TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 Haz 2017, 05:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 131 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:12 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Yalan değil "yanlış".. ;)

"Menzil" değil, "her şey" yanlış.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:13 
Uzaklaştırıldı

Yalan değil "yanlış".. ;)

"Menzil" değil, "her şey" yanlış.. :roll:
Doğrularını söyleyin öğrenelim. Ama şu kalkan testlerinde olupta burdan yazan arkadaş mit'inin felan anlatmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:17 
Akıncılar

Boşver.. Biz dilersen kum havuzumuzda kürekle kovayla oynayalım seninle.. ;)

Kalkan'ın broşüründe menzili hakkında bir şeyler yazıyor.. Oraya bir göz at..

..da, sana "her şey" yanlış diyorum.. Menzil değil, "her şey"..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:25 
Uzaklaştırıldı

Boşver.. Biz dilersen kum havuzumuzda kürekle kovayla oynayalım seninle.. ;)

Kalkan'ın broşüründe menzili hakkında bir şeyler yazıyor.. Oraya bir göz at..

..da, sana "her şey" yanlış diyorum.. Menzil değil, "her şey"..
Kalkan hakkında broşürler de yansıtılan herşey'mi yoksa benim söylediğim herşey mi ?
Alıntı:
Alıntı:
Bunu nerden aldiniz ?
Waffta cabatlı_53 yazmış zıpkınla atılganı ben kattım. Ha uzun menzillinin gerçekliği yok sadece benim temennim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:40 
Süvariler

Aselsan ın sitesin de Kalkanın menzili >60 km yazıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:50 
Akıncılar

kızıyorsun ama haksızlık ediyorsun gibi ,
KALKAN http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/File/KALKAN_Tr.pdf
Mobil Arama Radarı http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/File/MAR_TR.pdf ,
Orta irtifa sistemide Kara Kuvvetleri için geliştirilmekte 3 bataryalık bir ihtiyaç mevcut ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:59 
Uzaklaştırıldı

@RegicideTr ,
kızıyorsun ama haksızlık ediyorsun gibi ,
KALKAN http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/File/KALKAN_Tr.pdf
Mobil Arama Radarı http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/File/MAR_TR.pdf ,
Orta irtifa sistemide Kara Kuvvetleri için geliştirilmekte 3 bataryalık bir ihtiyaç mevcut ,

Saygılar.
İrtifa yetersiz değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 00:27 
Akıncılar

MİLLİ OMUZDAN ATILABİLİR KARADAN HAVAYA FÜZE SİSTEMİ PROJESİ (EŞEK ARISI)
RF Datalink
TVC özelliklerinde olacak.
Projeyle ilgili sadece hedeflenen menzil/irtifa değerleri bilinmekte , S&H 'dede sadece bunlar yazmakta ,
IIR güdüm ve TVC konusu bizim olasılık tahminimiz ,
özellikle RF Datalink de olacak bilgisinin kaynağı nedir ?
Verdiğiniz waff linkinde herhangi bilgi bulunmamakta ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 19:02 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2013, 21:20 
Akıncılar

Bu muhımmatları yapsak bıle su ankı ucaklarımıza entegre etmek sorun olacaktır belkı block 30 lara ve f4 lere entegre edebılırız ancak bu muhımmatların gelıstırılmesındekı asıl hedef basarılabılırse yenı TFX tıpı ucaklarımızda kullanmak olacaktır...Artık hem platform hem de muhımmat acısından bagımsızlık hedeflıyoruz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2013, 00:00 
Akıncılar

Bu muhımmatları yapsak bıle su ankı ucaklarımıza entegre etmek sorun olacaktır belkı block 30 lara ve f4 lere entegre edebılırız ancak bu muhımmatların gelıstırılmesındekı asıl hedef basarılabılırse yenı TFX tıpı ucaklarımızda kullanmak olacaktır...Artık hem platform hem de muhımmat acısından bagımsızlık hedeflıyoruz
Hocam MANPADS 'ı muharip uçaklara mı takmayı planlıyorsun ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2013, 00:13 
Akıncılar

Yok tabıı kı...Ben dıger AA fuzelrınden bahsedıyorum...MANPADS her sekılde ıyı gıder her ortama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2013, 00:31 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Hocam MANPADS 'ı muharip uçaklara mı takmayı planlıyorsun ?

Saygılar.

Neden olmasin, Iran IHA´lara takmis
:mrgreen:
[spoiler]Resim
Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 18:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bildiğim kadarıyla cirit ile stinger benzer gövde yakıt motor yapısına sahipler. Cirit üzerinden belki yeni motor finler yeni bir seeker yeni bir patlayıcı başlık ile sanırım istenilen yeni platform sağlanabilir. Belki menzil bile artar.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2014, 08:07 
Uzaklaştırıldı

Güdümlü roketi ve tanksavar füzesi yerli olan t-129'larımıza gerektiğinde takılarak yerli muhimmatta hattrick yapmamızı sağlayacaktır :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2015, 13:25 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 17:26 
Süvariler

Resim
Duyduğuma göre füze çoktan hazırmış. Sistemin mühendisliği stinger üzerinden geliştirilmiş.
Bu arada ANKA'dan da atılmış olabilir

En son modaltesting tarafından 31 Ara 2015, 17:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 17:36 
Süvariler

Hadi size yeni yıl hediyesi olsun
Resim

Duyduğuma göre füze çoktan hazırmış. Sistemin mühendisliği stinger üzerinden geliştirilmiş.
Bu arada ANKA'dan da atılmış olabilir
Göremiyok :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 17:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resmin görebilseydik keşke.
Ankadan atılma ihtimali var çünkü çalıştay bildirgesinde böyle bir şeyler yazıyor.
"ROKETSAN üretimi olan … füzesini bu platformdan
entegre ederek atış testi yapıldı ve yüzde 100 başarıyla istenen hedefi vurdu. Bu
bizim için gurur verici bir aşama, çünkü özellikle … özelinde baktığımızda ilk
kez bir hava platformundan attık, Cirit daha önce başka platformdan atılmıştı. "Yakup Taşdelen, İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 19:19 
Süvariler

Bunun adı sivrisinekti herhalde .Ruslarla ortaklık kurulduğu ile ilgili bilgi vardı yanlış hatırlamıyorsam.Atıl denemeleri başarılıydı..
Hayırlı olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 19:25 
Süvariler

peki niye böyle bir siteme ihtiyaç duyuldu?
Türkiye zaten stinger üretmiyormuydu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 19:59 
Akıncılar

peki niye böyle bir siteme ihtiyaç duyuldu?
Türkiye zaten stinger üretmiyormuydu?
Stinger uretimi tek basina yapilmiyordu. Avrupa Stinger konsorsiyomu(Almanya, Yunanistan, Hollanda gibi ulkelr dahil) uyesi olarak fuzenin %40-50 civari parcasi Aselsan, Roketsan ve bir kac ismini hatirlamadigim Turk sirketin tarafindan uretilmisti ve Almanya'da montaj/uretimi yapiliyordu. Stinger veya diger kati yakit roket kullanan butun fuzelerin belli bir raf omru var. 10-12 yil oluyor genelde. Bu sure sonunda fuzelerin roket motorlari yenilenmek zorunda fuzelerin omurlerini uzatilmasi icin. Batarya, harp basligi, IR seeker ve elektronik sistemlerinde bakimlari ve zaman icinde degistirilmesini gerektirecek islemlerde gerekiyordur. Bir sekilde bu tur fuzeler rafta 20 sene bekleyip, sonra kutusunda cikarilip kullanilan sistemler degiller. Turkiye elinde ciddi Stinger stogu olan bir ulke oldugunu dusunursek eninde sonunda Stinger'lerin yenilenmesi icin bir calisma yapilmasi gerekiyordu. Envanterde 4500-5000 civari Stinger olabilir. Sadece 150 civari Atilgan ve Zipkin KMS uretilmis zaten, bu sistemler uzerindeki Stinger mevcutlerina bakilirsa bayagi bir fuze ihtiyaci var. Ilerde bu milli fuzeyi T129'ye entegre edilecektir. Roketsan'nin ulastigi bu altyapiyi dusunuce hem ekonomik hemde stratejik acidan milli Stinger projesi yerinde bir proje..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2015, 23:43 
Akıncılar

Süper haber.. Stinger üzerinden geliştirildiyse kinematik olarak da benzerdir. Asgari 4km irtifa ve 6km menzili karşılıyordur umuyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2016, 00:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sebep olanlara Rabbim uzun ömürler versin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2016, 01:19 
Akıncılar

Peki SSM tarafından böyle bir proje başlatılmış mıydı,yoksa firma kendi inisiyatifiyle mi yaptı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2016, 01:23 
Süvariler

Manpads lerin üst sınırı (menzil manevra kabiliyeti veya sensör kapasitesi gibi ozelliklerle )stinger mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2016, 01:37 
Süvariler

Manpads lerin üst sınırı (menzil manevra kabiliyeti veya sensör kapasitesi gibi ozelliklerle )stinger mıdır?
Yok hocam son Igla modeli yanlış hatırlamıyorsam 6 km irtifası vardı..
Warrior hocam proje var diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2016, 19:54 
Üye

Anladığım kadarıyla milli omuzdan atılabilir yerden havaya füzemizi yapmışız. Benim merak ettiğim neden kimse bu konuyu fazla gündeme getirmiyor. Bunun Hisar-A dan ne farkı var? Seri üretime geçerse elimizde büyük bir güç çarpanı belki olmaz ama forumda bu kadar da önem verilmemesi beni düşündürüyor.Acaba yanlış bildiğim bir şeyler mi var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 00:31 
Akıncılar

Anladığım kadarıyla milli omuzdan atılabilir yerden havaya füzemizi yapmışız. Benim merak ettiğim neden kimse bu konuyu fazla gündeme getirmiyor. Bunun Hisar-A dan ne farkı var? Seri üretime geçerse elimizde büyük bir güç çarpanı belki olmaz ama forumda bu kadar da önem verilmemesi beni düşündürüyor.Acaba yanlış bildiğim bir şeyler mi var?
Ilgi gosteriliyor ama ortada fuze hakkinda fazla bilgi olmadigindan cok konusulmuyor. Modaltesting arkadasimizin yeni yil hediyesi diye foruma koydugu gorsel biraz heyecan yaratti aslinda.

Gelistilen fuze Stinger muadili veya biraz daha ustun ozellikleri olmasi beklenen omuzdan tek kisi tarafinda atilan bir ucaksavar fuzesi. Ingilizce kisaltmasi MANPADS (MAN Portable Air Defense System) diye gecer literaturde. Irtifa ve menzil zarfi alcak irtifa sistem olan HISAR-A fuzesine gore dusuktur ve "cok" alcak irtifa hava savunma sistemi klasmanindadir. Cok farkli teknolojilerin kullanildigi iki farkli sistem. Biri tek er tarafindan kullanilan, maliyetinin dusuk olmasi beklenen, irtifa <4km, ve menzil <5-6km olan 12-13kg agirliginda fuzeler. Hedefin gozle veya sensorler ile gorup atis yapilmasi icin tasarlanmistir. 80-100kg agirliktaki HISAR-A ise kendi basina radar, fuze ve komuta kontrol sistemlerindan olusan daha bir ust sinifi ait ve pahali bir sistemdir. HEdefleri cok daha uzaktan goz mesafesinin disinda angajmana girebilir. Dolayisiyla yaptigi gorevde daha komplike senaryolari kapsiyor. HISAR-A sistemi cok daha heyecan verici bir sistemdir dogal olarak. Envanterde 4-5ooo civarinda Stinger oldugunu dusunursek, milli MANPADS fuzesinin Stinger'in raf omru doldugunda yerini almasi ve olasi ihracat durumunda ciddi bir ihracat katkisi yapmasi beklenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 10:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Füze kullanıma sunulursa ordu "KMS'lerdeki füzeleri bir değiştirelim hocam. Artık eskidiler" diyecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016, 04:12 
Üye

Bilgi için çok teşekkürler. daha sormak istiyorum bu sene filoya katılması gereken bayraktar gemisine cwis yani bildiğin korkuta benzer sistem kullanılacağına bu sistemin benzeri (atılgan gibi) eklense daha iyi olmaz mı? hem milli bir sistem kullanılmış olur.Terimlere fala hakim olmayabilirim.Hatam varsa affola :-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016, 10:50 
Uzaklaştırıldı

Yeni askere giden devrelere bakıyorumda hala eski kesim kamuflajlar giyiyorlar. Zor geçicekler bdu tarzına galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 00:37 
Akıncılar

FIM-92 Stinger konsept olarak hava unsurlarini hedef aldigi için sıklıkla kullanılacak bir mühimmat değil. Envanter de çok sayıda bulunması sebebiyle raf ömrü sonuna yaklaşan mühimmat mutlaka vardır. Bunlar için bir güncelleme düşünülüyor mu yoksa imha mı edilirler.
Bilgisi olan var mıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 04:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bilgi için çok teşekkürler. daha sormak istiyorum bu sene filoya katılması gereken bayraktar gemisine cwis yani bildiğin korkuta benzer sistem kullanılacağına bu sistemin benzeri (atılgan gibi) eklense daha iyi olmaz mı? hem milli bir sistem kullanılmış olur.Terimlere fala hakim olmayabilirim.Hatam varsa affola :-)
DKK da boyu 100 metre üstü olan yaklaşık 30 kadar platform var. Bunun yanında 19 tane hucumbot var . Yakında LPD/H ve Tank çıkaram gemileri , güçlü hava savunma fırkateynleride katılacak donanmaya .

Yani milli bir sistem için taş atılsa ürkütülen kurbağa değer gibi gözüküyor. Korkut üzerinden bir CIWS e ait haberler forumda yayınlandı. Yanında bir de RAM muadili , belki üstü bir kabiliyette füze desteği . Güzel olurdu.

Atılgan stinger kullanıyor. Büyük ihtimal füzeler için kifayetsiz ve faydasız kalır . Zaten bir çok teknede stinger var. İstenirse yükleniyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 11:29 
Üye

Sayın musti bilgi için çok teşekkürler.Birçok teknede stinger olmasına sevindim.Bunun anlamı küçük teknelerden dahi hava savunma yapabileceği demek. Sanırım aselsanin borasi vb. Vardı zipkina benzer şekilde gemiye monte edilen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 15:59 
Süvariler

İlk atış testi 2016 sonuna doğru yapılması bekleniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2016, 23:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

. Sanırım aselsanin borasi vb. Vardı zipkina benzer şekilde gemiye monte edilen.
Aselsan böyle bir ürün tasarladı ama Donanma istemedi . Menzili kısa kaldığı için ilgi gösterilmediği bilgisi forumda paylaşıldı.
Zaten dediğim gibi istenirse omuzdan atılıyor. İstenilen tekneye hatta denizaltıya bile yüklenir gerekli görülürse. Milli stoklarda 5000 atım gibi epey bolca bir rakam telaffuz ediliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2016, 18:34 
Süvariler

Etkileyici bir proje olduğu su götürmez bir gerçek. IIR ve 6km MANPADS için gerçekten harikulade mevzular.
Belirtildiği üzere stingerların servis durumu bakımından gerekli bir proje ve çok iyi bir ihracat potansiyeline haiz. Öylesine ki Ortadoğu ve Avrupa dan çok güzel paralar elde edilebilir. Elimizdeki stingerlar da en eskileri haric çatışma durumların da çıkarılmak üzere güzelce depolanır. Suriye misali öyle kafasına göre herkes de saldırı helikopterlerini şehirlerimize gönderemez.
Bu ikili bizi uzun yıllar bu konuda çok diri tutar kanısındayım. Tek problem gelecekteki helikopter aktif savunma sistemlerine karşı ne tarz geliştirmeler yapılabileceğidir.
Proje şuan da hangi aşamada net bilgilere sahip birisi aydınlatirsa mutlu olurum. He pek bilgi yoksa da epey ser verilmeyen bir projeymiş baksanıza ancak bence daha çok konuşulup yazılmalı. Sonuçta açıktan zaafiyet yaratıcak bir konu değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2016, 20:45 
Akıncılar

İhracattan bahsediliyor ama IIR Güdüm ve belki başka zamanzingoları olan bir MANPADS'ı muhtemelen kullanıcı birliklerde çok sıkı kontroller altında tutarız , ihracatı falan düşününülmeyecektir ki bence düşünülmemelide ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 00:16 
Süvariler

IIR güdüm'ün üstünlükleri nedir? Diğer manpads lerde IIR güdüm yok mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 01:02 
Akıncılar

IIR güdüm'ün üstünlükleri nedir? Diğer manpads lerde IIR güdüm yok mudur?
IIR anlami Imaging Infrared demek yani isi kaynaginin sadece en sicak noktasini degil butun kutlesinin IR resmini cikariyor. Termal kamera goruntusu gibi. Dolayisiyla bu teknigi kullanan fuzeleri flare isi toplari gibi sahte hedefler ile yaniltmak zor. Hedefleri daha uzak mesafelerden gorebiliyor, kitlenebiliyor ve takip edebiliyor. IIR seeker baslik tahminen biraz pahali cozum olacagindan tercih edilmeyebilir. Stinger ozelinde bakarsak Stinger fuzesi IR ve UV(ultraviolet) cift gudum kullaniyor. Hareketli gimbal uzerinde IR seeker ve UV seeker var. IR motor/egzost'un cikardigi kaynagini tespit ederken, UV filtreleme ile clutter denilen sahte hedefleri veya gunesin yansimasinda kaynakli yanilmayi ayirt edebiliyor. Ilk nesil MANPADS fuzeleri veya ilk nesil hava-hava fuzeleri yaniltmanin en kolay yolu gunesi arkaya alarak saldirmakti veya gunese dogru kacmakti. Daha sonra islemcilerin hizlanmasi ve kuculmesi ile UV filtreleme ile bunun onune gecildi. Stinger RMP modeli ve sonraki RMP Block-1'de sahte hedefleri ayirt edecek algoritmalarin oldugu biliniyor. Stinger Block-2 versiyonunda IIR planlanmis ama anladigim Raytheon firmasi destek alamadigindan gelistirmekten vazgecmis.

Bizim milli MANPADS fuzesinde hangi arayici baslik var bilmiyorum ama sogutmali bir IIR seeker tercihi yuksek performans getirir ama bir o kadarda pahali bir cozum olur. MANPADS fuzelerin mantigindan mumkun oldugunca ucuz olmasi istenir. Benim beklentim Stinger RMP gibi IR/UV cift gudum ve guclu islemci ve algoritmalar ile Stinger RMP Block-1 seviyesinde bir urun fazlasiyla isimizi gorur. Bu acidan milli MANPADS'de IIR gudum beklemiyorum. Hisar-A'da IIR gudum var ama fuze zaten kendisi pahali ve cok daha yuksek yuzdeli vurus yapmasi gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 08:13 
Süvariler

Robust hocam dualwave denilen şey IR\UV yi mi tanimlar? Yoksa başka bir teknik olay mıdır ? Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 15:04 
Akıncılar

Robust hocam dualwave denilen şey IR\UV yi mi tanimlar? Yoksa başka bir teknik olay mıdır ? Saygılar.
IR ve UV aslinda electromagnetic wavelength bandinda iki farkli spectrumu gosteriyor. Stinger her iki bandi ayni arayici baslik uzerinde kullanildigi icin dual band demisler sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 18:40 
Süvariler

Teşekkürler hocam. Bende öyle düşünmüştüm. Peki hocam stinger bu iki spectrumu cakışmalı olarak iç içe mi kullanıyor yoksa mod seçeneği ile değişmeli olarak mı kullanıyor ? Affınıza sığınarak merakımı gidermeye çalışıyorum ve de bilginizden yararlanmak gerek e canım sizde bilginizin zekatını veriniz değil mi :D
Malum Türkçe kaynaklar bulmak okumak mümkünatı yok gibi e ingilizce deseniz oda tam değil bende kaynak taraması deseniz yapamiyorum varsa bu konular hakkında bir url veya basılı kitap önerinizi hiç çekinmem alırım. Tekrar saygılar ve bu sefer sevgiler. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 22:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aslında IIR arayıcı başlık çokta olanaksız değil gibi geliyor bana. Nitekim, nispeten hava araçlarına göre daha düşük değerdeki AMT, ZMA v.s. hedefler için UMTAS'larda kullanılırken daha değerli hava hedefleri için IIR arayıcı başlıklar da gayet olası diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 14:01 
Üye

IIR başlıklıların maliyeti ne kadar ki? Sonuçta vuracakları hava araçları milyon dolarlık araçlar. Ortalama bir karşılaştırma yapabilir misiniz? (Fiyat olarak)

En son efeturk21 tarafından 31 Mar 2016, 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 14:46 
Akıncılar

Aslında IIR arayıcı başlık çokta olanaksız değil gibi geliyor bana. Nitekim, nispeten hava araçlarına göre daha düşük değerdeki AMT, ZMA v.s. hedefler için UMTAS'larda kullanılırken daha değerli hava hedefleri için IIR arayıcı başlıklar da gayet olası diye düşünüyorum.
Hava araçları dinamiği ile tank, ZMA dinamiği çok farklı. Görüntüleme ile tank vurmak zor değil. Duruyor, en fazla yürüyor araç. Ama hava aracı sana 500-600km/s hızla yaklaşıyor. Füze ona 2-2,5 Mach ile gidiyor. Çok yüksek görüntü işleme kabiliyeti gerekiyor. Belki uçak manevra yapıyor. Çevrsi dinamik. Karşı tedbir atıyor, falan filan.

Edit: Bu cümleyi ters okuyun :) [Eminim Hisar'ın arayıcısını yapmak, Mızrak'lara nazaran çok daha kolay olmuştur.]

En son HDS tarafından 31 Mar 2016, 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 22:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aslında değinmek istediğim nokta buydu. Hisar serisinde IIR kullandığımıza göre belki Milli MANPADS için de değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Stinger dönemindeki IIR teknolojisi ve maliyeti ile şimdi durum çok farklıdır büyük ihtimalle. Kısacası olur mu olur yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2016, 11:48 
Süvariler

Bir takım uğraşılar neticesinde olabilir aslında, bir de olmuş iken yani tarafımızdan yapılabilirligi var iken bence en iyisi olmalı arkamıza bakmamalıyız bir daha bence. Ha maliyet konusunu bilemeyiceğim birim fiyatına ne kadar etki eder hiç bilmiyorum. Ama sonuçta stingerları çöpe atmayacağız bizim MANPADS lar için de emir verilir daha değerli hedefler için kullandırtılır sayısıda muazzam sayılara ulaşmaz. Redeyeler , eski Stingerlar bakımı/tekrar bakımı yapılıp depolanır yani çöpe atılmayacak sonuçta, çatısma durumlarında çıkarılacak. Sayı yeteri kadar fazla olduğu için üretimi zamana yayarak maliyetin direnci kırılarak yapılmalıdır diye düşünüyorum. Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 19:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sanırım ilk detaylar gelmeye başladı
https://twitter.com/TyrannosurusRex/sta ... 9849054208
https://m.donanimhaber.com/haberler/Ase ... rojesi.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 22:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yerli MANPADS
Irtifa: 4+ km
Menzil: 6+ km
Gudum: IR+UV veya IIR
Test baslangici: 2016
Gelistiren: Aselsan/Roketsan

Resim

Kaynak: @TyrannosurusRex

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 131 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: