TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Mar 2017, 17:20

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 250 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Atmaca Gemisavar Füzesi
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 15:34 
Üye

Neresi doğru değil mesela?
Deniz hedefleri için tasarlandığı,güdüm sistemi vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 15:39 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
"SOM-J füzesi, SOM füzesi varyantı olup su üstü hedeflere karşı F-35 için geliştirilen modern bir seyir füzesi. Diğer SOM varyantları uçak dış
istasyonunda kullanılabilirken, SOM-J füzesi F-35 iç istasyonunda taşınmaya uygun."

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... lliyet.pdf

Güdüm bilgisi:
Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi, IIR Arayıcı,Otomatik Hedef Algılama,Ataletsel Navigasyon Sistemi,Küresel Konumlandırma Sistemi,Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi.

http://kokpit.aero/roketsan-som-j-fuzesi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 15:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bunların neresi doğru değil mesela?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 16:55 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
"SOM-J füzesi, SOM füzesi varyantı olup su üstü hedeflere karşı F-35 için geliştirilen modern bir seyir füzesi. Diğer SOM varyantları uçak dış
istasyonunda kullanılabilirken, SOM-J füzesi F-35 iç istasyonunda taşınmaya uygun."

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... lliyet.pdf

Güdüm bilgisi:
Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi, IIR Arayıcı,Otomatik Hedef Algılama,Ataletsel Navigasyon Sistemi,Küresel Konumlandırma Sistemi,Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi.

http://kokpit.aero/roketsan-som-j-fuzesi
SOM-j, F-35''in kapalı kompartımanına sığdırılan bildiğimiz SOM. Formu ve büyüklüğü değişince bazı özellikleri de değişti elbette. Bu bir seyir füzesi. Su üstü diye geliştirilmedi, ama istersen kullanırsın. Güdüme gelince siz de bahsetmişsiniz, bir sürü güdüm sisteminden biri de iir. Siz yukarıda sadece iir yazmıştınız. Neyse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 21:42 
Süvariler

Cok iddiali olacak ama Roketsan'in sitesindeki bilgi yanlis anlasilmaya musait. Sirf IIR baslik var diye bu fuze suustu hedeflerine karsi kullanilir ifadesi dogru degil bence. En basindan beri bu fuze F-35'in ic paylonlari icin tasarlanmisti tabi kuvvetin NSM dikkatini cektiyse ve EGE gibi bir deniz harekat alani dusunuldugunde bu fuzenin suustu hedeflerine karsi kullanilmasi mumkun. Buradaki ifadeden ise sanki bu fuze sanki suustu icin tasarlanmis gibi anlasiliyor. Itirazimiz buna. Bu fuzenin esas nedeniF-35'in ic silah istasyonu. Pazarlarken NSM ye de rakip diye tanitilabilir tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 22:41 
Uzaklaştırıldı

Cok iddiali olacak ama Roketsan'in sitesindeki bilgi yanlis anlasilmaya musait. Sirf IIR baslik var diye bu fuze suustu hedeflerine karsi kullanilir ifadesi dogru degil bence. En basindan beri bu fuze F-35'in ic paylonlari icin tasarlanmisti tabi kuvvetin NSM dikkatini cektiyse ve EGE gibi bir deniz harekat alani dusunuldugunde bu fuzenin suustu hedeflerine karsi kullanilmasi mumkun. Buradaki ifadeden ise sanki bu fuze sanki suustu icin tasarlanmis gibi anlasiliyor. Itirazimiz buna. Bu fuzenin esas nedeniF-35'in ic silah istasyonu. Pazarlarken NSM ye de rakip diye tanitilabilir tabi.
Mesele sadece iir başlık meselesi değil hocam. Som-j, Somda olmayan ve su üzerinde adeta suyu yalayarak gitmesini sağlayan seaskimming özelliğine sahip. Bu özellik Som-j'yi daha da özel ve nitelikli yapıyor. Som-j'nin birim maliyetinin Som A'dan daha pahalı olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tabiki Som-j ile insanda vurursun, arabada, binada ancak bu attığın taşın ürküttüğün kurbağaya değmesi ya da değmemesi meselesi olacaktır...

Burada temel mesele ki hala cevap alamadım su üstü hedeflerine karşı aktif radar güdüm ile iir güdümün avantaj ve dezavantajları nedir sorusu?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 22:51 
Üye

Alıntı:
Mesele sadece iir başlık meselesi değil hocam. Som-j, Somda olmayan ve su üzerinde adeta suyu yalayarak gitmesini sağlayan seaskimming özelliğine sahip. Bu özellik Som-j'yi daha da özel ve nitelikli yapıyor. Som-j'nin birim maliyetinin Som A'dan daha pahalı olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tabiki Som-j ile insanda vurursun, arabada, binada ancak bu attığın taşın ürküttüğün kurbağaya değmesi ya da değmemesi meselesi olacaktır...

Burada temel mesele ki hala cevap alamadım su üstü hedeflerine karşı aktif radar güdüm ile iir güdümün avantaj ve dezavantajları nedir sorusu?..
Hala mı? SOM'da olmayıp da SOM-J de olan da neymiş? Sizce bu füzelerin adı niye seyir füzesi? Sizce SOM deniz yüzeyinin üzerinden kaç metre irtifadan seyreder?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 22:55 
Süvariler

Mümkündür ki aktif radar olayında düşman gemisi daha erken uyanabilir. IIR güdüm hassas bir mevzu ve hedefi hassas seçmesi lazım , sivil temasların da yoğunlukta olduğu bir alanda belki problem olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 00:25 
Uzaklaştırıldı

Mümkündür ki aktif radar olayında düşman gemisi daha erken uyanabilir. IIR güdüm hassas bir mevzu ve hedefi hassas seçmesi lazım , sivil temasların da yoğunlukta olduğu bir alanda belki problem olabilir.
Harpoon füzesi terminal aşamada kendi radarı açarak hedefi doğrular. Terminal aşamaya kadar gemi radarının hedefi aydınlatmasından faydalanır. Kendi aktif radarını son ana kadar açmadığından hedef geminin harpoonu görmesi çok zor olacaktır. Terminal aşamaya kadar belirlenemeyen bir füze kuvvetle muhtemel hedefini vuracaktır.

----

Bütün seyir füzeleri yere çok yakın(seaskimming mesafesinde) uçmaz. Seyir füzesi uçak gibi bir rotayı takip eden füzelere denir.

Dağlık arazide seaskimming özelliği işe yaramaz seaskimming denizin 3-10 m. üzerinden uçmaya yarar. Bizim doğumuz gibi yerlerde seyir füzesinin 30 m.'nin altına inmesi muhtemelen daha çarpması ile sonuçlanır.

Adı seyir füzesi diye seaskimming özelliği olacak diye bir kaide yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 01:44 
Üye

Alıntı:
Harpoon füzesi terminal aşamada kendi radarı açarak hedefi doğrular. Terminal aşamaya kadar gemi radarının hedefi aydınlatmasından faydalanır. Kendi aktif radarını son ana kadar açmadığından hedef geminin harpoonu görmesi çok zor olacaktır. Terminal aşamaya kadar belirlenemeyen bir füze kuvvetle muhtemel hedefini vuracaktır.

----

Bütün seyir füzeleri yere çok yakın(seaskimming mesafesinde) uçmaz. Seyir füzesi uçak gibi bir rotayı takip eden füzelere denir.

Dağlık arazide seaskimming özelliği işe yaramaz seaskimming denizin 3-10 m. üzerinden uçmaya yarar. Bizim doğumuz gibi yerlerde seyir füzesinin 30 m.'nin altına inmesi muhtemelen daha çarpması ile sonuçlanır.

Adı seyir füzesi diye seaskimming özelliği olacak diye bir kaide yok.
Haa anladım. Diyorsunuz ki SOM-J'ye bu özelliği koyan SAGE ve Roketsan'ın aklına aynı özelliği SOM'a koymak gelmemiş?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 01:49 
Uzaklaştırıldı

Otomobile helikopter pali takmaya ne kadar ihtiyaç varsa yer hedeflerine karşı üretilen füzeye de seaskimming özelliği koymaya da o kadar ihtiyaç var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 01:57 
Üye

Otomobile helikopter pali takmaya ne kadar ihtiyaç varsa yer hedeflerine karşı üretilen füzeye de seaskimming özelliği koymaya da o kadar ihtiyaç var...
Niye?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 08:21 
Süvariler

SOM-J'de Sea Skimming özelliği olduğu bir yerde yazıyor mu ? Evet, seyir füzeleri ile Sea Skimming özelliğinin bir bağı yok. Arazi üzeri olamaz tabi. SOM'un eski atış videolarını izlerseniz deniz üzeri hedef bölgeye normal dalış yaptığını görüyoruz (SOM için söylüyorum). Kendiniz söylemişsiniz Harpoon'daki aktif radarın terminal safhası öncesi hedefin atış kontrol radarı ile aydınlatıldığını , e iyi ya düşman o sektörden hücum belkeyecek ve en kötü ihtimal CIWS ile angaje olacak , ondan ötürü bir fırkateyn/ destroyer başına TOT aynı olacak şekilde 3 Harpoon atılmalı ya. Terminal safhaya kadar kendini hissettirmese bile rahat vurulur. Eninde sonunda uçan bir nesne ve artık sizin 3 boyutlu arama radarınız o koca nesneyi terminal safha öncesi bile tespit edebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 11:43 
Süvariler

Birinde engebeli arazi uzerinde ucuyorsunuz digerinde deniz. Bu kadar kolay olsa LANTIRN podlu bir ucak oto pilotta yerden 3 metre irtifada ucardi. Ne de olsa en basitinden Radyo Altimetresi , INS'i, FMS'i, GPS'i ... var da var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 12:29 
Üye

Ancak bu seyir füzesinin bir diğer adı da akıllı füze değil mi? Eğer platform deniz üzerine gelirse, 3 mt. irtifaya iner. sarp rotaya girdiğinde zaten öncesinde hafızasında yüklü olan rotanın ortalama en risksiz irtifayı belirleyip ona göre rotasını değiştirir...

Kısaca coğrafyaya göre her yerde uçuşunu değiştirir diye tahmin ediyorum.
Durum aynen budur. Deniz yüzeyini yalayarak uçar, tercom ile kara ile buluşacağı süreyi hesaplayarak, karaya ulaşınca biraz daha yükselir.Ama hep 30 mt. civarında seyreder.Sürpriz bir saldırı için radara yakalanmamak amacı ile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 12:37 
Süvariler

Alıntı:
Ancak bu seyir füzesinin bir diğer adı da akıllı füze değil mi? Eğer platform deniz üzerine gelirse, 3 mt. irtifaya iner. sarp rotaya girdiğinde zaten öncesinde hafızasında yüklü olan rotanın ortalama en risksiz irtifayı belirleyip ona göre rotasını değiştirir...

Durum aynen budur. Deniz yüzeyini yalayarak uçar, tercom ile kara ile buluşacağı süreyi hesaplayarak, karaya ulaşınca biraz daha yükselir.Ama hep 30 mt. civarında seyreder.Sürpriz bir saldırı için radara yakalanmamak amacı ile.
Kara uzeri yerden 50 feet makul bir rakam ancak deniz uzeri gibi sea skimming sayilmaz. Ne de olsa biri 0 feet deniz seviyesi duz alan. Bunu soylemek istedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 13:08 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Kara uzeri yerden 50 feet makul bir rakam ancak deniz uzeri gibi sea skimming sayilmaz. Ne de olsa biri 0 feet deniz seviyesi duz alan. Bunu soylemek istedim.
Yanlış anlaşılmış. Deniz yüzeyi yalatarak, karada 30 mt.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 15:48 
Süvariler

SOM-J nin yapılış amacı F-35 iç istasyonuna sığabilen hacimde bir füze üretilmesi , ek olarak deniz hedeflerine göre optimize edilmiş bir füze değil mi? Sea Skimming özelliği deniz üstü hedefler için normal Som a da kazandırılabilir. Ancak F-35 den hedefe atmak için hacim değişikliği lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 14:44 
Üye

Bir önceki iletimde ben de aslında tam olarak şunu kastettim

Diyelim ki uçaktan akıllı füzemiz, denizin üstünde olduğu için 3 mt irtifaya iniyor. Ancak arada kara ve dağlık arazi var, e füze zaten buraya geleceğini biliyor ve yaklaşırken irtifasını güncelliyor kara bitince yine deniz üzerinde 3 mt irtifaya iniyor.

Mühendis değilim ama aynı füzenin uçtuğu rotaya göre farklı uçuşlar yapması ve irtifasını güncellemesi gayet doğal geliyor. Bundan kaç sene önce Arizona çölünü kendi sanal zekası ile geçmişti bir arazi aracı.
Olay aynen böyle. Arkadaşların yanlış anladığı şey, SOM-J'nin, F-35'e uyarlanabilmesi için bazı tavizler verilmiş olması. SOM, SOM-J'den daha yetenekli diye düşünmek doğru olacaktır. Menzil ve patlayıcı başlık kapasitesi vs. anlamında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015, 00:23 
Uzaklaştırıldı

Yahu karada 3 m. yükseklikte nasıl uçacak?.. Çölde bile uçşa kum tepeleri var irili ufaklı. 3 m. yükseklik demek ağaçlara bile çarpabilir demek..

Ne kısır bir tartışmadır bu bitmedi bir türlü 3 m. den oyuncak helikopter bile uçuramazsın insana çarpar arabaya çarpar direğe çarpar. Saatte 800 km+ hızla giden bir hava aracından bahsediyoruz...

Denizde ise böyle engeller yok.. Tamamen düz otoban gibi bas gaza git...

Tercom ultra hassas bir sistem de değil koca dağları nehirler vadileri görür 4-5 m. yükseliğindeki engelleri algılayamaz. Seyir füzeleri 30 m. nin altında seyir yap(a)mazlar. Bunun nedeni salt yeteneksiz olmaları değil karada bin bir türlü engel var. Doğal engeller de var yapaylar da...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015, 00:39 
Akıncılar

....
...
Dalgalar???

Adamlar boşuna mı "sea state" skalasını geliştirmişler. Deniz yüzeyi düz değildir, ki sürekli değişken olması da muhtemelen alçak uçuşta yapacağınız yükseklik ölçümlerinde önemli bir "gürültü" kayağı olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015, 00:46 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
....
...
Dalgalar???

Adamlar boşuna mı "sea state" skalasını geliştirmişler. Deniz yüzeyi düz değildir, ki sürekli değişken olması da muhtemelen alçak uçuşta yapacağınız yükseklik ölçümlerinde önemli bir "gürültü" kayağı olacaktır.
Dalgalar tabi ki denize özgü engeller ancak Tercom örneği için kullandım "denizde böyle engeller yok" ifadesini dalga yüksekliği Tercomu etkilemez ve Tercomda deniz üzerinde ikincil üçüncül güdümleme teknikleriyle desteklenmezse iş görmez.

Bu arada 3 m.'den yüksek dalgalı denizde asmlerin etkinliğini bende merak ediyorum.. Dalgadan kaçınayım derken kabak gibi radarda erkenden görülme riski de olsa gerek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015, 01:49 
Üye

Yahu karada 3 m. yükseklikte nasıl uçacak?.. Çölde bile uçşa kum tepeleri var irili ufaklı. 3 m. yükseklik demek ağaçlara bile çarpabilir demek..

Ne kısır bir tartışmadır bu bitmedi bir türlü 3 m. den oyuncak helikopter bile uçuramazsın insana çarpar arabaya çarpar direğe çarpar. Saatte 800 km+ hızla giden bir hava aracından bahsediyoruz...

Tercom ultra hassas bir sistem de değil koca dağları nehirler vadileri görür 4-5 m. yükseliğindeki engelleri algılayamaz. Seyir füzeleri 30 m. nin altında seyir yap(a)mazlar. Bunun nedeni salt yeteneksiz olmaları değil karada bin bir türlü engel var. Doğal engeller de var yapaylar da...
Hala anlayamadınız? Üçüncü ve son kez söyleyeyim. SOM deniz üzerindeyken 3 mt. den, karaya ulaşınca 30 mt. den seyreder. Bunu anlamanın nesi bu kadar zor olabilir ki? Osman Hamdi bey "Kaplumbağa terbiyecisi" tablosunu çizerken haklıymış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015, 08:21 
Uzaklaştırıldı

İşkembe-i kübrayı bir kenara bırakırsak; Somun klasik versiyonlarında deniz üstünde alçak uçuş yapmasına yardım eden hassas radar altimetre yok, tatbikatta deniz hedefine 90 dereceye yakın bir açıyla atıldığı deneme atışında durum anlatılmıştı...

Bu parça pahalı bir parça ve klasik Somda kullanılması için bir neden de yok...

------------

Modern asmlerde radar altimetre, seaskimming yapılabilmesi için elzem bir parça. Harpoon, Exocet vs.. Asm füzelerinde bulunuyor bu parça. "A radar altimeter gives the missile sea-skimming capability" ifadesi de ne işe yaradığını anlatıyor...

Somun teknik özellikleri aşağıda yabancı dili olan arkadaşlar faydalanabilir.

http://www.sage.tubitak.gov.tr/en/urunl ... issile-som

Radar altimetre çalışma prensipleri,

http://www.hamit.bilkent.edu.tr/havaveuzayradar.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2015, 21:35 
Akıncılar

Egenin yoğun tuzlu - rurubetli ve bol clutterli denizi üzerinde radarı arayıcı başlık ya da altimetre olarak kullanmak kolay olmasa gerek

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 15:11 
Akıncılar

Alıntı:
DzKK envanterine 2016 yılında girecek Aselsan ürünü RF arayıcı başlığa sahip Atmaca gemisavar ve kıyı taaruz füzesi prototipleri ile icra edilen ilk atış testlerinde istenilen başarının elde edilemediği ancak tespit edilen sorunların giderilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği belirtiliyor. Diğer yandan füzede kullanılan TR40 Turbojet motoru üzerinde bir retrofit çalışması yapılmış olup uygun görülmesi durumunda anlaşma altında teslimatı yapılacak bakiye motorların yeni konfigürasyonda teslim edilmesi planlanmıştır. 2015 ylının son çeyreğinde Atmaca Füzelerinin düşük yoğunluklu seri üretimine başlanılması ve ilk parti füzenin 2016 yılı sonuna kadar teslim edilmesi öngörülmüştür.
S&H sayı 167

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2015, 15:59 
Üye

Bu arada 3 m.'den yüksek dalgalı denizde asmlerin etkinliğini bende merak ediyorum.. Dalgadan kaçınayım derken kabak gibi radarda erkenden görülme riski de olsa gerek...
3 metrelik dalgalı bir denizde senin füzen 5 mt den kaysın. Deniz dalgasının oluşturacağı radardaki görüntü kirliliği ve denizin üzerinde oluşacak atomize olmuş tuzlu su, radarın yaydığı sinyali büyük oranda soğurur.

Zamanında ingilizler gemilerini radar sinyallerinden korumak için suyu geminin çevresine püskürterek gizlemeyi denemişlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 00:46 
Akıncılar

"İlk atış testleri" diyor. Güdümlü füzelerde ilk atış testleri genelde balistik uçuş şeklinde olur, yani güdüm kontrol sistemi devrede olmadan füze sadece düz uçuş yapar. Test bu şekilde yapıldıysa ve bir sorun tespit edildiyse ya gövde - aerodinamik performans ile alakalıdır ya da motor performansı ile alakalıdır. Nitekim ikinci cümle, sorunun kaynağı hakkında ipucu içeriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 01:18 
Süvariler

2015 in son çeyreğinde teslim edilebileceğinden bahsetmesi bile bu füzenin bir anlamda bittiğinin işaretidir.
Ben bu ketumluğa da anlam veremiyorum. Bir karecik resim olmaz mı füze neredeyse envantere girecek artık. Hava savunma füzeleri de proje ama birazcık olsun bizi tatmin ediyor sunulan resimler video lar bilgiler. Atmaca ile alakalı şu bilgilere bakın motora yapılan özel müdahaleler den tutunda aile içinde kalması gereken başarısızlıklara kadar bilgi verilmiş ama basit bir foto yok. Çok gizli proje ise başarısız filan deme TR40 motoru hakkında garip bilgilerde verme madem. Nasıl gizlilik nasıl ketum anlamadım asıl saklanacak şeyleri açıklamışlar ama her projede normal olan bir kare foto yok. Kore de benzer proje yaptı bakın youtube da projenin her aşaması yayınlanmış. Bir karecik foto olmaz mı yahu kaç sene geçti gizliliği de kalmadı. Gizlenecek projede değil altı üstü harpoon gibi bir füze. Ver iki kare foto yada video düşmanlar çatlasın nedir yani kıtalar arası stratejik füze mi yapıyorsunuz.
Aslında Atmaca ve Akya'da var bu olay tamamen Katılıyorum size.
Acaba şu Örtülü ambargo olayından dolayı mıdır ?
Birde başka bir forumda Atmaca ile ilgili bu sorunların ilk aşama olduğu Cumhurbaşkanı'nın Rehis açılışında başlıklarının sergilendiği falan Yazılmış.
Tahminimce seri üretime girmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 10:42 
Akıncılar

Gizli olmadığını kim söylüyor yahu? Projenin sahibi kuvvet, ne isterse söyler..
Proje gizlidir, hizmete özeldir, onunla ilgili her data da öyledir.. Bir miktar "zararsız" şey kontrollü olarak açıklanır, ya da açıklanmaz..

Atmaca'nın çok fazla benzeri yok.. Bizim için önemli bir kabiliyet. Biz sis perdesi arkasında kalması fena bir fikir değil..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 21:54 
Akıncılar

30 agustos hediyesi olsun. 03:32de Atmaca fuzesi Kılıç sınıfından atılıyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 23:59 
Akıncılar

https://youtu.be/18E5oALbx5Q

30 agustos hediyesi olsun. 03:32de Atmaca fuzesi Kılıç sınıfından atılıyor

Ben onu Harpoon sanmıştım. Birde 03:13 'de galiba yerli AA füzesinden canlı ve sonrasında bilgisayar ortamında bir görüntüsü çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 00:17 
Akıncılar

Ben onu Harpoon sanmıştım. Birde 03:13 'de galiba yerli AA füzesinden canlı ve sonrasında bilgisayar ortamında bir görüntüsü çıkıyor.
Hocam Cirit füzesi o ,,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 00:27 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam Cirit füzesi o ,,

Saygılar.

Videoyu 3-4 kere daha izledim hala cirit olduğunu çözemedim. :D Bu aralar bilgisayar başında mecburen çok kalıyorum, gözler resmen bitti. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 12:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Ekleyelim hemen: http://prntscr.com/8aj4m2

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 17:03 
Uzaklaştırıldı

Booster roketinin kendisine özel kanatçıkları mı var? Harpoon'da tomahawk'da böyle değildi sanki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 17:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Ben videodaki füzenin Atmaca olduğuna hala emin olamadım.. Harpoon'a çok benziyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 18:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ben de Harpoon'a benzettim. Kanatları çok benziyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 01:40 
Üye

Atmaca olmasa niye o görüntüyü koysunlar ki.

Güney Kore üretimi SSM-700K Anti-Gemi füzesi.
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 03:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

3 senelik üyeliğe rağmen 1. iletsini akıncı sıfatıyla yazmış bir yazar sanırım doğru bir kaynaktır. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 09:59 
Akıncılar

3 senelik üyeliğe rağmen 1. iletsini akıncı sıfatıyla yazmış bir yazar sanırım doğru bir kaynaktır. :roll:
Önceki 6 seneyi nereye koyalım peki ?

Atış sanırım Atmaca değil Harpoon yada Atmaca Harpoon'a çok benziyor !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 10:10 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Önceki 6 seneyi nereye koyalım peki ?

Atış sanırım Atmaca değil Harpoon yada Atmaca Harpoon'a çok benziyor !

Saygılar.
+1
Aynı kişi olup olmadığından emin olmadığım için yazmadım, kendisini tanıyan tanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 10:15 
Akıncılar

Atmaca olmasa niye o görüntüyü koysunlar ki.
Eğer Atmaca'nın görüntüsünü koymana izin yoksa.. Belki ikame böyle bir şey yapabilirsin.. Kim bilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 10:27 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 00:36 
Süvariler

Atmaca olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2015, 00:38 
Süvariler

Kafa çok sivri , topçu roketine benziyor form olarak. Gövde o kadar çıkmış kanatçık filan da gözükmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 13:27 
Üye

Atmaca füzesini envartere girdikten sonra , Çanakkale ve İstanbul Boğazı gibi önemli yerlerde ve bunlara ek olarak ,kritik kıyı bölgelerimizde mobil olarak karadan -denize şeklinde kullanabilirmiyiz ? Mesela Çanakkale ve İstanbul boğazına aşağıdaki fotoğrafta gözüktüğü gibi , bir kaç adet mobil kamyon üzerinde Atmaca Füze sisteminden konuşlandırsak .buna benzer bir savunma yaklaşımı dünyada veyahut ülkemizde varmıdır acaba ? Zaten denizden korunuyor biliyorum ama herhangi bir kriz durumunda yardımcı olmazmı ? yoksa çok uçuk bir fikirmi ?

Resim

En son SÜVARİ tarafından 05 Oca 2016, 14:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 14:05 
Akıncılar

Füzeleri anladık da Smart-S niye gerekli?
Harpoon'a yaklaşık bir kerteriz bilgisi yeterli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 14:45 
Üye

Füzeleri anladık da Smart-S niye gerekli?
Harpoon'a yaklaşık bir kerteriz bilgisi yeterli.
Bilgisizliğime verin hocam düzelttim :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 17:35 
Yeni Üye

Atmaca hiç kuşkusuz karadan da kullanılacaktır. Benzer su üstü füzeleri yapan her ülke karadan ve ayrıca havadan da kullanım şekillerini geliştiriyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 250 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: