TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 28 Haz 2017, 23:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:02 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Yanlış mı hatırlıyorum yoksa Tylium battlestar galactica'da mı geçiyordu? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Döteryumu bilemeyeceğim ama Tilyum olmasaydı biz olmazdık. 12 koloniciler + saylonlar + dünya yerlileri çiftleşemezdi. Büyük ihtimal de tür olarak daha düşük bir IQ'ya sahip olurduk..

Tilyum, Uranyum 235'in 6 katı , döteryum'un %81'i daha fazla ısıya ulaşabilen epey güzide bir madenimizdir. Dünyada bulunmamaktadır. Radyoaktif değildir. buyurmuştur rahmetli Baltar hocamız.

:lol:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:45 
Uzaklaştırıldı

Menzil + irtifa isteniyorsa işin en kolay yanı harp başlığını azaltıp ilave yakıt koymak veya gövdeyi uzatmak o da lançer tasarımını belki de en önemlisi füzenin aerodinamik yapısına etki eder herhalde. O halde katı yakıtın moleküler yapısıyla öyle bir oyna ki daha uzun süre daha fazla enerji üretsin ? Füzelere bakıyorsun menzil için devasal boyutlara ulaşıyorlar. Halbu ki öyle mucizevi bir yakıt bulacaksın ki yarı gövde ile aynı irtifa/ menzile ulaşacak.
Füzenin katedeceği mesafeyi uzatmak, sadece roket yakıtı miktarı ile mi ilişkilendirilmeli? Sistemin menzilinin bir bütün şeklinde geliştirilmesi gerekmez mi? Veri bağının uzunluğu, radar, sensörler... Yoksa füzenin menzilini uzatmak pek de zor olmamalı. Daha önce hiç görmediğim bir yapı ama şöyle bir şey kurguladım, füzeye opsiyonel bir kademe eklenecek. Tehdit, füzenin erişebileceği en yüksek menzilinin dışında kaldığı takdirde harici kademe devreye girecek ve füzeye gerekli olan hızı ve irtifayı kazandıracak. Opsiyonel bir "booster".

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:15 
Süvariler

Alıntı:
Menzil + irtifa isteniyorsa işin en kolay yanı harp başlığını azaltıp ilave yakıt koymak veya gövdeyi uzatmak o da lançer tasarımını belki de en önemlisi füzenin aerodinamik yapısına etki eder herhalde. O halde katı yakıtın moleküler yapısıyla öyle bir oyna ki daha uzun süre daha fazla enerji üretsin ? Füzelere bakıyorsun menzil için devasal boyutlara ulaşıyorlar. Halbu ki öyle mucizevi bir yakıt bulacaksın ki yarı gövde ile aynı irtifa/ menzile ulaşacak.
Füzenin katedeceği mesafeyi uzatmak, sadece roket yakıtı miktarı ile mi ilişkilendirilmeli? Sistemin menzilinin bir bütün şeklinde geliştirilmesi gerekmez mi? Veri bağının uzunluğu, radar, sensörler... Yoksa füzenin menzilini uzatmak pek de zor olmamalı. Daha önce hiç görmediğim bir yapı ama şöyle bir şey kurguladım, füzeye opsiyonel bir kademe eklenecek. Tehdit, füzenin erişebileceği en yüksek menzilinin dışında kaldığı takdirde harici kademe devreye girecek ve füzeye gerekli olan hızı ve irtifayı kazandıracak. Opsiyonel bir "booster".
Ben burada eğer gerçekten kuvvet son dakikada menzil az dediyse yapısal bir değişime gitmeden ne yapılabilir diye yazdım. Yoksa veri ağı, sensör filan doğrudur ama onlar da ayrı bir konu. Şu an mevcut yakıt moleküllerine ne ekleriz de veya ne işleme tabi tutarız da daha kaliteli yakıt türleri geliştirebiliriz diye çalışmalar yapıldığı aşikar. Biz bunun neresindeyiz bilemem tabi. Yoksa lançere kadar her şeyi değiştirmek gerekecek, kademe eklemek filan ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 23:20 
Uzaklaştırıldı

Hayırlı olsun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 00:31 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam, sizin yazdiginiza benzer sekilde, HISAR fuzeleri two pulse denilen iki segmentli veya katmanli roket motoruna sahip. Motorun icinde iki yakit katmani var diyebiliriz. Ilk atista roket motorunun ilk katmandaki yakti kullanarak istenilen irtifa ve menzile ulasiliyor. Terminal asama denilen, fuzenin IIR arayici basligi devreye girip, hedefi kilitlendigi anda ise roketin icinde henuz ateslenmemis 2. katman devreye girerek motor itki uretmeye devam ediyor ve hizini artiriyor, hedefin yapacagi olasi G manevralarina karsi fuze energisini muhafaza ederek hedefi yuksek yuzde ile vurabiliyor. Ucak-fuze yarismasinda ucaklarin( pilotun) birinci hedefi kendisine dogru gelen fuzeyi saat 9 pozisyonuna alarak cesitli manevralar ile yormak, yakitini, enerjisini bitirmeye calismaktir. Ucaklar after burner calistirarak surekli hizini ve enerjisini kontrol edebilir( ideal sartlarda, pilotun yetenegi ve egitimine bagli olarak), fuzeler ise genelde final asamaya geldiklerinde yakitlari bittiginden, asiri manevra yapmalari durumunda hizlari ve enerjileri tukenir ve hedefi kacirma ihtimalleri artar. Bu yuzdenden hava savunma sistemleri atislarini maksimum menzildeki hedefe degil(cemberin en ucundaki), kendi fuzelerinin kill probability dedikleri vurus yuzdesinin en yuksek oldugu menzillere geldiginde atmak isterler. HISAR ve bir cok yeni generasyon fuze, PAC-3 MSE gibi, two pulse roket motoru kullanarak hem menzil hemde end game denilen son asamadaki ucak-fuze kapismasinda manevra ve hiz avantasina sahip olurlar. Two-pulse demek, balistik fuzelerdeki gibi ayrilabilen cift kademeli roket motoru demek degil. Tek bir motor icinde iki ayri yakit katmani var. Biri once, digeri istenildigi zaman atesleniyor.

Ben genel olarak HISAR-A/O sistemlerinin cok basarili sistemler olacaklarina inaniyorum. Ilerde HvKK Rapier yerine bir sistem istediginden HISAR-A sistemi, Rapier'in yerini cok iyi sekilde doldurabilir. Ozellikle yeni gelistirilen Aselsan 35mm top atis idare sistemi ve 35mm toplar ile entegre bir hava uslerinin gudumlu mermilerden korunmasi projesinde ana sistemlerden bir tanesi olabilir. Artik hava uslerimizi ucaklardan degil, gudumlu mermilerden korumak icin sistemler gelitirmek ve tedarik etmek zorundayiz. Her turlu cruise fuzesine karsi, JSOW, JDAM, LGB gibi muhimmatlara karsi bir sistem gelistirmek zorundayiz. Aselsan'in Korkut gibi akilli mermi kullanan 35mm sistemleri bu acidan onemli olacak.

Orta irtifa denilen HISAR-O konusundan yukarida yazdigim gibi kafalarda acaba sorulari var ama Roketsan bu sistemler hakkinda fazla bilgi disariya henuz vermiyor. HISAR-A/O fuzelerinin agirligi, harp basligi, boyu vs gibi temel bilgiler henuz halka acilmadi. Aciklanan bilgilere bakinca, kafamda basit bir senaryo gecirdim. HISAR-O sisteminin korudugu bir bolgedeki hedefe bir F-16 veya baska bir ucak 35 bin feetten yaklasip JDAM atisi yapmak isterse HISAR-O bu ucagi durdurabilir mi? 35-40 bin feet yuksekliklerde yeni nesil hedefleme podlari goruntu alip LGB veya JDAM gudumleyebiliyorlar. Benim bu konudaki elestirim, HISAR-O projesine bu kadar emek ve para harcandiktan sonra yetersiz bulunmamasi icindir. Turkiye her bolgesine ve onemli tesisini yuksek irtifa uzun menzili sistemler ile koruyamacagi icin, HISAR-O ve altindaki katmanlar cogu zaman bu hava savunma boslugunu doldurmak icin kullanilacaklar. Bu yuzden sistemi orta irtifa sistem diye kisitlamak yerine, orta menzilli bir sistem olarak uretip, belki IIR veya RF gudum opsiyonlari ile 45 bin feet( yaklasik 13km) ve 30-40km menzillerde etkili bir sistem olarak gelistirmek daha mantikli diyorum. Hatta ben daha ileri giderek Kara, Deniz ve Havacilarin musterek olarak kullanabilecegi bir sistem neden olmasin diyorum. ABD'ye bakip her kuvvet kendine ozgu bir fuze gelistiriyor ama iyi mi yapiyorlar. Bence hayir. Dunyani baska bir gelismis ulkesinde bu uc kuvvet tek fuze uzerinden isini goruyor. Fransiz karacisida Aster 15-30 kullaniyor, denizciside. Keza Cin, Rusya hepsi kara konuslu sistemlerini deniz uzerindeki savas gemilerinde kullaniyor. Ufak modifikasyonlar mutlaka olacaktir ama temelde fuzeler ayni. Kit kaynaklari akilli kullanalim istiyorum. KKK'nin yeni istegi HISAR projelerindeki modifikasyonlari bekleyip gorecegiz. Umalim ki daha fazla gecikme olmaz ve en onemlisi gunumuz tehditlerini karsilayacak sistemler cikar ortaya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 00:57 
Uzaklaştırıldı

Çift darbe(?)li motorların da bazı eksiklikleri olduğunu okumuştum. En yüksek itkiye geç ulaşmaya ek olarak, iki eş roketten çift darbeli olanının en yüksek itkisinin de daha az olacağını yakın zamanlarda okumuştum ki sanırım önceleri açtığım "neden katı yakıt" başlığı altında bir üyenin paylaşmış olduğu bir belgeden.

Peki neden çift katman ile sınırlı kalıyoruz? Neden sonsuza yakınsayacak sayıda ya da çok sayıda katmanlı füzeler üretilmiyor? Katman ayırıcıların, eğer doğru ölçeklendirildiyse, oldukça yer kapladıklarını görüyorum. NASA, neden bu soruna eğilmedi, bildiğim kadarı ile katı yakıtlı roketler, sıvı yakıtlılar ile karşılaştırıldığında oldukça ucuzlar, üretimleri basit vb.
Uzay görevlerinin sayısını, ISS seferlerinin sayılarını rahatlıkla arttırabilirlerdi.

kısa ama ingilizce bir makale:http://enu.kz/repository/2010/AIAA-2010-6754.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 01:08 
Yeni Üye

Sayın Robust atladığınız çok önemli bir detay var Hisar hakkında.
Siz bir şehri Hisar ile korursak düşman uçağı 40 km den bombasını salar diyorsunuz. Ancak Hisar da IIR güdümden ileri gelen çok pasif olarak çalışabilme yeteneği var. Yani düşman hiç bir zaman hisar a ne kadar yaklaştığını anlayamayabilir hatta üstünden de geçip gitmeye kalkabilir. Lançerdeki optiklerin amacı bu pasif kullanma seçenekleridir. Sınır illerine serpiştirilecek bataryalar düşman için önlenemez tehditttir Ankaraya ulaşamazlar bu tehdidi aşıpta. Kendi radarı var ama bunu kullanmak zorunda değil hedef bilgisini başka yerdende alır kendi optikleri ilede çok uzaktan bunu doğrulayabilir tespit de edebilir. Stinger füzesini düşünün menzili bir kaç km ama bir helikopter için s300 den daha büyük tehdittir çünkü yeri belli değildir. Hisar larda böyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 07:31 
Akıncılar

Siz bir şehri Hisar ile korursak düşman uçağı 40 km den bombasını salar diyorsunuz. Ancak Hisar da IIR güdümden ileri gelen çok pasif olarak çalışabilme yeteneği var. Yani düşman hiç bir zaman hisar a ne kadar yaklaştığını anlayamayabilir hatta üstünden de geçip gitmeye kalkabilir. Lançerdeki optiklerin amacı bu pasif kullanma seçenekleridir. Sınır illerine serpiştirilecek bataryalar düşman için önlenemez tehditttir Ankaraya ulaşamazlar bu tehdidi aşıpta. Kendi radarı var ama bunu kullanmak zorunda değil hedef bilgisini başka yerdende alır kendi optikleri ilede çok uzaktan bunu doğrulayabilir tespit de edebilir. Stinger füzesini düşünün menzili bir kaç km ama bir helikopter için s300 den daha büyük tehdittir çünkü yeri belli değildir. Hisar larda böyle.
Sanirim yazilanlari yanlis anlamis olabilirsiniz. HISAR sisteminin radari kapali iken yerdeki pasif EO/IR sistemler hedeflerin aramasi ve bulunmasi konusunda, ozellikle bulut uzeri, veya kotu hava sartlarinda orta-yuksek irtifadan gelen hedefleri, o kadar gelismis degiller. 360 derece durumsal hakimiyet icin ozel IR search sistemleri gerekiyor ama bunlarinda limitleri var. Aselsan IR tabanli arama sistemi gelistiriyor, PiriReis ismini vermislerdi. Henuz operasyon oldugu soylenemez. Bu sistemler genelde deniz uzeri uygulamalar icin dusunuluyor. Alcak irtfalarda, ufuk ustu tarama, anti-gemi fuzelerin veya savas ucaklarin tespiti gibi. HISAR-A/O'nun bir ozelligi ust kademelerdeki hava savunma radar agina bagli olarak calismasidir, yani sistemin bulundugu sektore dogru gelen hedefler bir ust radar agindan datalink vasitasi ile Kalkan radarindan once gorulebilirler. Bu anlamda EO/IR sistem yardimi olmadan, uzun menzilli radar agindan alacagi hedef konum bilgisi ile pasif anlamda fuzesini atisini yapabilirler. Yerdeki EO/IR sistem daha cok HISAR-A icin faydali olacaktir.

Benim demek istedigim tekrar aciklamam gerekirse, HISAR-O icin Roketsan brosurunde verilen etkili menzil degerleri dikey irtifa 10km( yaklasik 33 bin feet yukselik) ve yatay 25 km olarak goruluyor. Gunumuzde yogun kullanilan JDAM veya LGB tipi muhimmatlari gelisen modern hedefleme podlari sayesinde 35-40bin feet irtifalardan laser isaretleme veya yerdeki hedefleri tespit ederek atiliyor. Bir F-16 ucagi JDAM, LGB bomba yukuyle HISAR-O'nun korudugu bolgeye 35-40 bin irtifadan(12-13km yukselik) yaslastigini dusunurseniz, HISAR-O sistemininde dikey etkili menzili 10km oldugu kabul edilirse, F-16 ucagi HISAR'i kordugu hava sahasinin uzerinden (menzili disindan) atis yapma sansina sahip. Hedef ucak F-16 degilde, 36 bin feet ucan bir MQ-9 Reaper IHA olursa bir sey degismiyor. Bunlara benzer senaryolardaa 35-40 bin feet irtifalardan Turkiye'ye saldiracak bir ucagi dusurmek icin ya yuksek irtifa uzun menzilli hava savunma sistemine veya onleme ucaklarina ihtiyacimiz oluyor. HISAR-O sisteminin ulasamayacagi hedefler. SSM'nin yeni yayinladigi hava savunma videosunu bir kez daha izleyin isterseniz. Hava savuma sistemlerinin kubbe seklinde bir alani korurlar. Duz bir hattan bahsemiyorum. Hedefin tipine gorede sistemin menzil ve irtifa kabiliyetleri degisir dogal olarak.

Bende kendi kisisel yorumum olarak diyorum ki HISAR-O gibi bir sisteme yatirim yapilirken, ortaya cikan urun 40-45 bin feet( yaklasik 12-13km) irtifalarda etkili olsun ki en azindan bir bolgeye konuslandirildiginda cogu ucak veya IHA'nin bu hava sahasina girmesini engelleyebilsin. Cogu savas ucagini irtifa limitleri 45-50 bin feettir zaten. Bu irtifalarda savas ucaklari yuksek G'li manevra felan yapamazlar. Bu irtifalarin uzerinde ozel donanimli ucakla gorev yapar, genelde Mig-25 gibi kesif ucaklari veya agir bombadriman ucaklari, veya Global HAwk veya U-2 gibi ucaklar 60-70 bin feet ucarak fotograf alirlar. Yuksek itifa uzun menzilli sistemlerin gorevidir bu ucaklar ile ugrasmak. HISAR-O icin piyasada BAti ve Rus sistemler var ornek alinabilecek. Ornegin SA-17 Buk sistemidir. Ukrayna uzerinde Malezya ucaginida dusuren sistem. Orta menzilli sistem olaak kategorize edilir. Dikey menzilde 45-50 bin feet irtifa ve yatay 40-45km menzile sahiptir. Bu sistemin gudum ve komuta kontrol mimarisi HISAR-O'dan farkli bile olsa "orta menzil" bir sistem olarak HISAR-O'un ornek alabilecegi bir sistem. Keza ASTER-15 dikey irtifa menzili 13km( yaklasik 39 bin feet) ve yatay menzili 30km dir. HISAR-O'dan benim beklentim Buk kadar olmasa bile ona yakin bir performans Turkiye'nin bir cok hava savunma sorununu cozebilir. Ozellikle ilerde gelistirilecek, her hava sartinda kullanima izin veren RF gudumlu ve belki booster'lu bir biraz boyu uzatilmis HISAR-U sistemi yapilirsa, iptal edilen uzun menzilli sistemin ilk halkasi olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 12:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın robust'un belirttiği hususlardaki kaygılarına katılmakla beraber HiSAR ailesine ait açıklanan teknik verilerin sistemin gerçek performansını yansıtmama ihtimalini de kuvvetli görmekteyim

Zira, benzer şekilde daha önce açık kaynaklara verilen bir çok teknik verinin ilerleyen bir kaç yıl içinde neredeyse 2-3 katı değerlerde olduğunu da görmüşlüğümüz bulunmaktadır. Örnek olarak Kalkan Radarı.

O yüzden kaygı duymakla beraber sistemin olgunlaşmasını bekleyip görmek, ve yine hava savunmanın katmanlar şeklinde, farklı kabiliyette (Çok Kısa-Kısa-Orta ve Uzun menzilli) sistemler ve farklı kuvvetlerce (Kara-Hava-Deniz) üstlenilen bütünleşik bir yapı olduğunu hatırlayıp, Kara Kuvvetlerinin kendisine düşen kısmı için HİSAR ailesinin de yetebileceğini aklımızın bir tarafına koyabiliriz diye düşünmekte de fayda var.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 14:37 
Genel Yetkili

Ülkemizin hava savunma şemsiyesi delik olduğundan dolayı, "Hisar" konusunun başlığında sürekli olarak kaymalar yaşanmakta.

Unutmayın!

Hisar sistemleri ve ailesi özünde bir "kara kuvvetleri komutanlığı" projesidir. İsterleri, irtifası, menzili kara kuvvetlerinin ihtiyacına yöneliktir.

Türk hava sahasının hava savunmasından ise "hava kuvvetleri komutanlığı" sorumludur.

Dolayısıyla, hisar ailesinin şu anki halinden veya yakın gelecekteki halinden, hava kuvvetleri komutanlığı sorumluluğundaki işler beklenmemelidir. Bu sistemlerin planlanan hali, emrine gireceği "kkk birliğine", o birliği savunabilecek menzilde ve belli bir irtifaya kadar hava savunması sağlamaktır.

Bizim konseptlerimizde orta irtifanın üstündeki hava savunması hava kuvvetlerine aittir. Ve bu konsepte göre orta irtifa sınırı, bu sistemler oluşturulurken broşürlere yazılmış olan irtifadır.

Daha yukarı giden, daha uzağa giden , hibrid tarayıcılı ve daha güçlü hava savunma sistemleri belki bu altyapıyla gerçekleştirilebilir ama henüz o konunun sahibi olan hava kuvvetlerinden bir istek gelmiş değil.

Hisarın görevi, isteri, kullanıcısı belli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 14:59 
Yeni Üye

Sayın Robust itirazınızı anlıyorum ama ikna olmanızı isterim şu konuda. Tabiki optik arayıcılar radar ın yerini alamaz ama bu önemli bir detay değil. Teorikte bakalım füzeyi değerlendirelim. Bizim füzemiz kendisine isterse radar yerine optik değil göz ile hedefi bulsunlar neyle bulurlarsa bulsunlar bir hedef söylendiğinde o hedefi gidip vurabilir. Biliyorsunuzdur bir çok popüler sistem mesela hawk yada rapier gibi güvendiğimiz sistem hedef vurulana kadar radar ile takip edilip füzenin hedef ile buluşması sağlanır. Bunlar aktif sistemlerdir uçaklar bu füzeleri atan platformları atıştan önce de atış sırasında da tespit ederler. Bizim sistemimizde de rdar var ama aynı amaçla yani güdüm için değil hedef tespiti için kullanılıyor. İster kullanırız ister kullanmayız. Hedef bilgisini erken uyarı uçağından da alabilir 100 km uzağındaki tepede konuşlu büyük radardanda alabilir ağ merkezli şekilde başka yerden de alabilir kendi optikleri ilede görebilir. Bulut vardır sis vardır optik çalışmaz demek başka şey rapier gibi teknik olarak radarı açmadan çalışamamak başka şey. Bir düşman komutanı olsanız ortayı bırakın alçak irtifa Hisar bile uykularınızı kaçırır. Şu düşünceyi revize etmeniz geliştirmeniz gerekir onu diyorum. Füze x menzilli ama uçak 2x den bomba atabiliyor o zaman uçak kazanır. Bu doğru değil çünkü x in merkezi nerede pilotun emin olmasına bilmesine imkan yok. Üstünden de geçebilir bırakın yaklaşmamayı. Yerini tam bildiği sistemler için sizin dediğiniz doğru ama Hisar en modern füze ailesinden olarak böyle eski sistemlerden bir üstünlüğü var bunu dikkate alarak düşününüz. Şehirde 1 km den vuran bir sniper var hadi ona bir km den fazla yaklaşmayın başarabilir misiniz. Nerede bu adam belli mi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 17:37 
Akıncılar

Sayın Robust itirazınızı anlıyorum ama ikna olmanızı isterim şu konuda. Tabiki optik arayıcılar radar ın yerini alamaz ama bu önemli bir detay değil. Teorikte bakalım füzeyi değerlendirelim. Bizim füzemiz kendisine isterse radar yerine optik değil göz ile hedefi bulsunlar neyle bulurlarsa bulsunlar bir hedef söylendiğinde o hedefi gidip vurabilir. Biliyorsunuzdur bir çok popüler sistem mesela hawk yada rapier gibi güvendiğimiz sistem hedef vurulana kadar radar ile takip edilip füzenin hedef ile buluşması sağlanır. Bunlar aktif sistemlerdir uçaklar bu füzeleri atan platformları atıştan önce de atış sırasında da tespit ederler. Bizim sistemimizde de rdar var ama aynı amaçla yani güdüm için değil hedef tespiti için kullanılıyor. İster kullanırız ister kullanmayız. Hedef bilgisini erken uyarı uçağından da alabilir 100 km uzağındaki tepede konuşlu büyük radardanda alabilir ağ merkezli şekilde başka yerden de alabilir kendi optikleri ilede görebilir. Bulut vardır sis vardır optik çalışmaz demek başka şey rapier gibi teknik olarak radarı açmadan çalışamamak başka şey. Bir düşman komutanı olsanız ortayı bırakın alçak irtifa Hisar bile uykularınızı kaçırır. Şu düşünceyi revize etmeniz geliştirmeniz gerekir onu diyorum. Füze x menzilli ama uçak 2x den bomba atabiliyor o zaman uçak kazanır. Bu doğru değil çünkü x in merkezi nerede pilotun emin olmasına bilmesine imkan yok. Üstünden de geçebilir bırakın yaklaşmamayı. Yerini tam bildiği sistemler için sizin dediğiniz doğru ama Hisar en modern füze ailesinden olarak böyle eski sistemlerden bir üstünlüğü var bunu dikkate alarak düşününüz. Şehirde 1 km den vuran bir sniper var hadi ona bir km den fazla yaklaşmayın başarabilir misiniz. Nerede bu adam belli mi.
Hocam siz en iyisi bilgilerinizi tazeleyin. Rapier'in radarsiz calisamamasi gibi bir sey yok. Belkide Rapier en ilkel diyebilecegim Mark-1 Eyeball yardimi ile bile hedefine gudumlenebilir. Rapier sisteminin gudum prensibini biliyormusunuz? CLOS gudum ne demek? Sistemdeki arama radari ve Blindfire atis kontrol radarina alternatif, gozle hedef arama ve tahsis etme tabancasi var. Gerisini Rapier optik nisanci hallediyor. Yani Rapier tamamen pasif kullanilabilen bir sistem ama gunduz ve iyi hava durumunda tabi ki.

Hisar konusundan ne yazik ki yazilanlari anlamimissiniz. Fazla devam etmeye gerek yok. Basit bir senaryo veriyorum. HISAR-O'nun korugudu bir KKK tugayina veya karargahina( yeri bilinen) 35 bin feet gibi bir irtifadan yapilacak saldiriyi HISAR-O koruyabilir mi diye soruyorum. ISter gozle, iser IR optik ile, ister radar ile fuzenizi gudumleyin, isterse pilot HISAR'in yerini bilsin veya bilmesin.

@dum,

O bahsettiginiz ayrimi biliyorum. Katmanlarda hava savunma sorumlulugu paylasilmis olabilir. HvKK ucaklari her daim havada CAP yapiyor ise HISAR-O'ya bile gerek yok veya yuksek irtifa uzun menzilli sistemlerinin sayisal anlamda yeterli ve genis bir alani koruyabiliyor ise keza ayni sey ama biliyoruz ki HvKK'nin sahip oldugu imkanlar ile her yeri savunmasi imkansiz. Yeri gelecek belki konuslandigi bolgede HISAR-O en ust katman olarak gorev yapacak. Bu yazdigim senaryoda bir saldiri olursa, HvKK'nin onleme yapmasini bekleyelim demek yerine HISAR-O sistemi o hedefi vurup indirmesi gerekir. Bu yuzden yapilan yatirima, haracanan paraya degsin, gunumuz ve gelecek tehditlerini goz onune alinarak sistemin 40-45 bin feete kadar etkili olabilecek bir sistem ortaya cikmasi Turkiye icin bir ihtiyactir. Orta irtifa sistem diye lanse etmeleride bana garip geliyor, Dunyada benzer sistemler orta menzil sistemler olarak kabul edilir. HISAR sistemlerinin ARGE maliyetleri az bir para degil. Kontratin degeri bir kac yuz milyon euro, arti bir kac yuz milyon TL. Israil'li Rafael firmasinin Spyder-SR/MR sistemi HISAR'in sistem mimarisine benzer(MR icin radar gudumlu boosterli bir Derby fuzesi kullanilmis). Spyder-MR'in irtifa menzili 16km, yatay menzili 35km. HISAR-O buna benzer degerlere sahip olmasi gerekir temennisinde bulunuyorum sadece. Bilmiyorum bazi arkadaslar bunu neden gereksiz buluyorlar. Belkide son urun ciktiginda daha farkli bir sey cikar ortaya, ve yazdiklarimin hepsi bosa cikar, ki benim dogru yanlis olmam onemli degil. Ihracat potansiyeli ve olasi rakiplerine bakinca benzer veya ustun performansa sahip olmaz ise nasil satacagiz bu sistemleri?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015, 23:30 
Akıncılar

Ben kendi adıma, HİSAR A / O sonrası bir adım daha atabileceğimiz beklentisi içindeydim.
HİSAR ile ilgili ilk veriler -görseller oluşmaya başladıkça gerek menzil gerekse araç üzerinde taşınan atışa hazır füze adetleri konusunda çekincelerim vardı. Gerçi bu haliyle bile ülke savunmasına çok büyük katkı yapacak HİSAR sistemi bir adım daha ileri nasıl gidebilir diye kafa patlatınca ortaya oldukça etkili olabilecek ve şehir-değerli tesis korumasında bize ilave avantajlar sağlayabilecek yeni sistemlerin ortaya çıkması içten bile değil.
Resim
Resim
Resim
Özellikle KORKUT sisteminin devreye girmesi ve HERİKS ağı, Radarlarımızın HARM (Anti radiation missile) türü saldırılardan korunmasına da katkı sağlıyacaktır.

Sonuç olarak, savunma sanayimizin kabiliyetleri gerçekten heyecan verici boyutlarda ilerliyor ama sanırım en tehlikeli israfımız zaman konusunda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 14:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hisar SAM sistemlerinin tesliminde en az 2 yıl erteleme olacak . TSK sistemde yeni istekler belirttiği için daha 2017-2018 olarak

belirlenen ilk batarya teslim taraihi 2020 yılına ve sonrasına kaymış durumda.

Hem uzun menzilli iptali arkasından orta irtifa tesliminde erteleme.

http://savunmaveteknoloji.com/hisar-pro ... i-degisti/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 21:55 
Akıncılar

TSK nın istek değişikliğinin yolun yarısına gelindiğinde yapılması sinir bozucu olsa da ortaya daha iyi bir sistem çıkmasına sebep olacak buda sistemin daha geç envantere girmesine sebep olacak.

Mevcut isterlere göre bir ekip projeyi devam ettirse de iyi kötü bir sistem 2017-2018 de ortaya çoksa Blok1 içinde ayrı bir ekip yeni isterlere göre çalışsa olmazmıydı. zaten Allaha emanet giden hava savunma sistemimizi bir kaç yıl daha çıplak bırakıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 22:22 
Akıncılar

TSK nın istek değişikliğinin yolun yarısına gelindiğinde yapılması sinir bozucu olsa da ortaya daha iyi bir sistem çıkmasına sebep olacak buda sistemin daha geç envantere girmesine sebep olacak.

Mevcut isterlere göre bir ekip projeyi devam ettirse de iyi kötü bir sistem 2017-2018 de ortaya çoksa Blok1 içinde ayrı bir ekip yeni isterlere göre çalışsa olmazmıydı. zaten Allaha emanet giden hava savunma sistemimizi bir kaç yıl daha çıplak bırakıyoruz.
Yani benim de aklıma gelen ilk böyle bir çözüm oldu. Bunu biz düşünüyoruz fakat bu sistemi yapan adam düşünemiyor mu diyorum, tabi ki düşünüyor. O zaman konun muhatabı karar alıcılar kalıyor, yani bizim Kuvvet. Bu durumda kuvvet net olarak ben şuan yürütülen projeden istemiyorum, almayacağım dedi ve alacağım, isteyeceğim sistem budur diyerek projeyi net şekilde değiştirmiş olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 22:43 
Akıncılar

KKK'nin projede revizyonu isteme nedenleri bilmeden yazmak biraz bugulu aynaya yazmaya benziyor ama yukaridaki yorumlarimda kendi dusuncelerimi yazmaya calismistim. Bunlardan bir taneside mevcut fuzelerdeki IIR gudum alternatifi olarak, HISAR-O fuzesine RF gudum versiyonuda istek listesinde gorursek sasirmayalim. Aselsan yaz aylarinda Polonya'daki fuarda sergilenen ve Polonyali bir firma gelistirdigi fuzeye kendi RF seeker basligini onerme asamasina gelmis ise, bu kazanilan teknolojilerin HISAR-O uzerinde dusunulmesi mumkundur. HISAR-O projesi kurgulanirken, Aselsan'da bu teknoloji henuz uzak oldugundan, Aselsan'in uzerinde daha yetkin oldugu IIR baslik dusunulmus olabilir. Zaten uzun menzilli fuze ihalesini iptalinde Aselsan ve Roketsan'in onerdikleri( belki henuz kagit uzerinde dahi olsa) ve uzerinde calistiklari bir HISAR-U varsa, bu fuzede RF gudum kullanilacaktir. HvKK'nin bir kac senedir resmi olarak sitesindede duyurdugu milli hava-hava fuzesi calismalarinindaki gelismelerinde hem HISAR-O performans artirimi hemde, LORADMIS sonrais dusunulen HISAR-U icinde bir isaret olabilir. Tabi bu yazdiklarim olur mu olmaz mi zaman icinde cikar ortaya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2015, 19:12 
Süvariler

Bu iş de ANKA işine döndü gibi. Ne istediğini bilmeyen son kullanıcı yüzünden bir çuval incir berbat oluyor.

Sanırım bunun nedenlerinden biri, önceden ecnebilerin silahlarını -üzerinde etraflıca düşünmeden- ecnebi doktrinlerine göre kullanmaya alışmış ordunun, ülkenin kendi savunma sanayisinin gelişme hızına adapte olamaması...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2015, 19:36 
Akıncılar

Bu iş de ANKA işine döndü gibi. Ne istediğini bilmeyen son kullanıcı yüzünden bir çuval incir berbat oluyor.
Biraz erken konuşuluyor. Hoş, bu tür ithamın da yakışanından korkacaksın ama o kadar da değil.

Bu projeyi ben çatıyor olsaydım, sistemi tedarik edebilmeyi, ve yapılabilirliği görmeyi sistem tavanına tercih ederdim. Belirli şeylerde emin olduğumda çalışma zarfını arttırabilirdim.

Bu projeye çıkılırken bu konuda pek bir tecrübemiz ve endüstrinin de bilgisi yoktu. Kolları sıvayarak başlandı bu işe. Belirli test parametreleri, tasarım girdileri oluştu. Ona göre verilmiş bir karar olması da mümkün.

Ezcümle: "Ha tamam ya, bunu yapabiliyormuşuz, o halde...."
Aksi halde, hedefleri iddialı olan ve asla teslim edilemeyen projelerden biri olabilirdi.

Bilmiyoruz. Bakalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2015, 19:55 
Akıncılar

Alıntı:
Biraz erken konuşuluyor. Hoş, bu tür ithamın da yakışanından korkacaksın ama o kadar da değil.

Bu projeyi ben çatıyor olsaydım, sistemi tedarik edebilmeyi, ve yapılabilirliği görmeyi sistem tavanına tercih ederdim. Belirli şeylerde emin olduğumda çalışma zarfını arttırabilirdim.

Bu projeye çıkılırken bu konuda pek bir tecrübemiz ve endüstrinin de bilgisi yoktu. Kolları sıvayarak başlandı bu işe. Belirli test parametreleri, tasarım girdileri oluştu. Ona göre verilmiş bir karar olması da mümkün.

Ezcümle: "Ha tamam ya, bunu yapabiliyormuşuz, o halde...."
Aksi halde, hedefleri iddialı olan ve asla teslim edilemeyen projelerden biri olabilirdi.

Bilmiyoruz. Bakalım.
Belkide olmasi gereken, ilk block HISAR-A ile baslanabilirdi ve belkide daha erken bitirilebilirdi, A'da kazanilacak teknoloji ve know how ile sonraki block HISAR-O, sonraki block HISAR-U gibi asamalar seklinde devam edebilirdi. Mevcut proje ayni anda iki farkli sistemin gelistirilmesine donusuyor. Bir cok alt sistemin(fuze, radar, datalink, muhtemlen onemli bir yazilim benzerligi vs) ortak olmasi iki projeninde ayni anda yapilmasina olanak sagliyor gibi gozukuyor ama sonucta iki ayri proje ekibi, iki ayri( mobil HISAR-A ozellikle) lancer tasiyici farkli calismalar, iki ayri test surecleri gerektiriyor. Turkler kervani yolda dizermis. Bu iste oyle olacak gibi gozukuyor. KKK'nin istedigi revisyonun detaylarini gorunce resim dahada netlesir. Ben sahsen umutluyum. HISAR projeleri meyvesini verir operasyonel olursa, alt katmanda Korkut SPAAG, 35mm aklli muhimmat ve top modernizasyonu ile birlesince uzun suredir elestirilen Turk Hava Savunmasi ciddi bir asama kaydetmis olacak. Unutmayalim ki artik gunuzde sadece ucaklari onlenmesi degil, ucaklairn stand-off mesafelerden attigi hava-yer fuzelerin yere dusmeden havada imhasi isteniyor. Korkut, AIC ve 35mm akilli muhimmat projeleri bu acindan buyuk bir acigi kapamis olacaklar. Hava usleri ve diger onemli tesislerin(Aksaray en basta sanirim) gudumlu muhimmatlardan korunmasi icin bir projede SSM baslatmisti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2015, 23:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sanırım bunun nedenlerinden biri, önceden ecnebilerin silahlarını -üzerinde etraflıca düşünmeden- ecnebi doktrinlerine göre kullanmaya alışmış ordunun, ülkenin kendi savunma sanayisinin gelişme hızına adapte olamaması...
x2 .

Ordunun idari kademesi 1970-80 lerde KHO dan mezun subaylar. O yetiştikleri dönem psikoloijisinin değiştirmemeleri ve gelinen Türkiye noktasını anlayamama gibi sorunlar olduğuna inanmaya başladım. Malesef .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 03:32 
Genel Yetkili

En bilindik ekonomi dersidir : "İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlıdır."

kullanıcı hep en iyisini ister. Daha uzağa, daha yükseğe ve daha güçlü...

Ve emin olun kendi kategorisinde dünya literatürüne de , trendlere de, gelecek projelerine de en hakim kurumlardan biridir tsk. En azından yavaş dişlileri dönmeye başlar ve tedarik yapmaya karar verebilirse, kurduğu proje grupları uzuuuuuun yıllar boyunca çalışır ve hazırlık yaparlar.

Burada ardışık kararlar silsilesi görüyoruz.. bir defa üreticijin ben bunu yaparım , hem de sadece 2 sene gecikmeyle diye bir sunumu var ki, net bir şekilde hisar-o takvimi yenilenebilmiş. Yani sadece 2 yıl gecikme ile, daha yükseğe daha uzağa gidebilecek bir füze edinilmeye karar verilmiş gibi duruyor.

Mevcut haliyle alaydık yav ! Diyebiliriz tabi ama, hem süreç o kadar uzun değil hem de şimdilik sadece 4 tabur alınacak bir sistemi 2 farklı tipte almak istenmemiş olabilir.

Öte yandan roketsan bu yola girmese ve bir takvim koymasa zaten bu karar alınmazdı. Bu menzil uzatımı sayesinde ortaya çıkacak füze, hava ve deniz kuvvetlerinin de ilgisini çekecektir. Belki de minumum arge harcaması ile tek tip joint bir füze edinilmek de istenmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 04:37 
Akıncılar

Öte yandan roketsan bu yola girmese ve bir takvim koymasa zaten bu karar alınmazdı. Bu menzil uzatımı sayesinde ortaya çıkacak füze, hava ve deniz kuvvetlerinin de ilgisini çekecektir. Belki de minumum arge harcaması ile tek tip joint bir füze edinilmek de istenmiş olabilir.
Bende aynen boyle dusunuyorum, keske bastan joint bir fuze olsaydi diyorum. En azindan HvKK ile ortak bir sey olabilir. TDzK'nin pek bu taraflara bakacagini sanmiyorum. Aktif/Yari aktif gudumlu ESSM Block-2'ye girildi ve 2020'de ilk seri fuzeler uretilecek. HvKK'nin elindeki I-HAWK sayisi cok yetersiz ve mutlaka daha fazla sisteme ihtiyac vardir. Bu acindan bakinca HISAR-O beklendigi gibi menzil artirimi ve belki RF gudum alternatifiyle HvKK'ninde "orta menzil" sistem ihtiyaci karsilar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 08:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ben genel şüpheciliğimden kaynaklanan bir şekilde , Çin füzesi işi iptalken ve ufuk çizgisinde Fransız bayrağı görünüyorken birilerinin ASTER aşkı depreşmiş olabilir diyorum fransız dostlarımız (!) bize hiç sahne arkasında belki biraz bilgi de paylaşırız demiş miydi?, tabi bu tamamen farazi yaklaşım.(öz türkçesi: birşey bilmeden boşboş konuşma)

IR arayıcı başlıkla 25 km bile iddialı bir menzil, Hisar-O dan eğer daha üst irtifa ve menzil bekleniyorsa oldukça kapsamlı değişikler öngörmeliyiz, bunun için de 2020'den sonraya sarkması çok muhtemeldir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 08:16 
Akıncılar

25 km'ye başlıktan bakarak gitmeyecek ki.

HİSAR-A ve -O'nun atış idare ve atıcılarının optik ve radar sistem kaidelerinin kazulet gibi olması sebebi de gerçekten ama gerçekten IR ile de radar ile de mid-course bearing verebilmesi ve onu da çok kesin yapabilmesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 08:39 
Akıncılar

Bence çok yanılıyorsunuz.

En bilindik ekonomi dersidir : "İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlıdır."

kullanıcı hep en iyisini ister. Daha uzağa, daha yükseğe ve daha güçlü...
Bizim alan-veren ilişkisindeki gariplikler saymakla bitmez, ama forumdaşların da bire on katma halleri eleştiriye açık. İyi ki bir haber yayınlandı ve bu belirli bir mesajla verildi. Yahu, A ve O'nun başından beri çok acaip isterler var. Bazıları vizyon, bazıları "pure fantasy". Robotek gibi, Transformer gibi dönüşen lançer yaptılar, bir dolu mekanik ister koydular. Aletler Akıncı'ya zor sığıyor. Adam 80'de ADATS'ı yapmış, biz on parçaya bölündük.

Bunlar sanılıyor ki Roketsan'ın, Aselsan'ın eklediği fantaziler -hoş bazıları öyle olmalı. Yani bunlar baştan beri iddialı projelerdi. Her şeyi bitti de sonradan uzatılan menzil mi "şık" durmadı?

İyi ki uzatmışlar beklentiyi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 18:02 
Süvariler

25 km'ye başlıktan bakarak gitmeyecek ki.

HİSAR-A ve -O'nun atış idare ve atıcılarının optik ve radar sistem kaidelerinin kazulet gibi olması sebebi de gerçekten ama gerçekten IR ile de radar ile de mid-course bearing verebilmesi ve onu da çok kesin yapabilmesi.
Üstad
Alıntı:
mid-course bearing verebilmesi
bu ne demek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 18:23 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 19:51 
Akıncılar

Şuraya git buraya git demesi.
HDS yine kendine ozgu stili ile az ve oz yazarak konuyu anlatmis. Ben detayciyim ve forumda gordugum bu konularda bilgi acigi olan arkadaslar oldugundan HDS'nin cumlesini biraz daha acmak lazim. HISAR sistemlerinde kullanlan fuzeler IIR gudumlu, yani hedefin sicaklik imagina kilitlenen gudum sistemi kullaniliyor. HISAR fuzeleri dikine konuslu lancer icinde beklerken IIR basliklari ile hedefleri goremiyorlar dogal olarak ama fuzelerde IMU(inertial measurement unit) denilen fuzeye rota/yon bilgisi saglayan sistemler var. Operator fuzeyi secip atis yapacagi zaman, Kalkan radarindan ve diger ust katmanlardan gelen hedefin konum bilgileri(menzil, azimuth ve yukseklik) gore hesaplanan tahmini bir hedef-fuze bulusma(predicted point of intercept) rotasi cikarilarak atistan once fuzeye bu ucus rotasi yukleniyor. Fuze atis sonrasi IMU ve otopilot vasitasi ile bu rotada ucusa basliyor ve kendisine verilen noktaya dogru ucuyor. Bu ucusa mid-course(Turkcesi orta-yol) ucus deniliyor. Bu ucus sirasindaki yerdeki radar ve diger sensorlerin takip ettigi hedefin konumu surekli degisiyor veya hedef manevra yaptigi icin fuzeye verilen ilk tahmini bulusma noktasinin yeri degisiyor. Iste bu degisen tahmini bulusma noktasi datalilk (yerdeki lancerde verici ve HISAR fuzesi uzerinde alici antenler var, Meteksan sistemleri) vasitasi ile havadaki fuzeye iletiliyor ve fuzenin otopilotu yeni gelen bilgiler ile tahmini bulusma noktasini guncelleniyor. Benim burada yazdiklarima bakarak uzun bir surec gibi dusunmeyin, hedefin uzakligina bagli olarak mid-course ucus esnasinda en az bir kac kez bu veri uplink islemi yapilarak fuzenin hedefine yaklasmasi saglaniyor. Peki IIR baslik ne zaman devreye gidiyor? Iste bu nokta IIR basligin performansi veya hedefin tipine(hizi veya manevra kabiliyeti) gore degisebiliyor. HISAR fuzesi tahmini hedef ile bulusma noktasina henuz varmadan, belki bir kac km belki 5-6km uzaktayken IIR basligini aktif hale getirerek hedefi aramaya basliyor. Bu asamaya terminal gudum safhasi deniliyor, fuze yerden bagimsiz tamamiyle kendisi hedefe kilitlenerek isini yapiyor. Bu anlatilan yontem cogu aktif radar veya semi-aktif radar gudumlu fuzeler(AMRAAM veya deniz uzeri ESSM, SM-2 icinde gecerli). Gunumuzde yaygin kullanilan, SAMP-T, MICA-VL veya Alman IRIS-T MR sistemleri gibi veya BVR atilan AMRAAM fuzeside bu sekilde.

Daha eski sistemler, ornegin, Rapier gibi 1970'lerin fuze sistemi bildiginiz bir radyo kontrolu oyuncak gibi, fuze tamamiyle aptal ve herhangi bir IIR veya RF gudum basligi yok. Hedefler yerdeki optik veya atis kontrol radari tarafindan takip edilirken, lancer uzerindeki atis ve gudum bilgisayari tarafindan Rapier fuzesine RF sinyal ile komut gonderilerek vuruluyor. CLOS (command line of sight) gudum deniyor buna. Bu yontem hava savunma sistemlerinde, ozellikle Rus sistemlerde, ve anti-tank sistemlerde hala kullaniliyor. I-HAWK veya eski ASPIDE fuzeleri yari akilli diyebilecgimiz, semi-aktif denilen yerdeki bir atis kontrol radarinin aydinlattigi bir hedeften donen radar ekosunu kullanarak hedefine ucan fuzeler. Biraz daha akilli. HISAR sistemi gayet modern bir sistem. Ayni HISAR mimari yapisina IIR baslikli fuze yerine RF seeker kullanan bir fuze eklendiginde fazla entegrasyon sorunu cikmadan kullabilabilir.

En son robust tarafından 24 Kas 2015, 20:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2015, 20:06 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 05:58 
Üye

Samp-t sistemi orta menzilli hava savunma sistemi olmak amacıyla geliştirilmişti diye hatırıyorum. Okuduğum bir kaynakta türkiyeye samp-t yanında groundmaster 400 radarı teklif edildiği söyleniyordu. Şu durumda bu sistemi uzun yada orta menzilli yapan şey radarmış gibi görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:45 
Akıncılar

Hisar-O, en sonunda BMC kamyona bindirildi;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:53 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:59 
Süvariler

Sürenler de hastabakıcılar galiba.. :|
Aşçı aşçı :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 22:59 
Genel Yetkili

Yemyeşil ağaçları, günlük güneşlik havayı geçtim, abiler kısa kollu tşörtler giymişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:00 
Süvariler

Resim
Kamyon sanki sola yatık :D 6 lançer kesin mi yoksa 8 lançerlik paket var mıydı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2016, 23:31 
Süvariler

arkadaki kürek gibi şekli olan metal olmasa olmuyor mu? Çok garip görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2016, 22:01 
Yeni Üye

Başta hisar-o sonrasında hisar-a ve korkutla ilgili merak ettiğim ve sayfalarınızda bulamadığım bir sorum var.
Bu sistemlerin menzilleri içinde önleyemedikleri silahlar nelerdir acaba ? Örneğin Balistik füze, Jdam mühimmatı, havadan havaya füze ve çnra sistemleri gibi silahların hangilerine karşı kullanılacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2016, 02:29 
Akıncılar

Öncelikle herkese merhaba,
Başta hisar-o sonrasında hisar-a ve korkutla ilgili merak ettiğim ve sayfalarınızda bulamadığım bir sorum var.
Bu sistemlerin menzilleri içinde önleyemedikleri silahlar nelerdir acaba ? Örneğin Balistik füze, Jdam mühimmatı, havadan havaya füze ve çnra sistemleri gibi silahların hangilerine karşı kullanılacaklar.
Roketsan'ın sitesinde var aradığınız bilgiler,

http://www.roketsan.com.tr/urunler-hizm ... fs-fuzesi/

Buda broşürü

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... 015-PR.pdf

Jdam gibi mühimmatlar hisar'dan ziyade korkut gibi namlulu hava savunma sistemleri ile vurulabilir en azından denenebilir. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2016, 13:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Bu fotodaki sistem Hisar-A Roketsanın sitesindeki ateş eden hisar-a sistemi ile aynı araç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 02:11 
Akıncılar

Eski bir foto, Roketsan bu kamyonu daha once farkli uygulamalarda kullandi sanirim. Sirketin testlerde kullandigi arac. HISAR-A/O'nun cikan gorsellerinde tasiyici kamyon olarak Mercedes kullaniliyor. Aselsan'in Mercedes kullanilan HISAR-O lanceri farkli fuze sistemleri icinde fuarlarda sergiliyor. En son Polonya'ya goturduler. 6 fuze tercihi benimde dikkatimi cekti. Lancerler biraz buyuk gozukuyor. Bu KKK'nin bir istegi mi yoksa Hisar-A'nin biraz iri bir fuze olmasinin bir sonucu mu acaba. Arkani sistemlerde, MICA-VL veya IRIS-T SL gibi, 8 fuze atisa hazir tasiniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 17:08 
Üye

Bu proje de acaba hisar-o yu hisar-a olarak 2018 de envantere katsaydık.2021de ise hisar-o nun gelişmiş versiyonunu mesela 35+ km envantere soksaydık en azından 3 sene boyunca hava savunma şemsiyesi biraz daha kapanıtdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 02:08 
Süvariler

Hedefin sıcaklığına kitlenen bu tür füzeler aldatmalara karşı ne kadar işe yarar diye merak ediyorum. Sonuçta uçaklarda helikopterlerde ısı güdümlü füzelere karşı tedbirler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 02:53 
Akıncılar

Hedefin sıcaklığına kitlenen bu tür füzeler aldatmalara karşı ne kadar işe yarar diye merak ediyorum. Sonuçta uçaklarda helikopterlerde ısı güdümlü füzelere karşı tedbirler var.
HISAR-A/O'da kullanilan araciyi baslik(seeker head) IIR(imaging infrared) teknolojisi kullaniyor. Hedefin sadece en sicak yeri olan motor egzozunu degil butun termal imajini(kutlesini) gorebiliyor ve takip edebiliyor. Bu kabiliyeti nedeniyle ucak ve helikopterlerden yaniltma amacli atilan isi toplarindan(flare) etkilenmeden hedefi vurmasi mumkun. Birde Hisar-A/O fuzeleri hedefe kilitlenmesi IIR basliktan dolayi pasif yapildigi icin erken uyari vermesi mumkun degil. Aktif radyo frekans dalgasi kullanan RF arayici baslik kullanildiginda bu dediginiz dogru, iyi bir EH sistemine yerini belli edebilir. Ucak/helikopter uzerinde bu isler icin tasarlanmis fuze ikaz sistemi(MWS) varsa Hisar fuzesinin cikardigi roket dumani ve fuzenin IR kutlesini tespit ederek otomatik uyari yapabilir. Henuz fuze ikaz sistemleri savas ucaklarinda cok yaygin degiller ama helikopterlerde artik standart donanim olarak kullaniyor. TSK'nin asagi yukari butun helikopterlerinde fuze ikaz sistemi mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 11:50 
Süvariler

Alıntı:
HISAR-A/O'da kullanilan araciyi baslik(seeker head) IIR(imaging infrared) teknolojisi kullaniyor. Hedefin sadece en sicak yeri olan motor egzozunu degil butun termal imajini(kutlesini) gorebiliyor ve takip edebiliyor. Bu kabiliyeti nedeniyle ucak ve helikopterlerden yaniltma amacli atilan isi toplarindan(flare) etkilenmeden hedefi vurmasi mumkun. Birde Hisar-A/O fuzeleri hedefe kilitlenmesi IIR basliktan dolayi pasif yapildigi icin erken uyari vermesi mumkun degil. Aktif radyo frekans dalgasi kullanan RF arayici baslik kullanildiginda bu dediginiz dogru, iyi bir EH sistemine yerini belli edebilir. Ucak/helikopter uzerinde bu isler icin tasarlanmis fuze ikaz sistemi(MWS) varsa Hisar fuzesinin cikardigi roket dumani ve fuzenin IR kutlesini tespit ederek otomatik uyari yapabilir. Henuz fuze ikaz sistemleri savas ucaklarinda cok yaygin degiller ama helikopterlerde artik standart donanim olarak kullaniyor. TSK'nin asagi yukari butun helikopterlerinde fuze ikaz sistemi mevcut.

Teşekkürler gayet açıklayıcı oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2016, 15:25 
Yeni Üye

15 mart 2016 tarihli Savunma sanayi müsteşarı TRT haber röportajında 30-31. dakikalar arasında Hisar O için 20km irtifadan bahsediyor.Buda sanırım 50km menzille beraber düşünüldüğünde Hawk muadili hatta daha iyi bir sistem demek oluyor.50 dakikalık röportajda sadece dikkatimi bu konu çekti.
Link:https://www.youtube.com/watch?v=xPgFcv5kFSU#t=263

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2016, 10:38 
Akıncılar

şunu demek istiyorsunuz sanırım . biri görürse hepsi görür müsaitteki vurur tarzı

En son sentetik tarafından 21 Nis 2016, 12:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Düzeltme: Link ayarlandı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 11:55 
Üye

15 mart 2016 tarihli Savunma sanayi müsteşarı TRT haber röportajında 30-31. dakikalar arasında Hisar O için 20km irtifadan bahsediyor.Buda sanırım 50km menzille beraber düşünüldüğünde Hawk muadili hatta daha iyi bir sistem demek oluyor.50 dakikalık röportajda sadece dikkatimi bu konu çekti.
Link:https://www.youtube.com/watch?v=xPgFcv5kFSU#t=263
20 km menzile çıkabilecek diyor.Ya da ben kaçırdım.Tam ne demek istendi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 16:04 
Akıncılar

IDEF-2015 sergisinden bu güne yeni gelişmeler-ilaveler yapılıyor olmalı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016, 16:52 
Süvariler

Videoda bir deniz aracına kilitlenip, 'ateş' komutu verilmesiyle tuşa basıyordu abi.
Ne ola ki, ben mi yanlış anladım yoksa?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 421 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Huysuz Şirin ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: