TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Ara 2017, 18:54

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 79 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 11:01 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Zaten bekliyorduk HARZEMŞAH söylemişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 11:05 
Süvariler

Sayın cabatlı_53 eski üyelerimizdendir savunma sanayi konusunda da oldukça bilgilidir, bazı yeni şeyleri ilk ondan okumuşluğum vardı. Sayın Harzemşah ta aynı şeyden bahsettiğine göre bilmediğimiz çok şey var. Savunma sanayinde bizi iyi günler bekliyor :P

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 16:21 
Akıncılar

O arkadaş da olmasa yabancı servisler işsiz kalacak. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 16:32 
Akıncılar

HARZEMŞAH'in paylaşmış olduğu bilgileri paylaşmış. Bu forum üyelerinin bilmediği bir konu değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 16:35 
Akıncılar

Şunu da eklemek zorundayım: Başta WAFF ve PakDef olmak üzere çeşitli yabancı forumlarda kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde yapılan paylaşımların gerçek, yürüyen projelere bilfiil zarar vermişliği vardır. Bu forum da dahil olmak üzere pek çok arkadaş olası sonuçlarını düşünmeden hareket ediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2013, 18:05 
Süvariler

Alıntı:
Şunu da eklemek zorundayım: Başta WAFF ve PakDef olmak üzere çeşitli yabancı forumlarda kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde yapılan paylaşımların gerçek, yürüyen projelere bilfiil zarar vermişliği vardır. Bu forum da dahil olmak üzere pek çok arkadaş olası sonuçlarını düşünmeden hareket ediyor.
Ağabey biraz daha açar mısın?

Özellikle WAFF'a gelince ben oraya forum gözü ile bakmıyorum,çoktan bıraktım yoksa katil olacaktım. :mrgreen:

NOT : Sözüm paylaşan yapan arkadaşlarımıza değil orada bulunan bir takım çakallardır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013, 12:53 
Süvariler

Savunma Ve Havacılık Dergisinin Son Sayısına (156) Göre Atmaca, Exocet MM40 blok3 füzesinin bir benzeri olacak.

Atmaca Exocet Motorunu Kullanacak : TR40
Atmaca Menzili : 180km+
Atmaca Muhtemelen Benzer Kontrol J-band Aktif RF Arayıcı and INS/GPS + Radar Yükseklikölçer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013, 17:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

O köprünün altından çok sular aktı. Üstadlarımızdan biri bu haberin eski olduğunu söylemişti. Kendi başlığında bulabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013, 18:43 
Akıncılar

Atmacanın geleceği TR-40 da olabilirmi, mümkünmü böyle bir şey? Kale ne yapıyor bu araada?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013, 19:51 
Süvariler

HvKK'da görevli füze/mühimmat test uçuşlarında bulunan birkaç pilotumuz yakın bir zaman içerisinde 1 yıllığına Kanada'ya test pilotluğu eğitimine gönderilecekler, F-4 ve F-16 dışındaki platformlarda da uçuşlar yapacak ve geliştirilen bu tip mühimmatların farklı platformlarda test edilebilirliğini sağlayacak düzeye gelecekler. Bu işin finansmanı Tübitak tarafından sağlanacak.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013, 01:49 
Süvariler

Alıntı:
HvKK'da görevli füze/mühimmat test uçuşlarında bulunan birkaç pilotumuz yakın bir zaman içerisinde 1 yıllığına Kanada'ya test pilotluğu eğitimine gönderilecekler, F-4 ve F-16 dışındaki platformlarda da uçuşlar yapacak ve geliştirilen bu tip mühimmatların farklı platformlarda test edilebilirliğini sağlayacak düzeye gelecekler. Bu işin finansmanı Tübitak tarafından sağlanacak.
Eğer Kanada'ya gidiyorlar ise F-35 ile alakalı da olabilir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013, 01:54 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Olmaya da bilir. Murat KELEŞ Hürkuş'un test pilotluğunu yapabilmek için Kanada'daki test pilotluğu okulunda eğitim alıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013, 14:18 
Süvariler

F-35 ile alakalı değil, tamamen geliştirilme aşamasında olan yerli füze ve mühimmatlar için gidecekler zaten bu yüzden TÜbitak tarafından karşılanacak tüm masrafları.
Alıntı:
Olmaya da bilir. Murat KELEŞ Hürkuş'un test pilotluğunu yapabilmek için Kanada'daki test pilotluğu okulunda eğitim alıyor.
Murat Keleş turboprop uçakların test pilotluğu için daha limitli bir süre zarfında (yaklaşık 3 ay kadardı) Kanada'da bulundu, eğitimini aldı ve geldi diye aklımda kalmış ama henüz gelmemiş te olabilir. Bu yeni gönderilecek pilotlarımız HvKK'da muvazzaf uçucular ve 1 yıllık bir eğitim alacaklar.

Kanada'daki uçuş okulunun tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de bir rivayete göre oradaki uçuş okulunun sahiplerinin Güney Afrika kökenli olması ve Türkiye'nin Hava-Hava füzelerini test için henüz uygun bir alanı olmaması fakat Güney Afrika'nın bu türden test alanlarına sahip olması olabilirmiş.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 14:31 
Süvariler

Slam Er füzelerinin tesliminde sorun varmış.Biz bu füzeleri sözde bir kaç senedir envanterimizde biliyorduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 15:41 
Üye

Turkiyen`in taraf oldugu Missile Technology Control Regime hakkinda ve Fuze programina etkileri konusunda bilgili arkadaslar bilgi verebilir mi?

http://en.wikipedia.org/wiki/Missile_Te ... rol_Regime
http://www.mtcr.info/english/
http://www.armscontrol.org/documents/mtcr

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 16:00 
Alıntı:
Konu hakkında biraz fikir yürütelim:

1.Bizim için elde edilmesi ilk öncelikli teknoloji “Laser Güdüm” idi. Bu teknolojinin elde edilmesi ile ortaya Cirit, L-Umtas, L-HGK/L-KGK çıktı.

2.Elde edilmesi öncelikli ikinci teknoloji “IIR” idi. Bu teknolojiye ulaşılmak üzere. Bu sayede UMTAS/OMTAS, SOM, HİSAR-A/HİSAR-O ortaya çıkıyor.

3.HİSAR-A VE HİSAR-O, Alman Diehl şirketinin IRIS-T platformuna dayalı olarak geliştiriliyor.

4.Artık bizim geliştirme konseptimiz belli oldu. Bir platformu baz alarak, kendi milli çözümümüzü oluşturuyoruz. A-129/T-129, Altay/XK-2, HİSAR/IRIS-T, AKYA/White Shark gibi. Böylece temel platformu alıp, üzerine kendi elektronik ve yazılım çözümlerimizi entegre edip, kendi özgün çözümlerimizi oluşturuyoruz.

5.HİSAR projesine baz olan Diehl IRIS-T platformu, temel olarak bir kısa menzilli hava-hava füzesi. (Sidewinder muadili)

6.Bu durumda HİSAR’ın ardından ortaya çıkacak ilk ürünün milli kısa menzili hava-hava füzesi olması beklenmelidir. Zira konsept olarak gövde hazırdır ve arayıcı başlık olan IIR sensör de tamamlanmak üzeredir. (Sidewinder muadili)

7.Alman Diehl şirketi, IIR başlıklı kısa menzilli hava-hava füzesi IRIS-T’nin ardından bu kez de bizim HİSAR-A projesi karşılığı olan, IRIS-T SL’yi, ardından da bizim HİSAR-O karşılığı olan, IRIS-T SLS’yi geliştirmektedir.

8.IIR sensörün geliştirilmesinin ardından, HİSAR-A veHİSAR-O projelerinin sonuçlanmasını beklemeliyiz.

9.Bizim ilk denemelerini yapmaya başladığımız uzun menzilli, radar güdümlü hava-hava füzesi (BVR) projemizin ardından, aynı füzenin yerden havaya versiyonunun geliştirilmesi sürpriz olmayacaktır. (I-HAWK muadili)

10.Roketsan, Mayıs ayında Alman Diehl ile; IRIS-T’nin denizaltılardan, kara, hava ve deniz hedeflerine atılan versiyonu olan IDAS projesine katılarak, söz konusu füzelerin bizim Cerbe sınıfı adını verdiğimiz AIP 214 denizaltılarına entegrasyonu konusunda bir anlaşma imzaladı. Böylece bizim AIP denizaltılarımızın, su altından hava, kara ve deniz hedeflerine karşı kullanabileceği biz füze yetenekleri olacak.

11.Tüm bunlara bakarak milli füze geliştirme takvimini, sırasıyla;
a. Kısa menzilli hava-hava (Sidewinder muadili),(IIR güdümlü)
b. HİSAR-A, (IIR güdümlü)
c. HİSAR-B, (IIR güdümlü)
d. IDAS, (IIR güdümlü)
e. BVR, (radar güdümlü)
f. Karadan havaya BVR türevi (I-HAWK muadili) (radar güdümlü) olarak düşünebiliriz.

a) L-HGK ve L-KGK henüz doğrulanamamıştır. Üstelik bu çalışma varsa öncelik salt SAL güdüm yerine dual mod (LJDAM gibi) da olması gerekli. L-HGK veya L-KGK derken dual modu mu kast ediyorsunuz (Paveway-IV gibi)? Oysa L-UMTAS dendiğinde direkt tek SAL güdümlü bir füze söz konusu. Lütfen L-HGK ve L-KGK teyit edermisiniz? Kaynağınız nedir?

L-HGK dan önce HGK-82/83(?) öncelikli benim bildiğim. Henüz ortada resmi duyurusu yapılıp seri üretime giren HGK-84 ve LGK-82/84var.

Henüz KGK-82/83 seri üretim anlaşması yapılmadı. LRIP siparişi de verilmedi. F16 test uçuşları sürüyor

b) En öncelikli edindiğimiz güdüm sistemi INS'dir. Cirit'de INS ile orta yol güdüm hata INS ile atış modu da var. Milli Demet Bombası (MDB) de INS güdümlü, Çinden gelen füze teknolojisi de INS benzeridir. Ardından Aselsan Paveway-II lisansı sayesinde SAL'a giriş yaptı. Şimdi de IIR öncelikli. Unutmayalım ki AsMaTa projesi kapsamında AH1S atışlarda SPIKE-ER kullanmıştı. Bu füzeden önce Popeye-1'de Mikes/Roketsan payı denerek ufak işler verilmişti (hatta Popeye-2 üretiminde önemli teknolojik girdi sağlanacaktı). İlk IIR sistemine merhaba bu yolla olmuştur. Şimdi Mızrak serisi ve Hisar serisi ile SRAAM, TekAT füzeleri IIR başlıklı.

c) HİSAR-O/U ile IRIS-T Sl/SLS arasında ORGANİK ve RESMİ bir bağlantı bildiğim kadarı ile bulunmamaktadır. Bir ara Roketsan/Aselsan Iris-T ve Umkhonto arasında bir yarış yaptırmayı düşünmüş ancak sonunda resmi olarak bir anlaşamya gitmeyerek, bir TS&AP tutmayarak tamamen milli olanaklar ile bu füzeleri geliştirdiğini duyurmuştur. Arka planda Diehl ile Aselsan arasında bir anlaşma varmıdır? Kaynağınız nedir?

d) Dünya Hv-Hv füzelerinden Dnz-Hv/Kr-Hv sistemlerine giderken biz herhalde bir ilk olacağız (bir de F14'e HAWK takan İran herhalde) ve Hisar'ı havaya taşıyacağız diyorsunuz. Bence Hv-Hv yeni nesil Milli füze ailesinin ABD AIM-9X/AIM-120C serisi gibi ayrı dünyalardan çok Fransız MICA ve İsrail Derby/Python ailesi gibi MODÜLER bir yapıda olması (SRAAM ve BVRAAM için benzer yapısal uygulamalar ve alt sistemler, farklı başlıklar, BVRAAM için arttırılmış motor ve yakıt kapasitesi) kuvvetle muhtemeldir. Ancak kanımca bu füzelerin kara uygulamaları için geç kalınmış ve HİSAR sistemi seçilmiştir. Gelecekte bu füzelerin ve HİSAR füzelerinin hangisinin Dnz-Hv uygulaması olarak TF-2020/TF-100 ikizine uygulanacağını hep berbaer göreceğiz. Ben HİSAR-O'nun IIR başlık sebebi ile "Milli SM-2/3" ailesini temsil edebileceğine (şimdilik yani elde çok az veri varken) ihtimal vermiyorum

e) BVRAAM atışımız ne zaman yapıldı? BVRAAM dan Kr-Hv füzesi yapıp IHAWK'ları yenileyecek isek HİSAR-O ile ne yapacağız?

f) Roketsan zaten geliştirilme aşamasının sonuna gelmiş IDAS füzesinin alt parça ve entegrasyon çalışmasına giriyor. Buradan bir güdüm sistemi teknolojisi elde etmek (uzun menzilli FOG/IIR gibi) zor olsa gerek

Yorumlarınız için teşekkürler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 16:24 
Akıncılar

Kaynak bizzat yazarın kendisi , en son bildiğim norveç fiyordlarında denize girerken sonrasında afrika kıyılarında köpek balıklarıyla yüzmeye gitmişti şimdi nerde acaba bende merak ediyorum .
Roketsan ile Diehl arasında bir işbirliği anlaşması yapılmıştı netten bulunabilir sanırım , bizim gövde olarak baz aldığımız IRIS-T zaten bir hava-hava mühimmatı , onun yerden havaya versiyonun bizdeki karşılıkları HİSAR ailesi olacak , yani dünyanın tersine izlenen bir yol olmasa gerek ,
Uzun menzilli milli BVR mühimmatı 'nın yerden havaya versiyonunu HİSAR-O ile ilişkilendirmemek lazım , çünkü HİSAR-O baştan beri açıklandığı üzere tamamen Kara Kuvvetlerinin kendi özel ihtiyaçları için geliştirilen bir orta irtifa sistemi , hiçbir zaman orta menzil ibaresi sistemle ilgili geçmedi , milli BVR 'nin yerden havaya versiyonu I-HAWK 'ların yerine geçebilecek bir orta menzilli orta irtifa sistemi olacaktır.

Benim beklentim değil ama gönlümden geçen ise umarım milli BVR'nin donanma versiyonuda yapılır ve ESSM gibi 4 'lü bağ kabiliyetinde düşünülür ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 18:46 
Alıntı:
@TDN ,
Kaynak bizzat yazarın kendisi , en son bildiğim norveç fiyordlarında denize girerken sonrasında afrika kıyılarında köpek balıklarıyla yüzmeye gitmişti şimdi nerde acaba bende merak ediyorum .
Roketsan ile Diehl arasında bir işbirliği anlaşması yapılmıştı netten bulunabilir sanırım , bizim gövde olarak baz aldığımız IRIS-T zaten bir hava-hava mühimmatı , onun yerden havaya versiyonun bizdeki karşılıkları HİSAR ailesi olacak , yani dünyanın tersine izlenen bir yol olmasa gerek ,
Uzun menzilli milli BVR mühimmatı 'nın yerden havaya versiyonunu HİSAR-O ile ilişkilendirmemek lazım , çünkü HİSAR-O baştan beri açıklandığı üzere tamamen Kara Kuvvetlerinin kendi özel ihtiyaçları için geliştirilen bir orta irtifa sistemi , hiçbir zaman orta menzil ibaresi sistemle ilgili geçmedi , milli BVR 'nin yerden havaya versiyonu I-HAWK 'ların yerine geçebilecek bir orta menzilli orta irtifa sistemi olacaktır.

Benim beklentim değil ama gönlümden geçen ise umarım milli BVR'nin donanma versiyonuda yapılır ve ESSM gibi 4 'lü bağ kabiliyetinde düşünülür ,

Saygılar.
Ne internette ne bildiğim ulaştığım çevremde Roketsan veya Aselsan ile Diehl arasında Iris-T üzerinden HİSAR geliştirme anlaşması diye bir şey okumadım duymadım. Şayet Roketsan ile Diehl gizli bir anlaşma yapsalardı bu anlaşma Türkiye'de gizli kalırdı ama Almanya da gizli kalamazdı zira Diehl ticari ve şeffaf bir şirket. Zaten aptalca olur, neden Türkiye ve Almanya gibi iki NATO müttefiki ülkenin iki güzide şirketi işbirliklerini gizlesin ki (hele kısa orta menzil SAM ailesi için). Eğer ana müteahit Aselsan veya alt müteahit Roketsan bu kadar süre içinde Diehl'in Iris-T ürününü klonladılarsa (Çinliler gibi) ve atışlara geçtilerse tebrikler...

Tekrar; Iris-T paket olarak Aselsan/Havelsan tarafından alınıp yani Iris-T SL/SLS'ye Aslesan/Roketsan amblemi basıp HİSAR-A/O dendiyse kaynak nerede ve eğer böyle ise kim Hisar'a milli diyebilir?

Değil ise; tekrar; alıntı yaptığım DGÜ'nün yazdıkları doğru ise dünyada belki de ilk olarak kara-hava sistemden hava-havaya gidilecek

Ayrıca bir başka önemli kafa karışıklığı da BVR (sanki geliştirildi bitti de) kara-hava versiyonu ile Hisar-O nun farklı olması. Hayır, Hisar-O 40km menzillidir ve Türkiye hem Hisar-O hem BVR-kara-hava yapacak geliştirecek bir durumdadır.

Kısaca (bence)
- Aselsan/Roketsan HİSAR-A/O IIR ailesini milli imkanlarla (belki yabancı call-on basis veya freelance uzman katkısı ile) geliştirmektedir
- HİSAR ailesi ile Milli SRAAM/BVR ailesi farklı olmalıdır
- IHAWK ın muhatabı HİSAR-O dur
- Dnz-Hv füze aileasi için hangisinin seçileceğini Kuvvet ve SSM karar verecektir.

Eğer, bilmediğimiz erişemediğimiz bilgiler ortaya çıkar ve farklı hususlar oluşursa o zaman modeli ona göre yendien değerlendirebiliriz. Ancak durum şimdilik budur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 19:11 
Akıncılar

L-HGK dan önce HGK-82/83(?) öncelikli benim bildiğim.
Bambaşka projeler bunlar.. HGK-1,2,3 vs kendi salanına kadar bir proje..
Alıntı:
Milli Demet Bombası (MDB) de INS güdümlü,
Tevekkeli belli oldu projenin neden iptal olduğu.. Güdümlü mühimmat yap, hareketli kanatçık koyma!..
Alıntı:
Çinden gelen füze teknolojisi de INS benzeridir.
Eskiden de HGK'nın Çin FT-1'inin apırması olduğu dillendirilirdi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 13:16 
Dün deneme atışı yapılan HİSAR-O füzesinin basına yansıyan görüntülerinde ne Iris-T ne Iris-T SL/SLS ile yapısal bir eşleniği/benzerliği bulunmamaktadır. HİSAR-O'nun kanatçıkları Iris-T SL/SLS'nin yarısı kadar olup bolster kısmı da daha uzundur. Bu bağlamda HİSAR-O "yapılmışı var buyrun" şeklinde Diehl'den kolpalanan bir füze değildir. Ciddi test ve aerodinamik doğrulama süreçleri gerektirir. Aselsan'ın zaten IIR başlık için bir teknoloji transferi işine girmediğini de belirtmek de fayda var.

Genelde abartılan ve üreticisi/SSM/kullanıcısı tarafından eşsiz benzersiz bulunan Milli/Özgün ürünleri eleştiren bir üye olarak bu konuda HiSAR serisinin (bilebildiğimiz ve görebildiğimiz kadarı ile) 100% (kritik metalurji ve malzeme hariç) Aselsan/Roketsan ürünü olduğunu düşünmekteyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 20:24 
Akıncılar

Dün deneme atışı yapılan HİSAR-O füzesinin basına yansıyan görüntülerinde ne Iris-T ne Iris-T SL/SLS ile yapısal bir eşleniği/benzerliği bulunmamaktadır. HİSAR-O'nun kanatçıkları Iris-T SL/SLS'nin yarısı kadar olup bolster kısmı da daha uzundur. Bu bağlamda HİSAR-O "yapılmışı var buyrun" şeklinde Diehl'den kolpalanan bir füze değildir. Ciddi test ve aerodinamik doğrulama süreçleri gerektirir. Aselsan'ın zaten IIR başlık için bir teknoloji transferi işine girmediğini de belirtmek de fayda var.

Genelde abartılan ve üreticisi/SSM/kullanıcısı tarafından eşsiz benzersiz bulunan Milli/Özgün ürünleri eleştiren bir üye olarak bu konuda HiSAR serisinin (bilebildiğimiz ve görebildiğimiz kadarı ile) 100% (kritik metalurji ve malzeme hariç) Aselsan/Roketsan ürünü olduğunu düşünmekteyim.
Ama Hisar-A'nin govdesinin IRIS-T'nin govdesinin ayni oldugunu hatirliyorum. Harzemsah zamandan kazanmak icin dis govdenin tamamen Diehl firmasindan alindigini, ama bunun disinda fuzeyle ilgili herseyin ozgun cozumler oldugunu soyledigini hatirlar gibiyim.

Hisar-O fuzesinin dis yapisi da benziyor hani Hisar-A'ya. Bana sadece biraz uzatilmisi gibi geldi. Tabi bu soylediklerim tamamen govde icin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 22:01 
Akıncılar

HİSAR-O'nun kanatçıkları Iris-T SL/SLS'nin yarısı kadar olup bolster kısmı da daha uzundur.
Zaten kimsenin bu füzenin Iris'in tıpkısının aynısı olduğunu söylemediği gerçeğini bir kenara da koyarak, aslen bir hava-hava füzesi olan IRIS'in havada menzil kazanmak kaygısı ile uzun ve büyük "strake"lere sahip olması son derece olasıdır.. Oysa HİSAR füzeleri zaten yerden havaya hayata gözlerini açmış füzeler..

Tıpkı ESSM füzesi gibi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 22:55 
Genel Yetkili

Tıpkı ESSM füzesi gibi..
Şahsen umkhonto familyasına benzemesini tercih ederim. 2007 idef'te alıcı gözle bakmıştım. Ben beğeniyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 23:11 
Başka dünyaları konuşuyoruz

Hisar serisi yapısal olarak Iris-T den farklı ise
Aselsanın zaten IIR kabiliyeti yeteri kadar mevcut ise
Bir de Türkiye SOM gibi çok sofistike bir sistemi geliştirebildiyse
Üzerine herhangi bir anlaşma da yok ise

Nereden çıktı Iris-T işi yahu?
Hani Hv-Hv sistemleri Hisar dan önce ortaya çukacaktı
İki Hisar da atış yaptı bile

Yani spekülasyonun sonu yok azizim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 23:40 
Akıncılar

IRIS-T'nin gövdesi kullanıldı zaten. Takılan kanaçıktır, elektronik ekipmandır vs bize ait. Biz sadece dış gövdesini hazır aldık. Nasıl T129 dış gövdesi olarak A129 kullanıldı ise IRIS-T'nin dış gövdesi de HİSAR'da kullanıldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 23:58 
Süvariler

Kullandığımız yakıt kendi ar-ge'mizmidir acaba.? İleri seviye bir yakıt sanırım normalde bir Çin, Rus sistemi ateşlendinmi bayağı iz bırakıyor arkada. Egzozdan çıkan ateşin şekli bile değişik gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 00:15 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

IRIS-T'nin gövdesi kullanıldı zaten. Takılan kanaçıktır, elektronik ekipmandır vs bize ait. Biz sadece dış gövdesini hazır aldık. Nasıl T129 dış gövdesi olarak A129 kullanıldı ise IRIS-T'nin dış gövdesi de HİSAR'da kullanıldı.
Nereden biliyorsun bunu merak ettim. Böyle bir şeyi gerçekten biliyorsan seni başımızın üstünde taşırız biz inandır bizi yeterki. Nasıl böyle kesin konuşabiliyorsun öğrenmek istiyorum. Böyle bir gövde yokki kimsede neyi alıpta kullandık. Bizim için gövdemi yapıp teslim etti almanlar.
Belki arkada thrust vector control filan kısmı servolar fin ler VTC filan ciddi mekanikler makineler burada bir hazır temin etme olabilir ama gövdeyi aldık kullandık bana ilginç geliyor. Gövdeyi biz yapmışızdır mantıklı olan bu ama en arkadaki zamazingoları almış olabiliriz onlar biraz karmaşık sıkıcı işler bizim için
Şu en arkadaki bayrağın sağındaki kısmı almışsak almışızdır çünkü orada çok karmaşık işler var eksozun içindede gazı yönlendiren mekanikler var bu çok sürpriz karşımıza labbadanak çıktı inandırıcı değil böyle pat diye hazır çıkması. Bunda bir alman parmağı olabilir fazla çabuk ortaya çıktı bu füzenin en karmaşık kısmı
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 01:32 
Akıncılar

@BurakZ , yanlış anladın biz hazır gövde falan almadık , IRIS-T tasarımını kopyalamadıkta sadece ve sadece varolan bir tasarım çözümünü kendimize uyarladık ,
Diehl ile IDAS konusunda bir anlaşma yapıldı denizaltılarımıza entegrasyon konusunda IRIS-T ile ilgili bir transfer vs. değil , daha önce ayrıntılı yazılmadığı için yanlışta anlaşıldı sanırım yani IRIS-T üzerinden bir HİSAR kotarma çalışması değildi bu ,

Daha önce bu başlıkta belirtildiği üzere HİSAR ailesinden sonra ortaya çıkacak füze milli SRAAM olacak ,,
denemeleri yapıldığı söylenen ( muhtemelen HİSAR denemeleri benzeri ) milli uzun menzilli BVR ise farklı kulvardan ilerliyor sanırım o tamamen tübitak-sage programı , milli uzun menzilli BVR'nin orta menzilli orta irtifa SL versiyonuda I-HAWK 'ların yerini alacaktır ,
burada da HİSAR-O ile herhangibir kesişme söz konusu değil , Kara Kuvetlerinin isterleri doğrultusunda nokta ve bölge hava savunması kapsamında hava tehditlerinin orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini ifa edecek ve dağıtık mimaride tabur ve batarya yapısında kullanılacaktır .
Bu arada ortalama 5 sene sonrasından falan bahsediyoruz bunuda unutmayalım !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 01:51 
Üye

Turkiyen`in taraf oldugu Missile Technology Control Regime hakkinda ve Fuze programina etkileri konusunda bilgili arkadaslar bilgi verebilir mi?

:roll: :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 02:43 
Akıncılar

Aslında pek de değil.. Olası spekülasyona speküle ederek karşı konulmaz ki..

Füze yapısal bir düzenekten, burnundaki arayıcıdan, motorundan falan ibaret değildir.. Siz kinematik bir takım analizler yapmaya çalışır ve o irtifalara "bolster(!)" ile çıkmayı falan planlarken, çeşitli arka kapılardan, kıtalardan, o işin öyle olmayabileceğine dair teknik veri paketleri gelir.. Siz de o parametreleri yakalayacak bir tasarımı başarırsınız.. Hatta yetemediğiniz yerde de bir parçayı da başka kapıdan alır takarsınız, yürür..

Füzecilik sadece bir şekil, bir geometri, bir boru çapı ya da bıynun inceliği değildir.. Bunlar karmaşık "sistem"lerdir.. Sadece fırlayıp gitmez, aksine çok şey yaparlar.. SOM dahi bu füzeye göre daha mütevazi kaçar.. Hacmi avantajları vardır.. Kanatları vardır.. "Yavaş"tır.. Hesaplama ve tepki hızı olarak da..

Yoksa, biz Cirit'i dahi epey uğraşarak, 10 senede yaptık..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 03:35 
Akıncılar

MTCR Anlaşması bizim balistik ! ve seyir füzesi programlarımıza engel değil , ama bu sistemlerden sınırlamaları geçen yeteneklere sahip olanların kendilerini ve teknolojilerinin ihracatı hassas ,
aynı mevzu ithalat içinde geçerli tabiki .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:01 
Süvariler

Ayrıca bu konu neden ayrı bir başlıkta tartışılmıyor. Hisar füzesi gibi bir başlık olsa daha iyi olmaz mıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:17 
Akıncılar

BVR füzesi ne oluyordu?
Ayrıca bu konu neden ayrı bir başlıkta tartışılmıyor. Hisar füzesi gibi bir başlık olsa daha iyi olmaz mıydı?

Bir silahı değilde yöntem , usül tartışıldığından bu genel başlık daha uygun olabilir ,
BVR = Beyond visual range yani görüş mesafesi ötesi ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:26 
Süvariler

Alıntı:
BVR füzesi ne oluyordu?

Bir silahı değilde yöntem , usül tartışıldığından bu genel başlık daha uygun olabilir ,
BVR = Beyond visual range yani görüş mesafesi ötesi ,

Saygılar.
Teşekkürler sayın süper çavuş.
Kısaltma olduğunu tahmin etmiştim. Böyle ingilizce kısaltmalar çok oluyor. Bunun için bir başlık açılıp kısaltmalar ve terimler hakkında bilgi verilse aslında çok faydalı olur. Liste halinde. Bunu çok düşünmüştüm ama bende o kadar bilgi olmadığından açamadım. Bu vesile ile dillendirmek istedim. Bu konuda bilgili bir arkadaş, üstat forumdaş birisi yada birileri bir liste hazırlasa aslında çok faydalı ve ço iyi olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:43 
Uzaklaştırıldı

BVR deyince uçaktaki radar güdümlü hava hava füzesini anlamak daha doğru. En bilinen adı ile AMRAAM füzesi mesela.
Uçak radarı ile bir hedef bulunca BVR füzesini ateşler ve onu hedefe yakın yere kadar kendi radarı ile yönlendirir. Hedefe yaklaştığında füze artık kendi küçük radarı ile hedefi görecek menzile gelmiş olur ve bundan sonra hedefi füze kendi radarı ile takip eder ve vurur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Turkiyede ne tuhaf ülkedir. Elimizde füze yokken MTCR imzalamışız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 04:58 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Turkiyede ne tuhaf ülkedir. Elimizde füze yokken MTCR imzalamışız.
Hayır almadı mı zamanında. Elimizde füze yokken ne demek.

Ayrıca bu anlaşmalar sadece günübirlik değildir. İlerde geliştireceğin füzeleri de kapsar. Belki bunlar olmasa Türkiye'ye silah satışında ve teknoloji transferinde daha mesafeli olacaklardı. Geliştirdiğimiz sistemlerden daha fazla endişe duyacaklardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 11:32 
Akıncılar

Mtcr füze ile ilgili değil fuze geliştirmeye yarayan teknolojilerin yayılmasını kontrol için imzalanmış bir anlaşma. Fuze olup olmamasıyla alakali degil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 13:53 
Alıntı:
@BurakZ , yanlış anladın biz hazır gövde falan almadık , IRIS-T tasarımını kopyalamadıkta sadece ve sadece varolan bir tasarım çözümünü kendimize uyarladık ,
Diehl ile IDAS konusunda bir anlaşma yapıldı denizaltılarımıza entegrasyon konusunda IRIS-T ile ilgili bir transfer vs. değil , daha önce ayrıntılı yazılmadığı için yanlışta anlaşıldı sanırım yani IRIS-T üzerinden bir HİSAR kotarma çalışması değildi bu ,

Daha önce bu başlıkta belirtildiği üzere HİSAR ailesinden sonra ortaya çıkacak füze milli SRAAM olacak ,,
denemeleri yapıldığı söylenen ( muhtemelen HİSAR denemeleri benzeri ) milli uzun menzilli BVR ise farklı kulvardan ilerliyor sanırım o tamamen tübitak-sage programı , milli uzun menzilli BVR'nin orta menzilli orta irtifa SL versiyonuda I-HAWK 'ların yerini alacaktır ,
burada da HİSAR-O ile herhangibir kesişme söz konusu değil , Kara Kuvetlerinin isterleri doğrultusunda nokta ve bölge hava savunması kapsamında hava tehditlerinin orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini ifa edecek ve dağıtık mimaride tabur ve batarya yapısında kullanılacaktır .
Bu arada ortalama 5 sene sonrasından falan bahsediyoruz bunuda unutmayalım !

Saygılar.
Benim burada anladığım (yazılanlara göre):

Hazır Gövde Almadık
Kopyalamadık
Teknoloji Transfer Etmedik

Yani

Roketsan dizayncıları internetten Diehl web sitesine girdiler, S&H eski sayılarını karıştırdılar ve "aaa Iris-T SLS/SL füzeleri güzel gözüküyor, Umkhonto'dan da iyi hadi buna benzer yapalım Hisar'ı" dediler. Ve çizdiler. Ürettiler. Iris-T'nin zaten varolan uçuş algoritmalarını pathlerini testlerini sorunsuzca ve hızlıca tekrarladılar. Bizim "özgün" kanatçıklarımız da bu testlere engel olmadı. Diehl ile anlaşma yapmadık ama resmen ortaya Iris-T-SL/SLS-Hisar ürünü çıktı. Tabii bizim IIR başlık ve elektronik aksam (!) farklı. Diehl bile bu klonlama işine şapka çıkardı.

ama, hal böyle ise iki sorum var:

1. 20 Haziran 2011 den bu güne tam 3 yıl boyunca Aselsan ve taşeronu Roketsan neyi geliştirdiler ben (IQ düşük olunca sorun oluyor kusura bakmayın) maalesef anlayamadım.
2. Diehl ile anlaşma yapmadan, destek almadan ürününü klonlayıp ismini Türkçe bir isimle değiştirince bu konuda Çinlileri de geçecek bir başarı mı elde etmiş olduk (fason ürün)

Ayrıca

MICA veya Derby/Python gibi ortak altyapı kullanan SRAAM/BVRAAM ikilisi kullanılmayıp ayrı ayrı füzeler (SRAAM için Iris-T fasonu, BVR için Türbitak füzesi gibi) gteliştiriliyorsa bu da ayrı bir sorun. Dünyada bugün aynı anda bu kadar çok hava hedeflerine karşı füze geliştirebilen ülke ve bütçe varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 14:07 
Genel Yetkili

Bir ekip, hava kuvvetleri parasıyla ve test olanaklarıyla, Radar güdümlü bvr üzerine çalışırken,(ki bu füze önce hava-hava sonra kara-hava olarak ve sadece hava kuvvetlerince kullanılacak gibi, )

Başka bir ekip kara kuvvetleri bütçesi ve olanakları ile, iir güdümlü sam ailesi üzerine çalışıyor olamaz mı diyorsunuz yani?

Tüm içerikleri aynı alt şirketlerden ve dolayısı ile aynı arge bütçesinden olmak üzere bana farklı görev ve isterleri olan farklı füzeler için aslında en maliyet-etkin çözümmüş gibi geldi.

Öte yandan pusuda bekleyen deniz kuvvetleri de var, muhtemelen bu projelerin kotarılmasının ardından bora-ram-vls isteyip, kendi bütçesinden destek olacak gibi geliyor. En azından iir güdümlüyü bekliyordur. Çünkü radar başlıklı konusunda essm2 projesini imzaladılar bile.

Bize özgü çözümler işte. Yadırgayacak ne var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 14:08 
Akıncılar

E tabi, bir de speküle etmek nasıl olsa bedava.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 14:32 
Akıncılar

...Öte yandan pusuda bekleyen deniz kuvvetleri de var, muhtemelen bu projelerin kotarılmasının ardından bora-ram-vls isteyip, kendi bütçesinden destek olacak gibi geliyor. En azından iir güdümlüyü bekliyordur. Çünkü radar başlıklı konusunda essm2 projesini imzaladılar bile.

BVR'nin birde Mk-41 4'lü bağ kabiliyetli Donanma versiyonu ortaya çıksa daha iyi olmazmı , hemen hemen aynı tarihler sanki ,
ESSM Blok-2 'ye sanayi katılımını imzalamış olmak tüm ihtiyacı bunun üzerinden giderme taahhüdümüdür ?
Milli RAM konusunda HİSAR-A 'nın biraz daha derlenip toplanmış paketlenmiş halini ortaya çıkarmak sadece zaman meselesi herhalde , bu konuda Çin'in gittiği yolu izlemek gerek bence farklı boyut ve tonajdaki gemiler için farklı boyut ve sayıda füze içeren lançer çözümleri .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 14:49 
Genel Yetkili

Bana kalsa searam tarzı birsey çıkartsınlar. Namlulu sistemden vazgeçmemek lazım. Ben sadece füze olayına güvenemiyorum. Hem başka bir yere stop koyacağına ram ile birleştir, yer kazan di mi?

Bora zaten değişken sayılı değil miydi. Anımsadığim kadarıyla 4 lü ve 8 lisi vardı.. Yine de bizimkiler çin değil de US navy yolundan giderler sanırım. Adam denemiş yapmış.. combat proven.

Essm2 konusunda da , e tasarim-üretiminden pay alacaksan, karşılığinda satın almanı beklerler tabi. Niye versin adam sana pay. Ve ayrıca mk-41ini bizim yerli füzemize kullandıracağını nereden biliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 15:11 
Akıncılar

ESSM Konusunda haklısınız ama sizin HİSAR-O başlığında yazdığınız " denizciler okutturabilirlerse :mrgreen: " lafına istinaden ondan cesaret alarak acaba BVR üzerinden olsa daha iyi olmaz mı gibisinden şeyettiydim ,, HİSAR-O 'nun donanma versiyonu yerine BVR'nin versiyonu olsa daha iyi olmaz mı ?
Çinlileri örnek alalım derken lançer konfigürasyonlarını kast ettim , bu arada namlulu sistem konusunda hemfikirim milli namlulu CIWS 'in birde sağında solunda milli "RAM" li Türkiş Kaştan versiyonu olsa keşke ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 15:40 
Genel Yetkili

iir'liyi belki okutturabilirler , amerikalı essm'ye rakip görmeyebilir onu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 15:53 
Akıncılar

iir'liyi belki okutturabilirler , amerikalı essm'ye rakip görmeyebilir onu.
Hocam istediğin IIR 'li olsun ;) :D

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 18:08 
Süvariler

Farkli boyutta lançer mevzusu sadece Çinlilere özgü değil yanliz. Onlarda combat provenci :) Mk-41'inde kendi içinde türevleri mevcut evvela.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 18:12 
Akıncılar

Dünyada bugün aynı anda bu kadar çok hava hedeflerine karşı füze geliştirebilen ülke ve bütçe varmı?
Dünyada füzeli hava savunmasını bu kadar sallamış, neredeyse ilk füzelerini kendi yapmaya kalkışan ülke var mı?..

Hava-Hava da yerden havayalar da iteratif projeler olacaktır bizim için.. Bir şey tasarlar, ondan sonra da elimizdeki yetkinliklerle buna gerçekte yakınsamaya çalışacağız.. Olduğu yerler olacak, olamdığı yerler olacak..

Bu minvalde, hazır gövde alsan ne olacak, almasan ne olacak.. Adamın füzesini yapmaya çalışmıyoruz ki..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2014, 01:18 
DSCA kapsamında 320m$ bedel üzerinden ikinci parti 145 AIM120C7 ve ilgili donanım talebimiz Kongreye iletildi.

En son TDN tarafından 14 Ağu 2014, 11:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2014, 01:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hayır almadı mı zamanında. Elimizde füze yokken ne demek.
.

Bir vakitler Honest John lar vardı. Oda yerli değil di ? Başkaca bir füzemiz var idiysede namalumatım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2014, 19:56 
Uzaklaştırıldı

AIM120C7 FÜZESİ

En son Misafir tarafından 14 Ağu 2014, 19:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 79 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler] ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: