TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 11:58

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 335 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 57 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 01:28 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Yok aslında bazı şeyleri tahmin ediyoruz. Mesela, gelenekci taraflarını biliyoruz, Harpoon kullandığını biliyoruz, Atmaca ile karşısına çıkacağı silahın harpoon-exocet olacağını biliyoruz. Bundan düşük yetenek-menzili kabul etmeyeceğini/edemeyeceğine de biliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 02:02 
Akıncılar

Bizimde kullandığımız denediğimiz RAM ve ESSM ,
Yakında ise RAM Blok-2 ve ESSM Blok-2 ,
günümüz batı paktının ASM panzehirleri , ATMACA 'nın hedefide bunlardır muhakkak !

İlaveten tekrardan SOM - N nedir ? ( naval ? )

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 12:09 
Ya uydurmalara karşı üşenmeyelim bir kez daha yazalım (son):

SOM-A/B1/B2 havadan kara hedeflerine (sabit hedefler) karşı kullanılan orta menzilli füze (B1/2 Kement ile hareketli hedeflere karşı da kullanılacabilecek)
SOM-J F35 iç-kapaklı/dış pilonlarda havadan deniz hedeflerine (Kement ile hareketli hedefler dahil) karşı kullanılacak dalga üstü uçuş yetenekli orta menzilli füze
SOM-ER havadan kara hedeflerine (sabit ve hareketli hedefler) karşı kullanılacak arttırılmış menzilli orta+ menzilli füze
Gezgin 1) Denizaltından standart tüplerden, 2) Gemilerden (TF2020?) muhtemelen standart kanisterlerden ve 3) Karadan mobil lançerlerden atılacak uzun menzilli taktik seyir füzesi
Atmaca 1) Denizaltından standart tüplerden, 2) Gemilerden (TF2020?, TF100?, eski sınıflar?, YNHB?) muhtemelen standart kanisterlerden ve 3) (Muhtemelen) Havadan atılacak orta menzilli suüstü hefelere saldırı füzesi

Orta yol güdümde GPS/INS, Atmaca hariç arazi güncellemeli, ATA kabiliyetli ve terminalde IIR (SOM-A hariç tüm SOM'lar ve Gezgin) ve/veya aktif radar (Atmaca) güdümlü; SOM-A ve Atmaca hariç tamamı Kement uygulamalı

Yani
SOM-N diye bir çalışma yoktur
Olması için Gezgin füzesinin deniz uygulamalarının iptal edilip yerine SCALP-N gibi SOM-N uygulamasına geçmek gerekir ki bu yönde bir duyum veya bilgi de an itibarı ile yoktur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 12:57 
Genel Yetkili

"S.O.M." means what?

"Gezgin" is what ?

Resmi olarak "o" var "bu" var, "o"nun o'lusu var bu'lusu demiyoruz ki burada. Böyle bir imkan var, şöyle bir yol var, acaba o niye öyle filan diyoruz.

Kuvvet, ben Atmaca yapıyorum , bana ne diyebilir. Öte yandan elde de SOM denen bir mühimmat zaten var, atmaca penguenden hallice olsaydı , çok mu zordu SOM'un kıçına bustır takmak diyordum. Mesela en başta beraber hareket etselerdi de SOM'un "N" si ile orta menzil çalışsalardı da, atmaca multi platform genel maksat füzemiz olaydı diyordum.

Ne oldu ne bitti farkındayım da, halamın bıyıklarının derdindeyim.

Bu arada , sabah 6:15 çalışması yapmak için gecenin köründe kalkan gençler, Kuvvet istemese de yaparlar o "N"yi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 13:07 
@dum

Aynı konuyu daha önce kuvvetlice vurgulamıştım.
SOM-ER ile Gezgin'in "overlap" ettiğini düşünmekteyim. SOM-ER üzerinden kara konuşlu ve deniz konuşlu ürünlere pek rahat gidilebilirdi. Bu konuda DGÜ arkadaşların da destekleyen veya karşı oldukları görüşler mevcut. Fransa-İtalya bu yolda SCALP serisinden devşirmeye ve ortak payda yaratmaya gayret ediyor. Sıkıntı şu ki SCALP ebad ve özellik açısından neredeyse 2xSOM ve bir çok göreve rahatlıkla adapte edilebiliyor. SOM-ER eğer daha iri ve daha kapasiteli olursa bu yola gidilebilir.

SOM-J veya SOM'dan Atmaca yaratmak üzerine ise çekincelerim var. Bence Atmaca yarı bir kulvar ve olmalı da.

Sonuçta biz ne dersek diyelim elde SOM, Atmaca ve Gezgin aileleri var ve bunların alt branşmanları birbirlerinin alanına batıp çıkmaya devam edecekler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 13:37 
Akıncılar

- Önce Gezgin vardı ve bir "yapılabilirlik" olarak kalmıştı..
- SOM bir Hava Kuvvetleri projesiydi.. Proje ve ürün sahibi kuvvet.. Dolayısı ile kendine göre bir füze istedi.. Beklediğinin çok üzerini aldı, sevdi, benimsedi.. HGK gibi çar-çur etmedi..
- SOM zaten Gezgin'i "yoklayan" ekip ve enstitüce yapıldı.. Neyin yapılıp yapılamayacağı.. "Hedef"in ne olabileceği, yaşam döngüsünün ne gerektireceği az çok belliydi.. O "bilgi" üzerinde SOM zaten sürgün verdi, uzadı gitti..
- Atmaca ise Deniz Kuvvetleri'nin projesiydi.. Fikri mülkiyeti ve çalışma kuvvete ait.
- Atmaca'da zaten SOM'dan gelen "bilgi" dememeli mi, denmeli mi bilmiyorum ama "cesaret" zaten kullanıldı.. Arayıcısı bilmemnesi zaten farklı Atmaca'nın.. Kinematik parametreleri de farklı..
- Atmaca ile SOM arasındaki herhalde en büyük ayrıştırıcı, Atmaca'nın çok yaman bir uçucu olacak olması.. SOM bir miktar daha menzil odaklı, süzülmeci bir füze diyebiliriz..
- Şimdi ara dere tecrübe edinilip, menzil gereksinimi de artınca, Gezgin tekrar raftan indi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 17:57 
Süvariler

Aslında;
- Önce Gezgin vardı ve bir "yapılabilirlik" olarak kalmıştı..
- SOM bir Hava Kuvvetleri projesiydi.. Proje ve ürün sahibi kuvvet.. Dolayısı ile kendine göre bir füze istedi.. Beklediğinin çok üzerini aldı, sevdi, benimsedi.. HGK gibi çar-çur etmedi..
- SOM zaten Gezgin'i "yoklayan" ekip ve enstitüce yapıldı.. Neyin yapılıp yapılamayacağı.. "Hedef"in ne olabileceği, yaşam döngüsünün ne gerektireceği az çok belliydi.. O "bilgi" üzerinde SOM zaten sürgün verdi, uzadı gitti..
- Atmaca ise Deniz Kuvvetleri'nin projesiydi.. Fikri mülkiyeti ve çalışma kuvvete ait.
- Atmaca'da zaten SOM'dan gelen "bilgi" dememeli mi, denmeli mi bilmiyorum ama "cesaret" zaten kullanıldı.. Arayıcısı bilmemnesi zaten farklı Atmaca'nın.. Kinematik parametreleri de farklı..
- Atmaca ile SOM arasındaki herhalde en büyük ayrıştırıcı, Atmaca'nın çok yaman bir uçucu olacak olması.. SOM bir miktar daha menzil odaklı, süzülmeci bir füze diyebiliriz..
- Şimdi ara dere tecrübe edinilip, menzil gereksinimi de artınca, Gezgin tekrar raftan indi..
Üstadım Atmaca' nın uçuş parametleri hakkında ne söyleyebiliriz !
Muhtemelen Turbojet motoru ile hızı belli bir füze. Özetle daha fazla "G" çeken ve daha keskin manevra yeteğini olan bir füzeden bahsedebiliriz sanırım. Bunlara ek olarak ne bekleyebiliriz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 18:11 
Atmaca ve SOM-J'nin kinetik ve dizayn parametreleri farklı;
Ama ikisi de benzer menzil ve görev tanımları itibarı ile orta menzil erişimli "sea-skimming" özellikli anti-gemi füzesi
ise
burada bir gariplik olsa gerek
gariplik yok ise farklı teknik özellikteki iki ayrı füze nasıl aynı görev amaçlı kullanılabiliyor?

Oysa ABD gemilere karşı senelerdir havadan denizden denizaltından (hatta bazı müttefikleri ilaveten kara konuşlu lançerlerden) ısrarla aynı füzeyi fırlatıyor: Harpoon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 18:46 
Akıncılar

Bir gariplik yok aslında.. Kronolojiyi hesaba katmayınca böyle garip duruyor.. SOM-J yine hava kuvvetlerinin SOM'u bir şekilde JSF projesine dahil edebilmek için takip ettiği bir proje.. Bir ürün..

Atmaca ile kardeş kardeş uçsunlar diye değil.. Bunu Harpoon benzetimi şeklinde götürseydik, Atmaca hiç olmaz.. Hava kuvvetleri için geliştirilen SOM bir süre sonra gemiden falan da atılmaya başlanırdı.. Ama denizcinin kendi projesi var bizde..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 18:50 
Akıncılar

Üstadım Atmaca' nın uçuş parametleri hakkında ne söyleyebiliriz !
Muhtemelen Turbojet motoru ile hızı belli bir füze. Özetle daha fazla "G" çeken ve daha keskin manevra yeteğini olan bir füzeden bahsedebiliriz sanırım. Bunlara ek olarak ne bekleyebiliriz ?
Sadece tahmin yürütebiliriz.. Kocaman kanatları var.. Belli ki uçak gibi uçuyor.. :roll:

Harpoon falan çok kötü uçuculardır.. Zaten okyanus sistemleri bunlar.. Çok da eskiler artık..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 18:56 
Süvariler

Peki som'un stealth yapısı bir fark yaratmaz mı, engellenebilirlik açısından?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 19:16 
Akıncılar

Asıl mesele bu füzelerin kendi radar arayıcıları.. Gemi ESM'leri bunları yakalıyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 22:05 
Akıncılar

Harpoon da karşıdan yemek tabağı kadar..
Asıl mesele bu füzelerin kendi radar arayıcıları.. Gemi ESM'leri bunları yakalıyor..
Atmaca farkını burada koyabilir ,
işkembeden sallıyorum ama tarayıcısı düşük önlenebilirlik ihtimaline sahip bir şey olabilir ,
belki kendi içinde bir ESM bulunur ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2014, 22:26 
Akıncılar

Konunun derini ve içi hakkında bilgi sahibi değilim. Fakat sıkı bir izleyicisiyim. Atmaca, Som, Özgür... "Yiğidi öldür, hakkını yeme." demiş talarımız. Türkiye'de ender de olsa, doğru şeyler, doğru şekilde yapılıyor. Gururla izlemeye devam ediyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2014, 13:05 
Süvariler

Ben Som-J ve Atmaca'yı aynı nitelikte bir füze hatta ASM olarak görmüyorum. SOM-J'nin ASM nitelikli olduğunada fazla takılmamak gerek kapsam farkı var. Birbirine karşı üstünlükleride cabasıdır. En basitinden güdüm nitelikleri ve dizaynları farklı bir yanda çok hırçın bir füzeden bahsediyoruz bir yanda çok daha sofistike sistematik özellikte bir füze.
Atmaca görece daha basit tarzda ama kinematik değerleri yüksek heleki o kanatlardan ne kadar hırçınlaşabilecegini kestirebiliyoruz. Fakat Som-j o kanat yapısı Atmaca kıyasla daha sakin kılıyor ama sistematik yapısı onu çok daha kapsamlı yapmakta tehdit yelpazesi geniş. Ha birde bir gemiyi vurmak yetenek ise geminin neresini vursam diyebilmek çok ciddi bir yetenekdir. Yani temelde iki füzede ASM gemi vurucak saçma demek çok fazla basite kaçmak gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2014, 03:09 
Akıncılar

Hocam SOM-NAVAL nedir yada ne değildir ,
eğer "birşey" ise Gezgin klasmanında SOM'un su üstü versiyonu olduğu algısı tamamen yanlış olabilir mi ?
Daha evvel uzun menzilli olduğunuda ekleyerek milli BVR 'nin denemelerini yaptığımızı yazmıştınız ,
Kıyaslandığında ATMACA dahi kısa menzilli sayılabilecek ise biz afrikada ne attık !

İlaveten coca-cola Türkiyeye getirmiş ama çok kısılı halen https://merakettim.coca-colaturkiye.com ... cegi-25034

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2014, 19:54 
Akıncılar

http://en.wikipedia.org/wiki/Denel_Overberg_Test_Range

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2014, 22:05 
Akıncılar

Alıntı:
Daha evvel uzun menzilli olduğunuda ekleyerek milli BVR 'nin denemelerini yaptığımızı yazmıştınız
Ben asla böyle bir şey yazmadım......
Hocam sanırım unuttunuz . :roll:

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 10:55 
Süvariler

Düşmanın radar decoy veya IR decoyuna karşı bir şey planlanıyor mu merak ediyorum?
Genelde böyle ortamlar için bir kaç çeşit arayıcı başlık (RF,IR,UV) konuluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 17:37 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 17:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
Bütün gözler O kişide içlerinden bir tek Binali Yıldırım çekinerek ürünlere bakabiliyor.
Gördüğümüz sarı radar Atmacanın tarayıcı başlığı mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 17:55 
Akıncılar

Gördüğümüz sarı radar Atmacanın tarayıcı başlığı mı acaba?
Evet radar için Atmacaya ait olduğu tahmin ediliyor.

Edit

En son kabardey tarafından 17 Mar 2015, 18:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 18:18 
Akıncılar

Orada milli BVR'nin radarıda vardı galiba ,
Duvarda hava-hava füzesi radarı gibi birşeyler yazmakta ,
o Duvarın komple karşıdan çekilmiş bir fotosu olaymış keşke :mrgreen:

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 18:55 
Uzaklaştırıldı

Atmaca'nın radarı...

Müthiş haber ... Hadi gözümüz aydın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 19:13 
Süvariler

Bir suru baslik var onlerinde de radar komponenti gibi bir seyler. Seri uretim gibi olmus. Bunlar yakinda atilir herhalde testler icin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 19:17 
Süvariler

Seri uretim degil tabi ki onlar test amacli hazirlanmis olan prototipler bence ? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 19:21 
Süvariler

Alıntı:
Bir suru baslik var onlerinde de radar komponenti gibi bir seyler. Seri uretim gibi olmus. Bunlar yakinda atilir herhalde testler icin.
Haaa, diyorsunuz ki test yapmadan bu kadar çok füze üretilir? :D
Haaa, diyorsunuz ki testler coktaan bitti, bunlar seri üretim ürün :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 20:02 
Süvariler

BVR de ayni yerde mi yoksa su an hayal mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 21:29 
Akıncılar

Test değil seri üretimde değilse acaba seri üretim öncesi ön üretimler olabilir mi LRIP benzeri ?
Fotodaki hemen önümüzdeki başlık Atmaca'nın değilde BVR'nin olabilir mi ?

Saygılar.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Atmaca Gemisavar Füzesi
MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 21:42 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

O başlıkların aynısı arka bölümde de var. Ayrıca ön bölümdeki başlıkların hemen önünde arayıcı başlık dikey değilde yatay konumlandırılmış. İkinci bakışta anlayabildim.

Duvardaki yazıya bakınca "anti gemi füzesi arayıcı başlığı" yazısı görülüyor.

Edit: Orada bir yazı daha seçiliyordu, sanırım 2016 Hava-Hava füzesi. Gerisini anlayamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 21:59 
Akıncılar

Hava-Hava füzesi 2016 , Hava-Hava füzesi arayıcı başlık radarı altında sağında 2018 yazıyor ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 22:03 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2015, 01:00 
Akıncılar

Alıntı:
Bu radar aselsan üretimi mi?
evet?

Dip not Anti-Gemi Füzesi yaızısını net okuyabiliyorum duvarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2015, 15:31 
Uzaklaştırıldı

Hava-Hava füzesi 2016 , Hava-Hava füzesi arayıcı başlık radarı altında sağında 2018 yazıyor ,

Saygılar.
Çavuşum fazla zorlama harzemsah üstaddan şimdilik birşey çıkmaz ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2015, 21:38 
Süvariler

Alıntı:

Saygılar.

Demek ki tek bir hava hava fuzesi yok 8-) 2011 100. Yil kutlamalarinda bir yetkiliden bir kisa menzilli aim9 benzeri bir de orta-uzun menzilli aim 120 sinifinda fuze gelistirilmekte oldugunu duymustum.
Tabi ilk anda inanasim gelmedi o yilda ve meteor mu aliyoruz? O projeye mi katildik diye tekrar sorunca ufak bir firca da yemistim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2015, 21:35 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:

Saygılar.

Demek ki tek bir hava hava fuzesi yok 8-) 2011 100. Yil kutlamalarinda bir yetkiliden bir kisa menzilli aim9 benzeri bir de orta-uzun menzilli aim 120 sinifinda fuze gelistirilmekte oldugunu duymustum.
Tabi ilk anda inanasim gelmedi o yilda ve meteor mu aliyoruz? O projeye mi katildik diye tekrar sorunca ufak bir firca da yemistim.
:D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2015, 10:13 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Saygılar.

Demek ki tek bir hava hava fuzesi yok 8-) 2011 100. Yil kutlamalarinda bir yetkiliden hem kisa menzilli aim9 benzeri, hem de orta-uzun menzilli aim 120 sinifinda fuze gelistirilmekte oldugunu duymustum.
Tabi ilk anda inanasim gelmedi o yillarda... Meteor mu aliyoruz? O projeye mi katildik? diye tekrar sorunca ufak bir firca da yemistim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015, 08:27 
Üye

Harpoon benzeri, denizaltı ve gemilerden atılacak olan Atmaca milli gemisavar füze sistemiyle ilk test atışları yapıldı. Atmaca füze sistemi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ne zaman teslim edilecek?

http://kokpit.aero/atmaca-fuzesi-test-atisi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015, 15:08 
Süvariler

Harpoon benzeri, denizaltı ve gemilerden atılacak olan Atmaca milli gemisavar füze sistemiyle ilk test atışları yapıldı. Atmaca füze sistemi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ne zaman teslim edilecek?

Sundugunuz kaynagi bir okuyun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015, 21:41 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

O cümleyi soru amaçlı yazmamış sanırım. Haberde geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2015, 00:30 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

O cümleyi soru amaçlı yazmamış sanırım. Haberde geçiyor.
Arkadasin sorusunu okurken ilk önce biraz afarladim. :D

@ tugberk

Haber basliklarin yazi boyutunu biraz farkli gösterin lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 05:46 
Uzaklaştırıldı

Bu atmacayı sanırım jet lerdende atacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 22:46 
Süvariler

Bugün ardi ardina el bombanin pimini cektiniz hocam. Bomba yerine meraktan patlayan biz olduk. Biraz detayle girebilirmisiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 08:45 
Akıncılar

Atmamak içinbir sebep yok..
Ama iyi de SOM-J de var..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 09:53 
Süvariler

Alıntı:
Atmamak içinbir sebep yok..
Ama iyi de SOM-J de var..
Ona bakarsaniz Taurus da var Maverick de var Harm da var havadan atilan Harpoon da var. Yunanistan ,Mirage'larindan Harpoon atabiliyor idi (hepsi degildir ama 1 veya 2 filo olabilir zaten amac bizim gemilerimiz). SOM var ama belki de Atmaca'nin sea skimming ozelligi varsa ve bu SOM'da yoksa ondan dusunuluyor olabilir. Kaldi ki gemi hareketli bir hedef. SOM'un ana hedefi komuta/kontrol/radar ve hava savunma sistemleri degil mi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 11:09 
Uzaklaştırıldı

Som-j'nin ana hedefi su üstü hedefleri. Kıyıdaki askeri tesis,liman vs.. içinde kullanımı mümkün.

Aynı motoru kullanıp , benzer menzillere sahip olsalar da atmacanın temel farkı aktif radar güdümlü olması. Som'da ise ir arayıcı başlık var. Her ikisinin de kendine has avantaj ve dezavantajları var. Birisi hava birisi deniz kuvvetlerinin projesi. Her iki kuvvetinde kendine has isterleri var bu da ir-aktif radar güdüm farkıyla ortaya çıkıyor.

Güdüm farkının avantaj ve dezavantajlarını tartışabiliriz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 13:31 
Süvariler

Ben mi karıştırıyorum SOM-J, F-35 için değil miydi ? Deniz için olduğu bilgisi var mıydı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 13:49 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 13:52 
Uzaklaştırıldı

Ben mi karıştırıyorum SOM-J, F-35 için değil miydi ? Deniz için olduğu bilgisi var mıydı ?
F 35'e göre tasarlandı ancak füzenin ana hedefi su üstü hedefler, Norveç yapımı NSM'ye benzer özellikte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 14:39 
Üye

Som-j'nin ana hedefi su üstü hedefleri. Kıyıdaki askeri tesis,liman vs.. içinde kullanımı mümkün.

Aynı motoru kullanıp , benzer menzillere sahip olsalar da atmacanın temel farkı aktif radar güdümlü olması. Som'da ise ir arayıcı başlık var. Her ikisinin de kendine has avantaj ve dezavantajları var. Birisi hava birisi deniz kuvvetlerinin projesi. Her iki kuvvetinde kendine has isterleri var bu da ir-aktif radar güdüm farkıyla ortaya çıkıyor.

Güdüm farkının avantaj ve dezavantajlarını tartışabiliriz...
Doğru değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 15:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 335 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 57 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: