TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:55

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 20:44 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
ÖNEMLİ NOT:Bu başlık altında yorum paylaşılmaz. Projedeki son durumu öğrenmek isteyen arkadaşlar için bilgi niteliğindedir.T129 ATAK HELİKOPTERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacının karşılanması için 50 adet helikopterin tedarikine yönelik olarak 7 Eylül 2007’de imzalanan sözleşmenin ardından, ilave dokuz adet Helikopterin 15 ay erken teslimatını hedefleyen tedarik sözleşmesi de 8 Kasım 2010 tarihinde imzalanmıştır.

AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, halen dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olan T129’un, iki tipi mevcuttur. Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar 70 mm güdümlü/güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmış T129A ve çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş olan ve aynı anda 8 adet UMTAS, 12 adet CIRIT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilen T129B.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk T129 A prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirmiştir. İtalya’da üç adet ve Türkiye’de iki adet prototip ile devam eden test ve kalifikasyon faaliyetleri kapsamında Kalifikasyon tamamlanana kadar toplam 750 saate yakın uçuş gerçekleştirilmesi planlamıştır. İlk T129 A Helikopteri’nin Nisan 2012 içinde kabullerinin tamamlanarak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarına verilecek eğitimlerin ardından 2012 yılının 3. çeyreğinde teslimatının gerçekleştirilmesi amacı ile çalışmalar devam etmektedir. T129B teslimatlarına ise 2013 yılının ikinci yarısında başlanacaktır.

Resim
Resim
Resim
Resim

Kaynak: http://www.tai.com.tr/tr/proje/atak

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 20:45 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
T129 Atak Helikopteri İçin Yerli Simülatör

T129 Helikopterleri, TUSAŞ Ana Yükleniciliğinde devam eden ATAK Programı kapsamında üretilmekte.

ATAK Pilotlarının harbe hazır hale gelmesi için hayati önem taşıyan Entegre Eğitim Sistemi Projesi de TUSAŞ Ana Yükleniciliğinde gerçekleştirilecek.

Helikopter Simülatörlerini de içeren Entegre Eğitim Sistemi çalışmalarında Sözleşme aşamasına gelindi. Sistemin iki yıl gibi rekor bir sürede tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle, T129 Helikopterlerinin envantere girmesiyle beraber, pilot eğitimleri daha maliyet etkin şekilde verilebilecek.

2011 yılı ortasından bu yana devam eden çalışmaların başından beri, ilgili tüm kurum ve kuruluşların görüş birliği ile TUSAŞ’ın Ana Yüklenici olarak belirlenmesi, ATAK Programı’nda yalnızca TUSAŞ’ın oluşturduğu bazı kritik bilgilerin doğrudan simülatörlerde kullanılmasını mümkün kılıyor. Bu durum kritik bilgilerin gizliliğinin korunması açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Söz konusu bilgiler, helikopter uçuş saatleri arttıkça elde edilen deneyimler ile yine TUSAŞ tarafından sorunsuz olarak güncellenebilecek. Bu sayede, simülatör ile gerçek helikopter arasında hissedilebilir hiç bir fark olmaması mümkün olacak. Geçmişteki simülatörler için bu tür bilgiler, ya yurt dışındaki tasarımcı firmalardan yüksek bedeller karşılığında temin ediliyor, veya yine yabancı firmaların yardımı ile sınırlı doğrulukta oluşturulabiliyor ve bir daha güncellenemiyordu.

Projenin kritik unsurlarını içeren çoğunluk iş payı TUSAŞ ve HAVELSAN’a ait. En ileri teknolojiler kullanılarak geliştirilecek olan ATAK Simülatörleri, ileride T129 Helikopterleri ile birlikte kısıtsız olarak ihraç da edilebilecek.

Kaynak: http://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenle ... -simulator

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 20:47 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
TUSAŞ’in Ürettiği T129 Helikopteri İlk Uçuşunu Başarıyla Gerçekleştirdi

Resim

Ankara, 17 Ağustos 2011 – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk T129 helikopterinin 1. Prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

T129 “P6” prototipinin ilk uçuşu TUSAŞ test pilotları tarafından TUSAŞ’ın Akıncı’da (Ankara) bulunan tesislerinde planlanan zamanında ve başarıyla gerçekleştirildi.

Sabah saat 05:30’da havalanan helikopter 90 dakika havada kalarak gerekli tüm testlerini başarıyla tamamladı. Helikopter piste iniş yaptığında projede emeği geçen tüm TUSAŞ’lı çalışanların alkışları ile karşılandı. “Çok başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdik” diyen TUSAŞ Test Pilotları Adnan Meral ile Gökhan Korkmaztürk daha sonra tüm ekip ile başarılarını kutladı.

ATAK Helikopter Programı, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacını yüksek teknolojiye sahip özgün aviyonik ekipmanların da entegre edileceği T129 helikopterleri ile karşılamak için başlatılmıştır. Program kapsamında, T129 helikopteri, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilip üretilecektir.

TUSAŞ’ta üretimi tamamlanan P6 prototipinin ilk uçuşu, ATAK Programı’nın önemli mihenk taşları arasında yer almaktadır. TUSAŞ’ta üretilecek olan üç adet prototipin ilki olan P6 prototipi TUSAŞ’ın ulaştığı teknolojik seviyeyi göstermektedir.

TUSAŞ Hakkında
Kuruluşundan bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarında, Ülkemizin milli gücünü ve bunun bir alt unsuru olan askeri kapasiteyi desteleyecek teknolojik kapasiteyi geliştirmek amacını aklından çıkarmayan TUSAŞ’lılar, faaliyetlerini bu anlayış içinde öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava-uzay ihtiyaçlarını özgün ve egemen sistemlerle karşılayacak kabiliyet ve ürünleri geliştirme ekseninde yürütmektedir. TUSAŞ; vizyonu ve misyonu doğrultusunda dünyadaki emsallerinden farksız son derece modern ve eksiksiz bir tesis kurarak üretim faaliyetlerine başlamış ve yüksek teknoloji ürünü F-16 Savaşan Şahinler, CN-235 Hafif Nakliye/Deniz Karakol/Gözetleme Uçakları, SF-260D Eğitim Uçakları, Cougar AS-532 Arama Kurtarma (SAR), Silahlı Arama Kurtarma (CSAR) ve Genel Maksat Helikopterleri’nin ortak üretimini başarıyla gerçekleştirmiştir.

TUSAŞ, elde ettiği deneyim ve bilgi birikiminden de faydalanarak, sabit ve döner kanatlı hava platformları, insansız hava araçları ve uydu alanlarında tasarım, üretim, modernizasyon, modifikasyon ve sistem entegrasyonu yapabilecek teknolojilere sahip olma yönünde önemli mesafeler katetmiştir.

TUSAŞ’ta 1500’ü mühendis olmak üzere yaklaşık 4000 kaliteli ve deneyimli personel çalışmaktadır.

TUSAŞ, Türk Savunma Sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan T.S.K.G.V.’nin kuruluşudur.

Kaynak: http://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenle ... eklestirdi

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2012, 20:49 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
Son Durum
T 129A (Erken duhul helikopteri) Adet Bilgisi:9(Daha Envantere Girmedi. İlk dördü en erken 2012 gibi envantere girecek. Geri Kalanlar 2013 te envantere girecektir. Silah olarak sadece 70 mm roket podu ve 20 mm Gatling topuyla iç güvenlikte kullanılacak, zaman içinde envatere giren diğer helikopterlerle birlikte modernize edilecektir)
T 129B Adet Bilgisi:51(1 Adedi test bed olarak kullanılacak. En erken 2013 gibi envantere girecek)

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2012, 17:54 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7343
Yaş:
Son Durum

Airex 2012 Fuarı'ndaki TAI standından haberler:
Alıntı:
Atak projesinde iki helikopterin kamuflaj boyaması yapılmış ve roket,top ve Umtas atışının dahi yapıldığı söyledi.-Kuyruk rotoru ile ana rotor pal arasında ki senkronize oranın istenilen limitlere gelip gelmediğine dair sorumuza- testlerin devam ettiğini ve bu oranında Ekim-Kasım gibi ulaşılarak teslimatların hızlı bir şekilde başlayacağını ve bunun o kadar da önemli olmadığını söyledi test Pilotu ..... bey. Helikopterin de çok mükemmel olduğunu özellikle belirtti.
Alıntı:
AVCI kaskı hazırmış.. Pilotlarımızın kafa ölçüleri alınmış ve kasklar üretilmekte.
Tartışmasını, alıntı göstererek Yorumlar bölümünde yapabilirsiniz.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2012, 01:09 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 13 Tem 2012, 21:06
Mesajlar: 1089
Yaş:
Resim


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2012, 01:17 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Arkadaşlar bu konu yorum konusu değildir yorumları diğer konuda yapınız.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2012, 11:43 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 04 Ağu 2012, 01:15
Mesajlar: 11
Yaş:
Yüksek Çözünürlüklü Resimler:

http://i.imgur.com/SPMUT.jpg

http://i.imgur.com/ewjki.jpg

http://i.imgur.com/WCRZz.jpg

http://i.imgur.com/FaEWJ.jpg

http://i.imgur.com/GEUQp.jpg

http://i.imgur.com/6XJ62.jpg


En son Sanchez tarafından 24 Eki 2012, 02:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Linkler düzenlendi. img kodları silindi.


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 19:05 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7343
Yaş:
Bilgilendirme konusuna yorum yapılmaz.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2012, 20:07 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7343
Yaş:
T129A EDH'de Son Durum
Alıntı:
T-129A Erken Duhul Helikopterleri'nin teslimatlarına Kasım ayında başlanacak. İlk iki helikopteri önümüzdeki yıl diğerleri izleyecek. Toplam 9 helikopter envantere girecek:
http://kokpit.aero/t-129a-edh-teslimatlari-kasimda

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2012, 02:52 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7343
Yaş:
Bunun haber konusu olduğunu hatırlatmak zorundayım. Büyük boyutlu resimler link olarak tekrar eklendi.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2013, 23:58 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 22 Oca 2013, 19:49
Mesajlar: 17
Yaş:
Kara Kuvvetleri Komutanlığı kabul heyetinin onay vermediği 3 milyar dolarlık saldırı helikopteri (ATAK) projesinde, sözleşme değişikliğine gidildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, saldırı helikopterlerinin, “ağırlık”, “denge” ve “titreşim” gibi şartnamede bulunan teknik kalibrasyonları yerine getirmediği için helikopterlere onay vermiyordu. Şimdi, helikopterler sözleşmeye değil, sözleşme helikopterlere uydurulacak. Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık'ın haberine göre; sözleşmenin değiştirilmesine ilişkin Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda (SSM) müzakereler yürütüldüğü ve imza aşamasına gelindiği öğrenildi.

Türkiye’ye 3 milyar dolarlık saldırı helikopteri (ATAK) satan Finmeccanica’nın başkanı Guiseppe Orsi, İtalya’da yürütülen bir soruşturma kapsamında, Hindistan hükümetine 12 helikopter satışı için 51 milyon Avro rüşvet vermek suçlamasıyla bir süre önce tutuklanmıştı. Avrupa’daki bu “rüşvet” operasyonu devam ederken Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın, ATAK helikopterlerine olur vermediği ortaya çıkmıştı.

Kara Kuvvetleri, İtalya’dan alınan ve kasım ayında teslimatının gerçekleşmesi gereken 5 saldırı helikopterine, “Teknik şartnameyi yerine getiremediği” için onay vermiyordu. ATAK helikopterlerinin ön tarafı arka tarafına göre daha ağır basıyor. Helikopterin dengelenmesi için arka tarafına ağırlık konulması durumunda ise teknik şartnamedeki ağırlığın üzerine çıkıyor. Bu durum ise Güneydoğu Anadolu’da dağlık arazide görev yapacak olan helikopterlerin, istenilen irtifaya çıkmasını engelliyor.

SSM’nin bu gelişmeler üzerine, ATAK helikopterlerinin teknik şartnamesinde değişikliğe gittiği öğrenildi. Helikopterler, şartnameye değil, şartname helikopterlere göre ayarlanacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı kabul heyetinin onay vermediği ATAK helikopterlerine, Güneydoğu Anadolu’da sürdürülen terörle mücadele yüzünden acil ihtiyaç bulunuyor.

KAYNAK: CUMHURİYET


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2013, 16:26 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1565
Yaş:
Arkadaşlar ben bu habere bayağı bir yorum beklerdim ama hiç ses seda yok? Bu işin aslı nedir? Haberdeki gibi midir? Helikopterin problemleri ne derece ciddi? Bu işi ağzımıza yüzümüze bulaştırdık mı? Bilgisi olan varsa, yazsın lütfen...


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2013, 16:36 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Alıntı:
Arkadaşlar ben bu habere bayağı bir yorum beklerdim ama hiç ses seda yok? Bu işin aslı nedir? Haberdeki gibi midir? Helikopterin problemleri ne derece ciddi? Bu işi ağzımıza yüzümüze bulaştırdık mı? Bilgisi olan varsa, yazsın lütfen...
Burada tartışılıyor da ondan :arrow: http://trmilitary.com/forum/viewtopic.p ... 321#p75321

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
 
 Mesaj Başlığı: Re: T129 ATAK HELİKOPTERİ
MesajGönderilme zamanı: 03 May 2013, 14:32 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 10 Eki 2012, 11:21
Mesajlar: 5
Yaş:
7 Mayıs 2013 günü saat 16-17 saatleri arasında İdo Büyükçekmece Deniz Otobüsü İskelesi açıklarında Atak Helikopteri T-129 ile gösteri uçuşu yapılacağına ilişkin notam bugün yayınlandı. Notam no: G1889/13

www.notamtr.com


Başa dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye