TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Kas 2017, 09:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 423 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2016, 00:08 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Akkor nasıl kafa kafaya çarpıyor ki?
Akkor mühimmatı kafa kafaya çarpmıyor. Muhimmattaki mini radar uygun konumda infilaki sağlıyor. Bildiğim kadarıyla teoride öyle.

a) 35 mm'lik Mermilere Akkor radarının benzeri konabilir. Amacı sadece kafa kafaya çarptırmak olan.

b) 35 mm Mühimmata konacak mini radar, Akkordaki gibi patlamayı uygun yerde sağlayabilir. Böylece 20 parça saçan mühimmat yerine, misal 5 parçaya ayrılan 35 mm mühimmatımız olabilir.

Bu modifikasyonlardaki amaç, 35 mm'lik mühimmatın savunma etkinliğini arttırmak. Benimkisi sadece fikir. Teknik olabilirliğini bilmem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2016, 12:15 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yaklaşım tapasını ve sensörünü halledebilsek zaten Akkor hizmette olurdu. Marifeti zaten bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 21:26 
Akıncılar

HİSAR A ve O seneye hazır olacakmış. A modeli IR başlık ile denemeye başlıyor. O modeli içinde radar güdümlü başlık bekleniyor. Roket kısmı zaten hazırmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 21:52 
Akıncılar

HİSAR A ve O seneye hazır olacakmış. A modeli IR başlık ile denemeye başlıyor. O modeli içinde radar güdümlü başlık bekleniyor. Roket kısmı zaten hazırmış.
Hayırlısı olsun. Inşallah tez vakitte denemeleri görürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:53 
Akıncılar

HİSAR A ve O seneye hazır olacakmış. .
Bunu söyleyen arkadaşı #PalavraDedektörü özel listesine alalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:58 
Akıncılar

Halen vazgeçmediler şu tarihleri konuşmaktan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:08 
Akıncılar

Adam bayağıda emin konuştu ama müdür adam ne diyim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:15 
Akıncılar

Orta'nin gudumu IIR degilmiydi? Orta menzil icin RF gudume gecilmesi dogru karar olur bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 01:19 
Süvariler

Aynen, A ve O ikiside IIR değil miydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 14:14 
Akıncılar

Pardon hata benim. HİSAR A ve O aynı IIR güdüm başlığını kullanan füzeler, sadece O versiyonu daha fazla yakıta sahip olarak daha uzun menzilli. Ben diğer Hava-hava füzesi için beklenen radar başlığı ile karıştırdım. Sorry. :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 14:53 
Genel Yetkili

Aslında karışan bir şey yok , eğer birileri çomaklayıp tekrar değişiklik yapmadıysa "Hisar-O-nokta" diye tabir edilen modelin muhabbetini yapıyorsunuz şu an.

Hisar-a ve hisar-o : iir güdümlü füzeler. Sistem altyapıları aynı , irtifa ve menzilde farklılıkları var. Kara kuvvetleri ile sabit tesis savunması maksatlı gelişiyor.

Hisar-O-nokta : ilaveten radar güdümlü menzili ve irtifası biraz daha gelişkin. Yamulmuyorsam hava ve deniz kuvvetlerine de hitab ediyor.

Bvr hava-hava füzesi ayrı bir proje.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 20:58 
Akıncılar

Daha net görebilmek için, HİSAR Hava savunma füze ailesi ile ilgili, mevcut bilgi kırıntıları eşliğinde bir pano oluşturmaya çalıştım.
Amacım; ülkemizin önümüzdeki senelerde hava savunmasının temelini oluşturacak füzelerinin, menzil ve irtifa değerleri üzerinden, bir bilgi birikimi oluşturabilmek.
Panoda bulunabilecek hata veya ilave bilgi konusunda, katkılarınızı bekliyorum ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 21:45 
Akıncılar

Tabloda RF arayici baslik kullanan Hisar-Nokta fuzesi ile IIR kullanan Hisar-O fuzesinin boyu posu ayni ama RF baslikli Nokta isimli fuzenin kinematik degerleri nasil o kadar yuksek olacak? O zaman benim kafamdaki soru Nokta adi verilen proje gercekten var mi? Yoksa ilersi icin dusunuluyor mu sadece? Veya o kinematik degerlere ulasmak icin Hisar-O projesinden farkli bir fuze mi olacak? Kicinda booster kullanan birsey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 22:21 
Uzaklaştırıldı

Boosterı olan bir füze mesela 30 km yerine 100 km ye ulaşabiliyor ise neden 400 km ye ulaşamasız daha büyük booster ile. Abartıyorum bir sidewinder bile booster taksak onunla 400 km uzaktaki bir hedefi vurulamaz mı. Sonuçta S400 de dahil hepsi terminal aşamaya kadar yerden yönetiliyorlar. Bence biraz aşırı yaratıcılık ile sitinger le bile 400 km deki uçak vurulabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 22:22 
Akıncılar

HİSAR'ın boy ve ağırlık bilgilerine yeni ulaşabildik, çapı ile ilgili biraz tahminde bulunsak bile (benim bildiğim) açıklanmış kesin bir veri yok.
Böyle olunca da, bilgi kırıntıları arasında verilen menzil ve irtifa bilgileri de mecburen havada kalıyor.
HİSAR ile mevcut füzelerden daha verimli-kabiliyetli bir füzemiz olacağını ümit ediyoruz ama 50-100+km gibi menziller için çok daha boylu poslu gövdelere ihtiyacımız olmalı.

S&H dergisinde satır aralığında yansıyan bilgiler ve basına yapılan açıklamalar ile ulaşabildiğim bilgiler bunlar. :roll:
HİSAR O ve sonrasında yapılan açıklamalar ile sanki birden fazla-farklı füze olması lazım ama tüm bu açıklamaları, hisar füze ailesi nasıl toparlayacak, sanırım hepimiz merakla ve sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 02:35 
Akıncılar

Bahsettigin cozumu Aster-15/30 ailesinde gorebilirsin. Ruslarinda Panstir sisteminde benzer sey var. Aster-30 mesela booster ile birlikte agirligi 450kg civarindadir ama booster ayrildiktan sonra fuze sadece 110kg'a dusuyor. Sustainer motor ve Pif-paf gudum ile Aster-30'in terminal asamadaki end game vurus olasiligi cok yuksek bir fuze, enerjisini kolay kaybetmeden(pit-paf gudum sayesinde) 60g lik manevra yapabiliyor. Aster mantigi aynen bir SLV gibi. Uzaya uydu gorurken, isi biten katmani atarak, agirliktan kurtuluyorsun. Hava savunma fuzesinin hafifleyerek kinetik enerjisini muhafazasa edebilmesi cok onemli bir yenetek ama yan etkisi var. O buyuk booster 4-5 saniye sonra yakiti bitip, ayrildiktan sonra bir yere dusecek mutlaka. Konuslandirildigi yer onem kazaniyor o zaman.

@Ak-Tolga,
Hisar fuzesi tasarim olarak cift pulse denen ayni govde icinde iki katmanli yakit kullaniyor. Birinci katman fuzeyi belli bir irtifa ve hiza cikarinca susuyor, diger katmanin calismasi ise hemen baslamiyor. Fuze end game kinetik enerjisini yuksek tutabilsin diye hedefi kendi IIR basligi ile bulduktan sonra 2. katmani atesleyerek, son manevralarini yuksek G ortaminda ve yuksek PK degeri ile yapmasi planlaniyor(planlanan oyle). Aster mantigi ama booster yerine ayni govde icinde iki farkli zamanda calisan roket motoru var. Mesele cift pulse teknolojisini uygun agirlik ve boyutta tutarak fuzeyi gelistirebilmek. Roketsan bu isi henuz ogreniyor aslinda. O yuzden bazi konularda tasarim kriterlerini limitleri tutturabilmekte zorlabiyor olabilirler. Hisar-A hakkinda cikan bilgilere bakarsak, akranlarina gore, Hisar-A biraz agir ve iri gorunuyor. Benzer alcak irtifa sistemler 100-120kg iken, Hisar-A'nin 230kg olmasinin aciklamasini merak ediyorum. Ilave agirlik cift pulse motor olmasindan midir? O zaman mantik yurutursek Fransizlarin Mica-VL fuzesi ayni isi 120kg ile yaparken, Hisar-A ayni isi 230kg ile yapacak. Sisman olsun bizim olsun diyelim o zaman, yeterki gorevini yapsin. Keske soyle olsaydi demeyi sevmem ama Hisar-Orta bastan RF gudumlu ve Nokta isimli tablodaki kinematik degerlere sahip olacak sekilde tasarlansaydi daha dogru olurdu. Havacilarin ihtiyaci icin tasarlanan sistemi, karacilar kullanamaz mi simdi? Atiyorum menzili 25km yerine 40km olmasi karacilar istemezuk mu diyecekler? Daha birde hava-hava fuze projeleirmiz var, unutmadan uydu gondermek icin SLV projesi var. Ozellikle SLV'den sapkadan bir tavsan cikarmalarini bekliyorum. Milletin 20-30 senede yaptigi ve ustune ilk yillarinda fuzeleri rampalarda patlata patlata ogrendigi isleri, biz 4-5 senede nasil yapacagiz acaba? Bizim bu planlari gorunce, sanki Rusya gibi akademik ve teknoloji olarak fuzeciligin kitabini yazmisiz gibi projeler. Bakalim nasil olacak bu isler, hersey yolunda gider insallah.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 02:58 
Üye

Tabloda RF arayici baslik kullanan Hisar-Nokta fuzesi ile IIR kullanan Hisar-O fuzesinin boyu posu ayni ama RF baslikli Nokta isimli fuzenin kinematik degerleri nasil o kadar yuksek olacak? O zaman benim kafamdaki soru Nokta adi verilen proje gercekten var mi? Yoksa ilersi icin dusunuluyor mu sadece? Veya o kinematik degerlere ulasmak icin Hisar-O projesinden farkli bir fuze mi olacak? Kicinda booster kullanan birsey.
Sadece fikir jimnastiği olarak düşünelim, füzelerimiz akranlarina göre ağır ise ve bir kaç yıl sonra aynı platform da menzil artışı hedefleniyor ise akillara füze teknolojimiz radardan daha mı önde sorusu gelebilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 20:46 
Akıncılar

Alıntı:
@MS,

Bahsettigin cozumu Aster-15/30 ailesinde gorebilirsin. Ruslarinda Panstir sisteminde benzer sey var. Aster-30 mesela booster ile birlikte agirligi 450kg civarindadir ama booster ayrildiktan sonra fuze sadece 110kg'a dusuyor. Sustainer motor ve Pif-paf gudum ile Aster-30'in terminal asamadaki end game vurus olasiligi cok yuksek bir fuze, enerjisini kolay kaybetmeden(pit-paf gudum sayesinde) 60g lik manevra yapabiliyor. Aster mantigi aynen bir SLV gibi. Uzaya uydu gorurken, isi biten katmani atarak, agirliktan kurtuluyorsun. Hava savunma fuzesinin hafifleyerek kinetik enerjisini muhafazasa edebilmesi cok onemli bir yenetek ama yan etkisi var. O buyuk booster 4-5 saniye sonra yakiti bitip, ayrildiktan sonra bir yere dusecek mutlaka. Konuslandirildigi yer onem kazaniyor o zaman.

@Ak-Tolga,
Hisar fuzesi tasarim olarak cift pulse denen ayni govde icinde iki katmanli yakit kullaniyor. Birinci katman fuzeyi belli bir irtifa ve hiza cikarinca susuyor, diger katmanin calismasi ise hemen baslamiyor. Fuze end game kinetik enerjisini yuksek tutabilsin diye hedefi kendi IIR basligi ile bulduktan sonra 2. katmani atesleyerek, son manevralarini yuksek G ortaminda ve yuksek PK degeri ile yapmasi planlaniyor(planlanan oyle). Aster mantigi ama booster yerine ayni govde icinde iki farkli zamanda calisan roket motoru var. Mesele cift pulse teknolojisini uygun agirlik ve boyutta tutarak fuzeyi gelistirebilmek. Roketsan bu isi henuz ogreniyor aslinda. O yuzden bazi konularda tasarim kriterlerini limitleri tutturabilmekte zorlabiyor olabilirler. Hisar-A hakkinda cikan bilgilere bakarsak, akranlarina gore, Hisar-A biraz agir ve iri gorunuyor. Benzer alcak irtifa sistemler 100-120kg iken, Hisar-A'nin 230kg olmasinin aciklamasini merak ediyorum. Ilave agirlik cift pulse motor olmasindan midir? O zaman mantik yurutursek Fransizlarin Mica-VL fuzesi ayni isi 120kg ile yaparken, Hisar-A ayni isi 230kg ile yapacak. Sisman olsun bizim olsun diyelim o zaman, yeterki gorevini yapsin. Keske soyle olsaydi demeyi sevmem ama Hisar-Orta bastan RF gudumlu ve Nokta isimli tablodaki kinematik degerlere sahip olacak sekilde tasarlansaydi daha dogru olurdu. Havacilarin ihtiyaci icin tasarlanan sistemi, karacilar kullanamaz mi simdi? Atiyorum menzili 25km yerine 40km olmasi karacilar istemezuk mu diyecekler? Daha birde hava-hava fuze projeleirmiz var, unutmadan uydu gondermek icin SLV projesi var. Ozellikle SLV'den sapkadan bir tavsan cikarmalarini bekliyorum. Milletin 20-30 senede yaptigi ve ustune ilk yillarinda fuzeleri rampalarda patlata patlata ogrendigi isleri, biz 4-5 senede nasil yapacagiz acaba? Bizim bu planlari gorunce, sanki Rusya gibi akademik ve teknoloji olarak fuzeciligin kitabini yazmisiz gibi projeler. Bakalim nasil olacak bu isler, hersey yolunda gider insallah.
Robust, ağırlık mevzularını bilmiyorum ama şunu biliyorum; Projelerdeki menziller min. isterler ve ROKETSAN bunların daha fazlasını yaptı. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 21:00 
Akıncılar

Alıntı:
@MS,

@Ak-Tolga,
Robust, ağırlık mevzularını bilmiyorum ama şunu biliyorum; Projelerdeki menziller min. isterler ve ROKETSAN bunların daha fazlasını yaptı. ;)
Insallah oyledir Topgun, yoksa HIsar-O icin soylenen 16km etkili menzil ve 10km mak irtifa ile adami LGB ve JDAM manyagi yaparlar, bu sistemlerde hic bir yeri koruyamaz. CONOPS yapin amatorce, Yunan F-16 ucagi 35 bin feettten yaklasarak HISAR-O ile korunan butun onemli tesisleri dumduz eder gider. Hisar-O'nun amaci onemli bir tesis ve birligin orta irtifa veya menzilde bir koruma semsiyesi olusturmaktir. Bunun anlami bu semsiye icine kimseyi sokmamaktir. Hava savunma agi icindeki her katman kendi gorevini yapacak, HISAr-A alcak irtifa yaklasak hedefleri, O orta menzil veya orta irtifa sistemin, Hisar-O, en basta JDAM, LGB gibi gunumuz temel muhimmatlarini kullanacak ucaklarin, o korunan bolgeye girsini engellemesidir. Benim icin HISAr-O'nun olmasi gereken parametreleri dikey menzilde 15km etkilinlik ve yatay menzilde 40-50km etkinlik. O zaman korudugunuz bolgeyi JDAM ve LGB atacak ucaklardan korurusunuz. Neyi tarif ediyorum, BUK gibi bir sistemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Demek ki isterler de bir yanlış var!?

Yahut nasıl olsa ihraç imkansız görünüyor, biz yine düşmana güven dosta korku salalım dedi TSK :P

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:13 
Uzaklaştırıldı

Füze tamamen pasif çalışabiliyor nasıl bulacaklarda jdam atacaklar füzeye. Stinger in menzili çok daha az ona jdam atabiliyorlarmı onun gibi bu füzede. Bir radarı var açarsa pasif olmaz ama açmak zorunda değil çok sürpriz kalmak istiyor ise optiği ile yada ağ merkezli veri ile hedefini bulur vurur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 23:35 
Akıncılar

Füze tamamen pasif çalışabiliyor nasıl bulacaklarda jdam atacaklar füzeye. Stinger in menzili çok daha az ona jdam atabiliyorlarmı onun gibi bu füzede. Bir radarı var açarsa pasif olmaz ama açmak zorunda değil çok sürpriz kalmak istiyor ise optiği ile yada ağ merkezli veri ile hedefini bulur vurur
MS, SEAD gorevinden bahsetmiyorum. Bir dusman hava-yer saldiri kolu Hisar-O ile korunan bir karargaha saldiri duzenlerse diyorum. LGB iyi hava sartlarinda artik 30-35 bin feet atiliyor, JDAM daha yukseklerden atisi mumkun. Gelismis hedefleme podlari ile savas ucaklar 35-40 bin feet gibi yuksek irtifalarda muhimmat birakabiliyor. Benim gozumde eger orta menzil bir sisteme ihtiyacimiz varsa, bu sistemin ilk hedefinde 35-40 bin feet( 12-14km irtifa) yuksek irtifa atildiginda 15-20km menzile sahip ve cok yaygin olan JDAM ve LGB gibi muhimmatlari atacak saldiri ucaklarini korudugu hava savunm semsiyesi icine sokmamasi olmalidir. Hisar-O'dan benim beklentim bu yonde gelistirilmesi seklindedir. Bizim her kuvvet icin ayri bir sistem gelistirecek paramiz yok. Karacilar icin ayri, havaci ve denizciler icin ayri ayri sistem mi gelistirilecek simdi? O yuzden ben olsam HISR-O'yi RF gudumlu ve dikey 15 km menzilli, yatay 40-50km menzilli bir sistem hedefi ile yapardim. Havacinin isiniede yapar, Hawk yerine koyar, TDzK'nin isinide yapar, ESSM gibi kullanir. 1990'larda hersey 20 bin feet gibi irtifalarda olup bitiyordu ama bugun durum biraz farkli. Israil'in Spyder sistemine bakiyorum, dogru veya yanlis, Spyder-MR icin 14km irtifa menzili verilmis. Topgun'in dedigi gibidir umarim ve KKK isterlerine ragmen, Roketsan gunumuz tehdit ortamini iyi analiz ederek daha yuksek performans bir Hisar-O gelistiriyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 20:09 
Akıncılar

Robust, gerçek menzilin bilinmesini istemiyorlar şu an, hernekadar bana gereksiz gelsede, saygı duyuyorum. Ama şöyle diyebilirim sanırım; HİSAR-A 20+km, HİSAR-O 30+km. gönlün ferah olsun. İrtifa 15km. Sıkıntı yok. HAWK yerine yaptıkları HİSAR NOKTA ( adını söylememişlerdi, bende size konuyu yanlış aksettirdim bu yüzden) radar güdümlü füze için O gövdesi kullanılacak anladığım kadarıyla ve bahse konu menzil 40+km olarak geçiyor. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 21:02 
Akıncılar

Havada belli bir irtifada ve belli bir yüksek süratte atılacak olan bir füze ile yerden sıfırdan hızlanarak yukarı tırmanacak bir füzenin gereksinimleri ve şartları farklı olacaktır takdir ederseniz. Aynı füzeyi kullanmak durumunda, çok daha az performans ve kısa menzil elde edersiniz doğal olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 21:40 
Üye

Alıntı:
Havada belli bir irtifada ve belli bir yüksek süratte atılacak olan bir füze ile yerden sıfırdan hızlanarak yukarı tırmanacak bir füzenin gereksinimleri ve şartları farklı olacaktır takdir ederseniz. Aynı füzeyi kullanmak durumunda, çok daha az performans ve kısa menzil elde edersiniz doğal olarak.
Hocam mesela Sparrow ve sea sparrow gibi hem havacıların hem denizcilerin kullandığı bir sistem daha mantıklı değilmi.
Norveç'liler de Amraam füzesini karadan lançerle atıyor.
Fransa mica füzelerini havada karada denizde her yerde kullanıyor.
Biz neden yapamayalım ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 22:54 
Akıncılar

Açıkça yazdım ama anlayamamışsınız. Yapılıyor tabiki ama esas performanslarının çok altında kalıyorlar yazdığım sebeplerden dolayı. Olay bu. ESSM ve SM ailesi Sparrow'un booster takılmış hali gibi düşünebilirsiniz. Yoksa o sürate ve menzillere ulaşması imkansız olurdu. AMRAAM'ın uçaktan atılmasıyla, yerden havaya atılması arasında bayağı bir performans değerleri farkı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 23:14 
Akıncılar

Açıkça yazdım ama anlayamamışsınız. Yapılıyor tabiki ama esas performanslarının çok altında kalıyorlar yazdığım sebeplerden dolayı. Olay bu. ESSM ve SM ailesi Sparrow'un booster takılmış hali gibi düşünebilirsiniz. Yoksa o sürate ve menzillere ulaşması imkansız olurdu. AMRAAM'ın uçaktan atılmasıyla, yerden havaya atılması arasında bayağı bir performans değerleri farkı var.
Aynen hocam. Ornegin, Norvec'in NASAMS sistemi yerden atilan AMRAAM kullaniyor ama sistem performansi alcak ile orta arasi bir yerde veya alcak+ denilebilir. Iste bu yuzden gecen aylarda testleri yapilan, ESSM+AMRAAM aktif baslik birlestirilmesiyle yeni bir fuze cikti ortaya. Raytheon firmasi bu fuzeye AMRAAM-ER diyor. ESSM'in yari aktif arayici basligi yerine AMRAAM'in aktif RF arayici basligi kullanilarak NASAMS sistemi orta menzil/orta irtifa bir sistem seviyesine yukseldi. ESSM motoru 10 inch capinda ve AMRAAM motorundan cok daha yuksek guclu oldugu icin yeni fuze AMRAAM'a gore%50 menzil ve %70 daha yuksek irtifa degerine sahip. Bizdeki HAWK-XXI sistemi komuta kontrol alatyapisi NASAMS sisteminin benzeri ve sistemin demode olan I-HAWK fuzeleri yerine ESSM+AMRAAM birlestirilmis AMRAAM-ER dusunulebilir. Bu yenilestirme kisa suredede yapilabilir. Hemde HAWK-XXI sistemi aktif radar gudum prensibine gececegi icin gereksiz bir kac radar sistemden cikarilarak daha kompak hale gelir. Hisar'i beklerken eldeki sistemi guncel tutmak mumkun bu sekilde.

http://www.defensenews.com/articles/ray ... light-test

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 01:58 
Süvariler

Alıntı:
Aynen hocam. Ornegin, Norvec'in NASAMS sistemi yerden atilan AMRAAM kullaniyor ama sistem performansi alcak ile orta arasi bir yerde veya alcak+ denilebilir. Iste bu yuzden gecen aylarda testleri yapilan, ESSM+AMRAAM aktif baslik birlestirilmesiyle yeni bir fuze cikti ortaya. Raytheon firmasi bu fuzeye AMRAAM-ER diyor. ESSM'in yari aktif arayici basligi yerine AMRAAM'in aktif RF arayici basligi kullanilarak NASAMS sistemi orta menzil/orta irtifa bir sistem seviyesine yukseldi. ESSM motoru 10 inch capinda ve AMRAAM motorundan cok daha yuksek guclu oldugu icin yeni fuze AMRAAM'a gore%50 menzil ve %70 daha yuksek irtifa degerine sahip. Bizdeki HAWK-XXI sistemi komuta kontrol alatyapisi NASAMS sisteminin benzeri ve sistemin demode olan I-HAWK fuzeleri yerine ESSM+AMRAAM birlestirilmis AMRAAM-ER dusunulebilir. Bu yenilestirme kisa suredede yapilabilir. Hemde HAWK-XXI sistemi aktif radar gudum prensibine gececegi icin gereksiz bir kac radar sistemden cikarilarak daha kompak hale gelir. Hisar'i beklerken eldeki sistemi guncel tutmak mumkun bu sekilde.

http://www.defensenews.com/articles/ray ... light-test

Resim
Maliyeti çok yüksek olur mu? Bence dediğiniz gibi gap filler bir şeyler düşünülmeli. Malesef çok pervasızız, herşeye para buluyoruz. Ancak yeni sistem satın almaya para yok deniyor.
Kızanlar olacak ama,bütçede savunma harcamalarına ayrılan pay arttırılmalı. Hep milli istiyoruz, ama kaybedilen zaman ve performans sorunları ordumuzda zaafiyete sebep olabilir. Hep yedekli çalışmak biraz lüks olacak ama bence öyle yapmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 02:13 
Uzaklaştırıldı

HAWK lar var F16 lar var NATO var. İdare ediyoruz katlanıyoruz bunu tercih etmek anlaşılmaz değil o kadar. Bu kadar zaman katlandık da milli projeler gün sayarken mi telaşlanıp ilerde standart ı bozan yama projeler zorlayacağız. Biz ihtiyacı geçici görsün diyoruz ama silah bu bir girdim mi 40 yıl kalıyor envanterde.
Geçici idareten çözümler değilki bunlar bildiğin hava savunma sistemi ve bizim yerli sistemlerden çok daha maliyetli çözümler. Kaç tane alacağız iki tane idare eder filan mı diyeceğiz o zamanda zaaf devam edecek şimdiki gibi ne farkı olacak. Lazım olduğu kadar alsak yerli projeler gelince ne olacaklar yanına mı koyacağız çöpe mi atacağız. Mecbur beklemek zorundayız dişimizi sıkıp.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 23:32 
Akıncılar

Hisar-O konusunda şuda kenarda dursun.

https://en.wikipedia.org/wiki/KM-SAM

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 00:36 
Akıncılar

Hisar-O konusunda şuda kenarda dursun.

https://en.wikipedia.org/wiki/KM-SAM
Rus Vityaz-350'nin kardesi olur. Ruslar ile isbirligi deyip duruyorlar, iste karsinizda bir ornek. Hic kimseye hesap vermeden istedigin CI3 agina entegre edersin, deniz versiyonunu yaparsin vs. Fuze S300'lerdede kullanilan aktif gudum 9M96E fuzesinin aynisi. 40km menzilli. Bunun bir ust versiyonu var, Ruslar heunz G. Kore'de vermediler. E2 modeli fuze 120km'ye kadar gidiyor. Ruslardan alacaksak iste bu fuzenin yerli uretimi yapabilecek know-how alalim derim. Millet kafayi calistiriyor, biz agzimizi calistiriyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 00:40 
Akıncılar

Daha öncede belirttim @Robust hocam biz proje yönetimi konusunda hiçte iyi değiliz. Ruslar S-400 diyorken Rus destekli teknoloji ile füzeyi üretir CI3 ağına kendi radarlarımız ve atış kontrol sistemimizle kolaylıkla entegre ederiz. Siyaseten kimsede rahatsız olmaz.

Zaten bize ucundan bir teknoloji gösterseler gerisini mühendisleriniz halleder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 10:10 
Akıncılar

Resim

https://twitter.com/fikriisik?lang=tr

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 10:36 
Uzaklaştırıldı

Dikine atış testleri de başlamış galiba resme bakarak yorumlarsak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 11:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

https://twitter.com/tcsavunma/status/806767402801242113

Ekleme: Test videosu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 11:34 
Akıncılar

Fırlatıcılardan birinde "KFT" ibaresi görülüyor. Bu, Kontrollü Test Füzesi'nin kısaltması.

KTF testleri, test sürecindeki ikinci aşama. Sıralama şu şekilde:

Balistik Test Füzesi: IIR arayıcı başlık ve TVC egzoz bulunmayan, test modeli
Kontrollü Test Füzesi 1 (KTF-1): Otopilot kontrollü test modeli
Balistik Test Füzesi 2 (BTF-2): Çift darbeli motora sahip test modeli
Güdümlü Test Füzesi (GTF)
Aktif Güdümlü Test Füzesi (AGTF)

Anladığım kadarıyla KTF ve/veya BTF-2 testi gerçekleştirilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 16:09 
Akıncılar

Fırlatıcılardan birinde "KFT" ibaresi görülüyor. Bu, Kontrollü Test Füzesi'nin kısaltması.

KTF testleri, test sürecindeki ikinci aşama. Sıralama şu şekilde:

Balistik Test Füzesi: IIR arayıcı başlık ve TVC egzoz bulunmayan, test modeli
Kontrollü Test Füzesi 1 (KTF-1): Otopilot kontrollü test modeli
Balistik Test Füzesi 2 (BTF-2): Çift darbeli motora sahip test modeli
Güdümlü Test Füzesi (GTF)
Aktif Güdümlü Test Füzesi (AGTF)

Anladığım kadarıyla KTF ve/veya BTF-2 testi gerçekleştirilmiş.

İki ayrı test gerçekleştirilmiş olabilir mi?

Şurada fotoğrafların epey büyükleri var, burada Orta İrtifa ve Alçak İrtifa füzeleri var. Kamyondaki Hisar-A ve tam dik. Bunun bir kanisteri üzerinde DCF-01-01 gibi bir ibare var.

Bir de yine balistik test düzeneği benzeri eğik atılan, atıcı mobil platformda değil, beton kaide üzerine monteki, senin söylediğin KTF-1/2 füzesi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 16:15 
Genel Yetkili

Brifing aldıkları odada da, panolardan birinde daha büyükçe bir füzenin uçarkenki çizimleri vardı. Arrow benzeri irilikte..

Hisar-u diye şeettim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 16:16 
Akıncılar

İki ayrı test olabilir. Benim ilk tahminim, BTF-2'ye otopilot eklenerek iki testin birlikte yapıldığı oldu.

Hisar A'nın testleri (DCF?) 3 Aralık'ta yapılmış galiba. Dün youtube'a konan bir videoda 3 Aralık ibaresi vardı.

DCF = "Dikey Çıkış Füzesi" olabilir mi?
Alıntı:
Brifing aldıkları odada da, panolardan birinde daha büyükçe bir füzenin uçarkenki çizimleri vardı. Arrow benzeri irilikte..

Hisar-u diye şeettim.
Hisar U'ya daha ışık yılları var mübalağasız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 16:25 
Akıncılar

Videoyuda ekleyelim o zaman.

https://www.youtube.com/watch?v=KLgHpxDICGw

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 17:47 
Akıncılar

İki ayrı test olabilir. Benim ilk tahminim, BTF-2'ye otopilot eklenerek iki testin birlikte yapıldığı oldu.

Hisar A'nın testleri (DCF?) 3 Aralık'ta yapılmış galiba. Dün youtube'a konan bir videoda 3 Aralık ibaresi vardı.

DCF = "Dikey Çıkış Füzesi" olabilir mi?
Alıntı:

Hisar-u diye şeettim.
Hisar U'ya daha ışık yılları var mübalağasız.
Atislarin birinde BFT-2 oldugu kesin, ilk cikis sonrasi motor susuyor, ve sonra 2. katman atesleniyor. Hatta dedigin gibi ikinci katman devreye girdiginde fuzenin duzeltmeler yaptigi goruluyor. Otopilot belli bir dogrultuda fuzeyi tutuyor sanki. Primary command point denilen, ve terminal kilitlenme asamasina gecis noktasi otopilot ucusu yaptirmis olabililer. Ilerde verilink ile orta yol (midcourse guidance) rota duzeltmelerinin yapilacagi gudumlu test atislari ve sonra gercek IIR baslik ile atislar izleyecek. Esas isin zor kisimlarda geride duruyor. Isleri rast gelsin diyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 18:56 
Süvariler

Alıntı:
Ilerde verilink ile orta yol (midcourse guidance) rota duzeltmelerinin yapilacagi gudumlu test atislari ve sonra gercek IIR baslik ile atislar izleyecek.
Füzenin mikrodalga radarı yok mu? Neden IIR? Kısa menzilde tamam, IIR mantıklı da...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 19:19 
Akıncılar

Alıntı:
Ilerde verilink ile orta yol (midcourse guidance) rota duzeltmelerinin yapilacagi gudumlu test atislari ve sonra gercek IIR baslik ile atislar izleyecek.
Füzenin mikrodalga radarı yok mu? Neden IIR? Kısa menzilde tamam, IIR mantıklı da...
Hisar-A/O'nun gudum tercihi IIR arayici olarak planlanmis. 3-D radarin verdigi bilgiye gore hedef ile fuzenin bulusacagi ve fuzenin IIR basligini calistiracagi tahmini birlesme noktasina dogu fuze atiliyor, atis ve orta yol ucus esnasinda hedefi gormuyor dogal oalrak. Otopilot ile bu tahmini bulusma noktasina(primary intercept point) dogru ucuyor. Fuze o noktaya ucarken hedefin son ucus konum bilgileri yerden fuzeye iletiliyor (uplink sistemi), bu sekilde tahmini bulusma noktasi(PIP) surekli guncelleniyor. Bu noktaya yaklasirken, fuzenin burundaki IIR basligi ile hedefi arayacagi noktada (bu nokta IIR seeker'in hedefi artik gorebilecegi ve kilitlenebilecegi yer) primary command point, artik terminal asama kabul ediyor ve fuze kendisi artik isini yapiyor. Genelde hedefin IIR seeker ile gorulebilecegi bir mesafedir bu mesafe, belki 4-5km. Hisar cift katman (dual pulse roket) roket kullanmasi nedeniyle iste bu 2. katmanin ateslemesini uygun zamanda yaparak bu terminal asamaya yuksek enerji ve yuksek G cekebilecek sekilde girmesi hedefleniyor. Fuzenin yerli imal edilmesinin en buyuk avantajlarinda bir tanesi fuzenin ne zaman IIR seeker'i acmasi gerektini, ne zaman 2. katman roketi calistirmasi gerekti gibi onemli parametreleri kontrol edebilme kabiliyetiniz var.

Alcak icin IIR dogru tercih ama orta icin benim tercihim RF arayici baslik olurdu ama dedigim gibi baslangic icin A ve O'nin mumkun oldugunca ortak olmasi planlanmis. IIR seeker'de onlardan bir tanesi, ilerde RF gudum versiyonu hedefide var mutlaka. Hisar-O uzerinden RF versiyonunu gelistirmek daha kolay olacaktir, yeterki RF arayici baslik hazir olsun. Hazir bir fuzeye RF baslik entegrasyonu kisa surede olabilir. Aselsan calisiyor bu konuda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 19:53 
Akıncılar

Son video hakikaten irite edici derecede detaylıymış. :|
İlk başta sürekli bahsedilen bir "Roketsan test altyapısı" lafı ile "Aselsan ekipmanı" geyiği var. Videolarda, zaten fotoğraflarda da görülen çekili alçak irtifa sistemi yanında bir ara tam teçhizli "transformer" Akıncı aracı konuşlu sistem de görünüyor. O sistem laf olsun diye oraya gelmez diye düşünüyorum. Muhtemelen veri bağı ile koordinat kontrolü ve de deneniyor yahut denenmiş.

Bakan huzurunda da birden çok atış yapılmış olabilir. Mavi montlular Aselsan ekibi. SST'ciler falan da var. Asesan araç sistemlerini SST yapıyor.

Bakanın "Burada mı vuracaz yoksa.." falan diye önünde konuştuğu grafiği ben öne motorun "impulse" grafiği diye yorumladım. Ama bakan eğer yanlış anlamadı ise "irtifa" kast ediyor. Yanlış anlamış ve hakikaten impulse grafiği olabilir. Enteresan bir grain geometrisi vardır motorun eğer öyle ise.

Tahminimizden bir "tık" daha ileride olabilir belki proje. Bir "tık" ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 19:56 
Akıncılar

HİSAR-A için daha önce 10 km. irtifa bilgisi verilmişti ama bu panoda ise irtifa; 5km. :roll:

Kamyon üzerinde HİSAR-A
Sabit kaide de ise HİSAR-O görülmekte.

Umarım tüm savunma sanayi ürünlerimizin hizmete giriş sıralaması, önce AKKOR hemen ardından da HİSAR şeklinde olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 21:49 
Üye

5 km irtifa çok az değil mi? 60 lı yıllarda üretilen buk'un ilk serisinin bile 7km irtifası. Mig-29'un tırmanış hızını baz alırsak örneğin saniyede 330 metre tırmanıyor.10 bin feet irtifada uçsa 3-4 saniyede füzenin azami irtifasının yükseğine çıkar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 22:00 
Süvariler

Alıntı:

Son video hakikaten irite edici derecede detaylıymış. :|
İlk başta sürekli bahsedilen bir "Roketsan test altyapısı" lafı ile "Aselsan ekipmanı" geyiği var. Videolarda, zaten fotoğraflarda da görülen çekili alçak irtifa sistemi yanında bir ara tam teçhizli "transformer" Akıncı aracı konuşlu sistem de görünüyor. O sistem laf olsun diye oraya gelmez diye düşünüyorum. Muhtemelen veri bağı ile koordinat kontrolü ve de deneniyor yahut denenmiş.

Bakan huzurunda da birden çok atış yapılmış olabilir. Mavi montlular Aselsan ekibi. SST'ciler falan da var. Asesan araç sistemlerini SST yapıyor.

Bakanın "Burada mı vuracaz yoksa.." falan diye önünde konuştuğu grafiği ben öne motorun "impulse" grafiği diye yorumladım. Ama bakan eğer yanlış anlamadı ise "irtifa" kast ediyor. Yanlış anlamış ve hakikaten impulse grafiği olabilir. Enteresan bir grain geometrisi vardır motorun eğer öyle ise.

Tahminimizden bir "tık" daha ileride olabilir belki proje. Bir "tık" ama.

Üstad videonun 24. saniyesinde günün özeti duvara yansıtılmış, hem alçak hemde orta irtifa atışları gerçekleştirilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 22:04 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 22:13 
Süvariler

Füzede egzoz çıkışında duman neredeyse yok gibi, çok etkileyici gerçekten. 40 saniyede 7500 metreye varmışsa ve 12 saniye daha uçmuşsa 10bin metre irtifaya rahat ulaşacaktır. İlerde menzil arttırmak için özel aktivitelerde yapılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 09:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Videoda durdurup da baktım Hisar-O için
İrtifa : 5 km
Menzil : 15 km
yazıyor.
Bu sayılar sadece Çok Alçak ve belki de çok zorlarsan Alçak irtifa için geçerli olabilir.
Orta İrtifa için gerekli olan mesafelerin üçte biri malesef...
Belirttiğiniz rakam Hisar-A 'nın verileri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 14:57 
Yeni Üye

Bu irtifa işinde ne saçmaladı Roketsan. Önce 5 km dedi, 10 km dedi, sonra irtifayı sildi etkili menzil yazdı sadece falan filan. Biz 10 km irtifayı esas alalım. 10 km irtifa da öyle ''taş çatlasa'' irtifası değil, en optimum irtifasıdır sanırım. Yani gayet iyi bence. Hisar-O daha da enerjili, daha da yükseğe gider. Hayırlısıyla kaza bela olmadan yolunda gider umarım şu proje. Çok ağrıma gidiyor şöyle layıkıyla modern bir hava savunma savunma şemsiyesi kuramamak. Başaracağız ama.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 423 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: