TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 13:22

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Suriye'de iç savaş
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resimlerle anlatım

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:19 
Uzaklaştırıldı

bunu ayrı bir başlıkta tartışabiliriz ama bahsedilen bomba yüksek güçte ve nükleer sınıfına girebilecek etkiye sahip, suriyedeki silahın bu olmadığını düşünüyorum, amerikalıların MOAB tarzı vakum bombası olması lazım bombaların anası ruslarda buna karşılık bombaların babasını geliştirmişlerdi , çalışma prensibi SN. HARZEMŞAHIN dediği gibi amacı oksijenin olduğu her deliğe etki etmek..

Ben 1. körfez savaşında Kuveyte ait petrol kuyularının ırak tarafından ateşe verildikten sonra savaş ertesi amerikalı bir firmanın benzer yöntemle söndürdüğünü hatırlıyorum .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir de video ekledik mi tamamdır.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EpGQ-2hMjN4[/youtube]

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:23 
Akıncılar

Ben 1. körfez savaşında Kuveyte ait petrol kuyularının ırak tarafından ateşe verildikten sonra savaş ertesi amerikalı bir firmanın benzer yöntemle söndürdüğünü hatırlıyorum .
Polonya, top ile ateş etmişlerdi diye hatırlıyorum.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Termo-Barik silahlar
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 23:03 
Süvariler

Sn. Hazremşah, ülkemizde Termo-barik silahlara yönelik bir çalışma mevcut mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 05:19 
Süvariler

Eğer bu tür bir mühimmat elimizde mevcut ise olası bir Kandil operasyonunda bu muhimmat fayda sağlar mı? Böyle bir mühimmatı terör operasyonunda kullanmamız sebebiyle dünyadan tepki alır mıyız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Napalm yerine kullanılabilir aslen. Biraz "temiz hava" sağlarız sevgili teröristlerimize.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:57 
Süvariler

Alıntı:
Polonya, top ile ateş etmişlerdi diye hatırlıyorum.
Bende Discovery Channeldan izlediğim kadarıyla patlayıcı dolu bir varili yanan petrol kuyusuna yaklaştırarak (bu esnada varile su sıkılıyor) patlatıyorlardı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=whxPMsArp64[/youtube]

2. dakikadan itibaren görebilirsiniz. Normalde youtube linkinin yanına "&start=120" eklentisini koyarak ortadan başlatabiliyordum ancak çalışmadı forumda galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 14:42 
Akıncılar

Petrol kuyularının yangınında en etkin yöntemi seneler önce bir çizgi filmden alınan taktikle yaptılar. (küçüktüm ama hatırlıyorum, çılgın profesör olayı kibriti üfleyerek anlatmıştı)2 jet motorunun egsozuna ekstradan su verip kuyunun havasını boğdular. Bu noktaya kadar sayısız yöntemler geliştirdiler ama en etkini bu idi.

Bununla birlikte tepkimede vacumu halen canlandıramadım. Sistemden osijenin tamamı ile alınması gayet doğal, o oksijenin karşılığında ama karşılığında su buharı ve carbondioksit ile karışık azotoksitler oluşuyor, üstüne üstlük sıcakklığın da etkisi ile atmosfer hacmi büyüyor. Resimlerde dışa doğru uçuşan parçacıklar açıkça görülüyor.

Ben oksijenin tüketilmesinin vakum oluşturma etkisi yapabileceğine kesinlikle karşıyım. Prensibi araçlarımızın silindirlerinde zaten her zaman kullanıyoruz: Havaya yakıt verip kıvılcımı çakıyorsun ve oluşan yanma gazları ve sıcaklık etkisi ile basın artıyor, yani araçlarımız basınça çalışıyor vakumla değil.

Ayrıca bu tip bir bombayı yapmak normal bir bomba yapmaktan daha kolay. Ama napalm bombası statüsünde olduğundan savaş ahlakına aykırı olduğunu düşünüyor ve kesinlikle karşı olduğumu beyan ediyorum. Karşımdaki düşman ne kadar ahlak dışı yöntem kullansa da aynı yöntemlerle karşılık vermeye karşıyım. Bunlar deneysel çalışmalar için yapılabilir, hatta yeri geldiğinde bu teknoloji insan öldürme amacı dışında teknolojik bir sorun için kullanılabilir, ama insana karşı kullanım düşünülürse size karşı da düşünen çıkar ve bu ahlaki değil diye savunma hakkınızı kaybedersiniz.

[email protected]
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 14:54 
Genel Yetkili

Termo-Barik silahlar mağara içlerine saklanan teröristler için çok etkili bir yöntem.Ufak çaplı bir vakum bombasını mağara girişinde patlatmak ölmeleri için yeterli bir etken.

-Medreseden beslenirse kültürün,bir elde tespihle takke,diğer elde ibrikle seccade.Bilimde pusulan olmadığı sürece,dolaşıp durursun gündüz gece

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 15:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eski forumda Türkiye'nin helikopterden bunu atabildiğini öğrenmiştim galiba ama tam hatırlamıyorum...
Bir de RPG - 7 için termobarik başlık mevcut...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Standart 40mmlik bomba atar için de mevcuttur. XM1060. Kısacası MOAB gibi devasa bombalardan 25mmlik bomba kartuşuna kadar farklı boyuta sığdrılabilecek bir bomba sistemidir. Tabiki ufak boyutlu olanları daha çok kapalı alanları temizlemek için tercih ediliyor.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:36 
Süvariler

Geçtiğimiz günlerde (25 Eylül'dü sanırım) Konya 3 Ana Jet Üs Komutanlığı yakınlarında test edilen mühimmat Termo-Barik bir patlayıcı olabilir mi? Yoksa sadece eski mühimmatların imha edilmesi miydi?

Muazzam bir patlama gerçekleşmişti ve haberlere konu olmuştu.

Resim

Bunu bilenler varsa elbette çıkıp "evet böyle bir proje var" demeyeceklerdir ve demesinler de.
Ama bu tip bir silahı geliştiriyor olmalıyız. Böyle bir yönde çalışma olmasını ümit ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Standart 40mmlik bomba atar için de mevcuttur. XM1060. Kısacası MOAB gibi devasa bombalardan 25mmlik bomba kartuşuna kadar farklı boyuta sığdrılabilecek bir bomba sistemidir. Tabiki ufak boyutlu olanları daha çok kapalı alanları temizlemek için tercih ediliyor.
Alıntı:
On 22 April 2003, PM-SW received an urgent need from the Combined Joint Task Force-the rounds would now be used in Afghanistan. The rounds were shipped on April 30. An e-mail from Maj. Gen. John Vines, commanding general, Combined Joint Task Force 180, made it all worthwhile. "We love it," he wrote. "We want more! The rounds work wonderfully in caves; they are quite effective. We want a boatload." In five short months, these cartridges were developed, tested and produced, and are now being used in the war on terrorism in Afghanistan. More are in the works.

http://www.globalsecurity.org/military/ ... /m1060.htm
Afganistan'da mağaralarda deneyip kullanmışlar. Hayran kalmışlar, daha çok istiyorlarmış. Yıl 2003...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:46 
Uzaklaştırıldı

Şu an kullanılmıyor herhalde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:51 
Süvariler

Geçtiğimiz günlerde (25 Eylül'dü sanırım) Konya 3 Ana Jet Üs Komutanlığı yakınlarında test edilen mühimmat Termo-Barik bir patlayıcı olabilir mi? Yoksa sadece eski mühimmatların imha edilmesi miydi?

Resim

Bunu bilenler varsa elbette çıkıp "evet böyle bir proje var" demeyeceklerdir ve demesinler de.
Ama bu tip bir silahı geliştiriyor olmalıyız. Böyle bir yönde çalışma olmasını ümit ediyorum.
Konu burada tartışıldı ;www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php? ... ilit=konya

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 12:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şu an kullanılmıyor herhalde?

Afganistanda açık arazide değil fakat mağra sistemleri için bol bol kullanıyorlar.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 15:11 
Süvariler

,RPG-29 Vampir. Rus yapımı omuzdan atılan anti-tank roketidir.1989'da Sovyet servisine alındı.Rus ordu servisinde bulunan en etkili anti tank silahlarından biridir.Bu anti tank silahı 3.nesil tanklarıntümünü imha edebilir.

Tanım
RPG-29 tek bir asker tarafından taşınıp kullanabilecek anti-tank silahı olarak tasarlanmıştır.Borunun üzerinde dürbün ve sonunda da taşıma askısı bulunur.Gece görüş dürbünüde takılabilir.iki çeşit roket kullanılabilir:
* PG-29V anti-tank/anti-bunker
* TBG-29V termobarik anti-personelPG-29V roketi tepkimeli zırha sahip olan zırhlı araçları delmek için ikili patlayıcı savaş başlığına sahiptir(ERA).Savaş başlığı müthiş bir güce sahiptir. T-90 ve T-80 üzerinde yapılan testlerde her iki tankında ön zırhlarını delebildiği gözlemlenmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2012, 01:31 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Resim

[/spoiler]

Konu burada tartışıldı ;www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php? ... ilit=konya
Evet biliyorum. Ancak orada çok elle tutulur bir varsayım göremedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2012, 08:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar Daisy Cutter'da bu kategoriye giriyor değil mi?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AiP7-HBHwPc[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2012, 09:29 
Süvariler

Bazi arkadaslar bu bombalarin cok büyük oldugunu söylüyordu bende rpg lere takilacak kücükleri oldugunu bildirmek icin örnek verdim saygilar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2012, 23:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2014, 20:34 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2014, 23:53 
Akıncılar

Alıntı:
Bir tane de İmralı'ya lazım...Şöyle havayı tam hüüüüüüüp çekeninden....Çünkü o davarda ciğer geniştir...
Bu forumda daha önce birkaç yüzkere attık. hala yaşıyor kansız :lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016, 21:10 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Balistik füzelerinde termobarik harp başlığı kullananan ordu var mı?

Başa dön

Mesaj Başlığı: Termo-Barik silahlar
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 22:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

RPG-29
,RPG-29 Vampir. Rus yapımı omuzdan atılan anti-tank roketidir.1989'da Sovyet servisine alındı.Rus ordu servisinde bulunan en etkili anti tank silahlarından biridir.Bu anti tank silahı 3.nesil tanklarıntümünü imha edebilir.

Tanım
RPG-29 tek bir asker tarafından taşınıp kullanabilecek anti-tank silahı olarak tasarlanmıştır.Borunun üzerinde dürbün ve sonunda da taşıma askısı bulunur.Gece görüş dürbünüde takılabilir.iki çeşit roket kullanılabilir:
* PG-29V anti-tank/anti-bunker
* TBG-29V termobarik anti-personelPG-29V roketi tepkimeli zırha sahip olan zırhlı araçları delmek için ikili patlayıcı savaş başlığına sahiptir(ERA).Savaş başlığı müthiş bir güce sahiptir. T-90 ve T-80 üzerinde yapılan testlerde her iki tankında ön zırhlarını delebildiği gözlemlenmiştir.

Ruslar abartılı reklamı severler. RPG-29 Suriye'de sahadan alınan izlenimlere göre iyileştirilmiş bir RPG-7'den fazlası değil. Öyle 3. Nesil tankların hepsini çatır çatır imha ettiği falan yok. İş RPG-29'un kullandığı mühimmatta bitiyor.

Termobarik füze başlıkları RPG-7 içinde geliştiriliyor. Elde bu kadar RPG-7 varken eski doğu bloku ülkelerince (Balkan,Ukrayna) denenmiş birçok farklı RPG-7 muhimmatından beğendiklerimizi ülkemizde de üretmeyi denemeliyiz.

Klasik RPG-7 mühimmatını yavaş yavaş yakarken, yerini işini daha iyi yapan termobarik ve tahrikli mühimmatla doldurarak az masrafla iyi bir kabiliyet kazanımı sağlayabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2017, 23:10 
Üye

Çok daha önceden paylaşmıştım, Cirit füzesinin de termobarik yeteneklisi mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 May 2017, 07:03 
Süvariler

Bahsedilen, kamikaze İHA'da da termobarik etkinin kullanılması faydalı olabilir aslında. Tabi biraz patlayıcı miktarı arttırılarak ve termobarik etki eklemlenerek. Şehir içi olaylarda iş görür olmalı bu şekilde bir kullanım.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: