TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 Haz 2017, 00:03

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BLU-109 Penetrator Alımı
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 13:11 
Akıncılar

Türkiye ABD'den yaklaşık 683 milyon$'lık BLU-109 delici başlık alıyor.İmzalanan sözleşmeye göre tüm teslimatların 31 Aralık 2020'ye kadar yapılması gerekiyor.
Alıntı:
Ellwood National Forge Co., Irvine, Pennsylvania (W52P1J-16-D-0041); and General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, Garland, Texas (W52P1J-16-D-0042), were awarded a $682,900,000 firm-fixed-price, foreign military sales contract (Turkey) for BLU-109 penetrator bomb bodies and components. Bids were solicited via the Internet with three received, with an estimated completion date of Dec. 31, 2020. Funding and work location will be determined with each order. Army Contracting Command, Rock Island Arsenal, Illinois, is the contracting activity.
http://www.defense.gov/News/Contracts/C ... cle/674538

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: BLU-109 Penetrator Alımı
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 13:35 
Süvariler

NEB'in suyu mu çıkmış? Az da değil neredeyse 700 milyon $.

En son sentetik tarafından 27 Şub 2016, 14:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
İMLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 13:42 
Akıncılar

NEB'in suyumu çıkmış. Azda değil nerdeyse 700 milyon $...
NEB'in suyu çıkmamış. Sadece farklı klasmanlarda o kadar. BLU-109 tek çekirdekli bomba ama NEB iki çekirdekli bomba. BLU-109 çerez olarak her hedefe kullanılabilecekken, NEB'i yalnızca çok iyi korunan sığınak, korugan ve sofistike yerler kullanılır ve öyle de olması lazım. Bu alımı sanırım HGK ve LGB'de kullanmak için yapıyoruz. Bu fiyata 20 bin civarı bomba eder sanırım. Bakalım yetkililer açıklama yapar herhalde...

BLU-109;

Resim

NEB;

Resim

En son sentetik tarafından 27 Şub 2016, 14:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Noktadan sonra boşluk bırakmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 13:52 
Süvariler

Evet, yorum atmadan öncede bir daha baktım özelliği neymiş diye. O sofistike çift ta... mühimmatı yapan adam tekini çıkaramıyormuymuş.(!) Mağdem bu kadar yüklü alım olacak ihtiyaç var söylenebilirdi NEB üzerinden kuvvetle muhtemel öyle yılları bile almayacak sürede geliştirilebilirdi altyapı var nasılsa. 700 milyon dolar bu tarz bir bomba için az para değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 17:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Evet, yorum atmadan öncede bir daha baktım özelliği neymiş diye. O sofistike çift ta... mühimmatı yapan adam tekini çıkaramıyormuymuş.(!) Mağdem bu kadar yüklü alım olacak ihtiyaç var söylenebilirdi NEB üzerinden kuvvetle muhtemel öyle yılları bile almayacak sürede geliştirilebilirdi altyapı var nasılsa. 700 milyon dolar bu tarz bir bomba için az para değildir.
700 değil 70 milyon.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 18:26 
Süvariler

Alıntı:
700 değil 70 milyon.
"Ellwood National Forge Co., Irvine, Pennsylvania (W52P1J-16-D-0041); and General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, Garland, Texas (W52P1J-16-D-0042), were awarded a $682,900,000 firm-fixed-price, foreign military sales contract (Turkey) for BLU-109 penetrator bomb bodies and components. Bids were solicited via the Internet with three received, with an estimated completion date of Dec. 31, 2020. Funding and work location will be determined with each order. Army Contracting Command, Rock Island Arsenal, Illinois, is the contracting activity."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 18:30 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
700 değil 70 milyon.
"Ellwood National Forge Co., Irvine, Pennsylvania (W52P1J-16-D-0041); and General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, Garland, Texas (W52P1J-16-D-0042), were awarded a $682,900,000 firm-fixed-price, foreign military sales contract (Turkey) for BLU-109 penetrator bomb bodies and components. Bids were solicited via the Internet with three received, with an estimated completion date of Dec. 31, 2020. Funding and work location will be determined with each order. Army Contracting Command, Rock Island Arsenal, Illinois, is the contracting activity."
Üstat'da orada yazım yanlışı yapılmış, asıl değer, $68,290,000 olacak diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 18:33 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
700 değil 70 milyon.
Üstat'da orada yazım yanlışı yapılmış, asıl değer, $68,290,000 olacak diyor.

Anladım teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 20:25 
Süvariler

Alıntı:
700 değil 70 milyon.
Beni değil konu içeriğini düzelt.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 21:49 
Süvariler

BLU-109 için 200 adet GBU-31(V)3 JDAM kiti

MK-82 için 300 adet GBU-38 JDAM kiti

MK-82 için 100 adet GBU-54 lazer JDAM kiti

200 adet BLU-109 mühimmatı

1000 adet FMU-152A/B tapa (?)

Her türlü parça alet edevat teknik destek ve eğitim zamazingoları

Eşittir: 70 milyon dolar

"The Government of Turkey has requested a possible sale of Joint Direct Attack Munition (JDAM) tail kits comprised of 400 GBU-31(V)1 for use with Mk84 bombs, 200 GBU-31(V)3 for use with BLU-109 bombs, 300 GBU-38 for use with Mk82 bombs, 100 GBU-54 Laser JDAM kits for use with Mk82 bombs, 200 BLU-109 Hard Target Penetrator Warhead, and1000 FMU-152A/B fuzes. Non-MDE includes containers, support equipment, spare and repair parts, integration, test equipment, publications and technical documentation, personnel training and training equipment, U.S. Government and contractor engineering and technical support, and other related elements of logistics support. The estimated cost is $70 million."

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/tu ... -corrected

SADFOR'da Harzemşah üstad dikkatimi çekti.Böyle bir şey olabilir mi ? Tek mühimmat için o kadar para çok anormal çünkü.

En son Aqerdf tarafından 27 Şub 2016, 22:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 22:09 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

En son çıspıntır tarafından 15 Mar 2016, 02:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 22:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Gün içinde DSCA'nın sitesinden bakmaya çalışmıştım, açılmıyordu. Şimdi Zenmate'le Romanya'dan tık diye girdim.

BLU-109 alımı 5 Aralık 2015 tarihli Türkiye için JDAM satışı bildirisinde geçiyor. Toplam sipariş yazıldığı gibi yaklaşık olarak 70 milyon$. Savunma Bakanlığı bildirisinde geçen sayı 68 milyon değil de, aslında $682,900.00(682 bin$) olabilir mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 23:33 
Akıncılar

Gün içinde DSCA'nın sitesinden bakmaya çalışmıştım, açılmıyordu. Şimdi Zenmate'le Romanya'dan tık diye girdim.

BLU-109 alımı 5 Aralık 2015 tarihli Türkiye için JDAM satışı bildirisinde geçiyor. Toplam sipariş yazıldığı gibi yaklaşık olarak 70 milyon$. Savunma Bakanlığı bildirisinde geçen sayı 68 milyon değil de, aslında $682,900.00(682 bin$) olabilir mi?
Yazim hatasi mumkun hocam. Pentagon kaynakli belgelerin hepsi sifir hata ile basilmiyor. Gecmiste cok kez hatalar yaptilar. Bir maddi hata var ama nerede bilmiyoruz. 200 BLU109 muhimmatin ederi o para degil zaten. Uretim isini alan sirketlere bakinca bu sirketler dovme celikten uretilen BLU109'un casing olarak( bos olarak) uretecek olabilirler. O zaman tanesine 3000-3500 dolarlik (bana hala dusuk gozukuyor ama) mumkundur. Yani icine patlayici vs olmayan bos muhimmat. Normalde Mk-82/84 serisi bombalar dokum uretiliyor diye biliyorum, bu yuzden daha ucuza uretiliyorlar. MKEK'in Mk-82/84 uretim maliyeti nedir acaba. BLU-109 serisi ise dovme celikten talasli uretim seklinde sanirim. Bu yuzde fiyat 3500 dolara cikar mi emin degilim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 00:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslına NEB BLU-109 dan çok daha fazla gelişmiş bir istem. BLU da çukur imlalı başlık yok. Düşme hızının verdiği kinetik enerjili çarpma ile hedefleri deliyor. NEB yapan bunuda yapardı. Yada NEB beğenilmedimi acaba .

Alıntı:

Bunlar hala alınıyorsa HGK işi yaş .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 00:42 
Akıncılar

Aslına NEB BLU-109 dan çok daha fazla gelişmiş bir istem. BLU da çukur imlalı başlık yok. Düşme hızının verdiği kinetik enerjili çarpma ile hedefleri deliyor. NEB yapan bunuda yapardı. Yada NEB beğenilmedimi acaba .

Alıntı:

Bunlar hala alınıyorsa HGK işi yaş .
O kadar karamsar olmaya gerek yok hocam. O mantikla bakarsan Israil'in kullandigi muhimmatlarin %90'i hala JDAM, LGB,BLU109 gibi ABD urunu sistemler. Israil sanayi muhimmat uretmiyor mu? Uretiyor ama kendi savunma sanayini stratejik seviyede korumaya devam ederken, leblebi gibi kullandigi muhimmatlari bedava veya JDAM'in tanesini 20 bin dolara alip kullaniyor.

NEB ozelinde bakarsak henuz seri uretime geceli 1 yil mi oldu? Herhalde o kadar. MKEK 200 NEB muhimmat uretecek verecekti gibi aklimda kalan rakam. Keza JDAM konusuda oyle. Seri uretim siparisi verilen HGK sayisi toplamda 300-400 kiti gecmez. HGK uzun degil, birim fiyatida JDAM'in 2-3 kati olabilir. JDAM bugun kit basina 25-30 bin dolara geliyor. Burada onemli olan savas stoklarinda bu ucuz alinan ve leblebi gibi atilan muhimmatlardan fazlaca bulundurmak ve milli uretimi stratejik olarak desteklemeye devam etmek olmali. Turkiye bunu yapmaya basladi gibi gorunuyor. Milli sistemler stratejik kazanim olarak desteklenerek seri uretilirken, gayet ucuza tedarik edilebilecek muhimmatlarda hazir alinmaya devam ediliyor.

Diger bir sey artik gudumlu muhimmat isi ABD'nin tek basina karsilayamacagi seviyeye geliyor. Bu son 5-10 yildaki surekli savaslar vs ile Boeing'in urettigi toplam JDAM kit sayisi 200 bin uzerinde. HGK'nin uretim ekonomisi olaak JDAM kadar ucuz olmasi imkansiz zaten. Turkiye'nin sansi ABD urunu muhimmatlarin alternatiflerini milli uretiyor olmasi 2. kaynak arayan ulkeler icin iyi firsat. NEB'i bugun almayacak ulke yoktur veya TEBER gibi muhimmatlari. F-16 kullanan bir ulke Fransiz muhimatini kullanamaz ama Roketsan'dan TEBER, Aselsan'dan HGK alip kullanabilir. Roketsan muhimmat piyasasinda kendine iyi pazar bulablir ve buluyor saniirim. Bu acidan benim dusuncem itkili(roket motorulu, veya jet motorlu) muhimmat ve harp basliklari olan muhimmatlari Roketsan onderliginde uretimi, itkisiz, harp basliksiz kit olarak ureilen HGK veya KGK gibi Aselsan uretimi mantikli bir gorev dagilimi olabilir. Ilerde belki Airbus gibi Turk firmalarda tek cati altinda birlesi ve uzmanlik alanina gore konsalidasyonda olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 01:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Verdiğiniz sipariş rakamları beni dahada üzdü sayın hocam.

Son 6 ayda hiçbir hava savunması olmayan ağır silahı olmayan teröre karşı 2500 civarı güdümlü mühimmat tüketilmiş . Bu sadece terörle mücadele.

Genel bir savaş olsa mesela İran Rusya Yunanistan AB ABD belki Suriye bu mühimmat galiba 1-2 haftada su gibi tüketilir .

Halbuki verilen sipariş rakamları 500 lerde. Kabaca 200 küsür uçaklık bir muharip güç için nerdeyse teyyare başı 2 HGK üretimi . Uçak başı tek sortilik mühimmat . NEB siparişi uçak başı 1 tane bile değilmiş. Hiçbir ciddiyeti gözükmüyor milli mühimmat programlarının.

Tabi Aselsan PW 2 leri lisans altında üretiyor ama oda milli bir sistem değil. Nesi dışarıdan nesi yerli orası muamma. Yani kuyruk yine patronun elinde . Vermem dese napacaz.

2011 yazında Çiğli de milli güdümlü mühimmatlar sergilenirken bir kaç seneye yurt dışıyla işimiz kalmayacak diyorlardı. 3 ay sonra 5 sene doluyor. Dön dolaş aynı yerdeyiz .

Demekki idarede İran devleti taktiği yapıyor . Orda burda bir sürü şey sergileniyor. O milli bu milli bu süper o hiper . Ama maksat iç kamuoyunun gözünü boyamak olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 02:08 
Akıncılar

Yahu hocam siz hep özellikle iç karartmak için mi yazıyorsunuz? 2500 hedef %90'nın üstünde başarı ile vurulmuş. Söz gelimi, savaştığımız ülke Yunanistan yada Ermenistan desek, bu ülkelerdeki oluşacak hasarı bir hesap ediniz. Yunanistan'ın elinde kaç tane tank var mesela?
Zaten terörün bu kadar uzun sürmesindeki sebep, dağınık ve küçük şekilde hareket etmesi ve bir bölgeyi korumaya çalışması değil, sansasyonel operasyonlar peşinde koşmasıdır. Şu kadar mühimmatı yiyen bir ülkenin düzenli ordusundan ne kadar hayır gelir?
Ayrıca Robust üstat alım altında yatan asıl düşünceyi çok güzel anlatmış. Bence yazısını tekrar okuyun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 02:09 
Süvariler

Bu tarz detaylı bilgileri rakam olarak çok irdelememek gerek ancak hava kuvvetleri bu rakamı belli bir sayıda tutuyordur muhtemelen yada inşallah öyle yapıyorlardır. HGK ve LGK devamlı üretimde olan bir mühimmattır diye düşünüyorum belkide operasyonlarda çok fazla milli mühimmatlar kullanılmıyordur gizli rakam sadece bu milli üretimlerden ziyadede olabilir. Bir ülkeye saldırmaya kalkarsak binlercesi gideceği aşikar zaten ancak savaş zamanında Aselsan ne kadar sürede ne kadar kit teslim edebiliyor bunlarda bilinen şeyler değil ancak düşünmüşlerdir heralde bunları.

Misalen Libya Müdahalesinde 7 ay boyunca hiç klasik mühimmat kullanılmamış tamamı güdüm kitli olmak üzere 26.000 üzeri şorti icra edilmiş ve 7.600 civarı bir güdümlü bomba kullanımı söz konusu sadece ilk 7 ayda. Zaten 7.600 bomba yediyse o ülke ayakta kalamaz orası ayrı neyse ama ciddi rakamlar bunlar sadece bir ülke için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 09:23 
Süvariler

Hava kuvvetlerinin belli bir stoğu vardır ve raf ömrüne göre sarf etmek istediği mühimmat planlıdır.
Fakat reyiz hazretleri herşeyi vurun,elinizde ne varsa kullanın talimatını verdiği için son süreçte inanılmaz sayıda modern mühimmat sarf edildi.Savaş stoğu düştüğü için şimdi tamamlanıyor. Milli projeler bu boşluğu dolduracak hızda değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 09:37 
Uzaklaştırıldı

Yahu hocam siz hep özellikle iç karartmak için mi yazıyorsunuz? 2500 hedef %90'nın üstünde başarı ile vurulmuş. Söz gelimi, savaştığımız ülke Yunanistan yada Ermenistan desek, bu ülkelerdeki oluşacak hasarı bir hesap ediniz. Yunanistan'ın elinde kaç tane tank var mesela?
Zaten terörün bu kadar uzun sürmesindeki sebep, dağınık ve küçük şekilde hareket etmesi ve bir bölgeyi korumaya çalışması değil, sansasyonel operasyonlar peşinde koşmasıdır. Şu kadar mühimmatı yiyen bir ülkenin düzenli ordusundan ne kadar hayır gelir?
Ayrıca Robust üstat alım altında yatan asıl düşünceyi çok güzel anlatmış. Bence yazısını tekrar okuyun.
Hocam arkadaşın haklı olduğu noktalar da var..

Bizim yerel üretim ve abd menşeyli siparişlerimizin yeterli olmadığı konusunda arkadaşa katılıyorum. Misal İsrailin jdam siparişleri binlerle ifade ediliyor. Son alımları 2000 küsürlü rakamlardaydı. Ki bizden daha sık sipariş veriyorlar.. Peki biz İsrail'den daha mı güvendeyiz?.. Adamların Mısırla, Suudilerle, Ürdünle arası iyi. Suriye desen tarumar.. Adamın tek derdi Gazze'de sıkıştırdığı Filistinli gariplerle 2006 yılında tarumar ettiği Lübnan.. Ama deposunda tahminen 5000'nin üzerinde jdam, lgb kiti var.. Biz ise 1500 km. lik sınırda kim varsa savaş halindeyiz. P.kk, pyd, işit, rejim.. Irakla, İranla papazız. Ermenistanla da durum malum.. Bir tek Gürcülerle problem yok.. Eh bir de Bulgarlar diyelim.. Şu şartlarda deponun ağzına kadar dolması gerekmez mi?..

Maliyet dolayısıyla jdam ve lgblerin Abd'den tedarikini anlamakla beraber, olası bir savaş durumunda stoklarımızın 1 haftada bitmesi olası. Bu durumda savaş zamanında Abd'ye sipariş mi vereceğiz?.. Hemen sipariş verdik diyelim adam silahları hemen bize yollayacak mı?.. Tabi bu arada verdiğimiz her jdam siparişi hgk birim maliyetinin de yükseltmekte.. Böyle de yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumu da var..

Toparlarsak, güncel kriz durumu nedeniyle sipariş miktarı arttırılmalı ancak milli üretime de ekstra kaynak ayırmalıyız.. Bu ikisi birden aynı ip üzerinde yürütülmeli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 10:16 
Akıncılar

Bir dip not: Unutmayın, şu anda üretimde olan HGK sadece 2.000lb..

MKE de NEB'in küçük kafilesini elle monteleyip teslim etti. Atılmış olabilirler. Ama aynı zamanda otomasyonlu bir montaj hattında kuruldu, peyderpey devreye alınıyor. Çok süratli NEB montajı yapabilirler MKE'de artık. Yaparlar da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 12:29 
Akıncılar

Yahu İsrail belki para bile ödemiyor o aldığı mühimmata, neden onla karşılaştırıp kafa yoruyorsunuz anlamadım? Tekrar ediyorum, robust üstadı birde HDS üstadı tekrar okuyun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 01:11 
Akıncılar

682 milyon dolar doğru rakam. Nokta, virgül, sıfır hatası yok.
Nasil dogru rakam hocam? ABD yasalarina gore NATO muttefiklerine yapilacak 25 milyon dolar uzeri satislarda kongre bildirim zorunlulugu var. 682 milyon dolarlik satis gerceklesmesi icin Pentagon'un bu bildirimi yapmasi ve minimum 1 aylik bekleme periyodundan sonra uretim icin ABD'deki firmalara kesin siparis vermesi gerekiyor. Bu bildirimlerde "halka acik" yapilmak zorunda yasal olarak. 682 milyonluk bir satisin kongre bildirimi yok. Kaldi ki daha bir kac ay once 70 milyon dolarlik toplam 1000 adetlik 400 GBU-31, 300 GBU-38 ve 100 adet GBU-54(lazer GDAM) kit ve 200 adet BLU109 nufuz edici bomba siparis icin ABD kongresine yasal basvuru yapilmis. Kongreye bildirilen BLU109 sayisi 200 adet. eldeki verilen ve ABD yasalari bu rakamda bir hata oldugunu gosteriyor. Varsayalim ki rakam dogru. 682 milyonluk BLU109 siparisinin gercek oldugunu dusunurseniz binlerce, belki on bin uzerinde BLU109 denk gelir. Bunun uzerine binlerce GBU-31 JDAM kitlerininde siparis edilmesi gerekir. Onlar yok bu rakam icinde. 682 milyon dolarlik siparis oyle gizli kapakli yapilacak bir konu degil, yasal surecler var. FMS sureclerinin nasil calistigini bilmek gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 01:24 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 04:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 05:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yetkili kurum DSCA daha sonra düzeltilmiş diye bir metin daha yayınladı. Doğru rakam 68.2 milyon dolardır.

link bu:

Linkin sonunda CORRECTED / düzeltilmiş diye ifade var. DSCA bültenlerinde genellikle maksimum rakam ifade edilir. Belki gerçek rakam bunun altındadır.

Zaten toplamda 1000 JDAM kuyruk kiti, 200 tane sığınak delici bomba, 1000 tanede fünye denmiş. Nesi bunun 682 milyon tutar ki?

JDAM kitlerinden 200 tanesi sığınak deliciler için.

En son HDS beyan söylemişti galiba. (Günahını da almıyım öyle bir rakam hatırlıyorum) JDAM kitleri 25.000 dolar düzeyinde diye.

Yalnız "400 GBU-31(V)1 for use with Mk84 bombs" denmiş ki bu HGK'nın muadili. İşte bu kısım düşündürücü.

En son sentetik tarafından 04 Mar 2016, 14:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 06:45 
Akıncılar

Buyrun birde burdan yakın:
http://www.defensenews.com/story/defens ... /81130030/

ANKARA, Turkey — The Pentagon awarded a $682.9 million contract to sell to Turkey an unspecified quantity of smart bombs through a Foreign Military Sales (FMS) scheme.
Konu hakkinda cikan haberlerin (CNN, Gazeteler ve Defensenews.com ve bir cok iste) dayanagi Petangon'un resmi sitesinde duyurdugu 682 milyonluk BLU109 siparisini temel aliyor. Hepsi ayni kaynakli oldugu icin ayni hatayi yapiyor. Pentagon'un duyurdugu 682 milyonluk kontrati ve oncesindeki sureci arastirinca ortaya cikan sonuc: 682 milyonluk kontrat sadece Turkiyenin 200 adetlik BLU109 siparisini kapsamiyor. Siparis aslinda 2015-2019 arasinda US NAVY, USAF ve FMS alicilarinin ihtiyaci icin uretilecek toplam 30 bin adetlik 3 farkli tipte BLU-109 muhimmatini kapsiyor. Bu bilgi kesin. Buradan cikarilmasi gereken sonuc, Pentagon tarfindan kongreye Aralik 7, 2015 tarihinda bildirimi yapilan ve Turkiyenin 70 milyon dolarlik 1000 adet JDAM ve 200 adet BLU-109 muhimmati alimi paketindeki 200 adetlik BLU-109 kismi, bu bahsettigim 2015-2019 yillari arasindaki 30 bin adetlik US NAVY ve USAF kontratina eklenmis ve Pentagon ilgili kurumu Turkiye'nin 200 adetlik siparisini bu mevcut kontrata eklemis. Mesele bundan ibaret. Okudugum resmi dokumanda aciklanan kontratin 2015-2019 yillarindaki toplam uretimi kapsadigi, minimum yillik 1500 adet olacagi ve yillik periyotlarda siparis miktarinin degisebilecegi ve iki ureticiye verilen ihalenin heryil yenilecenegide yaziyor.

Zaten aksi olmasi imkansiz cunku yukarida dedigim gibi Turkiye tek basina 682 milyonluk bir muhimmat siparisi vermesi durumunda ABD yasalari geregi kongreye bildirim yapilmaliydi ama bu yapilmadi. Yapilan sadece 1000 JDAM alimi icindeki 200 adetlik BLU-109 alimi. Pentagon'un verdigi BLU109 kontrati toplamda 30 bin adet. Bu miktar Turkiye'nin adinin gectigi aciklamada yok dogal olarak ama gecen sene yapilan uretim ihalesine davet dokumaninda hersey yazilmis. 3 farkli tipte BLU-109 uretim ihalesine Mart 2015'de cikilmis. Keza bu siparisi alan firmalar sadece bombayi uretecek firmalar, yani dove celik ve CNC tezgahtan cikarilan BLU109 casing siparisi ve konteynerlerinin siparisi bunlar. Ayrica Turkiye'nin 30 bin adet BLU109 almasi mantikli degil. Sadece penetrator muhimmattan 30 bin adedi ne yapacaksin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 11:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusya çok uçakla görece düz ve dar bölgelere onlarca bomba atıyor. Sivil, asker ayrımı yok. Özellikle yakın cephelerde yapılan dost ateşlerinde belki yüzlerce rejim askeri öldü. Adamlara şurada çatışma var deniyor onlarda oraya gidip rastgele bombaları bırakıyor. Orada işe yarasa bile bizim dağlarda işe yaramaz. Dağlıca, İkiyaka gibi yere isabet ve nüfuz olmadan yüzlerce bomba atsak elimize ne geçecek?

En son sentetik tarafından 04 Mar 2016, 14:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Noktadan sonra boşluk bırakmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 18:12 
Akıncılar

Savaşın güdümsüz MK serisi aptal bombalarla yapıldığını atlamamak gerek hesap kitap yaparken. Rusya yı görüyorsunuz aptal bombalar ile savaşı ateşkese götürdü. Elimizdeki LGB leri JDAM ları sayarak bunlarla mı savaşacağız dememek gerek. Güdümlü silahlar büyük kuvvet çarpanı ama hala ana cephanelik her ülkede aptal bombalar. Yoksa klasik MK yerine sadece güdümlü LGB ler Jdam lar kullanılsa her ülkenin cephanesi savaşın ilk günü öğleni bulmadan tükenir.
Sahadaki durum pek oyle degil hocam. Devir degisti, gudum kitleri cok ucuzladi. GBU-31 JDAM'in birim maliyeti 30 bin dolar, PaveWay-II LGB keza 20-25 bin dolar. Bu gudum kitleri artik cerez oldu. Sadece Turkiye icin degil, Bati icin artik standart hala geldi bunlar. Artik klasik INS/GPS JDAM yaninda GBU-54 gibi lazer/JDAM kitlerde devreye giriyor. Roketsan'da TEBER kiti gibi bir muhimmat.

En muhafazakar ordulardan sayilabilecek TSK dahi artik HvKK'nin gudumlu muhimmat stoklarini bitirecek derecede gudumlu muhimmat kullaniyor. Abidin Pasa'nin Ekim 15 2015'teki aciklamasinda 1200 hedefe karsi 2000 kusur gudumlu muhimmat kullanilmis. O tarihten bugune bir 300-400 daha ekleyebilirsiniz sanirim. Asimetrik savasin birde soyle bir dezvantaji var. Duzenli ordulara karsi savasirken en azinda acik arazide arac gerec, tank, top vs bulabilirsiniz ve 20 bin feet sallayacaginiz 8 tane Mk-82'nin bir kacinin hedeflere vurmasini beklersiniz. Ama terorist acikta degil, bir magarada, bir korugan icinde saklaniyor. Nokta atisindan baska isabet ettirme sansiniz yok. Eger klasik Mk-82/84 ile orta irtifa operasyonlara devam ederseniz 1-2 sortide LGB muhimmat ile nokta atisi yaparak saf disi birakacaginiz bir hedef icin 3-5 sortiye ihtiyaniza olabilir. Onlarca klasik Mk-82/84 atarak sonuc almaya calismak maliyet etkinde degil artik. 2 GBU-10 LGB'nin yapacagini 10 Mk-84 yapamayabilir ki bir magaranin girisine nasil isabet ettireceksiniz serbest dusus muhimmati?

Mk-82/84 uretimi durdu mu? Durmasi imkansiz cunku bu bahsedilen JDAM, LGB kitleirn hepsi bu dumb bomb denilen klasik Mk-80 serisi muhimmati kullaniyor. Son 5-6 yildir devam eden operasyonlar nedeniyle bu muhimmatlara olan ihtiyac cok daha fazla. Bir GBU-31 JDAM veya SAGE HGK-1 kiti almak demek, ayni zaman bir Mk-84 bombasi almak demektir. SSM faaliyet raporunda MKEK'in korfez ulkelerine MK-82/84 serisi muhimmat sattigi yaziyordu. Ben daha o haberi okumadan MKEK-82/84 uretim hattinin artik stratejik bir onemde oldugunu, HvKK ve yabanci ulkelere bu muhimmatlari yetistirmekte zorlanacaklarini dusunuyordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016, 23:51 
Akıncılar

Sahadaki durum derken bu işin bir tane sahası olur oda iki devletin topyekun savaşmasıdır. Düşük yoğunluklu çatışmalar müdahaleler yanıltıcı olabilir. Ayda 100 tane modern mühimmat kullanmak kimseyi zorlamaz ama bir savaş on binlerce sorti ve yine on binlerce ton havadan atılan bomba demektir.
30 günlük Irak hava bombardımanın da 100 bin sorti ve 100 bin ton bomba atıldı. Böyle bir savaşı aptal bombalara başvurmadan şu anda bile ABD de dahil hiç bir devlet yapamaz.
Biz mesela sadece güdümlü bombamı kullanıyoruz güneydoğuda. Büyük kısmı bence klasik güdümsüz bombadır. Bu bombalarda yeterince etkin kullanılıyordur, hedefi vuramayan bombalarmış gibi görmemek gerek.
Soyledikleriniz belki 1990'ler veya 2000'ler oncesinde dogruydu ama artik degil hocam. ABD'nin 2003 Irak isgalinde kullandigi gudumlu muhimmat orani(toplam icinde) %68, bu oran 1990 yilindaki ilk Korfez savasinda sadece %8'di. Bugun ise tahminen %95 uzerindedir, hatta %100 yakin olabilir. JDAM gibi INS/GPS gudumlu muhimatlarin artik cerez olarak tuketildigina nasil inandirabiliriz ki? En iyisi JDAM ureticisi Boeing'ten bir alinti yapayim. Tarih'e dikkat. Boeing sirketi Agustos 2013 tarihi itibari ile 250,000 kit uretmis. Gunluk 40 kit uretiyor, yilda yaklasik 15 bin kit uretiyor. Toplamda 300 bin kite bu sene itibari ile yaklasmis olabiirler. 300 bin rakami size bir sey ifade ediyor mu hocam? Bu kitler artik gundelik kullanilan seyler, birim maliyetleri cok ucuz 20 bin dolar mertebesinde. Savas stogu denilen sey artik binlerce Mk-84 bombasi degil, binlerce JDAM ve LGB kit varyasyonlarinin stoklanmasidir. Boeing'in verdigi rakama bir o kadar yaygin ve ucuz olan PW-II Lazer gudumlu bomba kitlerrini eklerseniz, 30 gunluk Irak bombardimaninda hangi muhimmatlarin kullanildigi daha iyi cikar ortaya.
Alıntı:
Boeing heritage company McDonnell Douglas Corp. developed the JDAM kits under a contract first awarded in 1988. The Boeing facility in St. Charles produces more than 40 JDAM kits every day. On Aug. 20, 2013, Boeing marked its production of the 250,000th kit.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 10:41 
Uzaklaştırıldı

Bandırmadan uçak kaldırıp, yanına Barış Kartalını da ekleyip, havada yakıt ikmali yapıp, git gel 3000+ km yol yaptıktan sonra Irak'ın kuzeyindeki hedefi eski nesil mühimmatın kullanımı nedeniyle isabetle vuramazsak(Rusların Suriyedeki durumu gibi...) bayağı büyük bir komedi olur bu durum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 14:33 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sahadaki durum derken bu işin bir tane sahası olur oda iki devletin topyekun savaşmasıdır. Düşük yoğunluklu çatışmalar müdahaleler yanıltıcı olabilir. Ayda 100 tane modern mühimmat kullanmak kimseyi zorlamaz ama bir savaş on binlerce sorti ve yine on binlerce ton havadan atılan bomba demektir.
30 günlük Irak hava bombardımanın da 100 bin sorti ve 100 bin ton bomba atıldı. Böyle bir savaşı aptal bombalara başvurmadan şu anda bile ABD de dahil hiç bir devlet yapamaz.
Biz mesela sadece güdümlü bombamı kullanıyoruz güneydoğuda. Büyük kısmı bence klasik güdümsüz bombadır. Bu bombalarda yeterince etkin kullanılıyordur, hedefi vuramayan bombalarmış gibi görmemek gerek.
Soyledikleriniz belki 1990'ler veya 2000'ler oncesinde dogruydu ama artik degil hocam. ABD'nin 2003 Irak isgalinde kullandigi gudumlu muhimmat orani(toplam icinde) %68, bu oran 1990 yilindaki ilk Korfez savasinda sadece %8'di. Bugun ise tahminen %95 uzerindedir, hatta %100 yakin olabilir. JDAM gibi INS/GPS gudumlu muhimatlarin artik cerez olarak tuketildigina nasil inandirabiliriz ki? En iyisi JDAM ureticisi Boeing'ten bir alinti yapayim. Tarih'e dikkat. Boeing sirketi Agustos 2013 tarihi itibari ile 250,000 kit uretmis. Gunluk 40 kit uretiyor, yilda yaklasik 15 bin kit uretiyor. Toplamda 300 bin kite bu sene itibari ile yaklasmis olabiirler. 300 bin rakami size bir sey ifade ediyor mu hocam? Bu kitler artik gundelik kullanilan seyler, birim maliyetleri cok ucuz 20 bin dolar mertebesinde. Savas stogu denilen sey artik binlerce Mk-84 bombasi degil, binlerce JDAM ve LGB kit varyasyonlarinin stoklanmasidir. Boeing'in verdigi rakama bir o kadar yaygin ve ucuz olan PW-II Lazer gudumlu bomba kitlerrini eklerseniz, 30 gunluk Irak bombardimaninda hangi muhimmatlarin kullanildigi daha iyi cikar ortaya.
Alıntı:
Boeing heritage company McDonnell Douglas Corp. developed the JDAM kits under a contract first awarded in 1988. The Boeing facility in St. Charles produces more than 40 JDAM kits every day. On Aug. 20, 2013, Boeing marked its production of the 250,000th kit.
Üstat peki bizim Jdam, Lgb stoklarımız nasıl yeterli mi?
Mesela bir İsrail'e bakınca tek alımda binlerce kit alıyor ama bizim siparişler bunların yanında çok az duruyor.Ha belki İsrail bunları Amerikanın yardımlarıyla bedavaya getiriyor olabilir ama yinede bizim stoklar bana sanki yetersizmiş gibi geliyor umarım yanılıyorumdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 14:54 
Süvariler

Bandırmadan uçak kaldırıp, yanına Barış Kartalını da ekleyip, havada yakıt ikmali yapıp, git gel 3000+ km yol yaptıktan sonra Irak'ın kuzeyindeki hedefi eski nesil mühimmatın kullanımı nedeniyle isabetle vuramazsak(Rusların Suriyedeki durumu gibi...) bayağı büyük bir komedi olur bu durum...

Evet haklisiniz ama yine de bu sefer hali bombardimani yapip herseyi dumduz ediyor ve hedefine ulasiyor dunyadan kimse de gigini cikaramiyor... Bence isin ozu yerden yere vuruyoruz ama adam o 3000 km ucacak jetini de yakit ikmal ucagini da kargo ucagini da tek basina uretebiliyor :( Bizim bu herifler daha kaliteli olmamiz ayri hikaye.

En son sentetik tarafından 08 Mar 2016, 01:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Cümleler her zaman büyük harf ile başlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 18:43 
Akıncılar

Hep bir yerde maliyete takılıp kendi bacağımıza sıkıyoruz.....

Yahu biz neden TEBER ve HGK KGK LGK siparişi vermiyoruz???? HvKK'daki bu amerikancı zihniyete hastayım doğrusu gerçekten aptallık yaptıkları.

200 adet sipariş vermişiz neymiş birim fiyat pahalıymış !!! Verelim 2000 Adet sipariş Üretim bandını gerekirse KOBİ'ler ile destekleyelim birim maliyeti KOBİ'ler ve sürüm ile azaltalım sonrada kullanalım.....

Ulusal kanallar haber yapsın şu hedefler şu gün yerli güdüm kitlerimiz ile %100 başarı ile vuruldu sonra ilk savunma fuarında yapıştır Combat Proven etiketini satmak için pazar aç....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 18:50 
Süvariler

Hep bir yerde maliyete takılıp kendi bacağımıza sıkıyoruz.....

Yahu biz neden TEBER ve HGK KGK LGK siparişi vermiyoruz???? HvKK'daki bu amerikancı zihniyete hastayım doğrusu gerçekten aptallık yaptıkları.

200 adet sipariş vermişiz neymiş birim fiyat pahalıymış !!! Verelim 2000 Adet sipariş Üretim bandını gerekirse KOBİ'ler ile destekleyelim birim maliyeti KOBİ'ler ve sürüm ile azaltalım sonrada kullanalım.....

Ulusal kanallar haber yapsın şu hedefler şu gün yerli güdüm kitlerimiz ile %100 başarı ile vuruldu sonra ilk savunma fuarında yapıştır Combat Proven etiketini satmak için pazar aç....
Uretme kabiliyetimiz varsa belki de cok ucuza ABD'den temin etmek daha mantikli olabilir. 2000 tane bile siparis versek belli bir maliyeti kurtarmiyor olabilir. Amac ihracat urunu haline getirmek ise o zaman haklisiniz Cirit gibi pozisyon alalim. Bir de Turkiye'de verecegimiz siparis ne zaman hazir olur yani seri uretim bandi ne kadar seri? Sunu da dusunmek lazim ABD'ye verilen siparisler politik olamaz mi hem de ihtiyaci ucuza gorsun.

En son sentetik tarafından 08 Mar 2016, 01:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Kesme işaretleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 19:00 
Akıncılar

Alıntı:
Uretme kabiliyetimiz varsa belki de cok ucuza ABD den temin etmek daha mantikli olabilir. 2000 tane bile siparis versek belli bir maliyeti kurtarmiyor olabilir. Amac ihracat urunu haline getirmek ise o zaman haklisiniz Cirit gibi pozisyon alalim. Bir de Turkiye de verecegimiz siparis ne zaman hazir oljr yani seri uretim bandi ne kadar seri ... sunu da dusunmek lazim ABD ye verilen siparisler politik olamaz mi hem de ihtiyaci ucuza gorsun.
Hocam ucuza temin konusunda sana bir şey demem ama sonuçta 200 adet sipariş etmekle örneğin 2.000 adet sipariş etmek arasında muhakkak maliyet farkı olacaktır. KOBİ'leri de oyuna sokarak bir rekabet ortamı ile maliyet düşürülebilir, ha KOBİ'ler neyi yapacak dersen kritik olmayan parçaları ürettirip maliyet düşürülebilir. Ha ABD'den sipariş verelim ama kendi kaynaklarımızada sipariş verelim. Ondan sonra pazarımızı açalım... Pazar açarsak maliyeti daha da düşürebiliriz bunu artık yapmak zorundayız.

Savunma sanayi şirketlerimizi bu siparişler destekler mühendislerimizin moral motivasyonunu yükseltir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 19:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Güdümsüz mühimmat konusunda daha önce @SAR'ın paylaştığı bu fotoğraf mevcut. Güdümsüz mühimmat kullanılmış ve %72 oranında başarıyla vurmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2016, 12:36 
Akıncılar

Alıntı:
HGK tam endüstriyel ürüne dönüşmedi el yordamı ile ortaya çıkmış biraz butik bir üretim galiba
Bizim HGK beklentimizi Teber olarak görmek lazım. Oda henüz ortaya çıkmadı biliyorsunuz
Burada Teber ile ürünü derli toplu tam bir endüstriyel ürün haline dönüştürecekler bunu sabırla beklemek gerek
Teber lazer güdümlü bomba ve Jdam muadili yani HGK gibi bir aile olacak. Belki IIR güdümü olacak itkisi olacak olmayacak beklemek gerek.
Teber ile şahane şeyler ortaya çıkacak bu çok belli. Bu son ithal alımları çok eleştirel bakmamak gerek.
Yok hocam sipariş değil eleştiri, bizim kendi ürünlerimizi savaş alanlarına hala sokmamak. TEBER daha dün telaffuz edildi, HGK ne zamandır var artık biraz endüstriyelleştirelim sadece yapıp muadillerinden iyi deyip bir kenarda bekletmek mantıksız.

Ürettim hattını kurmaktan korkar bir tavrımız var ve bu tavrın sebebi HvKK içindeki amerikancılar gibi görünmekte.

Biraz kendimize güvenip bir sonraki fuarda Combat Proven ibaresini yapıştıralım ürünün üzerine diyorum....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016, 00:21 
Akıncılar

Teber ile HGK aynı işi yapıyor ama yan yana koyunca HGK atelyede üretildiği Teber in ise bir fabrikada üretildiğini anlıyorsunuz şeklinden şemalindne detaylardaki özenden. Endüstrileştirmek budur işte. HGK den sonra geçen zamanı Teber e harcanmış anlamlı zaman olarak görmek hiç rahatsızlık duymamak gerek. Benim düşüncem HGK ile başlanan süreç çok iyi noktaya doğru ilerliyor. Birde Teber de LGB de var yani jdam ve paveway bir arada. ABD bile bunu yapmadı daha.
Ortaya çıkacağı belli olan ürün beklediğimize çok değecek bir ürün gibi duruyor. Bütün varsa öfkemiz alır götürür, kaybettiğimiz dövizi de geride getirir fazlası ile.

Nasil anladiniz HGK ve TEBER'in seklinden atolyede uretildigini? Kaldi ki HGK'in ilk 200 adetlik kafilesi HvKK 3. Ikmal tesislerinde uretildi. 2014 yilindan itibaren HGK Aselsan'da uretiliyor. Atolye denince ne anliyorsunuz anlamadim.

TEBER'in ABD'deki karsiligi var, cok onceden vardi.

GBU-54 Laser/JDAM...
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016, 00:27 
Süvariler

SDB işini de yapabilirsek çok güzel olur. Birde üstüne karadan roket ile sevk edilen versiyonu yapılsa çok iyi olur.

https://www.youtube.com/watch?v=CxePhkdIo0o

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2016, 11:22 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2016, 11:58 
Akıncılar

Alıntı:
Ellwood National Forge Co., Irvine, Pennsylvania (W52P1J-16-D-0041); and General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, Garland, Texas (W52P1J-16-D-0042), were awarded a $682,900,000 firm-fixed-price, foreign military sales contract (Turkey) for BLU-109 penetrator bomb bodies and U.S. munitions. Of the $682,900,000 awarded, the acquisition of BLU-109 munitions for Turkey will not exceed $70,000,000. The remaining value of this purchase pertains to the acquisition of U.S. munitions. Bids were solicited via the Internet with three received, with an estimated completion date of Dec. 31, 2020. Funding and work location will be determined with each order. Army Contracting Command, Rock Island Arsenal, Illinois, is the contracting activity.
http://www.defense.gov/News/Contracts/C ... cle/674538

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 09:39 
Süvariler

Şuan Fırat Kalkanı Operasyonunda hangi güdüm kitleri kullanılmaktadır bilgi var mı? İthal ve yerli oranlarına dair bilgi var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 11:43 
Süvariler

Şuan Fırat Kalkanı Operasyonunda hangi güdüm kitleri kullanılmaktadır bilgi var mı? İthal ve yerli oranlarına dair bilgi var mı ?
Yogun olmasa da HGK kullanildigini duymustum.

Onun haricinde net olarak aciklamalar gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 11:50 
Akıncılar

HGK, Fırat Kalkanı Harekâtı'nda üç haneli rakamlarda kullanıldı. Tam isabet yüzdesi ise %95'ten fazla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 12:43 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

HGK, Fırat Kalkanı Harekâtı'nda üç haneli rakamlarda kullanıldı. Tam isabet yüzdesi ise %95'ten fazla.
Türk insanına, Türk mühendisine inancım tam ve eksiksizdir. Yeter ki, önü açık olsun, engellenmesin, köstek olunmasın ve desteklensin.

Bu vatan evlatları oldukça, bizler, oldukça, hiçbir kimse bu vatan kalesini zapt edemeyecek.

Bu büyük başarıya imza atanları çın gönlümden kutluyorum. Vatan hepinizden razı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 13:22 
Süvariler

Hocam, ucak bombalarin teminatinda durum nedir? Hem Kuzey Irak´ta ve Suriyede bir seneden fazla yogun kullaniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 16:34 
Akıncılar

Kimsenin ithal ya da yerli kaygısı olduğunu sanmıyorum. LGB kolay ucuz, epey hassas ama bazen kullanılmaları uygun olamayabiliyor. O zaman bizim HGK ve JDAM'ler gerekiyor. NEB'in de bütünlenip, sevk edilip epeyce kullanıldığını biliyoruz.

Takdir edersiniz ki, harekatlar çoğunlukla CAS şeklinde gelişiyor. Ondan LGB çoğunlukla iş görüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2016, 16:49 
Yeni Üye

Sayın orko bu kitlerde kullanılan GPS/INS üniteleri ithal midir veya lisans altında mı üretilmektedir bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim. Kitlerin başarısı ortada ancak yıllardır merak ederim ABD'nin mühimmatları ile bizim mühimmatlarımız aynı kalite sinyallerde mi çalışıyor. ABD'nin EH'ye daha dayanıklı, daha hassas sinyallere yakın zamanda geçeceğiyle ilgili bir haber okumuştum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2017, 02:19 
Akıncılar

Videodaki bir hangarda dahi mühimmat özeti var:
- Römork üzerinde 2.000lb Aselsan LGB kitleri
- Geride başka römork üzerinde 500lb Aselsan LGB kitleri
- Arkadaki B'de 3-9 pilonlarda takılı, muhtemel JDAM'ler. BLU değil gibi duruyorlar. Mk olmalılar.

https://youtu.be/GzLQ87BF0IE

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Antis, ebonitcubuk, Filinta, optimus_prime, çanakkale geçilmez, Şok ve 23 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: