TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Oca 2018, 03:22

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 23:45 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Bilgi sahibi olan arkadaşlar, askeri elektronik veri alışverişleri hakkında bilgi verebilirmi?

Misal ülkemizin milli bir Link projesi varmı, olmalımı, Nato' ya uyumlu olmalımı ?
Yada Türkiye' nin Link 11 in yerine ve sonrada Link 16 nın yerine geçmesi planlanan Link 22 projesinde neden yer almıyor, geliştiren ülkeler Fransa, Almanya, Kanada, İtalya, Hollanda ( İspanyanın yerine) , Birleşik Kırallık, ve misafir ülke Abd.

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2017, 02:15 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Ek olarak bu konuya şunuda eklemek istiyorum; bazı kaynaklarda Askeri "GPS" - "Global Positioning System" sinyalleri ile "P(Y)-Code" (precission / encrypted) alıcı ve vericinin alışverişinde çok önemli rol oynadığı vurgulanmakta.

Yani ABD GPS' in sinyalini Türkiye için erişime kapatırsa Link 16 sisteminin calışmıyacağı anlamına gelmekte . Bir diğer anlamıyla Türk Silahli Kuvetleri sistemlerini istenildiği gibi kullanamıyacağı, yani 90 ların teknolojisiyle muharebe yapmak durumunda kalacağı, yani modern silahlarımızı bir biriyle ilteşim kuramadan muharbe yapmak durumunda kalacak. Daha açık yazacak olursak bir 737 AEW&C uçağı verilerini hiç bir diğer muharebe unsuruyla paylaşamıyacak, hiçbir muharebe unsuru birbiri ile elektronik veri iletişimine geçemeyecek .

Bu yazdiklarim yanlış bilgimi ?

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2017, 22:48 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Ordan burdan topladigim verilerle biraz bilgi aktarayim, öncelikle konuya tam hakim olmadigimi belirteyim, eger yanlisim varsa, daha iyi bilgi saglayabilecek arkadaslar düzeltirlerse mutlu olurum.

Link 16 veya "Joint Tactical Information Distribution System " ( Ek Taktik Bilgi Dağıtım Sistemi), Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri arasında taktiksel veriler sağlayan gerçek zamanlı bir veri bağlantı biçimidir. Bu standart NATO içinde kullanılmak üzere ABD tarafından geliştirildi.


Bu arada aynı zamanda, çeşitli platformları bu sistemler ile donatmak isteyen güvenilir, NATO dışı üçüncü ülkeler tarafından da sıkı güvenlik gereksinimleri altında bu veri iletimi biçimi kullanilmasina müsade ediliyor.


Link-16 ağları, harekete geçtiğinde, belirli birimler veya kullanıcıların katılımından bağımsız olarak çalışır, sadece çevrimiçi olan katılımcılar, ne kadar fazla olursa olsun ve kimin kimden ayrılabilmesine bakmaksızın kurulan şebeke seklidir.

Link-16 verileri belirli bir frekansta iletilmez, ancak sistem 969 ila 1206 MHz frekans bant genişliği üzerinde 51 farklı frekans kullanmaktadır. Şifreli sinyalin daha iyi bir kamuflajı için, iletim frekansı her 13 mikrosaniyede değiştirilir, (Saniyede 77.800 Hops). Buna paralel olarak, henüz kullanılmayan frekanslar üzerinde rastgele temelde sahte ve karistirici sinyaller gönderilir.
Tüm katılımcıların GPS ile yüksek hassasiyetli zaman sinyali ile tam koordinasyonu, anlamsız veri hızına ulaşmak yerine sürekli ve aynı zamanda doğru frekansa atlamak için şarttır.
Link-16 protokolü, ses ve veri iletiminin esnek bir şekilde kullanılmasını sağlar. Olası veri aktarım hızları 26.88, 53.76, 107.52 ve 238 Kbps'dir. Dil 2.4 veya 16 Kb / sn ile iletilebilir ,iletisim hizini saniyede 2 Mb ye cikarmak icin calismalar devam etmekde.

Link-16 ağı, yüksek hassasiyette zaman senkronizasyonu ile daha ileri bir navigasyon çözümü sunar. Alınan veri aktarımlarının zaman ve uzaklıklarını karşılaştırır ve bunları belirtilen konumlarla ilişkilendirir.

Teorik olarak 128 bağımsız paralel link-16 şebekesi mümkündür. Bunların her biri 32.766 aboneyi destekleyebilir ve her ağ 524.284'e kadar bireysel parça verilerini içerebilir. Link 16, mesajları gönderilmesine izin vermek için, saniye başına 128 zaman aralığı ile max. 128 ağda sağlar. Bir sonraki linkpartner'e yaklaşık 300nm (555km ) ye veri iletisimi saglar.

Link 16 ağındaki tek veri paketi "J-Serisi" mesajı olarak adlandırılır. Bu veri paketleri fonksiyonel alanlara gruplanır ve sırasıyla kurulan şebekelerde katılımcılara iletilir

Grup 5 ve 6: PPLI / Hassas Katılımcı Yer ve Tanıtım
Grup 7: Gözetim
Grup 8: Komuta
Grup 9: (Uçak) Kontrolü
Grup 10: Elektronik Harp ve Koordinasyon

MIDS" kısaltması, "Düşük Sesli Terminal" için "Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi", "LVT" anlamına gelir. Bu cihaz "Link 16" formatında dijital veri göndermek ve almak için gereklidir. "Düşük hacim", veri iletiminin gücü veya derecesi hakkında hiçbir şey söylemediği halde, önceki nesle kıyasla cihazın çok daha küçük alan gereksinimini belirtir.
MIDS LVTMIDS-LVT cihazları, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan ve İsviçre dahil olmak üzere, ondan fazla ülkeye teslim edilmiştir. LVT ile bağlantı özellikleriyle daha "daha küçük" platformlar da donatılabilir. Eurofighter Typhoon, Fransiz Rafale ve Miraj 2000, F / A-18, F-15, F-16, Tornado, Super Hornet ve ayrıca AH-64 ve Alman-Fransız Tiger gibi platformlarda kullanilmaktadir.

Buna ek olarak, MIDS-LVT, TACAN navigasyon sinyalleri (Taktik Hava Seyrüsefer) için bir alıcı görevi görür.

"P (Y) kodu" ndan yararlanmak isteyen herkes, sıkı güvenlik düzenlemelerine tabidir. Bu, teorik olarak sözde "COMSEC anahtarı" ile yüklenebilen aygıtların satın alınmasıyla başlar. Potansiyel bir müşteriyle bu tür cihazların satın alınmasıyla ilgili görüşmeler yapmak için (Endüstriyel baglamda) Los Angeles merkezli GPS Ortak Program Ofisi (GPS Joint Program Office) aracılığıyla dagitilir. Ancak bu sadece gerekli prosedürün bir parçasıdır.

Deputy Undersecretary of Defense Space (ODUSD / C3I), HQ U.S.A.F. Space Command' i , GPS kryptografik şifreleme üzerinde otorite sahibi kilmisdir. "COMSEC anahtarı" kendisi "GİZLİ" olarak sınıflandırılmış ve buna göre işlenmiştir. Anahtar kullanicilara, "COMSEC Custodians kullanan birkaç "Dağıtım Merkezi" üzerinden dağıtılıyor.
COMSEC Sekreterleri" anahtarı yalnızca kendileri için olan bir cihaz aracılığıyla GPS navigasyon cihazına yükler. Anahtarın kendisi ise maks. bir yıllık bir süre boyunca veya bakım veya yanlış kullanımdan ötürü cihazın anahtarını kaybedene kadar. Yüklendikten sonra, GPS cihazının kendisi "Gizli" değildir, ancak uygun bakım ile tutulması veya kullanılması gerekir.
COMSEC Custodians anahtarı yalnızca kendilerinde bulunan bir cihaz aracılığıyla GPS navigasyon cihazına yükler. Anahtarın kendisi ise en fazla bir yıllık bir süre boyunca veya bakım veya yanlış kullanımdan ötürü cihazın anahtarını kaybedene kadar gecerlidir. Yüklendikten sonra, GPS cihazının kendisi "Gizli" değildir, ancak uygun bakım kullanılması gerekir.

COMSEC Custodians calisanlari, ABD Silahli Kuvvetlerine mensub değiller, ABD DoD tarafından atanan, sivil bir girişimin uygun eğitim görmüş elemanlaridir.
Faydandigim web sayfalari:
www.c4isrnet.com
www.tonex.com
www.armytimes.com
www.airpower.at

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


En son Kafkasya tarafından 17 Eki 2017, 00:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2017, 23:20 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Eki 2012, 01:14
Mesajlar: 14
Konum: İzmir
Yaş:
Güzel bir konu. GPS çok kritik ve yuları maalesef elimizde olmayan bir sistem.

Bizimkiler de pek boş durmuyorlar anlaşılan o ki...

https://www.stm.com.tr/tr/urunler/terraflite

_________________
Mevzubahis olan vatan ise, gerisi teferruattır. Mustafa Kemal Atatürk

Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 17:13 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 Haz 2015, 17:16
Mesajlar: 426
Yaş:
Bir sorum olacak üstatlara mesela bayraktar tb2 Afrin üzerinde uçıyor bir bir ypg zırhlı aracı tespit etti hatay sınırında da fırtına obüsümüz var. Hedef kordinatları tespit ettikten sonra savaş hatekat merkezine daha sonra savaş harekat merkezi de fırtına obüsüne bu kordinatları nasıl gönderiyor tabiri caizse wahtspp konum atmak gibi mi yoksa telsizden enlem boylam şu şu demek gibi mi ?

Veya aynı şekilde bölgede bir atak helikopterimiz var lakin görüşü dışında iha nın aydınlatması ile mızrak ateşleyebilir mi ?

Hadi biraz daha uçalım sahil güvenliğin Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi var mesela Egede bir yunan fırkateynini Fırtına veya sakarya g ile vurabilirmiyiz ?

Farklı sistemlerin birbiriyle entegrasyonu konusunda ne aşamadayız asıl merak ettiğim bu

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 20:26 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Alıntı:


Veya aynı şekilde bölgede bir atak helikopterimiz var lakin görüşü dışında iha nın aydınlatması ile mızrak ateşleyebilir mi ?

Hadi biraz daha uçalım sahil güvenliğin Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi var mesela Egede bir yunan fırkateynini Fırtına veya sakarya g ile vurabilirmiyiz ?

Farklı sistemlerin birbiriyle entegrasyonu konusunda ne aşamadayız asıl merak ettiğim bu
Iste anlatilan mesele tamdaa bu maksatla gelistirilmis.

Hatda benim bir öngörüm vardi gecmisde, 737 AEW&C ucagimizin sayesinde tesbit edip aydinlatdigi hedefi ucaklarimizin daha kendisi tesbit etmeden, yada karadan veyahut denizden, Link 16 sayesinde atesleyip hedefi Amram yada kendi Göktug Füzelerimizle imha edebilmek.

Ama simdi bu imkanlarin hepsi ABD nin bize GPS i kapatip kapatmamasina bagli :cry:

Bizim bu konu hakkindaki calismamiz bildigim kadariyla Kement onunda Link 16 dan ne kadar bagimsiz, GPS siz calisip calismiyacagini acikcasi ne biliyorum nede mümkün olabilecegini düsünüyorum.

Kement:

https://www.youtube.com/watch?v=KEaQLnlPv88

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 20:55 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Ağu 2012, 03:48
Mesajlar: 318
Yaş:
GPS kişilere yada kurumlara yada ülkelere özel açılıp kapatılabilen birşey mi? Bölge üzerindeki GPS uydularını sustumadan sadece bize nasıl kapatabilirler?

bkz GPS nedir nasıl çalışır http://www.bilgiustam.com/gps-nedir-ve-nasil-calisir/

_________________
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır;
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 21:50 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 29 Eki 2012, 19:01
Mesajlar: 1049
Yaş:
Uzun Ufuk dıye bır proje vardı bır zamanlar. Link de vardı o projede. Deniz kısmı o....Ama dıger kısımları tam bılemıyorum. Baya komplıke bır calısma bu. Yer yer bu kabılıyet var. Ama kuvetler arası sevıyedekı durumu ne bılemıyorum....


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 21:58 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 04 Tem 2016, 23:36
Mesajlar: 78
Yaş: 25
Uydu susturmadan ziyade şifreleme ile sinyallerin bir kısmı sivil kullanıma kapalıdır diyor.

Peki bölgesel olarak şifreleme yapışıp bir ülkenin kullanımına kapatılabilir mi? Eğer böyle birşey yapılamıyor ise, ABD bütün ülkelerden bu uyduların kullanım harcı gibi bir üvret alıyor mu? Yoksa kendisi için geliştirdiği birşeyi bütün Dünya kullanımına sunmak zorunda mı kaldı? Yoksa bu gps alıcılarını sadece ABD mi üretip satıyor?

Sorularım saçma olabilir, konuya biraz uzağım kusura bakmayın.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 22:09 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Tem 2012, 16:57
Mesajlar: 585
Yaş:
.....


En son tuğrulbey tarafından 17 Eki 2017, 22:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 22:12 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Tem 2012, 16:57
Mesajlar: 585
Yaş:
Karacıların da TASMUS' u var (Taktik Saha Muhabere Sistemi).

TASMUS’un temel hedefi; savaş alanının yakın-gerçek zamanlı resminin ve bilgilerinin tüm savaş sistemleri arasında paylaşımını sağlamaktır. Sistem, silah, sensör ve komuta merkezleri arasında gerekli olan önemli bilgilerin aktarımını ve bu bilgilerin komuta katında tüm seviyelerde izlenebilmesini sağlar. TASMUS, komuta kademesinin, taktik alanda, günümüz ve gelecekteki haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak, sürekli, esnek ve güvenli haberleşme ağı kurmayı amaçlar. TASMUS, taktik alana, kullanıcı terminallerinin, mobil telsizlerin ve Taktik Kablosuz Yerel Alan Ağların bağlantılarını sağlayarak çok geniş çaplı askeri haberleşme teknolojileri getirir. Sistem, askeri operasyon bölgelerinde, ordu ile tabur/bölük seviyeleri arasında etkin komuta kontrol için gerekli olan kesintisiz haberleşmeyi sağlar. Ayrıca, Sistem, bir taraftan stratejik ses ve veri ağları ile geçiş arayüzü sağlarken, diğer taraftan geçit telsizleri üzerinde Telsiz Ağları sistemlerine bağlantı sağlar.(Aselsan)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 22:28 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Alıntı:
GPS kişilere yada kurumlara yada ülkelere özel açılıp kapatılabilen birşey mi? Bölge üzerindeki GPS uydularını sustumadan sadece bize nasıl kapatabilirler?

bkz GPS nedir nasıl çalışır http://www.bilgiustam.com/gps-nedir-ve-nasil-calisir/
Yukardada belirtdim, bu ortaya atdığım idaa mümkünmü bilmiyorum, bir şey okurken yanlışlara konsantre oluyorum sadece doğrular geriye kalsın diye bu Link 16 sistemindede GPS zayıf noktası olarak düşündüm, şifre ABD de Comsec tarafından, aldığımız cihaza aktarıldığına göre teorik olarak sana verilen şifreleride kapatabilirler. Mesela uydu üzerindeki Pay TV bakıyorsanız aboneliğiniz bitdiği zaman nasıl sadece sizin yayınınız kesiliyorsa neden sizin GPS şifreniz iptal edilemesin?

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2017, 01:35 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
Link 11, NATO veri bağlantıları için özellikle Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan, aynı zamanda Hava Kuvvatleri icin (Link 11B) kullanılan bir askeri veri alışveriş standardıdır.

Link 11, 1955 yılında ABD'li Rockwell Collins şirketi tarafından ABD Donanması ( Taktik Veri Bilgi Bağlantısı-A'nın (TADIL A) )için geliştirildi. Gemi ve uçak rehberlik (Navigasyon) sistemleri arasındaki konum bilgilerini otomatik olarak değiş tokuş için kullanılmaktadır. Link 11:( STANAG 5511)

Link 11 dijital bilgileri iletmek için UHF veya HF telsiz bağlantılarını kullanır, böylece bir Ağ Kontrol İstasyonu ağdaki tüm birimleri birbiri ardına sorgular . Güvenlik açığı ve düşük veri hızı nedeniyle bugün teknik olarak eskimiş durumda.
1975 yılında Link 16 için geliştirme başlamış ve ABD Deniz Kuvvetleri ilk Link-16 uygulamalarını 1990'ların ortalarında teslim almistir.

Buna rağmen, Link 11 hala birçok uçak ve kıyı tesisatları arasında dijital taktik bilgilerinin yüksek hızlı, bilgisayardan bilgisayara değişimi sağlamak için kullanılir, denizcide durum görüntüsü değişimi ve komutunun gerçek zamanlı olarak birincil bilgi aracı olarak hizmet ediyor.


1992'den bu yana, gelecekte Link 11'in yerini alacak olan Link 22' i geliştirmekte.

Link -11 gönderim alanında 300 deniz mili kadar boşluksız çok yönlü kapsama sağlar.

Link-11 sistemi UHF bandında i, gemiler arasında yaklaşık 25 deniz mili ve hava ile gemi için 150 deniz mili kapasitesine sahiptir.

https://www.tonex.com/link-16-tutorial/

http://electronicstechnician.tpub.com/1 ... tem-91.htm

http://www.leonardocompany.com/document ... nload_file

https://www.c4isrnet.com/it-networks/20 ... rime-time/

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Link 11 / Link 16 / Link 22
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2017, 01:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Mesajlar: 674
Yaş: 39
KEMENT Projesi

Gelişen teknoloji ile birlikte taktik sahada platformların ve silahların akıl kazandığı ve menzillerin uzadığı,
ağ merkezli harekatın önem kazandığı görülüyor. Uzun menzillerde hedef, durum, konum, istihbarat,
vuruşa kalan süre, hasar kıymetlendirme gibi bilgilerin güvenilir ve hızlı bir şekilde aktarılması, ilgili platformlar ve kullanıcılar arasında paylaşılması modern harekâtın vazgeçilmez unsurları haline geliyor.
Bizler de “Türkiye’nin Veri Bağı Şirketi” olmak vizyonu ile çıktığımız yolda yaptığımız yatırımlar ve kazandığımız bilgi birikimi neticesinde Dünya’da yüksek teknoloji içeren askeri haberleşme sistemleri geliştiren sayılı şirketler arasında yerimizi almış bulunuyoruz.
Meteksan Savunma’da özellikle RF, mikrodalga ve milimetre dalga teknolojileri alanlarında çok önemli
altyapı ve bilgi birikimine eriştik. Gelişmiş teknolojilere yönelik Ar-Ge çalışmalarına odaklanarak Türkiye’nin bu kritik teknoloji alanındaki dışa bağımlılığını kaldırmayı başardık. Geliştirdiğimiz sistemlerde sadece komponent seviyesi yurt dışı tedarik yaparak, tüm birimleri millî olarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Böylece taktik sahada görev yapan platformlara ihraç lisansına tabi olmayan, platforma özgü olarak geliştirilmiş, güvenilir haberleşme yeteneği kazandırıyoruz. Bugüne kadar geliştirdiğimiz noktadan-noktaya, noktadan-çok-noktaya ve ağ yetenekli ürünlerimiz en zorlu
çevre koşullarına sahip füze ve hava platformlarına entegre edilmektedir.
Ülke olarak geldiğimiz bu yetkinlik seviyesinin bir sonucu olarak, yüksek irtifa hava savunma sistemlerindede uzun menzilli, yüksek veri hızlı (gerçek zamanlı/yakıngerçek zamanlı) ve güvenli veri bağları için hazırız.

Seyir füzelerimizin erimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmak, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında noktadan çok noktaya veriyi/görüntüyü aktarabilme yetkinliğine sahip bir taktik veri bağı terminali prototipinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesinde ön tasarımın süreci başarı ile tamamlandı.
1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, Roketsan, TÜBİTAK BİLGEM ve Milsoft alt yükleniciliğinde, Meteksan Savunma tarafından yürütülen projenin ön tasarım aşamasında gerçekleştirilen 76 toplantı 600’den fazla işlem maddesi değerlendirmeye alındı. Bu kapsamda
alt yükleniciler ile yakın koordinasyon gerektiren konulara özel çalışma grupları oluşturuldu. Projede süreç kritik tasarım ile devam edecek.
Ön tasarım döneminde KEMENT sisteminin mimarî tasarımı tamamlanarak alt sistem ve birim gereksinimleri oluşturuldu. Bu kapsamda temel sistem tasarım tanımları belirlenerek buna bağlı yazılım ve donanım gereksinimleridetaylandırıldı. Proje ile ilgili çalışmalara tasarım çözümlerinin oluşturulması süreci ile devam edecek. Meteksan Savunma, elektronik tasarım, mekanik tasarım, elektromanyetik tasarım ve sistem mühendisliği ekiplerinin yoğun çalışmalarla tasarım sürecini başarıyla
tamamlamayı hedefliyor.

KEMENT Projesi ağ tabanlı bir mimari ile ağa dahil olan tüm katılımcıların tanımlı kurallar çerçevesinde taktik veriyi paylaşmasını sağlayacak. Böylelikle ağ temelli harekatın temelini oluşturan durumsal farkındalık yaratılacak. Karar vericilerin ağa dahil olan tüm kaynaklardan gelen verileri değerlendirerek enuygun harekatın planlanması ve hayata geçirilmesi mümkün olacak.
KEMENT Projesi kapsamında geliştirilen veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve
F16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT veribağı
terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme
ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak. KEMENT Projesinde
oluşturduğumuz esnek mimarî yapı, ileride ortaya çıkabilecek farklı ihtiyaçlarıda en az değişiklikle
karşılayabilecek yeteneğe de sahip olacak.

http://www.meteksan.com/media/newspaper/2016_01.pdf

_________________
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye