 22:20 
Süvariler

Bir dolu şey eski forumla uçtu gitti tabi..
Sayın HDS ; bunu sanırım yine en iyi açıklayacak olan sizsiniz , bu konu için ufak bi bilgilendirme yazarsanız arkadaşların anlaması açısından çok büyük kolaylık sağlamış olursunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2012, 02:01 
Uzaklaştırıldı

eyvallah ama daha tasarım halindeki bir helikopteri önerdiler...
Alıntı:
ama TUHP-149 daha tasarım aşamasında olmasının getireceği bir avantaj vardı
İki farklı yaklaşım iki farklı yol ..

Sadece bu helikopter projesinde değil bir çok projede acaba bir işe tasarım aşamasından mı girmemiz gerekir, yoksa garantili hamle yani var olan platformları geliştirme yoluna gitmemiz gerekir :?: :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2012, 04:15 
Üye

daha tasarım halindeki projelerin seçilmemiş nedeni zaman olabilir... bir helikopterden bahsediyoruz sadece test etmeniz en az 3 yılı alabilir e hadi tasarladın birde test etdin birde seri üretime geçtin bir on yıl biçerim ben bu projeye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2012, 05:11 
Süvariler

daha tasarım halindeki projelerin seçilmemiş nedeni zaman olabilir... bir helikopterden bahsediyoruz sadece test etmeniz en az 3 yılı alabilir e hadi tasarladın birde test etdin birde seri üretime geçtin bir on yıl biçerim ben bu projeye.
Sikorsky ' nin de sözleşmesi 10 yıl içinde tamamlanması yönünde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2012, 10:39 
Akıncılar

AW ihalenin seyri sirasinda agzimiza epeyce bal surdu.. Ozellikle Amerika'nin cok mesakkatli ve kisitli teknoloji ihrac kanunlarini bildikleri icin dogru anahtar kelimeleri yaydilar.. Oyle bir intiba olustu ki, sanki AW teknolojinin kapilarini sonuna kadar acacak, helikopteri birlikte tasarlayacagiz falan.. Bu sartlarda AW-149'u secmeyeni dovuyorlar.. Ama arada da bakiyoruz ki helikopterin prototipi test ucuslarina basliyor falan.. Yani tasarlanacak daha ne kalmis pek de belli degil..

Hasili ihale Sikorsky'ye gitti, AW sonrasinda "Buyuk firsati teptiniz" mealinde aciklamalar yapti.. Sonra sular duruldu ve iceriden aciklamalar gelmeye basladi.. Anladik ki kompozit rotor uretimi, aviyoniklerin ve kokpitin tamamen yerlilestirilmesi konusunda Sikorsky daha comert.. Hatta Sikorsky bu konfigurasyonu S-70i'sinde bir opsiyon olarak sunmaktan bahsediyor.. Hatta trasmisyon uretimi icin de kapilar acilmis ve o konudaki limit Turkiye'nin uretim kabiliyetlerinden yana olmus.. Hasili, anlasilan o ki, AW bu konuda govdenin falan urettirilmesinden cok ilerisini de planlamamis..

Tabi bir surecin bitmesi ve ortaya cikan sonucu gormek gerek..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:15 
Site Başkanı

Nihai olarak TSK 109 adet helikopter sipariş etti , bu helikopterler tek bir kullanıcı için değil KKK , JNGK , HVKK ve ÖZKK birimleri için farklı sayılarda istendi , helikopterler Aselsan/TAI üretimi özgün elektronik-aviyonik sistemler ile donatılacak , bu kapsamda rotor ve transmisyon sistemleri de Türkiye'de imal edilecek , TSK nın siparişleri dışında TAI 600 adet T-70 üretme hakkına sahip , bu helikopterlerden kazanılacak para eşit olarak Sikorsky ile paylaşılacak...

Temel bildiklerim bunlar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Anlaşmaya varılamıyordu en son ama... Durumlar kötü sanırım. "Sikorsky masadan kalktı" diye bir haber hatırlıyorum ancak yanıltmayayım sizi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:25 
Site Başkanı

Savunma ve Havacılık dergi arşivimden yaptığım küçük bir araştırma ile bulduğum bilgiler:

-%67 yerli katkının beklendiği projenin toplam maliyeti 3.5 Milyar Dolar değerinde
-Üretim 2012 yılında başlayacak ve İlk helikopterler 2015 başlarında teslim edilecek
-98 adetlik bir sipariş opsiyonu da projeye dahil edilebilir

Sipariş eden kuvvetler ve sipariş sayıları:
-KKK:20
-JNGK:30
-HVKK:6
-DZKK:6
-SGK:6
-OGM:20
-GES:2
-EGM:20
-ÖzKK:11

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:31 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:34 
Site Başkanı

SGK ve DzKK tayyareleri ayrilmadi miydi?
Olabilir benim bu rakamları aldığım sayı 2011 Şubat ayında çıkmıştı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 02:59 
Site Başkanı

[
120 helikopter için 3.5 milyar dolar çok değil mi ?
İlk olarak sayı 121 ve bu sayıya SGK ve Dzkk nın opsiyon olarak istediği 12 helikopterde dahil yani asıl sayı 109...

Az bile , projede sadece helikopterler yok ki TAI ye sıfırdan bir helikopter üretim kabiliyeti kazandırılıyor , aynı zamanda helikopterin bakım-idame için gereken parçaların ve çok kritik bir sistem olan rotorun Alp Havacılık gibi bir yan yüklenici tarafından yapılması da cabası , bu proje gelecek 20 yılımızın genel maksat helikopter ihtiyacını karşılayacak nitelikte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 03:35 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 16:27 
Süvariler

S&H dergisine göre bu T-70 projesinin üzerinde kara bulutlar geziyor.

Sikorsky Aircraft ile sözlesme görüslerine ara verildigi ve projenin hayata gecirilmesinin yerine hazir alimi opsyon olarak degerlendirildigini bahsediliyor.

Kara kuvvetlerin lojistik bakimindan belkemigini güclendirecek projede ne yaziki ilerleme kaydedilemiyor. Korkarim bu uzun menzilli hava savunma sistemin tedarignde yasandi gibi yine arapsacina dönecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 18:54 
Akıncılar

Gerçekten çok merak ediyorum bu işin aslı astarı nedir? Sayın üstatlarımızdan bilgisi olanlar acaba bizimle paylaşabilir mi? Tabi bir sakınca yoksa. En çok merak ettiğim şey ise sorun bizden mi kaynaklanıyor yoksa Sikorsky firmasından mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 18:58 
Uzaklaştırıldı

S&H dergisine göre bu T-70 projesinin üzerinde kara bulutlar geziyor.

Sikorsky Aircraft ile sözlesme görüslerine ara verildigi ve projenin hayata gecirilmesinin yerine hazir alimi opsyon olarak degerlendirildigini bahsediliyor.

Kara kuvvetlerin lojistik bakimindan belkemigini güclendirecek projede ne yaziki ilerleme kaydedilemiyor. Korkarim bu uzun menzilli hava savunma sistemin tedarignde yasandi gibi yine arapsacina dönecek.

Hazır alımmı ? Onun yerine Sikorsky ile sözleşmeyi iptal edip agusta ya yönlenmek varken Aw-149 ne güzelde duruyor mübarek t-129 lada benzer kamufulaj aaah ah :

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:01 
Akıncılar

Ya aw-149 ne alaka?Ne sevdaymış adamlar helikopteri bizim kamuflaja boyadılar diye.Tipi de benzemiyor ki bişeye :geek:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:17 
Uzaklaştırıldı

Ya aw-149 ne alaka?Ne sevdaymış adamlar helikopteri bizim kamuflaja boyadılar diye.Tipi de benzemiyor ki bişeye :geek:

Resim
Proje sikorsky'e verildikten sonra boyadılar bunun onlar bir alakası yok . s-70 ne kadar güncellemeler geçirsede ve çok iyi bir heli olsada skorsky eskiden balığı hazırlayıp önümüze sunuyordu onu şimdi balığı tutup al türkiye şu balıkları pişire çevirdi. Ama agusta brakın birlikte balık tutmayı bize bizzat balık tutmayı öğretiyordu. Sikorsky bize bir süre balık tutabilir.Ya tutmayı bırakırsa bize kim balık tutacak açmı kalacağız kendimizde tutmayı bilmiyoruz. Ama agusta bize öğretecekti tüh ya keşke öğrenseydik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:26 
Akıncılar

Proje sikorsky'e verildikten sonra boyadılar bunun onlar bir alakası yok . s-70 ne kadar güncellemeler geçirsede ve çok iyi bir heli olsada skorsky eskiden balığı hazırlayıp önümüze sunuyordu onu şimdi balığı tutup al türkiye şu balıkları pişire çevirdi. Ama agusta brakın birlikte balık tutmayı bize bizzat balık tutmayı öğretiyordu. Sikorsky bize bir süre balık tutabilir.Ya tutmayı bırakırsa bize kim balık tutacak aç mı kalacağız kendimizde tutmayı bilmiyoruz. Ama agusta bize öğretecekti tüh ya keşke öğrenseydik.
TAI'nin milli genel maksat helikopter projesi var.AW-149 alıp ney nedir belli olmayan bi platform alıp neden boşa gitsin?S-70 üzerinde onca tecrübe varken.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:29 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Proje sikorsky'e verildikten sonra boyadılar bunun onlar bir alakası yok . s-70 ne kadar güncellemeler geçirsede ve çok iyi bir heli olsada skorsky eskiden balığı hazırlayıp önümüze sunuyordu onu şimdi balığı tutup al türkiye şu balıkları pişire çevirdi. Ama agusta brakın birlikte balık tutmayı bize bizzat balık tutmayı öğretiyordu. Sikorsky bize bir süre balık tutabilir.Ya tutmayı bırakırsa bize kim balık tutacak aç mı kalacağız kendimizde tutmayı bilmiyoruz. Ama agusta bize öğretecekti tüh ya keşke öğrenseydik.
TAI'nin milli genel maksat helikopter projesi var.AW-149 alıp ney nedir belli olmayan bi platform alıp neden boşa gitsin?S-70 üzerinde onca tecrübe varken.
Şu anlık f-16 üzerindeki tecrübemiz kadar bir tecrübe yok. Olsa bile dan diye performansı yüksek bir helikopter çıkarabileceğimizi sanmam. Ki tai'nin projesindede arıkopterden çok aşmış birşey çıkacağını ilk aşamada sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:56 
Üye

Ne AW-149 muş arkadaş.S-70 den vazgeçilecekse NH-90 Aw-149 dan daha iyi bir tercih olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 22:10 
Akıncılar

PEkcok sey soyluyorsunuz da .....Asıl soruya pek cevap veren yok...SH dekı haberı ben de okudum bunun aslı astarı, içeriği detayı nedır....Ne oluyor ne olmuyor...yine mı gıttı bızım chopper lar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 22:53 
Akıncılar

Proje sikorsky'e verildikten sonra boyadılar bunun onlar bir alakası yok . s-70 ne kadar güncellemeler geçirsede ve çok iyi bir heli olsada skorsky eskiden balığı hazırlayıp önümüze sunuyordu onu şimdi balığı tutup al türkiye şu balıkları pişire çevirdi. Ama agusta brakın birlikte balık tutmayı bize bizzat balık tutmayı öğretiyordu. Sikorsky bize bir süre balık tutabilir.Ya tutmayı bırakırsa bize kim balık tutacak açmı kalacağız kendimizde tutmayı bilmiyoruz. Ama agusta bize öğretecekti tüh ya keşke öğrenseydik.

Nerden çıkarıyorsunuz Agusta'nın balık tutmayı öğrettiğini filan ? Agusta bize aktarma organları ile ilgili herhangi birşey verecekmiydi onu cevaplayın hele.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 22:57 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Nerden çıkarıyorsunuz Agusta'nın balık tutmayı öğrettiğini filan ? Agusta bize aktarma organları ile ilgili herhangi birşey verecekmiydi onu cevaplayın hele.
Bunu ben değil agusta afişlerinde sylüyordu size balık tutmayı öğreticez diye. Eğer afişte bu kadar iddalı konuşuyorlarsa tüm desteğini verecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:23 
Süvariler

Bunu ben değil agusta afişlerinde sylüyordu size balık tutmayı öğreticez diye. Eğer afişte bu kadar iddalı konuşuyorlarsa tüm desteğini verecektir.
Örnegin t-129´da verdikleri gibi. Inaniyorum Aw-149 icin de bütün desteklerini verirler. Ancak suanda S-70 gibi perfomans göstere bilen bir genelmaksat helikopterine bir rakip görmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Reklam olmasın o?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:38 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:

Reklam olmasın o?
Sivil satışı yokki reklam olsun. Türkiyeye yönelik bir afişti. Zaten bir ihale var ve firmalar ne verebileceklerini ssm e belirtiyorlar. Bu onu reklamdan çok tanıtım ve vaad e girer ki yanlış hatırlamıyorsam afiştede vaad ediyoruz kelimesi kullanıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:41 
Üye

Vaad ile tanıtım birbirini tutmuyordu arkadaşım. Eğer önceden de siteyi takip ediyor olsaydın anlardın ve bu kadar uzatmazdın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:48 
Uzaklaştırıldı

Vaad ile tanıtım birbirini tutmuyordu arkadaşım. Eğer önceden de siteyi takip ediyor olsaydın anlardın ve bu kadar uzatmazdın.
Bence kararın onla alakası yok tam karar verilecekken türkiyeyi bir gün önceden fol yumurta yokken ziyaret eden üst düzey amerikalı yetkililer felan kararın ertelenmeleri felan karışık bu işler karar verilmiş artık girmeyelim tekrar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:50 
Akıncılar

Alıntı:
Bence kararın onla alakası yok tam karar verilecekken türkiyeyi bir gün önceden fol yumurta yokken ziyaret eden üst düzey amerikalı yetkililer felan kararın ertelenmeleri felan karışık bu işler karar verilmiş artık girmeyelim tekrar.

Üstat asılsız iddaalar ortaya atıyorsunuz ve bu tür lafların bu sitede yeri olmadığını siz benden daha iyi bilirsiniz. Lütfen aslı astarı olmayan bilgiler paylaşmayınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 23:54 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:

Üstat asılsız iddaalar ortaya atıyorsunuz ve bu tür lafların bu sitede yeri olmadığını siz benden daha iyi bilirsiniz. Lütfen aslı astarı olmayan bilgiler paylaşmayınız.
Hayır kimse hatırlamıyormu ? Biz gmh hakkında tam karar verildi bu sefer derken toplantıdan bir gün önce üst düzey bir amerikalı yetkili (bol yıldızlı) Türkiyeye geldi. Sonrada karar ertelendi. Bu bu forumdada çoğu kez konuşuldu. Hatırlamaları lazım arkadaşların. Asılsız idda neymiş ki yani ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 01:18 
Uzaklaştırıldı

Daha önce konusu geçti mi bilmiyorum ama AW -149' daki motorları merak ettim Amerikan mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 01:18 
Site Başkanı

Daha önce konusu geçti mi bilmiyorum ama AW -149' daki motorları merak ettim Amerikan mı acaba?
Evet Amerikan...

http://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric_T700

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 01:22 
Akıncılar

Hayır kimse hatırlamıyormu ? Biz gmh hakkında tam karar verildi bu sefer derken toplantıdan bir gün önce üst düzey bir amerikalı yetkili (bol yıldızlı) Türkiyeye geldi. Sonrada karar ertelendi. Bu bu forumdada çoğu kez konuşuldu. Hatırlamaları lazım arkadaşların. Asılsız idda neymiş ki yani ?
İyi olmuş,iyiki gelmiş,iyiki Sikorsky'i seçmişiz :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 03:09 
Akıncılar

Ne kadar ilginc muharip ucaga soyunuyoruz rotor ve aktarma organini kafaya takiyoruz.

amerikalilarin her zaman ki yedigi halt ihaleyi al sonra kıvır.
paranin yuzu sicaktir;
bana kalsa 3 e degil 5 e mal olsun cin veya ingiliz veya italyan danismanliginda rus motorunu kullan tasarimi kendin yap bir yerden basla yoksa bu abd bizi yine surum surum surundurecek. bknz:3 kobra helosu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:06 
Akıncılar

Ne kadar ilginc muharip ucaga soyunuyoruz rotor ve aktarma organini kafaya takiyoruz.

paranin yuzu sicaktir;
bana kalsa 3 e degil 5 e mal olsun cin veya ingiliz veya italyan danismanliginda rus motorunu kullan tasarimi kendin yap bir yerden basla yoksa bu abd bizi yine surum surum surundurecek. bknz:3 kobra helosu

3 kobra bizim ısrarlı isteğimiz üzerine Afganistan da görev yapan kobralardan, görevden çekilme sureti ile bize teslim edildi. ABD'de bile yeterli sayıda yokken bize sattılar. Onun için fazla itiraz edecek bir durum göremiyorum bu 3 kobra olayında. T-70'e gelirsen bende belirtiğim gibi olaydan habersiz ve ne olduğunu merak edenlerdenim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:23 
Akıncılar

paranin yuzu sicaktir;
Ruslar bile motoru Pratt & Whitney den alıyorken :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:26 
Akıncılar

Rotor ve aktarma organlari kafaya takilacak seyler aslinda..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:35 
Akıncılar

Rotor ve aktarma organlari kafaya takilacak seyler aslinda..
O zaman ucagi falan gecelim (tfx) heyecana gerek yok oturalim oturdugumuz yerde.

ayrica ruslar motoru abd den aliyor cinliler nereden aliyor merak ettim dogrusu??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:39 
Akıncılar

Ucagi da gecmeye gerek yok rotoru falan da..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 04:44 
Akıncılar

Alıntı:

paranin yuzu sicaktir;

3 kobra bizim ısrarlı isteğimiz üzerine Afganistan da görev yapan kobralardan, görevden çekilme sureti ile bize teslim edildi. ABD'de bile yeterli sayıda yokken bize sattılar. Onun için fazla itiraz edecek bir durum göremiyorum bu 3 kobra olayında. T-70'e gelirsen bende belirtiğim gibi olaydan habersiz ve ne olduğunu merak edenlerdenim.
afganistandan cekme falan isin teranesi, super guc limitlerde desenize:) afganistanla savasti limite geldi oyle ise rusya çin gibi birileriyle sicak temas olsa yere sererler bunlari uzuldum hallerine:) bu durumda biz kendimize yeni bir super guc bulsak iyi olacak.

Bildigim afganistan da 1200 iha kullaniliyor pek silahli heli ile isleri yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 05:08 
Uzaklaştırıldı

afganistandan cekme falan isin teranesi, super guc limitlerde desenize:) afganistanla savasti limite geldi oyle ise rusya çin gibi birileriyle sicak temas olsa yere sererler bunlari uzuldum hallerine:) bu durumda biz kendimize yeni bir super guc bulsak iyi olacak.

Bildigim afganistan da 1200 iha kullaniliyor pek silahli heli ile isleri yok.
Bence de teranesi ama limitlerine geldiği için değil sadece hafızaları büyük devletin olması gerektiği gibi , yaptığımız bazı hataların bedelini ödetiyorlar. Ha limit derken aşağıdaki sayılardan görebilirsin.

Atak Helikopterleri:
AH-6 Little Bird: 51
AH-64A Apache: 107
AH-64D Apache Longbow: 620

Atak Helikopterleri:
AH-1W Super Cobra: 153(Z modeline dönüştürülecek.)
AH-1Z Viper: 28(189'a tamamlanacak.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 06:11 
Akıncılar

Baska bir ulkenin politikasinda neyin hikaye olup olmadigina biz mi karar verecegiz?. Somuncu babanin unu mu bu da ve ver bitmeyecek?. Yahut kendi hesap soranina biz mi hesap verecegiz o mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 15:18 
Akıncılar

Arkadaşlar ihalede ne oldu? amerikanlar neden kıvırıyor? eğer olmuyorsa Tank ihalesi yapıldı iptal ettik Atak 1 de king kobrada aynısı yaşandı onuda iptal ettik. Bu ihalede iptal edilir. Evet s-70 çok iyi bir helikopter gayette memnunuz ama hedeflediklerimizin çok dışında kalmaya gerek yok.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 59 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler] ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: