TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Nis 2017, 03:45

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4017 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 169 70 71 72 7381 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 18:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sizce Rusya yarın ne yapacağı belli olmayan bir tirana S-400 verir mi? Verirse bu S-400 gerçekten S-400 olur mu? Önümüzde ki 20 senesinde USAF'a karşı hava savunmasının belkemiğini oluşturacak bir füze sistemini bir NATO ülkesine verir mi? Bunları cevaplarsak sorunun cevabınada ulaşmış oluruz.
Iyi kotu, export versiyonunu verse bile hangi verimlilikte kullanabilirsin diyede ben ekleme yapayim. Ulkemizin hava savunma altyapisi bati ve NATO kaynakli kurulmus sistemlerden olusuyor. Keza savas ucaklarimiz oyle. Rus veya Cin mali bir hava savunma sistemi aldigimizda kafadan mevcut sistemler ile entegre kullanamama sorunu yasariz. Basit bir ornek, Baris Kartali ucagimiz S-400 ile konusamaz. Yunan'in Girit adasina yerlestirdigi S-300 gibi sadece kendi basina ve eldeki sistemlerden bagimsiz olarak bir bolgeye yerlestirip, kendi radari ne kadar gorebilirse o kadar kullanirsin. Ufuk hizasi kadar koruma saglarsin ancak. Millet S-400 denince vaybe 300-400km menzili varmis diye agzi sulanarak bakiyor ama dunya yuvarlak kardesim. S-400'de olsa bir cruise fuzesini ancak ufuk hizasindan itibaren gorebilir. Bu sistemleri ulkenizdeki hava savunma sistemine entegre etmedikce menzili ufuk hizasi kadardir. Hintli S-400 aliyor ama adamin altyapisi Rus, Cin aliyor ama adamlarin altyapisi Rus teknoloji kullaniyor. Entegre etme sorunu yok. Biz bu konulari hafife aliyoruz forumda ama gercekten ciddi mesele bunlar. Bu yuzdende ben diyorum ki Ruslar ile is yapacak isek, komle sistem almayalim, fuzeciligi biliyor adamlar. Radarini, komuta kontroluna sen milli imkanlarin ile ugras ama fuze tasarimi konusuda teknik destek al. Hisar projesi yapilirken danismanlik, ve teknik tasarim destegi alinabilirdi mesela. Bunda yanlis bir sey yok.
Üstadım bugün haberlerde çıkan askeri-teknik işbirliği komisyonu sadece satın alımın yanı sıra, bu engellerin aşılması veya belirttiğiniz gibi Hisar için teknik destek vs içeriyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 18:30 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Sizce Rusya yarın ne yapacağı belli olmayan bir tirana S-400 verir mi? Verirse bu S-400 gerçekten S-400 olur mu? Önümüzde ki 20 senesinde USAF'a karşı hava savunmasının belkemiğini oluşturacak bir füze sistemini bir NATO ülkesine verir mi? Bunları cevaplarsak sorunun cevabınada ulaşmış oluruz.
Iyi kotu, export versiyonunu verse bile hangi verimlilikte kullanabilirsin diyede ben ekleme yapayim. Ulkemizin hava savunma altyapisi bati ve NATO kaynakli kurulmus sistemlerden olusuyor. Keza savas ucaklarimiz oyle. Rus veya Cin mali bir hava savunma sistemi aldigimizda kafadan mevcut sistemler ile entegre kullanamama sorunu yasariz. Basit bir ornek, Baris Kartali ucagimiz S-400 ile konusamaz. Yunan'in Girit adasina yerlestirdigi S-300 gibi sadece kendi basina ve eldeki sistemlerden bagimsiz olarak bir bolgeye yerlestirip, kendi radari ne kadar gorebilirse o kadar kullanirsin. Ufuk hizasi kadar koruma saglarsin ancak. Millet S-400 denince vaybe 300-400km menzili varmis diye agzi sulanarak bakiyor ama dunya yuvarlak kardesim. S-400'de olsa bir cruise fuzesini ancak ufuk hizasindan itibaren gorebilir. Bu sistemleri ulkenizdeki hava savunma sistemine entegre etmedikce menzili ufuk hizasi kadardir. Hintli S-400 aliyor ama adamin altyapisi Rus, Cin aliyor ama adamlarin altyapisi Rus teknoloji kullaniyor. Entegre etme sorunu yok. Biz bu konulari hafife aliyoruz forumda ama gercekten ciddi mesele bunlar. Bu yuzdende ben diyorum ki Ruslar ile is yapacak isek, komle sistem almayalim, fuzeciligi biliyor adamlar. Radarini, komuta kontroluna sen milli imkanlarin ile ugras ama fuze tasarimi konusuda teknik destek al. Hisar projesi yapilirken danismanlik, ve teknik tasarim destegi alinabilirdi mesela. Bunda yanlis bir sey yok.

Üstadım bugün haberlerde çıkan askeri-teknik işbirliği komisyonu sadece satın alımın yanı sıra, bu engellerin aşılması veya belirttiğiniz gibi Hisar için teknik destek vs içeriyor olabilir.
Oyle olur umariz. G. Kore'nin KM-SAM( Hawk yerine planlanan) projesi ornegini veriyorum surekli ama teknoloji ozumsemek acisindan guzel bir ornek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 19:23 
Akıncılar

Az önce akşam haberlerinde sn. Müsteşar Demir, Rusya'dan S-400 sistemi direkt alımının söz konusu olmadığını söyledi. Teknoloji transferi konusunda herkesle görüşülebileceğini, şartlarımızın aynı olduğunu söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 21:06 
Akıncılar

NATO ülkesine S-400 vermek nedir yahu zaten?
Bu adamlar ihalede vardı, onda da Антей-2500'le vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 21:29 
Akıncılar

Ruslari hisar projesinin içine sokmak pek dogru olmaz, hatta babanin oglunu bile sokmak dogru olmaz, ne yapiyorsan kendin ugrasmalisin,

Ben adinda 400,500 yazan sistemlerin menzilinin 500 km oldugunu sanmiyorum, genelde dogu,bati farketmiyor 120 km civari etki sahasi soz konusu, aksi takdirde batinin sistemleri 100,120 km civariyken ruslarin 500 olmasi mantiksiz,bu teorik bir menzil veya yogun propoganda sonucu olusmus bir ilizyon olabilir

Merakimdan soruyorum, 400 km de bu sistemin herhangi bir sey vurmuslugu var midir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 21:43 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yüksek irtifa Hava Savunma Sistemi alım projesini takip etmek isteyenlere önerim aşağıdakilerden bir tanesini kendi zevklerine uygun seçmeleridir.
Saygılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 21:52 
Akıncılar

Biz de mi İran gibi yapsak, Gebze Hasköy sanayide "fake" S-400 atıcıları, radarları falan yapsak, sağa sola koysak, Rusya da bize bir abilik yapıp emitter'ları verse. Olur mu olur ha.

İşimiz bunlara kaldı artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 22:10 
Akıncılar

Yüksek irtifa Hava Savunma Sistemi alım projesini takip etmek isteyenlere önerim aşağıdakilerden bir tanesini kendi zevklerine uygun seçmeleridir.
Saygılar

Resim
Ben bundan taktim var bende yesili guzel:)

Benim gordugum teknoloji transferi vs. Gibi soylemler varsa, bizim kapasite noktasinda ciddi slkintilarimiz var,ve bizimkiler her zaman ki safliklariyla bunlari temin edebileceklerini dusunuyorlar, kimse vermez veriyormus gbi yapar,kandirir.

Ben bu isin sonunu soyle goruyorum, bizim paramiz falan yok ekonomi sallantida

Ortalama 80 km ye giden birsey yaparlar, bunu havuz medyasiyla gudumlediklerinde yaklasik 800 hatta 1000 km menzile cikaracaklardir.

Mansetler haber bultenleriylede radar aydinlatmasini yaptik mi. Al sana dunyanin en etkili sam fuzesi

Oldu bitti hemde cok ucuza urettik.

En son vural131 tarafından 08 Kas 2016, 22:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 22:10 
Akıncılar

Saygılar

Ben bundan taktim var bende yesili guzel:)

Benim gordugum teknoloji transferi vs. Gibi soylemler varsa, bizim kapasite noktasinda ciddi slkintilarimiz var,ve bizimkiler her zaman ki safliklariyla bunlari temin edebileceklerini dusunuyorlar, kimse vermez veriyormus gbi yapar,kandirir.

Ben bu isin sonunu soyle goruyorum, bizim paramiz falan yok ekonomi sallantida

Ortalama 80 km ye giden birsey yaparlar, bunu havuz medyasiyla gudumlediklerinde yaklasik 800 hatta 1000 km menzile cikaracaklardir.

Mansetler haber bultenleriylede radar aydinlatmasini yaptik mi. Al sana dunyanin en etkili sam fuzesi

Oldu bitti hemde cok ucuza urettik.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 22:38 
Üye

Dünya beşten büyük olduğuna göre bize es beş yüz yakışır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 03:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son gelişmelerden sonra ne ABD patriot neden Fransa SAMP -T verir. Neredeyse sinkaflı küfürleşilme aşamasına gelindi.

Sanırım Ruslar downgrade bir S400'ü itlerler. Ki şu aşamada olsunda artık bir HSS .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 05:30 
Üye

Öyle böyle ama ANKA, sınıfının en iyilerinden biri değil mi? Daha önce bir tank tecrübemiz var mıydı? TF-X projesinden önce bir jet üretmiş miydik? En azından şekli şemali belli ve üretilebileceği görülmüş. Daha önce helikopter de üretmedik. Üstelik baya bomba atanı. Aynı şekilde Silahlı İHA Bayraktar. Ha keza TF-2000 Hava Savunma Fırkateyn'i. Şimdi bazısı en azından proje aşamasında olsa da yapılabiliyor ve yapılabileceğine de inanılmış. O halde şu an, alçak-orta irtifada bir tecrübemiz de varken, neden uzun menzilli sistemi yapamayalım? Bu konuyla ilgili sıfır düzeyde değiliz ki biz? Tamamen aynı aletler olmasa da alçak-orta menzilde bunun benzeri kullanılmıyor mu? Hazır alım için sipariş versek zaten ne kadar sürede gelecek? Hani az çok savunma sanayii ile ilgilenen biri olarak şuan geldiğimiz noktayla bunu üretemeyiz diyebiliyor muyuz kesin olarak? Yok bu bizi aşar diyecek kadar abartılı bir ürün mü bu? İşte biraz daha minimalleri yapılıyor çok zorlansa yapılamayacak mı yani? Üstte saydığım aletlerin ''teknoloji seviyelerinden'' ne farkı var bunun? TF-X projesi seviye olarak HSS'den az mı? Daha düne kadar onlar da imkansızdı. Yani demek istediğim sanki bu konuyla ilgili bir tane çivi çakmamışız da şimdi sıfırdan konuya dahil olduk gibi bir düşüncenin manası yok. Bunu biz kotarabiliriz diye düşünüyorum. Zaten dediğim gibi hazır alım yapılsa aynı gün kargoyla gelmiyor ki. O kadar şeye kolları sıvamışken üretiyorken-üretecekken, uzun menzilli hava savunmayı da neden buna dahil edip yoğunlaşmıyoruz ben anlam veremiyor. Üstelik benzer aletleri de üretebilmişiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 08:43 
Üye

Şu konuyu ilk sayfasınin açıldığı günden beri takip ediyorum bu kaçıncı rusya ile anlaşılıp s300 s400 alinan gundem oldu vallahi hatırlamıyorum. Her girişimde hep bir rusya ya da çinle anlaşılıyor sonradan yerli üretime geçiyoruz. Tekrardan rusya ile anlaşıyoruz 1 ay sonra sil baştan. Artik zerre kadar inanmiyorum. Yalan dolandan baska bir sey değil bu süreç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 10:38 
Üye
Kullanıcı avatarı

Öyle böyle ama ANKA, sınıfının en iyilerinden biri değil mi? Daha önce bir tank tecrübemiz var mıydı? TF-X projesinden önce bir jet üretmiş miydik? En azından şekli şemali belli ve üretilebileceği görülmüş. Daha önce helikopter de üretmedik. Üstelik baya bomba atanı. Aynı şekilde Silahlı İHA Bayraktar. Ha keza TF-2000 Hava Savunma Fırkateyn'i. Şimdi bazısı en azından proje aşamasında olsa da yapılabiliyor ve yapılabileceğine de inanılmış. O halde şu an, alçak-orta irtifada bir tecrübemiz de varken, neden uzun menzilli sistemi yapamayalım? Bu konuyla ilgili sıfır düzeyde değiliz ki biz? Tamamen aynı aletler olmasa da alçak-orta menzilde bunun benzeri kullanılmıyor mu? Hazır alım için sipariş versek zaten ne kadar sürede gelecek? Hani az çok savunma sanayii ile ilgilenen biri olarak şuan geldiğimiz noktayla bunu üretemeyiz diyebiliyor muyuz kesin olarak? Yok bu bizi aşar diyecek kadar abartılı bir ürün mü bu? İşte biraz daha minimalleri yapılıyor çok zorlansa yapılamayacak mı yani? Üstte saydığım aletlerin ''teknoloji seviyelerinden'' ne farkı var bunun? TF-X projesi seviye olarak HSS'den az mı? Daha düne kadar onlar da imkansızdı. Yani demek istediğim sanki bu konuyla ilgili bir tane çivi çakmamışız da şimdi sıfırdan konuya dahil olduk gibi bir düşüncenin manası yok. Bunu biz kotarabiliriz diye düşünüyorum. Zaten dediğim gibi hazır alım yapılsa aynı gün kargoyla gelmiyor ki. O kadar şeye kolları sıvamışken üretiyorken-üretecekken, uzun menzilli hava savunmayı da neden buna dahil edip yoğunlaşmıyoruz ben anlam veremiyor. Üstelik benzer aletleri de üretebilmişiz.
Anka: Yerli Motor problemi + Yerli Flir + Faydalı yük + Yerli Satcom + Hava Kuvvetleri mantalite + Geç kalınmışlık + Seri üretime geçmeme ve Envanterde sayı eksikliği
Altay: Motor + Seri Üretim + Yandaş Firma fabrika kurma problemleri
TF-X : Ortada dandik bir Render dışında hiç bir şey yok
Atak : Ciddi başarı fakat Motor tedarik, ihraç meslesi ve bir üst sekmen heliye geçmede yaşanacak problemler
Silahlı Bayraktar: Yetmez ama Evet, İşaretleyici ve bazı italat kalemlerinde problemler
Milgem: Büyük başarı fakat seri üretimin RMK'dan alınması ile kaybedilen yıllar
TF-2000: Çafrad + Hava savunma sistemleri + Bazı silah sistemleri + 2030 lı yıllara kadar bekleme
Uzun menzil Hava savunma sistemleri: Bugün kendi başımıza başlasak 2030 lardan evvel tek başımıza yapmamız zor, etraf ateş çemberi aciliyeti elzem

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 23:14 
Süvariler

Zaten, TF-2000'e bir sistem birleşimi olarak bakmak gerekiyor değil mi? Örnek veriyorum hani proje şu bu çizildi her şey planlandı. İyide burada diyelim ki SM-3 öngörüldü, ama biz bunun yerine su üstü platformlar için kullanabileceğimiz yerli bir HSS işine döndük veya girdik. Bu yerli HSS'yi yapmak ile el alemden tedarik edilen SM-3'ü gemiye entegre etmek aynı şey midir? Tabi ki değildir. Bu nedenle elemanlar küçüldükçe veya parçalara ayrıldıkça bu elemanları üretme kabiliyeti özellikle bu alanda uzmanlaştı isek zorlaşıyor yok uzmanlaşmadı isek imkansızlaşıyor. Tabi ki bu durum hemen hemen her platformda geçerliliğini koruyor. Herhalde konuyla alakası olmayan çoğu kişinin kafasın da bizim savunma sanayiimiz deyince bir Fransa savunma sanayii tipi canlanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 05:33 
Üye

Agustos ayinda, degisik kaynaklara dayanarak, Turkiye'nin Rusya'ile birlikte S-400'e dogru ilerlediklerini mesajlarimda yazmistim.

Bu sureci, sizin gibi takip etmeye çalisiyorum,ve maalesef, bir çok kisi artik sabirsizlaniyor ve hak vermemek mumkun gorulmuyor.

Sanirim, Turkiye, Rusya'ile bu tarzda gelismeleri piyasaya ( medya'ya) bosuna surmuyor. Kanaatimce'de kasten yapiliyor, ve Rusya'nin isine'de geliyor.

Rusya ve Turkiye, aslinda ne kadar da Rusya çok basarili sistem'ler çikarabiliyorsa, Arrow ve SAMP-T sistemlerine karsi belki bir ilgi duyuyordur.

Plan :

- Turkiye, azami sekilde Fransa'dan ToT kapma çabasinda, ve ondan dolayi ki Rusya'yla anlasmak uzereyim geçmis olsun inadinizdan kaybettiniz imajini vermek istiyor. Bu sekilde maksimum teknoloji transferi kazanabilmek ve çok iyi bir sistem olan SAMP-T'yi detayli bir sekilde ogrenmek.

Bu inceleme'de Turk ve Rus muhendisler tarafindan gerçeklesbilir. Rusya'ya bu teknoloji'yi kazandirdigi için'de zaaten Turkiye'ye S-400 Full Teknoloji transferi saglanacak.

Aster'in mevcut ve upgrade versiyonlarin teknolojisi çok merak edilmekte. Aster-30 fuze'nin missile guidance sistemi'nin benzeri olmadigi soyleniyor; Aster-30'u ustun kilan ozelliklerden bir tanesi'de budur, tip ki PIF-PAF sistemi.

Turkiye resmi olarak, SAMP-T ve PAAMS sistemlerini kullanacaktir. Perde arkasinda Rusya'dan edindigi S-400, ve SAMP-T Aster 30 BMD teknolojiyle birlikte , Rusya'yla teknik isbirligi yapilarak 2030-2035 yillari için Aselsan Balistik Fuze Savunma Sistemini hayat'a geçirebilmesi planlaniyor ki bu çalismalar baslamistir.

Abd'de Donald Trump seçilmesiyle Nato'nun bize karsi çok daha esnek sekilde davranmasi gerekecek. Donald Trump'un iç siyaset için, Orta Dogu'da Abd'nin fiziksel olarak bulunmamasi veya çok az bir miktar'la bulunma fikrinde olsa'da, sonuç olarak Trump Orta Dogu'da Abd etkisini kaybetmek istemiyor ve bu husus'ta Rusya, Turkiye ve Israil'le çikarlarini korumak isteyecektir.

Trump Rusya'yla isbirligine dogru gitse bile, dayanacagi ulke ve çikarlarini sadece Turkiye'yle koruyabilir.

Abd'de kamuoyuna daha rahat, akilli, etkin,yon veren, askeri mudahale'de bulunmadan " terorist" sorunlarina "çozum" getirebilen bir abd imajini verebilmesi için, Turkiye iliskisini, stratejik muttefik konumuna çok onem vermesi gerekiyor, ve Trump begenin veya begenmeyin pragmatik bir cumhurbaskani.

Trump'u savunmamla ilgisi yok,sadece kanaatimce, Trump'un bizim çikarlamiza daha uygun ve hatta bir fisat oldugunu dusunuyorum.

Trump'un kendisi Turkiye'nin temizlik yapmasini istiyor zaaten. Turkiye'nin çikarlari, Trump'un ortadogu'daki siyasetiyle uzlasiyor.

Çok daha uzun bir degerlendirme yapilabilir, ama isin kisasi, Turkiye, tamam ben girerim, bu bolgeyi ben kontrol ederim, ama bu husus'ta, guvenligimiz için bu silah sistemi, su silah sistemi bize lazim, ve boylece Trump Fransa'uzerine bir baski olusturacak.

Donald Trump istedigi siyaseti Turkiye'siz yapamaz. Abd girse isin içine, daha dogrusu, bolge'de kalsa, Zalim amerika imajini surdurecek ve bunu istememekte.

Trump,Turkiye'ye daha yakin olmasi mecburidir. Muslumanlar'a kotu soz eden denilen, ustelik'te kendisi abd ordusuyla vurursa, tum Musluman alemini karsisina çeker ve iç siyasetinde denge bulmakta zorlanacaktir.

Kendise'de vurmak istiyor'da, ama onun için en iyi yolun Turkiye'nin bu isi yapmasi.

Ki butun bu gelismeler, 2020 seçimlerine'de bir hazirlik. Butun bu dengeli ve "akilli" siyasetiyle kendi islerini'de gelistiricek.

Turkiye'ye daha buyuk ve etkin bir rol için hazirlik yapmistir buyuk bir ihtimalle , ve Trump'un tum siyaseti Turkiye'den geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 12:22 
Süvariler

Alıntı:
Plan :

- Turkiye, azami sekilde Fransa'dan ToT kapma çabasinda, ve ondan dolayi ki Rusya'yla anlasmak uzereyim geçmis olsun inadinizdan kaybettiniz imajini vermek istiyor. Bu sekilde maksimum teknoloji transferi kazanabilmek ve çok iyi bir sistem olan SAMP-T'yi detayli bir sekilde ogrenmek.

Bu inceleme'de Turk ve Rus muhendisler tarafindan gerçeklesbilir. Rusya'ya bu teknoloji'yi kazandirdigi için'de zaaten Turkiye'ye S-400 Full Teknoloji transferi saglanacak.
:) Bu akıllılık değil, aptallığın en büyüğü olur.

Böyle bir kaypaklığı değil yapmak, ihtimalinin belirmesi dahi bizi İran'dan bin beter ambargolara maruz bırakacaktır.

İbret-i âlem için bunu da en aşağılayıcı şekilde yaparlar. Ara malını geçtim, temel ham maddeleri bile satın alamazsınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 13:13 
Akıncılar

Plan :

Bu inceleme'de Turk ve Rus muhendisler tarafindan gerçeklesbilir. Rusya'ya bu teknoloji'yi kazandirdigi için'de zaaten Turkiye'ye S-400 Full Teknoloji transferi saglanacak..
Teklifler arasında Türkiye en çok SAMP-T teklifini bu kadar inceledi. ToT de dahil sözleşmede tüm vaadler kelime kelime gerek işin teknotratlarınca, gerekse de akademi tarafından ve hukukçular yordamı ile incelendi ve bildiğim kadarı ile epey didik edildi. Bu konudaki çalışma ta işin başından beri sürüyor. Burada Fransızlar ile çözümsüzlüğe ve oradaki bazı siyasi dalgalanmalara bakılarak Çin tarafına gidildi gibi görünüyor. Ama Türkiye'nin gönlünün ben de baştan beri SAMP-T'de olduğunu görüyorum. Ama ciddi teknoloji paylaşımı kaidesi ile.

Fransız sisteminin Türkiye'de kullanılarak, üstelik eksik olduğumuz yanlarda Rus akademisi ve mühendisliği tarafından desteklenerek incelenip anlaşılması olmayacak iş değil. Bu kulağa garip gelse de örnekleri olmadı değil. Benzer şeyleri biz de yaparız. Bazen Batılı sistemlere erişme şansı olan bizler, bunları tedarik eder ve Rus kardeşlerimiz ile birlikte yorar, test ederiz. Bunlar aynı ile devam ediyor.

Ancak, yine de yerin kulağı var. Belki de çok dillendirmemek gerek.

___

Sürecin götürülmesinde bir akıl var mı yok mu bilemeyiz. Muhtemeldir ki vardır. Sıkıntı, aşırı istikrarsız görüntünün verilmesinde. Ülkü kutsal olabilir ama bir süre sonra bizimle masaya oturacak kimseyi bulamayabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 13:18 
Akıncılar

S-400 SAMP-T'den kabiliyet olarak çok daha ileri bir sistem. Ruslar neyini, neden incelesin ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 04:05 
Üye

S-400 sistemini SAMP-T'e karsi sizce ustun kilan ozellikler nelerdir?

Menzil olarak, bir hatam varsa lutfen duzeltin, genel olarak, degerler maximum olarak veriliyor, ama SAMP-T sistemi için degerler, maximum optimum vurus ve yuksek isabet orani olarak veriliyor.

Bu konuda, Turkiye en uygun seçenegi SAMP-T Aster 30 + Aster 30 Block 2 BMD ve PAAMS sistemidir.

Ve bu konuda Israil var daha... Turkiye perde arkasinda Israil'le Rusya'dan daha yakin iliski içeresinde oldugunu dusunuyorum ve dunku mesajimda Israil'le edilebilecek isbirligini yazmadim. Mutlaka perde arkasinda birseyler vardir bu konuda. Eger Turkiye SAMP-T PAAMS sistemini seçmezse, S-400'de resmi olarak seçilmezse belki belli bir olçude veya dunku yazdigim gibi bir full ToT olabilir. Belki'de Ruslarin bu tam full ToT sarti olarak gizlice Full Aster ToT'sini sartlandiriyor olabilirler.

O zaman yerli çozum beklenecek, bu yerli çozum'de Israil'le yapilacak.

Bir hocamiz varsa, SAMP-T ve David's Sling ve Arrow 3 karsilastirma teknik avantaj dezavantajlarini sunabilirmi?

Ambargo senaryosuna gelince, Trump ile, Abd-Turkiye yakinlasmasini bekleyen bir çok hocalarimiz var, yani Avrupa bize sabun'u zor ambargo eder.

Turkiye'de Iran degil. Turkiye'nin onemi çok stratejik oldugu için kolay kolay ambargo yemeyiz. Kibris Harekatinda olan mesele farkli, o zaman'in Turkiye'si ve bugunun Turkiye'si karsilastirilamaz.

Trump var diye bize SM-3 izni çikmaz, ki çiksa bile, SM-3 ve THAAD BMD olarak çok yuksek irtifa'da vuruyor, Patriotlar ise çok kisa kaliyor.

En optimum vurus zamanlamasi 25 ile 70 km, ve Aster block 2 ozellikle bu olçuler için tasarlanmakta.25 km'i geçerse durdurmasi çok zor bu irtifa'yi geçti zaman kafalarin yuksek manevra kaabiliyetine erismis oluyor.

Turkiye ne kadar teorik olarak incelediyse, pratik olarak incelemek ve kullandikça daha çok sey ogrenmek imkanina sahip olmak farkli bir sey.Aselsan bize mutlaka SM-3 ten daha iyi bir sistem gelistirmesi gerekiyor, ve uzay'da vurma yeteneklerine sahip olmamiz lazim.

Dun degim gibi Trump'un dis ve iç siyasetinin zemini Turkiye'dir, ve mutlaka Turkiye'yi yaninda almasi gerekiyor, o zaman Trump eger akilli bir adam'sa, SM-3 ve SM-6 izni çikar, o zaman bizimkiler bu defteri kapatirlar, ne Samp-T kalir, ne Rusya'ile S-400 kalir.

Tepemize once fuze yiyecegiz ondan sonra HSS tedarik edecegiz diyen arkadaslar, anliyorum onlari ama, Turkiye 2000'li yillardan beri öz ve yerli ( ki bu konuda israil'in parmagi da var deniliyor Sadece Turkiye-Pakistan muhendisleri degil ) Nukleer bomba teknolojisine sahiptir. Ama en çok belirtmek istedigim su, bize fuze atan atabilir, ama konvansyonel vurus guçumuz, nukleer bomba'dan daha çok etki yapacagi için, bize fuze muze atma cesaretine erismek zor olabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 09:00 
Yeni Üye

Sayin orko_8,

Menzil olarak, bir hatam varsa lutfen duzeltin, genel olarak, degerler maximum olarak veriliyor, ama SAMP-T sistemi için degerler, maximum optimum vurus ve yuksek isabet orani olarak veriliyor.

Bu konuda, Turkiye en uygun seçenegi SAMP-T Aster 30 + Aster 30 Block 2 BMD ve PAAMS sistemidir.

Ve bu konuda Israil var daha... Turkiye perde arkasinda Israil'le Rusya'dan daha yakin iliski içeresinde oldugunu dusunuyorum ve dunku mesajimda Israil'le edilebilecek isbirligini yazmadim. Mutlaka perde arkasinda birseyler vardir bu konuda. Eger Turkiye SAMP-T PAAMS sistemini seçmezse, S-400'de resmi olarak seçilmezse belki belli bir olçude veya dunku yazdigim gibi bir full ToT olabilir. Belki'de Ruslarin bu tam full ToT sarti olarak gizlice Full Aster ToT'sini sartlandiriyor olabilirler.

Bir hocamiz varsa, SAMP-T ve David's Sling ve Arrow 3 karsilastirma teknik avantaj dezavantajlarini sunabilirmi?

Ambargo senaryosuna gelince, Trump ile, Abd-Turkiye yakinlasmasini bekleyen bir çok hocalarimiz var, yani Avrupa bize sabun'u zor ambargo eder.

Turkiye'de Iran degil. Turkiye'nin onemi çok stratejik oldugu için kolay kolay ambargo yemeyiz. Kibris Harekatinda olan mesele farkli, o zaman'in Turkiye'si ve bugunun Turkiye'si karsilastirilamaz.

Trump var diye bize SM-3 izni çikmaz, ki çiksa bile, SM-3 ve THAAD BMD olarak çok yuksek irtifa'da vuruyor, Patriotlar ise çok kisa kaliyor.

En optimum vurus zamanlamasi 25 ile 70 km, ve Aster block 2 ozellikle bu olçuler için tasarlanmakta.25 km'i geçerse durdurmasi çok zor bu irtifa'yi geçti zaman kafalarin yuksek manevra kaabiliyetine erismis oluyor.

Turkiye ne kadar teorik olarak incelediyse, pratik olarak incelemek ve kullandikça daha çok sey ogrenmek imkanina sahip olmak farkli bir sey.Aselsan bize mutlaka SM-3 ten daha iyi bir sistem gelistirmesi gerekiyor, ve uzay'da vurma yeteneklerine sahip olmamiz lazim.

Dun degim gibi Trump'un dis ve iç siyasetinin zemini Turkiye'dir, ve mutlaka Turkiye'yi yaninda almasi gerekiyor, o zaman Trump eger akilli bir adam'sa, SM-3 ve SM-6 izni çikar, o zaman bizimkiler bu defteri kapatirlar, ne Samp-T kalir, ne Rusya'ile S-400 kalir.

Tepemize once fuze yiyecegiz ondan sonra HSS tedarik edecegiz diyen arkadaslar, anliyorum onlari ama, Turkiye 2000'li yillardan beri öz ve yerli ( ki bu konuda israil'in parmagi da var deniliyor Sadece Turkiye-Pakistan muhendisleri degil ) Nukleer bomba teknolojisine sahiptir. Ama en çok belirtmek istedigim su, bize fuze atan atabilir, ama konvansyonel vurus guçumuz, nukleer bomba'dan daha çok etki yapacagi için, bize fuze muze atma cesaretine erismek zor olabilir...
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 09:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yine konuyu 'atom bombamız var'a bağladınız ya helal olsun :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 11:45 
Üye

https://tr.sputniknews.com/abd/20161110 ... isbirligi/

http://www.ntv.com.tr/dunya/trumpin-bas ... vQybVI7izg

http://www.novinite.com/articles/177345 ... +to+Turkey

http://europe.newsweek.com/us-should-ex ... ser-519534

http://aa.com.tr/en/americas/us-should- ... er-/682457

http://www.dailysabah.com/diplomacy/201 ... 1478722878

http://www.dailysabah.com/diplomacy/201 ... viser-says

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 12:53 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İkili tartışmaları özel mesajdan yapmanız daha uygun olacak!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 14:53 
Üye

Alıntı:
Sayin orko_8,

Ver çoşkuyu ver çoşkuyu. Bu kafa bir harika dostum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:03 
Akıncılar

SM-3, SM-6 nerden çıktı. Bu füzeler hangi ülkelerde mevcut baktınız mi? Türkiye bu ülkeler kadar kıymetli mi ABD için acaba.
Adamlar bize SM-2 vermekte nazlanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:06 
Üye

ABD için ne kadar güvenilir bir müttefik, Rusya için ne kadar güvenilir bir komşuyuz da bize ellerindeki en gelişmiş sistemi hem de teknoloji aktarımıyla beraber verecekler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:11 
Üye

Alıntı:
SM-3, SM-6 nerden çıktı. Bu füzeler hangi ülkelerde mevcut baktınız mi? Türkiye bu ülkeler kadar kıymetli mi ABD için acaba.
Adamlar bize SM-2 vermekte nazlanıyor.

Üstat. :) Nükleer teknolojiye sahip olduğumuzu öne sürüyor arkadaş. Hemde İsrail'n desteğiyle. Sizce ciddiye almalımıyız dediklerini? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:13 
Akıncılar

ABD için ne kadar güvenilir bir müttefik, Rusya için ne kadar güvenilir bir komşuyuz da bize ellerindeki en gelişmiş sistemi hem de teknoloji aktarımıyla beraber verecekler?
Bütün mesele de bu zaten.
Biz yüzsüzlük yapıp istiyoruz. Vermeyen zenci :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 21:19 
Akıncılar

Son bilgi; Milli üretim için en az 10 senesi var... Daha erken bir ürün için millilikten feragat şart.!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:20 
Akıncılar

Son bilgi; Milli üretim için en az 10 senesi var... Daha erken bir ürün için millilikten feragat şart.!
La havle.. :?
Yahu, sanki, aman ya..

Ben bekliyorum tamam on sene. Bakalım ne çıkacak. Yerli mi milli mi neyse..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kaynağınız nedir bilmiyorum ama doğruysa hemencek bir şeyler alınsın. Kuzey Irak kara harekatından sonra UMHSS çok ama çok lazım olabilir. Stingerli KMS den olmaz bir cacık.

Heleki Kuzey Irak harekatı HSS açığımızı dahada vahimleştirecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 10:50 
Akıncılar

E tabiki NUROL tipi millileştirme opsiyonu olursa, çok daha kısa sürede al SAMP-T'yi makyajla, farklı kamyon, Aselsan telsiz felan koy, işte milli gururumuz olarak sal gitsin. Acayip tutar herzaman olduğu gibi.

Veya ALTAY modeli yap, ver parayı al Çin füzesini teknolojisiyle beraber. Komple milli sisteme dönüştür. Buda bir 5-7 sene sürer. Ama HİSAR'ın üstünden kendimiz gideceksek, bu iş en az 10 sene üstü sürer.

Yani muhabbetimizden çıkan sonuç özetle böyle birşeydi işte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 10:53 
Akıncılar

G.doğuya Katyuşa/Scud önleme amacıyla, KORKUT sistemi konuşlandırılıyor. İçeriğindeki tungsten parçacık sayısı arttırılmış programlanabilir 35mm mermiler ile tehdidin tapasının vurulması ve havada patlaması öngörülüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:33 
Süvariler

G.doğuya Katyuşa/Scud önleme amacıyla, KORKUT sistemi konuşlandırılıyor. İçeriğindeki tungsten parçacık sayısı arttırılmış programlanabilir 35mm mermiler ile tehdidin tapasının vurulması ve havada patlaması öngörülüyor.
Israil aynip füzelere karşı iron dome ile bir çözüm buldu. 35 mm parçacık ile o tip füzeler/roketler durdurulabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:49 
Akıncılar

Mevcutta yeterince parçacık var. Aksine daha az ama daha ağır parçacıklar şsteniyor. Mevcut tungsten "pellet"ların bu tür mühimmata nüfuz edecek enerjisi olmaz.

Hele bir roketi bulup üzerine, yoluna mermiyi çıkarabilelim de, üzerindeki parçacıkları kalsın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 18:15 
Akıncılar

G.doğuya Katyuşa/Scud önleme amacıyla, KORKUT sistemi konuşlandırılıyor.
Korkut katyuşa-scud önlemez. Bir c-ram olarak daha çok havan tehdidine yönelik isteniyor. Tabi biraz daha geliştirilerek roket, atgm tehdidine karşı da başarılı sonuçlar alınabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 18:17 
Akıncılar

Enterasan gelecek HDS ama öyle değilmiş mevzuu; Esasen hedeflenen mühimmatın gövdesine nüfuz etmek değil, burnundaki tapayı harekete geçirmek imiş. Bu sebeple mevcut halinde 180 adet olan tungsten parçacık sayısı 900 yada 600 (tam emin değilim ikisinden biri) adede çıkartılmış. Minicik olsa dahi tapaya denk gelen bilyecik, tapayı aktif hale getirerek, mühimmatın havada patlamasına sebep oluyormuş. Radar menzili içerisinde oldukça hassas şekilde füze/roket tespit edebiliyor ve mermi yolunu hesaplayabiliyormuş. Test edilmiş. diycek bişi yok, Helal o halde dedim sadece. :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 19:14 
Üye

Açaıkçası ne olduğunu anlayamadığım için ve bu şey daha çok bir füzeye benzediği için buraya sorayım dedim.Rusların RPK-6 vodepad adlı bu Aşağıdaki füze (tabi eğer bir füzeyse sebebini aşağıda belirttim) bu şey öncelikle denize serinlemek için mi giriyor:)

Tabi denizaltı platformları için geliştirilmiş olabileceğinden önce denize giriyor olabilir bilen bizide aydınlatırsa sevinirim.Birde aşağıda iranın test etmiş olduğu Shkval Va-111 torpidosu bu teknolojiden mi devşirilmiştir acaba ? Çünkü iranın ayrıca RPK-6 füzeside bulunuyor.İkisinin birden bulunuyor olması ve birbirine teknolojik benzerliği çok ilginç Bu sebeplede torpido/füze karışımı bir teknolojimi oluyor ? Daha doğrusu bu ne oluyor :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 19:16 
Akıncılar

Enterasan gelecek HDS ama öyle değilmiş mevzuu;
Geldi vallahi.. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 19:19 
Genel Yetkili

Sea-ciws hazırlığı da olabilir belki. Çaktırmadan tecrübe eymek için uygun ortam. Daha hassas ssm'lerin kontrol yüzeylerini ve arayıcı başlıklarını saf dışı bırakabilir belki..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 20:13 
Akıncılar

Sea-ciws hazırlığı da olabilir belki. Çaktırmadan tecrübe eymek için uygun ortam. Daha hassas ssm'lerin kontrol yüzeylerini ve arayıcı başlıklarını saf dışı bırakabilir belki..
Aselsan'in 35mm paralanma test goruntulerinde degisik metal plakalar uzerinde penatrasyon gosteriliyordu. Bu testleri sahada yapabilirler. Isin guzel tarafi artik bu isleri kendimiz yapabilmesi. Paha bicilmez. Hepsi 500 gramlik muhimmat, icine 2.5 gramdan 200 parcacik sigar. Burada parcacik kutlesinin buyuklugu bir sekilde optimize edilmek zorunda. Yumusak kabuklu hedeflere karsi, anti-gemi fuzeler gibi, belki 1-1.5 gram parcacik etkili olabilir ama carptigi zaman kontrol yuzeylerini parcalayabilecek kutle ve kinetik enerjiye sahip olmalari gerekir. Daha hafif parcaciklarin menzile gore sacilim yogunlugu daha yuksek olabilir dogal olarak. Benim merak ettigim daha kucuk parcaciklar ile tapa nasil imha edilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 20:47 
Süvariler

35 mm parçacıklı mühimmat Sage tasarımı sanırım. Tübitak standında tanıtımı vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 21:29 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Aselsan'in 35mm paralanma test goruntulerinde degisik metal plakalar uzerinde penatrasyon gosteriliyordu. Bu testleri sahada yapabilirler. Isin guzel tarafi artik bu isleri kendimiz yapabilmesi. Paha bicilmez. Hepsi 500 gramlik muhimmat, icine 2.5 gramdan 200 parcacik sigar. Burada parcacik kutlesinin buyuklugu bir sekilde optimize edilmek zorunda. Yumusak kabuklu hedeflere karsi, anti-gemi fuzeler gibi, belki 1-1.5 gram parcacik etkili olabilir ama carptigi zaman kontrol yuzeylerini parcalayabilecek kutle ve kinetik enerjiye sahip olmalari gerekir. Daha hafif parcaciklarin menzile gore sacilim yogunlugu daha yuksek olabilir dogal olarak. Benim merak ettigim daha kucuk parcaciklar ile tapa nasil imha edilecek.
Mermi, gelen füzenin (yeterince) tam önünde patladığından dolayı parçacıkların kinetik enerjisi yetiyormuş.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 01:24 
Süvariler

Açaıkçası ne olduğunu anlayamadığım için ve bu şey daha çok bir füzeye benzediği için buraya sorayım dedim.Rusların RPK-6 vodepad adlı bu Aşağıdaki füze (tabi eğer bir füzeyse sebebini aşağıda belirttim) bu şey öncelikle denize serinlemek için mi giriyor:)

Bu zımbırtı füze falan değil 50 km kadar öteye roket motoru ile atılan, denize paraşütle inen 8 km menzilli hafif torpidodur. Serinleme fantezisi ise torpido kovanından hem deniz altı hem de deniz üstü gemilerden kullanılabilmek içindir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 12:10 
Üye

Bu zımbırtı füze falan değil 50 km kadar öteye roket motoru ile atılan, denize paraşütle inen 8 km menzilli hafif torpidodur. Serinleme fantezisi ise torpido kovanından hem deniz altı hem de deniz üstü gemilerden kullanılabilmek içindir.
Sudan roket motoruyla çıkıyor 50-100km kadar havada gidiyor sonra paraşütle denize düşüp 8 km menzille hareket eden bir torpido gerçekten tam "Zımbırtı" ymış :) İkisininde torpido olduğuna göre rusların ikisinide birbirinden etkilenerek yaptıkları şeyler olduğunu düşünüyorum.Yalnız roket motorlu Shkval Va-111 torpidosunu tuttum.Neden bu tip torpidolara rağbet olmadığını da merak ettim doğrusu ama bu konu dışı olduğu için sormayacam. Bilgi için teşekkürler.Konuya bilmeden alakasız soru sorduğum için adminlerden özür dilerim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 05:13 
Süvariler

Alıntı:

Sudan roket motoruyla çıkıyor 50-100km kadar havada gidiyor sonra paraşütle denize düşüp 8 km menzille hareket eden bir torpido gerçekten tam "Zımbırtı" ymış :) İkisininde torpido olduğuna göre rusların ikisinide birbirinden etkilenerek yaptıkları şeyler olduğunu düşünüyorum.Yalnız roket motorlu Shkval Va-111 torpidosunu tuttum.Neden bu tip torpidolara rağbet olmadığını da merak ettim doğrusu ama bu konu dışı olduğu için sormayacam. Bilgi için teşekkürler.Konuya bilmeden alakasız soru sorduğum için adminlerden özür dilerim...
-Birincisi roket motoru ile görev bölgesine intikal edilen konvansiyonel bir torpidodur, ikincisi ise kavitasyon mermisidir tek benzerlikleri su içinde gitmeleridir.
-Birincisi güdümlüdür, ikincisi güdümsüzdür.
-Birincisini uçan bir platformdan atılan akıllı bir füze olarak görürsek, ikincisi omuzdan atılan bir RPG veya LAW dır.
Kavitasyon mermileri çok gürültülü olduklarından atıcının sessizce yaklaşıp vurduktan sonra uzaklaşma ihtimali pek yok. İran gibi bir devletin elinde olması ve Hürmüz boğazında petrol tankerlerine karşı bir güç çarpanı olması aslında çaresizlikten başka bir şey değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 06:29 
Uzaklaştırıldı

Bu teknolojileri ABD İngiltee Fransa Almanya da denemiştir illaki ama ürüne dönüştürmeye gelince mantıklı bulmamışlardır yapmamışlardır başka şeyler yeterli gelmiştir. Rusya denedği her şeyi ürüne dönüştürmüş bu yüzdende cepaneliğinde incik boncuk bir sürü şey var. Bir sürü çeşit uçağı var füzesi var tüfeği topu tankı var ama savaşmaya geldim mi jdam muadili bir şeyleri bile toparlayıp kullanamıyor. Ama bir baksan cepaneliğe 20 çeşit Jdam gibi silah çıkar kesin. ABD bu konularda çok başarılı. O kadar imkana rağmen çok az çeşit ile yetiniyor. Bir Harpoon yetiyor ona 10 çeşit şey üretmiyor mesela. Rusya teknoloji çöplüğüne dönmüş, teknoloji içinde boğulmuş bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 15:37 
Süvariler

Almanların Baracuda'sı vardı, sanırım ürüne dönüştürmediler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 12:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Milli Savunma Bakanı Işık, S-400 füze sistemi için Rusya ile görüşmelerin olumlu seyrettiğini belirterek, NATO üyesi ülkelerin daha ciddi gayret göstermesi halinde öne geçebileceğini söyledi."
Gazetecilere açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin füze savunma sistemi alımı için çeşitli ülkelerle temasta olduğunu aktarıdı.
Işık'ın verdiği bilgiye göre, halihazırda Rusya ile S-400 füze sistemi için görüşmeler yapılıyor ve müzakereler olumlu seyrediyor.

Bakan Işık, şu açıklamayı yaptı:
"Bu ihtiyacın giderilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Bu tek boyutlu sürdürülmüyor. Sadece Rusya ile S-400 için görüşmüyoruz, bunun dışında bu konuda elinde sistem olan diğer ülkelerle de görüşmeler yapılıyor. Rusya'nın şu andaki tavrı olumlu. Bu noktada ümit ederiz ki özellikle NATO üyesi ülkeler daha ciddi bir gayret gösterirler ve NATO'yla uyumlu bir füze savunma sistemimiz olur ama biz hiçbir zaman Rusya'nın bu teklifini de gözardı etmiyoruz. Bunun üzerinde de yoğun şekilde çalışıyoruz. Nihai hedefimiz ise bu hava savunma sistemlerini, füze savunma sistemlerini yerli olarak üretmek."
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-fuze ... m-2347087/

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4017 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 169 70 71 72 7381 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: