TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 01:21

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 01:43 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Senin bahsettigin Mach 20-30 gibi hizlar ICBM'lerin terminal asamadaki( yere dogru dalisa basladiklarinda) hizi olabilir. Arastirmak lazim. Scud tipindeki 500-600km menzilli SRBMler terminal asamda Mach 5 gibi hizlara ulasiyordu hatirladigim. Zaten ICBM gibi hedefleri terminal asamada degil, midcourse asamada vurabiliyorlar. Uzayda vurus anlayacagin. Fuzenin menzil uzadikca apogee degeri(fuzenin balistik trajektory'deki en yuksek noktasi) yukseliyor ve yere duserken ulastigi terminal hiz artiyor dogal olarak. Burada sorun konvansiyonel seviyede nokta vurus icin en az 50-100metre CEP'lere sahip olmak lazim. Bu durumda fuzenin harp basligini tasiyan atmosfere giren "reentry vehicle"in kontrol problemide artar. Yuksek mach hizlarda klasik kanatcik ile gudum artik calismiyor. Terminal vurus hizlari cok yuksek olan MRBM/ICBM gibi esas amaci NBC baslik olan fuzelerde CEP degerinin 50-100-500 metre olmasida zaten cok bir sey ifade etmiyor, ki zaten bu sistemleri kullanan ulkeler konvansiyonel kullanilmak icin tasarlanmamislar. Atmosfere terar girerken (reentry asamasi) fuzeden geriye sadece kil vehicle veya harp basligi kaliyor. Demek istedigim konustugumuz seylerin teknolojisi yuksek, maliyeti cok yuksek, uzaya 500kg uydu gondermeknin maliyeti 20 milyon dolar civarinda. 1 milyon dolarlik cruise fuzesinin 20 kati maliyetlerden bahsediyoruz. Bunun birde ARGE maliyeti var. Uzaya 500kg- 1tonluk uydu gonderebilecek seviyede bir roket sistemiizin olmasi zaten en az 3000km menzilli baslitik fuze kabiliyetine esdeger bir kabiliyet.

Burada senin bahsettigin gibi nokta vurusu ile bir hava ussundeki hangari vurabilecek sekilde harp basligina sahip sistemler ve ekonomik sekilde uretimi/kullanimi ancak SRBM(1500km alti sistemler) olabilir. Bu sistemlerin terminal hizlari daha dusuk oldugundan ve harp basliklari kontrol edilebilir hizlara sahip olmasi lazim. Cin'in ucak gemisi avcisi oldugu soylenen DF-21D mesela atmosfere tekrar girerken hrp basligi yavaslatiliyor(dur) ve sonra radar veya IIR gudum ile yerdeki hedefi goruntu karsilastirma(image recognition) ile hedefi Mach 6-7 gibi hizlarda vuruyor olabilir. Ucak gemisi vurmak icin o sekilde bir fuze yapmaya deger, ozellikle Cin gibi kaynak/insan sorunun yoksa.

Yukarida konusuldu, keske bizde Bora ailesinden 500-600km menzilli anti-gemi kabiliyeti cikarabilsek. O zaman ciddi bir guc carpani olur, kiyilarimiza gmi yaklasamaz.

Son olarak Ruslarin son zamanlarda ISID hedeflerine bile seyir fuzesi atisina dikkatini cekerim. Hazar Denizinden Kalibr seyir fuzesi attilar. Bu fuzeler 2500km menzilli oldugu soyleniyor. 1000 tonluk korvetlerden attiyorlar ayrica. Biz Gezgin gibi 1500km menzilli bir fuze yaparsak, ozel fuze destroyeri veya Ruslar gibi daha mutevazi Milgem'den fuze korveti cikarmamiz lazim.
Ben balistik fuzenin hareketli bir hedef olan gemiyi vurmakta cok zorlanacagini dusunuyorum, cunku hizi cok yuksek ve kontrolu az. Dogal olarak sabit bir hedefi vurmak bence daha kolay ve uygun olacaktir diye dusunuyorum.

20-30 Mach ICBM'ler icin gecerli fakat anladigim kadari ile fakat sirf onlar ile sinirli degil. Menzil ne kadar artarsa, fuzenin terminal hizi da o kadar artiyor. Fuzelerin uzaydayken hedeflenmesi de bununla ilgili cunku aksi takdirde inis asamasinda yakalayabilmek neredeyse imkansiz gibi.

Turkiye'nin SRBM gelistirebilmesi lazim cunku bolgede su anda elinde SRBM olmayan kendi kalibresindeki tek ulke. Ornegin Iran yarin Turkiye'yi tehdit ederse Turkiye Iran'a nasil bir cevap verebilir ki? Ben Turkiye'nin mevcut erisim metotlari ile yapabilecegi harekatin Tahran'a bile erisemeyebilecegini dusunuyorum. Tanker ucaklar vs S-300/400 ailesi icin kolay hedef olabilirler.

Fuze korveti; tabii gayet mumkun. Bu seyir fuzesi tasiyabilir veya balistik fuze tasiyabilir. Bu tur silahlarin olunca ister karada, ister denizde konumlandirma sansin var.

Maliyet konusunda katildigim noktalar var fakat maliyeti akillica yonetmek mumkun. Turkiye bu ise hic girmeyerek kendini bu teknolojilerden, caydiriciliktan men-etmemeli. Bence bir sonraki adimin da atilmasi lazim, yoksa 250 km'ye gelip durmak anlamli degil ve bugune dek olusmus olan fuze teknolojileri konusundaki know-how'i da durduran bir mevzu. Bu tur teknolojik isler bir strateji, sureklilik ve surekli yeni bir hedef isterler. Turkiye bu konudaki know-how'ini ve uretim yeteneklerini gelistirdikce, bu konudaki yatirimi da baska bircok sekilde kullanabilecektir diye dusunuyorum. Bence hassas hedef vurma kabiliyetli SRBM Turkiye icin onemli bir guc carpani ve caydiricilk yaratacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 03:16 
Akıncılar

Ben balistik fuzenin hareketli bir hedef olan gemiyi vurmakta cok zorlanacagini dusunuyorum, cunku hizi cok yuksek ve kontrolu az. Dogal olarak sabit bir hedefi vurmak bence daha kolay ve uygun olacaktir diye dusunuyorum.

20-30 Mach ICBM'ler icin gecerli fakat anladigim kadari ile fakat sirf onlar ile sinirli degil. Menzil ne kadar artarsa, fuzenin terminal hizi da o kadar artiyor. Fuzelerin uzaydayken hedeflenmesi de bununla ilgili cunku aksi takdirde inis asamasinda yakalayabilmek neredeyse imkansiz gibi.

Turkiye'nin SRBM gelistirebilmesi lazim cunku bolgede su anda elinde SRBM olmayan kendi kalibresindeki tek ulke. Ornegin Iran yarin Turkiye'yi tehdit ederse Turkiye Iran'a nasil bir cevap verebilir ki? Ben Turkiye'nin mevcut erisim metotlari ile yapabilecegi harekatin Tahran'a bile erisemeyebilecegini dusunuyorum. Tanker ucaklar vs S-300/400 ailesi icin kolay hedef olabilirler.

Fuze korveti; tabii gayet mumkun. Bu seyir fuzesi tasiyabilir veya balistik fuze tasiyabilir. Bu tur silahlarin olunca ister karada, ister denizde konumlandirma sansin var.

Maliyet konusunda katildigim noktalar var fakat maliyeti akillica yonetmek mumkun. Turkiye bu ise hic girmeyerek kendini bu teknolojilerden, caydiriciliktan men-etmemeli. Bence bir sonraki adimin da atilmasi lazim, yoksa 250 km'ye gelip durmak anlamli degil ve bugune dek olusmus olan fuze teknolojileri konusundaki know-how'i da durduran bir mevzu. Bu tur teknolojik isler bir strateji, sureklilik ve surekli yeni bir hedef isterler. Turkiye bu konudaki know-how'ini ve uretim yeteneklerini gelistirdikce, bu konudaki yatirimi da baska bircok sekilde kullanabilecektir diye dusunuyorum. Bence hassas hedef vurma kabiliyetli SRBM Turkiye icin onemli bir guc carpani ve caydiricilk yaratacaktir.
SLV projesi( uydu tasiyici arac) sonuclandiginda, iki seyin sahibi oluyoruz. Birincisi kendi uydularimizi uzaydaki yorungesine kendi roketimiz ile gorebilecegiz, ikincisi kazanilacak SLV teknolojisi ayni zamanda MRBM seviyesinde bir kabiliyet sunabilir. Burada maliyet faktorunun onemini goz ardi edemeyiz. Roketsan'in gelistirdigi SLV biraz mecburiyetten sivi yakitli olacak ve 2 kademeli olmasi dusunuluyormus. Askeri acidan bakinca bu tip bir sistem bas agrisi olacaktir. Bakimi ve idamesi zor. Askeri amacli balistik fuzelerde tercih kati yakitli versiyonlar olacaktir. Benim dusuncem eger Roketsan ve Turkiye 2000km menzili bir balistik fuze gelistirip, konvansiyonel amacli kullanacak ise 1980'lerin Persing-II fuzesinin gunumuz teknolojiler ile yeniden uretilmesi neden olmasin? Cin'in DF-15 serisi balistik fuzeleride ABD'nin Persing-II fuzesinin teknoloji casuslugu/espiyonaj ile elede edilen blueprintlerden uretildigine dair yazilarda var. Yapacak isek onumuzde Persing-II ve DF-15 serisi var ornek olarak. Persing-II'nin ozelligi terminal asamada kontrol edilebilen reentry basliga sahip, o zaman CEP degeri dusuk olarak nokta atisa yakin kabiliyet elde edilebilir.

Tabi biz henuz o teknolojilerin neresindeyiz soru isareti. Persing-II benzeri sistemde ilk kademe roketi Bora gibi projeden esinlenerek yaptik diyelim. Ust kademedeki reentry aracinin saglam sekilde(yanmadan, parcalanmadan) atmosferde yasayabilmesi ve yine zor olan baska bir sey yerdeki hedefi kendi gudum sistemi ile tespit ederek, hedefi vuracak gudum kontrol mekanizmasinin gelistirilmesi ve bunuda yuksek mach hizlarda yapiyor olabilmesi gerekiyor. En kisa yolu Cin'den Df-15 teknolojisini alabilmek, uzun yol herseyi bizim sifirdan gelistirmemiz.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Comrade Kalashnikov ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: