TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Ara 2017, 07:28

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 190 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 04:40 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Asıl önemli kısmı bu sistem ne zaman ortaya çıkacak. Kara konuşlu hava savunma sistemlerine artık çok ihtiyacımız var. Tamam Uzun Menzil için çok yol var ama yahu meclis bombalandı koca Ankara'da o bölgede bir tane AİHSS yok muydu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 19:25 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Asıl önemli kısmı bu sistem ne zaman ortaya çıkacak. Kara konuşlu hava savunma sistemlerine artık çok ihtiyacımız var. Tamam Uzun Menzil için çok yol var ama yahu meclis bombalandı koca Ankara'da o bölgede bir tane AİHSS yok muydu?
Olsaydı başında bir fetöcü kesin olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2016, 00:19 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Olsaydı başında bir fetöcü kesin olurdu.
Muhtemelen Akıncı Üssünün pistini vuran uçaklara kilitlerlerdi füzeleri de... Olmaması belki de iyi oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 21:05 
Süvariler

Bugün İran'ın geliştirdiği savunma füzelerinin (Bavar-373) fotoları nete düştü. S-300'den yola çıkılmış. Füze konusunda önemli yol aldılar. Bölgedeki en zayıf ülke olma yolunda hızlı adımlarla gidiyoruz.

İranın 2000-3000 km lik füzelerinin olduğunu biliyoruz. İran'ın bölgedeki füze konusunda (üretim olarak ta sayı olarak ta) hakim ülke olduğu da artık kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 21:32 
Akıncılar

Bavar-373 dediğimiz şey zaten S-300'ün kendisi olmasın? :) İranlıların bu yerli ürünlerini herhalde bizim gazeteciler hazırlıyor. Çünkü zihniyet bire bir aynı. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 22:23 
Üye

Alıntı:
Bugün İran'ın geliştirdiği savunma füzelerinin (Bavar-373) fotoları nete düştü. S-300'den yola çıkılmış. Füze konusunda önemli yol aldılar. Bölgedeki en zayıf ülke olma yolunda hızlı adımlarla gidiyoruz.

İranın 2000-3000 km lik füzelerinin olduğunu biliyoruz. İran'ın bölgedeki füze konusunda (üretim olarak ta sayı olarak ta) hakim ülke olduğu da artık kesin.
İsrail ve diğerleri. Adamlar 70'lerin sonunda kıtalar arası füzeye sahip oldu. Arrow ve demir kubbeyide unutmamak gerek. Eğer bir devlet aklıyla yönetile bilirsek İran gerçekci bir tehdit olamaz. Tabi şuan ki zihniyetle yakında Ürdün'den bile posta yiyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 22:39 
Süvariler

GE J-85'i yeni teknolojilerle güncelleyip Owj adında bir de jet motoru üretmişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 22:47 
Süvariler

GE J-85'i yeni teknolojilerle güncelleyip Owj adında bir de jet motoru üretmişler.

Bu doğruysa önemli bir atılım biz o kadarını bile yapamıyoruz şuan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 22:55 
Akıncılar

Acem palavrası.
Pek de değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 23:12 
Süvariler

Bolgedeki en zayif ulke olma konusuna katilmiyorum. Deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri, kara kuvvetlerimiz okadarda kotu degil. Kiyasliyacaksiniz Misir, Suudi Arabistan'la karsilastirin o herifler felaket silahlaniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 10:00 
Süvariler

Alıntı:

Bolgedeki en zayif ulke olma konusuna katilmiyorum. Deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri, kara kuvvetlerimiz okadarda kotu degil. Kiyasliyacaksiniz Misir, Suudi Arabistan'la karsilastirin o herifler felaket silahlaniyor.
İran dan sonra onlar geliyor. Arabistan'ın 1500 km lik füzelerinin olduğu söyleniyor. Suriye'nin bile hava savunma sistemlerini geçemiyoruz.

Artık ülke güvenliğimiz için ilk hedef uzun menzilli balistik füze olmalı. Her türlü başlığa uygun olmalı. Belli ki bu topraklarda çok büyük bir savaş yakındır.

Gezgin ile zaten güdümlü füze de iyi bir başlangıcımız var. Sanırım onun menzilini 500-1000 km arası yapmak için çalışmalar varmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 10:05 
Akıncılar

Suriye'nin bile hava savunma sistemlerini geçemiyoruz.
Bu biraz iddialı olmadı mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 10:07 
Süvariler

Alıntı:

İsrail ve diğerleri. Adamlar 70'lerin sonunda kıtalar arası füzeye sahip oldu. Arrow ve demir kubbeyide unutmamak gerek. Eğer bir devlet aklıyla yönetile bilirsek İran gerçekci bir tehdit olamaz. Ta bi şuan ki zihniyetle yakında Ürdün'den bile posta yiyebiliriz.
Katılıyorum. Kıbrıs ta dahil olmak üzere güçlü bir füze sistemi kurulmalı. Donanmanın füze kabiliyeti de geliştirilmeli. Füze gemimiz şu an çok önemli bir durumda. Denizaltılar da bu kabiliyete erişmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 10:11 
Süvariler

Alıntı:
Bence saldırı açısından iddialı değil, adamlar iyi rus füzelerine sahip, en azından bizim eski hava araçlarımızı vurabilecek sevide füzeleri (yabancı forumlarda rus füzelerinin F-16 benzeri seviyedeki uçakları artık rahatça avladığı belirtiliyor, F-4 ten bahsetmiyorum bile). Ancak savunma açısından bir şey diyemem.

Şu an bir ülke füze atsa onu havada ne ölçü de vururuz aslında ben emin değilim, o konuda güveniyorum ülkeme. Ancak belki plan vardır. Bu konuda iddiam yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 10:32 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Bence saldırı açısından iddialı değil, adamlar iyi rus füzelerine sahip, en azından bizim eski hava araçlarımızı vurabilecek sevide füzeleri (yabancı forumlarda rus füzelerinin F-16 benzeri seviyedeki uçakları artık rahatça avladığı belirtiliyor, F-4 ten bahsetmiyorum bile). Ancak savunma açısından bir şey diyemem.

Şu an bir ülke füze atsa onu havada ne ölçü de vururuz aslında ben emin değilim, o konuda güveniyorum ülkeme. Ancak belki plan vardır. Bu konuda iddiam yok.
Yani Konya'daki eğitim merkezi ve verilen eğitimin hiç bir önemi yok?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 12:10 
Süvariler

Sead/Dead filolarını kapatalım, eğitimleride iptal edelim gidelim madem o zaman...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 13:25 
Süvariler

Sead/Dead filolarını kapatalım, eğitimleride iptal edelim gidelim madem o zaman...
Ben saldırı açısından savunma caydırıcılığından söz ediyorum. O kadar iyiysek Suriye ye uçaklarımız girsin de itlerin yuvalarını vursunlar! K. Irak gibi savunmasız yerde hava atmakla olmuyor. Rusya koyuyor S 400'ü sıkıysa gir diyor. Suriye tarafından düşürülen F-4 lerden bahsetmiyorum bile, benim için onlar modern ordunun hava araçları değil, modernizasyon bana bir şey ifade etmiyor, sistem ve tasarım olarak ömrünü tamamlamıştır. ABD gibi füze testlerinde uçan hedef olarak kullanılmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 14:13 
Süvariler

Alıntı:
Ben saldırı açısından savunma caydırıcılığından söz ediyorum. O kadar iyiysek Suriye ye uçaklarımız girsin de itlerin yuvalarını vursunlar! K. Irak gibi savunmasız yerde hava atmakla olmuyor. Rusya koyuyor S 400'ü sıkıysa gir diyor. Suriye tarafından düşürülen F-4 lerden bahsetmiyorum bile, benim için onlar modern ordunun hava araçları değil, modernizasyon bana bir şey ifade etmiyor, sistem ve tasarım olarak ömrünü tamamlamıştır. ABD gibi füze testlerinde uçan hedef olarak kullanılmalı.
Üstadım;

-PYD'yi vurmamamızın sebebi S-400'den ziyade bence ABD.
-İzin almadan dalmamızın kime ne yararı var? Bir İsrail bir ABD değiliz ki.
-Takdir edersiniz ki bölgede Rusya'nın sadece S-400'ü bulunmuyor. Jetleri de var hava savunmasında kullanacağı.
-F-4'ler de bir şekilde işimize yarıyor ki duruyor hala. K.Irak harekatlarına katılıyorlar en azından.
-Suriye'nin vurduğu uçağımız da keşif uçağıydı ve uluslararası hava sahasında uçuyordu. Bildiğim kadarıyla tek başına uçuyordu ve herhangi bir tehdit beklemiyordu. Tehdit bekleseydi kurtulur muydu vs. ayrı bir tartışma konusu.

En son dflipflop tarafından 22 Ağu 2016, 15:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 14:26 
Akıncılar

F-4 Suriye sistemleri tarafından mı düşürüldü, yoksa düştü mü? Bu soruyu tam cevaplayabilecek var mı acaba, şüpheliyim?

Ayrıca şuan kullanılan F-4'lerin, F-4E 2020 Terminator olduğunu da hatırlatmak lazım. Ne kadar modern teçhizatlarla modernize edildiğini kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Keşke böyle ezbere yazılmasa.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 14:58 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Soru basit; Hava savunma sistemimiz var mı yok mu?

F-16'yı eğitip cepheye göndermeniz önemli değil. Önemli olan tepenizde patlamak için gelen balistik füzeyi engelleyebiliyor musunuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 15:03 
Akıncılar

Soru basit; Hava savunma sistemimiz var mı yok mu?

F-16'yı eğitip cepheye göndermeniz önemli değil. Önemli olan tepenizde patlamak için gelen balistik füzeyi engelleyebiliyor musunuz?
Hayır. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 15:17 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Üstadım;

-Takdir edersiniz ki bölgede Rusya'nın sadece S-400'ü bulunmuyor. Jetleri de var hava savunmasında kullanacağı.
-F-4'ler de bir şekilde işimize yarıyor ki duruyor hala. K.Irak harekatlarına katılıyorlar en azından.
-Suriye'nin vurduğu uçağımız da keşif uçağıydı ve uluslararası hava sahasında uçuyordu. Bildiğim kadarıyla tek başına uçuyordu ve herhangi bir tehdit beklemiyordu. Tehdit bekleseydi kurtulur muydu vs. ayrı bir tartışma konusu.

Hava Kuvvlerinin
- Nasıl tehdit beklemez, turistik gezi uçağı mı bu. Zaten hep beklemediğimiz için başımıza bu işler gelmiyor mu? Sanki Baltık sahilindeki bir ülkeyiz. Bu coğrafya da nükleer saldırı da dahil her şey beklenmeli. Zaten devletin işi bunu beklemek ve önlem almak.
- Bizim nüfus bakımından 10 da birimiz, toprak bakımında daha küçüğümüz olan bir ülkenin bizden daha iyi hava savunma sistemine sahip olması kimsenin umurunda değil demek ki. Lütfen onlar için İran ve Filistin tehditi var, Arap tehditi var geyiğini bırakalım. Adamlar güçlü ülkenin yaptığını yapıyorlar o kadar (yaptıkları insanlığa aykırı olsa ve savunmasam da). Hiçbir İsrail li 1 askeri ölürse bile ülkesinin dünyaya meydan okuyacağından şüphe duymaz. Ben 1000 vatandaş ölse inanmıyorum ülkeme.
- F-4'ler işe yaradıklarından değil, kısa sürede yeni uçak alamadığımızda elimizde. Modernize ettik ama anca yurt içinde etkin uçabilirler. Zaten şu an F-4 e sahip ülkelere bakın bizim gibi aynı durumdaki ülkelerdir.
- Ruslar için, füzeden olsa gerek, savunmada en son tercih uçaklar gibi Suriye de

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 15:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsrailin canı sıkılınca girip bombaladığı ülke değil miydi Suriye? Ne ara aşılamaz hava savunma sistemleri oldu bunların?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 16:07 
Süvariler

- Nasıl tehdit beklemez, turistik gezi uçağı mı bu. Zaten hep beklemediğimiz için başımıza bu işler gelmiyor mu? Sanki Baltık sahilindeki bir ülkeyiz. Bu coğrafya da nükleer saldırı da dahil her şey beklenmeli. Zaten devletin işi bunu beklemek ve önlem almak.
- Bizim nüfus bakımından 10 da birimiz, toprak bakımında daha küçüğümüz olan bir ülkenin bizden daha iyi hava savunma sistemine sahip olması kimsenin umurunda değil demek ki. Lütfen onlar için İran ve Filistin tehditi var, Arap tehditi var geyiğini bırakalım. Adamlar güçlü ülkenin yaptığını yapıyorlar o kadar (yaptıkları insanlığa aykırı olsa ve savunmasam da). Hiçbir İsrail li 1 askeri ölürse bile ülkesinin dünyaya meydan okuyacağından şüphe duymaz. Ben 1000 vatandaş ölse inanmıyorum ülkeme.
- F-4'ler işe yaradıklarından değil, kısa sürede yeni uçak alamadığımızda elimizde. Modernize ettik ama anca yurt içinde etkin uçabilirler. Zaten şu an F-4 e sahip ülkelere bakın bizim gibi aynı durumdaki ülkelerdir.
- Ruslar için, füzeden olsa gerek, savunmada en son tercih uçaklar gibi Suriye de
-Üstadım tehdit beklemiyor derken şunu kastettim. Mesela Suriye'nin kuzeyine hava harekatı düzenleyen filomuzla, Akdeniz'de eğitim uçuşu yapan bir uçak aynı şekilde mi tehdit altındadır? (Düşen/düşürülen uçağımız eğitim uçuşu yapıyordu demek istemiyorum burada. Öyle miydi bilmiyorum. Tamamen rastgele bir örnek verdim.) Her durumda pilot maksimum tehdit altında gibi de davranması gerekebilir. Pilot olmadığım için bilmiyorum. O yüzden çok da doğru değil yorum yapmam. Ek olarak sayın kabardey üstadın bahsettiği gibi tam nasıl düştüğünü bilmiyoruz. Sayın Arda Mevlütoğlu'nun bu konuda güzel bir yazısı var.
http://www.siyahgribeyaz.com/2012/07/rf ... yrmak.html

-İsrail'den daha kötü olmamız açıkcası bana garip gelmiyor. Daha iyi olsaydık garip gelirdi. Toprakları küçük, paraları çok, arkasında ABD desteği var, teknolojileri var, kafa yapıları sizin de belirttiğiniz gibi bizden farklı, her canı bizden katlarca fazla umursuyorlar. Tüm bu şartlar altında bizden daha kötü bir hava savunmaları olsaydı ya biz olağanüstü bir ülke olmuş olurduk ya da onlar kafası çalışmayan saçma bir ülke olmuş olurlardı.
-Eğer sizin dediğiniz gibi kısa sürede yeni uçak alamadığımız için F-4E 2020'leri elimizde tutuyorsak sonuç olarak işe yaramış olmuyor mu? Hiç işe yaramasa neden tutalım? Gereksiz masraf.

F-4 ler ile ilgili Sayın Arda Mevlütoğlu'nun yazısı. İçinde RF-4E Modernizasyonu ve Işık Projesi ile F-4E/2020 Terminator hakkında bilgiler de var.
http://www.siyahgribeyaz.com/2015/03/tu ... omlar.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 16:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Üstadım;

Hava Kuvvlerinin
Gerçekten bağımsız bir hava savunmaları var mı peki?
İsrail dört yada beş kere Suriyede ki askeri tesislere hava saldırısı düzenledi. Bildiğim kadarıyla hava savunmaları hiç bir işe yaramadı. Demek ki ondan bundan hazır alınan savunma sistemleri bir yere kadar koruyor, önemli olan sistemin sana ait olması

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 17:03 
Süvariler

Balistik füzelere karşı bir önlemimiz, yok gerçekler acı...Yüksek irtifadan gelen uçak, cruise füzesi veya balistik füzelere karşı şu anda tek yapabildiğimiz uçak kaldırmak...F-16 +f-4 2020 lerle idare ediyoruz çünkü bizim ne araplar kadar çok paramız var ne de yahudilerinki gibi bir abimiz dayımız var....Siyaseten zaten aramız abd ile baya bozuk ama sesimizi fazla çıkarabilecek ne gücümüz ne de birlikteliğimiz var ülke içinde...Şu an bize en çok lazım olan fetöcülerden temizlenmiş ,vatansever subay ve astsubaylardan oluşmuş bir TSK....Falan silahımız yokmuş ,onun buyu varmıştan ziyade en büyük silahımız halkıyla vatanıyla tek vücut olmuş bir ordudur.Bu gerçekleşirse gerçekten her türlü dış ve iç tehlikeyi savuşturabiliriz yoksa sn sentetiğin dediği gibi atom bombamız bile olsa başında vatansız fetöcüler olduktan sonra geresi hikaye..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 18:05 
Üye

Hocam yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla vatandaşıyla tek vücut olmamış bir ordu var gibi bir söyleminiz var.Böyle birşey olmamış olsaydı şu an kumsalda çıplak dans ediyor olurduk.Aramızdaki hainlerin bu pozisyonlara gelmesine çanak tutanlar belli.Binlerce kişi işten çıkarıldı,daha da çıkarılması lazım.Ordu alt üst edildi ama gelin görün ki bir tane bile politikacıya birşey olmadı.Bilinen insanlara bile dokunulmadı,üstüne üslük bazı islami akımlar daha çok göz önünden desteklenmeye başladı bu düşüncenin antitezi olarak.
Konuyla pek alakalı değil fakat belirtmek istedim.O akşam cep telefonundan cnn'i arayıp darbe var deseydi 1. ordu komutanı o zaman görürdük işte.Ya da birşeylerin yanlış gittiğini anlayıp insanların üstüne ateş açmayan askerleri.
Zaten bu ateş en çok köprüde,İstanbul'da bir semtte ve genelkurmayın orada oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 19:42 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Üstadım;

Hava Kuvvlerinin
Gerçekten bağımsız bir hava savunmaları var mı peki?
İsrail dört yada beş kere Suriyede ki askeri tesislere hava saldırısı düzenledi. Bildiğim kadarıyla hava savunmaları hiç bir işe yaramadı. Demek ki ondan bundan hazır alınan savunma sistemleri bir yere kadar koruyor, önemli olan sistemin sana ait olması
Bu İsrail'in güçlü bir sisteme sahip olduğu anlamına gelir, demek ki küçümsemiyorlar, ne yazık ki biz İsrail gibi yapamıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 19:49 
Süvariler

Balistik füzelere karşı bir önlemimiz, yok gerçekler acı...Yüksek irtifadan gelen uçak, cruise füzesi veya balistik füzelere karşı şu anda tek yapabildiğimiz uçak kaldırmak...F-16 +f-4 2020 lerle idare ediyoruz çünkü bizim ne araplar kadar çok paramız var ne de yahudilerinki gibi bir abimiz dayımız var....Siyaseten zaten aramız abd ile baya bozuk ama sesimizi fazla çıkarabilecek ne gücümüz ne de birlikteliğimiz var ülke içinde...Şu an bize en çok lazım olan fetöcülerden temizlenmiş ,vatansever subay ve astsubaylardan oluşmuş bir TSK....Falan silahımız yokmuş ,onun buyu varmıştan ziyade en büyük silahımız halkıyla vatanıyla tek vücut olmuş bir ordudur.Bu gerçekleşirse gerçekten her türlü dış ve iç tehlikeyi savuşturabiliriz yoksa sn sentetiğin dediği gibi atom bombamız bile olsa başında vatansız fetöcüler olduktan sonra geresi hikaye..
Sanki FETÖ 15 temmuzda ortaya çıkmış gibi. Yıllarca millet destek verdi bunlara, hükumet bunları eleştirenleri bile temizledi medyadan, dokunan yanıyordu. Balık baştan kokar. Öncelikle siyaset milli olmalı, geleceği görebilmeli, geçmişten ders alabilmeli, birleştirici olmalı. Siyaset milletin oylarını cemaatlere emanet ettikçe, ensemizdeki tokat eksilmez.

Biz ülkeyi yönetenler var sanıyorduk, halbuki haberleri yokmuş dünyadan...

Bu arada ülke için tek hedef "bilgi üretmek" olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 16:55 
Üye

Azerbaycan ile İsrail arasında "Demir kubbe" Hava Savunma Sisteminin alınmasına ilişkin anlaşma sağlandı.

Bu konuda Azerbaycan savunma bakani Yaver Camalov bilgi verdi Savunmabakanligi bilgi verdi.Bu sistem gudumsuz roketlere karsi dunyanin en iyi sistemlerinden.Ve dunyada bi tek israilde var.Yakinda Azerbaycan semasini koruyucak. Demir kubbe" hava savunma sistemi 4-70 km yükseklikte-mesafede uçan füzelerin imha edilmesi için "Rafael" şirketinde uretilmis.

Demir kubbe 70 km irtifaya kadar vurabiliyor mu ? bizim kısa orta menzilli hava savunmasından ble yüksek geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 17:18 
Akıncılar

Azerbaycan ile İsrail arasında "Demir kubbe" Hava Savunma Sisteminin alınmasına ilişkin anlaşma sağlandı.

Bu konuda Azerbaycan savunma bakani Yaver Camalov bilgi verdi Savunmabakanligi bilgi verdi.Bu sistem gudumsuz roketlere karsi dunyanin en iyi sistemlerinden.Ve dunyada bi tek israilde var.Yakinda Azerbaycan semasini koruyucak. Demir kubbe" hava savunma sistemi 4-70 km yükseklikte-mesafede uçan füzelerin imha edilmesi için "Rafael" şirketinde uretilmis.

Demir kubbe 70 km irtifaya kadar vurabiliyor mu ? bizim kısa orta menzilli hava savunmasından ble yüksek geldi.
Hayir vuramaz. Orada bir ceviri hatasi var. Menzili 4-70km arasinda degisen roketleri vurabiliyor. Sistemin maksimum onleme irtifasi 30 bin feet (10km) altindaki irtifalar. Kullanilan onleme fuzesi Israil'in hava-hava BVR fuzesi olan Derby fuzesinden devsirilme bir fuze.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 17:51 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Demir kubbe israil hava savunma katmanı içinde kısa menzile karşılık geliyor, o yazıda kastedilen 70 km ye kadar mesafelerden atılmış füze ve topçu mühimmatına sistemin tanımlama / önleme yapabileceği , orta-uzun menzilde israil davut'un sapanı isimli sistemi olgunlaştırmaya çalışıyor( patriotlarının yerini almak üzere)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 18:03 
Süvariler

Hava soluyan hedeflere karşı ne kadar etkilidir bu iron dome? İsrail bildiğim kadarı ile üzerine düşen roketleri engellemek üzere özellikle geliştirdi iron domeyi. Elbette vardır böyle bir özelliği de ne kadar etkili acaba gerçi hava soluyanları durdurmak, bir roketi durdurmaktan daha zor değil ama bu bahsi geçen roketlerde çok çok hızlı roketler değil bildiğim kadarı ile üstelik hedef roketlerin bir çoğuda el yapımıydı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 18:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Etkisinden çok maliyetinin hedefin niteliğine deyip deymeyeceği bir tartışma konusu her bir karşılayıcı füzenin ateşlenmesi, bindirilmiş maliyet hesabına göre birim başına 200 bin dolar gibi bir miktar tutuyor.
Burada atış etkinlikten çok maliyet etkinlik ön plana çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 22:24 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2016, 23:44 
Akıncılar

Ulkemizde hava savunma sistemi diye birsey yok
Gercekten kizmayin uzulerek soyluyorum ama gercekten bir miktar toplamda f16 haric elde avucta pek birsey de yok bir kac firkateyn onlarinda hava savunmalari sinirli, bir miktar denizalti buda savas kazandirmaz gerisi kara ordusu ve kara ordusuda modern degil.

Yani havada bari bir hava hava ucagimiz olsaydi
Yada uzun menzilli hv sav fuzelerimiz b plani olarak
Yada tf 2000 gibi bisey
Yada uzun menzili balistik fuzeler
Yada df-21 gibi savunma fuzeleri

Hani bakiyorum ordumuzun neresi caydirici ben caydirici bir nokta goremiyorum,zaten ne teror orgutleri bazinda ne surtustugumuz devletler bazinda cayan falanda yok galiba ben yanlis gormuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:04 
Süvariler

Gercekten kizmayin uzulerek soyluyorum ama gercekten bir miktar toplamda f16 haric elde avucta pek birsey de yok bir kac firkateyn onlarinda hava savunmalari sinirli, bir miktar denizalti buda savas kazandirmaz gerisi kara ordusu ve kara ordusuda modern degil.

Yada tf 2000 gibi bisey

Hani bakiyorum ordumuzun neresi caydirici ben caydirici bir nokta goremiyorum,zaten ne teror orgutleri bazinda ne surtustugumuz devletler bazinda cayan falanda yok galiba ben yanlis gormuyorum.
Sn. vural131 aynı mesajdan 3 tane yollamışsınız. Ben ordumuzun caydırıcılığını hadi savaş var deseler 8 - 10 milyon ben savaşa gidiyorum diye gidecek gönüllülerden oluştuğuna inanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:37 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Yada tf 2000 gibi bisey

Yalnız forumda bu tarz olumsuz yazılar çok fazla var, biraz kendimize ve çevremize güven aşılamamız gerekiyor sanki. Bu eksik görünüyor. Her yerde bir örtülü örtüsüz savaş verirken bu tarz olumsuz yaklaşımlar doğru olmaz. Herşeyin tam olduğu kaç ülke var dünyada zaten. Açıkları da eldekilerle kapatmaya çalışıyoruz. Önemli olan bunların görülmesi ve hızla ilerleyen savunma reformu. Güzel şeylere yoğunlaşmak varken biz öldük biz bittik falan buna gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:41 
Süvariler

Gercekten kizmayin uzulerek soyluyorum ama gercekten bir miktar toplamda f16 haric elde avucta pek birsey de yok.
Bu dediğiniz ciddi bir zafiyet, haklısınız lakin o bir miktar F-16'dan 80 tanesini aynı anda havada tutup operasyon yapmak da bir caydırıcılıktır.
Alıntı:
Sn. vural131 aynı mesajdan 3 tane yollamışsınız. Ben ordumuzun caydırıcılığını hadi savaş var deseler 8 - 10 milyon ben savaşa gidiyorum diye gidecek gönüllülerden oluştuğuna inanıyorum.
Bu görüşe katılmıyorum. Savaşlar geçmişteki gibi onlarca yıl sürmüyor. Savaşa dahil ettiğiniz 8-10 milyonun eğitilip "caydırıcı" personel haline getirilmesi zor ve zaman alan bir iş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:56 
Süvariler

Alıntı:
Gercekten kizmayin uzulerek soyluyorum ama gercekten bir miktar toplamda f16 haric elde avucta pek birsey de yok.
Bu dediğiniz ciddi bir zafiyet, haklısınız lakin o bir miktar F-16'dan 80 tanesini aynı anda havada tutup operasyon yapmak da bir caydırıcılıktır.
Alıntı:
Bu görüşe katılmıyorum. Savaşlar geçmişteki gibi onlarca yıl sürmüyor. Savaşa dahil ettiğiniz 8-10 milyonun eğitilip "caydırıcı" personel haline getirilmesi zor ve zaman alan bir iş.
Saygı duyarım...Tabi ki kuru kalabalık hiçbir zaman tek başına faktör olmayacaktır. Yanı başımızdaki Suriye savaşı yanlış hatırlamıyorsam martta 6. yılına girecek. Ben kendi açımdan buna bağladım sizce Türkiye'nin caydırıcılığı nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 01:16 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Saygı duyarım...Tabi ki kuru kalabalık hiçbir zaman tek başına faktör olmayacaktır. Yanı başımızdaki Suriye savaşı yanlış hatırlamıyorsam martta 6. yılına girecek. Ben kendi açımdan buna bağladım sizce Türkiye'nin caydırıcılığı nedir?
Suriye'de Rusya'nın 1-1.5 yıldır yaptığı hava saldırılarını çıkartırsak ağırlığı kara savaşlarından ibaret olduğu için belki de bu kadar uzun sürmüştür. Pek normal bir savaşla kıyaslanacak olay olduğunu düşünmüyorum.

Bizim ordumuzun caydırıcılığı konusuna gelirsek bence en temel parametre düşmanımız kim? 80 uçağı aynı anda havada tutup operasyon yapabilmemiz Yunanistan için caydırıcı olabilecekken Rusya için değil. Donanmamız Mısır için caydırıcı olabilecekken ABD için değil. AIM-120 yüklü F-16'larımız Suriye hava kuvvetleri için caydırıcıyken İsrail hava kuvvetleri için değil vs. vs.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 190 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: