TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 12:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 84 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 03:11 
Süvariler

harika bir söyleşi okurken çok zevk aldım teşekkür ederim .. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 03:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok uzun ama aynı zamanda akıcı. Çok güzel bir röportaj olmuş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 03:42 
Akıncılar

Güzel ve gerçekci bir makale.Durum hiç iç açıcı değil anladığım kadarıyla :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 03:56 
Akıncılar

Harika bir söyleşi olmuş , özellikle komplo teorilerine meraklı arkadaşlar yazının bütününden farklı alanlarda gerekli cevapları en net şekilde almışlardır umarım ,
birde Özge beyi tebrik etmek istiyorum tabiri cazise etli-sütlü yapmadan yalamalık yapayım dememiş ki günümüzde sıkça karşılaştığımız bir husus ,
Özge beyi tebriğimin bir nedenide getirdiği eleştirilerdeki direkt oluşu bir tarafa yüklenmeden konuşmuş , özellikle kendiside karacı olduğunu belirtmesine rağmen karacı zihniyete getirdiği eleştiri o zihniyet açısından pek yenilir yutulur olmasa gerek ,
aynı şekilde geçmişe dönük DP iktidarına getirdiği eleştiride günümüz konjonktürü düşünüldüğünde tek kelimeyle muhteşem ve paralel olarak pek yenilir yutulur değil ,
Baştada dediğim gibi umarım konu farketmeksizin komplo teorilerine meraklı meraklının ötesinde sorgusuz gerçekliğinden emin arkadaşlar için faydalı olmuştur .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 05:00 
Süvariler

Kafam Allak Bullak Oldu :roll: Genelde Bilinmeyenleri Söylememiş , Neredeyse %99'unu Bizler Gerek Bu Yeni TrMilitary'de , Gerekse Eskisinde Olsun Yazmış Söylemiştik Günlerce Konuşmuştuk .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 13:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kafam Allak Bullak Oldu :roll: Genelde Bilinmeyenleri Söylememiş , Neredeyse %99'unu Bizler Gerek Bu Yeni TrMilitary'de , Gerekse Eskisinde Olsun Yazmış Söylemiştik Günlerce Konuşmuştuk .
Biz tabi ki biliyoruz da, sonuçta bu röportaj bir gazete için yapılmış.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2012, 15:47 
Uzaklaştırıldı

Sayın @Türkistan,

keşke bu kadar aşırı derecede mütevazı ve alçak gönüllü olamasaydınız ve keşke ve o müthiş bilgi dağarcığınıza güvenerek % 100 deseydiniz.

Siz olayı zaten çoktan tamamen çözmüşsünüz ve konuya neredeyse % 100 hakim olup bir yerlere erişerek kendinizi aştığınıza göre bu Türkiye gazetesinden Salih Bilici isimli muhabir ile röportaj keşke sizinle yapılsaymış, galiba buna göre daha da aydınlanırdık?

Üstelik hem sayenizde aydınlanır, hemde TRM adına gururlanırdık sizin gibi bir 'ustayla'.
Nede olsa her ne kadar neden şaşırdığınız belli olmasada, size hiç bir şey yeni gelmemiş anlaşılan?

Malum teorik ve pratik askeri envanter bilgileri bir yana, şu uzun ve kapsamlı röportajı okuyupta, bu kadar detaya rağmen olayın % 99’u malumdur demeye getiriyorsanız işi, sizi tebrik etmek ve hatta size madalya takmak gerekiyor.

Gerek eski forumda, gerekse şimdi konuyla ilgili olarak % 1 oranında dahi ciddi ve kesin net bir beyanınız dahi olamazken (ki bu zorunlu da değil) bunları normal karşılıyor ve belkide istemeden havalara giriyor olmanız oldukça manidar ve son derece saygısızca ve çirkindir.

Her ne kadar röportajın bir kısmı, Özge Bey gibi ciddi kaynaklı olsa da, röportaj kısmen bazı yorumlardan ibaret ama demek ki siz:

- RF-4 ETM uçağımızı SA-22 (Pantsir S1) sisteminin 57E-6E füzesinin düşürdüğünü

- Tüm Arap-İsrail savaşlarının bir çok detayını

- Suriye’nin hardal ve sarin gazı yanında VX tipi kimyasal silah projelerinin varlığını

- Taarruz helikopterlerimizin, 2003 hangar kazasından sonraki tamirat olayı sonrası net mevcudiyetini

- Suriye’nin askeri envanterini

- İsrail ordusunun net durumunu

- Diğer bazı ülkelerin durumunu

- 60 yıldır sadece 77 adet yeni tank alabildiğimizi

- Modern rüzgar tünelimizin maliyet, akibet ve hala modern vaziyetini

- İran'ın zaten tek tük atom bombasına sahip olduğunu

- Adnan Menderes’in hatalarını

- Aselsan intiharlarını ..

Siz bunların hepsini zerre kadar hiç bir noktaya itiraz etmeden (ki yok öyle bir tarafı) çoktan çözmüşsünüz bile, konuya hakimişsiniz de bunca zaman bu kadar net ve kesin bizimle o müthiş derecede % 99 hakim olduğunuz bu kapsamlı mevzuları ve o yüce bilgilerinizi bizimle paylaşmamışsınız ve keşfedilememişsiniz? Aşk olsun size!

Allah aşkına kuzum, siz Türk basınında bugüne dek bu kadar kapsamlı, detaylı ve isabetli kaç askeri röportaj okudunuz, tek bir tane örnek verebilirmisiniz konuya % 99 hakim ve kendini aşmış, ermiş sözde bilgili ve donanımlı biri olarak?

Kaldıki malum envanter bilgileri dahi havada uçuşsalarda, bu kadar çeşitli veriyi bir arada toplayarak sunan kaç kaynak görebildiniz bir seferde bugüne dek?

Lütfen biraz daha mütevazı olmaya çalışalım, emeğe daha fazla saygı duyalım ve çok aşırı fazla 'Ben bunu veya her şeyi biliyordum zaten' havalarına girmeyelim, sırf bazı şeyleri eski ve yeni forum köşelerinde kısmen tartıştık ve bunları biraz olsun hatırladık diye.

Lütfen elinizi vidanınıza koyun. Şu soruları size birden bire sorsalar ve kısa bir sürede bu şekilde cevap vermeye çalışsanız, size bir ay süre verseler bile şu profesyönel ifadelerle bunun % 5'ni dahi doğru bir biçimde bir araya getiremezseniz ve feleğinizi şaşırırsınız, rezil olursunuz kaynağınız ne kadar ciddi olursa olsun ki bu aslında ezici çoğunluğumuz için geçerli.

Bir şeyleri bölük pörçük bir yerlerde daha önce duymuş olduğumuzu hatırlamak başka, bunları ciddi bir şekilde kamuoyuna sunmaksa ayrı bir sanat ve uzmanlık işidir.

Bu iş, sadece hatiplik ve tecrübeyle de değil, ciddi ve kapsamlı bir bilgi dağarcığı ve araştırma kabiliyeti ister.
Yoksa bir basit espri yaptık veya yapılan başka bir espriyi daha önce sırf duyduk diye herkes multimilyoner profesyönel Cem Yılmaz olamaz. Olmaya kalkışırsa da rezil hüsran olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2012, 16:12 
Süvariler

Hayranlık uyandıran şey Sn Kılınç'ın mevzuya bu kadar hakim olup eleştirilerini ifrada kaçmadan, üst perdeden dile getirmesi. Okuyanlarda bu diplomatik dili anlayacak kapasite olsaydı balon projelere 50 sayfa yorum yazmazlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2012, 16:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok başarılı bir röportaj olmuş,Özge bey oldukça önemli noktalara değinmiş kendisini tebrik ederim.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2012, 17:34 
Süvariler

Güzel bir yazı, Atak Helikopterinden çok elimizdeki süper kobraların azlığından bahsedilmiş, T-129'un etkili olacağını düşünüyor mu acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 13:20 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 14:12 
Süvariler

Alıntı:
UMTAS?..
Ne olmus ?

Tv güdüm'ün adı geçiyordu bir ara..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 14:18 
Akıncılar

Alıntı:
UMTAS?..
Ne olmus ?
Yahu dedigin seyden Umtas'da var iste.. 100-200 km'ye attigin fuzede de bunu otomatik yapan, hedefni taniyani var.. Daha Popeye'yi yerli yapmak mi kalmis?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 14:21 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
UMTAS?..
Ne olmus ?
Yahu dedigin seyden Umtas'da var iste.. 100-200 km'ye attigin fuzede de bunu otomatik yapan, hedefni taniyani var.. Daha Popeye'yi yerli yapmak mi kalmis?..

UMTAS IIR güdüm diye geçerken POPEYE, TV olarak geçiyor.
Yeri değil biliyorum ama IIR güdüm hava savunma füzelerinde nasıl kullanılıyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 15:42 
Akıncılar

Bizdeki Popeye füzesi ve güdüm prensibi (AGM-142 Have Nap) üzerine asagidaki PDF formatli dosyanin sayfa 43. ve -44. sayfalarina bakiniz:

http://www.hikotai.net/articles/turkish ... 4e2020.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 17:01 
Akıncılar

Aslinda Türkiye 70'lerin ikinci yarisinda ABD'deki Yunan lobisinin baskisindan dolayi askeri ambargoya maruz kaldiginda, Almanya bu ambargoyu dikkate almamis ve Ankara'nin askeri isteklerine, hem borc nihayetinde hemde kismen yardimlar finansmaniyla sicak bakmisti.

Buna göre Türkiye'nin resmen Ocak 1977 istedigi sistemler arasinda 193 adet Leopard 1 ve Almanya'da 1977'de hizmete giren 6520 adet MILAN tipi tanksavar füzesi istemisti ki o vakte kadar G3'ler haricinde Türk ordusu sadece tamamina yakini ikinci el (F-4E ve RF-4E örnekleri haric) ABD sistemleri kullaniyordu ve Alman menseili büyük silah sistemleriyle hemen hemen yeni tanisacakti. Türkiye 1976 yili itibariyle Almanya'dan 1.2 milyar Alman Marki degerinde silah alacagini aciklamisti.

Sonra aradan zaman gecti, ABD ambargosu, birazda Türkiye'nin SSCB'ye yakinlasmasi ve Türkiye'de 26 ABD askeri üssünün kapatilmasiyla kalkti, sonra 12 Eylül ihtilali oldu. Daha sonraysa Yunanistan ve Türkiye, Almanlarin coktan söndürülmüs Leopard 1 üretim hatlarini yeniden actirdilar Leopard 2'nin seri üretimi 3 yil önce start aldigi halde. Sonra yeni tank tedarik miktari 77 "esantiyon" tankta kaldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 17:12 
Akıncılar

Aslinda Türkiye 70'lerin ikinci yarisinda ABD'deki Yunan lobisinin baskisindan dolayi askeri ambargoya maruz kaldiginda, Almanya bu ambargoyu dikkate almamis ve Ankara'nin askeri isteklerine, hem borc nihayetinde hemde kismen yardimlar finansmaniyla sicak bakmisti.
Bu benim aklima, Yunanistan gibi Atlantik pakti icin kritik bir ulkeyi elde tutmak, askeri cuntasinin dahi gonlunu hos tutmak icin cabalayan ABD-Alman ekseninin hal ve tavrini getiriyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 17:37 
Akıncılar

Bu arada ABD silah ambargosu, resmen Evevit'in hashas ekimine izin vermesinden (gayriresmi sebebi 1974 Kibris Baris Harekati) dolayi 5 Subat 1975 tarihinde yürürlüge girdi, 26 Eylül 1978 tarihinde kaldirildi. Yani yaklasik 3 bucuk yil sürdü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 19:05 
Süvariler

Çok objektif ve akıcı bir söyleşi olmuş.Murad BAYAR konusunda çok haklı .Partiler üstü biri ve görevini hakkıyla yapıyor.Anlayış olarak Adalet Partisi dönemine tekrar dönülmemesini dileyelim ama söyleşinin bazı yerlerinde (özellikle KKK ilgili bölümde ) içim sızladı desem abartmış olmam .Bugün reaksiyon göstersek bile bazılarımızın ömrü vefa etmeyecek kadar uzun süren yollarımız var.
Çok klişe olacak ama MKE için ne kadar söylensek azdır .Özelleştirmeye dünya görüşü açısından karşı olan biri olarak , bu kurumun milletin menfaati açısından bir an önce revize edilmesi gerekiyor.
Herşeye rağmen bu forumda ki herkes gibi umutlu olmayı tercih ediyorum :))

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 20:02 
Akıncılar

77 adet Leopard 1 alimi ile ilgili neredeyse 32 sene önce, 27 Subat 1982 tarihli Milliyet gazete kupürleri.
Haberin basliginda kullanilan renkli resim Leopard 2A4 sanirim. AMa icerikteki bilgilere yine sükür.
Bu tarihte Almanya kendisi icin Leopard 2 üretimine coktan baslamisti.

Türkiye'ye verilen 77 tankin finansmanini Almanya hibe/dilim yardimlari kapsaminda saglamisti M48 modernizasyonu ile birlikte:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 20:25 
Yeni Üye

2000 kadarı efsanevi Merkava tipi tank modelleri (Merkava Mk. I, II, III, IV)
Merkava tanklarının efsanevi olduğuna nasıl karar vermiş merak ediyorum.Hangi savaşta büyük başarı göstererek efsanevi ünvanını almaya hak kazanmıştır aklıma takıldı doğrusu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 21:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
2000 kadarı efsanevi Merkava tipi tank modelleri (Merkava Mk. I, II, III, IV)
Merkava tanklarının efsanevi olduğuna nasıl karar vermiş merak ediyorum.Hangi savaşta büyük başarı göstererek efsanevi ünvanını almaya hak kazanmıştır aklıma takıldı doğrusu.
İlk olarak 1980'de üretilip ilk savaşını 1990'da Körfezde veren Abrams nasıl bir efsane olmuş ise, 1978'de üretilip 1980'de ilk savaşını veren, İsrail'in o tarihten bugüne kadar yaptığı bütün savaşlarda istenilenin üstünde performans veren bir platform Merkava. Merkava, içindeki askerlere sağladığı koruma ile efsaneleşmiş bir tanktır. Kişisel görüş elbette.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 21:33 
Süvariler

Leopard 2'nin de Kosova'yı saymazsak bir tecrübesi yok :? Kötü bir tank mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 21:48 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Afganistan'da bir çok kez saldırıya uğradı Leo2'ler. Kanada'nın kiralık Leo2A6M'lerinden biri IED saldırısına uğramış, kayıp verilmemişti. Tankın onarılıp tekrar servise sokulduğu açıklandı.

Danimarka'ya ait bir Leo2A5, paletinden IED saldırına uğramış, üsse kadar kendi gidebilmişti. Tekrar bir Danimarka Leo2A5'i( 25 Temmuz 2008) IED saldırına uğramış, tank saldırı alanından 200m uzaklaşmış, tankın mürettebatı araçtan çıkarılmış ama sürücü kurtarılamamıştı. Sanıyorum o tank servise tekrar sokuldu. Aynı operasyonda bir Leo2A5 daha saldırıya uğramış ama zarar almamıştı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 21:54 
Süvariler

Alıntı:
Afganistan'da bir çok kez saldırıya uğradı Leo2'ler. Kanada'nın kiralık Leo2A6M'lerinden biri IED saldırısına uğramış, kayıp verilmemişti. Tankın onarılıp tekrar servise sokulduğu açıklandı.

Danimarka'ya ait bir Leo2A5, paletinden IED saldırına uğramış, üsse kadar kendi gidebilmişti. Tekrar bir Danimarka Leo2A5'i( 25 Temmuz 2008) IED saldırına uğramış, tank saldırı alanından 200m uzaklaşmış, tankın mürettebatı araçtan çıkarılmış ama sürücü kurtarılamamıştı. Sanıyorum o tank servise tekrar sokuldu. Aynı operasyonda bir Leo2A5 daha saldırıya uğramış ama zarar almamıştı.

:shock: :shock: :shock: :shock:

Bunları bilmiyordum ama tam olarak bahsettiğim bu değil. Savaş alanındaki tek tehdit IED olmuyor maalesef.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 21:57 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

:shock: :shock: :shock: :shock:

Bunları bilmiyordum ama tam olarak bahsettiğim bu değil. Savaş alanındaki tek tehdit IED olmuyor maalesef.
Elbette değil. Ama bunlar da savaş tecrübesi sonuçta.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 22:05 
Süvariler

Yazıyı okuyunca sevinmedim üzüldüm desem yeridir.
Yalakçı , yalancı medyanın gazları 70 milyonu oyalarken böyle aklı selim insanların gerçekleri gözler önüne sermesi gerçekten takdir edilesi.

Umarım ordumuz bir an önce kendine yakışan seviyeye gelir. Özge Bey'in değindiği konular yenilir yutulur cinsten değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 23:06 
Süvariler

Yazı çok güzel. Şu bölüm dikkatimi çok çekti ve kesinlikle çok haklı Özge Bey :
Alıntı:
Fen bilimlerinde ki en büyük kavganın evrim teorisi olduğu, CERN’de ne olduğunu bilemeyen, dünyayı Da Vinci’nin şifresi gibi romanlardan takip eden bir ülkenin, daha kat edeceği çok yol vardır. Daha geçenlerde ODTÜ’nün bilimsel dergi çıkarmaktan vazgeçtiği haberleri çıkmıştı. Bilimsel makale yayınlamaktan aciz bir üniversitenin uçak dizayn etmesi, mağara devrinde yaşayan birinin iki bilinmeyenli bir denklem çözmesini beklemekten daha hayalci davranmakla eşanlamlı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 23:51 
Üye

Bencede cok başarılı bir röportaj olmuş,okudukdan sonra birhayli huzunlendim. Dunyanin bilmem kacinci gucuyuz, bolgesel gucuz laflarinin bos oldugunu acikca anlamaktayiz.Ozellikle heliler konusu sen 30 yil itlerle mucadele ediyorsun en onemli silahin olan helilerden 6 tane ile ,ne diyeyim baska bir ulke olsa elinde 6 degil 600 tane olurdu.Askerimize yazik elinde silah sirtinda 40 kg yuk dag bayir gezmekte.Amerika vermedi deniliyor vermesin kardesim sende git Ruslardan al parasyla degilmi tabi bizde insan kiymeti olmadigindan yolla gitsin.Birileride orda burda rant pesinde ceplerini doldursun ferrarilerle gezsin gercekten yazik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 23:56 
Akıncılar

Bu güncel degil. Leopard 2, Leopard 2A6M modeli dahil, Kanada ve Danimarka tarafindan Afganistan'da basariyla kullaniliyor.

(Edit: Sanchez de yazmis bu hususu)

Ayrica bu sadece tank ve IED acisindan degil, "fire power" ates gücü acisindan da gecerli, gerci klasik tank savasi yapilmiyor ama Leopard 2 savasiyor, sadece devriye gezmiyor. 120 mm topu yüzlerce defa ates etti.

M1A1 ve M1A2 Abrams tanklari, Irak'ta 1991 ve 2003'te klasik tank cephe savsi sinavini (Leopard 2'nin Rheinmetall 120 mm/44 kalibre topuyla) basariyla gecti, her ne kadar 2003'te anti-tank mayini ve El Yapimi Mühimmat tahribati acisindan sinifta kalsada.

Merkava, Leopard 2A6M gelene kadar anti-tank korumasi en yüksek tankti.
Ayrica Nisan 1979'da ortaya cikmasini takiben üc sene sonra, Haziran-Eylül 1982 Lübnan savasinda, 50 adet Merkava Mk. I tanki 105 mm toplu oldugu halde, T-72'leri ve bir kisim T-62'yi perisan ederek ilk ates sinavini verdi.

Merkava ve T-72 serisi dönemin modern denebilecek Rus tanklari Bekaa Vadisi'nde tam 19 defa karsi karsiya geldi. 19 T-72 tanki da saf disi kalirken, tek Merkava Mk.I kirima ugramadi ve 19-0 oranla % 100 her düelloyu kazandi.

Bir tankin dengeli ücgenini teskil eden Ates gücü/mobilite/beka ücgeni burada Merkava adeta bir tabuymus gibi yikildi ve beka, pasif zirh korumasi ön plana cikarildi.

Merkava bu yüzden dünyanin en agir ve en hantal olsada, en yüksek zirh korumali tankidir da.
Motorunun önde olmasi, mürttebatinin arkadan tahliye edilebilmesi ve silah yelpazesinde top ve mak. tüfek yaninda 60 mm'lik havan topu da icermesi beka ve ates gücü acisindan artilari.

Bu arada en iyi mürttebatlardan secilselerde, genelde ABD'de gerceklestirilen uluslararasi tank atis ve tatbikat yarismalarinda on yillardr hemen hemen istisnasiz hep Leopard 2 tanki birinci gelir. Yine bir ABD konuslu bagimsiz kurulus olan Rorecast Internatinal, 80'li yillardan beri hemen her sene Leopard 2'nin güncel konfigürayonunu dünyanin en iyi tanki olarak secer.

Merkava'nin efsanevi olmasini birazda zirh korumasina baglamistik.
Bir tankin ortalama % 55-60'i mürettebati koruma amacliyken, Merkava'da bu agirligin orani % 75. Bunlar ciddi veriler, benim tahminim degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 00:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zırt bırt İsrail' e savaş açanlara kapak olsun. Arada bir aynaya bakmakta fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 00:48 
Akıncılar

M1A1 ve M1A2 Abrams tanklari, Irak'ta 1991 ve 2003'te klasik tank cephe savsi sinavini (Leopard 2'nin Rheinmetall 120 mm/44 kalibre topuyla) basariyla gecti, her ne kadar 2003'te anti-tank mayini ve El Yapimi Mühimmat tahribati acisindan sinifta kalsada.
Hocam bu konuda haksızlık etmemek lazım sonuçta tamamen konvansiyonel rus tehdidi için düşünülmüş bir silahın ilk kez farklı bir tehditle karşılaşmasıydı , bence M1'in yerinde Leclerc yada Leo-2 olsaydıda aynı şeyler başlarına gelebilirdi .
ABD 'nin süratle uyum sağlayıp TUSK modernizasyonunu yapması da bence önemli .
Alıntı:
Ayrica Nisan 1979'da ortaya cikmasini takiben üc sene sonra, Haziran-Eylül 1982 Lübnan savasinda, Merkava Mk. I versiyonlari 105 mm toplu oldugu halde, T-72'leri ve bir kisim T-62'yi perisan ederek ilk ates sinavini verdi.
Merkava ve T serisi dönemin modern denebilecek Rus tanklari Bekaa Vadisi'nde karsi karsiya geldiler. Merkava ve T-72 tam 19 defa karsi karsiya geldi. 19 T-72 tanki saf disi kalirken, tek Merkava Mk.I kirima ugramadi ve 19-0 oranla % 100 her düelloyu kazandi.
Bu çatışma hakkında daha ayrıntılı bilgi varsa paylaşırsanız seviniriz .
Birde özellikle T-72 lerin zırhlarının sadece klasik çelik zırh , taretlerinin elle çevrildiği hidrolik dahi olmayan , sabot mermilerinin adi çelikten imal edildiğini falan öğrenirsem nedense hiç şaşırmayacağım .

Leo-2'nin en iyi olması hususunda aklıma milli jet başlığında bir üyenin tank yapmayı küçümsemesi aklıma geldi ( belki demek istediği o olmasa bile ) ABD gibi dünyanın en gelişmiş uzay havacılık endüstrisine sahip bir ülkenin en güncel tankında lisanslı alman topu olması hatta sonrasında 55 kalibre dahi takamaması da " takdire şayandır "

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 00:56 
Akıncılar

Elbette Soguk Savas dizayni tüm ücüncü nesil tanklar ama ben burada sonuca bakiyorum, nedenlere ve sebeplere degil. Ayrica M1A2'nin yerinde bir Leopard2A6M olsaydi sonuc kattiyen ayni olmazdi, bu kesin.
Kaldiki M1A2 batinin motoru en cok isinan tanki, son derece istisnai motoru, gaz türbininden dolayi ve yanarak saf disi kalma orani cok yüksek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:02 
Akıncılar

M1A2'nin 2003'ten günümüze yaşadığı tecrübe tankın zaaflarınıda ortaya çıkardı , motorun " atipik " olmasının yanında ,
tankın yan zırhının özelliklede arka bölümünün zırh korumasının zayıflığı ortaya çıktı ,
sanırım yeni tank zırh koruma felsefesi artık ön-yan cephelerin eşit arka'nın ise yakın seviyede olması yönünde .

Saygılar.

En son süper çavuş tarafından 26 Kas 2012, 01:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Leo-2 A6M ne zaman ortaya çıktı ?

Saygılar.
Ben de bunu merak ederek biraz bakındım ama kesin bir sonuç bulamadım. KMW firması, "Bu ameriga bizi urban warfare'a sokacak." diye öngörerek geliştirmediler herhalde bu tankı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:08 
Akıncılar

Saygılar.
Ilk Leopard 2A6M 2002 sonunda, Aralik itibariyle üretildi.
Fakat bu cok önemli de degil, zira durum bugün icin de ayni olurdu.
Yani bugün hala özel anti-tank mayini ilave korumali bir M1A2 yok.
Dolayisiyla verdigim örnekteki 2003 durumu neyse, bugün de ayni.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:11 
Akıncılar

Daha açıklayıcı oldu , bu amerikalılar bizlerin büyüttüğü kadar ileri görüşlü adamlar değil galiba ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:12 
Akıncılar

Alıntı:

Saygılar.
Ben de bunu merak ederek biraz bakındım ama kesin bir sonuç bulamadım. KMW firması, "Bu ameriga bizi urban warfare'a sokacak." diye öngörerek geliştirmediler herhalde bu tankı?
Leopard 2A6M modelinin pratikteki ortaya cikma vesilesi, Kosova'da Alman ordusu tarafindan Haziran 1999'dan itibaren kullanilan Leopard 2A5 tanklarinin anti-tank mayini zaafindan kaynaklandi, yani gelisimi tetikleyen en önemli vesile bu oldu.

Kosova'daki tehdit seviyesi göreceli olarak azalinca, Almanlar Leopard 2A5 tanklarinin yerine 2000 yili sonu ve 2001 basinda daha eski Leopard 2A4 tanklarini yollayarak devir teslim yaptilar. A4'ler 2001'de Sirp tehlikesine karsi Makedonya'da da kullanildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Daha açıklayıcı oldu , bu amerikalılar bizlerin büyüttüğü kadar ileri görüşlü adamlar değil galiba ,

Saygılar.
İran'a kara operasyonu pek mümkün olmadığına, Amerika girmedik ülke bırakmadığına göre de bundan böyle bir kaç yıl böyle tehlike yaşamayacaklardır herhalde.

Zagor hocam, sağ olasın. Kosova'yı unuttum tabi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:15 
Akıncılar

Alıntı:

Saygılar.
Ileri görüslü olsalar, o tank dedikleri XM1'in kulesini 105 mm icin dizayn etmezlerdi, motorunu hem iki kat daha fazla yakan, hemde cok isi üreten gaz türbinli yapmazlardi.

Bakin bugün yeni kule dizan etmeden 120 mm 55 kalibre takamiyorlar tanklarina, ancak 44 kalibre kulalnabiliyorlar, neden?

Kule 105 mm top icin dizayn edilmis sirf 15 bin adet üretilen M60'larla standardizasyon saglasin diye. 30 sene sonrasini düsünememisler.

Halbuki MBT 70 projesinde Almanlarla yollarinin ayrilmasinin bir sebebi de bu motor meselesiydi. 70'lerin sonunda hala sanslari vardi 120 mm top amacli kule dizani icin ama bundan vazgecmediler.
Bugün ABD bir süper güc olabilir ama ana muharebe tanki, panzer ve knvansiyonel denizalti konusunda Almanlarin eline su dökemezler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Abrams'ın yeni versiyonu M1A3 sanıyorum ki bahsettiğimiz tehlikelere karşı daha dayanıklı bir tank olacaktır. Tamam pek öngörüşlü değiller ancak kör de değiller herhalde.
M1A3'ün 2014'te meydana çıkması; 2018-19 gibi operasyonel olması planlanıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:34 
Süvariler

Resim

[wimg]http://img198.imageshack.us/img198/751/ ... model1.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:35 
Uzaklaştırıldı

M1A3 bu

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:40 
Akıncılar

MA2SEP yerlesim bölgelerindeki ("urban terrain") asimetrik savaslarinda cok yetersiz kalinca, TUSK (Tank Urban Survival Kit) konfigürasyonlu tankin yerlesim bölgelerindeki beka korumasini artirici modüler kit modeli gelistiriliyor.

Hem M1A1, hem M1A2, hem de M1A2SEP modelleri icin uygulanabilecek olan bu formül cok alternatifli.
Projeye baktigimda, özellikle tank kulesi icin düsünülen reaktif zirh cözümü yaninda, kumandan, sürücü ve topcu icin yeni nesil, yüksek cözünürlüklü gelismis termal kamerlar, dis/harici telsiz hoparlörü, yeni elektrik devresi, iceriden kumandali 2 km menzilli agir makinali tüfek kupolasi (özellikle keskin nisancilara karsi), Xenon esnek arama/tarama fari dikkat cekiyor.

Tankin anti-tank koruma paketiyse neredeye Leopard 2A6M versiyonu kadar agir ve 1360 kg. Sürücünün koltuk pozisyonu, yüksekligi ve emniyeti de Leopard 2A6 gibi ayni seviyeye getirilecek.

Bunun yaninda daha da ileri gidilerek TUSK II ve III projeleri de ArGe asamasinda.

TUSK I kitleri, 2009 itibariyle bir miktar tanka entegre edildi. Zaten bu kitler 12 saat icinde monte/demonte edilebiliyor tehdit ve misyon profiline göre ama su an itibariyle kapsamli bir "upgrade" söz konusu degil.

M1A3 esasinda TUSK elementlerini bünyesinde barindiran bir konfigürasyon. ABD Kara Kuvvetleri US Army M1A3'ü 2017 yilindan itibaren teslim almayi planliyor.

Bir baska Abrams tanki kullanicisi ABD kuvvetiyse Deniz Piyadeleri USMC ve envanterlerinde bulunan M1A1'leri ya kismen yerlesim bölgelerinde basarisizlikla denenmis M1A2SEP seviyesine getirme, ya da yine bir baska riziko teskil eden, henüz denenmemis fakat gelecek vaadeden M1A3 projesinin ArGe'sine ortak olma alternatifleri ile karsi karsiya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:41 
Akıncılar

Kule 105 mm top icin dizan edilmis sirf on binlerce üretilen M60'larla standardizasyon saglasin diye. 30 sene sonrasini düsünememisler.
Aslında 30 sene sonrasına bakmalarınada gerek yoktu en yakın müttefikleri UK baz M1 'in ortaya çıkışından ortalama 15 sene evvel 120mm L11 toplu Chieftain'i hizmete koymuştu , SSCB ise önce 115mm sonrasında ise 125mm 'yi sahalara salmıştı ,

Günümüz ve gelecek için mobilite-beka-ateş gücü üçlemesinden beka'nın ön plana çıkacağını söyleyebiliriz ,
tankların arazideki hız ve çevikliğinin özellikle yeni nesil modern tanksavar silah sistemleri ile beraber ikinci plana atılması gereken bir hal aldığı kanısındayım ,
tartışmak gerek ...

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 01:56 
Akıncılar

Alıntı:
Kule 105 mm top icin dizan edilmis sirf on binlerce üretilen M60'larla standardizasyon saglasin diye. 30 sene sonrasini düsünememisler.
Aslında 30 sene sonrasına bakmalarınada gerek yoktu en yakın müttefikleri UK baz M1 'in ortaya çıkışından ortalama 15 sene evvel 120mm L11 toplu Chieftain'i hizmete koymuştu , SSCB ise önce 115mm sonrasında ise 125mm 'yi sahalara salmıştı ,

Günümüz ve gelecek için mobilite-beka-ateş gücü üçlemesinden beka'nın ön plana çıkacağını söyleyebiliriz ,
tankların arazideki hız ve çevikliğinin özellikle yeni nesil modern tanksavar silah sistemleri ile beraber ikinci plana atılması gereken bir hal aldığı kanısındayım ,
tartışmak gerek ...

Saygılar.
Aynen öyle, hatta teorik olarak seri üretim bazinda 17 sene de diyebiliriz.
Chiftain seri üretimi 1963, M1 Abrams üretimiyse 1980'de start aldi.
ABD zararin neresinden dönersek kardir misali 105 mm sevdasindan vazgecip Leopard 2'nin 120 mm 'lik Rheinmetall topunu hafif modifiye ederek bu yanlisindan 1984'te döndü ama bugün 44 kalibreye mahkum, kuleye 1.3 metre daha uzun 55 kalibreyi basariyla takarak kullanamadiklarindan dolayi özellikle stabilizasyon sorunlari yüzünden.

Bu arada Chiftain'nin 120 mm'lik topu, mühimmati daha uzun menzile sevkediyordu yivli ve setli oldugu icin ama etkisi cok daha düsüktü yine ayni yüzden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:01 
Akıncılar

Bu arada Chiftain'nin 120 mm'lik topu mühimmati daha uzun menzile sevkediyordu yivli ve setli oldugu ici ama etkisi cok daha düsüktü bu yüzden.
Sonrasındaki Challenger 1 ve 2 dede yiv-setli 120mm ana silah kullandılar yanılmıyorsam ,
ingilizler bu namluları L55 ile değiştirecekti sanki bir ara öyle birşeyler hatırlıyorum ama .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu arada Chiftain'nin 120 mm'lik topu mühimmati daha uzun menzile sevkediyordu yivli ve setli oldugu ici ama etkisi cok daha düsüktü bu yüzden.
Sonrasındaki Challenger 1 ve 2 dede yiv-setli 120mm ana silah kullandılar yanılmıyorsam ,
ingilizler bu namluları L55 ile değiştirecekti sanki bir ara öyle birşeyler hatırlıyorum ama .

Saygılar.
Challenger 2 ve namlusu.
http://wallbase.cc/wallpaper/829389

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:15 
Akıncılar

Alıntı:

Saygılar.
Evet envanterlerinde miktar olarak indirgedikleri ve modernize ettikleri 380 kadar Challanger 2 tankinin, bugün BAE Land Systems bünyesindeki Royal Ordnance üretimi L30A1 topunu, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Ispanya, Portekiz ve Kanada'nin da kullandigi Leopard 2A6/A6M/A7+ yaninda, gelecekte Güney Kore'nin K2 ve Türkiye'nin de Altay tanklarinin standart ana silahi, Rheinmetall'n 120 mm/55 kalibre topu ile degistirmeye kesin kararini verdi, her ne kadar söz konusu top halen basariyla tank üzerinde 2006 yilindan bu yana, 6 senedir deneniyor olsada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 02:28 
Akıncılar

Amerikali istedigi an Almandan da iyi dizel denizalti da, tank da uretebilir.. Platformlarin incik boncuguna takilirsaniz oyle degilmis gibi gelir.. Ama Amerika dediginiz sey ileri, 30 sene ileriye bakarken topyekun ve denizasiri bir muharebe tasavvur etmek zorundadir.. 55 kalibre namluyu da olmazsa olmaz gorurse, gider kulesinde degisiklik yapar.. Takar, gezdirir.. Nasil ki Alman 52 kalibre obus yaparken Amerikali 39'la takiliyorsa, bunun da bir lojistik meali vardir..

Gunun sonunda, "Amerikali 50 sene sonrasini planliyor" hurafemizde direksiyonu kesin olarak bu adamlarin tuttugu yanilgimizdir..

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 84 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: