TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 28 Nis 2017, 19:10

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Radar Uyarı Alıcısı(RWR)?
MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2016, 21:52 
Uzaklaştırıldı

Bu sistemin çalışma prensibi nedir acaba? Farklı kaynaklarda hakkında bir şeyler okudum ama tam olarak anlayamadım. Radarda beliren cismin kimliğini mi tespit ediyor?(Modelini-tipini vs) Ediyorsa nasıl ediyor? Misal; bir F-15 elektronik izi dışında; ben F-15'im diye yayın yapmıyordur sanırım.

Bilgilendirirseniz sevinirim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 04:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Almanca bir kaynakta, RWR (Radio Warning Receiver) adlı sistemin ''ALR-69 TWS (Threat Warning System)'' sisteminin keşfettiği/aldığı radar sinyallerini görüntülediği yazıyor. İşleyebildiği sinyaller hem başka uçaklardan hem de kara unsurlardan olabiliyormuş. Söz konusu sistem (ALR-69 TWS) sinyalleri kaydedip işliyor ve böylece radar tipini belirliyormuş. Bununla beraber sinyal gücü ve rulmanını da. Yüksek konumlu tehditler RWR'de ona göre sinyal gücü ve rulmanı ile gösteriliyormuş.

Kaynak: http://xflight.de/pg_org_par_cec_rwr.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 09:09 
Akıncılar

"Rulman" değil o yahu. "Bearing" burada istikamet demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 14:46 
Uzaklaştırıldı

Almanca bir kaynakta, RWR (Radio Warning Receiver) adlı sistemin ''ALR-69 TWS (Threat Warning System)'' sisteminin keşfettiği/aldığı radar sinyallerini görüntülediği yazıyor. İşleyebildiği sinyaller hem başka uçaklardan hem de kara unsurlardan olabiliyormuş. Söz konusu sistem (ALR-69 TWS) sinyalleri kaydedip işliyor ve böylece radar tipini belirliyormuş. Bununla beraber sinyal gücü ve rulmanını da. Yüksek konumlu tehditler RWR'de ona göre sinyal gücü ve rulmanı ile gösteriliyormuş.

Evet hocam; pek çok yerde böyle bilgiler mevcut. Algılıyor, işliyor tipini belirliyor. Başka bir forumda birisi de anlattı bunları ama kavrayamadım. Radar tipine göre belirleyip uçağın tipini tespit etme imkanı veriyormuş(?) ekranda ilgili kod(uçağa verilen tip) beliriyormuş anladığım kadarıyla. Ben cismin tipi(F-16, F-15 vs) tespit edilemez diye biliyordum. Sistemi adam akıllı anlayamadım.

http://www.mikesflightdeck.com/rwr_proj ... oject.html

Şöyle bir yer buldum, cihazlardan birini tanıtıyor, sistemde tanınabilir sanırım ama çok ayrıntı var. Neyse boşverin. :P

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 18:55 
Akıncılar

Radar Warning Receiver. Hafızasında yuklu onceden tanımlanmıs radar sınyallerını uzerıne monte edıldıgı platforma ulasınca tanımlayan ve sınıflandıran bır sıstemdır. Kabaca yon tayını de yapabılır. Kılıt mı atıldı yoksa EW radarı aydınlatma mı tarama mı yapıyor sana bıldırır. Dedıgım gıbı beynıne onceden yukledıgın radar sınyal kutuphanesı sayesınde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2016, 00:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

"Rulman" değil o yahu. "Bearing" burada istikamet demek.
Teşekkürler.
Alıntı:
Alıntı:

Evet hocam; pek çok yerde böyle bilgiler mevcut. Algılıyor, işliyor tipini belirliyor. Başka bir forumda birisi de anlattı bunları ama kavrayamadım. Radar tipine göre belirleyip uçağın tipini tespit etme imkanı veriyormuş(?) ekranda ilgili kod(uçağa verilen tip) beliriyormuş anladığım kadarıyla. Ben cismin tipi(F-16, F-15 vs) tespit edilemez diye biliyordum. Sistemi adam akıllı anlayamadım.

http://www.mikesflightdeck.com/rwr_proj ... oject.html

Şöyle bir yer buldum, cihazlardan birini tanıtıyor, sistemde tanınabilir sanırım ama çok ayrıntı var. Neyse boşverin. :P
Siteye baktım. Kısaca ''Tehdit Tanıma Sistemi''nin bir parçası olduğu söyleniyor. Her tehdide göre farklı simgeyle haber veriyor ve tehdit ne kadar merkeze yakınlaşırsa (radarda), o kadar yakında olduğu anlamına geliyor. Yani bir tür tehdit unsurunun radarından yola çıkarak tehdit belirleme/tanıma cihazı. Yukarıda bir arkadaşımızın da dediği gibi, bunu anlaşılan var olan ve tanınan radar sinyallerinin kütüphanesine kaydedilmesiyle yapabiliyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: