TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Ara 2017, 18:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2014, 19:56 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Resim

AIM120C7 FÜZESİ

En son Sanchez tarafından 14 Ağu 2014, 19:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2014, 23:45 
Uzaklaştırıldı

İnşallah yerli sanayide çok daha iyi yerlere geliriz.145 füze için 320 milyon dolar nedir ya.İnanılmaz karlar ortalarda dolaşıyor.Kesinlikle bu sistemlerin bizim yapmamız lazım inşallahta yaparız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2014, 21:39 
Uzaklaştırıldı

2020 yılına kadar 1000-1500KM arası füze kabiliyetine ulaşmamız mümkün olurmu ? Belki çocuk sorusu gibi olacak ama merak ettim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2014, 22:01 
Süvariler

2020 yılına kadar 1000-1500KM arası füze kabiliyetine ulaşmamız mümkün olurmu ? Belki çocuk sorusu gibi olacak ama merak ettim.

2020 li yıllarda sanırım havada lazerle avlarlar bu füzeleri, caydırıcılıgıda cok fazla yok, Saddamın vardı yüzlerce füzesi onlarcada israile attı ne oldu ? füzelere petrol kuyularından çıkan milyonlarca dolarları yatırdı sonucu ? fıss
iran yüzlerce füzeye sahip ne oluyor ? Petrol gaz gibi dogal kaynakları olmasaydı afrika ülkesinden farksız olurdu.
Teknoloji artık bambaşka yerlerde.
Nükleer başlık olmadıktan sonra füzelerin caydırıcılığı yok.

Sanki bilinçli olarak evire çevire bu füze muhabbetleri gereğinden çok çok abartılıyor gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2014, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İnşallah yerli sanayide çok daha iyi yerlere geliriz.145 füze için 320 milyon dolar nedir ya.İnanılmaz karlar ortalarda dolaşıyor.Kesinlikle bu sistemlerin bizim yapmamız lazım inşallahta yaparız.
Adam öyle bir füze portu yapmış ki uçağa ( f-35 ) başka mühimmat mümkün mü belirsiz gibi . Eskiden kaynak kodu yazılımı falan derken şimdi bir de bu çıkar. ;)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2014, 08:04 
Uzaklaştırıldı

Kanat altında da F16 gibi silah taşıyabiliyor. Değişen değil eklenen bir kabiliyet bu. F16 da olan her şey F35 de fazlası ile var ama F35 de olan bir çok şey F16 da yok.
Radara yakalanmadan yapılacak ilk sürpriz saldırıda en çok işe yarayacaktır bu iç istasyon yeteneği. Ondan sonra hava hakimiyeti sağlandığında tehdit olan hedefler vurulduğunda ilk günün yarısı geçtikten sonra kalan 30 günde normal uçaklar gibi bombalarını kanat altlarında da taşır rahat rahat bombalamasını yapar

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2014, 09:01 
Süvariler

Bu ucak kesinlikle ic guvenlik harekatinda kullanilamayacak kadar pahali. F-16 muteakiben Hurkus C modeli ile bu is goturulmeli. Niye bunu yazdim; sayin Burak 30 gunluk savastan bahsetmis. Birincisi, bizim pek de bir sicak savasa girecegimizi tahmin etmiyorum. Ikincisi, sicak savas durumu gunumuzde hele hele bizim icin bir kac haftayi gecemez herhalde. En basta ABD destek vermez ise kaybettigimizin yerine hemen koyamayacagimiz ve bakim / onarim kapsaminda yeni malzeme elde edemiyecegimiz icin. Sonuc olarak tek isimiz ic guvenlik harekati ve belki sinirli bir kac sinir otesi gorev olur. Sinir otesine de bu ucagi stealth diye gonderirler mi yoksa aman basina bir sey gelmesin diye saklarlar mi bilemem. Dusunsenize Suriye nin bir F-35 dusurdugunu, karsi taraf icin harika propaganda olur. Bir de kimsenin aklina gelmis midir ama ABD sirf bu ucagi bize satti diye imkan / kabiliyet acisindan bizi kimi ortak gizli operasyonlara zorlar mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 15:38 
Süvariler

Söylediniğize ek basit iki örnek;

Resim

Resim

Çok ciddi maliyetler söz konusu. Bu paralar olduğu gibi yabancı menşeli firmalara gitmekte. İnşallah bu paraların yurtiçinde kaldığı günleri orta vadede görürürüz.

Not: Fotoğraflar 2013'ün 30 Ağustos'unda çekilmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 15:43 
Genel Yetkili

Som a ve b1 füzeleri bir süredir üretime-teslime başlamış, b2 de son testler bitmek üzere diyorlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2014, 17:06 
Akıncılar

Alıntı:
Som a ve b1 füzeleri bir süredir üretime-teslime başlamış, b2 de son testler bitmek üzere diyorlar..
Süper bir haber sayın dum teşekkür ederiz. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 01:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 22:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

JSOW un motoru var mı ki füze olsun. İlginç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 23:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Füze demek güdümü olması demek, roketlerin güdümü yok onlar da roket oluyor. Güdümü koyunca da füze oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 23:39 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2014, 23:46 
Uzaklaştırıldı

İtki yoksa bomba, itki var güdüm yoksa roket, itki ve güdüm varsa füze.

En son 1nsane tarafından 02 Eyl 2014, 00:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:23 
Süvariler

[spoiler]Resim[/spoiler]

JSOW un motoru var mı ki füze olsun. İlginç.
Raytheon'un, JSOW üzerinde şöyle bir çalışması vardır;

http://investor.raytheon.com/phoenix.zh ... highlight=

Turbo-jet motorlu JSOW-ER. Daha test aşamasındadır.

Hv.K.K envanterinde halihazırda AGM-154 "A-1" ve "C" versiyonları bulunmaktadır. Fotoğraftaki hangi versiyon bilmiyorum ama herhangi bir itki sistemi olmadığı kesin.
Alıntı:
İtiş ve güdüm yoksa bomba, itiş var güdüm yoksa roket, itiş ve güdüm varsa füze.
Biz en iyisi "Standoff Mühimmat" diyelim sayın 1nsane :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şimdi bu kadar "artistik" görünümlü mühimmata da bomba demek aşağılamaktır yani. Mk 82 de bomba, bu da bomba.....

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:29 
Uzaklaştırıldı

Standoff mühimmatın dediklerim ile hiç bir ilgisi yok sayın soulman. Düşman hava savunması menziline, efektif irtifasına girmeden kullanılan mühimmattır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:33 
Süvariler

Standoff mühimmatın dediklerim ile hiç bir ilgisi yok sayın soulman. Düşman hava savunması menziline, efektif irtifasına girmeden kullanılan mühimmattır.
Ben JSOW'u kastederek söylemiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:37 
Uzaklaştırıldı

Bence arkasından ateş çıkmıyorsa füze olma şansı yoktur. Ateş çıkıyorsada iki ihtimal vardır. Ya güdümsüzdür o zaman adı roket olur yada güdümlüdür o zaman adı füze olur. Bu durumda mesela UMTAS tanksavar roketi yada cirit roketi de hatalı. Onlarda füzedir ama ilk zamanlar tanksavarlar roketle yan yana uzun süre kullanıldığı için her halde dil alışkanlığı var tanksavar füzesi yerine roketi deniyor. Ama mesela stinger roketi demiyoruz çünkü hiç bir zaman tanktaki gibi uçağa karşı roket kullanılmadı dil alışmamış.
Bu şeye benim Türkçem ile füze denmez. Askerler derler ama onların böyle garip şeyleri var. Torpil e torpido derler filan. Oysa çocuklar bile bilir gemileri vuran şeyin torpil olduğunu.
En güzel tanımlama modern mühimmat olur şu durumda.

Şunlardan biri olabilir
İtkisiz güdümlü modern mühimmat
İtkisiz güdümlü mühimmat
İtkisiz satha güdümlü mühimmat

Ama TDK bir isim bul desek ne önerirdi acaba
süzülgeçli yere bakan gümleten olabilirdi

En son BurakZ tarafından 02 Eyl 2014, 00:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 00:42 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Ben JSOW'u kastederek söylemiştim.
JSOW'da bomba. İtiş yok, güdüm varsa seçeneğini yazmayı unutmuşum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 01:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Füze demek güdümü olması demek, roketlerin güdümü yok onlar da roket oluyor. Güdümü koyunca da füze oluyor.

Roket ile Füze arasındaki anlam farkı Türkçede epeyce muğlaktır. Pek fark yok aslında. Saturn 5 roketi vardı insanları aya götüren.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Saturn_V

Aslında bu JSOW bizim HGK dan öyle aman aman matah farklı bir şey değili. Tek farkı 1 milyon dolarlık fiyatı. :shock:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 01:33 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
roket
isim Fransızca roquette
1. isim Atış sırasında mekanik olarak yön verilen, yörüngesinin başlangıcında öz itmeli olarak yol alan ve daha sonra yalnız balistik kanunlarına bağlı kalan mermi
2. Bir çeşit füze

füze
isim (fü'ze) Fransızca fusée
isim Bir yanıcı ve bir yakıcı maddenin sürekli olarak yanmasından doğan itiş gücü ile hareket eden düzenek
Roketin ilk açıklaması doğru. İkincisi bence yanlış. Aslında füze bir roket çeşididir. Füze kabaca güdümlü rokettir.

Füzenin açıklaması bence facia. Sonsuz bir itiş gücü var gibi yazılmış. Güdüm konusunda hiç bir bilgi verilmemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 03:29 
Süvariler

Müşterek Menzil Dışı Mühimmat IN

SOM yok iken bu bebeye ''game changer'' gözüyle bakardık.. Vay anasını !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 04:16 
Genel Yetkili

Hedefine yol alırken rotası boyunca yeryüzüne paralel UÇABİLEN ve/veya manevralar yapabilen , bir turbofan veya turbojet veya roket motoru tarafından itkilenen , manevra kabiliyeti nedeniyle mecburen güdümlü olan , MÜHİMMAT çeşidine füze diyorum.

Bir nevi teyyare yani.

Kıçında veya bustırında ROKET MOTORU olan , ve bu roket motorunun vazifesi takıldığı mühimmatı veya kapsülü veya yükü hedefine gidebilmesi için belli bir balistik parabole veya yörüngeye kadar ittirebilmek olan , roket motorlu uçuş (esasen belli bir açıyla yükseliş) esnasında güdüm ve manevra yapamayan, parabolün tepesine veya yörüngeye girilmesi ile motorun genelde sustuğu veya ayrıldığı sistemlere ise ROKET diyorum. Bu anlamda roket aslında sistem de değil MOTOR/İTKİ cinsi de denilebilir.

Bir nevi kıçı yanan mermi yani.

Bu motor bazen yatay da ateşlenebilir( Cirit ve Umtasda olduğu gibi). Bu durumda uçuş esnasında kısıtlı güdüleme yapılabilir ama sonuçta itkileme roket ile yapılmış oluyor. Uçuşun sonunda ise motor susup süzülme de oluyor. Yalnız bu güdüleme aslında kısıtlı ve belli bir görüş açısı hunisi sınırlarında yapılabiliyor ve esasen başlangıçta nişan alınarak atılması ve mermi gibi nişan hattını takip ettiklerini de unutmamak lazım.

Misalen1; bir topçu roketi hedefin mesafesine göre atış cetvelindeki karşılığına denk gelen yükseliş açısı ile ve hesaplanan yan açı ateşlenir. Parabolün tepesine gelince roket motoru yakıtı biter ve susar. Düşüş başlar. Düşüş esnasında bazen kontrol yüzeyleri vasıtası ile kısmen küçük düzeltmeler de yaparak (ins , gps vs), hedefine düşer. Topçu mermisinin kıçında kovan değil de roket motoru olanı yani.

Misalen2; yukarıda geçti diye, Saturn roketi yükünü atmosfer dışına kadar yerden nişanlanarak atıldığı noktaya taşır ve sonra ayrılır. Sonrası ayrılan yükün manevraları ve/veya 2.kademe roketin ateşlenmesi ile olur. Belirli bir hedefe gidebilmesi onu füze yapmaz.

Misalen3; Tomahawk'ı atarsın yere paralel olarak turbofan motoru ve kanatları ile uçak gibi uçar, bir rotayı takip eder veya rotası değiştirilebilir, gezer, uçar, kalkar, iner , döner, manevra yapar. Nihayet hedefine varınca patlar.

Bir de ne füze ne roket olmayan ama serbest düşüşlü bomba da olmayan , kontrol yüzeyleri ile ve yerçekimi ile süzülüp giden belki başlangıçta az itkili standofflar da var.

Buraya kadar bende olay net.

Bir de "balistik füze" var ki, orada dağılıyorum. Orada artık topçu hesapları dışında atmosferik hesaplar filan da devreye girdiğinden ve güdüleme basit ins-gps dışına çıktığından füze deniyor olsa gerek.

Bence böyle yani.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 07:38 
Süvariler

Eski forumda, HGK ya da KGK'ne booster ekleyebileceğimizden bahsedildiğini hatırlıyorum. Oldu mu öyle birşey, çalışıldı mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 18:35 
Uzaklaştırıldı

B1 ve B2 neydi acaba bir cümleyle verirseniz sevinirim!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 18:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

B1 ve B2 neydi acaba bir cümleyle verirseniz sevinirim!
Variants

TUBITAK-SAGE developed the missile in three variants with varying warheads and guidance/communication packages:[14]

SOM A: Basic Air Force variant that is designed to engage a military target in simple strike mode by using the coordinates of the given target at the terminal stage.
SOM B1: Advanced Air Force variant that engages a military target in precision strike mode using imaging infrared matching at the terminal stage.
SOM B2: Special Air Force variant featuring a dual-stage penetrator warhead which is designed to engage strategic and well-protected assets in precision strike mode.

SOM B1 and B2 variants feature a data-link for man-in-the-loop update of a waypoint and terminal stage of the missile.

Kaynak: Wiki ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2014, 15:18 
Uzaklaştırıldı

Şimdi biz kıyılarımızı(özellikle karadeniz) kara konuşlu yüksek menzilli atmaca-gezgin-som ve radarlarla (uzun menzilli hava savunma sistemleri korumasında ) donattığımızda bu kıyılarda savunma amaçlı daha az gemi bulunduracağımızdan donanmanın uluslarası sularda etkinliğinin daha fazla olacağını düşünebilirmiyiz ?

Ve ileride bunlar bir sistem ailesi halinde ( uzun menzilli hava savunma-kıyı savunma radarları ve kontrol,ecm üniteleri) başka ülkelere pazarlanabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2014, 15:39 
Süvariler

:?: :?: :?:
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2014, 16:04 
Süvariler

FÜZE GÖZÜ

Türkiye’nin ilk yerli seyir füzesi SOM’u üreten TÜBİTAK, füze teknolojisinde bir ilke daha imza attı. TÜBİTAK, lazer güdümlü füzelerin gözü olarak bilinen dedektörleri, tamamen ‘milli’ kaynaklar kullanarak geliştirdi. Lazer dedektörler, ilk olarak yerli füze ‘CİRİT’lerde kullanılmaya başlandı.

Dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu ileri teknolojilerle üretilebilen ve şimdiye kadar yurt dışından ithal edilen lazer dedektörler, TÜBİTAK’ın başarılı çalışmalarıyla artık ‘milli’ olarak üretilecek. Füze teknolojisinde kritik parçalardan biri olan yerli lazer dedektörleri, aynı zamanda yurt dışındaki örneklerine göre üstün teknik özelliklere sahip. “4 kadranlı” olarak bilinen dedektörler, yüksek hız ve doğruluk, düşük parazitik kapasite, yüksek belverme gerilimi, düşük kaçak akımı, geniş dinamik çalışma aralığı ve yüksek tepkisellik özellikleri ile uluslararası pazarda öne çıkan yeteneklere sahip.

Tamamen yerli kaynaklarla üretilen maliyet etkin ve yüksek katma değerli lazer dedektörler, TÜBİTAK Ar-Ge uzmanlarının 2 yıllık çalışmalarının sonucunda geliştirildi.

TESTLERDE ÜSTÜN BAŞARI

Yeni geliştirilen dedektörlerin yurtiçinde üretilerek lazer güdümlü roketlerin arayıcı başlıklarında kullanılabilmesi için TÜBİTAK ile ROKETSAN AŞ arasında sözleşme imzalandı. ROKETSAN, projede teknik isterlerin belirlenmesi ve test aşamalarında katkı sağladı. CİRİT füzesinde kullanılan lazer dedektörler ROKETSAN’da yapılan testlerden üstün başarıyla geçti.

Araştırma kurumu ve sanayi işbirliğine örnek olarak gösterilen lazer dedektörü projesinin ardından TÜBİTAK ve ROKETSAN arasında farklı araştırma projelerinde benzer işbirlikleri yapılması için çalışmalar başlatıldı. İki kurumun ortak çalışması ile savunma sanayinde millileştirme çalışmaları kapsamında ileri teknoloji gerektiren komponentlerin de yurt içinde karşılanması hedefleniyor.

Uygulama Alanları
Darbeli ve Sürekli Lazer Algılayıcı Uygulamaları
Optik Haberleşme
Barkod Okuyucuları
Optik Uzaktan Kontrol
Tıbbi Elektronik Uygulamaları
Yüksek Hızlı Fotometri

Özellikleri
Nd: YAG Duyarlılığı
Yüksek Hız ve Doğruluk
Düşük Kapasite, Yüksek Belverme Gerilimi
Düşük Kaçak Akımı
Yüksek Dinamik Çalışma Aralığı
Yüksek Tepkisellik

http://www.tubitak.gov.tr/tr/ar-ge-faal ... er-block-6

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2014, 16:08 
Süvariler

Kaç tane HGK veya KGK envantere girdi bilgi var mı? Asıl game changerlar bu mühimmatlar bana kalırsa artık. Son Suriye ve Irak iç savaşlarından sonra.

Türk Hava Kuvvetleri modern mühimmatlara kavuşuyor
14/11/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan genel maksat bombalarının Hassas Güdüm Kiti ile donatılması amacıyla başlatılan projede seri üretime geçildi.

Tübitak-SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretimi gerçekleştirilen Hassas Güdüm Kiti, Mk-84 gibi genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor. 40 bin ft irtifada 25 km menzile ulaşan HGK her türlü hava koşulunda, 6.3 m sapma değeri ile hedefini yüksek hassasiyetiyle vurabiliyor. Bunun yanında Tübitak-SAGE F-16 savaş uçaklarından tekli ve çoklu atış yapabilecek, daha küçük harp başlıklı Hassas Güdüm Kiti-3 ve Hassas Güdüm Kiti-4 geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Tübitak-SAGE'nin üzerinde çalıştığı bir diğer proje olan Türk Hava Kuvvetleri'ne yüksek korunaklı hedeflere taarruz yeteneği kazandıran Nüfuz Edici Bomba (NEB) 'nın TÜBİTAK SAGE tarafından sağlanan teknik destekle MKEK’de seri üretimi devam ediyor.

Tübitak-SAGE ve MKEK ortaklığıyla 2008 yılında başlatılan proje 2012 yılında tamamlandı. Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlandı. Yurt içi imkanlar kullanılarak geliştirilen harp başlığı hassas güdüm kitleri ve lazer güdüm kitleri ile birlikte kullanılarak uzak mesafelerden vuruş yapabiliyor.

2.5 metre kalınlığında betonu delebilme kabiliyetine ve 27 km azami menzile sahip olan sistemin yer testleri İngiltere'de gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı önderliğinde Nüfuz Edici Bomba'nın testlerinin Türkiye'de gerçekleştirilmesi amacıyla da mühimmat test merkezi kurulacak.
http://kokpit.aero/turk-hava-kuvvetlerine-yeni-muhimmat

http://savunmaturk.net/genel-askeri-kon ... .1635.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2014, 18:20 
Süvariler

Projeler sağlam temeller üzerinde yükseliyorlar,

https://www.youtube.com/watch?v=SeMNizTFR-Y

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2015, 03:04 
Akıncılar

Ayrı başlık açmak istemediğim için buraya yazıp sormak istedim ,
İsrailden Shafrir-2 alımıyla ilgili bilgisi olan var mı ?
İnternetteki füzenin adının geçtiği tüm kaynaklarda kullanıcılardan biride biz görünüyoruz , alım zamanı tam ambargo dönemlerine denk geliyor misal netteki bilgilerden birisi aşağıda 1983 yılına ait
http://www.flightglobal.com/FlightPDFAr ... 200251.PDF ,,
Füzeler AIM-9B lere çok benzemekte bu arada .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 19:45 
Akıncılar

Üstatlar bu alttaki resimde işaretlenen füze Harzemşah üstadın bahsettiği yerli AA füze midir?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 20:04 
Akıncılar

Alıntı:
Üstatlar bu alttaki resimde işaretlenen füze Harzemşah üstadın bahsettiği yerli AA füze midir?

Resim
Üstadım,

O aerodinamik yapısı nedeniyle AMRAAM gövdesi kullanarak testlerde kullandığımız bir test ekipmanı. İçinde telemetri, sensör, iletişim ve kayıt cihazları var....

Üstadım, kusura bakmayın. Benim ekran şuan biraz küçük tam net göremiyorum. Başka biri soruyu yöneltmiş fakat cevaplayan olmayınca bende burada sorayım dedim. Açıklama için teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 21:39 
Akıncılar

O resimdeki daha ilginç olan kanat altındaki KGK 'nın farklı burun yapısına sahip versiyonu ,
acaba o nedir ne değildir ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 23:12 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 00:46 
Akıncılar

Som-b2 ilginç değil mi?
Bir alttaki ilgili başlığında değindiydim zaten ,,,
Aslında SOM-ER 'yi görme şansına sahip olsak esas güzellik o olacak. Yada PR edilmemiş başka bir SOM varyantını !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 07:51 
Akıncılar

Ayrıca, SOM-ER da ne???

(kendi başlığı altında konuşmak daha doğru olur.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 09:55 
Süvariler

ER = Extended Range , daha uzun menzil yani. B modeli ise tandem delici baslikli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 10:18 
Akıncılar

SOM'un belirli bir menzili var mı ki ER'i olsun?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 10:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sanırım açık kaynaklarda deklare edilen +250km menzilin çok daha üzerinde bir menzile sahip varyant için yapılan gayrı resmi adlandırma. (beklenti diyelim daha doğrusu)

Acaba HvKK bu menzillerde bir ALCM'ye ihtiyaç duyuyor mudur veya talep etmiş midir?

Bir de bu konuyu tartışmak gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 12:00 
Süvariler

TAURUS menzili oryada iken 250+ menzile niye ihtiyac duymayalim. Gayri resmi ER yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 20:38 
Akıncılar

Hocam ER'ın ne demek olduğunu biliyorum da SOM-ER ne ola ki demeye çalışmıştım.

HDS daha açık ifade etmiş...
Alıntı:
Kafamızdan füze uyduruyoruz işte..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2015, 21:23 
Akıncılar

Yok kafamızdan değil Totomuzdan uyduruyoruz !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2015, 22:44 
Üye

Şu videodaki milan ATGM hakkında yorum yapabilirmisiniz acaba, Thermobaric başlıklı mı bunlar, TOW ATGM lerde termobaric başlık olduğunu duymuştum ama Milanları ilk defa gördüm, gerçekten çok üstün bir ateş gücü gibi geldi. Bizim Mızrak O larda termobaric başlık bulunacak mı acaba ?

https://www.youtube.com/watch?v=4u7DEFZQe6c#t=215

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2015, 23:32 
Süvariler

03:38'de yapılan ATGM atışı, bir intihar aracına yapılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2015, 23:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

03:38'de yapılan ATGM atışı, bir intihar aracına yapılmış.

Karma is a beach. 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2015, 18:46 
Uzaklaştırıldı

Resim
bu resimi siz nerden buldunuz? Hocam

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2015, 19:34 
Akıncılar

Alıntı:

Resim
bu resimi siz nerden buldunuz? Hocam

Tam hatırlamıyorum ama adrese bakarsanız kaynak, defence.pk olarak çıkıyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: