TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Ağu 2017, 19:02

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 315 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 57 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Atmaca Gemisavar Füzesi
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Uzun zamandır merakla beklenen Atmaca'ya ilişkin ilk görsel bilgi bir başka forumda paylaşıldı. Aşağıdaki fotoğrafta Atmaca ve SOM yan yana görülmekte.

Resim

Kaynak: cabatli_53

Saygılarımla,

En son Sanchez tarafından 17 Mar 2015, 21:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:25 
Akıncılar

Hep Exocet'e benziyor demişlerdi ama fazlada benzemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Teknik özellikler bakımından Exocet'e benzetiliyordu sanırım. Gerçi görüntüsü ilk defa açık kaynakta paylaşıldı. Harpoon'ı daha çok andırıyor bana göre de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:49 
Akıncılar

Bu görselin jenerik bir model olmadığından nasıl emin oluyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:53 
Süvariler

"SOM", SOM'a benziyorsa diğeri de benziyordur diye düşünüyorlar herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 01:53 
Akıncılar

SOM, SOM'a benzemiyor ki, hava alığı nerede?

Ticonderoga vuruyorlar videoda yahu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2014, 02:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu görselin jenerik bir model olmadığından nasıl emin oluyoruz?
Ne yazık ki emin olamıyoruz. O yüzden bilgi kaynağı sahibini de belirterek paylaştım. Bilgi kaynağının daha önceki paylaşımlarındaki yüksek doğruluk oranlarını da göz önüne alınca bana göre gerçek olma ihtimali yüksek. Tabi ki direk proje içerisinde bulunan bir kaynaktan gelecek yalanlama dışında ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2014, 00:32 
Yeni Üye

8.22 atmacada gözukmektedir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 13:13 
Süvariler

Booster li Harpoon. Gercek Harpoon larda booster var mi hatirlamiyorum. Atmaca nin SOM tecrubesiyle beraber Harpoon block II ler gibi kiyidaki sabit hedefleri vurma ozelligi de olacagini tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 13:23 
Süvariler

Booster li Harpoon. Gercek Harpoon larda booster var mi hatirlamiyorum. Atmaca nin SOM tecrubesiyle beraber Harpoon block II ler gibi kiyidaki sabit hedefleri vurma ozelligi de olacagini tahmin ediyorum.
Hiçbir geminin 2000m'lik bir pisti ve Harpoon'un kalkış için kullanacağı iniş takımı olmadığına göre... :D İşin garip tarafı Harpoon'un sabit hedefleri vurma tantanası basit bir GPS güdümünden başka bir şey değil ve dolaylı bir kazanım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 13:47 
Genel Yetkili

Bunun AB ucaklarından ve deku'lardan atılabilmesini isterim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 13:48 
Akıncılar

Siz yine de emin olmamaya devam edin de.. Biri bir gün çıksın da "Bu Atmaca" desin.. Biz onu takip edelim..

Olur o da herhalde yakında..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 13:50 
Süvariler

Alıntı:
Hiçbir geminin 2000m'lik bir pisti ve Harpoon'un kalkış için kullanacağı iniş takımı olmadığına göre... :D İşin garip tarafı Harpoon'un sabit hedefleri vurma tantanası basit bir GPS güdümünden başka bir şey değil ve dolaylı bir kazanım.
Ok ! GPS , so maybe will be better with TERCOM. Just my prediction :) Booster derken belki yanlis ifade oldu menzil kazanimi maksadinda sormustum ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 17:42 
Akıncılar

Bunun AB ucaklarından ve deku'lardan atılabilmesini isterim.
Hocam AB-212 lerimi kast ediyorsunuz ,
"deku" dediğiniz deniz karakol uçakları ise sanırım CN-235 lerden değilde ATR-72 lerden bekleyebiliriz ,
ama ben beklemiyorum :roll:

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014, 18:21 
Genel Yetkili

AB derken Av Bombardıman uçaklarını kast ediyorum.

Bugün f-16'lar yarın tf-x'ler ve f-35'ler....

DEKU derken de ATR-72 'ler .. ( Birileri niyeti bozup b-737'lerden dzkk için heik+deku yaratsa keşke )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2014, 10:57 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2014, 16:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ATMACA füzesi ne zaman envantere girecek?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda ROKETSAN tarafından prototip üretim çalışmalarına devam edilen ATMACA füzesinin özellikleri ortaya çıkmaya başladı.

ATMACA füzesiyle ilgili çalışmalar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı milli gemisavar füze sisteminin geliştirilmesi Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM)'da uzun süren çalışmalarının sonucunda 2009 yılında ROKETSAN ana yükleniciliğinde sözleşmenin imzalanmasının ardından başladı. Projede ROKETSAN firmasının dışında ASELSAN'da görev yapıyor. ATMACA projesi olarak adlandırılan proje belirlenen takvime uygun olarak devam ediyor.

Proje kapsamında geçtiğimiz aylarda ROKETSAN mühendisleri tarafından TCG BÜYÜKADA korvetinde çalışmalar yapıldı. Çalışmalarda TCG BÜYÜKADA gemisinin ana silah sistemi olan HARPOON füzesi'nin yerleştirildiği alanda ölçümler yapıldı. HARPOON lançeri üzerinde incelemelerde bulunuldu. Buna benzer bir çalışma G sınıfı savaş gemisinde de daha önce yapıldı.

HARPOON'A KARŞI ATMACA

Exocet Gemisavar Füzesine benzer kabiliyet de olması planlanan ATMACA füzesinin daha sonra alınan karar sonucunda HARPOON Blok II sistemi özelliklerine sahip olması hatta geliştirilecek sistemler neticesinde daha üstün özelliklerde olması istendi. ATMACA füzesinin menzili 120 mil (190+ km) olması planlanıyor. Füzenin Data-Link özelliği de olacak. Füze deniz hedeflerinin dışında kara hedeflerine karşıda kullanılacak. Gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında füzenin farklı modelleri üzerinde de çalışmalar başladı. Özellikle Deniz Hava Komutanlığı'nın bu yönde yoğun bir talebi var.

http://kokpit.aero/atmaca-fuzesi-ne-zam ... re-girecek

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2014, 18:50 
Uzaklaştırıldı

Önce exoset benzeri düşünüldü sonra harpoon benzerinde karar kılındı diyor
Buradan anlamamız gereken Roketsan ilk etapta füzeyi katı yakıtlı yapmak istedi. Böyle istemesi normal zira roketsan ın kabiliyeti bu yönde
Daha sonra SOM ekibinden mühendislerin Roketsan a geçtiğini duymuştuk. Bu süreçte belliki katı yakıttan jet motorlu harpoon benzeri ve SOM benzeri bir füzeye dönüldüğü anlaşılıyor.
Exoset gibi olsaydı 80 km kadar menzili olacaktı şimdi ise 200 e kadar çıkabilir.
Birilerinin Roketsan a yön vermeleri iyi olmuş yoksa sonuçtan hiç memnun kalmazdık forumda

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2014, 23:35 
Süvariler

Önce exoset benzeri düşünüldü sonra harpoon benzerinde karar kılındı diyor
Buradan anlamamız gereken Roketsan ilk etapta füzeyi katı yakıtlı yapmak istedi. Böyle istemesi normal zira roketsan ın kabiliyeti bu yönde
Daha sonra SOM ekibinden mühendislerin Roketsan a geçtiğini duymuştuk. Bu süreçte belliki katı yakıttan jet motorlu harpoon benzeri ve SOM benzeri bir füzeye dönüldüğü anlaşılıyor.
Exoset gibi olsaydı 80 km kadar menzili olacaktı şimdi ise 200 e kadar çıkabilir.
Birilerinin Roketsan a yön vermeleri iyi olmuş yoksa sonuçtan hiç memnun kalmazdık forumda
Exoset MM40 block III turbojet motorlu ve 180 km menzili vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2014, 23:44 
Uzaklaştırıldı

exoset muadili derken eski modeli gibi katı yakıtlı kastettiler mutlaka
yoksa harpoon la excoset blok 3 arasında zaten ne fark var da exoset değil harpoon gibi olacak desinlerki

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 00:57 
Akıncılar

Biz bu işi aşmışız. Yazıya göre henüz hiç test edilmemiş füzemiz 2016 da, yani iki sene sonra envantere girecekmiş... :D

Kara atışlarının yapılmış olması bile büyük bir başarıdır

(ATMACA füzesinin tam test atışlarına daha geçilmedi. Şuan sistem doğrulama çalışmaları sonucunda kara atışları yapıldı.)
kokpit.aero

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 01:55 
Süvariler

Belki Atmaca'nın katı yakıtlı denemeleri yapılmıştır, sıvı yakıt sistemini uyguladıktan sonra yeni testlere başlarlar, bir bakarsınız iki tip katı/sıvı yakıtlı Blok I ve Blok II diye piyasaya çıkar. Ortada pek ketum bir geliştirme süreci olduğuna göre neden olmasın?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 02:05 
Süvariler

Sistemin testleri zaten yapılmış çok kez. Fakat tam donanımlı testleri hiç yapılmamış belki haberi hazırlayan kokpitci bu detayı kaçırmıştır. Ruslarda boşuna karadenizde hava sahalarımıza yaklaşmıyordur son zamanlarda sanırım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 03:17 
Süvariler

MÜTTEFİKLERİMİZ BİZE SİLAH SATIŞINDA ZORLUK ÇIKARIYOR

Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev yapan birçok deniz üstü ve altı unsurlar ana silah sistemi olarak HARPOON füze sistemini kullanıyor. İhtiyaçlar çerçevesinde başlatılan MİLGEM projesi kapsamında tedarikine karar verilen HARPOON sistemi alımında birçok sorunla karşılaşıldı. Bu durum askeri ve siyasi karar makamlarının tedbir olmasına yol açtı. Füze, Fransa'dan tedarik edilen TR40 motoru ile güçlendirilecek.

Yerli motor çalışması konusunda Kale Havacılık tarafından çalışmalar sürüyor. Kale Havacılığın üzerinde çalıştığı motor mevcut TR40'dan daha üstün olacak. Çalışmalarda, motor üzerinde hassasiyetle duruluyor. Fransa'dan tedarik noktasında zaman zaman sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Ancak bu sorunlar, son dönemde ise gelişen siyasi ve askeri ilişkiler sonrasında tedarik ve ihtiyaç duyulan sistemler konusunda yaşanan sorunlar aşılmaya çalışılıyor..............
Şu klasik müttefiklerimizden silah alımı konusunda sorun yaşanıyor mhabbeti.....
Ama asıl daha üretilmemiş bir motorun daha üstün olacağının bu kadar kesin söylenmesi. Bilmiyorum bana bunlar kabak tadı vermeye başladı. Çok pis propaganda kokuyor.!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 05:26 
Uzaklaştırıldı

Bizimki yaparsa SOM u 500 km de götürebilir mesela
Böyle üstünlükleri olur yani kağıt üzerinde birinde yok öbüründe var ise üstündür işte
klimalı araba klimasız arabadan üstün değilmi bunu bilmeyecek ne var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 15:30 
Akıncılar

Alıntı:
MÜTTEFİKLERİMİZ BİZE SİLAH SATIŞINDA ZORLUK ÇIKARIYOR

Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev yapan birçok deniz üstü ve altı unsurlar ana silah sistemi olarak HARPOON füze sistemini kullanıyor. İhtiyaçlar çerçevesinde başlatılan MİLGEM projesi kapsamında tedarikine karar verilen HARPOON sistemi alımında birçok sorunla karşılaşıldı. Bu durum askeri ve siyasi karar makamlarının tedbir olmasına yol açtı. Füze, Fransa'dan tedarik edilen TR40 motoru ile güçlendirilecek.

Yerli motor çalışması konusunda Kale Havacılık tarafından çalışmalar sürüyor. Kale Havacılığın üzerinde çalıştığı motor mevcut TR40'dan daha üstün olacak. Çalışmalarda, motor üzerinde hassasiyetle duruluyor. Fransa'dan tedarik noktasında zaman zaman sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Ancak bu sorunlar, son dönemde ise gelişen siyasi ve askeri ilişkiler sonrasında tedarik ve ihtiyaç duyulan sistemler konusunda yaşanan sorunlar aşılmaya çalışılıyor..............
Şu klasik müttefiklerimizden silah alımı konusunda sorun yaşanıyor mhabbeti.....
Ama asıl daha üretilmemiş bir motorun daha üstün olacağının bu kadar kesin söylenmesi. Bilmiyorum bana bunlar kabak tadı vermeye başladı. Çok pis propaganda kokuyor.!
Sayın alpagut aslında herhangi bir projesde elimizde yabancı kaynaklı bir üründen yola çıkmışsak hep geliştirmiş olduk. Bu yeni bir şey değil klasik tersine mühendislik yapsaydık, projelerin süresinde belirgin bir azalma olurdu. Burada İran vari propaganda kokan bir haber var haberin üslubu çok yanlış insanda yarattığı algı haberi ciddiye almamızı engeller nitelikte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 15:42 
Uzaklaştırıldı

adam yapacağız diye yola baş koymuş. bunu diyen adamlar zamanında kalıpçılık deyince elle gösterilen kale kalıp.
Kendilerini parçaladılar savunma sanayine girmek için nedense ama hakettikleri desteği jet motoru ve birazda taktik iha ile yeni alabildiler.
Daha önce keskin nişancı tüfeği yapmışlardı avunya mıydı neydi ama kimse elinden tutmadı sonra piyade tüfeğine niyetlendiler oda olmadı ikisinide MKE saldırdı ellerinden aldı yarı yolda kaldı hevesleri. Daha öncesinde kendi kendilerine kimse demeden çok namlulu roket atar yaptılar ama yine aynı şey oldu. Aynı dönemde sitinger projesindeki ana oyunculardan oldular mekanik işleri başarı ile yaptılar.
Yani takip edenler için bu adamlar kale kalıp yani öyle daha yolun başında ortada işte yaptım yada yapamadım diyecek bir şey yokken böyle eleştirilmeyi hiç haketmeyen bir firma. Çok arzulular savunma sanayinde oyuncu olmak için ve inatçılar. Çok ihtiyaçları olduğunada inanmıyorum holding in sitesine girin görün yapacak iş bulmakta hiç bir ufuksuzlukları yok ama inat etmişler bir tutku ile bu sektörde asılıyorlar. Böyle adamları onore etmek çok önemli bunlar lazım bize ilerisi için.
İran vari propoganda kokuyor demekte ne kadar adaletsiz ben anlamıyorum bu eleştiriyi. Yaparlar ne olacak uğraşıyorlar işte. Bekleyelim görelim bir şey ortaya çıkar elbet başlanıpta yapılamayan olmuyormuş denen bir tanecik proje söyleyin buda olmayacak belki diyelim ama koca ülke büyük dinamikler var yapcam denen yapılıyor görüyoruz. Gemiler oluyor uçaklar oluyor füzeler oluyor radarlar oluyor uydular oluyor motorda olur. İki gün geç olur en fazla o kadar.

Başlarında ihtiyar 90 larında bir adam var törende damada talimatı verdi öyle 3 sene filan olmaz bizim öyle üç seneler harcayacak zamanımız yok bir senede yap bunu dedi imza atarken komikti yani talimatı verdi damadına. Adam orada yatacak kalkacak emri aldı işte bitecek iş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 18:36 
Süvariler

Cevaplarınız için teşekkürler. Tabi ki farklı eklemeler yapınca daha iyi olmasını beklemek ayrı bir olay. Ben kale kalıba laf etmedim. Bizim medyamız haber sitelerimiz malum. Murat Bayar iddia etmediği halde pek çok şeyi %100 yerli Türk falan diye tanıttılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2014, 23:33 
Akıncılar

Motor yapılır, Atmaca yapılır, atılır.. Ama bu alet bir "uçak" aslında.. Yani, yapması, bir şekilde havaya atması en büyük dert değil.. Onu tehlikeli bir füze yapmak asıl mesele.. O mevzu devam ediyordur herhalde..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 18:46 
Uzaklaştırıldı

Bu arada oradaki video daki idef de çektiğim atmaca radar görüntüsü her yerde kullanılıyor.
Bende çekmesem hareketli video su olmaycakmış o atmaca radarının. Her gördüğümde dört köşe oluyorum.
Bu resimden Atmacanın harpoon a çok benzeyeceğinide anlıyoruz

Resim

En son BurakZ tarafından 23 Ağu 2014, 22:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 22:47 
Akıncılar

Çapı fazla büyük değil mi , en azından bana büyük gibi geldi ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 22:56 
Uzaklaştırıldı

Büyük değil tam boyutunda. Harpoon 35 cm çapında buda aşağı yukarı o kadar.
Ben arapça tişört nedir onu merak ediyorum asıl

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:08 
Akıncılar

Bu fotografi çektiren gerizekalının maçası mı sıkmamış ya yüzünü saklamış?

Bu hainin yüzünün net görüldüğü fotoğraf da var, yakında doğduğuna pişman edilir, ki ben de şahsen bilfiil alakadar olacağım akibeti ile bu dangalağın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:11 
Üye

Büyük değil tam boyutunda. Harpoon 35 cm çapında buda aşağı yukarı o kadar.
Ben arapça tişört nedir onu merak ediyorum asıl
Beşiktaş feda t shırt o hocam. http://www.kartalyuvasi.com.tr/pinfo.asp?pid=41900

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:17 
Süvariler

Bu hainin yüzünün net görüldüğü fotoğraf da var, yakında doğduğuna pişman edilir, ki ben de şahsen bilfiil alakadar olacağım akibeti ile bu dangalağın
Gizlilik konusunda millet olarak biz mi bu kadar gevşek davranıyoruz? Yoksa diğer ülkelerde de böyle mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:20 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bize mahsus birşey. Tesadüfi olarak bir sitenin chat bölümüne girmek gibi bir gaflette bulundum. Kullanıcı isimlerini görseniz şaşırırsınız. Bilmemne asteğmen, bilmemne subay, falancayerin başçavuşu vs. rezillik diz boyu. Ulan beli üniformanı kullanarak karı kaldırmaya çalışıyorsun da şeyinin keyfine neleri feda ediyorsun bilmiyorsun ki.

History'den tekrar bakıyorum adresini bulursam eminim ki aynı görüntüyle tekrar karşılaşacağım. Atarım sohbet konusuna ekran görüntüsünü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:22 
Uzaklaştırıldı

iir değil mi var yoksa bunda niye böyle şeffaf gibi acaba.
Radar + iir oluyormu ruslar gibi amma süper olur o zaman her işe koşarız füzeyi
istermisiniz slam er gibi kanatlı olsun iir de olsun ama radarda olsun
ne sükse olur o zaman işte

Bu gizlilik şeyleri bizi ilgilendirmez. Biz hobi grubuyuz ülkeyi korumak bizim işimiz değil. Otorite bizden her bilgiyi gizliyorken ağızlarından kaçanları dert edemeyiz. .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:26 
Akıncılar

...Bu hainin yüzünün net görüldüğü fotoğraf da var, yakında doğduğuna pişman edilir, ki ben de şahsen bilfiil alakadar olacağım akibeti ile bu dangalağın

Bu kuşbeyinlinin akibeti'nin ne olduğunu burada da bildirirmisin .
Bir sorum olacak bu fotonun bilerek ve isteyerek çıkmış olma ihtimali var mı , bu konu ve kurumlar açısından hiçbir bilgim ve açıkcası fikrim yok merak ettim sadece .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:37 
Uzaklaştırıldı

Radar radomları hep plastik türü şeylermi yoksa. Niye plastik yada cam filan bu merak ettim. Harpoon da plastikte boyanmış filanmı acaba. Uçakların burnu aliminyummu bilen varmı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 23:53 
Akıncılar

Eğer yanlış görmüyorsam masanın önünde MST EOM yazmakta ,
MST = Mikro dalga ve sistem teknolojileri grubu ,
EOM 'nin açılımı ne olabilir misal Elektro optik merkezi olabilir mi ?
Bu bir RF güdümü ile IIR tarayıcı içeren başlık olabilir mi ?

@BurakZ , sen bilgisayarda oranlama işini yapabilirsin , sence o şey 35cm mi sanki 50cm civarı gibi ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 00:03 
Uzaklaştırıldı

Popeye nin iir olmasına rağmen bunun gibi sarı olması ilginç
Bu adamlar ne yapıyorlar ya. Radar yerine sadece iir kullanacaklarsa da olmaz ama öylede.
Yaparlarmı acaba öyle bir şey bunca ortalıkta atmaca radarı resmi varken karşımıza iir atmaca çıkarmı acaba.
Yoksa iki modelmi yapıyorlar biri harpoon gibi radarlı birde aynı gövdede som gibi slam er gibi iir seyir füzesi. İkisinide gemiden benzer kanişter den atabilmek için mantıklı aslında. Som yerine iir atmaca gövdeli seyir füzesi modeli. Slam er gibi yani.
Bu çok mantıklı ihtimal
Hem radarlı suüstü saldırı füzesi beklediğimiz gibi olacak hemde diğer hedefler için iir seyir füzesi aynı gövdeli olacak. İki kardeş füze yapıyorlar kesin. Güzel haber ürettim uydura uydura akşam akşam.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 00:17 
Süvariler

Popeye nin iir olmasına rağmen bunun gibi sarı olması ilginç
Bu adamlar ne yapıyorlar ya. Radar yerine sadece iir kullanacaklarsa da olmaz ama öylede.
Yaparlarmı acaba öyle bir şey bunca ortalıkta atmaca radarı resmi varken karşımıza iir atmaca çıkarmı acaba.
Yoksa iki modelmi yapıyorlar biri harpoon gibi radarlı birde aynı gövdede som gibi slam er gibi iir seyir füzesi. İkisinide gemiden benzer kanişter den atabilmek için mantıklı aslında. Som yerine iir atmaca gövdeli seyir füzesi modeli. Slam er gibi yani.
Bu çok mantıklı ihtimal
Hem radarlı suüstü saldırı füzesi beklediğimiz gibi olacak hemde diğer hedefler için iir seyir füzesi aynı gövdeli olacak. İki kardeş füze yapıyorlar kesin. Güzel haber ürettim uydura uydura akşam akşam.
Resim
Guidance : Inertial plus IIR or TV

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 01:29 
Uzaklaştırıldı

Ya harzemşah Pakistan forumundna waff a kadar her yerde var foto. Benim şeyleri niye sildirtiyorsun aşkolsun. Gören görmüştür artık hem sonra ne var atmaca işte altı üstü. O kadar gizli bir şey yok Aselsan daha güzelini kendileri fuara getirmedimi zaten.

Arkadaki LCD de füzenin gövdesinide görüyorum mesela ama kimseye söylemiyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 01:42 
Uzaklaştırıldı

Neden bu fotoğraf bu kadar önemli ? Benim göremeyipte sizin gördüğünüz nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 01:50 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Neden bu fotoğraf bu kadar önemli ? Benim göremeyipte sizin gördüğünüz nedir ?
Çünkü bu illegal bir fotograf olduğu besbelli ondan kızıyor orko. Atmaca füzesi gizli bir proje değil ilan edilmiş adı konuşuluyor ama bir resmi yayınlanmadı yarı gizli gözlerden uzak sürüyor proje. Bu adam ise kafasına göre selfie çekmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 01:50 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 01:51 
Uzaklaştırıldı

İlk WAFF'damı yayınlandı?
Pakistan forumunda var

http://defence.pk/threads/turkish-missi ... 68/page-76

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2014, 05:32 
Süvariler

Bu alt sistem ve komponentlerin millileştirilmesi konusu hızla ele alınmalı. Bu tedarik zorluğu stresi azaltılmalı. Bu şekilde yapmış olsak bile nihai amacımıza tamamı ile ulaşamamış oluyoruz. Bizde kongo değiliz sonuçta, eminim bu konuda da gidebileceğimiz yollar vardır. Hatta mevcut imkanların toparlanması ve yönlendirilmesiyle, yeni bir yatırım olmaksızın bile birşeyler içerden sağlanabilir.

Ne oldu bizim milli tedarikçi yetiştirmeye, cesaretlendirmeye yönelik anlayışımıza, Murad Bayar'la birlikte SSM'den ayrıldı mı yoksa?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2014, 20:01 
Süvariler

Alıntı:
WAFF da bir resim var
Bu arada oradaki video daki idef de çektiğim atmaca radar görüntüsü her yerde kullanılıyor.
Bende çekmesem hareketli video su olmaycakmış o atmaca radarının. Her gördüğümde dört köşe oluyorum.

Resim
Waff açık mı ben giremiyorum. Giriyorsanız söyler misiniz nasıl girdiğinizi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2014, 22:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
WAFF da bir resim var

Resim
Waff açık mı ben giremiyorum. Giriyorsanız söyler misiniz nasıl girdiğinizi ?
Bir ara kapattılar, sonradan üyelikle almaya başladı.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 315 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 57 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: AVCI ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: