TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 02:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 01:03 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş'ı kaynak göstermişler ve 300Km menzilli demişler. SSM'nin Uzun menzil anlayışını merak ediyorum.

"2009 yılında Çin ile imzaladığımız ortak füze yapım projesinin Kasırga ve Yıldırım’dan sonraki üçüncü fazı olan Bora Silah Sistemi Projesi tamamlandı. Teknoloji transferi yöntemiyle üretilen füzenin 300 kilometre menzili bulunuyor. Türkiye ve Çin işbirliği ile ROKETSAN’ın yükleniciliğinde üretilen satıhtan-satıha füzeler, Lazer GPS (?)gibi önemli üstünlükler taşıyor."
https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/201 ... zcu-mimari
GPS destekli lazer ring teknolojisi kullanan INS sistemi demek istemistir. Lazer ring eski mekanik donulu (gyroscope) sistemlerine gore daha guvenilir ve hassas cihazlar. Dolayisiyla fuzenin ve ucagin hassas seyrusefer yapmasini sagliyor. GPS destekli oldugundan fuzenin CEP degerini 50 metre altina indiriyor olabilir. Benim Bora'nin Cin muadili B611M fuzesi olabilecegini soylemistim. Beyazit Karatas'in aciklamasida o yonde olmus. Gorsel basinda cikan fotograflarda bunu dogruluyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 21:19 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
İranın tüm füzeleri %3 CEP oranına sahip diye kim diyorsa yanılıyor. Daha 2016 yılında 2000km menzil 8 metre CEPe sahip balistik füze denediler.

Sayın StrategyMaster,
Ben İran'ın 8 m CEP mesafesi olan bir füze denediğini hiç duymadım. Malumunuzdur belki İran füze tehdidi ve BF/BMD sistemleri ilgi sahalarımın içinde ilk sırada.Yabancı kaynaklar da da rastlamadım. Bilgiyi veya kaynağı paylaşabilir misiniz?

Çünkü benim bildiğim İran 2500-3000 km menzili yerli üretim ile zorlasa da (resmi kabul edilmeyen Kuzey Kore'den direk satın alma ile BM-25 Musudan 4000 km ye yakın menzil 19 adet, hariç) CEP mesafesine gelince hala 50 m'lerde geziyorlar.
http://www.iranwatch.org/our-publicatio ... -1985-2016

http://www.aljazeera.com/news/2016/05/i ... 54220.html

Gözünüzden kaçmış sanırım. 2016 senesinde denendi.
Sayın StrategyMaster
Gönderdiğiniz linkin birinde
"2016 Mayıs : üst düzey bir İranlı savunma yetkilisi 2,000 km'lik bir menzil ve 8 metre hata payı ile balistik füze son testini duyurdu. İran Savunma Bakanı daha sonra bu iddianın ayrıntılarını reddetti ancak füze testinin kendisini inkar etmedi." yazmakta. İran 8 m CEP mesafesini kabul etmemiş ki bence de BF ler için söylüyorum ABD ve RUS'ya nın 10m yi zorladığı zamanlarda İan için imkansız. Ben tahmin etmiyorum
İkinci linktede 8 m iddiası var ama sanırım İran'ın savunma sanayi dalında yaptık dedikleri bir çok şeyi siz daha iyi takip etmişsinizdir çoğunun ne halde olduğu malum. ben anti-ship ve BF haricinde çok ses getiri bir şey bilmiyorum bir de F-14 , f4 vb bir çok ABD uçağını hala uçurabiliyor olması haricinde .Ancak genelde askeri havacılık ve BF/ BMD üzerine araştırdığımdan deniz ve kara sistemlerini siz daha iyi bilebilirsiniz.

BF gelince İran devriminden sonra başlayan BF programı çok başarılı ve takdire şayan. 30 yılda kendi başına sıfırdan BF tasarlayıp üretip test edebilen bir ülke oldu.
CEP değerleri ile ilgili olarak ben genel konuştum yazdığınız füzelerden haberim var. Özellikle yeni geliştirdikleri EMAD füzesinin de listeye eklemek lazım. RV si farklı olan bu füze terminal aşamasında yön değiştirme kabiliyeti yani manevra kabiliyeti iddiası var.
Yazdıklarınızdan sadece İsrail LORA nın bu kabiliyetinden haberim yoktu ancak DF-21 ve özellikle B611 MR
Resim

dalış aşaması manevra kabiliyeti olan füzeler.
Genel olarak İran füzlerinden KİS sahibi olmadıkları sürece özellikle nükleer nokta hedef olarak endişe etmemize gerek yok gibi ama salvo olacağı için CEP çok önemli değil. Bu meseleyi uzatırsam bazıları hemen yanlış anlayıp tartışmayı uzatır diye korktuğumdan cevap vermeden de uyayamayan bir adam olduğum da kısaca
1000 km, 2000 km fark etmez konvansiyonel başlıklı 15 adet füze herhangi bir açık hür toplumlu bir ülke başkantine savaşta düştüğünde örn:Londra, Paris, Berlin ,İstanbul
buralarda bir tane sivil kalır mı?
Rast gele ve ne zaman geleceği belli olmayan sirenler çaldığında 5 dk nız kalan bir silaghtan bahsediyoruz. İstanbulda 5 dk da binanın üstünden yada otobüsten inip kömürlüğe inemezsin. Hava saldırısı bile daha iyi dakikalar öncesinde radarlar görüp sirenleri çaldırır:)

Yani İran Ankara'da ki Genel Kurmay Karargahını vurmak için BFlerin CEP mesafesini düşürmeye çalışmıyor adamın şehri komple paniğe sevk edecek kadar füzesi var. Amacı nükleer başlık.
CEP teki amacı ise Çİn özentisi DF-21 i kıskanıyor eğer 3-5 metreye indirirsem (küçük füzler için EMAD gibi) Basra korfezindeki Suudi ve ABD gemilerini tahdit edebilirim benimde bir ASBM anti-ship-bal.-mis. lem olur niyeti.
Bence.
Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 23:50 
Süvariler

Kaçınma manevrası yapabilen tek balistik füze B-611MR değil. Yukarıda link verdiğim füzelerin hepsi düşük CEPli ve ABM sistemlerine karşı kaçınma manevraları yapabiliyor. Örneğin Hint Shaurya da Rus İskander de benzer kabiliyete sahip. Yarın Bora füzesi hakkında daha fazla bilgi yayınlanırsa şaşırmaya devam edebiliriz. Hatta Çinliler bu kabiliyeti Ruslardan çaldılar. Ruslar bu teknoloji ile üretilen füzelerin yerel kullanımı için sorun çıkarmasada Çinlilerin bu füzeleri satmasını uzun süre engelledi. Nasıl çaldıklarını araştırırsanız internette bulursunuz. İranın kitle imha silahları edinmek istediğini ben de düşünüyorum ama bu demek değil ki elinde bu kadar ciddi bir balistik füze üretim altyapısı varken balistik füzeleri düşman derinliklerindeki sabit hedeflere süratli ve hassas saldırı amacıyla kullanmasın. Ankaradaki genelkurmay karargahını da Akıncı üssündeki uçak hangarlarını da balistik füzelerle 1 saat içinde hassas bir biçimde vurabilecek kapasiteye sahip İran. 3e 5e de pek takılmamak lazım 10m altı hatta 50m altı hassas vuruş kabiliyetidir. İnternette birçok farklı linkte 8m geçtiği için o şekilde söyledim. İranın çok daha önce 50m ve altında CEPe sahip füzeler denediği zaten biliniyor. Ben İranın balistik füze programının kesinlikle Acem palavrası olmadığına inanıyorum.

Balistik füzelerin en büyük dezavantajları kolay tespit edilebilmeleri ve rota daha doğrusu yörüngelerinin kolay hesap edilebilmesi böylelikle ABM sistemleri tarafından etkili bir şekilde önlenebilmesi. Avantajları ise hipersonik hızları. Yeni nesil balistik füzeler hipersonik hızlarının üzerine yapabildikleri kaçınma manevraları ile balistik yörüngelerini değiştirip önleme çözümü üretilmesini çok zor hale getirerek ABM sistemlerini büyük ölçüde devre dışı bırakabiliyorlar. ABDnin 2009da yayınladığı bir raporda DF-21D füzelerinin teoride çalıştığı şekilde çalışması durumunda önlemenin herhangi bir yolunun olmadığını açıkça yazmışlar. Buna karşılık örneğin cruise füzeleri yere yakın uçarak tespiti zor ancak yavaş hızları ile farkedildiklerinde önlenmesi kolay hedefler. Özellikle iyi bir radar networküne ve etkili ABM sistemlerine sahip ülkeleri cruise füzeleriyle vurmak artık eskisi gibi kolay değil.

Balistik füzelerle sabit hedeflerin dışında hareketli gemilerin vurulması ise İranın çok uzun yıllar sahip olamayacağı apayrı kabiliyetler gerektiren bir olay. Bu nedenle Çinlilere özeniyor olsalar bile bu kabiliyete erişmeleri kısa-orta vadede mümkün değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 00:08 
Süvariler

Reentry olayı yeni bir kavram değil bir kaç on yıldır var. B-611M ve türevlerine has bir durumda değil. Burdaki olay balistik füze terminal aşamada dalış yaparken birden yeniden yükselişe geçiyor ve ikinci defa farklı bir balistik rotadan tekrar dalış yapıyor. Böylece kesişim rotasına fırlatılan füze savunma sistemi dolaylı yoldan devredışı kalıyor. Yeterli reaksiyon süresi varsa 2.füze savunma vururmu bilinmez yada THAAD değilde artık point defence savunma sistemlerinin ilgi alanına girer. Olay tam olarak şudur.
Resim

Bu arada üstteki füze B-611M'in INS/GPS modelinin yani sinopda görülen füzenin anti-radar başlıklı hali. Balistik anti-radyasyon füzesi ilginç umarım bizde uğraşırız böyle şeylerle. Hatta IIR modelindede çalışıyorlar diye biliyorum hareketli hedefe taarruz için muhtemelen yine gemi vurmak istiyorlardır bu yöntemle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 01:00 
Süvariler

Birkaç on yıl demeyelim quasi(hemen hemen) balistik füzelerin tarihi 1970lere kadar gider. Reentry (tekrar atmosfere giriş) olayına gelince bu füzelerin özellikle taktik balistik füze olanları (TBM) uzaya çıkmaz dolayısı ile reentry yapmaz. Mesela ne İskander, ne LORA, ne B611MR uzaya çıkar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 01:33 
Süvariler

Evet doğru 70'lere kadar gider esasen. Sn.StrategyMaster öncelikle uzaydan kastınız atmosfer üstüyse alt atmosfere uğruyor bu tarz füzeler. Füzeler sonuçta balistik sınıfında irtifası yol alması kruz füzesi gibi değil balistik rotada gidiyorlar hedefine dalış aşamasında tekrar bir manevra yaparak yükselip tekrar hedefe dalış yapıyor belki spiral çiziyordur birde. O manevra olayı budur yani. Çinlilerde reentry der bu duruma B-611'dede DF-21'de de.

Misal.;
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 01:51 
Süvariler

DF-21 de reentry var çünkü füze uzaya çıkıyor. B611 de yok çünkü çıkmıyor bu kadar basit. Karman sınırı olarak da bilinen dünya uzay sınırı 100km olarak kabul edilir. Çünkü 100kmnin üzerinde atmosferin yoğunluğu o kadar azalır ki aerodinamik kaldırma kuvveti (lift) ile uçuş yapabilmek için yörüngesel hızdan (orbital velocity) daha yüksek hızlarda uçman gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 02:00 
Süvariler

Yok anlatamadım. Demek istediğinizin farkındayım. Diyorumki mantık olarak aynı olayı yapıyor bu füzede anlatabildimmi.? SM'le it dalaşına girmiyor yani veya PAC'la. Mesela size göre manevra kabiliyetinden kastettiği ne olabilir balistik rotada ilerleyen bir füzenin.?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 03:47 
Süvariler

Aynı olayı yapmıyor işte. Onu anlatıyorum ben de. Mesela İskander füzesi uzaya çıkmıyor. Dolayısıyla thrust vectoring ve aerodinamik kontrol yüzeyleri ile kontrol ediliyor. Ama DF-21Dde muhtemelen bunlara ek olarak atmosfer dışı uçuşta kullanılan reaction control system (RCS) var.

https://en.wikipedia.org/wiki/Reaction_control_system

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 00:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eski Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın canlı yayında füze ile ilgili konuşması.

https://www.facebook.com/BirHukukGazisi ... 531774179/

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 15:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Menzil binler ile telafuz ediliyordu şimdi 300 km deniyor. Bu rakam balistik sınıfına nasıl giriyor ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 16:48 
Akıncılar

Bu rakam balistik sınıfına nasıl giriyor ki?
Balistik tanımı ne ki? :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 00:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu rakam balistik sınıfına nasıl giriyor ki?
Balistik tanımı ne ki? :?
kısaca tanımı şöyle verilmiş: Balistik füze, nükleer veya diğer başlık taşıyabilen uzun menzilli güdümlü veya güdümsüz füzedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 11:27 
Akıncılar

Bkz. SRBM
Short Range Balistic Missile

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 11:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Menzil binler ile telafuz ediliyordu şimdi 300 km deniyor. Bu rakam balistik sınıfına nasıl giriyor ki?
Aslında attığım videoda açıklaması var.

Resim

En son Dunedain tarafından 08 Şub 2017, 11:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 11:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kısa menzilli balistik füzesi ile Som gibi scalp-er gibi seyir füzelerinin arasındaki farklar nelerdir ? Sonuçta seyir füzesi tespiti daha zor ve aşağı-yukarı aynı menzile sahip çok daha ucuz bir silah.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 11:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kısa menzilli balistik füzesi ile Som gibi scalp-er gibi seyir füzelerinin arasındaki farklar nelerdir ? Sonuçta seyir füzesi tespiti daha zor ve aşağı-yukarı aynı menzile sahip çok daha ucuz bir silah.
Çok daha ucuz olduğuna emin misiniz?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 15:32 
Süvariler

Bir soruda benden 300km seyir füzeyi önleme imkanı ile 300km balistik füzeyi önleme imkanınız birmidir. Heleki gelen balistik füze hassasiyetide yüksekse. Temelde 35mm oerlikonda vurma imkanı yüksek seyir füzesini vur bakayım Balistik füzeyi. Yüksek irtifa bile garanti değil füzeyi fırlatıyosun farklı rotaya sokuyo kendini boşa çıkarıyor attığını.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 11:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
Resim
Bora (İhraç modeli KHAN) IDEX2017'de ortaya çıktı.
Kaynak:https://twitter.com/TyrannosurusRex/sta ... 5282965504

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 11:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://az.azeridefence.com/roketsan-in- ... i-fotolar/

Linkte yer alan bilgiler doğru ise; GNSS/ İNS güdümlü 610 mm, 2500 kg, harp başlığı ise 470 kg.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 12:06 
Akıncılar

Füze özellikleri ve kanister hepsi tahminlerimiz (B611M) ile uyuştu ama araç BMC 8X8 değil.
Çin araçlarına benziyor ama tam uyuşmuyor :?:
İsim karmaşası derken birde başımıza şimdi KHAN çıktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 12:34 
Üye
Kullanıcı avatarı

İhraç serisi bildiğim kadarıyla daha az özelliklere sahip oluyor değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 13:06 
Süvariler

İşin uzmanı arkadaşlar cevap verir ama bir Bora nın maliyetinin SOM dan daha az olduğunu tahmin ediyorum. İkisi de yaklaşık 300 km hazırda SOM var Bora ya ne gerek vardı demek olmaz. Uçaklarını düşmanın hava savunma unsurlarına yem etmeden güvenli bir şekilde kullanabilirsin bu silahları. Ege de Yunan hava savunması büyük tehdit iken, Suriye de Rusun S-400 yüzünden haftalarca uçak uçuramamışken, Kasırga-G, Yıldırım, Bora gibi silahlara her daim ihtiyaç var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 16:47 
Akıncılar

Füze özellikleri ve kanister hepsi tahminlerimiz (B611M) ile uyuştu ama araç BMC 8X8 değil.
Çin araçlarına benziyor ama tam uyuşmuyor :?:
İsim karmaşası derken birde başımıza şimdi KHAN çıktı.
Arac Man 8x8 olabilir mi? Man kamyonlara benziyor. Ilginc olan Roketsan'in ilk defa IDEX-2017'de tanitmis olmasi. Neden IDEF degil ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 16:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Bmc nin tanıttığı araç gibi geldi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 17:01 
Akıncılar

Araç ne Çin nede Alman kamyonuna benzemiyor. Taşıyıcı ve Yükleyici kamyonlar da farklı gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 17:06 
Süvariler

MAN, Türkiye pazarından çekildikten sonra; BMC' ye 8x8 Kamyon tasarlaması emredilmişti diye anımsıyorum. Üstadlar daha iyi bilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 17:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Sayın Turan Oğuz Belarus yapımı MZKT kamyon olduğunu söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 18:22 
Akıncılar

Eğer BMC ile 8X8 konusunda ilerleme sağlanamıyorsa, hiç olmazsa FNSS+SAMUR
alt yapısını değerlendirme yolunda adımlar atmamız bundan sonraki daha uzun-büyük
hedeflerimiz için iyi sonuçlar verebilir hatta 10x10 TEL ihtiyacımız yolunda adımlarda atabilirdik.
http://i.hizliresim.com/m5815y.png

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 18:34 
Süvariler

Samur altyapısını kullanma fikri, son derece yaratıcı bir fikir.
Hiç aklımıza gelmemişti doğrusu.
Tebrik ederim.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 18:37 
Akıncılar

SAMUR'in tasima agirlik limitleri ne kadar hocam? Sanki Bora lancerleri, ve alt komplesinin agirlik degerine uygun yurur organlara sahip degil gibi geliyor. MAN kamyon aliminda sorun yoksa, baska cozume gerek yok bence. Ihracat icin baska bir kamyon gerekirse, piyasada alternatif kamyon bulunur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 18:54 
Akıncılar

SAMUR'in tasima agirlik limitleri ne kadar hocam? Sanki Bora lancerleri, ve alt komplesinin agirlik degerine uygun yurur organlara sahip degil gibi geliyor.
PDF. sayfalarındaki verilerde çok net oranlar yok ama dere kenarlarındaki zor yaklaşma yolları göz önüne alındığında oldukça güçlü bir arazi performansına sahip olmalılar.
Ayrıca taşıdığı dubalar ''belki çok ağır olmayabilirler'' ama yerden oldukça yüksek ve geniş yapıları var.
Sanki SAMUR alt yapısını FNSS firması bu ihtiyacımıza yönelik bir gözden geçirse, ülke yararına olabilir diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 20:10 
Süvariler

Türkiye nin uğraştığı alan büyük ihtimal ile şu sıralar sıvı yakıtlı füze projeleridir.
Sıvının ateşleme öncesi doldurulması daha zor olması ve bunun uzun zaman almasından dolayı, katı yakıt yeğ değil mi? Hatta Kuzey Kore'nin geçenlerde katı yakıtlı füze denemesi de tehlikeli bir gelişme diye epeyi bir tartışma konusu olmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 20:15 
Akıncılar

Daha once yazdim ama sayfalar ilerleyince geride kaliyor. Surekli 1000km, 2000km menzilli fuzeleri konusuyorsunuz ve sapkadan tavsan cikmasini bekliyorsunuz. Turkiye o menzillerde balistik fuzeler tasarlayor ise test atislari nerede? Fuzecilik labaraturvarda veya test sahasinda roket motorunu test ederek yapilan bir is degil. Atis yapmak gerekiyor. Karapinar'da yapamayiz, o menziller yeterli alan yok. Sinop test merkezi en fazla 450-500km menzilli bir balistik fuzeyi test edebilecek sahaya sahip. Attigimiz fuzenin baska bir ulkenin topraklarina dusmesini istemiyoruz degil mi? O zaman geriye ne kaliyor? Turkiye bu isi baska ulkelerin topraklarini veya hava sahasi uzerinden yapmak zorunda. Belki afrika ulkeleri topraklarindan veya yine Cin uzerinden bu test atislari yapilabilir. K. Kore bir atis yapiyor, atiiklari fuze Japonya'nin uzerinden geciyor, firtinalar kopuyor.

Konu SOM veya Gezgin gibi cruise fuzesi olsaydi, 1500-2000km menzilide test edersin, fuzenin ucus rotasini dairesel veya eliptik rota ucurursun, yakiti bitene kadar ucurursunuz. Konu uzun menzilli balistik fuzeler olunca test sahasi lazim. Belki bizim havuz medyasina kalsa herhalde Sinoptan fuzeyi atarik, havada loop yaptirip, tekrar Karadeniz'e dusururuz. Bizim forumda bahsedilen uzun menzilli fuzelerimizin test atislarini yabanci kaynaklardan saklamaniz mumkun olmayacaktir ayrica.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 20:55 
Üye

1000km menzilli füzeyi test etmek için illa 1000km uçurmak mı gerekir hocam ? Bilmediğimden soruyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 21:10 
Akıncılar

Değinmek istediğim şey MTCR faktörü. 300 km ötesini de yapmış olabiliriz ama onu satamayacağımız için BORA yı sadece ilan edebiliriz. Biz senelerdir ağızlardan kaçan sözlerle 1500 km gibi menzillerin beklentisine girdik forumlarda yıllardır bunları konuşuyoruz. Yıllar sonra 300 km çıkınca bu mudur bunca yıldan sonra çıka çıka da diyenler olabilir. Bu ola ki memnuniyetsizliğin izahı MTCR dir. Ben BORA nın zaten çoktan erişilmiş bir seviye olduğuna inanıyorum. Ortaya çıkmasının tek sebebi markete sunmaktır. Birazda seçime destek tabi ki.
1000 km menzilli füzelerin testide örneğin Pakistan da rahatlıkla yapılabilir. Onlar sürekli bunları test ediyorlar hatta rutin eğitim atışları bile oluyordur. 1000 km ye kadar menziller haber bile olmaz oralarda artık. Okyanusa kıyısı olmayan kardeş Türkiye için bu çaresiz durumda iyilik yapmayacak ta ne zaman iyilik yapacak Pakistan.
BMC nin o kocaman kamyonu ne oldu diye herkes soruyor forumlarda. Yorumlar vaz geçildi beğenilmedi kriz çıktı gibi ama bunlar tatmin edici yanıtlar değiller. 300 km lik füzenin kamyonunu parasını verip her yeden alabiliriz ama 1000 km lik füzenin kamyonuda belkide MTCR ye takılacaktır onu alamayabiliriz. BMC nin o koca kamyonu bence bir yerlerde vazifesi var boşa yapmaz kimse o koca şeyi.
Bora projesinin ne oldugu forumlarda tartisildi, hatta bir kac yildir Cin B611M sisteminin Roketsan test sahasinda cekilmis dusuk kaliteli fotosu yayinlandi. En sonunda ise bu projenin icinde calismis, Balyoz haksizligina ugramis bir emekli subayimiz projenin detaylarini TV'de bile anlatti. 2009'da baslamis ve teslimatlari yeni bitmis. Bora kisaca Cin B611M projesinin TSK'ya ozgu iyilestirilmis bir versiyonu. Daha fazla anlam yuklemeye gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 21:25 
Akıncılar

Bir ara HARZEMSAH abimiz Güney Afrika test merkezine giden Yarbay hakkı güngör gemisinin "depolarının dili olsada konuşsa " dediği aklıma geliverdi.

En son OKÇULAR tarafından 20 Şub 2017, 21:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2017, 21:26 
Süvariler

Karataş Paşa ayrıca dedi ki; üç aşamalı bir anlaşmaydı. Bu işin üçüncü ayağı Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesiydi. Nitekim ihaleyi Çin kazandı ancak bir vesileyle iptal ettirdiler. Zaten Çinli yetkililer bize söylemişlerdi. Bu anlaşmayı yapıyoruz ancak ABD bir şekilde buna engel olmak isteyecektir - demiş. Şayet bu projesi hazırlayanlar Ergenekon Kumpasıyla mağdur edilmeseydi, bugün için 300 km' leri değil 1000-2000 km leri konuşuyor olacaktık- diyordu.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 00:03 
Süvariler

Bir ara HARZEMSAH abimiz Güney Afrika test merkezine giden Yarbay hakkı güngör gemisinin "depolarının dili olsada konuşsa " dediği aklıma geliverdi.
Hocam yanlışlık olmasın. Deniz kuvvetlerinde Yarbay Kudret Güngör var. Oda akaryakıt ikmal gemisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 00:12 
Üye

Alıntı:
Hocam yanlışlık olmasın. Deniz kuvvetlerinde Yarbay Kudret Güngör var. Oda akaryakıt ikmal gemisi.
Heybeliada'nın peşinde Afrika turu yapmıştı galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 03:08 
Akıncılar

Aynı gemiden bahsediyoruz. Sn Harzemşah 14 mayıs 2014 de Güney Afrikada balistik füzelerinde test atışlarının yapıldığını da ima etmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 09:16 
Site Başkanı

Doğrudur menzil +300 olan versiyonu için çalışmalar devam ediyor 500-1000 km arası bir füze bekleyebilirsiniz.

Bombayı ortaya atayım bu aralar Afrika yerine başka uzak bölgelerede gemiler gidiyor bilginiz olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 10:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Abu Dabi’de gerçekleştirilen Savunma Sanayii Fuarı İDEX-2017’de Türk Savunma Sanayii adına büyük bir sürpriz yaşandı. Roketsan tarafından üretilen ve yerli adı BORA olacak olan uzun menzilli füze sistemi, ‘Khan’ ismiyle ilk kez ortaya çıktı. 1.000 km menzilli Khan’a ait broşür yayınladı.

http://www.kokpit.aero/almanlara-satacak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 11:01 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 11:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Süvari_türk hocam haberde 300km yazıyor.
Üstadım haberi değiştirmişler direk kopyaladım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 11:32 
Akıncılar

Bu teknoloji transferinde sanirim en cömert ülke Çin oldu onları küstürmemek gerek mesela hava sav. fuze ihalesi iptal edildiginde gonullerini alacak 200,300 milyon dolarlik herhangi bir hazir alim yapilmaliydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 11:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Süvari_türk hocam haberde 300km yazıyor.
http://ekonomi.haber7.com/sirketler/hab ... it-satacak

Kaynak yasaklı ancak okunsun diye paylaşayım üstadım. En alt kısmı okursanız aynen böyle yazıyordu değiştirildi sonradan. Onlar da ben gibi kokpit'ten kopyalamış demek ki :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 11:55 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Broşürü görmeden birşey söylememek lazım. Bütün gazetelerde broşürü çıktı 1000km deniyor ama ortada broşürü gösteren bir kaynak yok henüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 12:03 
Süvariler

Havada 500 km gidip dönüp tekrar 500 Km gelse limite kadar böyle devam etse olmuyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 14:15 
Üye
Kullanıcı avatarı

Havada 500 km gidip dönüp tekrar 500 Km gelse limite kadar böyle devam etse olmuyor mu?
ilahi hocam çok güldüm yeminle :lol: Beni güldüren füze döndükten sonra olan diyalog. -Bi cisim yaklaşıyor komutanım :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 21:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir tek ben mi paranoyağım yoksa 16 nisan öncesi bu tür haberler masum birer rastlantımı ? Baktılar petrol bulundu gaz bulundu haberleri az geldi. Ne dersiniz ?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler] ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: