TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 11:29

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 447 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 79 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2015, 14:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Resim

Atış denemelerine başlanmış galiba
Evet üstadım. 22 Temmuz' da başladı. Yaklaşık 6 ay önce. Paylaşmış olduğunuz bu resmi ve konuya ilişkin farklı resimleri önceki sayfalarda görebilirsiniz. Hatta 5. sayfada atış testinin videosu da var. İlginizi çekebilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2015, 15:34 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 17:43 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 22:43 
Süvariler

Resim
Bu mock-up mı yoksa prototip mi ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015, 23:22 
Akıncılar

Bunda 2 şerlikten 6 fuze mı var.....6 lı konfıg secen heralde nadır ulkelerdenız genelde 4 ya da 8 oluyor. Mantıgını sormayın...His...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 10:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ben de kamyonun markasını merak ettim. Man'a benzemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 11:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015, 01:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Maşallah. Patriot kadar boyu var .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015, 09:45 
Süvariler

Hisar O'nun Hisar A'nın booster eklenmiş hali olarak düşünürsek, bayağı booster eklenmiş ve bu ortaya çıkmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 May 2015, 09:54 
Süvariler

Patriot kadar boyu var fakat menzili daha kısa ise sıkıntı var demektir :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 21:35 
Üye

Bu tur fuzeler sisli, yagmurlu havalarda kullanilamiyormus?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 22:50 
Uzaklaştırıldı

Bu tur fuzeler sisli, yagmurlu havalarda kullanilamiyormus?
Olumsuz hava sartlarindan arayici basligin olumsuz etkilenmesi olasi ve gayet dogal bir durum ancak fuzenin islevini tamamen kaybetmesi gibi bir durum olusmayacaktir. Radar gudumlulerin de olumsuz hava sartlarindan tamamen bagimsiz hareket ettigi soylenebilir mi ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 16:29 
Süvariler

http://www.hvkk.tsk.tr/TR/HaberDetay.as ... 6527&ID=93

Bu arada şurada koruma gibi duran abiler hangi birliğe mensup daha önce hiç görmedim.

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 01:32 
Süvariler

Hisar-O ilk teslimatı 2018 Aralık öngörülüyor.
SH 168.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 04:39 
Süvariler

Alıntı:
SH 168.
Hisar-O'nun envantere girmesiyle Hawk'lar envanter dışı mı kalacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 08:30 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
SH 168.
Hayır. Daha gider hawklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 08:41 
Genel Yetkili

Alıntı:
SH 168.
Hisar hava savunma sistemi kara kuvvetlerinin hava savunma ihtiyacı için geliştiriliyor. Hawk'lar ise hava kuvvetlerinin sistemleri.

Proje'nin hava ve deniz kuvvetlerinin de isterlerini karşılamasını ancak umut edebiliyoruz ki , biraz zor acıkcası ama illa ki, versiyonları olacaktır.

Mesela hava kuvvetleri hawk'ların yerine bir ihale açarsa ve istekte bulunursa, roketsan, hisar-o temelli bir versiyon önerecek ve belli bir takvimde geliştirecektir. Şu anki halleriyle ve limitleriyle zor biraz. Ama elde bir temel var, o da bir şeydir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 14:01 
Süvariler

1.Kısa menzilli hava-hava(Şahin)
2.Hisar-A
3.Hisar-O
4.Milli uzun menzilli hava-hava(Göktuğ)
5.Mİlli I-Hawk benzeri muadil sistem.
Bence Şahin 2016 içerisinde teslim edilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2015, 15:05 
Süvariler

Hisar-O'nun HAWK'a kıyasla eksiği nedir.? Hava kuvvetleri için neden yeterli değil mesela.? HAWK'daki verileri olduğu gibi kabullenmemek gerek bence önemli olan hangi noktada/noktaya kadar ne kadar iş yapabildiği.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 01:13 
Süvariler

Hisar-O'nun HAWK'a kıyasla eksiği nedir.? Hava kuvvetleri için neden yeterli değil mesela.? HAWK'daki verileri olduğu gibi kabullenmemek gerek bence önemli olan hangi noktada/noktaya kadar ne kadar iş yapabildiği.
Farklılıkları açısından pek bilgim yok ancak tahminim sistemlerde en düşük değer üzerinden bilgi veriliyor.
Çok klişe gelecek ancak Kalkan Radarına 40 km menzil dediler 120 km'sinden mi ne tatbikatta hedefi yakalamış.
Kısacası kuvvet değerlendirmesini yapar istenirse elde var zaten kabiliyet yapılır herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 12:24 
Süvariler

Doğrudur hocam örnek olsun diye söyledim.
Yanlışım varsa affola.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 15:24 
Süvariler

Alıntı:
Doğrudur hocam örnek olsun diye söyledim.
Yanlışım varsa affola.
Estrafullah. Amaç bilgi paylaşımı. Ancak doğal olarak konu hassas olunca kimse tam olarak bilemiyor ve kendimizi tartarak en doğru tahminlerde bile bulunmaya çalışıyoruz.

Radar konusunda ben bir sürpriz daha beklemekteyim. Nereden duydun diyorsanız sadece beklenti diyeyim bir yerden dumadım. :D
18 sabit 4 mobil radar projesi var İdef'de sergilenen.400 Km menzil diyorlar artık oda 500'den yakalar. :)

En son ÜNAL tarafından 10 Ağu 2015, 15:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 15:29 
Süvariler

Bazı sistemlerde belki ticari açıdandır bilinmez maksimum değerler verilir. Benim hisar-o için sistemin başındaki elemanla konuşmamda bende öyle konuşuyordum sanırım hawk'a muadil bir sistem değil farklı bir konsept çerçevesinde vs vs... adamın aktardığı gayette hawk'a muadil bir sistem olabileceğiydi. Menzil kıyaslama seviyesine kadae düştük bir ara, hawkdaki rakamların %100 verim alınan mesafeler olmadığını hisar-o'daki mesafelerin %100 verim sağlanacak değerler olduğu uzerine konuşma geçti. Hawk esasen %100 vuruş başarısını 9-13km gibi bir aralıkta yakaladığını iletti.

Daha sonra konu kabiliyet aşamasına gitti her soruma cevap verdi ancak biraz sistemi tatmin etme üzerine verdi çoğu cevabı. Mesela direkt lazer demetine maruz kalarak IIR başlıkların köreltilmesine yönelik teknolojiler ortaya çıkıp platformlara entegre ediliyor günümüzde bunun alternatifi dual-trial güdüm tipleri olabileceğini neden hisar'da single mod olduğunu sordum. Geveledi açıkcası yok lazeri devamli cay tabagi kadar bir noktaya toparlayabilecek bir stabilizasyon biçiminin olmadığını soyledi inanmadı bu duruma. Bence doğru bir bakış açısıydı ancak adamlar bu stabilizasyon sorunu aşmışki demekki böyle sistemler çıkartıyorlar.

Diğer sorum topçu roketlerinde daha hassas gudumleme veya yonlendirme tekniklerine yoneliyoruz peki bir yandan bu tarz sistemlere karşı önlem aliyormuyuz demiştim. Mesela hisar ABM cemberinin topçu roketlerine kadar indirgenerek tam bir koruma sağlanabileceğini sordum ama. Balistik hedefler terminal aşamada spiraller çizerek hedefe yöneldiğini ve bunun için füzenin kinematik özelliklerinin o derecede üstün olması gerektigini soyledi. Sanirim burdan hisar için yetersiz olabileceğini cikarabiliriz ama bence bu teknigin topcu roketlerinde mevcut olduğunu sanmiyorum.

Deniz platformlarinda ise gerci bu genel bir soruydu birden fazla hedefe angaje olma kısmının ozellikle 30-40km gibi mesafelerden IIR tekniğinin yetersiz olabileceğini sordum ama cevabı hatırlamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 15:54 
Akıncılar

DIRCM dediğimiz teknik ve teknolojilerde aslında çay tabağı kadar bir lazer demetini başlığa doğru tutmakla ilgili pek bir sıkıntı yok.. Zaten çay tabağı kadar da değil.. Lazerin kohere ışığının, çok hassas ve çok yüksek "gain"(kazanç)lı duyargaları üzerinde çok yıkıcı etkileri olabiliyor. Ancak tavşan kaç tazı kovala meselesi lazerdeki teknolojileri zorlar hale kolaylıkla getirilebiliniyor..

Buradaki dual-trial güdüm meselesini daha çok multispektral olarak algılamak gerek.. Arayıcının, zaten çok dar olan aralığında hangi dalga boyunu aradığını bilmek her zaman mümkün olmazken, bir kaç dalga boyunu da görebilen kompozit sensörler, karşı tedbirler dünyasını çok zorlayabiliyor.. Zira lazerler için birkaç değişik dalga boyunda ışıma yapmak çok zor.. Üstelik de, çok kontrolllü geçirgenlik sağlayabilen kaplamaları yapmak artık mümkün olabilirken..

Buna benzer dertlerden dolayı da görece ışıma dalgaboyu kısmen ayarlanabilen lazerlere bir kayma da mevcut.. OPO vs gibi.. Ama işte bunlar hep dert..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 17:15 
Süvariler

Yanlış okumuşsunuz üstad, çay tabağı kadar bir sensöre lazer tutmanın yüksek manevra ortamında zor olduğunu söylemek istedi tam olarak. Çay tabağı kadar lazeri değil.

Aslında geliştirilip elde edilemiyecek bir kabiliyet değil gibi. Olası önlemi almak lazım şimdiden bu tarz karşıtedbirlerin.

Ben dual-trial mod olayını alternatif dalga boylarından ziyade. Mesela IIR'e küçük bir radar ve/veya lazer ile dual-trial mod kabiliyetinin kazandırıldığını sanıyordum. Detay için teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 19:47 
Genel Yetkili

Nişanciya sormuşlar multispektrdbjsjjsgdhdhdjsaaassa..

"Aga ben nişan alıp tetiğe basarım, gerisine karışmam "demiş..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 20:03 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015, 21:07 
Genel Yetkili

Bir daha bakınca bana da saçma geldi..
Yok hocam estağfurullah, gençlere eğlence olsun diye şeettimdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 16:12 
Akıncılar

Alıntı:
bu füzeninin boyutları maşallah patriotlar kadar sncak menzili 16 km galiba bunun sebebi radarın yetersiz kalması mı? yani radarın kapsama alanı artınca menzili de artar mı?

Ayrıca 2018'de orta irtifa hava savunma sistemi hizmete girecek buna göre bu yeteneği kazandığımıza göre 2020-2025 arasında hava hava füzelerini de üretebiliriz diye düşünüyorum
Bu füze için şimdilik önemli iki faktör var. Bunlar;

- Vuruş yüzdesi
-İrtifa

Füze Orta İrtifa. menzil 16km Vuruş yüzdesinin %99 gibi rakamlarda olması isteniyor. Yani bu aletin menzili 16km tamam ama ben bunu max menzilinde attığımı vuruyorum mantığı hakim.

40 km Menzillik I-HAWK vuruş yüzdesinin 9-13km yani en fazla 13 km de %100'e yakın bir vuruş yüzdesi verebiliyorsa. Hisar-O daha yetenekli bir füze. Not: I-HAWK'ın füze önleme kapasitesinin daha zayıf olması muhtemel.

Gelelim Patriot PAC-3'e bu füzeninde füze önleme menzili 20 km olarak forumda lanse edildi. Bu açıdan bakarsak Orta irtifada buna çok yakın değerde bir füzeye sahip olacağız demek.

Hisar-O büyük bir kabiliyet kazanımının yanı sıra bir başlangıç bu füze kullanıma girdikten sonra ne gibi modifikasyon ve başkalaşımlar geçirecek bilmiyoruz. Ama önce bu füzeyi tamamlayıp servise girmesi gerekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 16:44 
Genel Yetkili

Fuzenin adı "orta menzilli hava savunma füzesi " değil, "orta İRTİFA hava savunma füzesi"...

çünkü kara kuvvetleri hava savunma sisteminde, hava savunması menzil/tip olarak değil irtifa/tip olarak kademelendiriliyor. Alçak irtifada seyreden helikopter, orta irtfada seyreden füze gibi... yuksek irtifa hava kuvvetlerine birakılmış.

Kara kuvvetleri hava savunmasında, hava savunma birliğinden istenen sey emrine gireceği birliğin hava savunmasını sağlamasıdır, alan hava savunması hava kuvvetlerinin işidir. Bir tugayın emrine giren hava savunma bölüğü tugay'ın etki sahasının üzerine şemsiye olur. Ve bunu irtifaya göre kademelendirir. Bir tugayın etki sahası, yani füzenin menzili ise, hava kuvvetlerinin ilgisini bu füzeye çekecek kadar uzun değildir.

Hisar sistemlerinin 4 tabur olarak istenmesinin sebebi, 4 adet kolordu'nun emrine girecek olmasındandır. Bu 4 hava savunma taburu, spaag+hisarA+hisarO karma bataryalarıyla kolordunun manevra tugaylarının emrine girecek ve tugayların hava savunmasını onlarla beraber hareket ederek sağlayacaklar. Bu yüzden gzpt üzerindeler. Kalan unsurlarıyla da kolordu karargahı ve ağirlıklarının hava savunmasını sağlayacaklar.

Not: tabiki elde tarayıcı başlık, bir sistem ve bu sistemin yazılımı gibi kazanımlar olacak. Eğer hava kuvvetleri kendi gorevi için "orta MENZİL ve İRTİFA" hava savunma sistemine ihtiyaç duyarsa oturulup bu mimari üzerinden yeni bir füzenin de tasarımı ve yazilım/radarın eklenmesiyle sistem kotarılabilir ama zart diye olmaz yine bir takvim içinde gelişebilir. Ayrıca bu sisteme belki başka tarayıcı eklemeleri filan da koymak gerekecek o zaman.

Olay bundan ibaret gibi...

Not : Roketsan keşke kendi kendine olayı büyütüp bu sisteme her kuvvetin ortak kullanabilecegi bir füze yapaydı ama ihtiyaçlar ve taktik kullanım amaçları farkli. Füzeler hariç sistemi bile ortak mimaride yapmaları büyük iş aslında. Sadece füzeyi değiştirip yürür giderdik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:00 
Akıncılar

Genelin yanıldığı nokta şu;

Fuzenin adı "orta menzilli hava savunma füzesi " değil, "orta İRTİFA hava savunma füzesi"...

çünkü kara kuvvetleri hava savunma sisteminde, hava savunması menzil/tip olarak değil irtifa/tip olarak kademelendiriliyor. Alçak irtifada seyreden helikopter, orta irtfada seyreden füze gibi... yuksek irtifa hava kuvvetlerine birakılmış.

Kara kuvvetleri hava savunmasında, hava savunma birliğinden istenen sey emrine gireceği birliğin hava savunmasını sağlamasıdır, alan hava savunması hava kuvvetlerinin işidir. Bir tugayın emrine giren hava savunma bölüğü tugay'ın etki sahasının üzerine şemsiye olur. Ve bunu irtifaya göre kademelendirir. Bir tugayın etki sahası, yani füzenin menzili ise, hava kuvvetlerinin ilgisini bu füzeye çekecek kadar uzun değildir.

Hisar sistemlerinin 4 tabur olarak istenmesinin sebebi, 4 adet kolordu'nun emrine girecek olmasındandır. Bu 4 hava savunma taburu, spaag+hisarA+hisarO karma bataryalarıyla kolordunun manevra tugaylarının emrine girecek ve tugayların hava savunmasını onlarla beraber hareket ederek sağlayacaklar. Bu yüzden gzpt üzerindeler. Kalan unsurlarıyla da kolordu karargahı ve ağirlıklarının hava savunmasını sağlayacaklar.

Not: tabiki elde tarayıcı başlık, bir sistem ve bu sistemin yazılımı gibi kazanımlar olacak. Eğer hava kuvvetleri kendi gorevi için "orta MENZİL ve İRTİFA" hava savunma sistemine ihtiyaç duyarsa oturulup bu mimari üzerinden yeni bir füzenin de tasarımı ve yazilım/radarın eklenmesiyle sistem kotarılabilir ama zart diye olmaz yine bir takvim içinde gelişebilir. Ayrıca bu sisteme belki başka tarayıcı eklemeleri filan da koymak gerekecek o zaman.

Olay bundan ibaret gibi...

Not : Roketsan keşke kendi kendine olayı büyütüp bu sisteme her kuvvetin ortak kullanabilecegi bir füze yapaydı ama ihtiyaçlar ve taktik kullanım amaçları farkli. Füzeler hariç sistemi bile ortak mimaride yapmaları büyük iş aslında. Sadece füzeyi değiştirip yürür giderdik.

Ben de naçizane birkaç kez açıklamasını, kaynakları ile yapmıştım ama geliniz görünüz ki hafıza-i forum nisyan ile malûl.
Alıntı:
​​​K.K.K.lığı’nın orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirecektir. HİSAR-O dağıtık mimaride, tabur ve batarya yapısında kullanılacaktır.

HİSAR-O Projesi kapsamında;

Batarya Atış Kontrol Merkezi, Orta İrtifa Radarı, Elektro-Optik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemleri’nden oluşan OİHSFS Bataryası
Tabur Atış Kontrol Merkezi
Erken İhbar Merkezleri Arayüzü (Link-16)
Orta İrtifa Füzesi

​geliştirilecek, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacaktır.
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/cozumle ... ze-sistemi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:01 
Süvariler

Doğru noktalara girmişsiniz daha öncede bu durumu belirtmiştiniz proje amacıda zaten kara kuvvetleri diye söylüyor ancak füze hakkında bir yanılma noktanız var. İlerde bu füzenin başlığını radar güdümlü yapıp hava kuvvetleri isterleri karşılandığında her şey anlam bulmuş olacak. Farklı kabiliyetleri göz önüne almazsak Hisar-O 25km efektif menziliyle HAWK'dan çok daha üst düzey bir sistemdir. Bu mimari 3 kuvvetede farklı içeriklerle güç vericek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:04 
Akıncılar

Doğru noktalara girmişsiniz daha öncede bu durumu belirtmiştiniz proje amacıda zaten kara kuvvetleri diye söylüyor ancak füze hakkında bir yanılma noktanız var. İlerde bu füzenin başlığını radar güdümlü yapıp hava kuvvetleri isterleri karşılandığında her şey anlam bulmuş olacak. Farklı kabiliyetleri göz önüne almazsak Hisar-O 25km efektif menziliyle HAWK'dan çok daha üst düzey bir sistemdir. Bu mimari 3 kuvvetede farklı içeriklerle güç vericek.
Füzenin başlığını değiştirmek demek, o füzenin tüm çalışma prensibini, alt sistemlerinivs değiştirmek demek. O da yeni bir füze demek, yeni bir proje demek. Hava Kuvvetleri de, KKK'dan çıkmış bir projeyi bu şekilde ister mi? Tabi ki istemez. Sadece rekabetten dolayı değil. Hisar sadece havada uçan füzeden ibaret bir ürün değil, komple bir sistem.

Tak çıkarla olmuyor o işler ne yazık ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:08 
Süvariler

Dinamikler değişecektir illaki ancak olacak olan budur adını ne koyuyorsanız koyun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:08 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
bu füzeninin boyutları maşallah patriotlar kadar sncak menzili 16 km galiba bunun sebebi radarın yetersiz kalması mı? yani radarın kapsama alanı artınca menzili de artar mı?

Ayrıca 2018'de orta irtifa hava savunma sistemi hizmete girecek buna göre bu yeteneği kazandığımıza göre 2020-2025 arasında hava hava füzelerini de üretebiliriz diye düşünüyorum
Bu füze için şimdilik önemli iki faktör var. Bunlar;

- Vuruş yüzdesi
-İrtifa

Füze Orta İrtifa. menzil 16km Vuruş yüzdesinin %99 gibi rakamlarda olması isteniyor. Yani bu aletin menzili 16km tamam ama ben bunu max menzilinde attığımı vuruyorum mantığı hakim.

40 km Menzillik I-HAWK vuruş yüzdesinin 9-13km yani en fazla 13 km de %100'e yakın bir vuruş yüzdesi verebiliyorsa. Hisar-O daha yetenekli bir füze. Not: I-HAWK'ın füze önleme kapasitesinin daha zayıf olması muhtemel.

Gelelim Patriot PAC-3'e bu füzeninde füze önleme menzili 20 km olarak forumda lanse edildi. Bu açıdan bakarsak Orta irtifada buna çok yakın değerde bir füzeye sahip olacağız demek.

Hisar-O büyük bir kabiliyet kazanımının yanı sıra bir başlangıç bu füze kullanıma girdikten sonra ne gibi modifikasyon ve başkalaşımlar geçirecek bilmiyoruz. Ama önce bu füzeyi tamamlayıp servise girmesi gerekli.
Patrioy ile aynı klasmanda değil bu. Patriot'un menzili 90km civarında. Dediğiniz 20 km balistik füzeleri yakalayabileceği menzil.

Hocam bende öyle dedim ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:20 
Akıncılar

Dinamikler değişecektir illaki ancak olacak olan budur adını ne koyuyorsanız koyun.
Her şeyiyle KKK isterlerine göre tasarlanan bir sistem üç beş değişiklikle ile HvKK isterlerine uyarlanamaz. Hasılı, Hisar'dan HAWK muadili bir sistem çıkmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:27 
Üye

O yüzden Roketsan ve Aselsan, Göktuğ temelli radar güdümlü orta irtifa füzesini Hava Kuvvetleri için geliştiriyor. IIR güdümlü füzenin yeri farklı, RF güdümlü füzenin farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 17:48 
Süvariler

Almanların mantığını alıp kendimize uyarlamışız adam açık açık söylüyor illahaki bazı şeyler değişecektir konisinden tut, aerodinamiğine, yer destek birimlerine IRIS-T-SLS-SLM mantığı bizdede geçerli işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 18:14 
Üye

Alıntı:
O yüzden Roketsan ve Aselsan, Göktuğ temelli radar güdümlü orta irtifa füzesini Hava Kuvvetleri için geliştiriyor. IIR güdümlü füzenin yeri farklı, RF güdümlü füzenin farklı.
Orta irtifa değil hocam orta menzil.

---
SLM bize uyar ama ona bi de MRB eklememiz lazım. :lol:
Orta menzil yanlış bir ifade. Orta irtifa.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 16:16 
Süvariler

Hisar-A/O güncel bilgileri roketsan kendi sitesinede girmiş.
http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... 015-PR.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 04:06 
Akıncılar

Biraz once okudugum bir habere gore HISAR sistemlerinde gecikme yasanacak. KKK'nin menzilin uzatilmasi gibi yeni isteklerde bulunmasi nedeniyle proje takvimi geriye itilecek deniliyor. Devamini asagidaki linkte okuyabilirsiniz.

http://savunmaveteknoloji.com/hisar-pro ... i-degisti/

Not:HISAR-O konusunda bazi cekincelerim oldugunu SSF'de yazmis, bir kac arkadas sen muhendislerden iyi mi bileceksin veya subaylar senin kadar bilmiyorlar mi diye elestirenler olmustu. Benim bilip bilmemem sorun degil, ulke savunmasi icin milyonlarca TL ve euro harcanan bu sistemlerin urun haline geldiklerinde kendilerine verilen gorevi yapip yapamayacaklari onemli olan. CONOPS olusturulurken tehdit analizleri bu isin profesyonelleri tarafindan yapildi mi? Veya HvKK'nin bu projeye katkisi ne kadar oldu. Ornegin, sistemlerin ihtiyaclarini belirlemek amacli olasi senaryolar, ucaklarin tarrruz profilleri, muhimmat birakma menzil ve irtifalari( ornegin, JDAM muhimmatinin F-16'lardan atis parametreleri) dikkate alindi mi? Yoksa mutlaka bir fuze sistemi yapariz ama adam gelip sistemin tepesinden JDAM birakiyor ise bunun bir anlami kalmiyor. Bu yuzdende benim beklentim HISAR-O'nin dikey etkili menzilinin 15km( brosurde 10km yaziyor) ve yatay menzilini ise 30-35km olmasi gerektigini dusunuyorum. Sistem performansindaki hedef gunumuzde cok yogun kullanilan, orta irtifalardan atilan (25-40 bin feet arasi) nokta atis kabiliyetli, kisa menzilli JDAM, LGB muhimmatlari kullanan ucaklarin veya MALE sinifi IHA'larin HISAR-O'nun savundugu hava sahasina girememesi olmalidir. HISAR-O aslinda bu dediklerimi yapiyordur ama biz bilmiyoruz, o zaman zaten sorun yok, biz forumda kendi kendimizi oyalamis oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 05:07 
Akıncılar

Biliyorum konuya pek uygun olmayacak ama şu bizim ordunun projenin orta yerinde istekleri değiştirmesine bir tek ben mi gıcık oluyorum? Yani biz hiçbir işi baştan düzgün kurgulayamayacak mıyız? Bizim ordu bazen gerçekten ne istediğini hiç bilmiyor.

Hisar'da o zaman 3 yıl daha kaybettik. Acaba sadece menzil ve irtifa'da mı değişiklik istendi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 10:48 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Biliyorum konuya pek uygun olmayacak ama şu bizim ordunun projenin orta yerinde istekleri değiştirmesine bir tek ben mi gıcık oluyorum? Yani biz hiçbir işi baştan düzgün kurgulayamayacak mıyız? Bizim ordu bazen gerçekten ne istediğini hiç bilmiyor.

Hisar'da o zaman 3 yıl daha kaybettik. Acaba sadece menzil ve irtifa'da mı değişiklik istendi?

Şunu kim çizdi ise bir forum dolusu insandan daha gerçekçi. Herşeyi özetlemiş işte.

Resim

Yahu proje bitme aşamasına gelmiş niye değiştiriyorsun ki? Üretilsin beğenirsen farklı bir basamak olarak daha uzun menzile sahip olanını istiyorum bu da kenarda dursun ama de. Katman katman savunma şemsiyen olsun.

Korkarım birgün o şemsiye fena açılacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 11:18 
Uzaklaştırıldı

Biraz once okudugum bir habere gore HISAR sistemlerinde gecikme yasanacak. KKK'nin menzilin uzatilmasi gibi yeni isteklerde bulunmasi nedeniyle proje takvimi geriye itilecek deniliyor. Devamini asagidaki linkte okuyabilirsiniz.

http://savunmaveteknoloji.com/hisar-pro ... i-degisti/

Not:HISAR-O konusunda bazi cekincelerim oldugunu SSF'de yazmis, bir kac arkadas sen muhendislerden iyi mi bileceksin veya subaylar senin kadar bilmiyorlar mi diye elestirenler olmustu. Benim bilip bilmemem sorun degil, ulke savunmasi icin milyonlarca TL ve euro harcanan bu sistemlerin urun haline geldiklerinde kendilerine verilen gorevi yapip yapamayacaklari onemli olan. CONOPS olusturulurken tehdit analizleri bu isin profesyonelleri tarafindan yapildi mi? Veya HvKK'nin bu projeye katkisi ne kadar oldu. Ornegin, sistemlerin ihtiyaclarini belirlemek amacli olasi senaryolar, ucaklarin tarrruz profilleri, muhimmat birakma menzil ve irtifalari( ornegin, JDAM muhimmatinin F-16'lardan atis parametreleri) dikkate alindi mi? Yoksa mutlaka bir fuze sistemi yapariz ama adam gelip sistemin tepesinden JDAM birakiyor ise bunun bir anlami kalmiyor. Bu yuzdende benim beklentim HISAR-O'nin dikey etkili menzilinin 15km( brosurde 10km yaziyor) ve yatay menzilini ise 30-35km olmasi gerektigini dusunuyorum. Sistem performansindaki hedef gunumuzde cok yogun kullanilan, orta irtifalardan atilan (25-40 bin feet arasi) nokta atis kabiliyetli, kisa menzilli JDAM, LGB muhimmatlari kullanan ucaklarin veya MALE sinifi IHA'larin HISAR-O'nun savundugu hava sahasina girememesi olmalidir. HISAR-O aslinda bu dediklerimi yapiyordur ama biz bilmiyoruz, o zaman zaten sorun yok, biz forumda kendi kendimizi oyalamis oluruz.

O proje kara kuvvetlerinin havacılarla karacıların, denizcilerle diğer ikisinin tehdit algısı farklıdır vs.. diye uzayıp giden tartışmalar hala aklımda..

Yahu atılan mühimmat ve mühimmatı atacak platformlar uzaydan gelmedikçe bu tehdit menzili algısı nasıl farklı oluyor anlamış değildim..

Sağolsun kara kuvvetleri de 3 yıl sonra "biz ne yaptık" demiş olmalılar...

Bu işi de Ankaya benzetin de içine edin diyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 11:26 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

En son çıspıntır tarafından 29 Şub 2016, 17:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 20:02 
Süvariler

Menzil + irtifa isteniyorsa işin en kolay yanı harp başlığını azaltıp ilave yakıt koymak veya gövdeyi uzatmak o da lançer tasarımını belki de en önemlisi füzenin aerodinamik yapısına etki eder herhalde. O halde katı yakıtın moleküler yapısıyla öyle bir oyna ki daha uzun süre daha fazla enerji üretsin ? Füzelere bakıyorsun menzil için devasal boyutlara ulaşıyorlar. Halbu ki öyle mucizevi bir yakıt bulacaksın ki yarı gövde ile aynı irtifa/ menzile ulaşacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 20:47 
Genel Yetkili

Menzil + irtifa isteniyorsa işin en kolay yanı harp başlığını azaltıp ilave yakıt koymak veya gövdeyi uzatmak o da lançer tasarımını belki de en önemlisi füzenin aerodinamik yapısına etki eder herhalde. O halde katı yakıtın moleküler yapısıyla öyle bir oyna ki daha uzun süre daha fazla enerji üretsin ? Füzelere bakıyorsun menzil için devasal boyutlara ulaşıyorlar. Halbu ki öyle mucizevi bir yakıt bulacaksın ki yarı gövde ile aynı irtifa/ menzile ulaşacak.

Var zaten öyle bir yakıt. Deuterium.. daha da kuvvetlisi : tylium...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 20:49 
Süvariler

Alıntı:

Ve üretemiyoruz daha galiba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 20:53 
Akıncılar

Her sayfada her kafadan farklı bir ses çıkıyor.
Başka türlü bizim biz olduğumuz nereden anlaşılacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 21:55 
Genel Yetkili

Alıntı:
Alıntı:

Ve üretemiyoruz daha galiba ?
:shock: :mrgreen:

Sanchez konuyu sana havale ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015, 22:02 
Akıncılar

Yanlış mı hatırlıyorum yoksa Tylium battlestar galactica'da mı geçiyordu? :D

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 447 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 79 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: