TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 Haz 2017, 05:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 03:25 
Akıncılar

Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Murad Bayar'ın cumartesi günü İzmir SinerjiTürk toplantısında yaptığı konuşmadan bir bölümü burada duyurmak isterim. Bir röportaj olmadığı için burada olması doğru mudur bilmiyorum. Araştırdım daha uygun bir yer de göremedim.
Sayın Bayar özel sektöre yönelik olarak hayal kırıklığı ve güven sıkıntısı yaşandığını, özel sektörü yeniden şekillendirmek gerektiğini söyledi. Dergimizin bu konudaki özel sorusuna ise konu bir süre tartışılsın diyerek sessiz kaldı. Önemi bir konuşma olduğunu düşünerek buraya taşımak istedim. Konuşmanın ilgili bölümü http://www.c4defence.com internet sayfasında yer alıyor. Tam link http://www.c4defence.com/tr/haber/bayar ... -soguk-dus

Saygılarımla
Özgür Ekşi
C4Defence Dergisi
Yardımcı Genel Yayın Yönetmeni

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 03:48 
Akıncılar

.Müsteşar Bayar bu konuda bir süre sessiz kalacağını belirterek, “konunun tartışmaya açılmasını ve tartışmayı görmek istiyorum” dedi
Sayın Bayar tartışalım demiş ama kimler nasıl belli değil. Herşeyin kapalı kapılar ardında gerçekleştiği, kamuoyunun hiç bir zaman yeteri kadar bilgilendirilmediği bir ortamda, hangi bilgi ile neyi tartışacağız. Konunun uzmanlarının bile istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabileceğini zannetmiyorum. Hele üstü örtülen (iyi niyetle olsa bile) bir çok şeyi hesaba katmıyorum bile.

Sayın Müsteşar'ın umduğu şeyi bu şekilde alabileceğinden şüpheliyim.

Sonuçta, fili tanımlamaya kalkmayalımda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 05:49 
Uzaklaştırıldı

Ben özel sektörün yaptığı ürünlerde çok ciddi standart sıkıntısı görüyorum. Askeri ürün diye yapılan çoğu ürün uzaktan yakından askeri olamayacak kalitede. Müsteşarlık biraz daha aktif yönlendirmeler yapabilir.

Kendimden örnek vermek gerekirse bir ar-ge projem var. Bunun standartlarının ne olması gerektiği konusunda emin değilim. Atıyorum DO-178C DAL A yazılım seviyesinde yaparsam maliyeti %50-%70 arası artacak. TSK maliyet yüzünden geri çevirebilir. DO178C hiç kullanmazsam ucuz olcak ama TSK kalite yüzünden almayabilir.

Bir başka örnek çalışma sıcaklığı olarak verebilirim. Envanterde -20 +55 derece celcius sıcaklık aralığında çalışan insansız hava aracı var. -55 +125 derece askeri çalışma sıcaklık aralığında bir ürün yapmak istersem maliyeti 2 katından fazla oluyor.

Askeri standart testleri yine ayrı bir konu. Bu konuda bir tavsiyem olacak. Türkiye'de MIL-STD testleri oldukça maliyetli ve çoğu kobinin bu rakamları devlet desteği olmadan vermesi imkansız. Bu testlerin ücretleri düşerse daha çok ürün teste girer ve kalite yükselir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 10:38 
Akıncılar

Hocam kalite standart başka konu. BMC'dn bahsedilmiş orada, ama beri tarafta sen adamın kazandığı ihaleyi aldın elinden. Üstelik olmazsa olmaz diye çizdiğin yol haritasına ihanet ederek. Özel sektör nasıl güvensin sana.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 11:14 
Üye

Hükümet eliyle dinamikleri değiştirilen ve hükümet inisiyatifi ile dizayn edilen özel sektör ve sektörlerin paylaşımının ülke menfaatleri gözetilerek yeniden yapılandırılması

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 16:00 
Akıncılar

Çok beklenmedik bir şey değil. Sektörde uzun süredir konuşulan bir şey bu.
Hem ana yüklenicilikte hem de alt yükleniclikte çok ciddi hayal kırıklıkları yaşadı SSM ve San'lar.

Çok su kaldırır bu. Alo Fatih'li ya da Fatih'siz, bu bir sıkıntı ve bunu çalışmamız gerekiyor. SSM'nin sanırım daha fazla enerji ayırması gerekecek bu işe. Daha doğrusu belki farklı bir program yönetimi anlayışı ile.
Hoş, rekabetin ve başarımın bir acaip algılandığı bu ülkede bu da nasıl olacaksa?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 17:14 
Akıncılar

özel sektörü yeniden şekillendirmeye gerek yok.... Kendilerini şekillendirsinler
Çok güldüm
Bu sektör şaibeleri sevmez, duymazdan gelenlerle de hiçbir yere varılmaz. Tez zamanda gidişleri olur dönüşleri olmaz umarım

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 18:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Biraz "sahibinin sesi" olmuş herhalde bu aralar atama fırtınalarından dolayı koltuk kaygısı duydu.

" BMC’de yaşadık. Şirket bir miktar mali zorluğa düştüğü zaman sahibi Türkiye’nin en büyük sermayedarları hemen şirketi ortada bırakıveriyor. Denizcilik sektöründe çok benzer bir yönetsel kalite zafiyetini gördük çalıştığımız bütün oyuncularda"

BMC nin neden bu halde olduğu ortada Çukurova grubunu savunacak değilim ama Yandaş şirketlere yapılan kıyaklardan desteklerden almadı onlar. Özelleştireceği için hele ki yandaş bir grubun alması söz konusu olduğu için özellikle vurgulamakta fayda görmüş.

Denizcilik sektöründe ki lafını çok uzatmayalım direk başbakanla Metin Kalkavanarasındaki telefon konuşmalarına bağlayalım. Zaten sahibinin sesi kısmıda bence bu.
Sahil güvenlik ve Çıkarma gemilerinde sorunlar yaşanmıştır doğrudur ama bu sorunlar MİLGEM'in inşaa ve kabulleri sırasında yaşanan sorunlar kadar çok ve sofistike sorunlar değildi... Koç grubuna çamur atmak için önceki yaptığı gemilerde sorun yaşanmıştı zaten mazeretini kullanacakları biliniyor ve dile getiriliyordu AKP tarafından.
Koltukta bir süre daha kalmak için yakışmayan bir konuşma olmuş. Zaten ben malı almanlara satıyorum onlar memlekete geri satıyor. Böylece kalite sorunu yaşamıyoruz vesselam...
Artık ne anlarsanız...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz