TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 84 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:28 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Amerikali istedigi an Almandan da iyi dizel denizalti da, tank da uretebilir.. Platformlarin incik boncuguna takilirsaniz oyle degilmis gibi gelir.. Ama Amerika dediginiz sey ileri, 30 sene ileriye bakarken topyekun ve denizasiri bir muharebe tasavvur etmek zorundadir.. 55 kalibre namluyu da olmazsa olmaz gorurse, gider kulesinde degisiklik yapar.. Takar, gezdirir.. Nasil ki Alman 52 kalibre obus yaparken Amerikali 39'la takiliyorsa, bunun da bir lojistik meali vardir..

Gunun sonunda, "Amerikali 50 sene sonrasini planliyor" hurafemizde direksiyonu kesin olarak bu adamlarin tuttugu yanilgimizdir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:41 
Akıncılar

Amerikali istedigi an Almandan da iyi dizel denizalti da, tank da uretebilir.. Platformlarin incik boncuguna takilirsaniz oyle degilmis gibi gelir.. Ama Amerika dediginiz sey ileri, 30 sene ileriye bakarken topyekun ve denizasiri bir muharebe tasavvur etmek zorundadir.. 55 kalibre namluyu da olmazsa olmaz gorurse, gider kulesinde degisiklik yapar.. Takar, gezdirir.. Nasil ki Alman 52 kalibre obus yaparken Amerikali 39'la takiliyorsa, bunun da bir lojistik meali vardir..

Gunun sonunda, "Amerikali 50 sene sonrasini planliyor" hurafemizde direksiyonu kesin olarak bu adamlarin tuttugu yanilgimizdir..
ABD'yi süper cözmüssün @HDS, sirf Almanya'ya gol atacagim diye yine sübjektif fikirlerini had safhada abartarak ve kaprislerinin kurbani olarak sayginligina yeniden gölge düsürmüssün.

Mevcut netice bu manidar teorinle celisiyor maalesef.
ABD bugün ne dogru dürüst bir konvansiyonel denizalti yapabiliyor hatta bu teknolojiyi nükleere yöneltmekten unuttu, nede tarihinde Almanlardan daha iyi bir tank yapabildi ve yapabiliyor (Komik Sherman örnegine girmeyelim simdi lütfen, o yeniden polemik yaratir).

Netice itibariyle, ekonomi ve sanayisi % 99 sivil odakli Almanya da istese bir cok askeri seyin alasini yapar, hatta daha iyi nükleer silah ve mühimmat yapar.

Bu tür bir bilim adamina yakismayan gayri-bilimsel polemikler, afedersiniz "benimkisi seninkisinden daha uzun" gibi bir nevi idrar yarisina benziyor, sirf bir nevi inat ve maydanoz dograma sevdasi yüzünden.
Hani cocukken "benim babam senin babani döver" denilirdi ya, o kadar basit ve zavalli, caresiz bir sözde argüman bu.

ABD asla daha iyi bir tank veya konvansiyonel denizalti yapamadi, yapamiyor ve yapamayacakta (Alman AIP takatli denizaltilarindan nefret ediyorlar, Leopard 2 zirhini hala cözemediler Ispanyol St. Barbara'yi satin almalarina ragmen..).
'Yok efendim, o maasallahi olan ABD'liler her seyi yapar, yapardi, istese alasini yapar, ABD bu acidan süperdir..' bunlar cok basit tezler.

Yaptimi yapmadimi, yapiyormu, yapamiyormu? Yok belki yapacakmismis? Eh belki ama hep geriden takip bu alanlarda. Gerisi maydanoz ve polemik.
Lütfen forumun kalitesini sen bari düsürme kanimca sirf inat ve kapris gibi bazi tam cözemedigim motifler yüzünden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:48 
Akıncılar

Hocam ne polemigi yahu.. Amma uzatmissin..

Amerika'da bir dizel denizaltiyi yapmaya gereken her sey var.. Bu tercihlerle ilgili bir sey.. Almanya da oturup kafayi kirsa, epey bir sure sonra bir ucak gemisi yapabilir.. Kanada'dan, Italya'dan falan bahsetmiyoruz ki..

Biz de bilimadami isek, birak da bunu tartabilelim Hocam.. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:55 
Süvariler

Dünya'da Rusya Federasyonu Ve Çin Halk Cumhuriyeti Dahil Hiç Bir Deniz Kuvvetleri ABD Donanmasına Karşı Koyabilirmi (?) Bence Hayır

Dünya'da Şuanki Verilere Bakarak Rusya Federasyonu Ve Çin Halk Cumhuriyeti Dahil Hiç Bir Ülke ABD Tank Taburlarına Direne Bilirmi (?) Bence Hayır

Önemli Olan En İyisini Yapmak Değil , İşini Göreni Yapmaktır , ABD'nin İhtiyaçlarına Cevap Veriyormu Ona Bakmak Gerekmez Mi (?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:56 
Akıncılar

Hocam ne polemigi yahu.. Amma uzatmissin..

Amerika'da bir dizel denizaltiyi yapmaya gereken her sey var.. Bu tercihlerle ilgili bir sey.. Almanya da oturup kafayi kirsa, epey bir sure sonra bir ucak gemisi yapabilir.. Kanada'dan, Italya'dan falan bahsetmiyoruz ki..

Biz de bilimadami isek, birak da bunu tartabilelim Hocam.. ;)
Iste benim söylemek istedigim de bu. Almanya, ABD, Japonya ve Cin'den sonra dünyanin en büyük ekonomisi.
Hatta düyada ihracat/eksport sampiyonu Cin'den de önce.
Almanya'nin misal askeri acidan cani yansa bugün, sratejik olarak hammade ve enerji sorunu olsa dahi dünyanin bir nolu askeri gücü olur, bu sosyopolitik ve siyasi acidan pratikte söz konusu olamayacaksada.

Yani Almanya istese elbette rahatlikla ucak gemisinin alasini da yapar. ABD de istiyor ve denizalti ve tank zaten yapabiliyor. Benim söylemek istedigim, burun farkiyla Almanya'nin önderligini bu alanda asla gecemeyecegi iddiasi.

Ülkesinde ithal kabaca 500 bin Avrupa menseili mühendis barindiran ve zamaninda neredeye ana dili Almanca olmak üzereyken kil payi Ingilizce olan bir ABD'den bashsediyoruz burada.
Neyse konuyu ABD/Almanya cekismesine getirmek son derece yanlis.

Benim tezim tank ve konvansiyonel denizalti üzerineydi.

Netice itibariyle Almanya atom bombasi ve nükleer mühimmati, ucak gemisi ve uzay mekigini rahatlikla yapar (ki kismen yapiyor uzay konusunda mekigi olmasada). ABD de konvansiyonel denizaltiyi ve tanki yapiyor rahatlikla. Ama pratikte 600 milyar dolara yakin savunma bütcesiyle o ABD, hala dünyanin en iyi tankina sahip olamadi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:56 
Uzaklaştırıldı

Dünya'da Rusya Federasyonu Ve Çin Halk Cumhuriyeti Dahil Hiç Bir Deniz Kuvvetleri ABD Donanmasına Karşı Koyabilirmi (?)
Rusya korsanlara zar zor karşı koyabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 03:04 
Akıncılar

Bu arada mutlu edecekse; "En buyuk Almanlar!.." Bana ne yahu.. Sanki Amerikali cebime para koyuyor bunlari soylemem icin.. Iki ulkenin de sanayisinin dibine kadar girince insan bunlari soyleyebiliyor.. Biri baska bir sey istiyor, onu yapiyor.. Iyi kotu, dogru yanlis.. Belki yanlis tercihler yapiyor.. Ama yapiyor.. Iki ulkenin de seferber edebildikleri dusunsel ve mekanik kabiliyet inanilmaz boyutlarda.. Ama konsantrasyonlari baska yerlerde olabilir..

Nihayette ABD'nin tankina gaz turbini koyarken de cesitli sebeoleri vardi.. O sebepler de bu tercihi, halen bosa cikarmadi.. Bir tankin giderleri icinde akaryakit maliyeti halen cok dusuk.. 2001'den beri iki ayri Asya cephesinde ise o yakitin bir yere ulastirilmasinin maliyeti enteresan bir hale geldi.. Ama yine de temiz suyun cok daha yuksek miktarlarda cepheye ulastirilmasinin maliyeti yannda mutevazi kaldi.. Adam o AGT-1500'lerin bakimini sahrada yapiyor.. Yarim gunde sokup takiyor.. Bunu da Irak'in bilmemneresinde yapiyor.. Motoru 20 dakikada elle tasinabilir buyuklukte parcalara ayirabiliyor.. Ayni sekilde degismesi gereken parcasi bir buyuk koliye sigiyor.. Her seyden birer tane var.. Falan filan..

Yani, Almanya gibi, Hollanda falan gibi iki uc tabur askerle buralara gider, sonra pesiniz sira getirdigniz 3-5 tankin idamesine kafayi takabilirsiniz.. Obur adam Afganistan'daki ileri karakoluna jenerator icin mazotu nasil ulastiracagina kafa yoruyor..

Bambaska algilar, bambaska skalalar.. Bu zeminde tartmak gerek ikisini de..

--------

Bu arada, M1A3 olmamis.. Bizim forumdaslardan ogrendim bunu da.. Kule zirhini egimli yapmamis salaklar.. Yahu yil olmus 2012, halen ettiklerine bak.. Bu Amerikalilar hakikaten malmis..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 03:09 
Akıncılar

Bu arada mutlu edecekse; "En buyuk Almanlar!.."
Mutlu olmadim. Umarim tatmin olmus ve rahatlamissindir, zira Almanlar da benim cebime para koymuyor bunlari yazayim diye, bilakis sana nazaran ben kelle koltukta dolasiyorum ama sen bunlari asla bilemezsin.

Biz bölücü terör örgüt ile bire bir mücadele verirken, senin askerligini yapmamisligin bir yana bunlar baska konular.

Dünyada gelistirilen yüzlerce tanktan sadece istisnaen T-80'nin bazi modelleri, Isvec'in garip eski Stridsvagn 103 tanki ve ABD'nin daha da garip M1 Abrams sersinin benimsedigi garip "seyler" disinda kimse tank icin gaz türbini öngörmemis, adamlar Türkiye'ye Abrams satmak icin MTU dizel/karma yakit motoru entegre etmek icin cirpindi durdu, sen hala ABD icin kirk dereden su gertiriyorsun, insaf.

Tamam anladik ABD hayranisin, belki kapagi oraya atmak gibi bir rüyan var, bu da dogaldir ama biraz daha objektif olmaya calissan diyorum.

Nereden cikti bu gaz türbin sevdasi simdi sirf ABD avukatligi sevdasindan dolayi?

Bu arada o son mesajindaki ilk cümle, ne kadar cabuk zaaafiyet göstererek basitlestiginin bir endikatörü olsa gerek ve bu hususta maalesef diyorum.
Iyi geceler ve tatli rüyalar bilim adami..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 03:15 
Akıncılar

Hocam rica edecegim baslama yine ayni seylere..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 03:18 
Akıncılar

Maalesef kutuyu actiran senin bana göre provokatif ifadelerin oldu, daha aheste yaklassaydin, daha bilimsel tartisabilirdik ama böyle olmuyor ve bundan asla mutluluk duymuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 03:25 
Akıncılar

Alıntı:
Maalesef kutuyu actiran senin bana göre provokatif ifadelerin oldu, daha aheste yaklassaydin, daha bilimsel tartisabilirdik ama böyle olmuyor ve bundan asla mutlu degilim.
Hocam buyuk ve tecrubeli olan siz degil misiniz?.. Tecrubeli insanlar hemen gaza gelmezler aslinda.. Galeyana gelenler de kontrol disi seyler yapar, sonra sucu baskasina atarlar..

Ben de bunca dinanimli adamdan, bu kadar kalsamli yazidan boyle seyler beklemedigimden hayal kirikligina ugramis olmaliyim.. Kucugum ya.. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 04:35 
Uzaklaştırıldı

Özge Kılıç Suriye sınırına yerleştirilen M-60 tanklarının harbe hazırlık oranı (%50), basına göre sayısı (250) ve 99 da sevk edilebilen tank miktarı (50) ile ilgili yorum yaparken ironimi yaptı yoksa benmi yanlış anlıyorum ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 04:48 
Akıncılar

Özge Kılıç Suriye sınırına yerleştirilen M-60 tanklarının harbe hazırlık oranı (%50), basına göre sayısı (250) ve 99 da sevk edilebilen tank miktarı (50) ile ilgili yorum yaparken ironimi yaptı yoksa benmi yanlış anlıyorum ?
Evet, burada yanlis anlama var bence, kastedilen Suriye'nin tanklari, asagidaki ifadelere bakinca:

"Suriye zamanında, biz İmralı’daki terörist-başı için 16 Eylül - 9 Ekim 1998 zaman zarfında rest çektiğimizde, Suriye sınıra ancak 50 kadar çalışabilir tankını sevk edebilmişti; birazda cephesi güneye, yani İsrail’e dönük olduğundan. Hesaplayın artık aktif rakamları."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 04:59 
Süvariler

Alıntı:
Evet, burada yanlis anlama var bence, kastedilen Suriye'nin tanklari, asagidaki ifadelere bakinca:

"Suriye zamanında, biz İmralı’daki terörist-başı için 16 Eylül - 9 Ekim 1998 zaman zarfında rest çektiğimizde, Suriye sınıra ancak 50 kadar çalışabilir tankını sevk edebilmişti; birazda cephesi güneye, yani İsrail’e dönük olduğundan. Hesaplayın artık aktif rakamları."

Yanılmyorsam O Tarihten Sonra Suriye Tamamına Olmasa Bile T-72'lerini Modernizasyona Soktu Diye Hatırlıyorum (?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 05:12 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Yanılmyorsam O Tarihten Sonra Suriye Tamamına Olmasa Bile T-72'lerini Modernizasyona Soktu Diye Hatırlıyorum (?)
Suriye ordusunun yaridan fazlasinin neredeyse hurda denilebilecek 5000'e yakin tank envnaterinin belkemigini T-72'ler olusturuyor, 2000 kadar antika T-55 ve 1000 kadar daha havali ama yine eski T-62 haricinde.

Bu tanklarin yaridan fazlasi aslinda artik mobil degil ve adeta bir top gibi statik olarak mevzilenmis halde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 08:50 
Akıncılar

Sayın zagor, Almanya uss nimitz sınıfı bir uçak gemisi üretebilir mi?
Bunun konumuzla alakasini anlayamadim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 13:41 
Uzaklaştırıldı

Suriye ordusunun yaridan fazlasinin neredeyse hurda denilebilecek 5000'e yakin tank envnaterinin belkemigini T-72'ler olusturuyor, 2000 kadar antika T-55 ve 1000 kadar daha havali ama yine eski T-62 haricinde.

Bu tanklarin yaridan fazlasi aslinda artik mobil degil ve adeta bir top gibi statik olarak mevzilenmis halde.
Suriye tanklarının taretleri elle çevirmeli mi yoksa AKS var mı kendi mi dönüyor yani?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 17:43 
Uzaklaştırıldı

sözde yerli tank projesi
:?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 18:06 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:41 
Uzaklaştırıldı

En onemli bolumler ecnebi oldugu için boyle demis ...
Alıntı:
Zaten tankin üc ana parametresi olan top, motor ve zirhtan ilk ikisi ALmanya menseili. Diğer zırh ve alt komponentler Güney Kore kaynaklı. Fakat atış kontrol sistemi ile kule dizaynı tamamen yerli, ayrıca “soft/hard kill“ pasif/aktif elektronik harp koruma ve müdahale sistemleri daha da gelişmiş olacak deniyor fakat ben “hard kill” hususunda temkinliyim zira bu bir opsiyon ve planlamalar kapsamında odaklanılan somut bir sistem henüz göremiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2012, 13:57 
Süvariler

Çok güzel bir söyleşi olmuş,Özge Kılınç'ın ağzından çıkan her yorum dikkate almaya değer...Yalnız Altay bana biraz fazlaca küçümseniyor gibi geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2012, 18:41 
Süvariler

Tank olayına milli tank olarak değil de kendi tankımız olarak baksak ? Bu yaklaşım bana daha mantıklı geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2012, 18:53 
Süvariler

Alıntı:
Tank olayına milli tank olarak değil de kendi tankımız olarak baksak ? Bu yaklaşım bana daha mantıklı geliyor.

Mantikli olan Tanki yapmak degil bu Teknolojiyi elde etmekdir !
Elin adamina Tank yapdirinca ne anlariz biz bu isden degilmi ?
Yürüyen bölüm cok önemli kaburgasi omurgasi !

Biz herbiseyi yapabilecegimizi anladigimiz zaman kompleksimizi üzerimizden atariz.

Ama böyle birseylerin altindan devamli aldatmaca cikarsa insan dahada demorilize oluyor tipki TAI deki F16 gibi ....

Milli :roll: Özgün ;)
Alıntı:
Elin adamina Tank yapdirinca ne anlariz biz bu isden degilmi ?
Öğrenmek amaçlı başkalarından teknolojiyi alsak :roll:
Alıntı:
Biz herbiseyi yapabilecegimizi anladigimiz zaman kompleksimizi üzerimizden atariz.
Ama bu sadece kompleks değil ki ? Bu konu hakkında bir birikimimiz yok. Biz de Koreliler gibi M1'i ya da başka bir tankı ülkemizde yapsaydık tankımızı tek başımıza tasarlardık ancak yapmadığımıza göre :roll:

Tank projesi milli ve özgündür. (Yüzde yüz milli klişesinden bahsetmiyorum.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 19:33 
Akıncılar

Resim

Başa dön

Mesaj Başlığı: Nostalji
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 18:01 
Akıncılar

Erbakan'dan "inleyen tank nagmeleri" üzerine Abdi Ipekci'den Milliyet gazetesindeki yorumu (19 Mart 1974)

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 18:06 
Süvariler

Bu yüzde yüz yerli efsanesinden halen kurtulamadik ki daha ozaman bunun reklami yapildi.

Yüksek oranda yerlilik isletme ve ticaret acisindan ekonomik sinirlari zorladigni bizim kafadarlar ne zaman ögrenecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2013, 22:13 
Akıncılar

Bu yüzde yüz yerli efsanesinden halen kurtulamadik ki daha ozaman bunun reklami yapildi.

Yüksek oranda yerlilik isletme ve ticaret acisindan ekonomik sinirlari zorladigni bizim kafadarlar ne zaman ögrenecek?
Bunlarin haricinde ne kadar realiteden uzak bir kisilik olduguna bakmak lazim profesör ünvanli rahmetlinin.
Saka yapmiyor, secim vaadi bu, 100 bin tank, 100 bin motor, 100 bin traktör diyor.
100 bin traktörü nasil hangi zaman zarfinda üretecek, nereye satacak, kim kullanacak ayri bir konu ama su anda dünyadaki toplam tank miktari 100 bin degil.
Bu o zaman, bu laf edildiginde, Soguk Savas ortasinda da öyle degildi, kabaca dünyadaki tank miktarinin yaridan cogunu SSCB sentezli Varsova Pakti'nin teskil ettigi dönemde bile.

Oglu da simdilerde cikmis, cocuk kandirir gibi "babam Leopard 1'i gelistirdi, Almanlar motoruna hayran kaldi" diyor utanmadan. Gerci bu aralar kiz kardesi ile multi-milyonluk miras kavgasinda, zamani yok bunlara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2013, 22:55 
Akıncılar

1960-70'lerde, Turkiye'de yilda satilan traktor miktari nedir?.. Bilen var mi?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2013, 23:21 
Süvariler

1960-70'lerde, Turkiye'de yilda satilan traktor miktari nedir?.. Bilen var mi?..
1988'i bulabildim:
http://www.tuik.gov.tr/PreIstatistikTab ... tab_id=305

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 01:01 
Akıncılar

Söz konusu Röpörtajı beğenmeyen bir tek benim galiba...Direkt malumun ilanı ve kelime aralarında Askerliğe "sivil" bakış açısı ile yargılama dolu...

İşin bence en acı yani maddi bilgilerle donanmak malesef iyi bir Analizci ortaya çıkarmamış...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 01:33 
Akıncılar

İşin bence en acı yani maddi bilgilerle donanmak malesef iyi bir Analizci ortaya çıkarmamış...
Hocam her konu farklı perpektiflerden değerlendirilebilir, yapılmak istenen analiz maddi olduğu için içerik ve söylenenler de bu yönde olmuş diye düşünüyorum.

Analizciden kastımızın ne olduğu da tabii ki burada önemli. II. Dünya Savaş'ını her açıdan iyi bilen birisi, konu II. Dünya Savaşı olduğunda iyi bir analizci olabilir ancak bu, o kişiyi daha genel olan Tarih konusunda iyi bir analizci yapmaz.

(Bence) Özge Bey konunun maddi kısmı hakkında iyi bir analizci.

Tabii ki konu hakkında sizin de değerlendirmelerinizi görmekten memnun oluruz. (İğneleyici bir söz olarak algılamayın, ne kadar farklı/derin bilgi/düşünce, o kadar doğru bir birikim)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 01:45 
Akıncılar

Hocam her konu farklı perpektiflerden değerlendirilebilir, yapılmak istenen analiz maddi olduğu için içerik ve söylenenler de bu yönde olmuş diye düşünüyorum.

Analizciden kastımızın ne olduğu da tabii ki burada önemli. II. Dünya Savaş'ını her açıdan iyi bilen birisi, konu II. Dünya Savaşı olduğunda iyi bir analizci olabilir ancak bu, o kişiyi daha genel olan Tarih konusunda iyi bir analizci yapmaz.

(Bence) Özge Bey konunun maddi kısmı hakkında iyi bir analizci.

Tabii ki konu hakkında sizin de değerlendirmelerinizi görmekten memnun oluruz. (İğneleyici bir söz olarak algılamayın, ne kadar farklı/derin bilgi/düşünce, o kadar doğru bir birikim)
Est..İğneleyici söz olarak algılamıyorum...

Açıkçası röpörtajı baştan sona didik didik edip söylenen her şeye kendi bakış açımı yazacak kadar inanın enerjim yok..Bunu ister "kaçmak" olarak değerlendirin ister "eleştirmek kolay ya eleştirmiş yine bilmeyenin biri " isterse "zaten ne gezer o kapasite"....

Maddi kısım diye tanımlarken anlatamamışım..Benim orada kast ettiğim neyin ne olduğunu bilip haberdar olmak (Uçak savar bataryalarından SA-22 lere ordan konvansiyel füzelere falan)...

Bence bu bilgileri bilmek bile iyi bir analiz çıkarmamış ortaya...

Özetle dediğim bu...Netice kimse katılmak zorunda değil..Laf olsun diye fikrimi yazdım sadece...Yoksa Analiz kısmına girersek ne olacağı konusunda bir arkadaş uyardı sağ olsun :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2013, 03:02 
Akıncılar

Durum her ne kadar iç açıcı görünmesede etrafımızdaki ülkeler ile (özellikle Yünanistan) kıyaslandığında kötünün iyisi denecek bir durumdayız bence.
Şu an iyi yada kötü bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. 1950-1980 yılları arasında kaybedilen zamanı telafi etmek çok zor ama yinede bir şeylerin ucundan tutmaya başladık. özellikle son 10-15 senede bir çok şey yapılmaya başlandı. hatta gelişmeleri gördükçe duydukça bir çok arkadaşımızın "benimde" ağzımızın suyu akar durumda bulduk defalarca kendimizi.

Aslında yapılması gereken özellikle kamuoyuna bilgi verirken açık ve objektif olmak gerekir. Delinin biri kuyuya bir taş atıyor sonra kimse çıkartamıyor. %100 milli kelimesi dün bugün ve yarın belkide hiçbir projede olmayacak. Aslında böyle bir şeyin olması çokta gerekli değil kanımca. Milgem'in motorunu biz üretsek ne olur ki. toplamda kaç motor lazım olacak ve bunları ne sıklıkta değiştirmek gerekecek. varsın gemi motoru teknolojimiz olmasın mesela. yani bu motoru yapmayı becermek için atıyorum 10 milyar dolar harcamamız gerekiyor ama motorları satın almak için 5 milyar dolar kafi ise o motoru da dışarıdan alalım çok bir kayıp değil. Ama uçak motoru / tank motoru için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eninde sonunda bunları yapmayı öğrenmemiz gerekecek. bunlar için şimdi atılan adımlar belki küçük gözükebilir ama arada kaybolan 30 seneyi kapatmak hazmetmek o kadar kolayda değil.

Özge beyin röportajda konuşulan şeyleri az çok hepimizin bilmesine rağmen, çoğumuz röportajı okumadan önce şu anki kadar karamsar değildi sanırım.
Alt alta bu kadar kötü bilgiyi okuyunca insanın moralinin bozulmaması zaten zor.
zamanla küçük ve sağlam adımlarla daha iyi seviyelere geleceğimizden kuşkum yok.
Yete rki bu savunma sanayini destekleyebilecek sağlam bir ekonomi ve bu ekonomiyi sürdürecek istikrarlı iktidarlar gelsin kararlıkla bu vizyonu devam ettirsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2013, 03:29 
Süvariler

Durum her ne kadar iç açıcı görünmesede etrafımızdaki ülkeler ile (özellikle Yünanistan) kıyaslandığında kötünün iyisi denecek bir durumdayız bence.
Şu an iyi yada kötü bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. 1950-1980 yılları arasında kaybedilen zamanı telafi etmek çok zor ama yinede bir şeylerin ucundan tutmaya başladık. özellikle son 10-15 senede bir çok şey yapılmaya başlandı. hatta gelişmeleri gördükçe duydukça bir çok arkadaşımızın "benimde" ağzımızın suyu akar durumda bulduk defalarca kendimizi.

Aslında yapılması gereken özellikle kamuoyuna bilgi verirken açık ve objektif olmak gerekir. Delinin biri kuyuya bir taş atıyor sonra kimse çıkartamıyor. %100 milli kelimesi dün bugün ve yarın belkide hiçbir projede olmayacak. Aslında böyle bir şeyin olması çokta gerekli değil kanımca. Milgem'in motorunu biz üretsek ne olur ki. toplamda kaç motor lazım olacak ve bunları ne sıklıkta değiştirmek gerekecek. varsın gemi motoru teknolojimiz olmasın mesela. yani bu motoru yapmayı becermek için atıyorum 10 milyar dolar harcamamız gerekiyor ama motorları satın almak için 5 milyar dolar kafi ise o motoru da dışarıdan alalım çok bir kayıp değil. Ama uçak motoru / tank motoru için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Eninde sonunda bunları yapmayı öğrenmemiz gerekecek. bunlar için şimdi atılan adımlar belki küçük gözükebilir ama arada kaybolan 30 seneyi kapatmak hazmetmek o kadar kolayda değil.

Özge beyin röportajda konuşulan şeyleri az çok hepimizin bilmesine rağmen, çoğumuz röportajı okumadan önce şu anki kadar karamsar değildi sanırım.
Alt alta bu kadar kötü bilgiyi okuyunca insanın moralinin bozulmaması zaten zor.
zamanla küçük ve sağlam adımlarla daha iyi seviyelere geleceğimizden kuşkum yok.
Yete rki bu savunma sanayini destekleyebilecek sağlam bir ekonomi ve bu ekonomiyi sürdürecek istikrarlı iktidarlar gelsin kararlıkla bu vizyonu devam ettirsin.
Aslında sizin gibi düşünüyorum , ağırlıklarımızı atıp hafifleyelim,sonuç odaklı olalım, mesela motoru şimdilik dışarıdan da alsak olur; ama makine mühendisi gözüyle baktığımda şöyle bir şeyde var, biz o motoru kendimiz üretmeye çalışırken kendi know-how ımızıda oluşturacağız. ve o motoru üretirken edindiğimiz tecrübeyi başka sektörlerde ve alanlarda da kullanacağız. Arpanetten internetin doğması gibi. Yani şimdilik o motoru alalım üstat, ama bu sırada da kendimizde üretmeye çalışalım. Güzel şeyler oluyor, ve İnşallah devam edicek

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Nostalji
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 11:03 
Süvariler

Nostaljiye de devam:

Erbakan'dan "inleyen tank nagmeleri" üzerine Abdi Ipekci'den Milliyet gazetesindeki yorumu (19 Mart 1974)

Resim

Resim

Resim
Vaktinde mizahçılarımızda konuya değinmiş.

http://www.facebook.com/video/video.php ... 7643338271

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 84 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz