TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Kas 2017, 06:51

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 889 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 518 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:02 
Süvariler

Resim

SOM Modüler Stand-Off Mühimmat

Genel Özellikler

SOM,

Yüksek hassasiyetli
Uzun menzilli
Düşük görünürlüğe sahip
Öldürücü
Esnek görev kabiliyetli
Tüm hava şartlarındagörev yapabilen
Uygun işletim maliyetli
havadan karaya mühimmat ailesidir ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir.

Fiziksel Özellikler

Füze ağırlığı : ~ 1,300 lb. (600 kg)

Harp başlığı ağırlığı : 500 lb. (230 kg)

Tipik Hedefler

SAM hedefleri
Korunmasız Uçaklar
Stratejik Varlıklar
Gemiler
C2 merkezleri
Uçak Hangarları
Sığınaklar

Operasyonel Özellikler

Uzun menzil (100 NM+)
Düşük görünürlük
KKA/ANS/OHA/YRNS ile yüksek hassasiyet
Yüksek çeviklik
Güçlü yok edici etki
Karşı koyma/karıştırma tedbirlerine dayanıklı
Fırsat hedeflerine angajman
Uçuş sırasında önceden planlanmış görevler arasından seçim
Uçuş sırasında hedef tanımlama
Ağ merkezli harekâta uygunluk
SAM sistemleri menzili dışından operasyon
Seçilebilir vuruş parametreleri

Navigasyon

ANS+KKS radar ve barometrik altimetre bilgilerinden yararlanma
Yeryüzü şekilleri ve yol noktaları takibi

IIR Arayıcı

Uzun hedef saptama menzili
Mevcut sistemlerden daha yüksek çözünürlüklü görüntüleme
Füze manevralarında yüksek çeviklik
Elektronik karşı koyma tedbirlerine dayanıklılık

SOM Görev Planlama Yetenekleri

Gelişmiş görev performans analizi
Platform ve mühimmat için MIL-STD 3014 Görev veri seti kurulumu
Bileşen tabanlı görev planlama yaklaşımıve JMPS and ALIS Entegrasyonu için mimari uygunluk

Gelecek Gelişmeler

NATO UAI uyumluluğu
JSF entegrasyonu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:04 
Süvariler

Adı, Hassas Güdümlü Stand of Mühimmat; kısaca SOM...
Türk Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda, uçakların düşman hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden, tanımlanan hedefi büyük bir doğrulukla vurması için üretildi.
Halihazırda 3 farklı versiyon olarak geliştirilen füze sistemi, şu an için 180 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip.

Milli Seyir füzesi SOM, ilk kez geçen yıl İzmir'de yapılan Türkiye Hava Gösterileri sırasında, Ceylan Filo'ya bağlı bir F-16 savaş uçağı üzerinde kamuoyuna tanıtılmıştı.
TÜBİTAK-SAGE'den Gökmen Mahmutyazıcıoğlu SOM füzesiyle ilgili şunları söyledi:
"Dünyada bunun benzeri füzeler var, Almanların Taurus füzesi var, Avrupa ortak yapımı Storm Shadow füzesi var, Amerikalıların Slam-Er denen füzeleri var yalnız bizim füzemiz onalara göre teknolojik olarak üst seviyede, onlarda bulunmayan birtakım özellikler de bizim füzemizde var".
6 yıldır bu alanda çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü SAGE, şu anda füzenin menzilini 300 kilometreye çıkarmış durumda.

"Teknoloji olarak TOMAHAWK'la aynı, sadece menzil şu an için üzerinde çalıştığımız bu modelin menzili biraz daha kısa ama konsept olarak TOMAHAWK'la aynı aileye giriyor diyebilirim."
Ancak füzenin menzili için beklenti büyük.
Başbakan Erdoğan da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda menzilin 2 bin 500 kilometreye çıkarılmasını istemişti.
SAGE, bu yıl içinde 500 kilometre testlerine başlayacak; menzil önce bin 500 kilometreye, 2014'te ise 2 bin 500 kilometreye çıkarılacak.

Füze, düşman radarları tarafından tespit edilmesini zorlaştıran bir gövde yapısına sahip.
Kendisine tanımlanan yol noktalarını düşük irtifalarda izleyip, düşman hava savunma unsurlarından kaçarak hedefine ilerleyebiliyor.
Füzeye Aletsel Navigasyon ve Küresel Konumlama sistemine ek olarak, Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi de eklendi.
Böylece Küresel Konumlama Sisteminin kesilmesi veya karıştırılması durumunda bile füze, bilgisayarına önceden yüklenen yeryüzü şekillerini izleyip rota düzeltmesi yapabiliyor ve hedefe yüksek hassasiyetle yaklaşıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85561.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85562.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85563.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85564.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85565.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85566.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85567.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85568.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85569.jpg
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/d ... /85570.jpg

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 16:40 
Süvariler

2500 km ne kadar gerçekçi bir hedef acaba?

Ayrıca merak ettiğim bir husus ise, Som uçaktan atılmadan önce uçağın hızı artırılırsa menzil önemli miktarda artar mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 20:41 
Uzaklaştırıldı

Bu videoyu buraya eklemeyi uygun buldum. Bilgi de veriliyor çünkü.

http://www.youtube.com/watch?v=uS5db1eb9PI

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 03:12 
Süvariler

som mühimmatını platform bağımsız olarak gerek gemiden gerek uçaktan gerekse karada mlrs benzeri sistemden atabilecek miyiz yoksa şu an elimizde bulunan yegane seyir füzemiz sadece uçaktan mı atılabiliyor? Farklı seyir füzesi geliştirme çabalarımız var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 03:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Biliyorsunuz bu seyir füzesiyle ilgili 2500 km lik menzillerden bahsetmişti yeni Tübitak başkanı bu menzile erişmek içinde füzenin tasarımının yeniden ele alınmasının (silindir şeklinde olması daha fazla yakıt için boyunun uzatılması) gerekmekte olduğu söylenmekteydi. Yani ortaya Pakistan ın babür seyir füzesi gibi bir şey çıkarılabilir. Muhtemelen bu menzillere ulaşılırsa kara ve deniz platformlarınada bu sistem entegre edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 03:26 
Süvariler

Biliyorsunuz bu seyir füzesiyle ilgili 2500 km lik menzillerden bahsetmişti yeni Tübitak başkanı bu menzile erişmek içinde füzenin tasarımının yeniden ele alınmasının (silindir şeklinde olması daha fazla yakıt için boyunun uzatılması) gerekmekte olduğu söylenmekteydi. Yani ortaya Pakistan ın babür seyir füzesi gibi bir şey çıkarılabilir. Muhtemelen bu menzillere ulaşılırsa kara ve deniz platformlarınada bu sistem entegre edilebilir.

Şu an için bir çalışma veya deneme var mı bildiğiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 03:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çalışma var mı onu bilmiyorum üstadım ama 2500km menzilli bir seyir füzesi yapma niyeti var sonuçta bizde açık kaynaklardan bilgi sahibi oluyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 11:02 
Süvariler

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altınbaşak 2014 yılında 2500 km menzili hedeflediklerini açıklamıştı. Yabi bu yönde bir çalışma olmadan böyle bir açıklama yapılmaz diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 11:16 
Süvariler

Yalnız 2014 yılında beklenen 2500 km menzilli füzenin, SOM' un geliştirilmiş hali olan bir seyir füzesinin olacağına emin miyiz? Forum kapanmadan bu konuyu uzun uzadıya tartışmıştık. Zira TÜBİTAK Başkanı açıklamasında, bu konuyu netleştirmemiş, hedeflenen füzenin ne tür bir füze olacağı konusuna değinmemişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 11:25 
Üye

Bu projeden sonra KALE Havacılıktan bir jet motoru prototipi bekliyoruz.
Aslında bu projelerde gönül isterki yıllardan beri jet motoru montajlayan TEI tek başına işin altından kalksın fakat bu hantal montaj bağımlısı şirketten bunları beklemek şuan için çok zor.
TEI ye acilen tasarımcı kimliği kazandırılmalı, köklü reform yapılmalı... balık baştan kokar!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 12:16 
Üye

Alıntı:
Bu projeden sonra KALE Havacılıktan bir jet motoru prototipi bekliyoruz.
Aslında bu projelerde gönül isterki yıllardan beri jet motoru montajlayan TEI tek başına işin altından kalksın fakat bu hantal montaj bağımlısı şirketten bunları beklemek şuan için çok zor.
TEI ye acilen tasarımcı kimliği kazandırılmalı, köklü reform yapılmalı... balık baştan kokar!
TEI ile MKE'yi birbirine karıştırmamak gerek. Devlet tek ata oynamamak için oyuna, GE ağırlıklı TEI'nin yanına P&W ağırlıklı Kale'yi de soktu. Şimdi biri başta SOM ve Atmaca gibi füzelerde kullanılacak motorları geliştirirken, diğeri de ANKA ve diğer İHA'larda kullanılacak motorları geliştiriyor.
TEI nin geliştirdiği turboprop motor... Kale nin geliştirdiği motor turbo jet motor...
ikisini karıştırmamak gerekir.
madem TEI turboprop motor geliştiriyor. bir adım ileri gitsin HÜRKUŞ un 1600 bg lik motorunu da yerlileştirsin.
Benim itirazım jet motoru imalatında eski devlet destekli bir firma var ve bu alanda ciddi manada elini taşın altına koymuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 23:20 
Süvariler

Som füzesinin menzili için, "Testlerde 500 km'ye ulaşıldı" diye bir açıklama yapıldığını iyi hatırlıyorum. Bu menzil artışını sağlamak için füzenin yapısında değişikliğe gidildi mi? (ebat, harp başlığı, vs.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 02:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yalnız 2014 yılında beklenen 2500 km menzilli füzenin, SOM' un geliştirilmiş hali olan bir seyir füzesinin olacağına emin miyiz? Forum kapanmadan bu konuyu uzun uzadıya tartışmıştık. Zira TÜBİTAK Başkanı açıklamasında, bu konuyu netleştirmemiş, hedeflenen füzenin ne tür bir füze olacağı konusuna değinmemişti.
Alıntı:
Som füzesinin menzili için, "Testlerde 500 km'ye ulaşıldı" diye bir açıklama yapıldığını iyi hatırlıyorum. Bu menzil artışını sağlamak için füzenin yapısında değişikliğe gidildi mi? (ebat, harp başlığı, vs.)
Sanırım bütün sorularınıza cevap verir bu resim (Kaynak Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 147 Sayfa 127)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 02:53 
Süvariler

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 03:50 
Akıncılar

Öncelikle 2500 km ile SOM bire bir ilişkili olamaz, boyutları itibariyle bu mümkün değil. 2500 km'ye gidecek bir füze yapılacaksa, ya da yapılıyorsa, o başka bir projedir, o füzenin adı başka olur. SOM boyutlarında bir füzeyi birkaç yüz km'den öteye gönderemezsiniz. (Varsa) yeni füze SOM'un bilgi birikimi üzerine inşa edilebilir, o ayrı konu. Ama SOM'un 2500 km'ye gitmesini kimse beklemesin.

Ayrıca, o menzilde bir füze yapılacaksa, kullanılacak malzemeden cıvatasına, ivme ölçerinden dedektörüne ve hatta elektrik motorlarına kadar aklınıza gelebilecek tüm bileşenlerinin (ihraç iznine tabi olanlardan bahsediyorum) yurt içi imkanlar ile tasarlanmış ve üretiliyor olması lazım. Zira, ben 2500 km'lik füzede kullanacağım dediğiniz zaman çeşitli antlaşmalar gereği şu an yurt dışına bağımlı olduğumuz pek çok bileşeni bize satan olmaz. Bu arada adamlar sattıkları malzemeyi çok iyi denetliyorlar, nerede kullandın hadi göster bakalım diyorlar onu da blirtmem lazım.

Söz konusu bileşenler yurt içi imkanlarla tedarik edilemez diye bir iddiam yok, ama bu durumun gerçekleşmesi 2014 yılında olmaz. Her bir alt bileşen için 3-5 sene geliştirme süresi koysanız, bunların sistem bazında entegrasyonu için de bir o kadar zaman ekleseniz en iyi ihtimalle 6-10 sene içinde belki bu menzile giden bir füze yapabiliriz. Bu arada unutmayalım ki yerli motorun prototipinin hayata geçirilmesine (programda sarkma olmazsa) 3 seneden fazla var, ki o prototip açıklandığı kadarıyla 20' çalışacak. Daha üretim hattının kurulması, kalifiye edilmesi, üretime başlanması.... bir iki sene de bunlar için ekleyelim, ki bürokrasiyi saymıyorum.

Uzun afın kısası, mevcut durum tartıldığında kısa vadede 1000 km, 2500 km gibi rakamlar temenniden öteye geçmiyor, kim ne derse desin.

En son Huysuz Şirin tarafından 13 Tem 2012, 04:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:01 
Akıncılar

...
Ayrıca merak ettiğim bir husus ise, Som uçaktan atılmadan önce uçağın hızı artırılırsa menzil önemli miktarda artar mı?
Hocam bir uçaktan mühimmat atabileceğiniz hız, irtifa, hücum açısı vs parametreler titizlikle hesaplanır ve genelde bahsedilen menziller en yüksek irtifadan, en uygun hız ile bırakılma durumu için açıklanır. Dolayısıyla az daha hızlı giderken bırakayım derken, mühimmatın ayrılma sonrası aşağıya gitmek yerine kalkıp kanadın yarısını beraberinde yukarıya çekme olasılığı va vardır. Aşağıdaki bağlantıda neyseki uçağa bir şey olmuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=7zBUqzo_qPw

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

TÜBİTAK başkanı temennide bulunmuş üstad zaten 2500 kilometreyi de başbakan aklına sokmuştu ne diyelim.

En son menzil tarafından 13 Tem 2012, 04:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:17 
Süvariler

Öncelikle 2500 km ile SOM bire bir ilişkili olamaz, boyutları itibariyle bu mümkün değil. 2500 km'ye gidecek bir füze yapılacaksa, ya da yapılıyorsa, o başka bir projedir, o füzenin adı başka olur. SOM boyutlarında bir füzeyi birkaç yüz km'den öteye gönderemezsiniz. (Varsa) yeni füze SOM'un bilgi birikimi üzerine inşa edilebilir, o ayrı konu. Ama SOM'un 2500 km'ye gitmesini kimse beklemesin.

Ayrıca, o menzilde bir füze yapılacaksa, kullanılacak malzemeden cıvatasına, ivme ölçerinden dedektörüne ve hatta elektrik motorlarına kadar aklınıza gelebilecek tüm bileşenlerinin (ihraç iznine tabi olanlardan bahsediyorum) yurt içi imkanlar ile tasarlanmış ve üretiliyor olması lazım. Zira, ben 2500 km'lik füzede kullanacağım dediğiniz zaman çeşitli antlaşmalar gereği şu an yurt dışına bağımlı olduğumuz pek çok bileşeni bize satan olmaz. Bu arada adamlar sattıkları malzemeyi çok iyi denetliyorlar, nerede kullandın hadi göster bakalım diyorlar onu da blirtmem lazım.

Söz konusu bileşenler yurt içi imkanlarla tedarik edilemez diye bir iddiam yok, ama bu durumun gerçekleşmesi 2014 yılında olmaz. Her bir alt bileşen için 3-5 sene geliştirme süresi koysanız, bunların sistem bazında entegrasyonu için de bir o kadar zaman ekleseniz en iyi ihtimalle 6-10 sene içinde belki bu menzile giden bir füze yapabiliriz. Bu arada unutmayalım ki yerli motorun prototipinin hayata geçirilmesine (programda sarkma olmazsa) 3 seneden fazla var, ki o prototip açıklandığı kadarıyla 20' çalışacak. Daha üretim hattının kurulması, kalifiye edilmesi, üretime başlanması.... bir iki sene de bunlar için ekleyelim, ki bürokrasiyi saymıyorum.

Uzun afın kısası, mevcut durum tartıldığında kısa vadede 1000 km, 2500 km gibi rakamlar temenniden öteye geçmiyor, kim ne derse desin.
Sayın Huysuz Şirin

Bahsettiğiniz yurt dışına bağımlı olduğumuz bileşenlerin belki de çoktandır üzerinde geliştirme çalışmaları yapılıyordur..

Som füzesini ilk defa karşımızda gördüğümüzde bu başarı karşısında herkez çok şaşırmıştı..

Bahsettiğiniz detaylar mantıklı ama dediğim gibi kritik projelerde gizli çalışmalar yürütülüyor projenin önemine göre..

Benim sadece kafama takılan Som füzemizin motoru..2014'e kadar en iyi ihtimalle bile yerli Turbo-Jet motorun yetişeceğini bende sanmıyorum..

Acaba bize Som'un 2500km versiyonu için gelişmiş Turbo-Jet motorunu satıcak ülke olabilir mi....mesela Çin ?...!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 04:45 
Akıncılar

Bir kısmının geliştirilmeye başlandığı doğru olabilir, buna itiraz etmem. Ancak 2014'e kadar gerekli tüm alt sistemleri kendimiz üretebilecek seviyeye gelmiş olup, bunları uzun menzilli bir füzeye entegre etmiş olup, bu füzenin de denemelerine başlamış olmamız inandırıcı bir takvim gibi görünmüyor.

Daha 20 dakika çalışacak bir motorun prototipini üretmek için projeye geçen yıl başlandı. Proje sonunda (2015 mi oluyor), açık kaynaklarda yer aldığı kadarıyla, tek bir prototip teslim edilecek. Sonra bu prototip muhtemelen bir füzeye takılıp denenecek. Ama elde ikinci bir prototip yok. Eeee, ya testte bir sorun olursa?? Ki testlerde her zaman bir sorun olur.

Dolayısıyla bu motorun mevcut sisteme entegrasyonu için yeni bir proje açılacak. Test mühimmatları ve test motorları üretilecek, ve inşallah entegrasyon başarıyla tamamlanacak. Ama süreç en az 2 yıl (belki daha fazla). 2017'de 200 km'ye değil de 2500 km'ye gidecek motorun projesine başlanacak. Belki de bir ara kademe daha olacak kim bilir. Eh o da ne zaman biterse artık. Bilmem niye 2014 olmaz dememin sebebini açıklayabildim mi.

Bu arada 20 dakika çalışacak motoru başarı ile test etmeden daha uzun çalışacak olanın projesine başlanır mı onu bilmem. Ben parayı veren olsam, işi alanın, yetkinliğini ispat etmeden daha büyük lokma ısırmasına izin vermem. Ama karar benim değil...

Her durumda 2014 mantıklı durmuyor, ve tekrarlıyorum kim ne derse desin. Bugüne kadar pek çok kimse pek çok şey söyledi. Çoğu da "yahu kardeşim zamanında sen bunu demiştin" diye sorgulanmadı. Ben yanılmaktan mutluluk duyarım, umarım birileri çoook çok önceden bu işlere başlamışlardır da en kısa sürede en iyi sistemler bizim olur. Ancak, aksi durumda da 2014 geldiğinde de kimse hayal kırıklığına uğramasın...

Bu arada bizim imzaladığımız antlaşmalarda "satmayacağım" ve "almayacağım" gibi ifadeler var mı bilmiyorum. Bu ifadelerden ikincisini taahhüd etmişsek, kim satmak isterse istesin yapacak bir şey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 11:09 
Uzaklaştırıldı

SOM denizaltılarımızdan atılabilecek hale getirilebilir mi? Sanırım bunun için kanatların katlanabilir olması ve füzeyi suyun dışına çıkarabilecek bir itici gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 11:23 
Süvariler

Bir ihtimal daha yok mu?
1.500-2.500 km. menzilli füzelerin SOM gibi "hava soluklu" değil de "balistik" olabileceği olasılığı?
Aslında mantıklı görünen ve daha reel olan ihtimal bu. Ben de böyle düşünüyordum, yalnız bir kaç ileti yukarıda sn. menzil S&H dergisinden bir alıntı yaptı. Bu alıntıda alenen, hedeflenen füzenin SOM üzerinden geliştirileceğini diyor Prof. Altınbaşak.
Yani 2 sene sonra 2500 km menzilli bir seyir füzesi planlanıyor. Hayırlısı, bakalım.

Alıntı:
Sanırım bütün sorularınıza cevap verir bu resim (Kaynak Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 147 Sayfa 127)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 14:51 
Akıncılar

Alıntı:
Bir ihtimal daha yok mu?
1.500-2.500 km. menzilli füzelerin SOM gibi "hava soluklu" değil de "balistik" olabileceği olasılığı?
Aslında mantıklı olan da o, eğer 2014'te o menzile bir füze gidecekse. Zira az çok motor yapmayı biliyoruz (hem de iki ayrı kurumda birden), daha kısa zamanda ortaya bir şeyler çıkartılabilir. Yine de o boyutta bir sistemin testleri hangi altyapılarda yapılır? Memlekette o boyutta bir sistemin titreşim testini yapabilecek sarsıcı var mı? Yoksa kim ne kadar zamanda temin edebilir? Acaba satarlar mı... Yörünge kontrolü yapabilmek için kanatçık kontrolü dışında daha basit mekanizmalar düşünülebilir ama onlar için ne tip elektronik gerekir, onların yurt dışından temini mümkün müdür? Yine aklıma bin tane soru geliyor. Dolayısıyla ben hala o tarihe o menzile çıkabileceğimizi düşünmüyorum. Neyse, mesele benim ne düşündüğüm değil tabi, ne yapabileceğimiz. Sanırım bekleyip göreceğiz.

Bu arada kim olursa olsun (mevki, makam ayrımı yapmadan), yapılan açıklamaları "doğru" kabul etmeden önce iyice tartmamız lazım. Ben kendimce okuduklarımı ve duyduklarımı yorumlayıp bu sonuca varıyorum, yanılıyor da olabilirim. Ancak, "A kişisi dediyse doğrudur" mantığıyla hareket etmemek lazım zira A kişisi de yanılıyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:15 
Süvariler

Arkadaşlar önce emekleyelim ondan sonra yürümeyi öğrenelim...keşke 2500 değilde 10000km menzile ulasabilsek ama bu işler adım adım olacak...aklın yolu bir....somda eğer 500km yi eğer 2014 de yakalasak bile iyi yoldayız demek...ama 10000km menzile ulasabilsek bile koyacağımız baslıkta ne olacak 200kg patlayıcı mı yoksa baska birseyler mi?ucunda nükleer baslık varsa o zaman dünyada sözü geçen bir ülke oluruz yoksa kendi uydumuzu yapıp yörüngeye oturtmadan 2500 km som bize zaten çok da birşey katmaycaktır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 20:56 
Süvariler

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, 2500 kilometre menzilli füze üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Füze çalışmaları kapsamında ilk yerli seyir füzesinin 300 kilometrelik test çalışmaları sürerken, füzenin bu yıl içinde 500 kilometre testleri yapılacak. Daha sonra bu menzil önce 1500 kilometreye, 2 yıl içerisinde de 2500 kilometreye çıkarılarak, test çalışmaları yapılacak.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. TÜBİTAK'ın çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi veren Altunbaşak, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün füze çalışmaları kapsamında ilk yerli seyir füzesinin 300 kilometre test çalışmalarının sürdüğünü, füzenin bu yıl içinde 500 kilometre testlerinin yapılacağını bildirdi. Altunbaşak, füzenin menzilini önce 1500 kilometreye sonra da 2500 kilometreye çıkararak test çalışmalarını yapılacağını kaydetti.
Türkiye'nin artık kendi uydu, uçak ve otomobilini yapmasının zamanı geldiğine vurgu yapan Altunbaşak, bu konuda gerekli atmosferi oluşturmak istediklerini vurguladı. TÜBİTAK'ın akademisyenlik ve sanayi kimliğini birleştirmeyi hedeflediklerini aktaran Altunbaşak, bununla ilgili 300'e yakın proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.
Altunbaşak, üç boyutlu mayın tarayıcısının plastik dahil 0, 5 metre derinlikteki mayınları tespit ettiğini aktardı. Kendi radar ve sonarlarını imal ettiklerini dile getiren Altunbaşak, milli yazılım Pardus'un durdurulmadığını bildirdi. Geniş bant sistemi ile eğitimin tamamen değişeceğini vurgulayan Altunbaşak, bu sistemle dünyanın her yerinden anında doğrudan eğitim şansı olacağını kaydetti.
TÜBA ile ilgili sorulara karşılık da Altunbaşak, YÖK ve TÜBİTAK birlikte TÜBA üyelerini seçecek. TÜBA'ya üye seçimi şu an gündemimizde yok. cevabını verdi.

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altınbaşak, 2014’e kadar 2500 kilometre menzilli füze hedefi koyduklarını belirterek, “500 km menzilli füzeyi TSK’ya teslim ettik. 1500 km menzilli füzeyi de bu yıl tamamlarız” dedi.

Gazetecilere bilgi veren Altınbaşak, yer altı mayınlarını tespit edebilecek, duvarın arkasındaki bir odadan üç boyutlu görüntü alabilecek bir teknoloji geliştirdiklerini söyledi. Altınbaşak, Türkiye’nin dünya ile yarışabileceği bu teknolojinin geçen hafta TSK’ya teslim edildiğini bildirerek “Bunu ABD’den önce biz yaptık. Yer altında plastiği bile bulabiliyoruz” dedi. Altınbaşak, Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında Başbakan Erdoğan’ın isteği üzerine “karadan ve havadan atılabilen uzun menzilli füze” kararı alındığını hatırlattı. Altınbaşak, yerli füze teknolojisiyle ilgili şu bilgileri verdi: “TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nde ilk yerli füzenin 300 km test çalışmaları başarıyla sürüyor. 10 metre sapma ile hedefi vurması istenen füze testlerde 5 metre sapma ile hedefi imha etti. Bu yıl 500 km testlerine başlayacağız ve mesafeyi yıl içinde önce 1500 km’ye, 2014’e kadar da 2500 km’ye çıkaracağız. ABD, aya insan gönderme hedefini koyduktan 10 yıl sonra bunu başardı. Önemli olan hedefi koymak.” TSK’nın radar ve sonar sistemlerini de TÜBİTAK’ın ürettiğini vurgulayan Altınbaşak, yerli bilgisayar işletim sistemi Pardus’u geliştirdiklerini, ayrıca son dönemin popüler işlemcisi Android’i Türkçeleştirmeyi planladıklarını da anlattı.
http://www.simwolfs.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 21:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 23:12 
Akıncılar

Üstteki füze tomahawk'ın 2500 km menzilli kara konuşlu versiyonu BGM-109G Gryphon. Yani 2500 km menzil çok uçuk bir rakam değil, uydularımızı yörüngeye yerleştirirsek etkin şekilde kullanabiliriz böyle füzeleride. Tabi turbofan motor gerekecek, turbojet ile bu menzillere ulaşılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 16:18 
Süvariler

Resim

Üstteki füze tomahawk'ın 2500 km menzilli kara konuşlu versiyonu BGM-109G Gryphon. Yani 2500 km menzil çok uçuk bir rakam değil, uydularımızı yörüngeye yerleştirirsek etkin şekilde kullanabiliriz böyle füzeleride. Tabi turbofan motor gerekecek, turbojet ile bu menzillere ulaşılmaz.
Neden_?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 18:07 
Akıncılar

Turbojetin yakıt sarfiyatı çok yüksek, o menzile ulaşmak için çok çok fazla yakıt gerekir, ortaya devasa bir cruise füze çıkar, onada ne kadar cruise füzesi denebilirse artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 19:32 
Akıncılar

Rakam vermek gerekirse; tomahawk'ın Williams F107-WR-400 turbofan motoru, SOM'da kullanılan Microturbo TR40 turbojetinin yarısı kadar yakıt tüketiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 18:45 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Arkadaşlar önce emekleyelim ondan sonra yürümeyi öğrenelim...keşke 2500 değilde 10000km menzile ulasabilsek ama bu işler adım adım olacak...aklın yolu bir....somda eğer 500km yi eğer 2014 de yakalasak bile iyi yoldayız demek...ama 10000km menzile ulasabilsek bile koyacağımız baslıkta ne olacak 200kg patlayıcı mı yoksa baska birseyler mi?ucunda nükleer baslık varsa o zaman dünyada sözü geçen bir ülke oluruz yoksa kendi uydumuzu yapıp yörüngeye oturtmadan 2500 km som bize zaten çok da birşey katmaycaktır?
Su nuklear muhabettinden vazgecin artik.
nükleerden vazgeçmeyelim ama muhabbetinden geçelim diyorsan eyvallah üstad :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 22:59 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
2500 km ne kadar gerçekçi bir hedef acaba?

evet irtifa ve hiz artarsa menzil artar
İrtifa artarsa hız azalır bir de böyle birşey var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 23:58 
Süvariler

BABÜR FÜZESİ bilgi paylasimi görebilirmiyiz
Babür füzesinin motoru ne menşeli ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 00:33 
Süvariler

Babür, açıklananlara göre, hem klasik patlayıcı ve hem de nükleer başlık taşıyabilen çok hızlı, isabet yüzdesi çok yüksek, menzili yaklaşık 500 kilometre olan son derece etkili ve özel bir füze. Füze, ilk denemesinde olduğu gibi kara istasyonlarına ek olarak hem savaş gemilerinden, hem savaş uçaklarından ve hem de denizaltılardan hedeflere atılabiliyor.

Babür füzesi, Pakistan'ın füze teknolojisinde ulaştığı son önemli safha. Bu ülke daha önceleri çeşitli menzil ve savaş başlıkları taşıyan pek çok balistik füze de üretmiş, bunları başarıyla denemişti. Hatırladığım kadarıyla bunlar, 600 kilometre menzilli Şahin-1, 2.000 kilometre menzilli Şahin-2, 1.500 kilometre menzilli Gavri-1, 2.300 kilometre menzilli Gavri-2 gibi uzun menzilli balistik füzelerdi ve bunlara ek olarak Pakistan, 100 kilometre menzilli Hatıf-1, 180 kilometre menzilli Hatıf-2 ve 290 kilometre menzilli Hatıf-3 gibi kısa menzilli füzeler de üretmiş, denemişti.

Kısacası, Pakistan, nükleer silah teknolojisinin yanı sıra füze teknolojisinde de çok başarılı bir ülke. Bu başarısı da tamamen kendine ait. Kendi bilim adamları, mühendisleri, teknisyenleri ve bunlara yön veren, destek veren siyasi ve askerî kadroların eseri bu büyük başarı.

kaynak: http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=201616

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 00:51 
Akıncılar

Kısacası, Pakistan, nükleer silah teknolojisinin yanı sıra füze teknolojisinde de çok başarılı bir ülke. Bu başarısı da tamamen kendine ait. Kendi bilim adamları, mühendisleri, teknisyenleri ve bunlara yön veren, destek veren siyasi ve askerî kadroların eseri bu büyük başarı.
Bu cok kesin bir yargi olmus. Daha gaz bir gazetecilik yapilamazdi herhalde. Nereden biliyor bu gazete butun basarinin Pakistan'a ait oldugunu? Bu gazetenin sahislari Pakistan'in tum ordu ve tekonolojik bilgi gecmisine mi sahip.

Kaldi ki bircok kimse bu fuzeyi Pakistan'in 0'dan gelistirdigine inanmiyor. Afganistan'a firlatilan 10'a yakin tomahawk'in Pakistan'a dusmesinden sonra bikac yil icinde ortaya cikti bu fuze. Geriye muhendislik ile bircok komponentinin kopyalandigi da soyleniyor. Neye dayanarak boyle goklere cikarmis bu gazete Pakistan'in teknolojik birikimini anlamis degilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 01:32 
Akıncılar

Pakistandan bu konuda teknik destek alıyormuyuzdur ?
Bu soruyu Pakistan baskasindan destek almadan kendi imkanlari ile bu noktaya geldi kabulunu yaparak mi soruyorsunuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 14:26 
Süvariler

Gemi VLS'lerine uygun hale getirilip ve kıçına bi tane booster takılırsa tabiki fırlatılabilir... Yanlış hatırlamıyorsam kara ve deniz'den fırlatmak için çalışmalar olduğu yönünde bir duyumlar almıştık sanırım bir ara...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 14:29 
Akıncılar

Alıntı:
Gemi VLS'lerine uygun hale getirilip ve kıçına bi tane booster takılırsa tabiki fırlatılabilir... Yanlış hatırlamıyorsam kara ve deniz'den fırlatmak için çalışmalar olduğu yönünde bir duyumlar almıştık sanırım bir ara...
Türkiye'nin yanılmıyorsam VLS gemisi yok.
4 adet Gabya sınıfı firkateyne Mk41 VLS takılıyor.

2 adet Salihreis sınıfı firkateynde Mk41 VLS mevcut. 2 adet de Barbaros sınıfı firkateyne de Mk41 VLS takılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 18:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bilmiyorsanız yanlış yönlendirmeyin o zaman. Lütfen.

Babür muhabbeti de ibret verici. Neredeyse koca bir sayfayı siliyordum ki konuya dönmüş olduğunuzu gördüm.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 21:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aslında SOM`da RKA`nın azaltılması için uygulanan değişik geometri sözkonusu Mk41 altyapısına uymuyor. Mk41`e uyumlu hale getirilmesi için geometrinin silindirik hale getirilmesi ve özellikle yapısal malzemenin daha mukavim hale getirilmesi lazım. Yani proje mühendisleri füzeyi baştan tasarım masasına almalı, Mk41 için uyumlu hale getirmeliler.

TÜBİTAK`ın şu aşamada böyle bir riske gireceğini düşünmüyorum. Bilakis Ocak`ta yapılan açıklama TÜBİTAK`ın elini kolunu bağlar. Yılsonuna gelindiğinde TÜBİTAK`ın ortaya kullanıma hazır hale getirilmiş, iş yapar bir füze koyması lazım. Projenin gereğinden fazla açılıp saçılması zarar verebilir.

500 km menzile belki bu yapıyla ulaşılabilir ancak bu menzilin üzerine çıkılması vede Mk41 platformları projeyi zorlar. Bu sebepten SOM`un biran önce bitirilip teslimat için üretim süreçlerinin başlatılması lazım. Kazanılan bilgiyle bir başka projede yola devam edilmesi daha mantıklı görünüyor.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 00:05 
Yeni Üye

Millet olarak bazı şeyleri yapmanın gurur içindeyiz som'a ait çok güzel test videolarını bizzat izledim inanılmaz derecede güzel başarılı ve kesin sonuç alınmış bir füze. Yeni sistemle tübitak'ın hedefi 1500 km ye çıkartmaktır menzili inş. füzemizin o halinide görürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 00:08 
Yeni Üye

Bu som füzesi aynı tomahawk gibi gemiden karaya fırlatılabilrimi :?:

Şu an için kara ve deniz sistemlerine entegrasyonuna yönelik çalışmalar mevcuttur. yakın bir zamanda bununla ilgili açıklamalar yapılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 04:33 
Uzaklaştırıldı

Millet olarak bazı şeyleri yapmanın gurur içindeyiz som'a ait çok güzel test videolarını bizzat izledim inanılmaz derecede güzel başarılı ve kesin sonuç alınmış bir füze. Yeni sistemle tübitak'ın hedefi 1500 km ye çıkartmaktır menzili inş. füzemizin o halinide görürüz.
?

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 06:40 
Süvariler

Şu an için kara ve deniz sistemlerine entegrasyonuna yönelik çalışmalar mevcuttur. yakın bir zamanda bununla ilgili açıklamalar yapılabilir.
Bilgi kaynağınız nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 11:30 
Akıncılar

israil dediğimiz ülkenin elinde nükleer deniz altılar var.
Kaynak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 11:40 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

israil dediğimiz ülkenin elinde nükleer deniz altılar var.
Kaynak?
buyrun kaynak http://www.ntvmsnbc.com/id/25313873/

Haber yanlış, nükleer silah taşıyabilir olmak bir denizaltıyı, nükleer denizaltı sınıfına sokmaz. Nükleer denizaltılar güçlerini nükleer reaktörden aldıkları için bu isimle anılırlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 14:00 
Süvariler

Dikine füze atmak tamamen farklı bir şey. Bu nükleer başlıklı kıtalararası füze demek. Kaç ülkede var ki? ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa...

İsrail'de nükleer denizaltı yok. Bizim de edinmekte olduğumuz Type-214'ün bir benzeri Dolphin var. Tek farkı, onlar torpido kovanlarının boyutlarını biraz daha genişletmişler. Buradan nükleer başlık taşıyabilen füze atabilecekleri düşünülüyor. Ama söz konusu füzeler ne o kadar uzun menzilli, ne de denizaltıları nükleer güçlü...
dik olarak füze atmayı sadece balistik füze olarak düşünmek yanlış olur.
Aynı pozisyonda tomahawk da atılabilir.(Bakınız:mk36 uss santa fe)

Ama israil vls değil de 65 cm lik torpido kovanlarından bu yeteneği kullanıyor.
Alıntı:
Eski forumdada yazmisdik Israil Denizaltilarinin yeteneklerini Almanlar bile bilmiyor, Gemi Insaa edilirken Israil teknisyenleri gözetimi altinda yapiyorlar son asamada ise Alman Teknisyenler cikarilip sadece Israilli teknisyenler devam ediyor sonra Israilde tekrar elden geciriliyorlar.
Ama Nüklüer olmadiklari kesin.

Teknisyen gözetimi altındaysa sorun olmaz zaten.
Bir ülke ülke bütünlüğünün garantisi olacak bir sistemin yapımında ülkesine ait mühendisleri ve askeri yetkilileri gönderir. Teknisyenleri göndermez.

....

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 15:18 
Üye

Sanirim bir arkadas kisaca daha once degindi,ama ayrintili fikir sahibi olmak icin ayriyetten sormak istedim.
SOM fuzesinin iyi bir alcak ve orta hava savunma sistemi radari tarafindan tesbit edilip, fuze tarafindan yok edilme olasiligi ne kadardir?
ornegin tomahawk 880km/h (wiki) hizla giderken bizim som icin 623 knots denmis.Sanirim 623 knots kabaca 1150 km/h ye denk geliyor.Bu hizda giden bir seyir fuzesinin hava savunma,yada ucaklardan atilacak hava savunma fuzeleri tarafindan kolayca vurulma imkani varmidir?Boyle bir olasilik varmidir?
Ruslarin Tor missile sistemi cruise/seyir fuzelerini vuracagini iddia ediyor.
Ayrica,Uzun irtifa hava savunma sistemleri ve fuzeleri bu gibi tehditlere karsi kullanilabilirmi?ornegin s400 ,patriot yada arrow lar cok uzaktan bu seyir fuzelerini farkedip,yok edebilirlermi?
Tesekkurler

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 889 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 518 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: sailordream ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: