TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 06:11

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Excalibur 155mm Muhimmat
MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 04:18 
Akıncılar

Bu muhimmat hakkinda forumda baslik acilmamis sanirim. Eger varsa silebilirsiniz veya orasi ile birlestirilebilir. Twitter'de bu haberi arkadaslara gondermistim. Hollanda Ordusu Pzh-2000 obusleri icin 100 adet Excalibur 1b muhimmati siparisi vermis. FMS ile yapilan alimin maliyeti 8.3 milyon dolar. Bu muhimmati bilmeyenler icin 155m GPS/INS gudumlu bir topcu muhimmati. 155mm obuslere menzilden bagimsiz 10 metre alti nokta vurus imkani kazandiriyor. ABD uzun suredir bu muhimmati kullaniyor, ve bir cok ulkede bu muhimmat ile ilgileniyor veya FMS ile satin aliyor.

SSF'de yillardir bu muhimmatin Firtina obusleri icin neden (deneme amacli hic olmaz ise) tedarik edilmedigini yazip durduk. TSK'nin hedef tespit ve kesif imkanlarinin gelismesi ile artik zamana duyarli hedeflere karsi gudumlu ve CEP orani menzilden bagimsiz 5-10 metreye dusurulmus, nokta atis imkani kazanmasi gerekir ki artik zamani geldi. KKK'nin su anda NLOS denilen gorus mesafesi otesine( 10-15km uzakta veya bir sutre gerisindeki) nokta atis yapabilecegi bir muhimmati yok. Havan veya topcu ile klasik muhimmatlar ile atislarin CEP degerleri gunumuz savaslarinda yeterli degil. 155mm muhimmatlarda menzil uzadikca veya hava sartlarina bagli olarak CEP degerleri 200-300 metre veya daha uzaga kayabiliyor. Yani hedefi iskaliyorsunuz. Cok muhimmat sarfi ile istenilen sonuc alinabilir ama hedefinde yerinde sabit bekliyor olmasi lazim. IHA veya yerden ADESTIM unsurlerinin tespit edilen hedeflere ucak ve helikopter gondermenin bazen mumkun olmadiigni hep duyuyoruz. Sadece Excalibur muhimmati tedarigi degil, ornegin Israil'in cok uzun suredir kullandigi TAMMUZ isimli 15-20km menzili, datalink ile kumanda edilen, NLOS prensibi ile calisan anti-tank/anti-materyal fuze sistemi var. Keza ayni sistemi G. Kore satin aldi, ve kullanmaya basladi. KKK'nin KORNET, UMTAS, OMTAS vs tedarikleri iyi guzel ama artik hedefler 5-6km otedeki tank, zirhli arac degil ki, 20km gerideki hedefleri vuracak, hava unsurlarinda bagimsiz, kendi topcu birliklerine bu kabiliyeti neden kazandirmiyorsun? Her yere ATAK mi gitsin veya HvKK F-16 mi gondersin? Disardan hazir almak istemiyorsan, artik fuzecilikle olgunlasan, komuta kontrol konusunda rekabet edebilir duruma gelen ROKETSAN-ASELSAN'a KKK ihtiyaci icin bir NLOS fuze sistemi veya Excalibur benzeri gudumlu topcu muhimmati projesi neden baslatmiyorsun? SSF'den arkadaslar bilirler, neredeyse bagis kampanyasi baslatip, topladigim para ile Excalibur alip KKK'ne hediye edecegim.

Bilmiyorum hatirmayaniniz var mi, 3-4 sene once K. Irak'ta bir bölücü terör örgüt kampinin USAF Predator IHA'siindan alinan goruntusune yapilan topcu atislari meydanda toplanmis teroristleriin 300-400 metre gerisine dusuyor ve hepsi ilk atis sonrasi siginaklara kaciyordu. O durumda Excalibur atildigini dusunuyorumda sonuc cok farkli olurdu. Ekonomide firsat maliyeti kavrami vardir. O hedefi iskalamanin maliyeti, bize daha fazla mayin ve karakol basilmasi olarak geri donmus olabilir. Yani 80 bin dolar tasarruf edeyim, 500-1000 dolara klasik muhimmat atayim derken, hedef kacirmanin maliyeti ne olacak? .

http://www.janes.com/article/54456/shar ... r-dsei15d3

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Excalibur 155mm Muhimmat
MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 09:19 
Süvariler

Excaliburun Çalışma prensibi çok mu karmaşık.Üretilemezmi öz kaynaklarla...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 11:18 
Süvariler

Bunu kendimiz çok rahat yapabiliriz.Topçu roketlerine güdüm kazandırmak adına projeler mevcut şuan.Ayriyeten Som,cirit,umtas gibi projeler ile kazandığımız çeşitli yeteneklerde var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 16:14 
Uzaklaştırıldı

Bu Excalibur konusuna ben bayağı bir süre önce değinmiştim.... Hani hatırlarsınız bir talim alanında talim yapmak için sıraya geçmiş onlarca BTÖ'lü tespit ediliyor işaretlenen nokta bizim topçularca ateş altına alınıyordu ama maalesef o kadar terörist
kaçıyordu....

O zaman da aynı soruyu ben sormuştum neden almıyoruz diye? Aynı cevaplar gelmişti "biz yaparız bunu ,şunun daha iyisini yaparız" hep Türk tipi uyduruk cevaplar...
Top mermisi ile SOM,cirit,umtas aynı değil... Hem sen görüntüyü alır almaz koordinatları işaretlemişsin bunun için uçak kaldırman gereksiz ver Fırtına'ya Excalibur mermisini ve koordinatları işi 10 saniyede bitir...

Yemin ediyorum bu video görüntüsü ABD medyasına düşse ve o kadar terörist kaçsa ABD genelkurmay başkanı bırak istifayı intihar ederdi...Ama bizde nerede o kafa , nerede o onur ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 16:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın robust güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Gerçektende kuvvetin şimdiye kadar bu mermi ile ilgilenmemesi ilginç. İlginç olduğu kadarda üzerine düşünülmesi gereken bir olay. Özellikle obüslerimizi güneydoğuda fırsat hedeflerine karşı kullandığımız düşünülürse.

Yani sanki bizde bir sorun var gibi. Bir öngörüsüzlük, bir savsaklama almış başını gidiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 16:36 
Uzaklaştırıldı

Sayın robust güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Gerçektende kuvvetin şimdiye kadar bu mermi ile ilgilenmemesi ilginç. İlginç olduğu kadarda üzerine düşünülmesi gereken bir olay. Özellikle obüslerimizi güneydoğuda fırsat hedeflerine karşı kullandığımız düşünülürse.

Yani sanki bizde bir sorun var gibi. Bir öngörüsüzlük, bir savsaklama almış başını gidiyor.

Hay senin alnından öpeyim gardaş, çok güzel anlatmışsın son cümlede...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 21:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu Excalibur konusuna ben bayağı bir süre önce değinmiştim.... Hani hatırlarsınız bir talim alanında talim yapmak için sıraya geçmiş onlarca BTÖ'lü tespit ediliyor işaretlenen nokta bizim topçularca ateş altına alınıyordu ama maalesef o kadar terörist
kaçıyordu....

O zaman da aynı soruyu ben sormuştum neden almıyoruz diye? Aynı cevaplar gelmişti "biz yaparız bunu ,şunun daha iyisini yaparız" hep Türk tipi uyduruk cevaplar...
Top mermisi ile SOM,cirit,umtas aynı değil... Hem sen görüntüyü alır almaz koordinatları işaretlemişsin bunun için uçak kaldırman gereksiz ver Fırtına'ya Excalibur mermisini ve koordinatları işi 10 saniyede bitir...

Yemin ediyorum bu video görüntüsü ABD medyasına düşse ve o kadar terörist kaçsa ABD genelkurmay başkanı bırak istifayı intihar ederdi...Ama bizde nerede o kafa , nerede o onur ?
Rica etsem bahsettiğiniz video linkini ekler misiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2015, 21:24 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
kaçıyordu....

Ben arayıp bulamamıştım. Bulan varsa bana da atarsa sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 00:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

SSM bu konuyla ilgileniyordu,Fırtına Obüsü için bu soru zamanında düşünüldü bu sorular yöneltildi. (Daha uzun menzil ve güdüm konusu) Cevap olarak çalışma düşünüldüğü söylendi, ifade ettiğiniz gibi Kuvvetin bu konuda istekli olması gereklidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 01:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

viewtopic.php?f=4&t=4901&p=190851#p190851
Alıntı:
Aselsan güdümlü/programlanabilir topçu mühimmat projeleri
Konuyla ilgili şöyle bir başlık vardı . Ama excalibur için değil başlık.

Buda 155mm excalibur test atışlarının vuruş bölümlerine ait çok sayıda görüntü video .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oYsJ0lKk5B0[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 03:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim

http://www.dtic.mil/ndia/2012annual_psr/Milner.pdf

Ek bilgi Çin'e ait WS-35 kod isimiyle excalibur tarzı 155mm'lik topçu mühimmat tasarımı mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 04:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ek bilgi Çin'e ait WS-35 kod isimiyle excalibur tarzı 155mm'lik topçu mühimmat tasarımı mevcut.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

WS35 155mm extended range guided artillery shell in 2014 Zhuhai Air Show:
http://www.china-defense-mashup.com/ws3 ... -show.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 10:53 
Süvariler

100km gibide bir menzili olduğunu iddia ediyorlardı üstelik. Ancak CEP değerleri excalibur kadar iyi değil gerçi daha geliştiriliyor hala.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 13:59 
Uzaklaştırıldı

https://www.facebook.com/13022315375118 ... 071458124/

155mm Gps Güdümlü Excalibur Top Mermisi 40 km.'den jipin kaputunu vuruyor...Daha konuşulması gereken bir şey var mı?
Dairesel hata payı 10 metreden az.Ayrıca maliyetini düşürmet için çalışmalar sürüyormuş...2005'de ilk atış denemesi yapılımş aradan 10 yıl geçti ki düşünün daha da nasıl geliştirdiler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 17:20 
Süvariler

T-122 ve Kasırga nasıl önümüze güdümlü olarak çıktıysa ben böyle bir mühimmatı da bekliyorum.
Hatta bana sorarsanız İsrailin Tamuz , ve tank namlusundan atılan Lahat sistemi benzerlerini de bekliyorum.
Zma'dan atılan Cirit bence ileride Tamuz benzeri bir sistem haline gelebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 18:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

T-122 ve Kasırga nasıl önümüze güdümlü olarak çıktıysa ben böyle bir mühimmatı da bekliyorum.
Hatta bana sorarsanız İsrailin Tamuz , ve tank namlusundan atılan Lahat sistemi benzerlerini de bekliyorum.
Zma'dan atılan Cirit bence ileride Tamuz benzeri bir sistem haline gelebilir.
Sorunda burada, bekliyoruz. Biz beklerken fırsat hedeflerini kaçırdık, kaçırıyoruz, kaçıracağız.

Neden bir miktar satın alınıp topçu sınıfına dağıtılmadı muamma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 20:38 
Akıncılar

Yukarida ilk yazima belirtmedim ama neden boyle bir muhimmatin simdiye kadar tedarik edilmedigi hakkinda benim bir dusuncem var. Firtina obuslerinden atilamamasi gibi bir sorun olacagini sanmiyorum. Eger boyle bir sorun varsa, zaten bastan neden alinmiyor gibi butun sorularin cevabi verilmis olur. Sonucta Firtina namlusu ve doldurma sistemleri standart NATO 155mm muhimmatlari atabiliyor. ABD'nin bu standartlara uygun olmayan bir sistem gelistirmeside mumkun degil. Keza Hollanda PzH2000'lerde kullanacak. Mesele Firtinalara uygun olmamasi degil. Pahali bulunmasi, veya GPS destekli gudumlu oldugunda hala ABD'ye bagimli olunmasi gibi bir suru sey soylenebilir ama benim tahminim, esas neden bu muhimmatlari etkin kullanmak icin gerekli olan kesif istihbarat kabiliyetinin ki bu muhimmatin en onemli ozelligi zamana duyarli firsat hedeflerine karsi kullanilmasidir. Eger firsat hedeflerini zamaninda tespit edecek ve degerlendirecek, insani veya insansiz ISR kabiliyetiniz yok veya zayif ise Excalibur'u almanin bir mantigi yok. Yoksa genel konum itibari ile BTO'nun K. IRaktaki sabit hedeflerinin ve kamplarini yerleri yillardir biliniyor. BTO'nun Kandil ve belki bir kac uzak kampi haric diger K. IRak kamplarinin cogu Turkiye sinirindan kus bakisi 20-30-40km uzakta zaten. HAvasin, Zap, Mesina, Hakurk gibi kamplar 20-30km'yi gecmez sinirdan uzakligi. Sorun kamplarin yerini bilmemek degil, sorun bu kamplari 24 saat, 7 gun esasina gore surekli gozlemleyememek, uzerinde surekli IHA'larinizi ucuramamak ve mucadele icin gerekli siyasi ve askeri irade...

SSF'deki bölücü terör örgüt basliginin dili olsa konussa, biz bunlari cok yazdik. Bu kamplar uzerinde surekli IHA devriyesi yapilmis olsaydiginiz, ne kadar firsat hedefi cikacagini, asagidaki fotolar gibi, tahmin edebilirsiniz. TSK'nin elinde yeterli orta yuksek irtifa IHA sistemi yok ki 7-8 tane onemli kamp uzerinde 24/7 esasiyla nobet tutsun ve gerekirse Excalibur ile vursun. Keza yine Daglica gibi bölücü terör örgüt icin onemli gecis noktalarinda surekli bir kac IHA'nin havada olmasi gerekir ama yok. Bu dediklerimin yapilmasi icin TSK'nin bugun envanterinde olmasi gereken MALE sinifi IHA sayisi en az 40-50 adet( bunlairn 8-10 tanesini surekli ucuruyor olmak icin). Simdi sorun sehir ve ilcelere sicradigi icin yuksek sayida ScanEagle veya EGM'nin eldigi dusuk sayidaki T20 gibi 25-30kg agirliginda ama havada 5-6 saat ucabilen IHA larin Polis ve Jandarma emrinde olmasi gerekir. Ilerde olur belkide ve o zaman Excalibur alimi daha mantikli olur ve daha etkili kullanilabilir. Bugun icin T122 ve Firtina ile kamplara nokta atisi degil alan doyurmak, kamp duzenini bozmak icin atis yapar durururz.

KEza MIT'in K. Irak'ta bölücü terör örgüt lojistigine karsi yaptigi bir operasyonu veya suikasti hic duydunuz mu? Adamlar yillardir o kamplarin lojistigini K. Irak marketlerinde sagliyor, aldiklari erzak ve malzemeyi kamyonetlere yukleyip daglara tasiyorlar. Siz hic bu kamyonetlerin yolda digerden kafasina bomba dustugunu duydunuz mu? Adamlar o kamplarda o kadar rahat ki cogu zaman hic korkmadan 500 kisi toplu egitim/istima yapiyordu. Ya Karayilan Kandile getirilen naklen yayin araci ile Almanya'daki bölücü terör örgüt konferanslarina canli baglaniyor. bölücü terör örgüt ile surekli ve gerektigi gibi mucadele cidden ediyormuyuz? Yoksa sadece donem donem canimiz sikilinca ucaklari gonderip ortaligi soyle bir dagitip, sonra tekrar kilicimizi kinina koyuyormuyuz? AKP ile birlikte konuya bakisin degistigini, ve sorunun( ki bu sorun bence etnik Kurt Milliyetciligi sorunudur) bireysel haklar verilecek cozulebilecegi yanlisina dusulmesi ile artik sorun boyut degistirmistir. Suriye'deki gelismeler ile asama asama birlesik köpekistan kurulmasi hedefleniyor. Cizre ve diger ilcelerdeki hendekler, KCK, YPG-H gibi orgutlenmenin ana nedeni budur. Hic birbirimizi kandirmaya gerek yok, zamaninda orgutu marjinalize etme sansi varken yapmayinca, dag fare dogurdu. bölücü terör örgüt uzak duran bolge insani bile artik bölücü terör örgüt sempatizani oldu.

bölücü terör örgüt'nin bu kamplarda ne kadar rahat hareket ettiginin ornekleri. Daha bunlarin yuzlercesi var. Birileri TV'lere cikip askeri tedbirler ile teror bitmez diyor. Sen adamlari sinirindan 30km otesinde rahat rahat at kosturmasina izin verirsen bitmez dogal olarak.
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 21:58 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Stratejik silah iste. Kuvvetli bir iradenin kullanmasi halinde tum sartlari degistirir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 22:03 
Süvariler

Arkadaşlar böyle sistemlere sürekli olayı tersine çevirecek araçlar diye bakıyoruz doğrudur önemli sistemler lakin terörle mücadelenin en önemli silahi siyasi iradedir.Siyasi irade sonuna kadar ordunun arkasında olsa dişe diş mücadele edilir yine bunların kökü kurur.Siyasi irade olmadiktan sonra Hitler vari savaşı kazandıracak silah diye çok lanse edilir.Bunların yaptığı işi Güdüm kazandırilmis topçu roketleri yapamaz mi diye düşünmüyor değilim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 22:04 
Süvariler

Sayın Robust öncelikle hoş geldiniz. Böyle bir silahı ABD bize satar mı? Bu durum ön görüleblir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 01:28 
Akıncılar

Sayın Robust öncelikle hoş geldiniz. Böyle bir silahı ABD bize satar mı? Bu durum ön görüleblir mi?
Hosbulduk anafor,
JDAM, JSOW, SLAM-ER satan adamin Excalibur satmamasi icin bir neden yok. Menzili ve harp basligindan dolayi kisitlamalara girecek bir silah degil ama tabii bazen case by case bakarlar bu islere ve bize F-35 satarken sorun gormez ama Perry gemiyi satmamak icin bir bahane bulur.

Simdi Excalibur almak tabii ki teror sorunu bitirecek degil, sadece TSK'nin elinde gerektigi zaman kullanabilecegi etkin bir silah olur. Dedigim gibi karsimizdaki sorun etnik milliyetcilik sorunudur. Nihai hedeflerinde once ozerk/federatif bir ayrilma ile sonra zamani gelince devlet kurmak, uzun vadede bolgede birlesik bir devlet kurma hedefi var. Irak'ta hedeflerine ulastilar diyebiliriz. Suriye'de onemli bir yol kat ettiler. Simdi Turkiye'de ozerk bolge/kanton ilan etmek, ve gerekirse ic savas cikarmak icin ellerinden geleni yapiyorlar. Yapilacak mucadele sadece bölücü terör örgüt ile olmayacak, icerde yasa disi olan, KCK gibi ne kadar yapilanma varsa uzerine gitmek gerekiyor. Disardan destek olan ulkelere karsida artik Turkiye'nin bu iste ciddi oldugunu ve ABD, Almanya, Fransa dahil sozde muttefiklere taraflarini belirlemesi gerektigi ve yine gerekirse NATO'dan cikmak dahil alternatiflerin dusunulecegi soylenmeli. Bu isi artik 2. Kurtulus Savasi olarak gorme vakti geldi bence. Biz kararli olduktan sonra hic bir ulkenin buna karsi koyabilecegini sanmiyorum. Turkiye guclu bir ulke, yeter ki bu gucunu topyekun, koordineli sekilde kullanabilsin. Bunlarin olmasi icin gerekli siyasi irade var mi? Bence bugun yok, ustune birde Turkiye'de bu soruna farkli bakan onemli bir kesim var ki bu soyledigim top yekun mucadele yapmayi zorlastiriyor. TV'lerde konusanlari goruyoruz, kendilerini solcu, demokrat, liberal, sozde aydin, gazeteci olarak karsimiza gecip, hala bu sorunu anayasadan Turk kelimesini cikarilmasi veya anadilde egitim hakki verilmesi ile cozebileceklerini dusunenler var. Adam eline AK47, RPG almis, yola hendek kazmis, ustune EYP yerlestirmis, bu adamlar size hic anadilde egitim hakki isteyen bir grup olarak gorunuyor mu diye soran bir kiside goremedim. Bu kisilere sormak lazim, evlerine hirsiz girse, butun paralarini gonullu hirsiza verirler mi, yoksa polis mi cagirirlar? Sonucta hirsizinda bir sorunu var, belki paraya ihtiyaci var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 10:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bence excalibur gibi bir mühimmatta , kullanım şansının yüksekliği, onun tedarik edilebilirden daha çok kullanıcının yani kara kuvvetlerinin çatışma konseptinde daha doğrusu zihniyetinde aramak gerekir diye düşünüyorum.
Amerikan ordusu bu mühimmatı dağlık alanda taliban direnişçileriyle çatışan küçük hareketli timlerine yakın destek vermek için kullanıyor. Onlar için CEP değerinin önemi hedefin vurulmasından daha çok kendi kuvvetlerinin dost ateşiyle vurulmamasında yatıyor, bizim kuvvet sınır ötesinde herhangi bir yakın tehlike olmayan araziye angajmana girerken bunu çok az hesaba katacağını daha çok excalibur 'un 100 bin doları bulan fiyatına takılacağına eminim. Bir tane bundan atacağıma o bölgeye 100 tane klasik M582 atarım daha kesin çözüm olur diyeceklerine eminim. Zaten fırtına vb benzeri atış sistemleri tasarlanırken atış kontrol sistemlerinin "1 top 1 batarya" diye söylenip duran özelliğin üstünde ısrarla tekrar tekrar tasarlanması geliştirilmesi ön planda oldu.
Fiyat konusundan bahsetmişken maerikan ordusunun bile Afganistanda Excaliburdan yaklaşık 800-900 tane ancak kullandığını belirtmek lazım, fiyatın yüksekliği sebebiyle daha klasik olan XM1156 hassas güdüm kitinin üstünde duruluyor, belki bizim de yapmamız gereken bu tip bir kiti kendi imkanlarımızla tasarlamamız .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 10:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Resim

Resim

XM1156 Hassas güdüm kiti

(tapası demek daha doğru herhalde)

Çizimler için kaynak :http://www.dtic.mil/ndia/2010fuze/IVAPergolizzi.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2015, 13:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konumuz "Excalibur 155mm Muhimmat" konu haricinde ki alakasız iletiler silinecektir. Sisteme alternatif önermeyi bırakın.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2015, 18:17 
Akıncılar

Alıntı:
kaçıyordu....

https://www.youtube.com/watch?v=LTiPKQr_UrI

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2015, 23:41 
Süvariler

Saldırıda kullanılan mühimmat Toros du diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015, 02:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD söylendiğine göre bu mühimmada biraz mesafeli. GPS in Jam edilme olasılığı sebeb olabilir diye düşünüyorum. Belki JDAM lere
lazer kombinesi bundan istiyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015, 19:44 
Uzaklaştırıldı

ABD söylendiğine göre bu mühimmada biraz mesafeli. GPS in Jam edilme olasılığı sebeb olabilir diye düşünüyorum. Belki JDAM lere
lazer kombinesi bundan istiyorlar.

Sayın musti yazınızdan hiçbir şey anlamadım.Biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz? Niye ABD bu mühimmata mesafeli?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015, 22:06 
Süvariler

Gps Güdümlü olduğu için karıştırilabilme olasılığı varmış.Jdamlara gps dışında lazer güdümude istemeleride bu yüzdenmis.Ama jdam ve excalibur farklı gomleklerden mühimmatlar.Ayrica tek güdüm sistemi gps değil bu mühimmatın.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2016, 23:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Açık kaynaklarda SAGE'nin bu yönde çalışmaları olma ihtimaline denk geldim.Bazı çalışanlar 1 yıldan uzun süre önce bu hususta ön çalışmalara başlamış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2016, 15:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir sorum var. Kara kuvvetleri için, terör bölgelerinde harekat planlanması için 3 boyutlu haritalar yapılmıştı.

Bu haritalar kendi koordinat sistemleriyle beraber Fırtına'lara aktarılamaz mı?

Mesela x ilçesinin 3 boyutlu haritası x ilçesindeki bir fırtınanın görev bilgisayarında iken çatışma bölgesinin koordinatı verildiği an fırtına bulunduğu yerden atışa uygun noktaya geçip aşırtmalı atışını yapıyor ve muhimmat uydu yerine, bölgedeki üslerdeki baz istasyonu tarzında yapılar veya çatışma bölgesindeki komuta merkezinin taşıyacağı (havadan veya karadan) bir mobil istasyon ile güdümleniyor.

Böylece gps'in aldatılabilirliği(veri güvenliği) aldanabilirliği ( datum hataları) yerine orduya ait kapalı- yerel bir sistem oluşturulmuş olabilir mi?

Gps tüm dünyayı kapsadığı için üzerindeki koordinatlama hataları katlanarak büyüyor. Oysa yerel bir 3 boyutlu harita sürekli güncellenebilir, üzerindeki hatalar zamanla düzeltilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2016, 19:08 
Uzaklaştırıldı

Excalibur da GPS ve INS diye iki güdüm seçeneği var
GPS tercih edilmez ise ins kullanılır. Bu seçenek tamamen pasif dir dışarıdna hiç bir şey almaz kendi kendine kapalı çalışır yani çok güvenlidir. Ancak GPS kadar hassas olamaz tabi.
GPS ide çok fazla güvensiz görmemek gerek. GPS kullanan silahlar bu sinyallerin anormalliğini fark edip GPS den ins ye geçebiliyor veya ins ile GPS i birlikte kullanarak yine çok aldatılması zor bir işbirliği yapıyor. GPS i karıştırmak da o kadar kolay bir şey değil. Mühimmat çok mesafe katediyor bir sensörü 30 km yada 10 km de sahte sinyaller ile karıştırmak kolay değil. GPS karıştırıcının etki alanına girdiğinde mühimmat anormalliği fark edip yola ins sine güvenerek devam eder. buda 30 km lik yolun belkide son bir kaç km sinde olan bir şey. Nerede ise karıştırsanda karıştırmasanda aynı hassaslıkta vurur yani

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 12:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu açma yetkim olmadığı için burada paylaşıyorum
"MKE Gen Md:Gudumlu mermi gelistirmeye basladik.155mm prototipini bu sene yetistirmeye calisiyoruz"
Kaynak: https://twitter.com/TyrannosurusRex/sta ... 0218157056

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 16:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Makina Kimya Endüstri Kurumu Fırtına ve Panter obüslerinin etkinliğinin artırılması amacıyla güdümlü topçu mühimmat geliştirme projesi başlattı.

MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın AzeriDefence’e verdiği röportajda, “155mm güdümlü topçu mühimmatlarının geliştirilmesi amacıyla çalışma başlattık. MKE olarak Türkiye’nin savunma elektroniği sektöründe faaliyet gösteren birkaç şirketi de bu işe dahil ettik. Yıl sonuna kadar ilk prototipleri yetiştirmeye çalışıyoruz. 2018 yılında prototip mühimmatlarla testlere başlayacağız.

Taşkın,”Mühimmatların vuruş etkinliğinin arttırılması için lazerle yönlendirme, kızılötesi başlık ve küresel seyrüsefer uydu sistemi (Global Navigation Satellite System/GNSS) yardımlı ataletle seyrüsefer (Inertial Navigation System/INS) sisteminin kullanılması planlanıyor” dedi.

ABD ordusu uzun yıllardır Raytheon şirketi tarafından geliştirilen 155mm çapındaki GPS/INS güdümlü top mühimmatı Excalibur’u kullanıyor. Mühimmat üzerinde yer alan GPS/INS güdüm sistemi ve kanatçıkları ile hedefi 40 km’den 10 metrenin altında hata payı ile vurabiliyor. Özellikle hassas bir hedefin vurulmasının oldukça zor olduğu meskûn mahal şartlarında; diğer binalara çarpma, başka hedefleri vurma ve dost ateşi ile vurulma gibi riskleri asgari seviyeye indiriyor.
http://savunmaveteknoloji.com/turk-topc ... s-vuracak/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2017, 18:11 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 12:21 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 15:55 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Oldukça başarılı. 50.6 km'de bile nokta atışı yaptı. Çok çok iyi...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 17:25 
Akıncılar

Bu saatten sonra bizim için GPS güdümlü merminin çok işlevsel olmayabileceğini sanıyorum.

Bir dolu hassas ataletsel güdüm birimi projemiz var. Bunu belki top mermilerine uygulama ve bir miktar yörünge doğrultması yapan bir çözümümüz olabilir. 12'den vurmaz, ama aynı alana 40 yerine 3 mermi yeter hale gelir falan filan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2017, 20:47 
Akıncılar

Bu saatten sonra bizim için GPS güdümlü merminin çok işlevsel olmayabileceğini sanıyorum.

Bir dolu hassas ataletsel güdüm birimi projemiz var. Bunu belki top mermilerine uygulama ve bir miktar yörünge doğrultması yapan bir çözümümüz olabilir. 12'den vurmaz, ama aynı alana 40 yerine 3 mermi yeter hale gelir falan filan.
Sadece INS ile gitse 40km ve uzeri menzilde 30m alti CEP tutturulabilir, 25-30km'de daha iyi sonuclar cikar muhtemelen. Yaklasma tapali 155mm top mermilerinin parcacik etkisi (30m alti CEP) aciktaki hedefler icin yeter zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 00:21 
Süvariler

Translate Özet: Excalibur N5 cephaneliğini geliştiriyor. Bu deniz temelli merminin, geleneksel 5 inçlik mühimmatın maksimum aralığını iki katından fazla tutması ve karaya dayalı versiyonla aynı doğruluğa sahip olması bekleniyor.

Ayrıca Raytheon merminin LD-kılavuzlu bir versiyonu olan Excalibur S'yi geliştiriyor. Bu varyant, hareketli hedefleri vurmasına ve doğru konum bilgisi olmadan hedeflere etki etmesine ve vurmasına olanak tanıyan dijital yarı aktif bir lazer arayıcı içermektedir. Ayrıca, GPS'in sıkışmasıyla ilişkili riski de azaltır.

https://www.raytheon.com/capabilities/p ... d=46809110

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 01:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Asıl dediği: Excalibur'un 127mm navalize versiyonunu geliştiriyorlarmış.

5 inçlik topun maksimum menzeli aşağı yukarı 25km; bunun iki katı menzile çıkabileceklerini ve kara konuşlu versiyonuyla aynı oranda hassaslığa sahip olduğunu iddia ediyorlar.

ek olarak, bugüne kadar savaş alanında 900'den fazla Excalibur atışı yapılmış.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 01:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD ordusunda bizdeki hafif topçu roketi diye bir kavram yok. Bu sınıfta mühimmatları yok. Bu yüzden mermiyi bir 155mm ile yapmak zorundalar.

TSK da 122mm topçu roketi var. Hatta eski 160mm lik toros projesi vardı. Bu tip bir hassas nokta vuruşlu mühimmatı 155 yerine bir topçu roketine konulursa bazı avantajları olur. ,

1- Zaten para tutan şey güdüm kısmı. Bunu topçu roketine koyarsanız maliyeti katlamadan hem menzil artabilir hemde başlık büyüyebilir.

2- Bu mühimmat denziciler içinde kullanılabilir hale gelebilir. Kıyıda içeriye piyade desteği sağlanabilir. Hatta havacılar için bile kullanım şansı doğar. Bir şekilde lençere veya salanlara entegre edilirse yeni bir kara yer mühimmatı doğmuş olur.

3-) Özellik Irak sınır boyunca 155mm ötesi hassas erişim sağlanırsa zırt pırt K.Irak'a uçak kaldırmamıza gerek kalmaz. İHA' ların tevcihinde anlık istihbarat ve anlık angajmanla iyi sonuçlar elde edilir.

4-) ÇNRS'ler bir namlulu silaha göre daha yoğun, hızlı ateş desteği sağlar.

Bu sebeplerle bunu 155mm mermisine kasacağımıza bir topçu roketine uygulamak zannımca daha çok fayda sağlar. 122mm belki başlık için yetersiz kalır. Eski 160mm Toros projesi ile bayağı bir büyüme bence sağlanır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 13:39 
Süvariler

ABD ordusunda bizdeki hafif topçu roketi diye bir kavram yok. Bu sınıfta mühimmatları yok. Bu yüzden mermiyi bir 155mm ile yapmak zorundalar.

TSK da 122mm topçu roketi var. Hatta eski 160mm lik toros projesi vardı. Bu tip bir hassas nokta vuruşlu mühimmatı 155 yerine bir topçu roketine konulursa bazı avantajları olur. ,

1- Zaten para tutan şey güdüm kısmı. Bunu topçu roketine koyarsanız maliyeti katlamadan hem menzil artabilir hemde başlık büyüyebilir.

2- Bu mühimmat denziciler içinde kullanılabilir hale gelebilir. Kıyıda içeriye piyade desteği sağlanabilir. Hatta havacılar için bile kullanım şansı doğar. Bir şekilde lençere veya salanlara entegre edilirse yeni bir kara yer mühimmatı doğmuş olur.

3-) Özellik Irak sınır boyunca 155mm ötesi hassas erişim sağlanırsa zırt pırt K.Irak'a uçak kaldırmamıza gerek kalmaz. İHA' ların tevcihinde anlık istihbarat ve anlık angajmanla iyi sonuçlar elde edilir.

4-) ÇNRS'ler bir namlulu silaha göre daha yoğun, hızlı ateş desteği sağlar.

Bu sebeplerle bunu 155mm mermisine kasacağımıza bir topçu roketine uygulamak zannımca daha çok fayda sağlar. 122mm belki başlık için yetersiz kalır. Eski 160mm Toros projesi ile bayağı bir büyüme bence sağlanır.
Emin olmamakla beraber aralarında ciddi "time to target" farkı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 14:18 
Akıncılar

@musti, Aslında namlulu topçu da roketli topçu da alan doyurma ile çalışıyor. Belirli bir alanda "imha"yı sağlamak için istatistiki bir hesaba göre belirli sayıda merminin o hedefe atılması gerekiyor. BU oranlar meteorolojik şartlara, hedefin yayılı olduğu alana ve tabii ki menzile göre değişiyor.

Tank topu mesela böyle çalışmaz. Obüslerin de yakın atışları ha keza, neredeyse tüfekle vurmak gibidir. Ama uzun menzilli aşırtma atışları bir "alan doyurma" gerektirir. Bunun da aslında en hızlı yolu roketli topçudur. Çok kısa sürede çok sayıda harp balığını bir bölgeye tek araç üzerinden atabilirsiniz. Neredeyse bir roket atıcısı bir namlulu bataryanın yapabileceği atışı ondan çok daha kıza sürede yapabilir). Ancak tabii ki daha pahalıya.

Excalibur, Roketli Topçu gibi şeyler bu özelliklerinin yanında, ekspedisyoner kuvvetlerle hareket etmek zorunda kaldıklarında farklı lojistik zorluklar doğurur. Örneğin, 155'lik obüs, her halükarda ileri bir gözlemcinin ona dikte ettiği hedefi vurur. Hedefi imha eder. Ama bunu, Kanada'nın Afganistan'da çarpışan kuvvetleri için yapmaya kalktığında işin içerisine dev bir "lojistik" konusu girer. Bu desteği verebilecek adette namluyu, bunun misli misli fazlası mermi ve barut hakkını Kanada'dan Afganistan içlerine bir yere koymak, bunun personelini, bunu koruyacak personeli idame etmek çok pahalı bir iş. Bir de, uzun süredir verdiğiniz mücadele bir tank taburuna karşı değil, bir kaç baldırı çıplak yayaya karşı ise, Excalibur atmak, tek mermi ile hedefi imha etmek aslında çok daha ucuz.

Bir de tabii ki, nasıl olsa güdüm yolu ile kendini doğrultan mühimmatı, çeşitli desteklerle çok uzağa atabilme avantajı var.

Bir de, bu mühimmatı, 45km uzakta ve senin askerinle sokak sokak çatışırken vurmak şansın var. Bunlar işte hep "priceless".

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 15:09 
Süvariler

Excalibur tarzi gudumlu muhimmat yerine topcu/cnra birliklerine (at-unut) IHA lar verilmesi daha mantikli degilmi? Ruslarin Ukrayna da IHA+CNRA atislarinin nasil bir etki yarattigini gormustursunuz muhtemelen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 19:52 
Akıncılar

...

Excalibur, Roketli Topçu gibi şeyler bu özelliklerinin yanında, ekspedisyoner kuvvetlerle hareket etmek zorunda kaldıklarında farklı lojistik zorluklar doğurur. Örneğin, 155'lik obüs, her halükarda ileri bir gözlemcinin ona dikte ettiği hedefi vurur. Hedefi imha eder. Ama bunu, Kanada'nın Afganistan'da çarpışan kuvvetleri için yapmaya kalktığında işin içerisine dev bir "lojistik" konusu girer. Bu desteği verebilecek adette namluyu, bunun misli misli fazlası mermi ve barut hakkını Kanada'dan Afganistan içlerine bir yere koymak, bunun personelini, bunu koruyacak personeli idame etmek çok pahalı bir iş. Bir de, uzun süredir verdiğiniz mücadele bir tank taburuna karşı değil, bir kaç baldırı çıplak yayaya karşı ise, Excalibur atmak, tek mermi ile hedefi imha etmek aslında çok daha ucuz.

...
Bir de, bu mühimmatı, 45km uzakta ve senin askerinle sokak sokak çatışırken vurmak şansın var. Bunlar işte hep "priceless".
HAtirlayanlar olacaktir. Yillar once K. Irakta bir kampinda istima halinde dizilmis 40-50 bölücü terör örgüt'linin IHA'dan alinan (ABD'nin Predator olabilir) goruntusunde acilan topcu atesinin CEP degerinden dolayi, gruba uzak noktalara dusmesi nedeniyle, 40-50 kisilik grup hizla araziye dagilmisti. Iste Exalibur gibi gudumlu muhimmatlar bu isler icin ideal. Tek mermi ile ilk atista isabet gerektiren durum vardi orada ama klasik topcu ile yapilan atis istenilen sonucu vermedi.

Herzaman yaziyorum ve yine yazmaya devam edecegim. Ekonomi okuyanlar bilir, firsat maliyeti diye bir kavram vardir. A yatirimi para yarirken, B yatirimi tercih etmemenizin size bir maliyeti oluyor. B yatirimi orta uzun vadede belki A yatirimindan daha karli olabilecektir. Kacirilan firsatin size bir maliyeti var. Askeri tercihlerde benzer durum var. Biz Excalibur muhimmatinin tanesinin 80bin dolar olmasini pahali bulabiliriz, tanesi 300-500dolarlik klasik 155mm muhimmat 20 tane atarim ayni etkiyi yaparim diye dusunebiliriz ama zamana duyarli bir hedef varsa ve nokta atisi gerekiyorsa Excalibur daha ucuza gelecektir orta uzun vadede(HDS'nin bahsettigi lojistik vs sorunlar cabasi). Yukaridaki ornekde bölücü terör örgüt grubunu vurmamanin maliyetini bilmiyoruz ama tahminen o kacan teroristler nedeniyle belki daha fazla sehit verdik, daha fazla gazimize omur boyu bakmak zorundayiz. Sehit ve gazi vermenin ailesine ve topluma manevi kaybi yaninda maddi kayiplarida var devlete. Bunun hesabini yapmiyoruz ama yapmak zorundayiz aslinda.

Bu firsat maliyeti acisindan bakinca SIHA'lar onemli bir guc carpani oldu asimetrik savaslarda. Dagin basinda gordugunuz 5-10 teroriste operasyon yapmak icin bir tabur askeri, 3-5 helikopteri riske etmek yerine bir SIHA ile gereren etkiyi sagliyoruz. Simdi sirada KKK'nin gorus hatti otesine nokta atis kabiliyeti kazandirilmasi. 122m ve 300mm gudumlu roketlerin gelistirilmesi bu acidan onemli bir asama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 12:04 
Süvariler

120 mm havan veya 155 Fırtına namlusundan atılabilecek bir lazer güdümlü mühimmat geliştirilse kötü mü olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 12:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

120 mm havan veya 155 Fırtına namlusundan atılabilecek bir lazer güdümlü mühimmat geliştirilse kötü mü olur?
Mermi lazeri nasıl görecek veya ne tarafta olduğunu nasıl tayin edecek atıştan önce?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 12:52 
Süvariler

Mermi lazeri nasıl görecek veya ne tarafta olduğunu nasıl tayin edecek atıştan önce?
Konvansiyonel atışta yaptığının atışın aynısını yapacaksın, düşüşte mermi lazeri takip eder ya da etmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 18:47 
Üye

İHA sayımız gitgide artarken Lazer güdümlü topçu mühimmatı iyi iş görebilir. Rusların Krasnopol adında benzer ürünü var, Suriye'de geçtiğimiz aylarda kullanmışlardı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Krasnopol_(weapon)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: