TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Şub 2017, 23:28

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 17:40 
Süvariler

Özellikle Hisar-A'nın menzili ziyadesiyle kısa. Hisar-A hangi tehtide ve neye göre tasarlandı acaba? Menzilinin 30-35km olması gerekir. En kötü Hisar-A, Hisar-O olmalı. Orta menzil denildiğinde bunun iki katı, uzun menzil ise orta menzilin iki katı gibi olmalı. Şu haliyle Bir taarruz helikopteri Hisar-A'nın savunduğu bir bölgeye suya sabuna dokunmadan Spike Nlos sallayıp gidebilir. Veya Hisar-A'nın savunduğu bölgeye rahatlıkla menzile girmeden JDAM ile taarruz edilebilir. Elbette Hisar-A şu haliyle işe yaramaz demek doğru değil. Oldukça sinsi bir füze. Tespiti zor, ama iyi sensör kabiliyetine sahip modern hava kuvvetleri için imkansız değil. Son derece mobil, tek başına da ağ içinde de görev icra kabiliyeti yüksek. Hava araçlarına pusu kurmak için ideal bir füze. IIR güdüm başlığının DIRCM hariç çözümü yok. Flare ile sonuç almak imkansız değilse bile imkansıza yakın.

30-35km menzilli bir füze elbette daha ağır olacaktır. Ama ben böyle bir füzenin 100 kilogram civarında tutulabileceği ve mobiliteden çok bir ödün verilmeden yapılabilir olduğu kanaatindeyim. Aynen yukarıdakine benzer tek araçla mobil bir konsept olarak yapılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 18:20 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 18:25 
Süvariler

Alıntı:
Kanaat sahibi olmak ne güzel.
Olamamakta bir o kadar kötü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 18:48 
Süvariler

Hisar-O'nun yapısı zaten o menzillere gitmeye yetiyor ancak şöyle bir durum var, füze maksimum menzilde hala efektif olabiliyormu.? Efektif menzilleri masaya döktüğümüzde mesela Hisar'ın kağıt üstünde Hawk'dan daha üstün bir füze olduğunu biliyormuydunuz.?(aselsan) Aselsan'ın verdiği o değerler maksimum efektiflik sağlanabilecek değerlerdir bunun 1m ötesine gidince bu füze çalışmıyor diye bir şey yazıyormu bir yerde? IRIS-T SLS/SLM'yi referans alabilirsiniz bu konuda bu sistem tam olarak ortaya çıktığında broşürlerde 35-~40km'ler konuşulacak.

Evvela hava kuvvetleri için hisar temelli radar güdümlü bir orta menzil hava savunma sistemi geliştirileceği resmen söylendiğinide göz önünde bulundurursak.Gerçi bunu İDEF'de öğrenmiştim bu forumdada söylemiştim 5. sayfa geride olması gerek teyit olmuş oldu böylelikle.( 11 Ağu 2015, 14:01 tarihli ileti) Topçu roketleri ile ilgili tehlikeyide anlatmaya çalışmışım ne yazık 1 sene sonrasında şehirlerimize roketler düşüyor olması :( (10 Ağu 2015, 12:29)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 19:18 
Süvariler

IRIS-T SLM'in etkili menzili 40 km irtifası 20 km. Hisar-O'nun etkili menzili 25km irtifası 10km. Hisar-O'nun menzil uzatma çalışmaları vardı ne alemde bilmiyorum. O zaman 10km irtifa 40km gibi bir efektif menzili olacak. IRIS-T SLM'in iddiası 40 kmye kadar her işi yapan tek füze olmak ki öyle. IRIS-T SL denilen şey aslında bildiğimiz hava hava füzesi IRIS-T'nin karadan ateşlenmesinden başka birşey değil. Bunu da zaten IRIS-T sahibiyseniz bu sistemden bunu da kullanabilirsiniz şeklinde reklam ediyorlar. Hisar-A Hisar-O mantığı yok yani onlarda.

http://www.diehl.com/fileadmin/diehl-de ... yer_en.pdf
Alıntı:
MIM-23K/J
Introduced around 1994. Enhanced lethality configuration warhead with 35 gram (540 grain) fragments instead of the I-Hawks 2 gram (30 grain) fragments. MIM-23K Hawk missiles are effective up to 20,000 m altitude and up to 45 km in range. The missile also includes a new fuse to make it effective against ballistic missiles.
Şimdi HAWK sisteminin Nuh nebiden kalma olduğunu biliyoruz ve karşılaştırma hiç doğru değil ama en yakın olarak sanırım 20 küsür sene öncesinin MIM-23K/J füzesini dikkate alabiliriz sanıyorum. Gördüğünüz gibi 20km irtifa ve 45 km menzil değerlerine sahip.

Kısacası adamlar Hisar-A ve Hisar-O'yu birleştirmiş, üstüne ek yapmış ve kısa menzil olarak pazarlıyorlar. Ben de diyorum ki Hisar-A'nın mantığı ne Hisar-O varken. Adamın kısa dediğine biz orta diyoruz. Hawk bugün orta menzilli değil kısa menzillidir. Bugünün teknolojisinde az zorlasan 10km'ye giden hormonlu manpads yaparsın. Hisar-O da Hisar-A kadar mobil. Zırhlı birliklere eşlik edebilir. Tek başına görev icra edebilir. Ağ içinde radarla da icra edebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 19:43 
Süvariler

HAWK 40km menzilde %90/99 vuruş garantisi vermez. Bu garanti ancak 13-14km yada mil'de olabilir yanlış konuşmayayım, garanti ancak bu menzilde sağlanıyor HAWK'da çok über süper bir sistem değil yani. Etkinlik açısından Hisar daha ön planda.

Tamam şimdi bizde fiziki olarak karşılaştırıyoruz ama nihayetinde bu sistemin kara kuvvetleri unsurları için geliştirildiğini sabit tesis savunması, mekanize birliği savunacağını unutmayalım ve muharip uçağa angajman hususunda el atmak istediği noktadan kasıt CAS yapan uçaktır, savaşda sadece Hisar'ın kalkanı etrafında gelişmiyor hisar'ın(KKK versiyonu) uçak savunması durumuna gelene kadar düşman tehditinin geçmesi gereken durumlar mevcut bunu göz önünde bulundurmak gerek savaş sistemler bütünüdür.

Günümüzde CAS menzilleri uzayacak duruma geldi ve bu tarz sistemlerin uçağı bırakıp mühimmatıyla ağırlıkla olarka uğraşmasını beklersek çok farklı çıkmaza giriyor durum o yüzden bu gelişmeler göz önünde bulundurulup dünyadaki CAS tanımına odaklanılmalı bu savunma hattında Hisar-A'da şuan görünen menzil eğer olsaydı mühimmat savunmaktan başını kaldıramayacaktı ancak potansiyel menzili bunun üzerinde olacağını biliyoruz. Şuan verilen değerler tamamen efektif maksimum değerleri bilmiyoruz henüz.

İlerde Hisar'ın radar güdümlü HvKK için geliştirilen versiyonu daha gün yüzüne çıkar o zaman böyle bir durum gerçekleşirse bol bol eleştirirsiniz ama Hisar'ın kapsamı dışına çıkılmamalı. Ama kapsamından daha kabiliyetli olduğuda yadırganmamalı. HvKK ihtiyacıda bu kapsamdan karşılanacak çünkü yeterli bir sistem yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 19:51 
Akıncılar

Bunun videosunu izlemiştim.
Videoda bir deniz aracına kilitlenip, 'ateş' komutu verilmesiyle tuşa basıyordu abi.
Ne ola ki, ben mi yanlış anladım yoksa?
Resim
Benimde ilgimi çektiği için resmi koymuştum.
Belki tamamen tesadüf de olabilir ama diğer taraftan, zamanında Kıbrıs Rum kesiminin BUK M1 SAM sistemlerini alıp
gizlice depoladığı rivayetleri dolaşırken, füzelerin ikincil hedef olarak çıkartma gemilerine karşı kullanılabileceği bilgisi aklıma geldi.

Ekran görüntüsünde çıkartma gemisinin elektronik ekipman-radar mastının hedeflenmesi, akla Sea-skua ve sea sparrow (muavenetin vuruluşu örneği gibi) füzelerinin yeteneğini de akla getirmiyor değil. Neyse HİSAR bir an önce devreye girerek asıl hedeflerine karşı kullanılabilecek duruma gelsin de, Nokta savunması ve diğer hedeflere karşı kullanımlarını sabırla bekleyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 May 2016, 00:50 
Süvariler

Elma ile armut karışmasın. Hawk hiçbir menzilde ve irtifada %90-99 vuruş garantisi vermez. Hawk için en yüksek vuruş kabiliyeti (Pk) 0.85 olması lazım. Hawk bir füzeden ibaret değil. Değişik tipte füzeler var. Bazı füzelerin Pk'sı 0.56 falan. Ve evet Hawk 40 kmde 0.85 vuruş kabiliyetine sahip olabilir. Hedef irtifası 10kmye kadarsa. 20km irtifada önleme yaparken ise 15 mil gibi bir menzili var. Ama taş devrinden kalma radar güdümlü Hawk ile IIR güdümlü modern başka bir füzeyi karşılaştırmak doğru değil. Aralarında dağlar kadar hem jenerasyon hem teknoloji hem kullanım farkı var. O yüzden sizin en üstteki mesajınızdaki Hawk kıyaslaması doğru değil. Kıyaslamak gerekirse en güncel sistemlerden biri olan IRIS-T SLM ile kıyaslanması doğru olur.

Hisar-O Hisar-A'nın yaptığı her görevi ve daha fazlasını benzer performansla yapabilir. Bu nedenle birbirlerine çok benzeyen ve yakın sınıftaki bu iki sistemden Hisar-A gereksizdir. Benzer modern sistemlere kıyasla 16km menzili güdüktür. Hisar-O ise 10km irtifa 25km menzil versiyonuyla normal, menzili uzatılırsa, uzatılmış menziliyle aşağı yukarı IRIS-T SLM ayarında çok iyi bir sistemdir. Hisar-A, Hisar-O olmalıydı. Hisar-O ise yeni tasarlandığı söylenen radar güdümlü füze olmalıydı. Biz benzer performanstaki füzeler(16km menzil 10km irtifa Hisar-A, 25km menzil 10km irtifa Hisar-O) için iki ayrı sistem tasarlamışız. Adam 40km menzil 20km irtifanın altına kısa menzil demiş tek sistem yapmış ve şöyle demiş.
Alıntı:
Short- to medium-range protection
with a single weapon system

IRIS-T SLM is the first system allowing 360 degree protection,
from very close to medium range, with just one weapon.
Engagement of a very wide variety of threats is possible
within this range spectrum. Possible targets include
modern fighters, cruise missiles, drones and tactical strike
missiles, as well as short-range ballistic missiles. Even helicopters
and aircraft featuring small radar cross-sections
and extreme maneuverability can be hit directly.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 May 2016, 11:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aslında tam da elma ile armut hala karıştırılıyor gibi geliyor bana.

Biraz da Hisar ailesine özellikle de Hisar-A'ya performans özellikleri bağlamında haksızlık yapıldığını düşünüyorum zira Hisar ailesi sürekli karşılaştırıldığı IRIS-T SL ailesi gibi Alman Hava Kuvvetlerinin değil Türk Kara kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu hava savunma için tasarlandı. Hareket halindeki zırhlı birliklerin ve kara kuvvetlerinin sabit tesislerinin hava savunması amaçlanmakta. Üstelik bu görevi KORKUT ve Modernize edilmiş Oerlikon+AİC'lerle birlikte yapacaklar. Şu an için benim görebildiğim en modern ve yetkin zırhlı birlik hava savunma sistemi olarak ta göze çarpıyor.

O yüzden Hava Kuvvetlerinin görev kapsamına giren bir sistem (IRIS-T SL benzeri performansta) mutlaka Hisar ailesi üzerinden geliştirilmelidir ama mevcut Hisar ailesini de "bu olmamış, yetersiz." demek çok da doğru değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 May 2016, 11:50 
Akıncılar

IRIS-T SLM'in etkili menzili 40 km irtifası 20 km. Hisar-O'nun etkili menzili 25km irtifası 10km. Hisar-O'nun menzil uzatma çalışmaları vardı ne alemde bilmiyorum. O zaman 10km irtifa 40km gibi bir efektif menzili olacak. IRIS-T SLM'in iddiası 40 kmye kadar her işi yapan tek füze olmak ki öyle. IRIS-T SL denilen şey aslında bildiğimiz hava hava füzesi IRIS-T'nin karadan ateşlenmesinden başka birşey değil. Bunu da zaten IRIS-T sahibiyseniz bu sistemden bunu da kullanabilirsiniz şeklinde reklam ediyorlar. Hisar-A Hisar-O mantığı yok yani onlarda.
http://www.diehl.com/fileadmin/diehl-de ... yer_en.pdf
Alıntı:
MIM-23K/J
Introduced around 1994. Enhanced lethality configuration warhead with 35 gram (540 grain) fragments instead of the I-Hawks 2 gram (30 grain) fragments. MIM-23K Hawk missiles are effective up to 20,000 m altitude and up to 45 km in range. The missile also includes a new fuse to make it effective against ballistic missiles.
Şimdi HAWK sisteminin Nuh nebiden kalma olduğunu biliyoruz ve karşılaştırma hiç doğru değil ama en yakın olarak sanırım 20 küsür sene öncesinin MIM-23K/J füzesini dikkate alabiliriz sanıyorum. Gördüğünüz gibi 20km irtifa ve 45 km menzil değerlerine sahip.
Kısacası adamlar Hisar-A ve Hisar-O'yu birleştirmiş, üstüne ek yapmış ve kısa menzil olarak pazarlıyorlar. Ben de diyorum ki Hisar-A'nın mantığı ne Hisar-O varken. Adamın kısa dediğine biz orta diyoruz. Hawk bugün orta menzilli değil kısa menzillidir. Bugünün teknolojisinde az zorlasan 10km'ye giden hormonlu manpads yaparsın. Hisar-O da Hisar-A kadar mobil. Zırhlı birliklere eşlik edebilir. Tek başına görev icra edebilir. Ağ içinde radarla da icra edebilir.
Veri okumak çok güzel ama kendi mantığımızda o verileri tartmak ne kadar çok veri okuyup karşılaştırma yapmaya başlarsak daha da güzel olacak.
Havadan Atılan bir füzeyi yerden atılmaya akuple edildikleri zaman performans kaybına uğrarlar. Firmanın gayri resmi verileri beklenen teorik maksimum menzil olarak algılanmalıdır. Yani manevra yapmayacak hava durumu çok iyi bulutsuz nemsiz olacak vs vs çok fazla ideal beklenti sonunda ulaşabileceği maksimum menzil gibi algılamakta fayda var.

En basitinden Norveçlilerin NASAMS sistemlerinde Amraamlarında ciddi bir menzil kaybı vardır. Bunu azaltmak üzere 2019da geliştirilecek AMRAAM ER çalışmasında dahi menzil 50 km civarı beklenmektedir.
100 kgları çok gerçekçi veri olarak görmemek lazım booster çıktıktan sonraki vs vs gibi algılamak gerek.

Bizim Hawk'lar eski evet ama Nuh nebi de değil. Güdümleri bayağı iyileştirildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 May 2016, 23:25 
Akıncılar

HİSAR'lar için verilen katalog menzil değerleri, ihalede istenen değerler. Gerçekte sahip olacakları menziller daha iyi. İlk kullanıcı ağzından alınan bilgidir. Artık 5km'mi fazla, yoksa 15km'mi fazla olacak bilmiyorum.
HİSAR-A'nın etkili menzili dışında kalarak ateş edebilecek bir helonun var olduğunu ben bilmiyorum. Bildiklerimizin ötesinde über fantastik bir helo var ise bilen söylesin. Öyle yok Spike NLOS'u 25km'den sallar gider martavalı resmen fantastik bir hayal. Sen 25km'den neyi görüp, hedefleyebileceksinde ateş edeceksin? varmı böyle birşey şu anda? Ha ileride hedef aydınlatması yapacak eleman veya araç olacak, heloda bunlardan aldığı bilgiye göre o tarafa doğru füzeyi sallayacak, bizimkilerde eli kolu bağlı seyredecek! bu kadar fanteziye girersek, zaten işin ucu açık. Amerikası, Rusyası hiç kılını kıpırdatmadan, seni yüzlerce hatta binlerce km öteden nokta atışı vurabiliyor zaten? Boş şeyler bunlar arkadaşlar.
Amaç belli; HİSAR-A ileri harekat zırhlı birliklerin savunmasını sağlamak amaçlı, HİSAR-O Ordu karargahı, alan, bölge savunması amaçlı. istenen konsept bu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 01:41 
Süvariler

Alıntı:
HİSAR'lar için verilen katalog menzil değerleri, ihalede istenen değerler. Gerçekte sahip olacakları menziller daha iyi. İlk kullanıcı ağzından alınan bilgidir. Artık 5km'mi fazla, yoksa 15km'mi fazla olacak bilmiyorum.
HİSAR-A'nın etkili menzili dışında kalarak ateş edebilecek bir helonun var olduğunu ben bilmiyorum. Bildiklerimizin ötesinde über fantastik bir helo var ise bilen söylesin. Öyle yok Spike NLOS'u 25km'den sallar gider martavalı resmen fantastik bir hayal. Sen 25km'den neyi görüp, hedefleyebileceksinde ateş edeceksin? varmı böyle birşey şu anda? Ha ileride hedef aydınlatması yapacak eleman veya araç olacak, heloda bunlardan aldığı bilgiye göre o tarafa doğru füzeyi sallayacak, bizimkilerde eli kolu bağlı seyredecek! bu kadar fanteziye girersek, zaten işin ucu açık. Amerikası, Rusyası hiç kılını kıpırdatmadan, seni yüzlerce hatta binlerce km öteden nokta atışı vurabiliyor zaten? Boş şeyler bunlar arkadaşlar.
Amaç belli; HİSAR-A ileri harekat zırhlı birliklerin savunmasını sağlamak amaçlı, HİSAR-O Ordu karargahı, alan, bölge savunması amaçlı. istenen konsept bu...

25 kmden neyi mi görecek? SAR ile FLIR ile, hedefleme podu ile, istihbarat podu ile, yerdeki unsurlarından aldığı veriye göre gördüğü şeyi görecek. Sonra onu Spike NLOS'a geçecek. LJDAM'e, SDB'ye geçecek. İhalara da loitering mühimmatlar geldi/geliyor. Sonra adam bugün neredeyse Baykarın bile çıktığı 30000-40000 feet aralığından kafana çakacak. Sen zırhlı birliklerini koruduğunu zannedeceksin ama adam taarruz helikopteri ile menzile girmeden hedefe alacak seni. Endirekt atış yapacak. Avrupalı boşuna kısa menzilli füzeye 20km irtifada, 40km menzilde önleme yaptırmaya çalışmıyor. Ben Hisar-O kötü demedim Hisar-A gereksiz ve yetersiz dedim. Hisar-A Hisar-O olmalıydı dedim. Çünkü şu halleri ile Hisar-A ve Hisar-O hemen hemen aynıdır. 16km menzilli füzeyle mobil olan araç 25km ile de çok rahat mobil olur. 9km fark var aralarında tek fark bu. Zaten kuvvet menzil uzatımını bundan istedi büyük ihtimal. En azından ikisi arasında bir sınıf farkı olsun dedi. Eğer Hisar-A zırhlı birliklere eşlik edecekse, Hisar-O'da aynı mobilitede eşlik eder. Zaten alt sistemler aynı, ha sistemler arasında ciddi mobilite farkı olur, füzeler arasında ciddi kabiliyet farkı olur anlarım. Menzil 40'a çıkarsa bu hantallaşma olabilir. O zaman derim ki bu füze zırhlı birlikle beraber harekat yapamıyor sabit mevzi istiyor. Radar verisine çok daha bağımlı. Bu ayrı birşey olmuş.

O menzil ve irtifa değerleri katalog değil, etkili menzil ve irtifa değerleri. Adam bize 10km yüksekten gelen hedefi 25km menzilde önleyebileceğini söylüyor. Hedef 5km irtifadan gelirse tabiki 30-35km'de bile önleyebilir. Ama hedef 15km irtifadan gelecek olursa, yerçekimine karşı yapılacak iş fazla olduğundan menzil çok daha kısalacaktır. Konuştuğunuz kişinin size anlattığı şey bu. Kuvvet bu performansı yetersiz bulmuş olacak ki menzil uzatımı talebinde bulunmuş.

En son StrategyMaster tarafından 31 May 2016, 03:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 01:54 
Genel Yetkili

Hep diyorum, kanaat sahibi olmak ne güzel şey...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 01:59 
Süvariler

Alıntı:
Bundan başka bir şey de demiyorsun zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 10:39 
Süvariler

IRIS-T SL Alman kara kuvvetleri için istenen sistemler aynı bizim gibi SLM üzerinden radar güdümlü bir türevinide Alman Hava Kuvvetleri için düşünüyorlar. Hisarlar ilk verilen değerlerde çok daha düşüktü ne oldu tanrı elimi değdide füzeye birden artış sağladı değerler. Hisarlar bittiğinde görüşmek üzere, bunun dışında hikayelere yorum yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 13:26 
Süvariler

Alıntı:
Üstadım Hisar-A için bazu eleştirileri bende yapmıştım .
Ancak sonradan Hisar-O ile 2020 de Hawk muadili olarak üretilecek iki orta hava savunma sistemini birleştirdiler ...
Hisar-A ise beklenenden iyi sonuçlar veriyormuş , zaten muadillerine göre kalın bir füze .
Kısacası sen bakma üstadım o rakamlara ;) :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 14:36 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Ancak sonradan Hisar-O ile 2020 de Hawk muadili olarak üretilecek iki orta hava savunma sistemini birleştirdiler ...
Hisar-A ise beklenenden iyi sonuçlar veriyormuş , zaten muadillerine göre kalın bir füze .
Bende tam olarak bunu anlatmak istiyorum zaten birader. Bu bilgi şahsi kanaat değil, bizzahati kullanıcı bilgisidir. Yorum içermemektedir.
(KALKAN hava savunma radarı geliştirme projesi benzeri. İstenilenin üzerinde bir sistem yapılmış oldu.)
Sakalımız yok diyemi inanmıyorlar acaba bilemedim? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 22:17 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bende tam olarak bunu anlatmak istiyorum zaten birader. Bu bilgi şahsi kanaat değil, bizzahati kullanıcı bilgisidir. Yorum içermemektedir.
(KALKAN hava savunma radarı geliştirme projesi benzeri. İstenilenin üzerinde bir sistem yapılmış oldu.)
Sakalımız yok diyemi inanmıyorlar acaba bilemedim? :)
Estağfurullah konu karışınca şey olmuştur :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 22:28 
Süvariler

Biraz kalın olmasından mütevellit yine de az biraz daha değerler yüksek olsa hani tadından yenmez diye düşünmek saçma mı sizce üstadlar. Yoksa farkındayım yani hava kuvvetlerinin hakkı hava kuvvetlerine.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 23:16 
Süvariler

Az once boyle bir video yayinlandi. Aselsan PGZ isbirligi yaziyor. Nedir bu savunma sistemi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 23:31 
Akıncılar

https://youtu.be/EHGImp_HyH

Az once boyle bir video yayinlandi. Aselsan PGZ isbirligi yaziyor. Nedir bu savunma sistemi?
kaldırılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 00:01 
Akıncılar

Alıntı:
https://youtu.be/EHGImp_HyH

kaldırılmış.
Şu video olsa gerek,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 07:02 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 14:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bakan Işık, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında "Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık 1,5 yıldır yapıyorduk. Orada özellikle laboratuvar ortamında başarıyı sağladık. Şimdi saha testlerine başladık." açıklamasında bulundu.

HAVADA YAKALAYIP YOK EDİYOR

Şu anda detaylarına girmek istemiyorum diyen Işık, "Farklı bir teknoloji. Katyuşa füzelerinin havada yakalayıp imha ediyor. Demir kubbe gibi çok sayıda şeyi çalışıyoruz. Bunlar duyarsız mühimmat. Çok eski teknoloji. Bazen eski teknoloji ile mücadele etmek yeni teknoloji ile mücadele etmekten daha zor oluyor." dedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 14:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Füze sistemi mi, yoksa oerlikonlar mı bilemedim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 15:44 
Yeni Üye

Bakan, Haziran'da Kilis'e kurulan Oerlikon + Serhat Radarı'ndan bahsediyor herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 16:37 
Akıncılar

Onlarla havada katyusa mi avlayacakmis sayin bakan...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 19:13 
Üye
Kullanıcı avatarı

Geçenlerde yine bir sevkiyat yapıldı. Görsel başına da çıkmıştı. Bunlar ile ilgili bir savunma ağı diyeceğim ama bildik sistemler dışında bir sistem olsa gerek. Minyatür bir irondoom çıkabilir miki? Ne güzel olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 22:06 
Akıncılar

Forum'da, Kilis'den gelen resimlerden görebildiğimiz kadarı ile, Mısır üretimi 122mm SAKR-Kargo türü roketlerin kullanıldığı vurgusunu yapmıştık.
Resim
Bu gün, bu tür mühimmatın imhası sırasında bir palama meydana gelmiş ve maalesef şehit ve yaralılarımız varmış.
http://www.hurriyet.com.tr/roket-mermis ... a-40237819

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 22:33 
Uzaklaştırıldı

Niye KORKUT Sisteminin yanına Hisar-A-Füzeleri takmıyoruz ?

Misal-Görsel:

Resim

Resim

Bilmiyorum ama bazı Füzeler alçak irtifada alçak uçan hedeflere karşı daha etkili - yine eğer Hisar-A ve Hisar-O arasındaki tek fark Menzil ise ortada tamamiylen bir saçmalık var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 22:48 
Akıncılar

MSB'nin aciklamasindan, (duyarsiz muhimmat sozunden), anladigim katyusa roketleri parcacik etkisiyle durdurmak zor, ve muhtemelen direk vurus gerektiyor. 35mm akilli muhimmatlarda 150 kusur fragment var. Bunlar minik silindirik sekilde olabilirler ve hedefe isabet ettiginde normal IHA veya SOM gibi kanatciklari ve bir suru hassat parcasi olan muhimmatti durdurabilir ama Katyusa gibi belki hareketli hicbir parcasi olmayan rokete isabet ettiginde harp basligini infikal ettiremiyor demekki. Bakan Bey'in eski teknoloji demesi belki bu yuzdendir.

Israil'in Iron Dome sistemi niye fuze temelli bir sistem daha iyi anlasiliyordur. Kisa surede lab testi yapilan ve saha testi yapilacak cozum belkide, CIWS sistemi olan Phalanx'tan devsirme Raytheon firmasinin treyler uzerindeki C-RAM benzeri bir sistem cikabilir ortaya. C-RAM 20mm ile direk vurus yaparak roketi harp basligini patlatmak uzerine kurulu mantigi var. Bizde elimizdeki imkanlar ile soylendigi gibi 1.5 seneden C-RAM benzeri bir cozum cikarbildik mi gorecegiz. Diger bir alternatif ise 35mm muhimmat icindeki fragmentlerin agirlik ve capini buyutmek olabilir. Yani 35mm akilli mermiye 2-3 gramlik 150 kusur fragment koymak yerine, belki her biri 5-6 gramlik 70-80 tane fragment ile tesir gucu artirilabilir. Bunlar sadece tahmini yorumlar. Turkiye'nin kisa surede Iron Dome benzeri fuze kullanan bir sistem gelistirmesi( HISAR projelerininde cok ileri asamada olmadiklarindan) bence pek mumkun degil. Sapkadan Iron Dome gibi tavsan cikmaz yani. Ben parami yukarida belirttigim tesir gucu artirilmis 35mm akilli muhimmat veya eldeki eski M61 vulcan toplarindan milli bir C-RAM cikarmak uzerine yatiriyorum. Oncelik birinci tercihim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 22:59 
Süvariler

Irondome benzeri bir sistem olması halinde , maliyetlerden dolayı kullanımda ciddi zorluklarla karşılaşabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 00:58 
Akıncılar

Bence bakan korkut sisteminden bahsetti...ama eline yuzune biraz bulasti gibi....oyle gizli kapakli yeni teknolojil iron dome benzeri falan seyler hayal etmiyorum..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 07:10 
Süvariler

İyide korkut çoktan sahaya inmedi mi?. Bakan özellikle laboratuvar testlerinde başarı görüldüğü saha testlerinin 1-2 gün içinde başlayacağı . Katyusa atılıp vurup vuramayacağı buna göre testlerin yapılacağını söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 12:44 
Süvariler

Aslında bakanın demek istediği şey aşağıdaki video açıklıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 23:48 
Süvariler

Robust üstad, hedef klasik mühimmatla vurulmak istendiği takdirde neden 20 lik gatling veya başka, daha önemlisi yeni bir sisteme ihtiyaç duyulsun ki? Korkutta paralanan mühimmat yerine klasik mühimmat kullanılsa olmuyor mu? 20liğe nazaran durduruculuk ve menzil avantajı da cabası olmaz mı? Hassasiyet sorunu mu var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 04:36 
Akıncılar

Robust üstad, hedef klasik mühimmatla vurulmak istendiği takdirde neden 20 lik gatling veya başka, daha önemlisi yeni bir sisteme ihtiyaç duyulsun ki? Korkutta paralanan mühimmat yerine klasik mühimmat kullanılsa olmuyor mu? 20liğe nazaran durduruculuk ve menzil avantajı da cabası olmaz mı? Hassasiyet sorunu mu var?
Iki sistemin hedef bulma ve angajman mimarisi cok farkli calisiyor. Phalanx'i tasarlayan muhendis grubu cok iyi is cikarmis ve yillar icinde block modernizasyonlar ile cok iyi bir nokta hava savunma sistemine evrildi. Kisaca Phalanx'in mantiginda hedefin ucus yolu cok hassas belirleniyor (ki uzerindeki Ku band arama ve izleme radari tam bu is icin tasarlanmis), ve M61 gatling top ile yusek atis hizi ile atilan 20mm mermilerin (bunlar bizdeki Cobra/T129 kulanilan 20mm mermilerden degiller, delici mermiler) ucus yolunu takip edilerek, direk vurus icin hedef ile mermileri kesistirmek uzerine kurulmus. Bu yonteme ingilizcede closed loop fire tracking diyorlar. Yani ku band tracking radari hem hedefi, hem 20mm mermileri takip ederek gerekli duzeltmeleri yapiyor. Oncelikli amac direk vurus yaparak, delici 20mm mermiler ile gelen fuzenin harp basligina patlatmak, ikincil olarak fuze kontrol yuzeylerini hasar vererek denize dusurmek. Aselsan'in Korkut veya Alman Skyshield sisteminde ise mantik daha az mermi/dusuk atis hizi ama akilli tapa ile hedefin tahmini ucus yolu onunde paralanan (mermi yuksek hizda ve donerek ucstugu icin paralanma sonrasi bilyeler konik sekilde hedefin onunde saciliyor) ozel tasarlanmis bilye/fragment bulutu olusturarak set cekmek uzerine kurulmus. Bu mantik aslinda gunumuz cogu yumusak kabuklu veya kontrol yuzeyleri kullanan hedefleri imha/hedeften saptirmak icin ideal bir cozum. Ozellikle cruise fuzesileri veya kucuk RCS sahip IHA veya itkisiz suzulen hedeflerin kontrol yuzeylerini ve harp basliklarini imha etmek dusurmek icin yeterli oluyor. Kilis'e dusen roketleri durdurmak gibi bir hedef olsaydi, sistem farkli tasarlanirdi ve muhtemelen Phalanx ornek alinirdi.

Kilis'in roketlerden savunulmasi amacli mevcut Korkut sisteminin(cekili 35mm sistem daha dogrusu) kullanilabilmesi icin oncelikle hedef tespit yeteneginin gelistirilmesi veya desteklenmesi gerekiyor. Phalanx sisteminin en tepesindeki beyaz kubbe icinde Ku band arama radari var ve saniyede 90 donus yapiyor. MTI(moving target indicator) ozelline sahip bir radar. Ku band radar ile cok kucuk RCS hedefleri, cok hizli sekilde bulma ve ucus yolu( balistic trajectory) hesaplama ozelligine sahip. Ku band ozellikle tercih edilmis cunku cok kisa menzillerde yuksek cozunulurlukte hedef bulma ve izleme kabiliyeti saglayan bir radar. Genelde aktif radar baslikli hava-hava veya yer-hava fuzelerin basliklarinda kullanilabiliyor. Korkut sisteminde hedef bulma isini yapan X band arama radari AIC araci uzerinde ve X band ile kisa-orta menzil performansi optimize bir radara, donus hizi muhtemelen Kilis'e atilan roketleri takip etmek icin yavas kalabilir. Bu acigi kapatmak icin Aselsan Serhat havan tespit radarini Korkut bataryasina eklemisler ve muhtemelen atis kontrol sistemine entegre edilmistir. Serhat ile tespit edilen hedef (havan/roket) ucus yolu), direk AIC (atis idare cihazi) cihazindaki Ku-band atis kontrol radari vasitasi ile takibe baslaniyordur ve ayni zamanda 35mm toplarda hedefe yonlendiriliyor. Buraya kadar tamam ve bu islemlerin neredeyse isik hizi ile olmasi lazim. Ornegin, Katyusha roketlerinin hizini bilmiyorum ama tahminen Mach 1 ise, yaklasik 1200km/h, o zaman saniyede 333 metre ucuyor demektir. 5km menzilden ateslense yaklasik 15sn reaksiyon sureniz var demektir. Bu 15 sn''nin ilk bir kac saniyesinde hedefi radarda goremezsiniz muhtemelen, tahminen belli bir yukseklige ciktiginda gorulecektir. Hadi 10-12 sn reaksiyon sureniz kaldi diyelim. Bu surede SErhat ile hedefi tespit ederek, AIC uzerindeki AK radar ile hedefi bulup(Serhat radarinin aktardigi hedefin tahmini ucus yolu gore) takip etmeye baslamaniz ve 35mm toplarin hedefe dogru donmus, atisa hazir halde, atis emrini bekliyor olmasi lazim. Bu isi hallettikten sonra hedefin imhasi icin 35mm mermilerin hedef ile bulusturulmasi ve hedefe penetre edebilmeleri gerekiyor. Mevut 35mm akilli muhimmatlarin bu isi basarmadiklari sonucunu Bakan Bey'in aciklamasindan( duyarsizlik, 150 kusur bilyenin ki hepsi hedefi vurmuyor dogal olarak, hedefin yuzeyine penetre edememesi, harp basligini patlatamamasi durumu) cikariyorum. Cozum olarak benim tahminim 35mm muhimmat modifiye edilerek daha agir ve etkisi yuksek olacak fragment/projectile veya bilye herneyse kullanilmis olabilir diye dusunuyorum.

Sonucta 35mm akilli muhimmati bir kargo muhimmati gibi dusunebiliriz. Hedefin onune kadar bu parcaciklari tasiyor ve donerek paralaniyor. Gerisini bu parcaciklar yapiyor. Eldeki hazir sistemi, bu sekilde mermi modifikasyou ile guclendirmek kisa surede mumkun olabilir. Diger dusuk ihtimalli opsiyon eldeki eski M61 toplardan 20mm mermi kullanan Turkish Phalanx ortaya cikarmak ama dedigim gibi bu sistemin gelistirme suresi oyle 1.5 senede olacak is degil ama belli olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 07:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Katyusha aslında çoklu roket atma sisteminin adı , kullanılan roketler çok değişkenlik gösteriyor, çok çeşitli kalibreden roket kullanılmış, ama yakın tarihten örnek verirsek Hizbullah İsrail ile Lübnandaki savaşında Suriye yapımı 122 mmlik roketleri kullanılmıştı , Hamas da sonrasında Gazze'den aynı kalibredeki roketleri (Grad) ateşledi, bunların da hızı yaklaşık olarak 600-700 m/sn civarında, Kilis e atılan roketlerin ise çok farklı kalibrede oldukları görülüyor, adamlar nerdeyse evlerin altındaki bodrumlarda bile 2 boru patlayıcı madde ile bir roket , bir raydan roket fırlatıcısı üretir oldular, çünkü hassasiyet pek önemli değil dehşet silahı olarak kulanıyorlar , nereye düşerse düşsün bir zarar yaratsın mantığı ile.
Bir iki nitelikli roketin hedef gözetilerek kullanıldığını da kabul etmemiz gerekli , karakola karşı vs. Bu nedenle karşı mızda aslında oldukça komplike bir hedef var Korkut sistemi bunu bertaraf etmede gerekli yetkinliğe ulaşır mı soru işareti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 09:35 
Akıncılar

Bu işin %100 çözümü, havadaki sinekleri avlamaya çalışmak değil, kaynaklarını kurutmaktır... CIWS sistemleri ile ne kadar bir alanı koruyabilirsinizki? Muhakkak önemli tesislere konuşlandırılabilir, ama anca o kadar.Bir katyuşa için 500bin$ lık RAM füzesi atacak halimizde yok. Esas mevzuu, ordumuz Suriyenin içlerinde dolanıp dururken, hala sınırımızda, burnumuzun dibinden rahatça roket atabilen unsurların bulunmasıdır ki, anlayamadığım, müsaade edilmemesi gereken hadise budur.

Dip not: Aselsan, eldeki 20mm M-61 vulcan gatling toplarını muhakkak ama muhakkak değerlendirmelidir. Nokta savunmada olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 11:18 
Akıncılar

Bu M-61 vulcan ile ilgili bir soru takıldı kafama.
Uçaklarda 500-1000 adet mermi oluyor genelde. Gemi konuştu phalanx lar daha fazla mermi kullanabiliyor.
M-61 ler hava savunma sisteminde kullanılırsa bu kadar mermiyi kısa sürede atabilecek sağlamlıkta bir govde ve namluya sahip midir.

Bir süre kullanıp soğutma ihtiyacı gerekir mi. Yada 2-3 bin mermi atıp namlu değiştirmek felan gerekir mi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2016, 08:13 
Akıncılar

Uçaklarda 500-1000 adet mermi oluyor genelde. Gemi konuştu phalanx lar daha fazla mermi kullanabiliyor.
M-61 ler hava savunma sisteminde kullanılırsa bu kadar mermiyi kısa sürede atabilecek sağlamlıkta bir govde ve namluya sahip midir.
Bir süre kullanıp soğutma ihtiyacı gerekir mi. Yada 2-3 bin mermi atıp namlu değiştirmek felan gerekir mi.
Phalanx CIWS'lerde B1x güncellemesinde yeni daha uzun namlu takıldı. Cok uzun ömrü var eskisi gibi her seri grup atıştan sonra kalibre vs gerektirmiyor.
Phalanx 1 defada en fazla 1000 mermiyi aralıksız yakıyor sınra soğuması gerekiyor tamburasında 1500 civarı mermi var. Bu mermiler bittiğinde manuel olarak yarım günde dolduruluyor ki bu da namlulara soğumak için oldukça zaman bırakıyor.

Kişisel düşüncem yerli bir CIWS yapmakta en son derdimiz top olacaktır. Saniyede 110 derece dönen servolar radar kilitlenmeleri vs vs..
İtalyanlar mevcut SIDAM'larına radar akuple edemediler yada maliyetinden dolayı etmediler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2016, 08:17 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 11:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Phalanx CIWS'lerde B1x güncellemesinde yeni daha uzun namlu takıldı. Cok uzun ömrü var eskisi gibi her seri grup atıştan sonra kalibre vs gerektirmiyor.
Phalanx 1 defada en fazla 1000 mermiyi aralıksız yakıyor sınra soğuması gerekiyor tamburasında 1500 civarı mermi var. Bu mermiler bittiğinde manuel olarak yarım günde dolduruluyor ki bu da namlulara soğumak için oldukça zaman bırakıyor.

Ek bilgi:
Phalanx Block 1 'den itibaren hazır mermi kasetleri kullanılmaya başlandı, 5- 10 dakika içinde tekrar cephane yüklenmesi mümkün olmaktadır.
Block 0 larda ise yetişmiş , yetkin bir 2 kişilik personel ile yarım saat içinde tekrar yüklemenin mümkün olduğu görülmüştür.

Biz de durum nedir bilemiyorum :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 17:52 
Akıncılar

Bizimkiler sallana sallana 4 saatte doldursunlar.
Şayet bu işlem yarım saatte halledilebiliyorsa 12 saatlik setup süresi ciddi zafiyet oluşturur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 18:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yılda kaç defa tatbikatlarda bütün tambur yakılıyordur? Doğrusu, şimdiye kadar hiç yakılmış mıdır? Biz yılda 2-3 Sea Sparrow atan adamlar değil miyiz yahu?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 19:00 
Akıncılar

Yılda kaç defa tatbikatlarda bütün tambur yakılıyordur? Doğrusu, şimdiye kadar hiç yakılmış mıdır? Biz yılda 2-3 Sea Sparrow atan adamlar değil miyiz yahu?
Hocam tatbikat ta olsa mühimmatın tamamı bitmiş gibi değişim yapılıp süresi ölçülmeli .
Master Comander filmini hatırlarsanız. Topların doldurma ve atış sürelerini düşürmek için defalarca tatbikat yapıyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 19:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Elbette öyle olmalı. Dışarıdan baktığım için bilemiyorum, elbet bunları da çalışıyorlardır.

Aklıma girdin hocam, bu hafta tekrar izleyeyim bi, epey oldu :)
-
Konu çok dağıldı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 23:52 
Süvariler

Akkor mühimmatının çapı nedir? Belki akkor teknolojisi 35 mm topların mermilerine uygulanabilir. Tam kafa kafaya çarpışma için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2016, 23:54 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2016, 00:08 
Süvariler

Alıntı:
Akkor nasıl kafa kafaya çarpıyor ki?
Akkor mühimmatı kafa kafaya çarpmıyor. Muhimmattaki mini radar uygun konumda infilaki sağlıyor. Bildiğim kadarıyla teoride öyle.

a) 35 mm'lik Mermilere Akkor radarının benzeri konabilir. Amacı sadece kafa kafaya çarptırmak olan.

b) 35 mm Mühimmata konacak mini radar, Akkordaki gibi patlamayı uygun yerde sağlayabilir. Böylece 20 parça saçan mühimmat yerine, misal 5 parçaya ayrılan 35 mm mühimmatımız olabilir.

Bu modifikasyonlardaki amaç, 35 mm'lik mühimmatın savunma etkinliğini arttırmak. Benimkisi sadece fikir. Teknik olabilirliğini bilmem...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: