TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 02:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Casus yazılımlar
MesajGönderilme zamanı: 16 Oca 2013, 15:46 
Süvariler

Kızıl Ekim Türkiye'yi 4 kez vurdu!
5 yıldır 69 ülkede kamu, askeri, enerji kurumlarıyla elçiliklerden bilgi sızdıran siber casusluk operasyonu ortaya çıktı
Anti virüs şirketi Kaspersky, beş yıldır 69 ülkede kamu, askeri, enerji kurumlarıyla elçiliklerden bilgi sızdıran siber casusluk operasyonunun varlığını açıkladı. Kızıl Ekim adı verilen operasyonda Türkiye dört kez hedef oldu. Biri yabancı elçilik, diğer üçüyle ilgili her hangi bir tanımlama yok
Rusya merkezli dünyanın önde gelen anti virüs yazılım şirketlerinden Kaspersky, 69 ülkede en az 5 yıldır kamu kuruluşları, askeri üsler ve enerji enerji tesisleri ile elçiliklerinden bilgi çalan siber casusluk operasyonu ortaya çıkardığını açıkladı. Operasyona 'Kızıl Ekim' adını veren şirket, bulduğu verileri topladığı araştırma raporunu sitesinde yayımladı. Rapora göre Türkiye'de 4 kurum veya kuruluş Kızıl Ekim'in hedefi oldu. Bunlardan birinin yabancı bir elçilik olduğu belirtilirken, diğer üçüne dair tanımlayıcı bilgi verilmedi.

Şirket, Kızıl Ekim'i kimlerin yürüttüğünü veya arkasında bir devlet olup olmadığını tespit edemedi. Ancak kurumlara sızmak için kullanılan programlama dillerinden Kızıl Ekim'in arkasında Çinli ve Rus hackerlar olduğu sonucuna vardı. Çalınan bilgiler ve sistemlerine sızılan kurumların listesini elinde bulunduran Kaspersky, bunları kamuoyu ile paylaşmayacağını bildirdi. Kızıl Ekim'in arkasında bir devlet olup olmadığı belirlenemese de çalınan bilgilerin devletlerin ilgisini çekebilecek türden olduğu kaydedildi.

USB'DEN iPHONE'A
Kızıl Ekim'in arkasındakilerin benzeri sanal casusluk faaliyetlerinde kullanılanlardan daha ileri yazılımlar ve sistemler kullanıldığı ifade edilen raporda, sisteme sızıldığı an USB cihazları, harici bellekler ve iPhone, Nokia, Windows Mobile telefonlardan bile bilgi sızdırabildikleri belirtildi. Bu arada sızmaların dünyanın dört bir yanında olmakla birlikte ağırlıkla eski Doğu Bloku ülkeleri ve Orta Asya Cumhuriyetleri'nde yaşandığı ortaya çıktı. Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan Kızıl Ekim'in en fazla kuruma sızdığı ülkeler olduğu belirlendi.
Resim

Kaynak:http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... yeyi-vurdu

Bir ülkenin kendine ait Antivirüs yazılımı olması bence çok önemli. Ülkemizde ne yazık ki bu konuda henüz profosyonel bir çalışma olduğunu hiç duymadım. Bence günümüz en büyük casusluklar bu şekilde icra ediliyor. Askeri silahlanma kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Casus yazılımlar
MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:11 
Süvariler

Alıntı:
Türkiye’nin ilk yerli güvenlik programı yazılıyor
NECDET ÇALIŞKAN-HABERTÜRK

Son zamanlarda YÖK ve üniversiteler başta olmak üzere Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarının sıkça başını ağrıtan siber saldırıların önüne geçmek için Türkiye’nin ilk yerli güvenlik programı yazılıyor. 2012’nin son çeyreğinde başlayan “Savungan” kod adlı milli anti-virüs projesini yürüten ise Antakyalı Melih Abdulhayoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu, ABD’nin New Jersey Eyaleti merkezli dünyanın sayılı güvenlik yazılımı şirketi Comodo oldu. Comodo dünyada anti-virüs pazarında yüzde 2’lik pazar payıyla ilk 10’u zorluyor.

BU YIL KULLANIMA ALINACAK
Türkiye’nin ilk milli anti-virüs yazılımını bu yıl kullanıma açmak için çalışmalara ‘start’ verdiklerini söyleyen Comodo CEO’su Melih Abdulhayoğlu,  “Türkiye’ye siber güvenlik teknoloji transferi ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. ODTÜ’de bu konuda hizmet verecek ve yerli güvenlik teknolojisi geliştirecek Ar-Ge ofisimizi açtık” dedi. Comodo Tüketici Güvenliği Ürünlerinin Ar-Ge’sinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Egemen Taş ise “Savungan” kod adlı anti-virüs projesi için 2012’nin son çeyreğinde çalışmaya başladıklarını ve bu yıl projeyi bitirmeyi planladıklarını söyledi.

BAŞKALARININ İNSAFINA KALMAZ
Taş, milli anti-virüs teknolojisinin önemini şu sözlerle özetledi: “Milli antivirüs teknolojisi önemli çünkü kendinize yönelik tehditleri başkalarının insafına bırakmamış oluyorsunuz. Öncelikli olarak bu teknoloji Turkiye’de geliştirilmeli ve günlük tehdit analiz laboratuvarları, Türkiye’de kurulup idame ettirilmeli. Bu adımların atılması bizim altından kalkabileceğimiz bir şey.” Abdulhayoğlu da “Yerli olmayan tüm yazılımlarda problemler olabilir. Sadece anti-virüs değil, siber güvenlik ihtiyacını sağlamaya yönelik her tür yazılımı geliştirmek zorundayız” dedi.

TÜRKİYE 9. ÜLKE OLACAK
Türkiye anti-virüs teknolojisine sahip 9. ülke olacak 2013’te tamamlanması beklenen “Savungan” projesiyle Türkiye, ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’dan sonra yerli anti-virüs teknolojisine sahip olan 9. ülke olacak. Redhack benzeri saldırılara dünyada ‘Gelişmiş Israrcı Tehdit’ adı verildiğini belirten Abdulhayoğlu, bu tarz saldırılara karşı geliştirdikleri çözümlerinin olduğunu aktararak, ilk milli anti-virus yazılımının 2013’te Comodo tarafından yayınlanacağı bilgisini verdi.

ANTAKYA'DAN ÇIKIP YAZILIM DEVİ YARATTI
1968’de Antakya’da doğan Melih Abdulhayoğlu, ilk elektronik devresini 9 yaşında yapmış. 1986’da Antakya Lisesi’nden mezun olan Abdulhayoğlu’nun 1989’da geliştirdiği farklı dilleri destekleyen klavye buluşuna İngiltere hükümeti, 5 bin pound vermiş. Kazandığı bu ilk parayla ilk kişisel bilgisayarını alan Abdulhayaoğlu, 1991’de Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998’de İngiltere’de kurduğu Comodo'yu 2004’te ABD’nin New Jersey Eyaleti’ne taşıyan Abdulhayoğlu, şirketi, 15 yılda çalışan sayısı 1000’i geçen, 10 ülkede ofisi olan ve 100’den fazla ülkeye güvenlik yazılımı satan bir bilişim devi haline getirdi.

NASA’NIN GÜVENLİĞİ ONA EMANET
Comodo’nun Anti-virüs pazarında ‘’virüssüz internet garantisi” veren ilk firma olan Comodo, dünya genelinde aralarında Chase, NASA, IBM, Xerox, Michigan University’nin de olduğu 200 bin işletmede 25 milyon kullanıcının internet güvenliğini sağlıyor.
Kaynak : http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... an-geliyor

Böyle birşey varmış

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 05:56 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Kızıl Ekim Türkiye'yi 4 kez vurdu!
5 yıldır 69 ülkede kamu, askeri, enerji kurumlarıyla elçiliklerden bilgi sızdıran siber casusluk operasyonu ortaya çıktı
Anti virüs şirketi Kaspersky, beş yıldır 69 ülkede kamu, askeri, enerji kurumlarıyla elçiliklerden bilgi sızdıran siber casusluk operasyonunun varlığını açıkladı. Kızıl Ekim adı verilen operasyonda Türkiye dört kez hedef oldu. Biri yabancı elçilik, diğer üçüyle ilgili her hangi bir tanımlama yok
Rusya merkezli dünyanın önde gelen anti virüs yazılım şirketlerinden Kaspersky, 69 ülkede en az 5 yıldır kamu kuruluşları, askeri üsler ve enerji enerji tesisleri ile elçiliklerinden bilgi çalan siber casusluk operasyonu ortaya çıkardığını açıkladı. Operasyona 'Kızıl Ekim' adını veren şirket, bulduğu verileri topladığı araştırma raporunu sitesinde yayımladı. Rapora göre Türkiye'de 4 kurum veya kuruluş Kızıl Ekim'in hedefi oldu. Bunlardan birinin yabancı bir elçilik olduğu belirtilirken, diğer üçüne dair tanımlayıcı bilgi verilmedi.

Şirket, Kızıl Ekim'i kimlerin yürüttüğünü veya arkasında bir devlet olup olmadığını tespit edemedi. Ancak kurumlara sızmak için kullanılan programlama dillerinden Kızıl Ekim'in arkasında Çinli ve Rus hackerlar olduğu sonucuna vardı. Çalınan bilgiler ve sistemlerine sızılan kurumların listesini elinde bulunduran Kaspersky, bunları kamuoyu ile paylaşmayacağını bildirdi. Kızıl Ekim'in arkasında bir devlet olup olmadığı belirlenemese de çalınan bilgilerin devletlerin ilgisini çekebilecek türden olduğu kaydedildi.

USB'DEN iPHONE'A
Kızıl Ekim'in arkasındakilerin benzeri sanal casusluk faaliyetlerinde kullanılanlardan daha ileri yazılımlar ve sistemler kullanıldığı ifade edilen raporda, sisteme sızıldığı an USB cihazları, harici bellekler ve iPhone, Nokia, Windows Mobile telefonlardan bile bilgi sızdırabildikleri belirtildi. Bu arada sızmaların dünyanın dört bir yanında olmakla birlikte ağırlıkla eski Doğu Bloku ülkeleri ve Orta Asya Cumhuriyetleri'nde yaşandığı ortaya çıktı. Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan Kızıl Ekim'in en fazla kuruma sızdığı ülkeler olduğu belirlendi.
Resim

Kaynak:http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... yeyi-vurdu

Bir ülkenin kendine ait Antivirüs yazılımı olması bence çok önemli. Ülkemizde ne yazık ki bu konuda henüz profosyonel bir çalışma olduğunu hiç duymadım. Bence günümüz en büyük casusluklar bu şekilde icra ediliyor. Askeri silahlanma kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.
Olmalıdan ziyade bir yazılımcı olarak bu ükenin C, Java, CSharp gibi yazılım dilleri, Php, Windows işletim sistemi, İnternet Explorer, FireFox, Netscape, Chorome gibi internet tarayıcıları, Oracle, Sql Server; MySql gibi Veritabanı yazılımları, Google, Yaho, Yandex, Altavista gibi arama motorları da olmalı. En önemlisi kendi programlama dili mantığı oluşturulmuş olması ve bu programalama dillerinde Windows, Google, Netscape, Oracle türü ortamlar geliştirilmeli. Şimdiki en büyük sıkıntı Genesis gibi yazılımların geliştirilme dilleri malesef yabancı programlama dili mantığıyla yapılıyor. Buda beni fazlasıyla endişelendiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 16:37 
Süvariler

Kesinlikle doğru diyorsunuz ama şuan için bizim yapmış olmamız gereken budur.Yılda yurtdışına bu konuda giden paralar bence tahminen yüksektir.
Aşağıda bir kaç ülkenin yazılımlarını listeledim.Bence aşağı yukarı birçok ülkenin bu konuda çalışmaları var.

AntiVir - Almanya
AhnLab - Güney Kore
Agnitum - Rusya
Anti-Malware - ABD
Avast - Çek
AVG - Çek
AvSoft - Hindistan
AVZ - Rusya
BitDefender (Softwin) - Romanya
BullGuard - İngiltere
ClamWin - Avustralya
Comodo - ABD
Dr. Web - Rusya
F-Secure - Finlandiya
Faronics - Kanada
FRISK - İzlanda
Emsisoft - Avusturya
ESET - Slovakya
G DATA - Almanya
Ikarus - Avusturya
Kaspersky - Rusya
K7 Computing - Hindistan
KingSoft - Çin
McAfee - ABD
Panda - İspanya
Norman - Norveç
Norton - ABD
MicroWorld - Hindistan
Proland - Hindistan
Qihoo 360 - Çin
RMG - Pakistan
Sophos - İngiltere
Trend Micro - Japonya

Ayrıntılı burdan bakılabilinir
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... s_software

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 17:32 
Süvariler

Bu yazılım "yakalandığında" kendisini imha etti.

Yani bağlandığı sunucular filan otomatikmen kapatıldı. İzini sürmek mümkün değil. Güvenlik uzmanlarının elinde bu yazılım var ama nasıl çalıştığını anlayamayacaklar gibi görünüyor. Tersine mühendislik bi'yere kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 18:18 
Süvariler

Resim

Resmi sayfası;

http://www.turkantivirus.com/

Oldukça iddalı eset'ten daha iyiyiz bazı uygulamaları bizden sonra yapıyorlar diyen genç başarlı öğrenci arkadaşlarımız....

Resim

Deneme sürümü
http://www.tamindir.com/turk-antivirus/

http://www.youtube.com/watch?v=Om8RQoMyfDs

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 19:12 
Süvariler

TÜRK ANTİVİRUS.....

Resim
Resmi sayfası;
http://www.turkantivirus.com/
Oldukça iddalı eset'ten daha iyiyiz bazı uygulamaları bizden sonra yapıyorlar diyen genç başarlı öğrenci arkadaşlarımız....
Resim
Deneme sürümü
http://www.tamindir.com/turk-antivirus/
Yanlış anlaşılmasın ama bu tür yazılımları biraz daha profosyonelce yapmak gerekiyor, arkadaşlar emek sarfetmişler kesinlikle destek olunmalı ama benim bahsettiğim daha profosyonelce. Mesela bir Macde bir Unixde çalışabilmeli ayrıca dünyaya satmayı planlayarak yola çıkılmalı artık cep tellerinde bile bu tür yazılımlar kullanılır oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 04:37 
Süvariler

Mac'te, Unix'te ve Linux'da ne zaman antivirüs ihtiyacı hasıl oldu? Ben öyle bir dönem hatırlamıyorum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 09:27 
Akıncılar

Yanlış anlaşılmasın ama bu tür yazılımları biraz daha profosyonelce yapmak gerekiyor, arkadaşlar emek sarfetmişler kesinlikle destek olunmalı ama benim bahsettiğim daha profosyonelce. Mesela bir Macde bir Unixde çalışabilmeli ayrıca dünyaya satmayı planlayarak yola çıkılmalı artık cep tellerinde bile bu tür yazılımlar kullanılır oldu.
http://www.comodo.com/home/internet-sec ... curity.php

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 13:33 
Süvariler

O link kendi siteleri değil yalnız. Orası saçma sapan bir dosya indirme sitesi. Kendi siteleri aşağıda;

http://www.turkantivirus.com

Ama kendi siteleri çok daha kötü. Aşağıdaki linkler yapılmamış mesela, tamamı ana sayfaya dönüyor. KTÜ onaylamış deniyor ama firma Trabzon Teknokent'te geliştiriliyormuş(!) ve Trabzonspor sponsorları olmuş. Ayrıca web siteleri WordPress tabanlı ve ana sayfa ile diğer bölümlerin teması değişik. Adamlar daha WordPress'e tema kurmayı bilmiyor, rakipleri 10.000 lerce virüs tanımlamışken bunlar 3-5 virüs tanımlamış eğer yalan dolan değilse.

Şahsen yıllardır GNU/Linux ve Mac OS X kullandığımdan antivirüs kullanmayalı belki bir 10 yıl olmuştur. Kendilerini ilk defa görüyorum. İlk incelemem vasatın altında, dip bir noktada oldukları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 15:09 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Mac işletim sisteminin virüssüz olduğu söylemi yanlıştır. Sadece PC kadar yaygın olmadığından virüs saldırıları fazla duyulmuyor. Güvenli olsa idi Antivirüs programlarının Mac versiyonları olmazdı.

Web sitesinin kalitesi ile ürünün başarısı aynı oranda olmalı diye bir kural yok bildiğim kadarıyla. En mantıklı sonuca varmak için test etmek, çeşitli sertifika kuruluşlarından "olur" almak gerekir. Bunlar daha yolun başındalar.

En iyisi sanal PC kurup birkaç virüs ile test etmek gerekecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 15:38 
Süvariler

Hocam, bir yıl öncesine kadar aselsan sitesi de berbattı. Hatta berbat ötesi birşeydi. Yıllarca o haliyle duruyordu.

Allah'tan yenilediler :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 15:44 
Süvariler

Tanımlaya bildiği virus sayısı aslında bizi bir çok konuda bilgi sahibi edebilir.
Ayrıca mail serverler genelde Unix sunucularda bulunuyor ve virus programları ile eşgüdümlü olarak çalışabiliyor. Mac bilgisayarı olupta mac os kullananlarda artık antivirus programları kullanmaları gerekiyor.
Eğer ben Comodonun sahibi olsam hemen tam anlamı ile Türkiye pazarına girerdim. Hatta merkezi Türkiye yapardım.
Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 16:00 
Süvariler

Unix ve Linux sistemler için zararlı yazılım illaki yazılabilir. Ancak bu yazılımların devreye girmesi, güvenlik önlemleri sayesinde çok zordur. Ve artık 10.8 Mountain Lion ile birlikte Gatekeeper geldi, çoğu kullanıcı bilgisayarına onaylı geliştiriciler dışında yazılım kurmuyor yani. AppStore 10.6.6 ile yani 2 yıl öncesinden gelmişti. Zaten sağlam olan sistem iyice sağlamlaştı. Başka önlemler de var. Detaylar için;

http://www.apple.com/osx/what-is/security.html

Aynı şekilde bir Unix türevi olan Linux'da çok güvenlidir. Sunucuların ve süper bilgisayarların ve gömülü sistemlerin büyük çoğunluğunda kullanılır.

HARZEMŞAH,

Katılıyorum. Mahalle bakkalına bile yakışmayacak kalitede bir site, yazacak bi'şeyleri olmadığı için kullanılan büyük fontlar, kendi yuvalarından çıkmama (Trabzon çevresinde kalma) ile güven vermiyorlar.

oğuz şentürk,

Aselsan özel bir şirket. Ama devlet kafasıyla yönetiliyor. Bugün dünyadaki en berbat devlet siteleri bizde mesela.

memoli,

OS X için bana bir tane güncel zero day saldırısı söyleyin? Ya da OS X açıklarından kaynaklı bir güncel saldırı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 17:20 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Benim anlatmak istediğim web sitesine bakarak ürünü iyidir kötüdür diye yargılayamazsınız idi. O kadar çok firma var ki word'de hazırlanmış web sayfasına sahip ama firma milyon dolarlık iş yapıyor.

Adamların mantığı şu (bu antivirüsçüleri kastetmiyorum) "Ben ürünümü internetten değil, fuarlarda satıyorum, ihalelerde tanıtıyorum kardeşim. Beni bilen biliyor zaten, sektörde adım da belli sanım da belli. Web sitesini bana ulaşsınlar diye yaptım. Kalkıpta "On bin TL" verip görsel şaklabanlık yaptıracak değilim ürünüme"...

Kaldı ki internet aleminde belli bir "trend" söz konusu. Sayfa tasarımları da bu trendlerden nasibi alıyor. Örnek olması açısından http://www.templatemonster.com sitesini inceleyebilirsiniz. Görmüş olduğunuz birçok site hemen hemen tasarımlarını bu gibi sitelerdeki örnekleri baz alarak yapıyor.

Bu antivirüsçü arkadaşların sitesine gelince; onlar da bu trendden faydalanalım demişler ama... Hem fikir olduğumuz noktada burası işte. Tipografik hataları çok. 1992'den beri faaliyet gösteren bir firma azıcık görselliğin bazı hataları örteceğini düşünmüş olabilir. Sayfa içerisinde devam eden metinden sonra farklı bir başlık altında başlayan konuyu daha büyük puntolarla yazmışlar. Bu tipografik bir hatadır. Yeterli profesyonelliğe ulaşılamamış demektir.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi ürüne odaklanırsak eğer test etmeden birşey diyemeyiz. "Bu iyidir, bu kötüdür" demek için henüz erken.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2013, 05:07 
Uzaklaştırıldı

Benim de antivirus projem var, 2016'larda bitireceğim, Kaspersky'a rakip geliyor.

"Türk antivirus" haha. Almamak için bir neden.
Bu lafına fazlasıyla katılıyorum. Bu işler biraz daha ciddiyetle yapılmalı. Kahramanlığa soyunmuş lise öğrencilerinin başarabileceği bir iş değil. Türk kelimesinden rahatsız olduğum için değil aksine ciddiyet yönünde zaaf oluşturuyor.

Malesef PARDUS işletim sisteminin hali içler acısı. Milli bir işletim sistemi. Yanlız milyar dolar ödeyip çekirdek kodu alıp geliştirirseniz olacağı en fazla bu kadar olur. Tübitak tarafından geliştirilen ama reklam konusunda ciddi sıkıntıları olan bir işletim sistemi. En kötü tarafı ise Linux tabanlı olması. Ama talep görmesede çok başarılı bir işletim sistemi olduğuda gerçek.

Yazılım dili geliştirebilmek için; çok ileri düzeyde elektronik ve matematik bilginizin olması gerekiyor. ABD'yi tahtından etmek istiyorsanız mutlaka Microsoft, CISCO, Sun MicroSystem, Oracle, Chrome, IE, Google, Yaho, gibi yazılımlara ciddi rakipler çıkarmanız ve daha iyilerini yapmanız gerekir. Siz milyar satırlık kodlar yazar virüs yaparsınız bir sistemi çökertmek için ama ABD istediği ülkedeki istediği kişierin banka hesaplarına bir tuşla el koyar. İstdiği kişinin bilgilerini bir tuşla elde eder. Neticede bir çok ağ yönetim sistemi ve yazılımın tabanı onların elinde. Bankaların yüzde yüzü ya Oracle yada SQL Server veritabanları ile çalışır. Bu Web sitesi PHP ile programlanmış. Bu platform bile onların himayesinde. Bu sitedeki en gizli bilgilere bile ulaşmak onlar için bir tık mesafede. Apache Server ya Linux Server'da yada Microsoft Server da çalışmak zorunda. Dahada aşağısı adı duyulmamış olan Unix ve CGI da biter. Dıdısının dıdısı. Ortada kırk tilki var ikisinin kuyruğunu biz bir araya getirip bağlayamıyoruz. ABD'nin süper güç olmasındaki tek sebep bu sistemleri kendisi kurgulaması ve yönetmesi. En basitinden JPEG, PNG resim formatlarının bile altında imzaları var. İnternette paylaşılan bir resimin orjinal olup olmadığını (müdahale edilmişmi edilmemişmi) anlayabiliyorlar. Bunun gibi video formatları, resim formatları gibi birçok konu var Hepsinin hakimi ABD, ve AB.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013, 00:31 
Süvariler

Hatırladığım kadarıyla 2009 yılında Apache kullanılan sunucuda botnet bulunmuştu. Sunucular birbirine ev kullanıcıları üzerinden bağlı olması sebebiyle, zombi yazılımının kaynağını bulmak zor diyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013, 02:48 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Ne kadar güvenli olursa olsun her türlü sistem geçilebilir.

Bunu açıklamak için ufak bir anı anlatacağım. Birçoğunuz [email protected] projesini duymuşsunuzdur. SETI projesinde (Hala devam ediyor mu emin değilim) benim de destek olduğum takım dünya birincisi olmuştu.

Nasılını şöyle açıklayayım. SETI projesinde ufak bir program indiriyorsunuz, bu program arka planda bilgisayar kullanılmadığı zaman devreye giriyor ve bu program sayesinde UC Berkley'in SETI projesi için kullanmış olduğu sunuculara bağlanıyor (Tabii internet bağlantısı şart değil, arada gelen paketleri ve gidecek paketleri hazırlayan gönderen veya alan başka bir program daha var neyse) ve oradan bilgisayarın işleyeceği düzende veri paketleri alıyor.

İşte işin can alıcı noktası burada. Bizi bu konuda lider yapan aslında tek bir kişi. Biz naparsak yapalım kişisel bazda günde en fazla 5-10-20 adet, SETI Farm kullanan birisi ise 10-20-30 bin veri paketini işleyebiliyordu. Bizi liderliğe götüren kişi tahminim uluslararası bir bilgisayar firmasında çalışan birisi ve sattıkları veya kurdukları bilgisayarlara/Serverlara [email protected] için gerekli ayarları yapmış. Yani anlayacağınız bilgisayarlar çalışmadığı vakit sadece bu iş için görevlendirilmiş. İşlenen veri paketleri biz sümüklüler gibi 10-20 paket seviyesinde değil aylık milyon paket seviyesinde idi.

Neden mi anlattım böyle bir anıyı?

Bir sistemi veya yazılımı görünürdeki amacı dışında programlayabilirsiniz. Bunun illa virüs olması gerekmez. Sistemin kendisi de aslında virüs olabilir. Kaynağı size ait olmayan herşey aslında potansiyel düşmandır. İstemediğiniz şekilde kullanılabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013, 03:39 
Akıncılar

Aselsan özel bir şirket. Ama devlet kafasıyla yönetiliyor. Bugün dünyadaki en berbat devlet siteleri bizde mesela.....
Yeri değil ama;

Aselsan özel şirket değil...Özel şirket gibi olmadığı ve bulunduğu alan gereği öyle cafcaflı web sayfaları yapmasına gerek yok..Şu anki hali (ki pek incelemedim) yeterli olmayabilir ama çokta bir şey beklememek lazım.Neticede müşterilerine web yolu ile ulaşmıyor..Yada hedef grubu içerisinde web'den ürün/bilgi/brifing alan bir müşteri grubu yok...

Diğer kurmlar için haklı olabilirsiniz..Neticede müşterisi (Vatandaşlar) Web yolu ile bilgi almak yada ulaşmak isteyeceklerdir..ona göre düzenlenmesi (kuruma göre) mantıklı ve olması gerekendir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2013, 03:56 
Uzaklaştırıldı

Bir sistemi veya yazılımı görünürdeki amacı dışında programlayabilirsiniz. Bunun illa virüs olması gerekmez. Sistemin kendisi de aslında virüs olabilir. Kaynağı size ait olmayan herşey aslında potansiyel düşmandır. İstemediğiniz şekilde kullanılabilirler.
Teşekkür. Benim anlatmak istediğim olayı fazlasıyla güzel örneklemişiniz. Bu olayın kapsamını genişletip en basitinden bunu günlük hayatımızda kullanmak zorunda kaldığımız Windows, IE, Chorome, Firefox, Netscape, Yandex, Facebook, Twitir, Google'ıda katabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2013, 20:37 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6p7FqSav6Ho[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2013, 23:51 
Süvariler

http://www.hurriyet.com.tr/_np/1506/21971506.jpg

ABD istihbaratı Google ve Yahoo'ya sızmış
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), Yahoo ve Google şirketlerinin tüm dünyadaki veri merkezlerini birbirine bağlayan ana iletişim hatlarına gizlice girerek, buralardaki verileri kopyaladığı bildirildi.

Washington Post gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde NSA'nın, Yahoo ve Google iç ağlarından, kurumun Washignton'ın bir banliyösündeki merkezinde bulunan veri deposuna her yıl milyonlarca veri aktarımı yaptığının ortaya çıktığı belirtildi. ABD'nin internet izleme ve telefon dinlemeye yönelik gizli programlarını basına sızdıran NSA eski sistem analisti Edward Snowden'den elde edilen belgelere ve yetkililerle yapılan görüşmelere dayandırılan haberde, söz konusu bilginin Snowden tarafından sızdırılan 9 Ocak 2013 tarihli bir belgede yer aldığı kaydedildi.

Ayrıca son 30 gün içinde NSA saha memurlarının 180 milyon yeni veriyi işlemden geçirerek geri gönderdiği iddiasına da yer verilen haberde, verilerin, "meta veriler" adı verilen, elektronik postaların kim tarafından kime ve ne zaman gönderildiği ve metin, sesli veya görüntülü olması gibi içeriğine ilişkin bilgilerden oluştuğu bildirildi.

FİBER OPTİK KABLOLAR HEDEF ALINDI

Verileri elde etmede kullanılan en önemli aracın NSA ve İngiliz istihbarat örgütü Hükümet İletişimler Merkezi (GCHQ) ile ortak yürütülen MUSCULAR projesi olduğu belirtilen haberde, NSA ve GCHQ'nun, Google ve Yahoo'nun veri merkezleri arasındaki bilgileri ileten fiber optik kablolardaki tüm veri akışını kopyaladıklarının ortaya çıktığı aktarıldı.

Haberde, ele geçirilen MUSCULAR projesi belgelerinde, Yahoo ve Google'dan toplanan bilgilerin önemli itihbarat ipuçlarının elde edilmesini sağladığına ilişkin ifadelere rastlandığı vurgulandı. Washington Post'ta yer alan haber üzerine Google ve Yahoo'dan ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, şirket yetkililerinin veri merkezlerine gizlice girildiğine ilişkin bilgi sahibi olmadıkları bildirildi. Google'dan yapılan açıklamada, "Hükümetin veri merkezlerimizdeki trafiğe müdahale ettiğine ilişkin iddialardan tedirgin oluyoruz. Böyle bir faaliyetten haberdar değiliz" ifadesi kullanıldı. Açıklamada bulunan bir Yahoo sözcüsü ise "Veri merkezlerimizin güvenliğinin korunması konusunda son derece sıkı denetimler uygulanmaktadır ve NSA'ya veya başka hiçbir hükümet kurumuna veri merkezlerimize erişim hakkı vermedik" dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/planet/25013447.asp

Aslında sanırım bizde Facebooktur Yahoodur Googledur alternatiflerini oluşturmalıyız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 00:55 
Süvariler

Linux ta eskisi kadar güvenli değil.
Hatırladığım kadarıyla 2009 yılında Apache kullanılan sunucuda botnet bulunmuştu. Sunucular birbirine ev kullanıcıları üzerinden bağlı olması sebebiyle, zombi yazılımının kaynağını bulmak zor diyorlardı.
Linux'ü güvenli yapan?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2015, 17:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Web sitesine çok takılmayın.Yakın zamana kadar MIT nin bile sitesi berbattı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2015, 22:24 
Yeni Üye

işletim sistemlerinde ençok microsoft firmasının ürünü kullanıldığı için genel olarak bu işletim sistemine yönelik olarak virüsler yazılır. ancak bazı hackerler daha az kullanılan sistemler olan linux ve os işletim sistemine yönelik virüs yazabilirler. yani bence ben linux veya os işletim sistemi kullanıyorum ben güvendeyim görüşü bizi yanılgıya düşürecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015, 00:43 
Akıncılar

Linux'ü güvenli yapan?
Az kullanıcısı olmasıdır. Görünürlüğü düşük olunca daha az hedef alınıyor. Örneğin bir siteye virüs/exploit yerleştirildiği zaman windows kullanıcıları düşünülüyor. Linux ile o siteye girenler enfekte olmuyor. Avantaj hedef alınmamak yani. Yoksa linux kendisini hedef alan zararlılara karşı direnci windows'a göre çok daha düşük.

Bazı zararlılar işletim sistemi ve tarayıcı sorgusuna göre de saldırı yapabiliyor ama tabi onun da tedbiri var. User agenti windows gösterip, tarayıcıyı ie gösterip zararlıyı kandırarak da bir güvenlik katmanı daha oluşturulabilir. Tabi bunları yapacak kadar tehditten çekinenlerin aldığı tedbirler de daha komplike oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2015, 22:52 
Üye

Türk antivirüs olayı tamamen kandırmaca.Bir arkadaşımın isteği üzerine o programı analiz etmiştim.Virüs tanıma motoru tam bir komedi.Bir metin belgesi içine "virüs.exe" "trojan.exe" "worm.exe" gibi birçok isim girilmiş.Antivirüs olduğunu idda eden bu program metin belgesi içindeki adlara göre bir dosyanın zararlı olup olmadığını tespit ediyordu.Daha komik olan kısmı ise program serial numaralarını bir metin belgesi içinde kendi web sayfasında tutuyor ve girilen serial numarasının gerçerli olup olmadığını web sayfasında txt belgesi içinde tuttuğu serial numaralarıyla karşılaştırıyor.Ben bu kadar kepazeliğe dayanamayıp incelemeye devam etmedim. Türk Antivirüs isimli programın kurulum dosyasının virüstotal tarama sonucu https://www.virustotal.com/tr/file/662e ... /analysis/

https://www.virustotal.com/tr/file/54b2 ... 371054250/

Birçok antivirüs firması Win32/TurkAntivirus olarak karalisteye almış.Yorumlarda bankacılık zararlı yazılımı olduğu söyleniyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: