TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 19:03

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 21:32 
Süvariler

Resim
Resim
Resim

https://twitter.com/Dr_Faruk_Ozlu/statu ... 9789508609

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 21:35 
Akıncılar

Henuz test amacli, bir deneme olarak bakmak lazim ama iyiye isarettir, calismalara devam edilirse urune donusecek birsey cikabilir. Altay Block-II railgun kullanilirsa super bir sey olur. Tabii sorun su ki bu teknolojiyle sadece biz ugrasmiyoruz, ABD, Avrupa ve muhtemelen Rusya ve Cin bu teknolojiyi urune donusturebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 21:42 
Üye
Kullanıcı avatarı

Umarım sadece bir prototip olarak kalmaz eli yüzü düzgün bi ürüne dönüşür

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 22:22 
Süvariler

Bu karın ağrısı ile ne olur acaba havan topu, tank topu, gtt yoksa hava savunma topu mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2016, 23:28 
Üye

Namlu çıkış hızı 3000 m/sn lere ulaşsın tank topu da olur, hava savunma da olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2016, 00:53 
Uzaklaştırıldı

Yaptıkları cihazın silah olarak kullanılmayacağını biliyoruz deneysel bir çalışma tabiki ama öyle bir görüntüsü varki sanki tüm endüstriyel aşamaları geçmiş kalifikasyonları filan tamamlanmış endüstrileştirilmiş satışa sunulmuş gibi yapmışlar nedense. Bu aletin normalde alüminyum sigma profil uyduruk kaydırıp bir tezgaha bağlı olması öyle çalışması gerekir ama bakıyorum dönmesi için bir servo var aşağı yukarı için servo var, ayakları tam bir endüstriyel tasarım ürünü, turuncu boyalı kısım özenle yapılmış soğutma ızgaraları sadece lazer kesim değil kalıpla içeri bükülmüş filan. Nedir bu anlamadım ben bu işi. Kullanıma hazır bir şey olmadığına eminim ama kullanılsın diye yapılmış gibi yada abartılı işçiliği var birileri iyi para harcamış sanki

Deneysel top buna benzer mesela
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2016, 01:09 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2016, 02:34 
Üye
Kullanıcı avatarı

Üçüncü fotoğrafın sağ ve solundaki görselere bakılırsa ateş eder seviyeye getirilmiş bile ve bu teknolojiyi yakaladığımızın resmidir 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2016, 07:26 
Süvariler

Twitterda turan oğuz üstat 2014 de testlerinin yapıldığını söyledi. Yani neredeyse 3 sene önce testleri yapılmaya başlanmış. Epeydir üzerinde çalışılıyor demek ki.
Railgun ların avantajları , dezavantajları nelerdir acaba?. Bildiğim kadarıyla zumwaltta bütün altyapı hazır olarak üretildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2016, 09:11 
Akıncılar

Yaptıkları cihazın silah olarak kullanılmayacağını biliyoruz deneysel bir çalışma tabiki ama öyle bir görüntüsü varki sanki tüm endüstriyel aşamaları geçmiş kalifikasyonları filan tamamlanmış endüstrileştirilmiş satışa sunulmuş gibi yapmışlar nedense.
Kesinlikle haklısın. Ama bunun çok daha abartılılarını gördük, özellikle Tübitak enstitülerinden.
Ve evet çok para harcanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2016, 12:56 
Yeni Üye

bu Railgun'un mermi ağırlığı acaba kaç gram veya kilogram olabilir. Sistemin boyutuna baktığımda birkaç kg luk bir mermi çekirdeğini yeterli bir hıza ulaştırması zor gibi?
120 mm x 570 Rh120 topun APFSDS-T li DM43 mühimmatın namlu çıkış hızı 1.740 m m/s ve çekirdek ağırlığı 4 KG (http://waffen-der-welt.alices-world.de/ ... index.html).
Asıl merak ettiğim bir Railgun da bir 2-3 kg'luk bir demir kütleyi 3000 m/s (Mach 2.82) çıkartmak için ne kadar bir enerji gereksinimi var ve elektro mıknatısların boyutları nedir? Bu konuda kafa yormuş olan Üstatlarımız bir yorumda bulunabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2016, 15:07 
Üye

Namlunun capi 1.5 - 2 santim arasinda gorunuyor. Sanki .50 kalibreye uyan boyutlarda, ki bu da 50 gr. civarindadir. 50-100 gram arasi bir mermi agirligi tahmin ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 01:46 
Süvariler

bu Elektro Manyetik Toplar çok fazla elektrik harcıyor.
küçük boyutlarına rağmen, nükleer santral kadar enerji üreten aletler icat edilmeden, araçlara takılamaz. ABD gemilere takmaya uğraşıyor, her halde gemide küçük bir nükleer reaktör olacak.
Karada( daha büyük hali) lokomotif arkası vagona yerleştirilebilinir belki. Kıyı savunma veya uydu savunma silahı olabilir bu haliyle

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 16:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tanıtım videosunda menzil 30 km olarak belirtilmiş ve gemi, tank, iha ve uçaklara karşı etkili olduğu belirtilmiş.

https://twitter.com/ssysfakb/status/796704526485114880

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 16:53 
Üye

Kaliteli bir çekimle SAPAN tanıtım videosu.Youtube dan bir alıntıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 20:53 
Akıncılar

Videodaki bilgiler proje sonunda hedeflenen nihai ürün verileri. Mevcut prototip ile bu rakamlar yok doğal olarak, bir 5 senelik süreç öngörüyorlar. Lakin umduğumdan iyiler.Bunu itiraf etmeliyim. 11mm 130gr'lık en ufak tungsten mermi ile çelik zırhı delmişler. Keza 350gr ve 750gr'lık mermilerde var. Şu an bu mermileri 3 mach'lık bir süratle, 10 km menzile kadar ulaştırabiliyorlar. Tabiki menzil uzadıkça kinetik enerjiside azalıyor. Aslında umduğumuzdan çok daha az elektrik gereksinimi varmış. prototip yarım MW enerji yüklenerek bu atışları gerçekleştiriyor. Yani bu silah için bir jeneratör grubu yeterli olabilecek. Tabii eğer bakanlık, SSM devamını finanse ederse.. Bende, vurun bir tankı direkt olarak, etkisini gösterin verin coşkuyu dedim. Doğru haklı olabilirsiniz dediler. Çok önü açık bir proje, geleceğin silahı. Ben cidden etkilendim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 21:46 
Uzaklaştırıldı

Söylemedikleri bir şeyler var bu değerler gerçek olamayacak kadar iyi. Böyle olsa bütün dünya çoktan bu silahı çok yaygın kullanıyor olurdu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:40 
Süvariler

Söylemedikleri bir şeyler var bu değerler gerçek olamayacak kadar iyi. Böyle olsa bütün dünya çoktan bu silahı çok yaygın kullanıyor olurdu
En büyük sorunlar yüksek kapasitede enerjinin nasıl küçük hacimlerle üretilebileceği ve ısınma (sürtünmeden kaynaklı).
Bu iki sorun da en kolay deniz sistemlerinde aşılabiliyor. Bu sebeple ABD bu sistemleri donanmasında kullanmayı düşünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:49 
Akıncılar

Surtunme bir sorun olmamali aslinda o kadar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 00:58 
Uzaklaştırıldı

Bence ABD bu yöntem ile mermi atmak değilde bir nevi füze atmak istiyordur. Füzenin katı yakıt yada motor kısmı çıkartılınca harp başlığı ve güdüm kiti kısmı bu yolla 200 km ye fırlatılabilir belkide. Buda çok anlamlı bir kullanım olur. Dünyanın bu işte gideceği yer bir parça aliminyumu top mermisi gibi göntermek olmayacaktır diye düşünüyorum. O ivmelere dayanan güdümlenebilen şeyler atılacaktır buda kolay olmayacaktır tabi ki. Yoksa mermiyi niye böyle atsınlar zaten belli mesafeden sonra cep değeri kabul edilemez derecede büyüyecek. İlerde güdümlü uçaksavar mermisi yada su üstü saldırı mermisi bu yolla atılacaktır diye düşünüyorum. Namludan çıkış hızı anormal rakamlarda olması önemli değil terminal aşamada düşeceği hız menzile göre ayarlanabilir ona göre bir hızla fırlatılır ve hedefle terminal aşamada bir güdüm mekaniği rahalıkla çalışır yinede. 200 km gibi menzillerde yakalanabilir bu istem ile bence. Biliyorsunuz ABD tüfek mermisini bile güdümleyebiliyor artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 16:32 
Süvariler

Surtunme bir sorun olmamali aslinda o kadar..
Şöyle bir durum var

https://en.wikipedia.org/wiki/Railgun

Heat dissipation
In current designs massive amounts of heat are created by the electricity flowing through the rails, as well as by the friction of the projectile leaving the device. The heat created by this friction itself can cause thermal expansion of the rails and projectile, further increasing the frictional heat.[citation needed] This causes three main problems: melting of equipment, decreased safety of personnel, and detection by enemy forces due to increased infrared signature. As briefly discussed above, the stresses involved in firing this sort of device require an extremely heat-resistant material. Otherwise the rails, barrel, and all equipment attached would melt or be irreparably damaged.

In practice, the rails used with most railgun designs are subject to erosion from each launch. Additionally, projectiles can be subject to some degree of ablation, and this can limit railgun life, in some cases severely.[24]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 18:35 
Akıncılar

Arkadaşlar, sistemi yüksek kinetik enerjiye sahip bir sabot mermisi topu olarak düşünebilirsiniz. Kullanılan mermiler bildiğiniz minyatürize tungsten sabot mermileri. Bakınız, 3 mach sürat diyorum.!! Bu mermi ufak dahi olsa, bu kinetik enerji ile zırha nüfuz edebiliyor. kilometrelerce ötedeki bir füzeyide vurabilir. Çok kısa bir uçuş süresi oluyor böylece. Mesela KORKUT atış kontrol sistemi benzeri ile bunu entegre etmek mümkün gibi görünüyor, ki hedeflenen menziller çok daha yüksek. Bence geleceğin silah sistemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 22:51 
Akıncılar

Saniyede 1648 m saatte kac km eder bilen var mi arkadaslar. Bilen soyleyebilir mi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 23:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Saniyede 1648 m saatte kac km eder bilen var mi arkadaslar. Bilen soyleyebilir mi
5,932,800 metre yani 5933 kilometre

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 12:50 
Akıncılar

Yani mach 4 veya 5 gibi. Yani bu hiza zaten ulasilmis ama kisa menzilde. Olay hizda degil menzilde ve o menzilde kinetik enerjiyi korumakta. Bir de o gucu ufak hacimde saglayabilmekte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 12:51 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 13:50 
Üye

Fuarda sapanı yakından gördüm inceledim oradaki görevli personelin sözü bende çelişkiye sebep oldu.

Bu kadar küçük bir sistemden bu kadar yüksek hızda merminin atılmasının zor olduğunu söyleyince planlananın daha büyük bir sistem olduğunu ifade ettiler.

Ayrıca gösterilen video da atış anında hiç bir geri tepme olmuyor, o ağırlıktaki mermi o hızla epey geri tepme yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 16:52 
Akıncılar

Fuarda sapanı yakından gördüm inceledim oradaki görevli personelin sözü bende çelişkiye sebep oldu.

Bu kadar küçük bir sistemden bu kadar yüksek hızda merminin atılmasının zor olduğunu söyleyince planlananın daha büyük bir sistem olduğunu ifade ettiler.

Ayrıca gösterilen video da atış anında hiç bir geri tepme olmuyor, o ağırlıktaki mermi o hızla epey geri tepme yapar.
Şimdi daha net oldu. Bir konsepti/fikri bitmiş gibi lanse etmekten başka birşey değil.
3m namlu içinde 3000 m/sn hıza erişmek için 2,250,000.00 m/sn^2 lik bir ivme gerekir. (Namluda geçen zaman 0,001333sn)
100gramlık bir mermi atacaksanız F=ma denklemi uyarınca 225,000.00 kgm/sn^2 'lik bir tepki oluşur ki o cihazın merkezindeki 10-12mm'lik cıvatalar, kıvırma saç ayaklar bu yükü "iman gücü" ile taşır!!! Deneme videolarında da 2-2.5 metrelik menzillere yapılan atışlar vardı.
Kısacası gaz verme procesinden başka birşey değil. Böyle bir cihazın deneysel mikro yapısı ile gerçek kullanıma uygun modelinin yapımı arasında deliler gibi teknoloji farkı vardır. Mikro model gerçek cihaz için fikir bile veremez, ama oy kazandırır!

[email protected]
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 18:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

Fuar daki yetkili namluyu getirmediklerini söyledi bana 200kg mış taşımak zor oluyormuş?
Hedef aldıkları plakalar ve kullandıkları mermiler de bir uyuşmazlık var gibi geldi.
Sergiledikleri mermilerin boyutu delinmiş palakaya güre büyük.
Balistik bilgisi olan bir üstadım varsa bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 18:56 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Fuar daki yetkili namluyu getirmediklerini söyledi bana 200kg mış taşımak zor oluyormuş?
Saygılar...
Millet tank, acv, mrap getirmiş. Bunlar 200 kg'lik bir namluyu mu getirememişler? 4 kişi taşırdı onu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 19:26 
Üye

Alıntı:

Patlama olmadığı için geri tepme yok. Manyetik alan etkisi ile mermi giderek hızlandırılıyor. Teoride bu sistemle uzaya uydu bile gönderebilirsiniz. Namlu boyunu uzattıkça mühimmata daha fazla ivme kazandırılabilir. Yan etkileri diğer mesajlarda belirtilmiş. Gelecekte daha efektif kullanımı olacağı kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 19:34 
Akıncılar

Evet 200 kilogram acaip kocaman bi ağırlıktır :D
O yayınladıkları videoda gösterilen ve sergilenen cihaz aynı. Neresi farklıymış anlamadım.
Bununla birlikte videoda anlattıkları prensipte 3000m/sn hızla iki kızak arasından hareket eden ve elektrik ileten bir fırça sistemi tek başına teknoloji nobeli(özel olarak böyle bir ödül koyarlar) alır
Denemelerde çıkan dumana bakarsak, sanki fırlatmayı bir elektromotor kuvveti değil de, barut yapıyormuş gibi.

Bu sistemde/prensipte kondansatörler kullanılmadığından o kadar büyük bir enerjiyi o kablo ile taşımaları imkansız. Onca gücü 0.0013 saniye içinde vereceksiniz, baba bi kablo olmalı.
Ayrıca videonun 1:30 dakikasında sol alttaki pencerenin sağ altında atıştan sonra yanarak düşen/kopan bir kablo var gibi.
Sayın desert storm'un dediği gibi bir geri tepme görülmüyor ve muhteşem bir atalet patlaması yere konulan düz ayaklarla idare edilebiliyor.
Bu işten çok eğlence çıkar......

Not: Sayın tyuksel: Patlamayla veya magnetik alanla olsun, eğer bir kütleyi itip fırlatıyorsanız, o kütlenin ataleti kadar geri tepmesi olur. Temel Etki-Tepki prensibi, cavurun simyacısı Newton bu prensipleri açıklamıştı. Ayrıca namlu boyu uzatmak ivmeyi değil hızı artırır. Hız ivme ile zamanın çarpımıyla hesaplanır. temel yol,hız,ivme ve güç denklemlerinde bu hesapları yapabiliriz.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 19:36 
Üye

Alıntı:

Patlama olmadığı için geri tepme yok. Manyetik alan etkisi ile mermi giderek hızlandırılıyor.

Dediğinizin olmasını isterdim ama maalesef öyle değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 21:13 
Üye

Alıntı:
Evet 200 kilogram acaip kocaman bi ağırlıktır :D
O yayınladıkları videoda gösterilen ve sergilenen cihaz aynı. Neresi farklıymış anlamadım.
Bununla birlikte videoda anlattıkları prensipte 3000m/sn hızla iki kızak arasından hareket eden ve elektrik ileten bir fırça sistemi tek başına teknoloji nobeli(özel olarak böyle bir ödül koyarlar) alır
Denemelerde çıkan dumana bakarsak, sanki fırlatmayı bir elektromotor kuvveti değil de, barut yapıyormuş gibi.

Bu sistemde/prensipte kondansatörler kullanılmadığından o kadar büyük bir enerjiyi o kablo ile taşımaları imkansız. Onca gücü 0.0013 saniye içinde vereceksiniz, baba bi kablo olmalı.
Ayrıca videonun 1:30 dakikasında sol alttaki pencerenin sağ altında atıştan sonra yanarak düşen/kopan bir kablo var gibi.
Sayın desert storm'un dediği gibi bir geri tepme görülmüyor ve muhteşem bir atalet patlaması yere konulan düz ayaklarla idare edilebiliyor.
Bu işten çok eğlence çıkar......

Not: Sayın tyuksel: Patlamayla veya magnetik alanla olsun, eğer bir kütleyi itip fırlatıyorsanız, o kütlenin ataleti kadar geri tepmesi olur. Temel Etki-Tepki prensibi, cavurun simyacısı Newton bu prensipleri açıklamıştı. Ayrıca namlu boyu uzatmak ivmeyi değil hızı artırır. Hız ivme ile zamanın çarpımıyla hesaplanır. temel yol,hız,ivme ve güç denklemlerinde bu hesapları yapabiliriz.

Doğrudur ivme değil hız artar olacaktı. Teşekkürler. Kurtulma hızına ulaştıracak kadar uzun bir süre hareket ettirmeniz gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 08:21 
Uzaklaştırıldı

Sandalyeye çıkıp karşı kanepeye sıçrasanız bile sandalye geri teper, savrulur onda bile geri tepme oluşur bırakın patlama olunca olmayınca yı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 12:35 
Yeni Üye

Namludan çıkan duman yanan ve paralanan sabot , barut değil. Namlu çapı sabit , atılan tungsten mermiye göre farklı süren/taşıyan sabot iç çapı var. Ayrıca operasyonel ortamda kullanılması için gerekli hacim namlu ve güç kaynağı dahil hepsi bir konteynere sığabilir hacimde olabilecek. sabot projenin en kritik ve gizemli parçalarından biri olduğundan ne görsellerde sunulmuş ne de fuara getirilmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 13:18 
Uzaklaştırıldı

O alev sistemdeki eser miktardaki yağın yanması olabilir.
Vurduğu hedefte ince 1.5 mm gibi saç levha var sadece ve onu bile delebilmek için içeri doğru çukur yapıyor yani malzeme delinmeden önce akıyor buda düşük hız ile olabilir ancak.
Yani bu sistem işin çok başında bir şey. Ürettiği güç tabanca mermisinden çok daha az olmalı yaptığı etkiye bakarak.

Bu haliyle bile bence güzel bir başlangıç çalışma ama neden bizi yanıltacak bir sunumu ve şekli şemali var o kısmı ayıp biraz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 21:37 
Akıncılar

Bu haliyle bile bence güzel bir başlangıç çalışma ama neden bizi yanıltacak bir sunumu ve şekli şemali var o kısmı ayıp biraz
Yerden göğe katılıyorum. Bu tip konularda çalışılması gayet güzel. Ama her göz diktikleri her konuyu çözülmüş diye lanse edip halkı kandırmaları ahlaki değil.
Hatırlarsınız uzaya güneş pilleri yerleştireceğiz, üretilen enerjiyi dünyaya mikrodalgayla mı laserle mi ne ile ise bilinmeyen bi metodla dünyaya göndereceğiz dediklerinde bile halk bunu gerçek sanmıştı. Kablosuz enerji üretimi konusunu malesef henüz fizikçiler çözememişken, biz işin bitiş tarihini verebiliyoruz.

Ayrıca bu tip projelerin prototipi birebir olmadıktan sonra gerçek boyutları için fikir edinemeyiz. Mesela 50kg'lık pres yapabilmeniz, sizin 10bin tonluk presi de yapabileceğiniz manasına gelmez. Ya da taka yapabilen uçak gemisi de yapabilir, kayık kayıktır diyemezsiniz. Hele ki güç elektroniği ve güç elektriği konularında bire bir çalışmadığınızda karşılaşmak zorunda olduğunuz problemleri keşfedemezsiniz. Kararı vereceksin, gözünü karartacaksın, yılmadan tasarlıyacak, bozacaksın, canın yanacak ama vazgeçmeyeceksin. ArGe budur.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 22:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yerden göğe katılıyorum. Bu tip konularda çalışılması gayet güzel. Ama her göz diktikleri her konuyu çözülmüş diye lanse edip halkı kandırmaları ahlaki değil.
Hatırlarsınız uzaya güneş pilleri yerleştireceğiz, üretilen enerjiyi dünyaya mikrodalgayla mı laserle mi ne ile ise bilinmeyen bi metodla dünyaya göndereceğiz dediklerinde bile halk bunu gerçek sanmıştı. Kablosuz enerji üretimi konusunu malesef henüz fizikçiler çözememişken, biz işin bitiş tarihini verebiliyoruz.

Ayrıca bu tip projelerin prototipi birebir olmadıktan sonra gerçek boyutları için fikir edinemeyiz. Mesela 50kg'lık pres yapabilmeniz, sizin 10bin tonluk presi de yapabileceğiniz manasına gelmez. Ya da taka yapabilen uçak gemisi de yapabilir, kayık kayıktır diyemezsiniz. Hele ki güç elektroniği ve güç elektriği konularında bire bir çalışmadığınızda karşılaşmak zorunda olduğunuz problemleri keşfedemezsiniz. Kararı vereceksin, gözünü karartacaksın, yılmadan tasarlıyacak, bozacaksın, canın yanacak ama vazgeçmeyeceksin. ArGe budur.

Sayın Aktifkarbon bunu söyleyen Çin Hükümeti bizimkiler onlardan çaldıysa bilemem tabii :) Saygılar.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 23:10 
Akıncılar

Sayın Aktifkarbon bunu söyleyen Çin Hükümeti bizimkiler onlardan çaldıysa bilemem tabii :) Saygılar.
http://enerjienstitusu.com/2013/09/09/u ... retecegiz/
Enerji iletim yöntemi de belliymiş; radyo frekans dalgalarıyla! Yönlendirilmiş ve gigawat seviyesinde bir radyo dalgasını düşünemiyorum, yeryüzündekilerin kanser olmaya bile vakti olmaz

Sayın murat0101; keşke silahların tepmesini yok edebilecek teknolojiler olaydı. Tankların, gemilerin tasarımı çok daha kolay olurdu. O tepme sırasında oluşan titreşimlerden, darbelerden dolayı, o sistemde çalışabilecek elektronik ve mekanik sistemleri tasarlamak çok büyük problem oluyor.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 23:29 
Süvariler

Uzay enerji santralleri bulutçuların elinde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 23:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
http://enerjienstitusu.com/2013/09/09/u ... retecegiz/
Enerji iletim yöntemi de belliymiş; radyo frekans dalgalarıyla! Yönlendirilmiş ve gigawat seviyesinde bir radyo dalgasını düşünemiyorum, yeryüzündekilerin kanser olmaya bile vakti olmaz

Sayın murat0101; keşke silahların tepmesini yok edebilecek teknolojiler olaydı. Tankların, gemilerin tasarımı çok daha kolay olurdu. O tepme sırasında oluşan titreşimlerden, darbelerden dolayı, o sistemde çalışabilecek elektronik ve mekanik sistemleri tasarlamak çok büyük problem oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=fDGPeuKkHcU

Bu kanala üye olmanızı tavsiye ederim. Çok güzel haber sunuyorlar.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 07:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Şimdi daha net oldu. Bir konsepti/fikri bitmiş gibi lanse etmekten başka birşey değil.
3m namlu içinde 3000 m/sn hıza erişmek için 2,250,000.00 m/sn^2 lik bir ivme gerekir. (Namluda geçen zaman 0,001333sn)
100gramlık bir mermi atacaksanız F=ma denklemi uyarınca 225,000.00 kgm/sn^2 'lik bir tepki oluşur ki o cihazın merkezindeki 10-12mm'lik cıvatalar, kıvırma saç ayaklar bu yükü "iman gücü" ile taşır!!! Deneme videolarında da 2-2.5 metrelik menzillere yapılan atışlar vardı.
Kısacası gaz verme procesinden başka birşey değil. Böyle bir cihazın deneysel mikro yapısı ile gerçek kullanıma uygun modelinin yapımı arasında deliler gibi teknoloji farkı vardır. Mikro model gerçek cihaz için fikir bile veremez, ama oy kazandırır!
Yukarıda yazdığım iletiden sonra biraz daha araştırdım yazdıklarınız hatalı gibi duruyor.
Yani mermiyi hareket ettiren kısa bloğu eğer sabit tutan bir mekanizma eklenip sistem çalıştırılırsa namluya paralel iki uzun bloktan bir ileri biri geri fırlardı.
Mevcut haliyle o iki blok yalıtkan bir malzemeyle birbirlerine sabitlendiyse sistemin net kuvveti 0 dır.
Yani geri tepme yok.
Fakat iki bloğun arasında büyük bir stres oluşacaktır neyseki tasarım itibariyle gerekli parçalar küçük parçalar, gerekli dayanıklılık sağlanabilir.
Fizik dersine beden eğitimi hocası mı girdi yanlış yerleri okumuşsun. TUBİTAK Bakanlar kurulu kararı ile Newton yasalarını askıya mı aldı?
İngilizcen var ise railgun recoil yaz oku, yoksa zaten ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 14:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Fizik dersine beden eğitimi hocası mı girdi yanlış yerleri okumuşsun. TUBİTAK Bakanlar kurulu kararı ile Newton yasalarını askıya mı aldı?
İngilizcen var ise railgun recoil yaz oku, yoksa zaten ...

Bu çok değerli iletiniz için öncelikle çok teşekkür ederim.
Eğer sapan animasyonda gösterildiği gibi çalışıyorsa namluya paralel iki ploktan biri geri biri ileri teper merminin ileri hareketine karşı.
Animasyonda gördüğün oklar Lenz yasasıdır yani manyetik olarak oluşturulmuş bir kuvvettir. kuvvet bir itme yarartıyorsa bunun bir tepkiside olacaktır animasyondaki gibi artılarla eksiler birbirini nötrlemez zaten nötrlese indüktif itme kuvveti oluşmaz.
Kısaca her itme etkisi bir tepme etkisi yaratır. Namludan bir kütle çıkıoyrsa Momentumun korunumu olacaktır.

Ben diyorum bilimsel yasalar sen diyorsun animasyon çizgi film. Senin dediğinden yola çıkarak Voltran da gerçek diyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 20:36 
Süvariler

Alıntı:
Momentum korunumunun geri ve ileri olarak iki yönde etki edeceğini düşünüyorum sadece.
Yahu, fırlayan merminin momentumu var mı? Var. Aksi yönde fırlayan mermi var mı? Yok. O zaman topun kendisi geri tepecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 09:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

3 yıldır üzerinde çalışılan SAPAN teknolojisinde şu anki menzil 30 kilometre olarak belirlendi. Mermi ise sesten 6 kat (6 Mach) daha hızlı hedefe ulaşabiliyor. TÜBİTAK uzmanları, üzerinde çalışmaların devam ettiği SAPAN'ın balistik atış yapabilen hipersonik mermi kullandığını belirtti. Uzmanlar, elektromanyetik silahla atılan mermilerin yönlendirilebildiğini ve klasik silah sistemlerinin yüzde 1 oranında daha ucuz olduğunu belirtti.

Uzmanlar, "TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen ilk milli elektromanyetik fırlatma sistemi SAPAN, mühimmatın fırlatılması için barutu kullanan klasik namlulu silah sistemlerine alternatif olarak geliştirilen yeni nesil silah sistemidir. Testleri 2014'te yapılan SAPAN'ın ilk prototip üretimi de tamamlandı. Bu silahı tamamladığımızda maliyetlerimiz yüzde 1'e düşecek" dedi. Uzmanlar, ABD'nin elektromanyetik silah üzerinde 30 yıldır çalıştığını ve 450 kilometre menzile ulaşabildiklerini belirtti. Uzmanlar, ses hızının 8 katına çıkabilen ABD mermilerinin 450 kilometreyi 6 dakikada alabildiğini vurguladı.

Sapan'ın, sadece enerji kullanarak barutsuz mermi atabilme özelliği bulunuyor. Elektro manyetik enerji sayesinde mermiler, sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor. Şu anda sadece ABD ve İngiltere'nin ürettiği silahların azami menzili 185-450 kilometreye kadar çıkabiliyor. SAPAN'ın teknik özellikleri ve kullanım alanı henüz bir netlik kazanmasa da testlerin ardından envantere girmesi bekleniyor.

http://www.milliyet.com.tr/manyetik-sil ... m-2345736/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 11:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yazdıklarımı yanlış anlamışsınız.
artı eksi biribirini nötürlemek ??
Momentum korunumunun geri ve ileri olarak iki yönde etki edeceğini düşünüyorum sadece.
Voltran çok yaratıcı zeka isteyen bir örnekti bu arada tam olması gereken yere yazılmış.
Momentum Korunumu yasasını yanlış anlamışsın.
Bir kütle (50 gram) belli bir ivme ile(3000m/sn) hızlanarak çıkıyorsa ise moment oluşur. ileri geri iki yönde etki ile oluşmaz. Namludan çıkan madde moment oluşturur Sn aktifkarbon 250ton buldu ben göz kararı 25 ton demiştim ikimizde hatalı olsak 2.5tonluk bir moment oluşsa o kibar ayaklar üzerinde yumuşacık duramaz.

Hadi tamamen yanıldım 3000m/sn ile çarptığı tekerleki hedef dahi hareket etmiyor o kadar hızda sıkıştırılmış hava dahi o tekerlekli hedefi uçurur. Oradaki momenti kim koruyor OHALde çıkarılan KHK mi?
Bir şeyi bilerek söylüyoruz, zorlama lütfen.

Yazarken aklıma geldi Voltron yazılır. Voltran Voltran Voltran diye okunur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 18:08 
Süvariler

-klasik silah sistemlerinin yüzde 1 oranında daha ucuz olduğunu belirtti.

- Bu silahı tamamladığımızda maliyetlerimiz yüzde 1'e düşecek" dedi.
Ben galiba bu hesabı anlayamayacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 18:27 
Akıncılar

Alıntı:
-klasik silah sistemlerinin yüzde 1 oranında daha ucuz olduğunu belirtti.

- Bu silahı tamamladığımızda maliyetlerimiz yüzde 1'e düşecek" dedi.
Ben galiba bu hesabı anlayamayacağım.
Gayret göstermeye çalışıp yazık etme kendine, o hesabı anlamaya çalışırken sıyırıverirsin mazallah.
"Düşünen kafalara kötü fikirler üşüşür, büyüklerimiz bizden iyi düşünür, padişahım çok yaşa" dedin mi en azından mesud, mutlu yaşar gidersin. Kıyma kendine :D

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 09:39 
Genel Yetkili

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki