TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 28 Nis 2017, 19:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 10:07 
Süvariler

Roketsan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürecek.

Yeni nesil lazer güdümlü kit “TEBER”

TEBER adı verilen yeni nesil lazer güdüm kiti, MK–81 ve MK–82 genel maksat bombalarının vuruş kabiliyetlerini arttıracak.

Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB) ve Küresel Konumlama Sistemi (KKS) destekli; Lazer Arayıcı Başlık (LAB) içeren burun kısmı ile güdüm bölümü, kontrol bölümü içeren kuyruk kısmı ve gömlek kısmından oluşan TEBER hassas güdüm kiti, IDEF 2015 Fuarında ilk kez sergilenecek.

TEBER Kiti Projesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Körfez Ülkeleri ilgi gösteriyor.

TEBER entegre edilmiş mühimmatların sadece AÖB, AÖB+KKS, AÖB+LAB ve AÖB+KKS+LAB ile atılma modları bulunacak. Sadece AÖB ve AÖB+KKS ile atılma modlarında mühimmat üzerinde LAB bulunmayacak.

Harp Başlığı MK-81, MK-82

Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık(LAB)

Yaklaşma Sensörü 2-15m

Menzil(Min,Max) 2-28 km

CEP - 50 <3m

Manevra Kabiliyeti ± 3 g

Hareketli Hedef <110 km/s

Ağırlık (TEBER-82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)

Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2650 mm (104’’), 2100 mm (81.5’’)

Resim
Resim
Resim

http://kokpit.aero/teber-gudum-kiti-vuracak

Muhammet METİN/Kokpit.aero

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 13:24 
Uzaklaştırıldı

Siyah olan füzede deniz alti hava savunma füzesiydi sanırım.
U -214 ler için ortak üretim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 14:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

http://www.diehl.com/en/diehl-defence/p ... /idas.html

Idef 2013'te, girişte, Type 214 maketinin yanında sergileniyordu. Aynı dönem imzalanan anlaşma çerçevesinde bu sefer Roketsan standında.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 00:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hv.K.K. Org. Abidin Ünal 11 temmuzdan bu yana 700 den fazla noktanın vurulduğunu bildirdi. Sanırım ABD kaynaklı LGB stoğumuz epey bir azalmıştır .

Sanırım TEBER için yol açılmış olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 00:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu lazer güdümlü bombalar hedefe nasıl ulaşıyorlar? Roketleri yok. Kanatları tarafından mı yönlendiriliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 00:16 
Uzaklaştırıldı

Bu lazer güdümlü bombalar hedefe nasıl ulaşıyorlar? Roketleri yok. Kanatları tarafından mı yönlendiriliyor?
Bin km. civarında hızla uçan bir uçaktan, orta-yüksek irtifadan atılınca kıçtaki kontrol kanatçıklarının yönlendirmesi yeterli oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 08:57 
Üye

Kuyruk kitindeki yuvarlak çıkıntıların ne olduğunu biliyor musunuz. Jdam dada var aynı şey. GPS veya RF data bağlantı modülü olabilirmi veya Uçak dan ayrılmadan önceki data kablo bağlantı yeri . Kırmızı olan kablo bağlantısı olabilir ama arkasındaki kapalı şey GPS modülü gibi. Eğer GPS ise içinde birde INS vardır ve bunu kanatlı güdüm kiti gibi de düşünmek gerek o zaman. Data bağlantı sı için anten ise o zaman IIR güdümlü seçeneklerde baştan düşünülmüş olabilir. Aslında galiba hepsini düşünmek gerek. Bu kite lazer güdüm kiti demek onu biraz hafife almak olabilir. Bu çalışma HGK + KGK + LGB nin toplamı ve daha fazlası olmalı. Aslında bu Paveway veya JDAM dan çok İsrail in Spice ine benziyor. Üzerindeki çalışma ilerde tek bir kit ile LGB + HGK + KGK + IIR güdüm kiti içerebilir. Şu anda IIR in biz izi yok ama beklemek gerek. Özellikle KGK ile bu tarayıcı çok anlamlı olabilir. Buradan ortaya bir sürü projeyi bir araya getirmiş derli toplu güzel bir ürün çıkacak ve envanteri doldurma görevini layığı ile üstlenecek gibi geliyor bana. HGK ve KGK biliyorsunuz 200 adet gibi sembolik rakamlarda üretildi-üretilmedi arası muğlak bir halde idi. Sanki kuvvet daha başka, daha olgun bir aşamayı bekliyor gibiydi. O süreç bu proje olmalı. Çok değerli temel bir ürün ben çok beğendim bu çalışmayı. Bunu üretmeden savaş kazanmak mümkün değil bu devirde. IIR nodülü biraz zorlama öngörü ama bunuda beklemek maktıksız değil örnekleri var çünkü. Çokta işe yarar özellikle KGK gibi bir seçenekte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 08:59 
Üye

TEBER entegre edilmiş mühimmatların sadece AÖB, AÖB+KKS, AÖB+LAB ve AÖB+KKS+LAB ile atılma modları bulunacak. Sadece AÖB ve AÖB+KKS ile atılma modlarında mühimmat üzerinde LAB bulunmayacak.
Bu kısaltmaların anlamlarını nasıl bulabiliriz. Türkçeleştirilmiş kısaltmalar galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 14:42 
Süvariler

Alıntı:
Hv.K.K. Org. Abidin Ünal 11 temmuzdan bu yana 700 den fazla noktanın vurulduğunu bildirdi. Sanırım ABD kaynaklı LGB stoğumuz epey bir azalmıştır .

Sanırım TEBER için yol açılmış olabilir.
Bundan ciddi şekilde kuşkuluyum. TEBER en sorunsuz F4'lerde kullanılabilirdi. Taktik İHA'larda kullanılacak laser işaretleyicileri size sattırmayan ABD, neden F16'larda kendi mühimmatı dışında mühimmat kullandırtsın?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 15:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TEBER LANTIRN yada SNIPER podlarıyla F-16 larda kullanılamazmı ? 4 milyar dolara modernize ettik F-16 ları. Hala engel mi var yerli

mühimmatlar için ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 16:40 
Süvariler

Alıntı:
TEBER LANTIRN yada SNIPER podlarıyla F-16 larda kullanılamazmı ? 4 milyar dolara modernize ettik F-16 ları. Hala engel mi var yerli mühimmatlar için ?
Vallahi bir HDS veya bir orko-8 değilim. Asker olmadığım gibi, savunma sanayi şirketlerinden birinde de çalışmışlığım yok. Sadece sivil meraklıyım hepsi o. Yazacaklarımı bu bilgiyle birlikte değerlendirin.

i) Irak'ın işgali ve sonrasında Irak'ın resmen İran'ın kucağına terk edilmesi bizim ABD ile olan müttefikliğimizin bitişinin başlangıcıdır.
ii) Afganistan Operasyonlarında Türkiye'nin sadece göstermelik olarak yer alması, müttefiklik ilişkisini geriye dönülemez şekilde zarar görmesine neden olmuştur.
iii) Türkiye'nin kendi silahını yapmak konusundaki kararlılığına en sonunda ABD ikna olmuş görünüyor.
iV) Suriye özelindeki politik anlaşmazlık ABD'nin Irak politikasının bir devamıdır sadece.

Tüm bu politik arka planın sonucu şu: ABD bize kendi ürettiği silah sistemleri dışında silah sistemi kullandırtmayacak, bununla da yetinmeyecek, kendi silahımızı geliştirmemize de elinden gelen her şekilde engel olacak.

F-16 modernizasyonu ABD bombası attığın sürece geçerlidir.

Kendi bombanı ancak ve ancak her kritik parçasını kendi ürettiğin uçağında kullanabilirsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 16:45 
Akıncılar

HGK nasıl JDAM'miş gibi kullanılabiliyorsa, Teber de F-16'dan kullanılabilir..
Bir İHA'daki lazer işaretleyici ile uçaktaki birbirinden farklı şeyler. İşaretleyici bir İHA MTCR'ye takılabiliyor.. Yani Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi'ne. Silahlı İHA'yı uzun menzilli bir seyir füzesi gibi algılama eğilimi var. Zaten kıl olan adam buna azami kıllık gösterecektir. Hoş, Karayel, ÇAldıran falan, eti ne budu ne.. Ama şimdilik kurallar böyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 16:55 
Süvariler

Alıntı:
Bir İHA'daki lazer işaretleyici ile uçaktaki birbirinden farklı şeyler. İşaretleyici bir İHA MTCR'ye takılabiliyor.. Yani Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi'ne. Silahlı İHA'yı uzun menzilli bir seyir füzesi gibi algılama eğilimi var. Zaten kıl olan adam buna azami kıllık gösterecektir. Hoş, Karayel, ÇAldıran falan, eti ne budu ne.. Ama şimdilik kurallar böyle.
TEBER'i Block 30 dışındaki F-!6'lardan birinde kullanmamıza ABD rıza gösterirse buna -çok ama çok olmasa da :lol:- şaşırırım Sayın HDS.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 22:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eldeki popeye I ler f 16 lardan kullanılabilir mi? Eğer sadece f4 ler kullanabiliyorsa, sınırlı elde edebildigimiz abd menşeli mühimmatı yakmak yerine f4ler aktif görevden çıkmadan bir süre popeye kullanmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 22:53 
Akıncılar

Popeye 1'ler sadece F-4E 2020'lerden kullanılabiliyor. Daha küçük ve hafif versiyonu Popeye 2'ler F-16'lar için geliştirildi. Ancak ondan Türkiye'de yok. İsrail'le ilişkiler tepe noktasındayken lisansı alınmıştı ancak proje sonradan rafa kalktı diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 22:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Eldeki popeye I ler f 16 lardan kullanılabilir mi? Eğer sadece f4 ler kullanabiliyorsa, sınırlı elde edebildigimiz abd menşeli mühimmatı yakmak yerine f4ler aktif görevden çıkmadan bir süre popeye kullanmak gerek.
Popeye'ler F-16 larda kullanılamaz. Onlar icin Popeye Lite var. O da bizde yok. Yerine Som var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 23:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

.

Üstad. Teber kullanıma hazır mı yoksa hala gelişme safhasındamı ? Hoş fuarlara falan gönderiyoruz. Hazır olmayan bir şeyi herhalde göndermezler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 23:17 
Akıncılar

Bence uçmadı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 23:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ne yani hiç denenmemiş bir şeyimi yabancı fuarlarda gezdiriyoruz ürün diye . :shock: :shock: :shock:

Hasbel kader biri istedi. Ne diyecekler merak ettim şimdi.

"Du bi bekle sen gurban olduğum. Ben bir hazırlayıp gelcem 3 5 seneye. söz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2015, 23:56 
Akıncılar

Onu burak, kimin uçağında uçuracaksın?. Fuarda kuvvetin bu projeye uçak tahsis etmeye hevesli olduğu söylenmişti..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2015, 00:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ne yani hiç denenmemiş bir şeyimi yabancı fuarlarda gezdiriyoruz ürün diye . :shock: :shock: :shock:

Hasbel kader biri istedi. Ne diyecekler merak ettim şimdi.

"Du bi bekle sen gurban olduğum. Ben bir hazırlayıp gelcem 3 5 seneye. söz."
Olmayacak şey değil sonuçta zamanında biz bu şekilde çok şey satın almaya çalışmadık mı milletten?

Bakınız TARP
Bakınız MELTEM 2
Bakınız Peace Eagle

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2015, 00:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biz öyle çok mal sattık..
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Allah rızası için 1 tanesini THY uçağından olmadı bir dromaderden falan ataydık.

Bu TSK tedarik komisyonu Yunandan Ermeniden falan mı ? Yada bu SSM-SAGE ile OYTEP çi zatlar çok mu küs ?

Teber yapılır tıs. HGK belirsiz. ANKA bilmece . KGK muamma. Aselsan dedi bir ara LGB kiti yapıyorum . Oda ortada yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2015, 00:25 
Akıncılar

HGK yapıldı, atıldı bile.. NEB yapıldı, atıldı bile., SOM iyi kötü yapılıyor.. KGK çalışılıyor. 100 km'ye sadece INS mühimmat atmak da nesi?.. Bizim acaip mühimmat açlığımız var.. Şafak attı kolay mı?. Piyadesine Pahalı gavur işi miğfer alan TSK artık bazı şeyleri öğrenmiş ve önemsiyor demektir.. Bak şu bir buçuk ayda bine yakın mühimmatı yuttu bile.. 400'ü ilk üç günde döktük.. Yavaş tempo ile.. Mühimmat leblebi gibi atılır..

Neyse:
HGK Aselsan'a geçti.. Türk, malı yapar, ama üretmek için organize olamaz.. Kim ekmek yiyecek mevzusu ile yıllarını tüketir..

Teber yapılı değil.. Uğraşıyorlar anladığım kadarıyla.. HGK'ya gidilen süreçte ön fizibilitesi yapılan projeyi ete kemiğe büründürüyorlar..

Yani, 2002'de uçup yarışı kazanan F-35 prototipi gibi denebilir.. Hatta denilemez bile neredeyse..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2015, 00:26 
Süvariler

Popeye 1'ler sadece F-4E 2020'lerden kullanılabiliyor. Daha küçük ve hafif versiyonu Popeye 2'ler F-16'lar için geliştirildi. Ancak ondan Türkiye'de yok. İsrail'le ilişkiler tepe noktasındayken lisansı alınmıştı ancak proje sonradan rafa kalktı diye hatırlıyorum.
Üstadım lisans alındıktan sonra istediğimiz gibi üretemez miyiz ? yoksa oradan gelen bilgi birikimi Som'da mı ortaya çıktı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2015, 11:02 
Akıncılar

Lisansı aldık, tüm teknik veri paketlerini değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 10:10 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
TEBER'i Block 30 dışındaki F-!6'lardan birinde kullanmamıza ABD rıza gösterirse buna -çok ama çok olmasa da :lol:- şaşırırım Sayın HDS.
Bir HDS veya Orko_08 olmadığınız hemen anlaşılıyor :lol: :lol: :lol:
Askerlikle de en ufak bir ilişkiniz olsa çok şaşırırdım doğrusu.
Bu arada Som-j nasıl f35 e entegre edilecek o zaman ??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 10:56 
Üye

MIL STD 1760 ile uyumluluk dan ne anlamamız gerekiyor bilgisi olan var mı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 12:19 
Akıncılar

Askeri jargonda.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 21:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son 3 gündür bombardımanlara ilginçtir F-4 2020 lerde katılmış . Acaba diyorum HGK Teber falan mı ?

İlk kez olduğu ifade edilen Kuzey Iraka sızan komandoların işaretlediği noktaları uçaklar LGB ler ile bombalamış. Daha iyi sonuçlar alırız gibime geliyor.

Engerek zehirlemeye başlamış.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8K44NW3bLEs[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 19:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Habere göre 2016 içerisinde TEBER teslimatlarına başlanacakmış.yine 2016 içinde SOM-J ve OMTAS/UMTAS'da teslim edilecekmiş.Hayırlı olsun.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5WE_ZC8X5OE[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 19:34 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 06:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Roketsan, F-16 Blok 40 uzerinde, Teber Gudum Kiti kalifikasyonlarini ve ucus testlerini tamamladi.

2016 yili icerisinde seri uretimi yapilacak.

Resim

Kaynak: http://www.janes.com/article/60166/roke ... idance-kit

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 07:28 
Akıncılar

Roketsan'in Teber gudum kiti F-16 Block-40 uzerinde test ve sertifikasyon ucuslarini bitirmis ve seri uretimine baslanacakmis. Roketsan Teber kiti Mk-81(250lb, yaklaisk 115kg) ve Mk-82 (500lb, yaklasik 225kg) muhimmatlarina takilarak gudumlu hale getiriyor. Anladigim kadariyla Teber kitinde INS/GPS destekli lazer gudum (cift gudum) kullanilabildigi gibi, Paveway-II LGB kitindeki gibi sadece( tek gudum) lazer gudumde kullanilabiliyor. O zaman ilginc bir ikilem olacak. Aselsan'in Paveway-II LGB'leri Turkiye'de yerli uretirken, Roketsan lazer gudum kullanan Teber kiti ile rekabet edecek. Roketsan'in Teber kitini kisa surede seri uretime sokarken ciddi bir satis rakami yakalamasi mumkun. Hem HvKK ihtiyaclari, hemde yurt disinda gudumlu muhimmat kitliginda ABD disindaki 2. bir tedarikci kiymete binebilir. Piyasada Mk-80 serisine baglanan gudum kitlerini ureten ABD JDAM serisi, Israil Spice ve Fransiz AASM (Mk-80 serisi bomba yerine Fransiz kendi tasarimi bomba kullaniyor). ABD'nin kendi stoklarininde azaldigini, talebi karsilamakta zorlandigini dusunursek Roketsan SaudiA, BAE, Katar, Bahreyn, Umman gibi bir cok Arap ulkesine Teber'i satabilir. Tabii uretim hatti kalifikasyonu uygun uretim hizinda kurulursa, veya uretim hizlarinda esneklik saglanirsa neden olmasin. Cirit kadar basarili olabilir.

Resim

http://www.janes.com/article/60166/roke ... idance-kit

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 11:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fransiz AASM
Fransa söylendiğine göre elindeki ASSM stoklarını 2011 Libya operasyonlarına epey bir azaltmış. ABD den yüklüce JDAM hem de LGB siparişi vermiş. Galiba ASSM JDAM ve PW lere ya çok pahalı geldi, ya da ABD li muadilleri kadar verimli değil. Tahmin ediyorum esas sorun maliyet. Sınırlı sayıda talep için yeniden üretim hattı canlı tutmak epey tuzlu olmalı.

Geçmişte bütün dünyaya ABD den daha ucuz jet ve silah alternatifleri sağlarken, şimdilerde Fransız malı bütün sistemler çok uçuk fiyatlarda. Örneğin Rafael jeti gibi.

Fransa ayrıca çok maliyetli olduğu gerekçesiyle ordusunun hafif mühimmat ihtiyacını ( 9mm, 5.56mm , 7.62mm ,12.7mm) sağlayan fabrikalarını kapatmış. Bunların hepsi ithal ediliyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 11:37 
Akıncılar

Fransa ABD'den ziyade,İsveç'den akıllı mühimmat alacak.Malum İsveç'in stokları tam takır.Teklifler sunulmuştu ama sonuç nedir tam bilemiyorum.
Teber-81/82 eğer kalifikasyon ve testleri bitirmişse(ki ilk lansman bir yıl önce İdef-2015'de yapılmıştı) büyük iş yapmış olur.Bu gibi hareketli hedeflere de atılabilen mühimmat açlığı var hava kuvvetlerinin.Hem de binlerce...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 23:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hava kuvvetlerinin projeye ilgi göstermesi hoş olmuş. HGK gibi üretici arayışıda olmaması güzel.

Ama fazlasıyla Amerikan GBU-54 bombasına benziyor. Acaba arada bir lisans yada teknoloji transferi anlaşması mı var ?

Burundaki lazer arayıcı başlıkda çok benziyor. :roll: :roll:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 May 2016, 23:36 
Süvariler

Bu projede kullanılan alt sistem ler hgk ile ortak mi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 19:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Teber lazer güdümlü, HGK ise gps/ins. Epey farklı yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 19:55 
Süvariler

Teber sadece Lazer güdümü içermiyor bünyesinde GPS/INS var, o lazer başlığının menzili zaten 8-10km bir şey. Bomba 30km civarından sallanıldığı düşünülürse... Güzel soru sormuş ondan arkadaş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 20:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Teber lazer güdümlü, HGK ise gps/ins. Epey farklı yani.

Teber de lazer+ INS+ GPS destekli güdümler var. Yani 3 güdümlü. Kuyruk üstünde GPS alıcı anteni görülmektedir.
GPS ve INS desteği muhtemelen Sage HGK temelli olabilir. Çünkü benzer 4 hareketli kanat var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 21:29 
Süvariler

Bomba milli ama kitleri ne kadar milli acep.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 21:34 
Akıncılar

Teber Mk-81 (250lb~110kg) ilginc bir sey olabilir. ABD envanterinde de karsiligi yok sanirim. USAF/NAVY'nin kullandigi ve HvKK'ninde satin aldigi GBU-54 JDAM/Lazer cift gudum kullanan muhimmatin karsiligi 500lb'lik Teber Mk-82 oluyor. Mk-81 hafif olmasi nedeniyle coklu muhimmat salma adaptoru kullanan F-16'lar cok sayida bu muhimmattan tasiyabilirler. Sadece INS/GPS kullanildigina tek geciste cok hedefe angajman imkani verebilir. Aslinda Teber Mk-81 icin en uygun platform Hurkus-C ve gelecekte uretilecek milli taarruz IHA'lari olacaktir. Hafifligi nedeniyle 2xGBU-12 yerine 4xTeber Mk-81 tasimak mumkun olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2016, 21:48 
Akıncılar

Bomba milli ama kitleri ne kadar milli acep.
En kritik sistem GPS entegre INS ve diger bazi fuze/muhimmatlarda kullanilan IMU uniteleri sanirim. Diger termal batarya, servo actuator, gudum kontrol bilgisayari ve lazer gudum icin gerekli lazer detektor Turkiye'de milli uretiliyor olmasi lazim. Ornegin, CIRIT'te kullanilan IMU unitesi ABD'li Goodrich firmasindan aliniyordu ama yerli veya lisansli uretim gibi dusunceler vardi. Degisik platformlarin ihtiyaci icin GPS/INS entegre milli sistem ailesi cok onemli gunumuzde. SOM icinde gerekli, Gezgin icinde veya kisaca rota takibi yapacak, hassas konum belirleyecek butun milli hava araci ve fuzeler iicin INS/GPS sitem gerekli. Kara araclarindan hava araclarina kadar hersey artik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2016, 01:49 
Süvariler

Teber Mk-81 (250lb~110kg) ilginc bir sey olabilir. ABD envanterinde de karsiligi yok sanirim. USAF/NAVY'nin kullandigi ve HvKK'ninde satin aldigi GBU-54 JDAM/Lazer cift gudum kullanan muhimmatin karsiligi 500lb'lik Teber Mk-82 oluyor. Mk-81 hafif olmasi nedeniyle coklu muhimmat salma adaptoru kullanan F-16'lar cok sayida bu muhimmattan tasiyabilirler. Sadece INS/GPS kullanildigina tek geciste cok hedefe angajman imkani verebilir. Aslinda Teber Mk-81 icin en uygun platform Hurkus-C ve gelecekte uretilecek milli taarruz IHA'lari olacaktir. Hafifligi nedeniyle 2xGBU-12 yerine 4xTeber Mk-81 tasimak mumkun olabilir.
GBU-54u Teber gelene kadar alismak amaciyla almis olabllirmiyiz? Ben sahsen boyle cabuk envantere girecegini sanmiyordum, sasirdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 20:07 
Akıncılar

Resim

GBU-54??

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 20:31 
Akıncılar

GBU-38 JDAM (JDAM kiti takili 500lb~225kg Mk-82)...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 May 2016, 01:35 
Süvariler

Bizde bildiğim kadarıyla MK-81 ve MK-83 ne kullanılıyor nede üretiliyor.Sadece MK-82 ve MK-84 var.
MK-83 kullanılıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 May 2016, 04:30 
Akıncılar

HvKK ucaklarinda 250lb'lik Mk-81 bende hic gormedim ama 1000lb'lik Mk-83 yillardir F-4'lerden atiliyordu. F-16'lar Mk-82/84'e abone ama Mk-81/83'te tasiyabilirler istenirse. F-4E'ler Mk-84 bombalari icin kisitlamasi var. F-4 2-8 nolu istasyonlarinda low drag kuyruklu Mk-84 tasimasi imkansiz. Bu yuzden daha kisa ve kucuk Mk-83 tasiyabiliyorlar. Cem'in iletisindeki triple ejector kullanilinca 2x3 tasimalari mumkun. Mk-84 muhimmatina takilan HGK kitlerinin testlerinde 2-8 nolu istasyon yerine yakit tanklarinin bulundugu 1-9 nolu istasyonlarini kullanmak zorunda kaliyorlardi. Bu acidan Mk-84 bombasina takilan HGK-1/2'lerin operasyonel manada F-4E'lerden kullanmasi durumunda 2x370gallonluk yakit tanklarindan feragah edilmesi demek. Sadece govde alti merkez istasyona ilave yakit tanki takilabilir o silah yuku ile. Bu da menzile ve havada kalis suresine direk etki yapar. HGK-3/4'ler F-4E/2020'ler icin daha ideal silahlar aslinda.

250lb (yaklaisk 120kg) Mk-81 kullanan Teber konusuna gelirsek, ilerde bize cok faydali bir muhimmat olacagini saniyorum. Hem Hurkus-C tarafindan kullanilabilecek hafiflikte, hemde silahli IHA gelistirebilirsek, yine ise yarar. Hurkus-C tahminen 2xTeber-2 (500lb Mk-82 bombali) veya 2x2 Teber-1(Mk-81 bombali) tasimasi mumkundur ama coklu Mk-81 kullanmak icin dual/triple salma sistemine ihtiyac var. Hurkus-C cok ilginc bir ucak olabilir. Ucak yerli tasarim, Cirit, Umtas, Teber, HGK-3 gibi muhimmatlar yerli, E/O sensorler yerli (Muhtemelen CATS takabililer, AselPOD agir olacagi icin). Aslinda bir ust sinifta Alpha Jet gibi bir ucagimiz olsaydi, hafif yakin hava destegi amacli ucak sorunumuzda olmazdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 17:45 
Süvariler

Bir şey merak ediyorum. Biz bu kitleri LGK, HGK, KGK gibi kitleri, Rusların kullandığı aptal bombalara adapte edip bir ihracat kapısı açabilirmiyiz? Detayları bilmediğimden soruyorum. Malumunuz Ruslar isabet konusunda rezil bir durumda. Üstelik füze konusunda bu kadar ileri bir ülke iken. Konjonktürden istifade bir kapı açılır mı acaba diye soruyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 17:58 
Akıncılar

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: bitliprens, PROMETHEUS, totalwar, Zafer ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: