TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 13 Ara 2017, 12:25

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 153 54 55 56 57
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 22:20 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

İşe bir de Abd tarafından bakmak lazım. Sonuçta hadi biz s400 alıyoruz ve bu batı için büyük tehtid o yüzden karşı çıkıyorlar, tarzı basit bir tezin dışına çıkıcak olursak, gerçekten Abd bakımını Rusların yapacağı, arka kapısı olup olmadığı belli olmayan, bütün nato sistemleri hakkında bilgi toplayıp Ruslara iletip iletmediği belli olmayan bir truva atına sahip olan ülkemize, 40 milyar dolar harcadığı ve uzun senelerce kullanacağı, en stratejik silahlardan biri olan f35'i bu truva atına sahip olan ülkeye verip s400 ile yan yana uçurup her türlü bilgisini kaptırma riskini göze alır mı ?

Bir başka konu doğuya kaydığımız söylenebilir. Şahsi fikrim ne batı dost, ne de doğu.
Ancak bakıldığında batı silah sistemleri, radarları, erken uyarı ağı doğu bloğuna göre tartışmasız bir üstünlük içersinde.
Söz gelimi Kuzey kore gibi bir ülkenin ateşlediği bir nükleer füzeyi, ateşlendiği anda dünyanın her yerinde bulunan radar ağları, uydu ağı, ageis gemileri ile tespit edip bütün nato ülkelerine anında uyarı verirken, acaba doğu bloğu böyle bir kapasiteye sahip mi ?

Diyelim ki doğu bloğuna geçtik ve X bir ülke shangay ülkelerinden birine bir saldırı başlattı. Rusya sahip olduğu kabiliyet ile kendi toprakları için bir uyarı sistemi ile önlemini alır ancak, bütün üye ülkelere nato sistemleri gibi bir erken uyarı, link haberleşmeleri ile koordine edebilir mi ?

Ayrıca her türlü haberleşme, saldırı, savunma, heik, radar sistemi natoya göre dizayn edildiği için, olası bir doğu kaymasında bunların hepsi çöp mü olacak. Örnek olarak elimizde ki awacsları nato sisteminden koparıp doğu bloğu sistemine uyarlayıp kullanabilir miyiz ? Keza f16 lar, hawx ve rapier sistemleri. Maliyeti bir düşünün...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 22:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ruslarla en az 11 adet büyük savaş yapmışız; adamlar Yeşilköy'e kadar gelip zafer anıtı dikmişler; 2DS sonrası toprak isteminde bulunmuşlar (Boğazlar, Kars, Ardahan)...
Bütün bunları unutmuşuz, onlardan korunmak için girdiğimiz ittifaktan nasıl çıkacağımızı tartışıyoruz.
Üstadım kaygınızı anlıyorum. Bu kaygı aslında herkeste var. Ama olaya bakış açınız biraz yanlış. 11 savaş yaptık diye Ruslarla yakınlaşmak yanlışsa, bu coğrafyada var olduğumuz günden beri bizimle savaşan, Tarih boyunca bize karşı ittifaklar kurmuş olan, ülkemizin başına bela olmuş terör örgütlerini, darbeleri her daim destekleyen NATO ülkeleri ile İttifak kurmak daha kötü bir durum olmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 23:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Herşeyi günahı ve sevabı ile beraber yazmak gerekir. O beğenmediğimiz ruslar kurtuluş savaşında bize yardım etmişler. Ankara anlaşmasını imzalamışız.

Gelelim şu meşhur Ruslar ikinci dünya savaşından sonra bizden toprak istedi talebine.

Önce kendimize şunu sormamız gerekiyor. Biz gerçektende ikinci dünya savaşında tarafsız davrandık mı? Ankara anlaşmasına uyduk mu?

Şimdi almanlara cevher satışından bahsetmeyeceğim. Bunu bir şekilde açıklayabiliriz. Amma açıklayamayacağımız birşey var.

Bizim generallerin rus topraklarında, alman mevzilerinde ne işi vardı? Ticareti bir şekilde açıklayabilirsiniz ama bu olayı tarafsızlıkla açıklayamazsınız.

Kaldı ki ruslar bizden toprak istedi iddiası da çok çetrefilli, çok alengirli bir hikaye. Aslında bu hikayeyi yazmak gerekiyor.

Ruslar neden bize kızgındı? Niyetleri ne idi? Aslında ayrı bir başlıkta belgeleri ile tartışılacak güzel bir konu bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 23:17 
Üye

Alıntı:
Üstadım kaygınızı anlıyorum. Bu kaygı aslında herkeste var. Ama olaya bakış açınız biraz yanlış. 11 savaş yaptık diye Ruslarla yakınlaşmak yanlışsa, bu coğrafyada var olduğumuz günden beri bizimle savaşan, Tarih boyunca bize karşı ittifaklar kurmuş olan, ülkemizin başına bela olmuş terör örgütlerini, darbeleri her daim destekleyen NATO ülkeleri ile İttifak kurmak daha kötü bir durum olmaz mı?
LOL. O terör örgütlerini Rusya terör örgütü olarak bile görmüyor. :lol: Adamlar temsilcilik bile açıyor Moskova'da. Adama boyunu aşarak bir yamuk yaptın, tak indirdi piyonlarıyla AH-1W'ni. Perinçek'cilerin ipiyle kuyuya inelmez.

Ayı ile dansa kalkarsak dansın ne zaman biteceğine ayı karar verir, biz değil. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 23:27 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2017, 23:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
LOL. O terör örgütlerini Rusya terör örgütü olarak bile görmüyor. :lol: Adamlar temsilcilik bile açıyor Moskova'da. Adama boyunu aşarak bir yamuk yaptın, tak indirdi piyonlarıyla AH-1W'ni. Perinçek'cilerin ipiyle kuyuya inelmez.

Ayı ile dansa kalkarsak dansın ne zaman biteceğine ayı karar verir, biz değil. ;)
O terör örgütlerinin temsilcilikleri hangi NATO ülkelerinde var diye saymaktan ziyade hangi NATO ülkeleri de yok diye saymak, hangi NATO ülkeleri onlara silah vermedi diye saymak daha kolay olurdu. Belki sayamayız bile. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 00:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

NATO ülkelerinden de terör örgütü olarak görmeyenler var. Bir de Terör örgütü olarak görüp sınırsız destekleyenler var.

Ancak, yanlış anlaşılmak istemem. Ben Rusya' dan iyi dost olur demiyorum. Çıkar ilişkisi kuralım, ticaret yapalım, düşman olmayalım. Alıntıladığın yorumu niye yazdığımı da açıkladım. Bence Türkiye Nato içinde bazı devletlerden uzaklaşırken birlik içinde yer alan Akdeniz ülkeleri, ( Yunan Hariç ) Karadeniz ülkeleri, Polonya ve İngiltere ile eskisinden daha iyi ilişkiler kurmalılar. Ayrıca İsrail ile ilişkiler mutlaka eski seviyeye gelmeli.

F-35 Konusuna gelince... Ben ABD' nin yerinde olsam uçakları satarım. Böylece hem para kazanırım hem de Türkiye' yi kendi kontrolümde tutarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 00:09 
Üye

Alıntı:
Bu konuya biraz duygusal yaklasiyorsunuz. Kisa kisa bazi seyleri hatirlatayim ve sonra tekrar dusunun. ABD F-35 projesine 50 milyar dolara yakin para harcamis ve hala da harciyor. Diger ortak ulkelerin katkisi dusuk seviyelerde, Turkiye mesela level-3 seviyesinde ortak olarak 200 milyon dolarlik ARGE katkisi yapmis. Ingiltere level-1 (2.5 milyar dolar), Italya level-2 (1 milyar dolar vs). %90 uzerinde ABD'nin finanse ettigi bir proje. Ayrica ABD ve ortaklari gelecek yillardaki taktik hava gucunu bu ucak uzerinden sekillendiriyor. Hic bir ucakta olmayan kabiliyetler, bu ucak uzerinde bulunacak. Demek ki F-35 ABD ve digerleri icin gelecek 25-30 yil kullanacagi onemli ve cok degerli bir yatirim. Bu yatirimlarina ait sirlar dusman gordukleri bir ulkenin eline gecmesini istemiyorlar. Bu siyasi ortamda Turkiye'ye guveniyorlar mi? Hic sanmam.

Simdi soyle dusunun S-400 sistemini aldik ve Ankara veya Istanbul'a kurduk. Ayni surede F-35 aldik ve Malatya, Eskisehir, Konya kullanmaya basladik diyelim. S-400 nasil bir sistem peki? Uzun menzilli, 200-300km fuze gudumleme kabiliyetin iki ayri arama ve angajman radari olan, komuta kontrol sistemi ile farkli hedeflere karsi 2-3 farkli fuze kullanilan bir sistem. Buyuk ihtimalle sistem bize verilip, hadi gule gule kullanin denilmeyecek. Rus teknisyen ve muhendisleri uzun bir sure Turkiye'de kalacaklar, egitim verecekler, gozetmen olarak personelin is uzerinde egitimine katki yapacaklar. Yine sistemin TSK hizmetin kullanim boyunca zaman zaman gelip, sistemin bakim ve odamesinde gorev alacaklar. S-400 sistemi calisken F-35 ile yakinlarinda ucuslar yapildiginda bu sistem radar ve diger elektronik sistemleri ile kayit yapar. Radar izleri kaydedilir.

Bu bilgilerin Ruslarin eline gecmesi cok kolaylikla mumkun. Bir suru yontemi olabilir. Bir Rus teknisyenin basit bir bakim, idame, yazilim guncellemesi yaparken bu bilgilere ulasmasi kolaylikla mumkun. Sadece F-35 degil, diger TSK hava araclarinin IFF kodlari dahil bilgi guvenligi soz konusu burada. NATO kaygilaniyor ama biz hic kendi guvenligimizden kaygilanmiyorsak, bence bizim anlasiyizimizda da sorun var. Ruslara cok guveniyorsaniz bir sey diyemem ama babamin oglu degil, en az ABD kadar da bizi arkadan vurabilecek bir ulke. Bu yuzden ben NATO veya diger F-35 kullanicilarinin kaygisina hak verebiliyorum. S-400 ile resmen bir truva ati aliyor olabiliriz.
Tamam Rusya'da dost değil ama şuan devamlı bel altı vuran ABD, ne yapalım yani yalamaya devam mı edelim? İkisi de kötü ise ben daha az kötü olanı seçerim şuan yaptığımız da o..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:04 
Süvariler

Bazıları Amerika' ya o kadar aşık olmuşlar ki; adeta platonik aşk, hiç bir karşılığı yok. ''Biz karşılıksız da severiz. Yeter ki Amerika bizi terk etmesin'' yaklaşımı. Ne yazık ki yaklaşım bu şekilde. Kraldan çok kralcı, Amerikan çok Amerikancı yetiştirmişiz. Fakat bu algı artık değişiyor. En platonik olanlar bile zamanla bir takım gerçekleri görme şerefine erişti.

Bir diğer grup da İran düşmanlarıdır. Onlar da kafayı ''Şii Hilali'' ile bozmuş. Söylemler bile aynı. Ne diyorlar; ''Onlar Şii biz ise Sünniyiz. Tarih boyunca İran ile kapıştık. Yavuz Sultan Selim şunları yaptı, bunları yaptı...'' falan. Aynı hikaye yani. Bir taraf Ruslar bizim tarihi düşmanımız derken, bir diğer taraf İran bizim tarihi düşmanımız diyor. Bir de bakıyorsun; Rus SU-24 uçağını düşüren, 15 Temmuz kalkışmasını tertipleyen, Rus Büyükelçisini öldürenler Amerikancı...! Amaç Türk-Rus savaşı çıkartarak Türkiye' yi felaketin eşiğine getirmek. Diğer taraftan, 15 Temmuz Kalkışması şayet başarıya ulaşsaydı; bir diğer senaryo olarak Türk-İran Savaşı tertipleniyorsu. İki bölgesel güç kapıştırılacak ve aynen İran-Irak Savaşında olduğu gibi kazananı olmayan uzun yıpratma savaşlarına itilecekti. Neticesinde iki ülke birbirini tüketecek ve sonrasın da Amerika gelip iki ülkeyi de işgal edecekti. Türkiye' nin doğusu, aynen Serv Anlaşmasında olduğu gibi Ermenistan ve Hırtistan tarafından bölüşülecek. Hırtistan İsrail dominyonu olurken, Ermenistan Amerikan dominyonu olacaktı. Türkiye' nin batısını da Yunan tohumunu verirler artık!

Amaçları buydu...

Şimdi bütün gerçekler ortaya çıkmışken ''silah fetişizmi'' yapmanın ne anlamı var. Milli çıkar alanlarını koruyamayacağın silah sistemlerinin sana ne faydası var? ''Benim yeter ki F-35' im olsun; Kıbrıs da umurum da değil, Boğazlar da Amerikanın olsun, Kürt Devleti de kurulsun fakat yeter ki F-35' im olsun (!)'' İşte biz bu yaklaşıma SİLAH FETİŞİZMİ diyoruz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:18 
Süvariler

Rus sistemlerinin kodlarına erişebiliyor isek ve istediğimiz gibi her yerde kullanabiliyorsak Milli çıkarlarımıza hizmet ediyorsa ne güzel.

Ama aklıma gelmişken, Kırımın Ruslar tarafından işgal edilip, Kırımdaki soydaşlarımıza yapılan eziyetin yanında, karadenizde rus donanması yeniden aktif edilmesinin milli çıkarlarımız ile ne kadar örtüştüğünü tartışsak? Nasıl olur? Amerikaya tepki vereceğiz güdüsüyle bölgede gelişen rus ve iran etkisini görmezden mi gelmemiz gerek?

Ne Amerika ne Rus ne iran nede Çin , Milli hedeflerimize milli idealler ile varılır. Bunlarda Eğitim - yatırım - üretim ve Argedir. Ülkemizde bireysel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi, Hukukun üstünlüğünün gelişmiş ülkeler normlarında sağlanması ve Uzun vadeli modern ve akılcı bir eğitim sistemi ile bu hedeflere varılabilir.

Dış politikada ise bölgemizde akılcı bir denge politikası izlemek bizim yararımızadır.

En son anafor2014 tarafından 19 Kas 2017, 01:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu başlıkta F-35 hariç her konuya girilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:25 
Süvariler

Bazıları Amerika' ya o kadar aşık olmuşlar ki; adeta platonik aşk, hiç bir karşılığı yok. ''Biz karşılıksız da severiz. Yeter ki Amerika bizi terk etmesin'' yaklaşımı. Ne yazık ki yaklaşım bu şekilde. Kraldan çok kralcı, Amerikan çok Amerikancı yetiştirmişiz. Fakat bu algı artık değişiyor. En platonik olanlar bile zamanla bir takım gerçekleri görme şerefine erişti.

Bir diğer grup da İran düşmanlarıdır. Onlar da kafayı ''Şii Hilali'' ile bozmuş. Söylemler bile aynı. Ne diyorlar; ''Onlar Şii biz ise Sünniyiz. Tarih boyunca İran ile kapıştık. Yavuz Sultan Selim şunları yaptı, bunları yaptı...'' falan. Aynı hikaye yani. Bir taraf Ruslar bizim tarihi düşmanımız derken, bir diğer taraf İran bizim tarihi düşmanımız diyor. Bir de bakıyorsun; Rus SU-24 uçağını düşüren, 15 Temmuz kalkışmasını tertipleyen, Rus Büyükelçisini öldürenler Amerikancı...! Amaç Türk-Rus savaşı çıkartarak Türkiye' yi felaketin eşiğine getirmek. Diğer taraftan, 15 Temmuz Kalkışması şayet başarıya ulaşsaydı; bir diğer senaryo olarak Türk-İran Savaşı tertipleniyorsu. İki bölgesel güç kapıştırılacak ve aynen İran-Irak Savaşında olduğu gibi kazananı olmayan uzun yıpratma savaşlarına itilecekti. Neticesinde iki ülke birbirini tüketecek ve sonrasın da Amerika gelip iki ülkeyi de işgal edecekti. Türkiye' nin doğusu, aynen Serv Anlaşmasında olduğu gibi Ermenistan ve Hırtistan tarafından bölüşülecek. Hırtistan İsrail dominyonu olurken, Ermenistan Amerikan dominyonu olacaktı. Türkiye' nin batısını da Yunan tohumunu verirler artık!

Amaçları buydu...

Şimdi bütün gerçekler ortaya çıkmışken ''silah fetişizmi'' yapmanın ne anlamı var. Milli çıkar alanlarını koruyamayacağın silah sistemlerinin sana ne faydası var? ''Benim yeter ki F-35' im olsun; Kıbrıs da umurum da değil, Boğazlar da Amerikanın olsun, Kürt Devleti de kurulsun fakat yeter ki F-35' im olsun (!)'' İşte biz bu yaklaşıma SİLAH FETİŞİZMİ diyoruz.
Şimdi çok güzel bir senaryo ve mantıklı fakat bence eksik ; Niye ? Burada 1 numaralı aktör tabi ki de ABD amaaa Rusya 2 numaralı aktör yani ABD olmasa bizi çiğ çiğ yer ya da ABD dese ki "gel kardeş sen Akdeniz'e in Boğazlar senin olsun, ben de Güneydoğu Anadolu'yu alayım 10 numara anlaşırlar ama İngiltere bir şekilde diplomatik zekası ile ikisini de birbirine düşürür :) 3 numara kim ? 5 asır Osmanlı'nın doğusunda fırsat buldukça etki alanı oluşturmaya çalışmış ve bunu yaparken meshepçiliği aynen bugün IRAK ve YEMEN'de kullandığı gibi kullanmış İRAN. 3 büyük devlet ve 3 aç tilki. Sonuç ; ABD güneyden kuşattı mı ? Mecburen Rus'un masasına oturduk mu (kibarca) ? İran'ın keyfi yerinde ve nihai hedefini (saçma gelse de İran imparatorluğu) bekliyor mu ? Evet. O zaman 3'üne de aynı anda giremiyeceğine göre çıkar ve çatışma alanlarını alt alta yazıp , bu 3 gücün birbirine göre pozisyonlarını haritada koyup kendi oyununa başlayacaksın. Rus'dan S400 alıp canım komşum derken AFRIN'i gıdıklayacaksın, ABD beyaz açmışsa bizim sayfamız hep beyazdı canım stratejik dostum deyip ABD'nin bölgedeki bütün pis görüntülerini çarşaf çarşaf yayacak , ben seni seviyorum ama halkımız çok kırılmış her gün demokratik haklarını kullanıp gösteri yapıyor ne yapayım ki ha bu arada Membiç'te vurduğumuz konvoy bölücü terör örgüt konvoyu idi diyeceksin, İran'a gelince komşu komşuyu kırmaz deyip zaten kaç cephede savaşıyor mezhep olayını aleyhine kullanabileceği yerlerde tam tersi varlık gösterip (IRAK ortak tatbikatı gibi) dostluk kuracaksın.Bu kadar kolay mı tabiki de değil, klavyeden bu kadar kurtarabildim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:35 
Süvariler

Alıntı:
Baris zamanlarinda veya intikal ucuslarinda F-35 veya F-22'lere radar izini artirmak icin luneberg lensler takiyor. Bunun iki amaci var. Dost hava sahasinda ucarken ucus emniyeti amacli yer radarlarinin ucagi gormesini saglamak veya dusman veya kontrol edilemeyen hava sahasinda ise ucagin gercek radar izini saklanmak. Ayrica baris zamanlarinda veya intikal ucuslarinda F-22 ve F-35 kanat alti yakit tanklariyla ucuyor. Ilave yakit tanklarida ucagin menzilini artirdigi kadar gercek radar izini kamufle etmek icinde kullaniliyor.
F-35lerin barış zamanlarında bu aparatlarla kasten radar izlerini arttırdıklarını biliyorum ancak Suriye hava sahası İsrail için pek de güvenli bir yer sayılmaz. Ben İsrail F-35lerinin Suriye hava sahası yakınlarında böyle ışıl ışıl gezeceklerini düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 06:17 
Süvariler

Savunma ve Havacılık dergisinin Yunan muadili Ptisi & Diastima (Uçuş ve Uzay), dalgasını Türkçe attığı başlığıyla geçiyor:

'S-400e evet ise, F-35 yok'

https://www.ptisidiastima.com/s-400-evet-f-35-yok/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 06:36 
Akıncılar

Amaçları buydu...

Bu mesajlar bana herhalde ama size tavsiyem Amerikanci sozcuklerini kullanmadan yazilanlari iyi okuyun. Ben ne yaziyorum bi kez daha okuyun. Ben olaylara duygusal yaklasan biri degilim, yasim geregi 1970'lerden beri Turk politik hayatini ve yakin cevremizdeki olan biteni takip eden biriyim. Benim icin askeri konular zaten artik hobinin otesine gecti. F-35 ve S-400 gibi komplike ve pahali sistemleri almanin pazardan tomates almak gibi olmadigini hatirlatiyorum. Bir birlerini vurmak icin iki ayri savas teknolojinin yaristigi sistemler bunlar. Bu iki sistemin bir biri ile konusmasi ve anlasmasi mumkun degil. Bir taraf kendi yatiriminin (50+milyar dolar harcamis) guvenliginden endise ediyor. Ruslarinda mutlaka kendi acilarindan cekinceleri vardir ama daha dusuktur cunku satacagi sistem export versiyonu olacak ve muhtemelen gerekli tedbirleri alarak verecek. Hem NATO uyesi olup, hemde bagimsiz takilalim, S-400 alip F-35 ile konusturalim demek hayatin akisina aykiri. Bunu soyluyorum. Sadece sskeri teknoloji degil, sivil bir sektor bile olsa her sirket kendi haklarini savunmak icin bunu yapar. Zaten batili sirketler arasinda kendi gelistirdikleri teknolojilerini korunmasi icin azami caba sarfedilir.

Turkiye ne zaman kendi ayaklari uzerinde durabilen bir ekonomisi, askeri teknolojilerinde kendi sanayisi kuran ve ekolunu gelistiren bir ulke olur o zaman NATO'dan isterse cikabilir, bolgesel super guc olarak kendi politikalarini bolge ulkelerine kabul ettirebilir. O zaman gelene kadar NATO mekanizmasi icinde kendi cikarlarini savunmaya devam edebilir. Turkiye NATO icinde karar mekanizamasinin icinde ve veto hakki olan bir ulke. Turkiye guclu oldugu ve dogru yonetildigi surece kendi cikarlarini koruyabilir.

Bizim sorunumuzu disarda aramayin, ulkemiz iyi idare edilirse cogu sorunu asabilir ve saygin ve sozu dinlenen bir ulke olabilir. Bizim ulkemizi yonetenlerin egitim, ekonomi, dis ve ic politikadaki yanlis kararlarinin bugunlere yansimasini yasiyoruz. Egitimde NATO veya ABD'de mi dedi bu iktidara hergun bir sistm degistirin diye? Veya FETO'ye devletin icine sizma yollari actiktan sonra basimiza gelenlerin sucunu ben Almanya'da aramam. Tarimi batirin, aldiginiz kredileri beton ekonomisi harcayin mi dediler? Size G. Kore ve Japonya ornegini verebilirim. G. Kore hikayesini yas uygun olanlar bilir. 1980'lerde Turkiye'nin gerisinde bir ulkeydi. Bugun Ilk 10 ekonomi icine girdi. ABD'nin hala 40 bin askeri var bu ulkede ve bizim forum standartlarimiza gore tam bagimsiz bir ulkede degil. Japonya 2 atom bombasi yedi, hic bir yeralti zenginligi olmayan bir ulke ama bugun ilk 5 ulkeden bir tanesi. Keza ABD askerleri hala bu ulkede ve bir suru usleri var. Bu iki ulke nasil kalkindi? Resmen esek gibi calisarak, egitime onem vererek, israf etmeyerek, kit kaynaklarini akilli yatirimlar yaparak. G. Kore'de halkin %40 uzerinde bolumu universite mezunu, bizde ise bu oran %10-12 civarinda.

Demek ki kalkinmak isteyen ve sistemini kuran ulke icin dis mihraklar sorunu yok. Biz dogru bildigimiz, dogru isleri yapabilirsek hic kimse bizi engelleyemez. Biz cogu zaman dogru isleri yapmadigimiz icin zamanimizi bosa gecirdik ve gerektigi sekilde kalkinamadik. Bakiniz Ataturk'un hayatta oldugu 15 senede sifir sermayesi olan ekonomi ciddi yatirimlar yapmis, ulkenin sanayisini temelini o zamanlar atmis. Daha sonrada planli kalkinma donemlerinde zaman zaman iyi isler yapilmis ve bunlarinda cogu halkin birikimi ile olmus. Bugun miras yedi durumdayiz. Butun kamu birikimler gitti, gelecegimizi de ipotekledik bol kepce YID projeler sayesinde. Tipik bir ortadogu ulkesi konumundayiz artik. Bir atasozumuz var, sen esek olduktan sonra sirtina semer vuran cok olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 07:25 
Süvariler

Rus etki ajanlarının internette çok aktif olduklarını da unutmayalım. İnternette yaptıkları organize paylaşımlar, sahte haberler vs. ile 2016 ABD başkanlık seçimlerini dahi Trump lehine etkilediler. Türk kamuoyunda ABD ve NATO aleyhine bir ortam yaratmak için faaliyet içinde olduklarına kesin gözüyle bakabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 10:24 
Süvariler

F-35'ler takvimine uygun teslim edilmezse Kürecik üssünün kapatılması gündeme gelecekmiş. Bakalım NATO'dan çıkarılmamız ne zaman gündeme gelecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 11:34 
Süvariler

Bu mesajlar bana herhalde ama size tavsiyem Amerikanci sozcuklerini kullanmadan yazilanlari iyi okuyun.
Hiç alakası yok.
Aklımın ucundan bile geçmez hocam.
Türkiye'nin mevcut gidişatını ''Rusçu, Perinçekçi'' olarak nitelendiren arkadaşlara cevap olarak yazmıştım.

Ve ayrıca sizin yorumlarınız siyasi yorumlar değil ki; tamamen teknik ve uzmanlık gerektiren yorumlardır.
O nedenle, bilgi birikiminize saygı duyuyoruz ve bu birikimden faydalanmaya gayret ediyoruz.
Üstüne para verip alamayacağımız teknik bilgileri, kamu yararı için paylaşıyorsunuz.
Bundan daha güzel ne olabilir?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 12:29 
Süvariler

Rus etki ajanlarının internette çok aktif olduklarını da unutmayalım. İnternette yaptıkları organize paylaşımlar, sahte haberler vs. ile 2016 ABD başkanlık seçimlerini dahi Trump lehine etkilediler. Türk kamuoyunda ABD ve NATO aleyhine bir ortam yaratmak için faaliyet içinde olduklarına kesin gözüyle bakabiliriz.
Hayır yani..! Şimdi bu yorum ne demek oluyor (!)

'' Türk Kamuoyunda ABD ve NATO aleyhine...''

ABD karşıtlığı, durduk yere mi gelişti yani! Milletin aklından zoru mu var?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 12:42 
Üye

Alıntı:
F-35'ler takvimine uygun teslim edilmezse Kürecik üssünün kapatılması gündeme gelecekmiş. Bakalım NATO'dan çıkarılmamız ne zaman gündeme gelecek.
https://youtu.be/X-xYEOYsul0

Nato ile ilişkimiz :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 13:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hayır yani..! Şimdi bu yorum ne demek oluyor (!)

'' Türk Kamuoyunda ABD ve NATO aleyhine...''

ABD karşıtlığı, durduk yere mi gelişti yani! Milletin aklından zoru mu var?
Bence ikiniz de haklısınız. Evet Rusya aramızı açmak için elinden geleni yapacaktır. Hatta son NATO hedef skandalında parmakları da olabilir. Ancak, ABD' nin Türkiye' ye karşı kullanılmak üzere teröristleri silahlandırması, Türkiye' ye saygı göstermemesi, düşmanca davranması Rus ajanların işi değildir herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 14:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben f-35 konusunda soyulduğumuzu hep dile getiriyorum.
Eğer f-35 teknoloji konusunda kaygıları varsa, F-16 nın son modelinden sipariş verelim

F-35 projesinden çekildiğimizi açıklayalım. 10 sistem daha s-400 alacağız diyelim.

O abd bakalım sana f-16 satacak mı ?

Bunlar hep bahanedir.amerika Türkiye ye en büyük tehtiti oluşturuyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 17:16 
Süvariler

Alıntı:
Bu mesajlar bana herhalde ama size tavsiyem Amerikanci sozcuklerini kullanmadan yazilanlari iyi okuyun. Ben ne yaziyorum bi kez daha okuyun. Ben olaylara duygusal yaklasan biri degilim, yasim geregi 1970'lerden beri Turk politik hayatini ve yakin cevremizdeki olan biteni takip eden biriyim. Benim icin askeri konular zaten artik hobinin otesine gecti. F-35 ve S-400 gibi komplike ve pahali sistemleri almanin pazardan tomates almak gibi olmadigini hatirlatiyorum. Bir birlerini vurmak icin iki ayri savas teknolojinin yaristigi sistemler bunlar. Bu iki sistemin bir biri ile konusmasi ve anlasmasi mumkun degil. Bir taraf kendi yatiriminin (50+milyar dolar harcamis) guvenliginden endise ediyor. Ruslarinda mutlaka kendi acilarindan cekinceleri vardir ama daha dusuktur cunku satacagi sistem export versiyonu olacak ve muhtemelen gerekli tedbirleri alarak verecek. Hem NATO uyesi olup, hemde bagimsiz takilalim, S-400 alip F-35 ile konusturalim demek hayatin akisina aykiri. Bunu soyluyorum. Sadece sskeri teknoloji degil, sivil bir sektor bile olsa her sirket kendi haklarini savunmak icin bunu yapar. Zaten batili sirketler arasinda kendi gelistirdikleri teknolojilerini korunmasi icin azami caba sarfedilir.

Turkiye ne zaman kendi ayaklari uzerinde durabilen bir ekonomisi, askeri teknolojilerinde kendi sanayisi kuran ve ekolunu gelistiren bir ulke olur o zaman NATO'dan isterse cikabilir, bolgesel super guc olarak kendi politikalarini bolge ulkelerine kabul ettirebilir. O zaman gelene kadar NATO mekanizmasi icinde kendi cikarlarini savunmaya devam edebilir. Turkiye NATO icinde karar mekanizamasinin icinde ve veto hakki olan bir ulke. Turkiye guclu oldugu ve dogru yonetildigi surece kendi cikarlarini koruyabilir.

Bizim sorunumuzu disarda aramayin, ulkemiz iyi idare edilirse cogu sorunu asabilir ve saygin ve sozu dinlenen bir ulke olabilir. Bizim ulkemizi yonetenlerin egitim, ekonomi, dis ve ic politikadaki yanlis kararlarinin bugunlere yansimasini yasiyoruz. Egitimde NATO veya ABD'de mi dedi bu iktidara hergun bir sistm degistirin diye? Veya FETO'ye devletin icine sizma yollari actiktan sonra basimiza gelenlerin sucunu ben Almanya'da aramam. Tarimi batirin, aldiginiz kredileri beton ekonomisi harcayin mi dediler? Size G. Kore ve Japonya ornegini verebilirim. G. Kore hikayesini yas uygun olanlar bilir. 1980'lerde Turkiye'nin gerisinde bir ulkeydi. Bugun Ilk 10 ekonomi icine girdi. ABD'nin hala 40 bin askeri var bu ulkede ve bizim forum standartlarimiza gore tam bagimsiz bir ulkede degil. Japonya 2 atom bombasi yedi, hic bir yeralti zenginligi olmayan bir ulke ama bugun ilk 5 ulkeden bir tanesi. Keza ABD askerleri hala bu ulkede ve bir suru usleri var. Bu iki ulke nasil kalkindi? Resmen esek gibi calisarak, egitime onem vererek, israf etmeyerek, kit kaynaklarini akilli yatirimlar yaparak. G. Kore'de halkin %40 uzerinde bolumu universite mezunu, bizde ise bu oran %10-12 civarinda.

Demek ki kalkinmak isteyen ve sistemini kuran ulke icin dis mihraklar sorunu yok. Biz dogru bildigimiz, dogru isleri yapabilirsek hic kimse bizi engelleyemez. Biz cogu zaman dogru isleri yapmadigimiz icin zamanimizi bosa gecirdik ve gerektigi sekilde kalkinamadik. Bakiniz Ataturk'un hayatta oldugu 15 senede sifir sermayesi olan ekonomi ciddi yatirimlar yapmis, ulkenin sanayisini temelini o zamanlar atmis. Daha sonrada planli kalkinma donemlerinde zaman zaman iyi isler yapilmis ve bunlarinda cogu halkin birikimi ile olmus. Bugun miras yedi durumdayiz. Butun kamu birikimler gitti, gelecegimizi de ipotekledik bol kepce YID projeler sayesinde. Tipik bir ortadogu ulkesi konumundayiz artik. Bir atasozumuz var, sen esek olduktan sonra sirtina semer vuran cok olur.
Benmi yazdim diye gönderene tekrar bakma geregi duydugum bir yazi olmus, noktasi virgülüne kadar katiliyoum.

@Partükel o zaman bana yazmisin , satir aralarinda cevap verirken perincek ve Rusculuk gibi kelimeler (SIKISTIRDIM) dogrudur, ama sizde Perincek ve Ruslari konu alan ve Stratejik gelecegi bu unsurlara göre sekilendiren yazilar yazmisdiniz ;)

Bizler icin önemli olan Vatan' nin gelecegi ise bu noktada bulusabiliriz, kimse kimseye kizmasina gerek yok.
Ben takim tutar gibi bir partiye liderede baglamam Memleketimin cikarlar zamanin ruhu neyi gerektiriyorsa onu desdeklerim.

Birseyler yapilacaksa önce icinde bulundugumuz durumu egrisiyle dogrusuyla masaya yatirmak gerekir, benki Nato karsiti biri olarak ,Amerikan halkinin degil , o ülkeyi yönlendiren oligarsi , para babalari, Anglo-Siyonist sömürgeci Amerigaya karsiyim; daha dogrosu mazlumlari sömürmesine karsiyim.
Ama herseyden önce Yurdumun Milletimin cikarlari.
Egerki gelecekde cevremdeki ülkeler F35 sahibi olacaksa, ve bunlarin icinde bana sürekli düsmanca tavirlar sergileyen ülkeler varsa benim bu ucaklari alip kabiliyetini ve yetenegini ögrenmeme gibi bir lüksüm olamaz, bu cok ahmakca olur.
Bu nedenle TFX projemizin cok yerinde bir karar oldugunu düsünüyorum, elbetde ABD ve bati bizim TFX projemizin gerceklesmesini istemiyecekdir, bu proje hem bagimsizligini, hemde pazar olmani üstünede batili ve RUSYA' ninda pazarini etkileyecegi, müsterilerinede kanca atabilecegimizi kendi etki alanimizi yaratabilecegimizi , hatda Rusya' ya karsi teknolojik ve Askeri geri kalmisligimizi lagvedip onlarin ilerisinede gecmemizi saglayacakdir.
Bu Projelerle birakin bölgesel güc hatda Süper güc olmamizinda önü acilir (Tabi dogru politikalar , üretim Politikalari , öz siyasi menfeati yerine Memleket menfeatini ön planda tutulursa).
Ergenekon' da Türkiyenin kendi Silah sistemini kullanmak isteyen Subaylar zindana atilmisdi Milgem örneginde oldugu gibi , elbetde ABD de bizim kendisinden bagimsiz olmamizi istemiyecedir, tabiki Almanyada bize kendi Silahlarini satip sürekli müsterisi olmamizi istemektedir.
Rusya neden farkli düsünsünki, Iran yanibasinda kendisini Teknolojik olarak sollamis bir Türkiye istermi ?

Iste isin sirri kimseyle catismadan, hakkimizi savunarak, cikarlarimizi güderek, gerekirse köprüden gecene kadar ayiya dayi diyerek toplumca,Milletce ulasilmasi gereken Musair Medeniyetin üstüne varilmasinin yollarini aramak durumundayiz,

Simdi bu tarz Projelerin varken ABD- Bati ve Rusya' nin senin bu projelerini hayata gecirmeni istediklerini düsünüyorsaniz yaniliyorsunuz.

Bu konuda toplumun ayristirmadan birlik ve beraberligini saglayarak, sözde degil özde Atatürk ilke ve Inklaplarini benimsemis liderlere yöneticilere ihtiyacimiz var.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 18:26 
Süvariler

@Partükel o zaman bana yazmisin...
:lol: Hocam ne alakası var. Bu gidişle bir daha ileti yazmıcam galiba (!) İronik şaka yazayım da... :)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 20:34 
Süvariler

Türkiye-Yunanistan arasında 1974'den beri soğuk bir savaş yaşanıyor ve bunun sıcak bir savaşa dönüşmesini engelleyen tek etken iki ülkenin de aynı ittifaka üye olması.

NATO'dan çıkarsak, Yunanistan'la savaş, Ege'de ki hak ve çıkarlarımızdan tamamen vazgeçmek istemiyorsak, kaçınılmaz olacaktır çünkü sırtlarını NATO'ya dayanarak 12 mil ve Ekonomik Münhasır Bölge ilanı ile bizi Ege'den tamamen izole edeceklerdir.

Daha uzun vadede, Bulgaristan ve Yunanistan'daki Türk azınlıklar için de ya asimile ol yada yallah anavatana seçimi gösterilecektir ve Balkanlarda kalan son izlerimiz de silinerek Türk izinin Avrupa'dan tamamen kazınması için yol açılacaktır. Batı Avrupa'daki Türk toplulukları için de benzer bir çıkarım yapılabilir.

Yani bu bir basit HSS temini sorunu değildir. Büyük sonuçları olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 20:46 
Üye

Kaldı ki s400 ü Abd yok efendim f35 in zayıflıkları düşman eline geçer tezi saçma geliyor. Yunanistanda ki s300 lerle anlayamıyorlar mı ? Suudlara verilecek s400 veya benzeri s300 kullanan nato ülkelerini saymaya gerek yok. Tamamen bahane. Bence bölften öte geçmeyecek. Hem f35 alacağız hem s400.

Cumhur başkanının bir konuşmasında kendi hava savunma sistemimizi yapıyoruz, yapacağız, dost ülkelerede aktaracağız sözünden sonra gelen, daha büyük tonajlılarında çalışması yapılıyor, bittiğinde hepsi şaşıracak emin olun derken acaba 1000+ km lik saldırı füzelerine mi gönderme yaptı acaba...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 22:34 
Üye

https://www.komplohaber.com/gundem/abd- ... 33450.html
ABD'nin 'S-400' tehdidine Türkiye'den karşı hamle! ABD ve NATO, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı hava savunma sistemi S-400’lere ilişkin F-35 savaş uçakları üzerinden tehditler savuruyor.
F-35’lerin planlandığı takvimde teslim edilmemesi halinde Ankara, bir dizi karşı hamleyi gündeme getirecek. Bunların başında, 2012’de Malatya-Kürecik’e kurulan AN-TPY-2 radarının kaldırılması geliyor.
ABD ve NATO Türkiye’nin Rusya’dan alacağı hava savunma sistemi S-400 ile ilgili ‘tehdit’ mesajlarının dozunu her geçen gün artırıyor. S-400’e ilişkin anlaşmanın imzalandığı ilk günlerde Batılı ülkelerde düşük perdeden seslendirilen itirazlar, ''Sistemin alınması halinde Türkiye’nin F-35 alımı tehlikeye girer'' noktasına kadar geldi.
ABD'nin S-400'ü bahane ederek F-35 savaş uçakları üzerinden Türkiye’ye şantaj yapmaya kalkması, Washington-Ankara arasındaki güven bunalımını daha da derinleştirdi. Proje başladığından buyana Türkiye’nin üretimine ortak olduğu beşinci nesil F-35 uçaklarının planlandığı takvimde teslim edilmemesi halinde Ankara, bir dizi karşı hamleyi gündeme getirmeye hazır. Bunların başında, 2012 yılında Malatya-Kürecik’e kurulan AN-TPY-2 radarının kaldırılması geliyor.
ANKARA GÖĞÜS GERMİŞTİ
ABD’nin F-35’lere ilişkin anlaşmaya uymaması ve Türkiye’nin hakkını açıkça gasp etmesi halinde, İsrail’e yönelik balistik füze tehdidi tehlikeli boyutlara ulaşacak. 1000 kilometre yarıçapta her türlü hava aracını belli bir yüksekliğe ulaştığı anda tespit edebilen Kürecik radarı, başta İran olmak üzere bölge ülkelerinden İsrail’e fırlatılabilecek balistik füzeleri önleme amacıyla kurulmuştu.
Türkiye’nin NATO ile anlaşma kapsamında topraklarına kurulmasına izin verdiği radar, Rusya ile İran’ın büyük tepkisini çekmişti. Moskova ve Tahran’dan yükselen tepkilere Atlantik İttifakı’nın güvenliği için göğüs germeyi göze alan Ankara, S-400’ler bahanesiyle ABD’nin yeltendiği F-35 şantajına boyun eğmeyecek.
İSRAİL TAMAMEN KÖRLEŞİR
İran topraklarının batı kısmı, neredeyse Tahran sınırlarına kadar olan bölge, Kürecik’teki radar sayesinde NATO’nun kapsama alanında. Bunun dışında benzer özellikteki radarlardan İsrail, Ürdün, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunuyor. Ancak İsrail’deki 1300 kilometre özellikli radar bile İran’ın ancak ‘sınırlarını’ gözleyebiliyor. Katar ve BAE’ye ABD tarafından kurulan ve NATO kapsamında olmayan radarlar da İran’ın güney bölgeleri için dürbün mahiyetinde.
ABD’nin F-35 şantajına devam etmesi ve Ankara’nın Kürecik’teki radarı kaldırma kararı alması halinde, İsrail’e İran’ın doğu ya da kuzeyinden fırlatılabilecek bir balistik füze için 'erken uyarı' ihtimali ortadan kalkacak. NATO ağına entegre edilmeyip kendi radarıyla otonom biçimde çalışacak olmasına rağmen S-400’ün F-35 projesine şantaj malzemesi yapılmasının Ankara’nın sabrını taşırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye, bazı parçalarını TAI-TUSAŞ’ın ürettiği F-35 savaş uçağından 2030’a kadar 116 adet almayı planlıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 22:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 04:10 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir takım yurt dışı kaynaklarda Birleşik Krallık'ın "bütçe sorunları" nedeniyle sipariş ettikleri F-35 sayısını azaltmayı planladığı temalı söylentiler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 08:48 
Akıncılar

F-35 işi yatarsa TF-X e kadar GAP filler olarak ne alınabilir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 09:14 
Süvariler

F-35 in alternatifi maalesef yok ama typhoon,rafele ,gripen dan başka da uçak yok zaten...Jf-17 ve su serisi uçaklar bize mantalite olarak da çok uzak ...Bu ihtimaller arasında en mantıklısı gripen olur, sonra da rafele.Tabi f-35 vermeyen abd bize f-16 ların motor yedek parçasını da o aralar verir mi bilmem.İşler oraya doğru gitmese barii.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 10:16 
Akıncılar

İkinci el typhoon 2 filo GAP filler olarak iş görür bence asıl kaynak TF-X e akar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2017, 15:41 
Akıncılar

F-35 Projesi ile tehdit etmek F-35'in diğer müşterilerini tedirgin edecektir. ABD'nin silah konusundaki tehditkar tavrın diğer ülkeleride rahatsız ettiğini düşünüyorum.

Peki F-35 ihalesinden çıkarılmak veya çekilmek sonucu ne olabilir. Aslında bir iki adet teslim edilmiş olsalar bile TF-X için
ilham olurdu bu anlamda projede teslime bu kadar yaklaşmışken bu noktaya gelmek bizim için büyük bir dezavantaj. Fakat ABD bize tehdit ile
yaklaşıyorsa bunu NATO - Türkiye meselesi değil, ABD - Türkiye meselesi seviyesinde tutmak gerekli. Şimdi hemen NATO=ABD demeyin.

NATO'dan biz çıktığımızda nasıl NATO'nun bir çok üyesi durumdan rahatsız olacak ve aslında NATO ciddi bir kayıp yaşamış olacak ise,
aynı şey şu noktada 100 kesin 16 opsiyonlu siparişin iptali ve ekonomik olarak mal edilecek 400 orta gövdenin başka bir üreticiye yeni bir maliyet fiyatı ile dönmesi demek.

Kürecik radarı ve İncirlik masada bunlardan sonra gelecek şeyler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2017, 17:25 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 02:29 
Akıncılar

F-35 ilham olacaksa gidip İngilizlerin uçaklarından alırız o İlhami. Bu saatten sonra bu uçaga nasıl güvenebilirsiniz ? Guvenemeyecegim uçağa 12 milyar doları neye vereyim ? Gider o parayı de TFX e yatırıp projeyi costururum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 21:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsrail Savunma Kuvvetleri ellerindeki F-35I filosunun savaş yeteneğini başarıyla kazandığını ve tamamen operasyonel hale geldiğini açıklamış. 1 yılda uçağı servise alıp operasyonel yaptı adamlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 22:51 
Süvariler

Olasi F35-B gecikmesi nedeniyle Harrier alinmasi gundemdeymis. TCG Anadolu icin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 23:14 
Süvariler

Kimde varmış ki Harrier. Yanlışım yoksa son AV8-B'leri ABD donanma yedek birliklerine almıştı İngiltereden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 00:36 
Süvariler

Harrier nereye alıyorsun, sonra ne olacak ? Bir sürü soru ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 00:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şimdi en azından B modeli V/STOL alacağımız kesinleşti. Biraz havada bir konuydu o netleşmiş oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 08:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Olasi F35-B gecikmesi nedeniyle Harrier alinmasi gundemdeymis. TCG Anadolu icin.
Janes'de Türkiye haberleri derleyen zat referansız desteksiz haber yazmış altı dolu gelmedi. Çok ciddiye almamak gerek

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 13:45 
Süvariler

Bizim F35'ler esas gelecek mi ?; iliskilerimiz hic normal degil. Trump gercekten deli cikti ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 14:29 
Süvariler

Bu hep böyle olacak. Ana muharebe sistemleri dış alımlarında ülkemizin sürekli karşılaşacağı bir durum. Bu nedenledir ki T/F-X Projesi bir kat daha önem kazanmakta. Mümkün olduğunca İngiltereyi bu projede daha fazla yer almasını sağlamaya yönlendirmeliyiz. Motor konusunu mevcut motor üzerinden hiç oynama ve geliştirme yapmadan ilk siparişlerin tıpkı Altay modelinde olacağı gibi hazır alım şeklinde yapılması zamanı kısaltmak ve risk payını en aza düşürmek adına faydalı olacaktır. Tabi aynı zaman diliminde de mevcut motorun ülkemizde üretim altyapısını kurmak mühendis eğitimleri ve know-how çalışmalarını da paralel surdurmeliyiz. F-35 verilir mi verilmez mi uluslararası yasalara göre de yorumlamak artık mümkün değil. Zira 1980'de BM'de alınan uluslararası bir kararı dahi önemsemeden kendi kararlarını kendi gücü oranında uygulamaya calışan bir ülke var artık karşımızda. Çıtayı F-35 için de diğer silah sistemleri için de çok yukarıda tutmamak lazım. İçinde bulunduğumuz konjonktur sürekli oranda silahlı kuvvetlerini güncel tutmayı gerektirmekte. israil'in F-35 kabiliyetleri hakkındaki açıklamaları bizi tek kaynak F-35 olarak görmeye itmemeli. Evet herşeyin en güzelini kullanmak güzeldir. Lakin bunun da bir siyasi askeri ekonomik ve politik bir bedeli vardır. Tıpkı Suudi Arabistan BAE ve Mısır gibi...

Hedeflediğin politika ve bölgesel güç alanlarınla yüksek teknoloji silah sistemlerini başka ülkeden alma arasında bir tercih yapacaksın.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 153 54 55 56 57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: lduni ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: