TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 May 2017, 01:05

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 571 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 18 9 10 11 12
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: IDEF '17
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 13:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Evet. Farklı isimler ile sadece. KNT-76 MPT'nin DMR modeli, 717 de 5.56 tüfekleri.
717 7.62 olacak ben mi yanlış hatırlıyorum ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 15:18 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Siz yanlış hatırlıyorsunuz. Fuarda 717 ismi ile yer aldı.

Mam-15
MPT-76
KNT-76
MPT-717

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 15:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kaan 717 7.62x51 hocam az önce fotoğraflarda da gördüm. Farklı silahlardan mı bahsediyoruz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2017, 15:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Siz haklısınız. Şimdi katalog alan arkadaşlarıma sordurttum. MPT-55 5.56 olan.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 00:10 
Süvariler

Kablo,alüminyum vs gibi parçaları satan geliştiren firmalarda vardı fuarda tabi.Ama pek ilgi görmüyorlar haliyle. Peki bu firmalar orada satış falan yapabiliyor mu? Müşteri potansiyeli var mı? Yoksa sadece görünmek reklam yapmak için mi oradalar?
Hitap ettikleri kitle üretim ve bakım onarım yapanlar. Sadece tank top görmeye gelenleri pek cezbetmiyor haliyle. Bir kaçıyla güzel görüşmelerimiz oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:24 
Akıncılar

Alıntı:
Ben de bırkac gozlemımı yazayım fotolardan edındıgım bılgıler ıle.....Hava hava fuzelerı ıle ılgılı daha cok bılgı edınmemız gerekıyor. Hangı asamadalar bılemıyoruz ancak kısa menzıllı fuzede TVC oldugunu fotolardan gorebıldım cok ıyı bır ozellık.. SAGE nın coklu salanları ve gudumlendırılmıs KGK ve Mk82 lerı de cok ıyı urunler bu adamlara abanmak gerek....ancak orada ne gıbı bır ekıp ıdame ettırılıyor halen emın degılım...Hv Hv fuzelerının ısımlerı de aklımı karıstırdı...Goktug-SAhın mı Gokdogan Bozdogan mı tam anlayabılmıs degılım su ana dek...Tank Modernızasyonu olarak mutlka NG secılerek acılen baslanmalı M60T mod da guzel ve faydalı gozukuyor ancak fuze lazer gudumlu olmadıgında bu sıstem ne kadar ıse yaraycak emın degılım....Keske MILDS gıbı ısık spektrumlarını kapsayan bır MWS sıstemı gelıstırılebılse o zaman tup gudum sıstemlerıne karsı bır tedbır gelıstırılebılırdı.
Ben kısa ama öz bilgiler ile cevaplayayım;

GÖKTUĞ füzeleri şu an tasarım doğrulama ve test seviyesinde, Thrust vectoring test edilmiş ve doğrulanmış (ki bu bile başlı başına muhteşem bir eşik) roket motoru ve mid course güdüm kontrol konusunda hiçbir sıkıntıları yok, artık bu konular aşılmış halde. Final güdüm IIR başlık Tübitak Sage ürünü imiş, Aselsan değilmiş. Radar başlık ve güdüm kiti için Aselsan bekleniyor. Henüz teslimat yapılmamış. Çok yakında uçuşlu testlere başlıyorlar. Gerçektende İDEF2019'a nihai üretime hazır bir ürün ortaya koyacaklarına inançları tam, gayette kendilerinden eminler. Hepsi pırıl pırıl genç mühendisler. AIM 9X block 3'ün GÖKTUĞ IIR kabiliyetini hedeflemekte olduğunu söylediler. O derece en son nesil bir ürün geliştirdiklerinden eminler. Füzenin menzili gerçekten mevcut AIM9X'ten uzun.

NG düşünülmüyor. M60T'lere yapılan modernizasyon sadece bu gördüklerinle kalmayacak, el altından ihalesine çıkılan Aktif Koruma Sistemi tedariği ile kısa bir süreçte muhtemelen İsrail menşeili TROPHY takılacak hepsine.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:39 
Akıncılar

Alıntı:
BOZOK MAM-L tıpı bır bomba ancak Dıger ınce olan nedır bır arastırmak lazım...ORKA harıka bır gelısme....TBF lerımız de artık gudumlu hallerı ıle gercek tehdıt degerı arz eder hale geldıler...Radar teknolojımız olgunlastı ve artık elle tutulur urunler vermeye basladı ve bu cok cabuk gerceklestı....ATMACA ve AKYA nın durumunu bılemememız buyuk bır eksıklık fuar ıcın. Artık bu saatten sonra bu urunlerın elle tutulur sekılde kullanım konseptlerının gelıstırılmesı (Bu cok onemlı bır husus) ve suratle envantere alınması gerekıyor....Bazı kara araclarının envanterde yer alması ıcın sadece maddı olanak degıl bazı TMK degısıklıklerının ve kullanım konseptlerının de olustutulması gereklılıgını de goz onunde bulundurmamız gerek....ve artık bıraz yavaslayalım urunlerı endustrılestırelım. Sonra devam ederız. Yoksa uretıcıler de kullanıcılar da bu cesıtlılık ıcınde bogulacak dıye dusunuyorum.
BOZOK, MAM-L bildiğin OMTAS/UMTAS'ın roket motorsuz halleri. Diğer ince olan dediğin CİRİT'in roket motorsuz hali. :)

ATMACA ve AKYA doğrulama testlerindeler, seri üretime hazırlanılıyor. İ sınıfından itibaren ATMACA/HARPOON ikilisi konulacak fırkateynlerimize. ATMACA tüpü biraz daha geniş ebatlı olacak. ASELSAN'ın yeni hafif torpidosuda geliştirme aşamasında, gemi üstü ve uçaklardan atılmak üzere tasarlanmış halde.

RADAR konusunda gerçekten modern teknolojinin geldiği eşik aşılmış halde. Süratle her tür radar üretimi geliştirilmekte. HvKK yeni nesil mobil radar projesinde 600km menzil hedeflenmekte. :shock: Aselsan ÇAFRAD projesinde takvime uygun 4 sene sonra nihai ürün teslimi hedefliyorlar ve bunun değişik platformlar için ölçeklendirilebilir varyasyonlarınıda planlıyorlar. KALKAN radarı yeniliklerin yansıtılması ile hem performans hemde mekanik olarak iyileştirilmiş ve hafifleştirilmiş versiyonu ile üretimde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:44 
Akıncılar

Alıntı:
Seri üretimde iki adedi teslim edilmiş.
Şu an eldekileride değiştirecek şekilde seri üretime geçmiş halde. Detay kritik parça üretiminde millileştirme yapılıyor. IR soğutucu için milli çözüm geliştirilmiş halde. CATS özelliği mercek kullanmaması, o kabiliyet zaten mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 04:54 
Akıncılar

MPT-76/55 ve varyasyonları olayına girersek; Ben açıkçası MPT'yi çok sevemedim. Kaba ve ağır bir silah. Detay işçiliği kötü falan değil, gayet güzel ama diğer üreticilerimizin SARSILMAZ olsun, KALE KALIP olsun, TİSAŞ olsun vb. hepsininde AR-15 bazlı tüfekleride gayet güzel, hafif ve kullanışlı. Bence testleri geçerek, kriterleri sağlayan hepsindende tedarik edilmeli. MKEK bu işten çekilmeli artık veya ayrıcalığı olmamalı. Sanırım dediğimizde oluyor, sipariş aldıklarını söylediler ordu ve/veya polisten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 08:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben kısa ama öz bilgiler ile cevaplayayım;

GÖKTUĞ füzeleri şu an tasarım doğrulama ve test seviyesinde, Thrust vectoring test edilmiş ve doğrulanmış (ki bu bile başlı başına muhteşem bir eşik) roket motoru ve mid course güdüm kontrol konusunda hiçbir sıkıntıları yok, artık bu konular aşılmış halde. Final güdüm IIR başlık Tübitak Sage ürünü imiş, Aselsan değilmiş. Radar başlık ve güdüm kiti için Aselsan bekleniyor. Henüz teslimat yapılmamış. Çok yakında uçuşlu testlere başlıyorlar. Gerçektende İDEF2019'a nihai üretime hazır bir ürün ortaya koyacaklarına inançları tam, gayette kendilerinden eminler. Hepsi pırıl pırıl genç mühendisler. AIM 9X block 3'ün GÖKTUĞ IIR kabiliyetini hedeflemekte olduğunu söylediler. O derece en son nesil bir ürün geliştirdiklerinden eminler. Füzenin menzili gerçekten mevcut AIM9X'ten uzun.

NG düşünülmüyor. M60T'lere yapılan modernizasyon sadece bu gördüklerinle kalmayacak, el altından ihalesine çıkılan Aktif Koruma Sistemi tedariği ile kısa bir süreçte muhtemelen İsrail menşeili TROPHY takılacak hepsine.
Leo 2A4 ler yerine neden inatla M60ları modernize ediyoruz anlamıyorum , Trophy takılacaksa NG modernizasyonu yapılarak Leolara takılmalıydı bence

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 08:46 
Site Başkanı

Leo 2A4 ler yerine neden inatla M60ları modernize ediyoruz anlamıyorum , Trophy takılacaksa NG modernizasyonu yapılarak Leolara takılmalıydı bence

Bizim ordunun klasik huyudur istemezuk modu.

Bakın görün Altay-AHT ninde sonu Leo 2 NG gibi olucak.Bizde geliştirilen sistemlere karşı bir anti sistem var istemiyoruz bir türlü M60 hepsinden daha üstün bir sistem büyük ihtimal.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 08:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Patton larla Leo ları karşılaştırıp bu daha eyi diye pattonları gösteren adam dolu ordu da. Normaldir yani. Artık nasıl bir kara sevda ise.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 08:56 
Akıncılar

Patton larla Leo ları karşılaştırıp bu daha eyi diye pattonları gösteren adam dolu ordu da. Normaldir yani. Artık nasıl bir kara sevda ise.
Eğer M60T ile Leopard 2A4'ü karşılaştırdıysa FKH'dan dolayı epey hakkı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 09:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Genel anlamda M48 ler dahil. FKH dan öncede vardı bu sevda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 10:14 
Akıncılar

Yenemedik "Alaman dangı eyidir.."i..

İyidir herhalde de, iyisini alırsan...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 12:24 
Akıncılar

Aslında şu eldeki diğer klasik çıplak M-60A3 ve bilumum zırhlı araçlar için Roketsan tarafından geliştirilen Reaktif zırh paketini, Leo2A4'lerimize de uygulamak lazım. Madem NG yapmıyorlar, bunu ilave etsinler bari...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 16:18 
Akıncılar

Yazarımız Hakan Kılıç, Göktuğ - Türkiye'nin yerli hava hava füzelerini anlattı
http://www.kokpit.aero/hakan-kilic-goktug-fuzeleri

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 17:02 
Üye

Forumumuzu tebrik ediyorum, verdiğiniz emekleriniz için varolun!
Doğrusu benim için tam bir görsel şölen oldu fuar paylaşımlarınız.
Keşke uzun metraj yerli basından da kaliteli ropörtajlar ve teknik bilgiler alabilseydik, buna da şükür ama.
10 yıla yakın bir süredir amatörce meraklandığım bir alan milli savunma sanayimiz ve henüz bebek aşamasındayken duyduğum, okuduğum projelerin yüzlerini görmek, büyüdüklerini, olgunlaştıklarını ve seri üretim arefesine ulaştıklarına şahit olmak doğrusu müthiş bir duygu benim için...
Teknik, ekonomik, sosyolojik ve stratejik değerlendirmelerinizi ise ilgiyle okuyor ve takip ediyorum tabi. Eleştirel yaklaşımlarınız umarım yarınlarımıza ışık tutar.
Şimdilik içimdeki tek endişem, devletimizin yeniden bir "Marshall" yardımları türevinden bir tür engelleme politikası içerisine sokularak anlamsızca yapılan tüm bu gelişmelerin, gösterilen tüm bu fedakarlıkların, tecrübelerin ve kazanımların önünün kesilmesi arkadaşlar...
Umarım böyle bir şeye müsaade edilmez...
Tekrardan emeği geçen her forum üyesinin emeklerine sağlık, kendi adıma çok teşekkür ederim...
Varolun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 19:16 
Akıncılar

A3 ler için yapılan reaktif modernizsyonu bence yetersız olabılır. Tabıı ılk bakısla..Plakalar bıraz ınce ve afakı konumlandırılmıs gıbı....agırlık sorun yaratıyor olabılır....pekcok faktor bırbırını etkıler tank isinde, dengeyı cok bozmak ıstemıyor olabılırler bu konuda...T lere uygulanacak Lazer ikaz sıstemı ıle ılgılı cekıncelerımı daha once belırtmıstım bu konuda endısem devam edıyor...2A4 lerın de NG ye modernızasyonu ıcın ıse elımde olsa haywanlar gıbı bastırırdım. Cok elzem bır konu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 22:11 
Süvariler

Kartal savunma yok muydu fuarda? Kamikaze İHA yapan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 22:22 
Akıncılar

Alıntı:
XQ-06 Fi hiç dikkatimi çekmedi (Ben görmedim). Alpagu peşinde koştuk .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 22:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

2 Mayıs günü sosyal medyadan "IDEF fuarı katılımımız maalesef iptal olmuştur. Gelişme için özür dileriz." Diye bir mesaj yayınlamışlardı. Katılmadılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 571 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 18 9 10 11 12

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: