TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 May 2017, 16:14

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3562 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 168 69 70 71 72
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 13:21 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bu projeyi kendi dengi bir ulke ile yapsa ileride sıkıntı. Zamaninda niye Izmir'i Yunan'a birakir gibi yaptiysa ileride baska bir plani olabilir. Yada bizi proje ortagi sayip pazar yapmaya calisiyor olabilir ya da Avrupa'ya mesaj veriyor. En iyimser tahminim bizim uzerimizden tum Araplara satis yapmak. Avrupali ortaklarina ne satacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 14:51 
Üye

Bu projeyi kendi dengi bir ulke ile yapsa ileride sıkıntı. Zamaninda niye Izmir'i Yunan'a birakir gibi yaptiysa ileride baska bir plani olabilir. Yada bizi proje ortagi sayip pazar yapmaya calisiyor olabilir ya da Avrupa'ya mesaj veriyor. En iyimser tahminim bizim uzerimizden tum Araplara satis yapmak. Avrupali ortaklarina ne satacak.
Eurofighterı kime sattıysa ona satar. Tfx geniş iç silah hacmi ve uzun menziliyle kolayca multirole hava yer ağırlıklı bir uçağa evrilebilir.Zaten bu animasyonda sık sık belirtiliyor. Eurofighter a kardeş olabilir. Veya eurofighterın bir sonraki nesli için düşünülebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 15:13 
Üye

1- Finansman
2- Politik kararlilik
3- Teknik yeterlilik

seklinde siralarsak eger, olasi sikintilar neler olabilir?

1- Finansman : Turkiye'nin uzun vadede bu projeyi finans edebilme sansi azaliyor gibi gorunuyor. Ekonomide isler iyi gitmiyor ve borclarin faiz odemeleri bile endise verici boyutlarda.

2-Politik kararlilik : Bu konuda sikinti yok gibi gorunuyor ancak dis politia ile ilgili olarak yapilacak her yanlisin bu tur projeler icin destek aldigimiz yabanci ulke ve firmalarin projeden vazgecmelerine neden olacagini unutmamak gerekir. Dis politika olarak da cok iyi bir yerde degiliz, neredeyse bize abargo konsun diye ugrasiyoruz.

3- Teknik yeterlilik : Bu konuda da yurt disina ciddi sekilde bagliyiz. Radar ve bazi aviyonikleri kendimiz yapabilsek de ozellikle yazilim, fly by wire ve motor konularinda yeterli bilgi birikimi ve tecrubeye sahip degiliz.

Son tahlilde, biz her durumda ozgun F-16 uzerine calismayi devam ettirmeliyiz diye dusunuyorum. Bol miktarda yedek parca ve yedek motor ile desteklenen ozgun F-16 filolari, kendi muhimmatimiz ile bize nefes aldiracaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 15:59 
Süvariler

İngiltere kendi yoluna Avrupa kendi yoluna gitmiyor mu ? Hatta Almanya ve Fransa bile ayrı telden çalıyor. Almanya olmasa çoktan dağılmışlardı. Onun için dedim kime satacak artık diye. İngiltere normal olarak tarafını ABD'den seçti bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 20:10 
Akıncılar

ÖZGÜR projesi şu an yürüyor zaten arkadaşlar. Seneye gövde ömür uzatımını müteakiben, 33 F-16B30 uçağımızında ÖZGÜR milli donanım ve yazılım modernizesi yapılacak. Görev bilgisayarı, flybywire kumanda uçuş kontrol yazılımı vb. gereken herşey hazır geliştirilmiş ve denenmiş halde. Şimdiden MMU donanım ve yazılım tasarımı üzerinde çalışmalar başlamış halde. Yani tekerleği yeniden keşfetmeyeceğiz veya Star Trek gibi sonsuz bilinmeyene dalmayacağız...

Sizlere ilettim ama kimseden bir çıt çıkmadı, görmediniz herhalde; TEI milli motor işine girmiyor. Çünkü GE istemiyor. Al GE-F414'ü kullan diyor aynen -F110 gibi. Rolls Royce ile yapılan ortaklık ile Kale Kalıp, biraz Hürkuş gibi eni konu belli bir tasarım, RR motor alt yapısı tasarımı üzerinden, yeni bir güçlü motor tasarlayacak. Tasarım, mülkiyet hakları bizim olacak. Motor 25-30bin Libre aralığında güç üretecek, ki benim anladığım hedeflenen 26-28bin Libre civarı bir güç. Bunu en yetkili ağızdan öğrendim.

BAE elindeki jet uçağı tasarım ve test imkanlarını bize açacak, Şef o olacak ama yemeği pişiren biz olacağız. Temel bey gerçekten işi bilen bir insandır ve bu işe kesinlikle kefil bir halde kendinden emin, başarılabileceğini öngörüyor. Önümüzdeki siyasi, stratejik, ekonomik gelişmeleri bilemem ama şu an itibariyle Temel beyin mevcut öngörüsü ve değerlendirmesi bu yönde, kendisini bizzat tanırım inanmadığı, bilmediği birşeyi söylemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 21:27 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Adamlar orda babasının hayrına senle savaşmadı . Kendi kolonilerini korumak için savaştılar. O kilisedende kendi iç işlerine karıştırmamak için çıktılar. Hanım bahane . Hatta o sayede İngilizler şu an olduğu yerdeler.

Velhasıl, İngilizler bu uçağı fransızlarla da yapar almanlarla da . Bize ihtiyaçları yok. İlerde de bizle çıkarları çatışacağından neden en kritik projemizde kilit rol oynatıyorlar.
Ee işte bende onu diyorum çıkar söz konusu olunca ne din tanırlar ne ırk.Olması gerektiği gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 21:45 
Üye

Bu uçak için kötümser bakan arkadaşları anlamıyorum. Yani bakılır da bu kadar kötümser bakılmaz :) Ha biz direkt bir F-35 muadili yapamayacağız belki ama ileriki dönemde içi doldurulabilecek bir uçak yapacağız ve kabiliyetleri de hiç azımsanmayacak bir ürün olacak.
Fakat ben başlığın diğer kardeşine Jet Eğitim Uçağına değinmek istiyorum.
Muhtemelen bizim kullanacağımız alet Snc-Tai ortaklığının Amerika için üreteceği uçak :) Ama hala ses yok bu şeyden. Olmazsa diğer katılımcılardan olası bir devşirme mi yapacağız acaba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 22:07 
Süvariler

Merhaba arkadaşlar,
İngiltere nin babasının hayrına bir iş yaptığını duyan yada gören varmı?
Bence adamlar gelecek için kendilerine yatırım yapıyor, bu uçağı yada bu uçağın tasarlandığı süreden edinilen bilgi ve tecrübe yi riske girmeden edinme fırsatı yakalamış olacak, unutmayalım uçak muhtemelen seri üretime girdiğinde ürettikleri Ef 2000 bayağı eskimiş olacaktır. Adamlar Tornadoları ve Ef leri de diğer ülkelerin bütçelerini kullanarak hem teknolojisini geliştirdiler hemde uygun fiyatla Modern Uçak sahibi oldular.
Bizde bu yoldan epey kazanım elde edebiliriz.
Herhalde İngilizler önümüzdeki 20 yılda bizimle çatışma riski olacağını öngörmüyor

Bizim için burdaki risk İngilizlerin bu işi ortalarında işi yokuşa sokup çok uzun süre böyle bir işe girme azdırıcı kırabilir.
Önemli olan dizginleri elden bırakmamak, adamlar geçmişte galiba bizimle gemi yapmakta istemişlerdi.

Birde şu var, adamlar avrupabirliğindende Almanların hegomanyasından ve Ruslarla olan yakınlığın dan çok rahatsızlık duyuyor, kendilerine müttefik de arıyor olabilirler.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 22:38 
Akıncılar

Risk bizim abd ile yaşayacagimiz sıkıntınin İngiltereye yapacagi etkidir, İngiltere bağımsız hareket edemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 22:46 
Üye

Abd ile çatışma yaşamayan yoktur.Abd ile çatışmayı yönetemeyen vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2017, 23:23 
Üye

Faiz ödemeleri bile endişe verici boyutta demişsinizde 2 sene ülke genelinde ulaştırma ve altyapıya yatırım yapmasak ciddi bir kaynak meydana çıkar. Özellikle İBB'nin yatırımları çok ciddi miktarlarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 12:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Muhtemelen bizim kullanacağımız alet Snc-Tai ortaklığının Amerika için üreteceği uçak :) Ama hala ses yok bu şeyden. Olmazsa diğer katılımcılardan olası bir devşirme mi yapacağız acaba.
Amerikan eğitim uçağı ihalesini diğer bir firmanın kazanması muhtemeldir. Bu durumda bizim önümüze iki seçenek çıkıyor. Amerika ile offset anlaşması yapıp kazanan uçaktan satın almak ve aynı zamanda o uçağa parça üretmek veya SNC-TAI uçağını üretmek. Hangisi daha kârlı olur tartışılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 15:31 
Süvariler

Onun aerodinamik olayları, uçağın stabilizasyonuna etkisi , falan fişmekan bir dünya şeyi var. Hava araçları ile meşgul arkadaşlar daha iyi bilir. Gövde içi sorun olmaz diye düşünüyorum ama kanat altı pek olası değil. Hatta füze uçak ile aynı doğrultuda ateşlenmek üzere tasarlandığı için F 22'lerdeki sidewinder podu gibi bir şey gerekir. Stabil atış için.
Sadece makineli tüfek olsa bile yeterli, nişancı geriye de doğru da ateş edebilirse yeterli. Füzeden bahsetmemiştim. Bu hava aracını çok karmaşık hale getirir, faydalı yükün de azalmasına neden olabilir, aerodinamik açıdan da çok sorunlu olur.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3562 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 168 69 70 71 72

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: csar ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: