TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Şub 2017, 23:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Siber Füzyon Merkezi
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2016, 01:08 
Üye

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ'nin (STM), Ankara’da kuracağı ve dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi ile Türkiye, henüz ortaya çıkmamış siber saldırı tehditlerini önceden tespit edebilecek.

DÜNYADA SADECE BİR KAÇ ÜLKEDE VAR

Son dönemde siber güvenlik alanındaki çalışmalarıyla dikkati çeken STM, bu alanda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. STM, bu kapsamda, Ankara’da dünyada sadece birkaç ülkede bulunan ve yeni nesil siber güvenlik merkezi olarak nitelenen Siber Füzyon Merkezi kuracak. STM’nin gelecek ay faaliyete geçireceği merkez sayesinde, artık sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek.

ÖNEMLİ BİR GÜÇ OLACAK

Merkezde, zafiyet yönetimi, siber tehdit istihbaratı, tehdit savunma operasyonu, siber harekat merkezi ve olay müdahale yönetimi yetenekleri, özellikle üst seviye yöneticilerin siber olayların yönetiminde inisiyatif almasına imkan sağlayacak yenilikçi harp oyunları yöntemleriyle birleştirilerek modern bir siber güvenlik yaklaşımının uygulanmasına imkan sağlanacak.

Siber Füzyon Merkezi’nde sadece siber güvenlik uzmanları değil, büyük veri, veri bilimi, istatistik, matematik, doğal dil işleme, görüntü ve ses işleme gibi farklı disiplinlerden uzmanlar da görev alacak. Her yönüyle ilk olacak bu merkez, siber saldırılara karşı Türkiye’nin önemli bir gücü olacak.

Link: http://www.milliyet.com.tr/siber-saldir ... m-2202557/

Bu haberde anlatılanlar hakkında bilgili olan arkadaşlar biraz daha açabilir mi konuyu?

Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Siber Füzyon Merkezi
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2016, 18:59 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2016, 19:03 
Süvariler

Hadi Komplo Teorisi soru soram ; o Dünya Haritası'nda ABD ve Çin niye sarı ? Rusya, Hindistan ve Batı Avrupa açık yeşil, Afrika ve geri kalan coğrafya koyu yeşil ... ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 09:31 
Üye

Resim
Umarım bu resim gerçek değildir.

Alıntı:
Hadi Komplo Teorisi soru soram ; o Dünya Haritası'nda ABD ve Çin niye sarı ? Rusya, Hindistan ve Batı Avrupa açık yeşil, Afrika ve geri kalan coğrafya koyu yeşil ... ?
Sadece tahmin yürütüyorum DDOS , oltalama , cryptolocker saldırısı yapan/yapılan ülkeleri gösteriyor olabilir. Benzer bir harita http://map.norsecorp.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 01:03 
Süvariler

Piyasada uzman yok. Uzman yetiştirecek ortam ve altyapı da yok. Nasıl olacak da dünyanın sayılı merkezlerinden biri kurulacak çok merak ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 03:01 
Akıncılar

Piyasada uzman yok. Uzman yetiştirecek ortam ve altyapı da yok. Nasıl olacak da dünyanın sayılı merkezlerinden biri kurulacak çok merak ediyorum.
Uzman nereden cikacak? Universitelerden cikacak. Her gecen gun dusen egitim kalitesi ve ici bos bir suru universite ile nitelikli insani bulamayacagimiz asikar. Turkiye'nin gelecegini kurtarmasi icin orta ve yuksek ogrenim sistemi elden gecirmesi lazim. Ekonomik kalkinma sadece fabrika yaparak, yol/insaat yaparak olmuyor ki. Egitimli ve nitelikli insanlara sahip olmak, ekonominin gelismesi icin en onemli faktor. G. Kore durduk yere ilk 10 ekonomi olmadi. Bilim ve teknolojide ileri gidecek, kendi urunlerimizi tasarlayacak, kendi MineCraft oyunlarimizi gelistirmek istiyorsak yapacagimiz seyler belli. Turkiye'nin 2. kurtulus savasina ihtiyaci var ve artik geri donulmeyecek sekilde reformlari tekrar yapmasi lazim. Toplumdaki bu yozlasmayi, cehaleti, biat kulturunu baska turlu geri donduremeyiz. Bu sorunlar yuzunden demokraside islemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 03:04 
Uzaklaştırıldı

İşsiz bir mühendis iseniz, gerçekten sorun sizde emin olabilirsiniz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 10:39 
Süvariler

Alıntı:
Uzman nereden cikacak? Universitelerden cikacak. Her gecen gun dusen egitim kalitesi ve ici bos bir suru universite ile nitelikli insani bulamayacagimiz asikar. Turkiye'nin gelecegini kurtarmasi icin orta ve yuksek ogrenim sistemi elden gecirmesi lazim. Ekonomik kalkinma sadece fabrika yaparak, yol/insaat yaparak olmuyor ki. Egitimli ve nitelikli insanlara sahip olmak, ekonominin gelismesi icin en onemli faktor. G. Kore durduk yere ilk 10 ekonomi olmadi. Bilim ve teknolojide ileri gidecek, kendi urunlerimizi tasarlayacak, kendi MineCraft oyunlarimizi gelistirmek istiyorsak yapacagimiz seyler belli. Turkiye'nin 2. kurtulus savasina ihtiyaci var ve artik geri donulmeyecek sekilde reformlari tekrar yapmasi lazim. Toplumdaki bu yozlasmayi, cehaleti, biat kulturunu baska turlu geri donduremeyiz. Bu sorunlar yuzunden demokraside islemiyor.
Ülkenin önemli üniversitelerinden birisinde siber güvenlik alanında seçmeli dersler açtırmak (Lisanslarda böyle bir ders söz konusu değil), hatta yurt dışından alanında uzman ve ders vermeye hazır hoca ( Gelecek kişi boş birisi değildi) getirmek istedik. Dekan ve iktidar mücadelesi veren diğer zatlar engelledi.

Üniversitelerin en iyileri bile dinazorlar tarafından yönetildiği için herhangi bir beklentiniz olmasın. Onda ne var, bunda ne var diye yıllardır oturdukları koltukları çürütmüş ama prof.luğu aldıktan sonra yıllarca 1 tane makale yazmamış, herhangi bir şeyin araştırılmasına, geliştirilmesine ya da üretilmesine katkıda bulunmamış tiplerden bahsediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 12:44 
Üye

Kendi geliştirdiğimiz Pardus işletim sistemini öldürdük şimdi Siber Füzyon Merkezinde kapalı kaynak kodlu "güvenemeyeceğimiz" Apple MacOS kullanıyoruz.

Pardus projesi düzgün yönetilebilseydi, şuan en çok kullanılan 5 GNU/Linux dağıtımı arasına girerdi. Önce başarılı olan Pardus geliştirici takımı dağıtıldı. Sonra yeni geliştiriciler özgün Pisi tabanını bırakıp Debian altyapısını (aslında Debian'ın ismini değiştirip Pardus diye dağıtıyorlar) kullanmaya başladı ve proje aşağıdaki hale geldi.

Bizim en büyük sorunumuz kadrolaşma. Bir kurumun başına hak edeni getirmeyip yandaş getirmeye devam ettiğimiz sürece gerilemeye devam edeceğiz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2016, 15:28 
Akıncılar

Mayısta atılmış bu iletiyi yeni görüyorum, TÜBİTAK'ı mahfettiler PARDUS aslında yeniden ayağa kaldırılır önemli olan kadroyu tekrar toplamak. Bu gibi kurumlar çekirdekte gerçek vatanseverlerden oluşmakta, ama dönemin Allahçıları ile işler bu halde.

(Dine saldırmıyorum yanlış anlaşılmasın)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2016, 15:59 
Akıncılar

Mayısta atılmış bu iletiyi yeni görüyorum, TÜBİTAK'ı mahfettiler PARDUS aslında yeniden ayağa kaldırılır önemli olan kadroyu tekrar toplamak. Bu gibi kurumlar çekirdekte gerçek vatanseverlerden oluşmakta, ama dönemin Allahçıları ile işler bu halde.

(Dine saldırmıyorum yanlış anlaşılmasın)
Üstat, sizin bahsettiğiniz insanların dinle hiçbir alakası olmadığını, dini nasıl kullandığını hepimiz gördük. Az bile söylüyorsunuz. Fakat pek çok proje çalışanları artık toplanamayacak şekilde dağıldı gibi görünüyor. :|

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2016, 00:07 
Süvariler

Pardus da debian da sonuçta linux kaynaklıdır. Açık kaynak kodlu olduğu sürece güvenlik sıkıntısı en düşük düzeyde olur. Kendi linux dağıtımınızı yapıyorsanız onu sürekli güncel tutucak insanlar gerekir ve amacınızın hedefinizin belli olması gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2016, 15:50 
Akıncılar

Pardus'ta hedef devletin işletim sistemi ihtiyaçlarının çoğunu karşılamak, işletim sistemi ve yaygın kullanılan yazılım paketleri için ödenen lisans bedelini azaltmak, açık kaynak ve yerli geliştirme sayesinde esneklik, maliyet etkinlik ve güvenlik gibi parametreleri karşılamayı kolaylaştırmak gibi hususlardı.

Kullanımı en kolay, ortalama kullanıcının ihtiyaçlarının çoğunu karşılayabilecek dağıtımlardan biri olmak hedefleniyordu, böylece ortalama Türk kullanıcının da kişisel kullanımına devşirilmesi amaçlanıyordu.

Devlet kurumlarının bazılarının geçişi tamamlanmış, bazılarının geçişi planlanmaya başlamıştı. Yerli kullanıcılar arasında meraklı kullanıcılar kullanmaya başlamıştı. Yurt dışı kullanıcılar arasında da kolay kullanımlı, temel ihtiyaçları karşılayan bir dağıtım olarak benimsenmeye başlanmış, Ubuntu, Debian gibi ana akım, Red Hat gibi özelleşmiş dağıtımlardan sonra ilgiyle izlenen, takip edilen bir dağıtım haline gelmeye başlamıştı.

Geliştirici kurumlar da, ekip de mevcuttu, gönüllü bir geliştirici topluluğu tarafından da destekleniyordu.

Sonuç olarak, amaç da, hedef de, ekip ve kurumlar da mevcuttu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2016, 15:59 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2016, 16:54 
Akıncılar

Peki nasıl akamete uğradı. Detaylıca bilen var mı?

Aslında iyi bir yere gelmiş bir çok Tübitak projesi ve yetkinleşmiş bir çok grubun başına gelen yine tekrar mı etti yoksa başka bir kaderi mi oldu projenin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 01:41 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 21:52 
Süvariler

Peki nasıl akamete uğradı. Detaylıca bilen var mı?

Aslında iyi bir yere gelmiş bir çok Tübitak projesi ve yetkinleşmiş bir çok grubun başına gelen yine tekrar mı etti yoksa başka bir kaderi mi oldu projenin?
Bir yerlerde okumuştum, Pardus projesinin bir aşamadan sonra opensource olarak yoluna devam edip, comminity'ler üzerinden geliştirilmesi düşünülmüş, ancak tübitak (yada devlet) projeyi kendi bünyesinde tutmaya devam etmek istemiş, sanırım bu tarz projelerde ya ubuntu gibi bir şirket yapısı altında olmak yada debian gibi bir comminity tarafından geliştirilme yapılması gerekiyor. Bürokrasi ile yazılım geliştirmek isteyince olmuyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: