TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 17:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 435 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 59 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2012, 01:40 
Süvariler

ASELSAN ve ROKETSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında hava hedeflerine (Helikopter, Savaş Uçağı, İHA v.b.) karşı kızılötesi arayıcı başlığa sahip ve dikey atış özellikli bir Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Füzesi geliştirilecektir.

Projenin Açıklaması / Tanıtımı

ROKETSAN tarafından geliştirilmekte olan OİHSFS Füzesinin aşağıdaki özelliklere sahip olması planlanmaktadır.

IIR Arayıcı Başlık
Dikey Atış
Atış Öncesi ve Atış Sonrası Kilitlenme
At-Unut/At-Güncelle Özelliği
Lançer ile RF Veri Linki
------------
[wimg]http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... B0HSFS.png[/wimg]

En son Sanchez tarafından 17 Ara 2012, 01:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Konu başlığı düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2012, 01:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alçak İrtifa ile Orta İrtifa arasındaki tek fark bir booster mı olacak, göreceğiz...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2012, 01:56 
Süvariler

IIR Arayıcı Başlık
Yine yanlış anlama...
----

Alçak irtifanın da kendi radarı olacak ama orta irtifa için nasıl bir radar düşünüyorlar merak ediyorum ben de.

En son F-16 tarafından 17 Ara 2012, 01:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2012, 01:58 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alçak İrtifa ile Orta İrtifa arasındaki tek fark bir booster mı olacak, göreceğiz...
Sanirim Orta Irtifada daha uzun Menzilli yada Radar desdekli olacakdir.

Hedefi cok önceden takibe almasi gerekir ....bana öyle geliyor.
Roket motorları konusunda pek bilgi sahibi değilim ancak, bu motorlarda yakıtın önemli kısmının füzenin/roketin ateşlendiği sırada tüketildiğini biliyorum. Bir booster ile füzeyi daha yüksek irtifalara çıkarmak zor olmayacaktır. Takip ve aydınlatma radarları konusunda haklısınız. Ben de füzeyi düşünerek yorum yapmıştım zaten.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 19:09 
Akıncılar

Yarı Aktif radar güdüm olur yüksek ihtimal belki IIR yada IR ikinci bir başlık eklenerek hibrit başlık kullanılabilir. Hedeflenen Menzil Belli mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 22:39 
Akıncılar

orta yol güdüm/seyrüsefer için RF veri bağı terminal safha için ise IIR güdümü olacak .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 23:17 
Uzaklaştırıldı

İnşallah beklenenden önce (OİHSFS, AİHSFS) çıkıp kafalardaki soru işaretlerini bir an önce giderir bu sistemler. Bir başarısız olursun, 2 başarısız olursun lakin amacını ve ne istediğini biliyorsan başarısızlığa pes dedirtir başarıyı yakalarsın. Düne kadar kendi resmi internet sitesine çivi çakmayan Roketsan'dan böyle haberler gelmesi fazlasıyla mutluluk verici. İki sisteminde güzel bir sistem olacağından şüpem yok. Heleki canlı örneği KMS gibi Stinger sistemleri (kazanılan tecrübe ve bilgi birikimi açısından örnek verdim her ne kadar hava savunma olsalarda farklı sistemler olduğunu biliyorum.) gözümüzün önünde dururken.

Yanılmıyorsam Alçak İrtifa Füze Savunma Sistemi olması için 4 ila 8, Orta irtifa içinse 8 ila 20 km menzilde etkili olmaları gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 02:02 
Uzaklaştırıldı

Envanterimizde bulunan I-Hawk füzelerinin menzili nedir? Planlanan Orta Hava Savunma Sisteminin menzili ne olacaktır?

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 04:23 
Süvariler

İkisi de 40-50 km civarı menzillere sahip ama tabi kilitlenmeye çalıştığı uçağa göre bu değişebilir. Bir kargo uçağına 40 km'den atarken bir F-16'ya belki ancak 20 km'den angaje olabilir. Üzerinden geçen bir F-22'yi hiç göremeyebilir de :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 10:23 
Süvariler

Peki balistik füzelere karşı bir etkinliği var mıdır orta irtifa hava savunma sistemlerinin ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 16:13 
Uzaklaştırıldı

Peki balistik füzelere karşı bir etkinliği var mıdır orta irtifa hava savunma sistemlerinin ?
Güzel bir soru. Arkalarda kalıp yok olmasına izin vermemek lazım.

Sorunun cevabını bende merak etmemle birlikte tahminimce vardır kanaatindeyim. Aynı zamanda sorunun cevabını verebilecek teknik bilgisi olan arkadaşın cevabını merakla bekleyiyorum. :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 20:10 
Süvariler

I-HAWK'larımız sadece ATACM gibi kısa menzilli ve atmosfer içinden gelen balistik füzelere karşı kullanılabiliyor, o da "teoride" zaten. Büyük ihtimalle bu teori pratiğe dökülmeden I-Hawk'lar tarih olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 20:25 
Süvariler

Alıntı:
I-HAWK'larımız sadece ATACM gibi kısa menzilli ve atmosfer içinden gelen balistik füzelere karşı kullanılabiliyor, o da "teoride" zaten. Büyük ihtimalle bu teori pratiğe dökülmeden I-Hawk'lar tarih olacak.
?
SRBM'den bahsetmeye çalışmış.

I-HAWK'ların böyle bir yeteneği yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 22:46 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 00:42 
Süvariler

Harzemşah Hocam heyecanımdan olsa gerek olayı yanlış anlamışım. Size ve Sn. F-16'ya saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:04 
Akıncılar

Sparrow MIM-23K füzelerinin sınırlıda olsa TBF'lere karşı önleme yeteneği mevcut ama ufak bir sorunumuz var bizde " K " yok , almadık.
Alıntı:
İkisi de 40-50 km civarı menzillere sahip ama tabi kilitlenmeye çalıştığı uçağa göre bu değişebilir. Bir kargo uçağına 40 km'den atarken bir F-16'ya belki ancak 20 km'den angaje olabilir. Üzerinden geçen bir F-22'yi hiç göremeyebilir de :)
MalaMIDS 'in menzil ve irtifa değerlerini halen bilmiyoruz ama diyelimki 40km ,
angajman olayı bu şekilde olmaz ,
hedefin tespit/teşhis ve takibinden sorumlu radar/lar 'ın sahip olduğu menzil bu konuda belirleyici , füze maksimum menzilinden daha fazla menzile sahip olacaktır ana sensörler ,,
bu şekilde füzeleri maksimum etkili menzillerinde kullanabilmek için yeterli erken uyarı ve reaksiyon zamanına sahip olunsun .
Hedef tespit ve teşhis edildikten sonra hedef ne olursa olsun füzenin maksimum etkili kinematik menzilinde buluşma sağlanacaktır ,

Füze orta yol güdüm/seyrüseferi için data link kullanırken terminal safhada hedefini keskinlikle vurmak için IIR ( görüntüleyici kızıl ötesi ) güdümü kullanacak ,
birde bu sistemleri tek başına düşünmeyin , ağ merkezli harekat konsepti çerçevesinde , bütün bir aktif/pasif erken uyarı ve komuta kontrol çevrimi içerisinde görev yapacaklar.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:24 
Süvariler

Öncelikle ,
Sparrow MIM-23K füzelerinin sınırlıda olsa TBF'lere karşı önleme yeteneği mevcut ama ufak bir sorunumuz var bizde " K " yok , almadık.
Hawk XXI modernizasyonu 3D radara ilaveten füzelerinde MIM-23K standardına yükseltilmesini kapsamıyor muydu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:52 
Akıncılar

Envanterimizde zaten I-HAWK sistemi yoktu biz 2. el olarak aldık ama almadan HAWK-21 seviyesinde modernize ettirdikten sonra hizmete soktuk ,
sistemin füzeleri ise ABD tarafından hibe edildi bildiğim kadarıyla ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 03:03 
Süvariler

Sayın süper çavuş, haklısınız, tespit işlemi kuşkusuz ki çok daha uzaklardan yapılır. Hele ki radar ağı ile desteklenen bir sistem, füzesinden çoğu zaman en iyi verimi alabilir. Ben zaten bunun aksini söylemedim ki? Benim o mesajımda yaptığım şey, olaya radar ağını katmadan, sadece rcs ve uçağa kilitlenme perspektifinden bakmak idi.

Rcs ve radarların gerçeğe çok yakın haliyle hesaplandığı gayet ciddi bir savaş simülatöründe (ki gerçek pilotların ve askeri personelin desteğiiyle oluşturulan bir simülatör), Hawk'lar ile ilgili epey testler yaptım, hala da ara ara kurcalarım. Orada ki tecrübelerime dayanarak; bir hawk bataryasının radar ağı desteği olmadan bir F-16'ya, füzesinin maksimum menzilinde kilitlenebildiğine hiç şahit olmadım. Daha büyük radar kesiti olan uçaklara ise daha uzaklardan kilitlendiğini sıklıkla tecrübe ettim. Bu benim naçizane tecrübem tabi.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 03:27 
Uzaklaştırıldı

Sayın süper çavuş, haklısınız, tespit işlemi kuşkusuz ki çok daha uzaklardan yapılır. Hele ki radar ağı ile desteklenen bir sistem, füzesinden çoğu zaman en iyi verimi alabilir. Ben zaten bunun aksini söylemedim ki? Benim o mesajımda yaptığım şey, olaya radar ağını katmadan, sadece rcs ve uçağa kilitlenme perspektifinden bakmak idi.

Rcs ve radarların gerçeğe çok yakın haliyle hesaplandığı gayet ciddi bir savaş simülatöründe (ki gerçek pilotların ve askeri personelin desteğiiyle oluşturulan bir simülatör), Hawk'lar ile ilgili epey testler yaptım, hala da ara ara kurcalarım. Orada ki tecrübelerime dayanarak; bir hawk bataryasının radar ağı desteği olmadan bir F-16'ya, füzesinin maksimum menzilinde kilitlenebildiğine hiç şahit olmadım. Daha büyük radar kesiti olan uçaklara ise daha uzaklardan kilitlendiğini sıklıkla tecrübe ettim. Bu benim naçizane tecrübem tabi.

Saygılar.
Hangi simülatör?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 03:34 
Süvariler

Hangi simülatör?
Digital Combat Simulator
http://www.youtube.com/watch?v=ox4S3LPZudA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 03:36 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Hangi simülatör?
Digital Combat Simulator
http://www.youtube.com/watch?v=ox4S3LPZudA
Lock-On sanırım.

Hmm. Ben de başka bir simülasyonda denedim çembere girer girmez atıyordu. Benim denediğim sistemi Türk pilotları da görevlerde nasıl kullanabiliriz diye oynuyor bizzat ağzından duydum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 03:54 
Süvariler

T.M.U Hocam bu yeni versiyonu, indirmek ücretsiz ama bazı silah sistemlerini eklemek isterseniz para veriyorsunuz. Ayrıca donanma ve kara kuvvetleri sistemleri de bulunuyor. Gerçeğe uygun olup olmadığını da çok test ettim, LEO 2'ler T80 U'ları ezip geçiyor ama T90'ların şu Top mermisi gibi ateşlenen roketleri LEO 2'lere acımıyor :)
Bu konuyla ilgili uygun bir yere yeni bir başlık açarak, merak ettiğimiz karşılaşmaları simule edebiliriz aslında...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2013, 22:23 
Akıncılar

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi
Bölge hava ve füze savunması kapsamında; stratejik ateş destek unsurları, yüksek değerdeki sabit tesisler ve manevra unsurlarının
hava savunmasını sağlamak ve çok katmanlı hava savunmasını tesis etmek maksadıyla geliştirilmektedir.
Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
1okm irtifa ve 4okm menzile kadar uçak, helikopter ve İHA’lar ile taktik balistik füzeler, havadan yere füzeler ve seyir füzelerinin etkisiz
hale getirilmesidir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 01:16 
Üye

Üstatlarım OİHSFS'ni hava savunma fırketeynlerine entegre etmek gibi kuvvetin niyeti varmıdır yada fırkateynlerde şu anki menzil ve irtifa yeterlimidir yoksa motoru güçlendirmeye giderek menzil ve irtifa artırıla bilirmi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 01:44 
Akıncılar

Alıntı:
Savunma ve Havacılık No 153
Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi
Bölge hava ve füze savunması kapsamında; stratejik ateş destek unsurları, yüksek değerdeki sabit tesisler ve manevra unsurlarının
hava savunmasını sağlamak ve çok katmanlı hava savunmasını tesis etmek maksadıyla geliştirilmektedir.
Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
1okm irtifa ve 4okm menzile kadar uçak, helikopter ve İHA’lar ile taktik balistik füzeler, havadan yere füzeler ve seyir füzelerinin etkisiz
hale getirilmesidir.

Saygılar.
Arkadaşlar orta irtifa hava savunma sisteminde 40 km menzil 10 km irtifa ön görülmüş, elimizdeki sisteme göre menzil ve irtifa açısından biraz daha fazla olsa kötü mü olur hep elimizdekine göre birebir olacak şekilde isterler belirleniyor.

Mesela I-HAWK sistemi 40 km menzil ve 11 km irtifada etkili
http://www.armyrecognition.com/united_s ... tures.html

Kendi sistemimiz yapıldığında şüphesiz elektronik olarak daha etkili olacak. Fakat irtifayı elimizdeki hawklara göre 1 km daha düşük tutuyoruz. Ben açıkca orta menzil kavramında deniz kuvvetlerinin kullandığı SAM füzelerini baz alıyorum (SM-1 MR ve RIM-162B ESSM) Neden 50 km gibi bir menzil belirlenmiyor? Tabi bu açığı yüksek irtifa hava savunma sistemi kapatacak diyorsunuz ama diyelim ki bir senaryoda korunması gereken yerde yüksek irtifa bir sistem yok yada savaş ortamı sebebi ile olamıyor. Kendi başına biraz daha güçlü bir sistem olsa fena mı olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 01:53 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 05:04 
Akıncılar

Üstatlarım OİHSFS'ni hava savunma fırketeynlerine entegre etmek gibi kuvvetin niyeti varmıdır yada fırkateynlerde şu anki menzil ve irtifa yeterlimidir yoksa motoru güçlendirmeye giderek menzil ve irtifa artırıla bilirmi.
Bilmiyorum bir niyet varmı ama o sınıfta ESSM ler var ve bizde ortağız bunuda düşünmek gerek ,
Alıntı:
...Kendi sistemimiz yapıldığında şüphesiz elektronik olarak daha etkili olacak. Fakat irtifayı elimizdeki hawklara göre 1 km daha düşük tutuyoruz. Ben açıkca orta menzil kavramında deniz kuvvetlerinin kullandığı SAM füzelerini baz alıyorum (SM-1 MR ve RIM-162B ESSM) Neden 50 km gibi bir menzil belirlenmiyor? Tabi bu açığı yüksek irtifa hava savunma sistemi kapatacak diyorsunuz ama diyelim ki bir senaryoda korunması gereken yerde yüksek irtifa bir sistem yok yada savaş ortamı sebebi ile olamıyor. Kendi başına biraz daha güçlü bir sistem olsa fena mı olur?
Hocam atladığın bir nokta var artık hava savunmasının konsepti değişiyor ,
mühimmatların " düdük kadar " ama çok uzaklardan atılıp can yakıcı olabildiği günümüzde en önemli unsur atıcıyı değil atılanı vurmak haline geldi aynı mevzu kundağı motorlu uçaksavardada geçti ,
yoğun elektronik harp ortamında hedefine doğru hızla ilerliyen ufacık mühimmatı ortamdan ayırt edip , sınıflayıp , işleyip , yakalayıp , gerekli angajmanı sağlayıp vurabilmek oldukça zor ama mecburi ,
dolayısıyla rakamlara pek takılmamak gerek diye düşünüyorum ,

birde bu sistemden beklentilerin biride Taktik Balistik Füzelere karşı etkinlik ,
demekki dost unsurlara karşı yapılacak harekat alanı taktik füze saldırılarına karşı bir savunma isteniyor bu çok önemli bence ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 06:54 
Üye

Bilmiyorum bir niyet varmı ama o sınıfta ESSM ler var ve bizde ortağız bunuda düşünmek gerek ,

Evet biz saten hili hazırda sm-1 mr kullanıcısıyız peki üstadım hava savunma fırkatenynleri olgunlaşmaya başladında kuvvetin isterleri,ihtiyacı sm-3 kullanmayı gerektirirse rahatlıkla tederik edebiliriz mi diyosunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2013, 13:24 
Süvariler

Orta irtifa hava savunma sistemini geliştiriken hedef olarak ne kullanıyoruz? Turna hedef uçağı denemelerde 10.000 m irtifaya çıkabiliyor mu ve ya elimizdeki füzelerden birini mi kullanıyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 17:08 
Uzaklaştırıldı

Bunu kim hazırlamış tüm veriler birbirine karışmış doğruları nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 17:42 
Akıncılar

Alıntı:

Yanılmıyorsam Alçak İrtifa Füze Savunma Sistemi olması için 4 ila 8, Orta irtifa içinse 8 ila 20 km menzilde etkili olmaları gerekiyor.
Yanlışınız var. Alçak irtifa 8-20 km aralığı için telaffuz edilen bir terim. AİFHSİS projesi 15+ km benzil beklentisi var. OİFHSİS projesinde ise 40 km menzil düşünülüyor (Benim fikrim 50km olması yönünde)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 17:47 
Akıncılar

@RegicideTr Arkadaş o nasıl veriler öyle çorba olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 17:51 
Uzaklaştırıldı

@RegicideTr Arkadaş o nasıl veriler öyle çorba olmuş.
Aynen ya yapan arkadaşın kafası güzelmiş. Yada roketsan yaptırdığı şirkete telefonla yemek sipariş eder gibi sipariş vermiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 18:24 
Süvariler

Azami irtifa 10000 kilometremi? Planbrosürleri sunulmadan hic gözden gecirmiyorlarmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013, 19:10 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Heralde bir ergenin işidir derken Roketsan'ın web sitesinde broşürü gördüm. Heralde kafaları güzeldi :)

[pdfview]http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... turkce.pdf[/pdfview]

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... turkce.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2013, 02:42 
Akıncılar

50 km aslında 50 m ve 10000 km ise 10000 m olacak. Onun haricinde bir yanlış görmedim. Gözüme takılan, orta irtifa istemin maksimum menzili biraz az değil mi? Genel olarak 40+ km bekleniyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2013, 20:15 
Uzaklaştırıldı

hava savunma füzeleri Alçak, Orta, Yüksek İrtifa diye tarif etmiyorlar artık.
Çok Alçak, Alçak, Orta, Yüksek İrtifa diye 4'lü bir ayrım yapıyorlar.
Çok Alçak : 500 m - 8 Km
Alçak : 1 Km - 16 Km
diye ayrılıyor.
Yukarıda broşürlerde görülen mesafeler buna uygun.
yani Alçak, Orta değil,
doğrusu Çok Alçak ve Alçak İrtifa olması gerekiyor.
1-8 km de stinger var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2013, 20:21 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2013, 22:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Stinger'ın toplam menzili 8 km.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2013, 14:49 
Uzaklaştırıldı

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi

Amaç : Orta menzil ve orta irtifada hava savunmasını sağlamak
Kapsam : Orta irtifa hava savunma füze sistemi tedariki
Proje Modeli : Yurt İçi Geliştirme
Ana/Alt Yüklenici : Aselsan A.Ş.
Sözleşme İmza Tarihi : 20 Haziran 2011 (Dönem-1 Tasarım ve Geliştirme Dönemi)
Mevcut Durum :
Halihazırda, Dönem-1 faaliyetleri devam etmektedir.

Son Güncelleme Tarihi : 28.10.2013

Kaynak : http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=130

Bu görev Roketsan´in degilmiydi ? Aselsan ne yapior bu füze isinde onu anlamadim ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2013, 18:17 
Akıncılar

Proje Roketsan'ın değil.. Aselsan ana yüklenici.. Sistem sağlayıcı.. Roketsan ise roketin ve yanlış hatırlamıyorsam lançer tüplerinin sağlayıcısı..

Bu bir sistem projesi.. Bunun aracı var, radaı var, termali var, konsolu var, jeneratörü var, hidrolik taşıyıcısı, bunların entegrasyonu var..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2013, 22:16 
Süvariler

Faz dizinli radar ve yarı aktif radar güdümü orta menzil için lüks mü kaçar?
RF veri ağı ile yönlendirme varsa atıcı sistemlerde pasif termal kamera ile hedefe kilit ve atış yapılması daha iyi olmaz mı?
düzeltme: imla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Oca 2014, 23:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HİSAR-O projesinde atış testleri başlıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının milli olanaklarla karşılanması amacıyla 2011 yılında başlatılan,Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi ( HİSAR-O) projesi kapsamında sistem geliştirme faaliyetleri devam ediyor. HİSAR-O projesinde deneme atışlarının 2014 yılının ikinci yarısında Tuz Gölünde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ana yükleniciliğini ASELSAN firmasının yürüttüğü HİSAR-O Projesi'nde, radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerinin ASELSAN, füze sistemlerinin de ROKETSAN firması tarafından geliştirildiği, projede yurt içinden çok sayıda sanayi kuruluşu da görev alıyor.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi nokta ve bölge hava savunma kapsamında, düşman hava hedeflerine (Helikopter, Savaş Uçağı, İHA v.b.) orta irtifada etkisiz hale getirilmesi görevinde kullanılacak. HİSAR-O, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Komuta Kontrol sistemleri ile haberleşme amacıyla Link-16 kabiliyetine sahip olacak.

HİSAR-A TESTLERİ DEVAM EDECEK

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları Ekim 2013 tarihinde Tuz Gölünde başarıyla gerçekleştirilmişti. HİSAR-A test atışları 2014 tarihinde de devam edecek.

Kaynak: www.kokpit.aero

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 11:15 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

[pdfview]http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... S-turk.pdf[/pdfview]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 17:04 
Süvariler

Menzilleri çok kısa değil mi?Özellikle orta irtafa sisteminin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 17:21 
Akıncılar

Broşürde yok ama bu anılan değerlerin yanında birde + mevcut daha evvel verilen bilgilerde ,,
Özellikle sistem tanımlamalarına dikkat ederseniz menzil demiyor yani kısa menzilli yada orta menzilli değil sadece irtifadan bahsediyor ,
Orta irtifa için 10+km irtifada 16+km menzilde uçan bir hedefi kafa kafaya yaklaşmayla vurabilme önemli bir yetenek olacaktır .

Ayrıca bu sistemler Kara Kuvvetlerinin sistemleri olacak HİSAR-A zaten tamamen mobil bir sistem olacak ve zırhlı mekanize birliklerin yanında onlarla beraber olacak ,, bu sistemleri değerlendirirken Kara Kuvvetlerinin kendi hava savunma sorumluluğu sınırları içinde değerlendirmek lazım .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 17:29 
Süvariler

Doğrudur...Orta irtifa hava savunma füzesinden türetilecek ırıs-t benzeri bir füze beklemek de pek absürd olmaz sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 20:16 
Uzaklaştırıldı

Doğrudur...Orta irtifa hava savunma füzesinden türetilecek ırıs-t benzeri bir füze beklemek de pek absürd olmaz sanırım.
Belki o yüzden menzilleri düşüktür. Manevra kabiliyeti fazla olsun diye :roll:
Alıntı:
Ayrıca bu sistemler Kara Kuvvetlerinin sistemleri olacak HİSAR-A zaten tamamen mobil bir sistem olacak ve zırhlı mekanize birliklerin yanında onlarla beraber olacak ,, bu sistemleri değerlendirirken Kara Kuvvetlerinin kendi hava savunma sorumluluğu sınırları içinde değerlendirmek lazım .
Hisar-A mı Kara Kuvvetleri'nin yoksa Hisar-O'da mı? Eğer ikisi de Kara Kuvvetleri'nin ise Hava Kuvvetleri ne kullanacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2014, 22:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ihalesi bir şey hatırlatıyor mu?

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 435 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 59 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: