TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Oca 2018, 00:40

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 256 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 21:39 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bu arayıcı başlıklardaki lensi koruyan alüminyum küreyi Türkiye'de üreten var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 02:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

En az 4 yıllık bir konunun başlığının hatalı yazılmış olması ve kimsenin de, ben dahil, bunu bugüne kadar fark etmemiş olması çok ilginç bir durum.

edit: Bir yazım hatasının düzeltilmesini isterken kendisinin de yanlış yazması, konusuna örnektir benim yaptığım.

En son DELKU tarafından 10 Ağu 2017, 15:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 15:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Konunun başlığını düzeltir misiniz. !

En az 4 yıllık bir konun başlığının hatalı yazılmış olması ve kimsenin de , ben dahil, bunu bugüne kadar fark etmemiş olması çok ilginç bir durum
Bu yorum için hem kendi adıma hem de dilimiz erdemi adına çok teşekkür ediyorum. Sağ olun. Hele ki şu dönemlerde değerlerimize daha da sahip çıkmamız gerekiyor.

Ben, birçok başlıkta bir şeyler görüyorum/gördüm işin doğrusu. Ancak her birine ''Şurada şu harf eksik.'', ''Burada boşluk bırakılmamış.'', ''Burada küçük yazılmış.'', ''Burada birden artık boşluk var.'', ''Burada büyük yazılmış.'', ''Burada özel ad nedeniyle şöyle yapılması gerekir.'', ''Burada ilgi eki* yok.'', diye bir takım nedenlerden durmadan araya girip diyemeyeceğimden (demek istemediğimden), bu olaya hiç girmedim.

Yazı dili, sözlü dilden çok daha önemlidir. Her açıdan. Her şeyden önce doğru işin, doğru anlaşılabilirliğin ilk koşuludur. Yazı, medeniyettir. Yazıyla, yazı aracılığıyla tutulanlar nedeniyle bu günlere gelinebilmiştir. Yazan, kalan. Bundan ötürü yazı, çok kutludur, mübarektir. Birçok üyemizin de gerekli titizliği göstermediği açık. Özellikle böylesi bir yerde bunların olmaması gerekiyor. Buna titizlik de denmez. Kuraldır. Her şeyin bir yordamı, yöntemi, usulü var. Ya doğrudur, ya da değildir.

Bu da bir yana; yazı dilinde düzgün yazılması, bir ciddiyet göstergesidir aynı anda. Nokta yok, virgül yok, ilgili Türkçe harflerin kullanılmayışı**, yazın kuralları, ..., ...; yeri geliyor kimi yorumlarda ''zorlanıyorum''. Kimisine bazen hiç bakmıyorum. Bunun takıntı saplantıyla ilgisi yok. Anlattığımla ilgisi var. Şu an yermiyorum da ilgili kişileri. Ama böyle iş olmaz. Değer vermezseniz değer verilmesi gerekene; dönüşü de olmaz ya da her zaman olmayabilir.

Sözün kısası bu olay hiç iyi bir erdem değil. Bunlar çok önemli olgular olmakla her sorumlu bireyin bilincinde ayırdımı ile uygulamasında olması gereken olgulardır.

Başlığın doğrusu ''Roketsan UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi) Yorumları''*** olmalı. Hatta ''Roketsan Mızrak-U UMTAS (bu genel tanım, artık herkes de biliyor; açmaya gerek yok) Yorumları''. Roketsan genelağ yüzünde ilgili mühimmatlarını ''UMTAS'' ile ''OMTAS'' diye adlandırıyor ama bu adlandırma bir tanımlamadan ibaret, bir adlandırmadan değil. Neden böyle garip iş yapılır anlamam. Birden çok Uzun Menzilli TAnkSavar olabilir, ki açık ki var, ama ilgili mühimmat yalnızca birisi (ya da ikisi). Bu yüzden silahlı güçlerimizin buna ''Mızrak'' demesini kutluyorum. Roketsan resm-en böyle demese de onun bu yapımını silahlı güçlerimizce ''Mızrak'' diye çağırmakta sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Ne olup olmadığı belli. Böylesi tür adlandırmaları ilgili işletmeler de yapıyor mu bilmiyorum; ama Roketsan'ın bu işi hiç açıklı değil. Yeni bir tür yaptıklarında da UMTAS-2 mi denecek, ne olacak.

*Kimilerin söylediği gibi ''iyelik eki'' değil; ilgi eki. UMTAS Yorumları. Çünkü ilgili olanla ilgi kuruyordur.
**Yurt dışında olunsa bile. Yazgıyı Türkçe'ye alabilirsiniz; benimkisi de öyle, özel yazgım yok yani.
***''Roketsan Mızrak-U UMTAS Üzerine Yorumlar (/Değerlendirmeler)'' de olabilir.

Ekbilgi: Ayrıca böyle yapmanız size de bir ciddiyet kazandırır; yani özdeğerinizi arttırmış olursunuz. Ettikleriniz, yazdıklarınız, çizdikleriniz ile bunları ettiğiniz biçim, yöntemler; sizi anlatır, hatta yapar. Hafife almayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2017, 20:44 
Süvariler

http://www.janes.com/article/73303/roke ... -umtas-iir
Alıntı:
The UMTAS-IIR development is a three-phase programme: design; development and qualification; and serial production. The first two phases have already been completed, and a five-year production contract was awarded to Roketsan following the finalisation of contract negotiations with the Turkish Armed Forces [TAF] in December 2016. This will run from 2017 through to 2022," a Roketsan official told Jane's . In July, Roketsan signed a EUR24.6 million (USD29 million) sub-contract with Aselsan for the manufacture and production of the uncooled IIR seeker for the UMTAS-IIR variant.

Initial deliveries of the first contract to the TAF are expected to begin in 2018, and are scheduled for completion by 2022; the quantities of missiles have not been disclosed. In the interim, Roketsan is expecting further production contracts for the IIR variant, as well as possible additional orders for the L-UMTAS.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2017, 22:27 
Süvariler

Umtas-omtas çalışmalarından bir de javelin tarzı at-unut ya da at-güncelle tarzı omuz üzerinden atılan bir anti-tank füzesi çıkarabilir miyiz?Yoksa javelin çok daha farklı bir proje mi olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2017, 23:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hem mızrak-u hemde mızrak-o at unut at güncelle tarzı ırr güdümlü füzeler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2017, 23:22 
Genel Yetkili

Umtas-omtas çalışmalarından bir de javelin tarzı at-unut ya da at-güncelle tarzı omuz üzerinden atılan bir anti-tank füzesi çıkarabilir miyiz?Yoksa javelin çok daha farklı bir proje mi olur?
Karaok...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 256 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Turan ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: