TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 28 Şub 2017, 08:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 130 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 13:45 
Uzaklaştırıldı

Arkadaşlar Wafftan çok güvenilir bir arkadaş savunma ve havacılık dergisi 153'üncü sayıyı kaynak göstererek 4-6 km menzilli yüksek manevra gücüne sahip milli bir omuzdan atılabilir anti hava füzesi için çalışmalar olduğunu söylemiş Konusuda şu :

http://www.network54.com/Forum/248068/t ... ir+missile

Kişisel olarak stinger varken pek gerekli olmasa da kazandığımız tecrübelerden dolayı pek geliştirme maliyeti arz etmeyeceğinden olabilir diye düşünüyorum. Hani şimdi için değilde ileride bu sistemler geliştiğinde yenilerini geliştirmek için bir yerden başlanılmış olacağını düşünüyorum. Hayırlı Olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 15:50 
Akıncılar

Stinger 80'lerin teknolojisi yahu.. Bizde de kum gibi var.. Yarın öbür gün bir yerleden başlamak gerekecek değiştirmeye..

Bunlar önemli.. Şöyle:

Cirit ile misal bir ataletsel seyir sistemi girişimimiz oldu.. OMTAS ile de bir IIR algılayıcı işine girdik.. Bu füzelerden binlerce üretildi.. Biz de bu zamanda bu teknolojilerde daha da derinleştik.. O derinleşme sonunda müteakip bir ürün gerekiyor ki, fiyatı ucuzlatılmış, tamamen yerli bir INS ve bir IIR arayıcıyı uygulayacak bir platformumuz olsun.. Bu merdivenin bu şekilde tırmanılabilmesi için bunlar zaruri..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 17:11 
Akıncılar

Arkadaşlar Wafftan çok güvenilir bir arkadaş savunma ve havacılık dergisi 153'üncü sayıyı kaynak göstererek 4-6 km menzilli yüksek manevra gücüne sahip milli bir omuzdan atılabilir anti hava füzesi için çalışmalar olduğunu söylemiş Konusuda şu :
Kişisel olarak stinger varken pek gerekli olmasa da kazandığımız tecrübelerden dolayı pek geliştirme maliyeti arz etmeyeceğinden olabilir diye düşünüyorum. Hani şimdi için değilde ileride bu sistemler geliştiğinde yenilerini geliştirmek için bir yerden başlanılmış olacağını düşünüyorum. Hayırlı Olsun.
WAFF facia bir forum bilgiyi nasıl bulup okudunuz özellikle Greece & Turkey Defence Forum insanın koşarak kaçacağı bir yazışma alanı iken bu bilgiyi bulabilmiş olmanıza sevindim. Tamamen farklı bir tasarım mı? yoksa Stinger ER gibi bir şey mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 17:21 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
WAFF facia bir forum bilgiyi nasıl bulup okudunuz özellikle Greece & Turkey Defence Forum insanın koşarak kaçacağı bir yazışma alanı iken bu bilgiyi bulabilmiş olmanıza sevindim. Tamamen farklı bir tasarım mı? yoksa Stinger ER gibi bir şey mi?
Linkte ne yazıyorsa o . Ama benim dileğim ileride spaaglarımızda ve ram tarzı veya multiple ciwslerimizde de kullanabileceğimiz tarzda birşey olması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 20:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mevcut stingere menzil uzatmak amaçlı bir buster eklenebilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 21:35 
Süvariler

Mevcut stingere menzil uzatmak amaçlı bir buster eklenebilir mi ?
Sonuçta omuzdan atılabilen taşınabilir bir füze ve görev tanımı belliyken ne gerek var_?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 23:35 
Uzaklaştırıldı

Ya bu omuzdan atılanlar değil de ATILGAN kullanıcılarına neden AVCI gibi kask geliştirmiyor Aselsan. Olmaz mı yani? Ne güzel kafa nereye dönerse kaide de oraya dönerdi :roll:

E tabi Stinger ile olmaz ama IIR başlıklı birşey geliştirse de mi olmaz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 23:38 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 23:40 
Uzaklaştırıldı

Yerine bundan versek olmaz mı?

Resim
Şuanda zaten bundan yok mu? Dışarıdan bu şekilde kilitleniyor diye biliyorum.

Ne bilim kask olsa daha kolay kullanılırdı gibi :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 23:56 
Akıncılar

Dürbün ya bu bir de..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 00:00 
Uzaklaştırıldı

ABD hangi füzeyi kullanıyor?( omuzdan ateşlenen karadan havaya füze olarak)
Stinger.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 00:26 
Akıncılar

Yerli üretim portatif füze kabiliyeti kazanılması , maksadıyla geliştirilmektedir.
Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
4km irtifa ve 6km menzile kadar uçak ve helikopterlerin
etkisiz hale getirilmesidir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 02:20 
Uzaklaştırıldı

Savunma ve Havacılık No 153

Yerli üretim portatif füze kabiliyeti kazanılması , maksadıyla geliştirilmektedir.
Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
4km irtifa ve 6km menzile kadar uçak ve helikopterlerin
etkisiz hale getirilmesidir.

Saygılar.
6 km menzil iyiymiş. Bayağı iddialı. Sanırım piyasada 2004 de çıkabilen IGLA-S den başka 6 km'ye ulaşabilen yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 16:14 
Uzaklaştırıldı

Stinger-RMP Block I nam-i diger FIM-92F su anki en guncel versiyonu.

Bizde B/C var sanirsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 17:27 
Akıncılar

6 km menzil iyiymiş. Bayağı iddialı. Sanırım piyasada 2004 de çıkabilen IGLA-S den başka 6 km'ye ulaşabilen yok.
MANPADS sistemlerinin doğası gereği zaten bu menzillerde pratik kullanım imkanıda pek yok yada yoktu ,
araç üstü kullanım konsepti yaygınlaşıncaya kadar , bizimkilerin muhakkak amacıda KMS'lerdeki Stingerleri değiştirmek ve menzil vuruş hassasiyeti bakımından daha önde bir yetenek kazanmak olabilir ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 17:38 
Akıncılar

Şöyle de bakmak gerek SÇ.. Artık normal piyadeyi dahi "ağa bağlı" sahaya sürebiliyorsun.. Sentinel'dir, Kalkan'dır bu tür radarlar ile de, AWACS'dır, hatta havadaki taktik uçağın tespitidir, gibi kaynaklardan gelen bilgiye göre de aslında "Aha da şuraya gidin durun.." diyebiliyorsun mobilize bir piyade grubuna.. Onlar da aslında önlerindeki bir makine-insan-arayüzü vasıtası ile hedefini aslında görmezken görebiliyor.. Elindeki küçücük fıçıcık cihazların da görücülüğü, menzili vs artıyor.. Ve hatta takriben de az çok yerini biliyorsan, IIR akıllı bir sistem vesilesi ile füzeni görmezden sallayabilirsin.. Buralara doğru yavaş yavaş gidiyoruz aslında..

Yani, alçağa inen platform zaten belli sebeplerle iner oraya.. Maksat orada iyice rahatsız etmek.. Oradan yükseltmek, vs.. Helikopteri, onu bunu caydırmak.. Olur yani bu.. Yani sadece "Olmuşken daha iyisi olsun.." değil..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 18:50 
Uzaklaştırıldı

Şahsi fikrim böle bir sistem yapılıyorsa gelecek 20-30 yıl öngörülerek yapılacağıdır, peki en basitinden trophy sisteminin hafifletilerek helikopterlere konulması düşünülürken, bizim füzemiz anti roket/füze sistemlerinden kurtulacak yeteneklerle tasarlanamaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 11:18 
Üye

MİLLİ OMUZDAN ATILABİLİR KARADAN HAVAYA FÜZE SİSTEMİ PROJESİ (EŞEK ARISI)
Savunma ve havacılık dergisi 153'üncü sayısında 6 km menzilli yüksek manevra gücüne sahip milli bir omuzdan atılabilir anti hava füzesi için çalışmalar başlamış Konusuda şu :
4 km irtifa ve 6 km maximum menzil. Bu projenin getirebileceği en büyük yenilik, yaratabileceği en büyük fark IR başlık yerine IIR kullanılması olacak...
IR yani infrared başlık doğrudan ısı kaynağına yani kızılötesi izi takip eder, IIR yani "imaging infrared" başlık hedefin optik görüntüsünü ve kızılötesi izini bütünleştirir dolayısıyla flare gibi karşı tedbir sistemlerini daha iyi ayrıştırır bu başlık vuruş yüzdesi IR başlıklara gore yüksektir
IIR,RF Datalink
TVC özelliklerinde olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 15:10 
Uzaklaştırıldı

MİLLİ OMUZDAN ATILABİLİR KARADAN HAVAYA FÜZE SİSTEMİ PROJESİ (EŞEK ARISI)
Savunma ve havacılık dergisi 153'üncü sayısında 6 km menzilli yüksek manevra gücüne sahip milli bir omuzdan atılabilir anti hava füzesi için çalışmalar başlamış Konusuda şu :
4 km irtifa ve 6 km maximum menzil. Bu projenin getirebileceği en büyük yenilik, yaratabileceği en büyük fark IR başlık yerine IIR kullanılması olacak...
IR yani infrared başlık doğrudan ısı kaynağına yani kızılötesi izi takip eder, IIR yani "imaging infrared" başlık hedefin optik görüntüsünü ve kızılötesi izini bütünleştirir dolayısıyla flare gibi karşı tedbir sistemlerini daha iyi ayrıştırır bu başlık vuruş yüzdesi IR başlıklara gore yüksektir
IIR,RF Datalink
TVC özelliklerinde olacak.
O zaman manyak derece manevra ve isabet kabiliyeti olan bir füze olacak diyebilirmiyiz acaba.Çünkü ben bu sınıfta(omuzdan atılabilir Karadan-havaya) başka bir füzede tvc kullanıldığını hatırlamıyorum(varsa pm den hatırlatın) tvc nin daha büyük ve ağır füzelere nasıl bir manevra kabiliyeti ve hassasiyet kattığını biliyoruz. Birde bu boyutlarda daha hafif ve küçük bir füzeye aselsann güdüm sistemlerinin başarısını ciritte gördükten sonra muhteşem bir şey olabileceğini düşünüyorum. Roketsanında onca projeden sonra tecrübesini muhteşem yansıtacaktır. Ama pahalı bir şey olacağa benziyor bence omuzdan atılan karadan havaya füzelerin javelini olur.

Ayrıca bu oldukça yüksek manevra ve isabet kabiliyetine özellikle yüklenilmiş olmasının nedeni son safha savunma sistemi olan ciwsler için de çok iyi bir alternatif olabileceğine inandırıyor bizi.Bora returns :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 21:42 
Uzaklaştırıldı

"TVC özelliklerinde olacak" ifadesi ne anlama geliyor? Yani TVC ne demek?
Rus uçaklarındaki motorun hareketli olması özelliği. Mesela IRIS-T füzesinde de var ama ondaki egzostun içindeki parçacıklarla yapılıyor.

En son T.M.U tarafından 04 Mar 2013, 21:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 21:48 
Süvariler

Resim
Veya..;
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 21:55 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 14:08 
Üye

şaka maka roketsan füze ailesini hemen,hemen oluşturmak üzere birde ölmeden aktif radar güdümlü bir hava,hava füzesini görsem inşallah

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 15:24 
Uzaklaştırıldı

şaka maka roketsan füze ailesini hemen,hemen oluşturmak üzere birde ölmeden aktif radar güdümlü bir hava,hava füzesini görsem inşallah
Allah omur versin. Boyle bir proje var herhalde (yerli AMRAAM).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 15:43 
Akıncılar

Alıntı:
Isı ve radar olmak üzere iki tane olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 16:05 
Üye

black Wolf_31 yazdı:

Isı ve radar olmak üzere iki tane olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.
AIM-120---- AIM-7----evet abd menşeli...demek istedim genel olarak bi eksimiz hava,hava füzeleri kaldı ben ailenin tamamlanması bakımından söylemiştim.yoksa envarterde amraam lar var farkındayım :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 16:47 
Uzaklaştırıldı

Yok hocam demek istedigim SAGE Sidewinder ve AMRAAM gibi fuze gelistiriyor su an ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 17:19 
Uzaklaştırıldı

Sage bunan yıllar öncesinde aim-9x maketlerini rüzgar tünellerinde inceliyordu. Bence Tübitak sage'yi çok daha büyütüp savunma şirketlerine sage ile arge anlaşmaları imzalatmamız lazım. Hani nasıl bilgisayar firmaları işlemciyi intelden ekran kartını ati'den felan alıp ürün çıkarıyorsa buna benzer bir şey yapılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 17:27 
Üye

Yok hocam demek istedigim SAGE Sidewinder ve AMRAAM gibi fuze gelistiriyor su an ;)
ben, tübitakın dış yardım olmadan bu projeyi tek başına gerçekleştirebileciğini düşünmüyorum.
Darter G.Afrika ve Brezilya ortaklığı Proje başlangıç tarihi 1995 Durum hala geliştirme aşamasında
Meteor Almanya, İtalya, İsveç gerisi önemli değil Proje başlangıç tarihi 2000 durum test aşamasında
Astra Hindistan İlk uçuş denemesinin 2003 olduğunu düşünürsek başlangıç tarihi kafadan 90 lı yılları ilk yarısıdır son durum hala deneme testleri sürüyor

Diğer ülke çalışmaları ile listeyi uzatabiliriz fakat gerek yok kısacası AAM çalışmaları ortalama olarak 15 sene civarında bir emek istiyor. Sagenin projeye ne zaman başladığını bilmiyorum uzun yıllar önce gizli tutularakta başlamış olabilir. Türkiyenin motor ve arayıcı başlık konusundaki seviyesini göz önünde bulundurursa 2020 senesinin ilk deneme atışları için iyimser bir tarih olarak düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 18:07 
Üye

Alıntı:
Yok hocam demek istedigim SAGE Sidewinder ve AMRAAM gibi fuze gelistiriyor su an
ben, tübitakın dış yardım olmadan bu projeyi tek başına gerçekleştirebileciğini düşünmüyorum.
Darter G.Afrika ve Brezilya ortaklığı Proje başlangıç tarihi 1995 Durum hala geliştirme aşamasında
Meteor Almanya, İtalya, İsveç gerisi önemli değil Proje başlangıç tarihi 2000 durum test aşamasında
Astra Hindistan İlk uçuş denemesinin 2003 olduğunu düşünürsek başlangıç tarihi kafadan 90 lı yılları ilk yarısıdır son durum hala deneme testleri sürüyor

Diğer ülke çalışmaları ile listeyi uzatabiliriz fakat gerek yok kısacası AAM çalışmaları ortalama olarak 15 sene civarında bir emek istiyor. Sagenin projeye ne zaman başladığını bilmiyorum uzun yıllar önce gizli tutularakta başlamış olabilir. Türkiyenin motor ve arayıcı başlık konusundaki seviyesini göz önünde bulundurursa 2020 senesinin ilk deneme atışları için iyimser bir tarih olarak düşünüyorum.
Evet hocam banada öyle geliyor gerçi OİHSFS'ne başlamış olmanın kazandırdı tecrübeyle 2020 makul gibi geliyor.neyse fazlada uzatmadan konuya geçelimde harzemşah üstadım taşlamasın bizi :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 18:46 
Süvariler

Elimizdeki hedef uçakları omuzdan atılabilir kara hava füze sistemi için yeterli olabilirde acaba sidewinder ve ya amraam tipi bir hava hava füzesinde nasıl bir hedef uçağı kullanacağız ki geliştirilecek sistemleri tam olarak test edebilelim ve bu sistemlerden emin olabilelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 20:58 
Uzaklaştırıldı

Elimizdeki hedef uçakları omuzdan atılabilir kara hava füze sistemi için yeterli olabilirde acaba sidewinder ve ya amraam tipi bir hava hava füzesinde nasıl bir hedef uçağı kullanacağız ki geliştirilecek sistemleri tam olarak test edebilelim ve bu sistemlerden emin olabilelim.
Ben F-16'nın hedefi uçağı Aim-120 ile vurduğunu hatırlıyorum sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 21:04 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Ben F-16'nın hedefi uçağı Aim-120 ile vurduğunu hatırlıyorum sanki.
Arkadaş gerçek bir uçağı vurmaktan bahsetmiş. Hani şu sonradan rc olanlardan sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 21:21 
Yeni Üye

TAI' nin şimşek adlı dronu bu iş için kullanılabilir belki...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:24 
Uzaklaştırıldı

Bundan 3-4 sene önce arkadaşlar genel anlamda hava savunmamızdan yakınıyorlardı. Yunanlılara karşı zayıf vs diyorlardı. Rapier'i falan eleştiriliyordu. Ama bu sabırlarının ödülünü sanırım orta vade de milli
ve taş gibi bir hava savunmamız olacak.

Alçak irtifada

- Aselsan Spaag
Menzil = 4 Km
İrtifa = 3 Km

- Atılgan Kms
Menzil = 8 Km

- ZIPKIN(Sabit tesis koruma vs.)
Menzil = 8 Km

- Roketsan Kısa Menzilli Çekili Hvss(Sabit tesis koruma vs.)
Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

- Roketsan Kısa Menzilli Otonom Hvss
Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

Orta Menzilde

- Roketsan Orta Menzilli Hvss
Menzil = 40 Km
İrtifa = 10 Km

Uzun Menzilde

- Roketsan Uzun Menzilli Hvss( Bu biraz uzun vade de)
Menzil = 30 Km(Anti Balistik),120 Km
İrtifa = 20 Km

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:25 
Uzaklaştırıldı

Bundan 3-4 sene önce arkadaşlar genel anlamda hava savunmamızdan yakınıyorlardı. Yunanlılara karşı zayıf vs diyorlardı. Rapier'i falan eleştiriliyordu. Ama bu sabırlarının ödülünü sanırım orta vade de milli

Alçak irtifada

- Aselsan Spaag
Menzil = 4 Km
İrtifa = 3 Km

- Atılgan Kms
Menzil = 8 Km

Menzil = 8 Km

Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

Orta Menzilde

Menzil = 40 Km
İrtifa = 10 Km

Uzun Menzilde

İrtifa = 20 Km
Orta irtifadan ne kadar alınacak acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:28 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Alçak irtifada

- Aselsan Spaag
Menzil = 4 Km
İrtifa = 3 Km

- Atılgan Kms
Menzil = 8 Km

Menzil = 8 Km

Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

Menzil = 15 Km
İrtifa = 5 Km

Orta Menzilde

Menzil = 40 Km
İrtifa = 10 Km

Uzun Menzilde

İrtifa = 20 Km
Ben ilk aşamada I-hawkların yanına bir kaç batarya olacağını sanıyorum keza I-hawklar güncel sayılır. Daha çok ilk aşamada şu rapierleri postalayacaklar gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:29 
Akıncılar

Bunların Kara Kuvvetlerinde, Deniz Kuvvetlerinde ve Hava Kuvvetlerinde ne tip bir organizasyon altında olmasını beklersin?..

Misal, Kara Kuvvetlerinde kolordu seviyesinde, Hava Kuvvetlerinde de hava üslerinin savunması ve yüksek irtifaların savunması şeklinde düşünebilir miyiz?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:34 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Bunların Kara Kuvvetlerinde, Deniz Kuvvetlerinde ve Hava Kuvvetlerinde ne tip bir organizasyon altında olmasını beklersin?..

Misal, Kara Kuvvetlerinde kolordu seviyesinde, Hava Kuvvetlerinde de hava üslerinin savunması ve yüksek irtifaların savunması şeklinde düşünebilir miyiz?..

Bana sorulmamış ama alçak irtifa ve altı kara orta irtifa ve üstü hava kuvvetlerine ait olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:36 
Akıncılar

ama Sentinel ve Kalkan radarları Kara Kuvvetleri'nde.. ;)
Karacılar gördüklerini vuramasınlar mı?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:46 
Uzaklaştırıldı

40 km menzilli bir füzenin arama radarının 40 km olması garip olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:47 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Anadolu Kartalı tatbikatında 70-80 km den hedef tesbit ettiği söyleniyordu. Doğru mu bu bilgi doğru mu hatırlıyorum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:48 
Akıncılar

Daha uzun diyorlar ama.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:49 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Daha uzun diyorlar ama.. :roll:
Füzenin menzili de daha uzun olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:50 
Akıncılar

Peki.. Seni kırmamak için Kalkan'ın bu vazifede kullanılmasının yasak edilmesi için çalışacağım..

La havle yahu..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:52 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Sizler öyle zannedin bizler ondan çok daha iyisini 5 yıl içinde geliştirip yazılımını hazırlayıp uçaklara kalifikasyon işlemlerini bitirip kullanmaya başlarız atamın dediği gibi türk milleti zeki ve çalışkandır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2013, 23:53 
Uzaklaştırıldı

Peki.. Seni kırmamak için Kalkan'ın bu vazifede kullanılmasının yasak edilmesi için çalışacağım..

La havle yahu..
Ya sayın hds affınıza sığınarak hem bir air search radarla aynı menzildeki medium range bir aa yı aynı kümelenme de tutuyorsunuz. Hemde bana suç buluyorsunuz. Kalkanlar 40 km den tespit eder hedefi 15 km ye girdiklerinde alçak irtifalarda indirirler işte.Niye büyüttünüz ki bu kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:02 
Akıncılar

Söylediklerinin hiç birisi doğru değil ki.. Nereden başlayayım?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:06 
Uzaklaştırıldı

Söylediklerinin hiç birisi doğru değil ki.. Nereden başlayayım?..
A yalancıda olduk şimdi. Başka ne kaldı. Ya arkadaşım kalkanın resmi açıklanan menzili 40 km'dir duyumlara göre hareket edilip kesin kanaat bildiren cümleler kurmamak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2013, 01:12 
Akıncılar

"Menzil" değil, "her şey" yanlış.. :roll:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 130 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz