TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Kas 2017, 06:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5059 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 187 88 89 90 91102 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 17:58 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
HERİKKS bu konuda yardımcı olamaz mı?
" HERİKKS, taktik sahadaki hava savunma unsurları (Hava Savunma Harekât Merkezleri, Silahlar ve Radarlar) arasında bir bilgisayar ağı kurarak hava savunma faaliyetlerini yöneten bir komuta kontrol sistemidir. "

İki sayfadır S-400 ün entegrasyonu, faydası-zararı tartışılıyor. Konuyu geriye dönük olarak da okumakta fayda var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:03 
Süvariler

Benim anlamadıgım S-400 alınacak ve ortak üretim yapılacak. Açıklamalardan anlaşılan bu, peki Eurosam'le yapılan anlaşma nedir çöpe mi gitti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:05 
Süvariler

HERİKKS bu konuda yardımcı olamaz mı?
Herikksvari yada, benzeri birşeyler oluşturulabilir. S400, pantsır, tor vs. vs. zaten sadece s400 değil bir paket üzerinde görüşme var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:09 
Süvariler

Benim anlamadıgım S-400 alınacak ve ortak üretim yapılacak. Açıklamalardan anlaşılan bu, peki Eurosam'le yapılan anlaşma nedir çöpe mi gitti.
Hayır s400 bize geliyor gibi, diğer yapılan anlaşmalar hisar-u için devam ediyor. Anlaşma şekillenince anlarız, ama bence birçeşit parça tedariki, altyüklenici gibi bir sonuç çıkar. Ama bir şekilde kaynaklanır ikiye çıktı. Sadece nato (abd) altyapısı yada sadece Rus altyapısı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:11 
Süvariler

Erdoğanın "S-400 için imzalar atıldı" iddiasını Kremlin doğrulamadı.Finansal problemin halen devam ettiğini düşünüyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:12 
Süvariler

Haydaa

Erdoğanın "S-400 için imzalar atıldı" iddiasını Kremlin doğrulamadı.Finansal problemin halen devam ettiğini düşünüyoruz.
Ne vakit dedi onu ya? İnşaallah bu adımı atacağız demedimi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:32 
Süvariler

Suriye meselesi oldukça karışık. US+SDG+İsrail kuzeyden olmasa bile güneyden bir petrol koridoru kurmak bunu korumak içinde bir bölücü terör örgüt devleti yaratmak istiyorlar. Biz hem buna karşıyız hem de kuzeyde uçuşa yasak bölge oluşturmak istiyoruz. bunun için bu koalisyonu tedirgin edecek tek şey HSS. Ya kendimiz yapacaktık yada yetişmezse bu koalisyonun IFF lerine göre değil bizim isterlerimize göre olan S400 sistemi olacaktı. S400 ü korumak için o zamana kadar HisarA-Hisar O yetiştirilmeye çalışılacaktır. Unutmayalım ki Göktuğ sistemide HSS olarak kullanılabilecektir ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

Anlaşılan kendi aklınca blörf yapıyor yine. İyice arap saçına döndü bu mesele.

Edit: Adamlar itiraz etmemiş. Erdoğan'ın açıklamaları sorulunca " yorum yapmıyoruz " demiş.

Resim

En son Moon&star tarafından 25 Tem 2017, 18:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:36 
Süvariler

Suriye meselesi oldukça karışık. US+SDG+İsrail kuzeyden olmasa bile güneyden bir petrol koridoru kurmak bunu korumak içinde bir Bölücü Terör Örgütü devleti yaratmak istiyorlar. Biz hem buna karşıyız hem de kuzeyde uçuşa yasak bölge oluşturmak istiyoruz. bunun için bu koalisyonu tedirgin edecek tek şey HSS. Ya kendimiz yapacaktık yada yetişmezse bu koalisyonun IFF lerine göre değil bizim isterlerimize göre olan S400 sistemi olacaktı. S400 ü korumak için o zamana kadar HisarA-Hisar O yetiştirilmeye çalışılacaktır. Unutmayalım ki Göktuğ sistemide HSS olarak kullanılabilecektir ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir.
Mesele şu ki, hisar(a) ve hisar (o) bunların hepsi yine Nato altyapısında olan sistemler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:37 
Akıncılar

Turkiye o kadar zengin mi ki kit kaynaklarinin iki farkli sistem ortak uretim veya gelistirmesi icin harcayacak ve kendi Hisar sistemini gelistirmek(o da Kara KK ihtiyaci icin) 500 milyon +euro kaynak harcayacak? Biri digeri ile tamamen farkli, iki yari sisteme yatirim yapacak kadar zenginiz demek ki. Bu ulkenin ulusal guvenlik politikasi diye bir sey yok demek ki. Olmadigini yasanan gelismelerden goruyoruz.

Benim onerim NATO/ABD kotu ve dusman goruyorsak cikalim bu organizasyonlardan. Hem NATO icinde kalip, hemde NATO'yu kotulemenin bir mantigi yok. Iliskileri kesip, herkes kendi yoluna gider. Kurecik radari felan kaldirilsin ornegin. Hindistan gibi takilalim derim. Isin ayronik tarafi HSS icin NATO standardi aramayan ordumuz, ne hikmetse basit bir kask veya zirhli arac aliminda NATO koruma kriterlerini sart kosabiliyor. Neden? HSS gibi onemli bir konuda NATO standardi ihtiyaci yoksa, kask alirken veya basit bir alimda neden olsun? Biz ne yapiyoruz ve bu adimlarin ilerde doguracagi sonuclari hesapladigimizi hic sanmiyorum. Tahminim bu alimin diger projelerimizde bizi kotu durumlarda birakabilir. Bulgura giderken, evdeki princten olmak diye bir atasozumuz var.

Birde su Yunan S-300 kullanma meselesi var. En yetkili agizlar yanlis bilgilendiriliyor. Gecmis 15 yilda hafizamiz mi silindi bizim? Feto konusu gibi, sanki Feto hic kimsenin haberi olmadan devlet icinde yapilanmis, iktidar bu darbe olurken 15 Temmmuzda fark etmis gibi davraniliyor. Bir daha tekrar edeyim. Yunan S-300'leri ihale acip, bizim gibi gonullu gidip almadi. Bir bakima Turkiye sayesinde ellerinde S-300 buldular. G. Kibris'in alacagi ve parasini odedigi sistemler o zaman ki Turk hukumetlerinin ve TSK'nin ciddi bastirmasiyla, Ruslarin israrina ragmen Rumlar geri adim atti ve ara cozum olarak sistemler Yunanistan'in Girit adasina gonderildiler. Yunanlilar bu sistemleri uzun sure kullanamadi, test atisi dahi 2013 yilina kadar yapmadilar. O kadar ki sistem icinde roketler ve radarlarin depo seviyesi bakimlari icin anlasma yeni imzalandi. Ayrica sistemler Yunan ve NATO sistemleriyle entegre degil. Kendi batarya radarlari ile Girit adasi uzerinde bir koruma sagliyorlar. Milleti yanlis yonlendirmekten bikmadilar gitti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:44 
Süvariler

Tamam S-400 den vazgeçtik diyelim; O halde acil ihtiyaç açısından öneriniz nedir?
Müttefik dediğimiz ülkeler bu ihtiyacımızı 20-30 yıldır görmezden gelmiyor mu?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:51 
Süvariler

Mesele şu ki, hisar(a) ve hisar (o) bunların hepsi yine Nato altyapısında olan sistemler.
Bu sistemleri biz yapıyoruz. Alt yapısı konusu bizim elimizde. gerektiğinde NATO İFF kapatılır milli olan açılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:51 
Süvariler

Benim onerim NATO/ABD kotu ve dusman goruyorsak cikalim bu organizasyonlardan. Hem NATO icinde kalip, hemde NATO'yu kotulemenin bir mantigi yok. Iliskileri kesip, herkes kendi yoluna gider. Kurecik radari felan kaldirilsin ornegin. Hindistan gibi takilalim derim. Isin ayronik tarafi HSS icin NATO standardi aramayan ordumuz, ne hikmetse basit bir kask veya zirhli arac aliminda NATO koruma kriterlerini sart kosabiliyor. Neden? HSS gibi onemli bir konuda NATO standardi ihtiyaci yoksa, kask alirken veya basit bir alimda neden olsun? Biz ne yapiyoruz ve bu adimlarin ilerde doguracagi sonuclari hesapladigimizi hic sanmiyorum. Tahminim bu alimin diger projelerimizde bizi kotu durumlarda birakabilir. Bulgura giderken, evdeki princten olmak diye bir atasozumuz var.
Bence ip çoktan inceldi, ve kopacağı günü bekliyoruz. Nato standardında üretilmiş silahlar bugün Suriye de malum gruplara verilmekte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:53 
Süvariler

Aynen öyle biz Yunan'a S300'ü (kilitledik) hatta ellerinde baya bir mındar oldu sistemler. Birde Amerika bize HSS satmadı sözü yanlış. Daha bir kaç gün önce @orko8 üstad söyledi zamanında çok uygun fiyata THAAD teklif edildi diye. Ha şu kabul edilir ve çok doğru; Amerika teknoloji paylaşımına yanaşmadı hiçbir şey paylaşmıyor, sistemlerde çok pahalı, e bu işte öyle birden şapkadan tavşan çıkarmaya benzemiyor, yolumuza baktık kim ne veriyor ise ordan ilerliyoruz. Bu kadar. Çok fazla uzatmamak, konuyu çok daha fazla dillendirmemek gerek. Hayır bir yandan ASTER işindeyiz onu tehlikeye atmamak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 18:57 
Süvariler

Bu sistemleri biz yapıyoruz. Alt yapısı konusu bizim elimizde. gerektiğinde NATO İFF kapatılır milli olan açılır.
Yok, onları biz yapmıyoruz sadece üretiyoruz önceki sayfalarda robust ayrıntılı olarak anlattı, mod larına kadar verdi. Milli açmak için tüm unsurlarda milli olarak tasarlayıp hazırlayıp üretip takman gerekiyor. bugünden yarına olmaz. Yıllar ve büyük maliyetler tutar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 19:16 
Süvariler

Alıntı:
Turkiye o kadar zengin mi ki kit kaynaklarinin iki farkli sistem ortak uretim veya gelistirmesi icin harcayacak ve kendi Hisar sistemini gelistirmek(o da Kara KK ihtiyaci icin) 500 milyon +euro kaynak harcayacak? Biri digeri ile tamamen farkli, iki yari sisteme yatirim yapacak kadar zenginiz demek ki. Bu ulkenin ulusal guvenlik politikasi diye bir sey yok demek ki. Olmadigini yasanan gelismelerden goruyoruz.

Birde su Yunan S-300 kullanma meselesi var. En yetkili agizlar yanlis bilgilendiriliyor. Gecmis 15 yilda hafizamiz mi silindi bizim? Feto konusu gibi, sanki Feto hic kimsenin haberi olmadan devlet icinde yapilanmis, iktidar bu darbe olurken 15 Temmmuzda fark etmis gibi davraniliyor. Bir daha tekrar edeyim. Yunan S-300'leri ihale acip, bizim gibi gonullu gidip almadi. Bir bakima Turkiye sayesinde ellerinde S-300 buldular. G. Kibris'in alacagi ve parasini odedigi sistemler o zaman ki Turk hukumetlerinin ve TSK'nin ciddi bastirmasiyla, Ruslarin israrina ragmen Rumlar geri adim atti ve ara cozum olarak sistemler Yunanistan'in Girit adasina gonderildiler. Yunanlilar bu sistemleri uzun sure kullanamadi, test atisi dahi 2013 yilina kadar yapmadilar. O kadar ki sistem icinde roketler ve radarlarin depo seviyesi bakimlari icin anlasma yeni imzalandi. Ayrica sistemler Yunan ve NATO sistemleriyle entegre degil. Kendi batarya radarlari ile Girit adasi uzerinde bir koruma sagliyorlar. Milleti yanlis yonlendirmekten bikmadilar gitti.

Fetoş konusunda haklısınız ve bunu zaten biliyoruz.

Ben şimdi tahminimi söylüyeyim, iş sandığımızdanda kritik düzeye ulaşmış olabilizr yakında bizimkiler 1000 ila 2500 km arası bir balistik denemesi yapabilir. Avrupaya siz bu işe karışmayın diye, batık Yunan dünden hazır gibi gözüküyor.

ABD nin Katar hamlesine aşağıda yazacağım gibi bakılırsa anlam kazanabilir, denizlerimiz avantaj gibi duruyor fakat oynayabilecekleri bölücü terör örgüt kartı içerdeki operasonlarla Suriyedeki unsurlarına kadar püskürtdük ama onlara hava desteği lazım bunu Irakdan sağlayamazlar ama katardaki devasa üsten bu olur, orda Asker bulundurmamız meseleye böyle bakarsak rahatsızlık yaratdı ve onu uzaklaştırmak zorunlu hale geldi.

Bu durumda Asker sayısını geçici bir süreliğine 30000 e çıkarmamız zaruri hale geliyor, Abd oradaki varlığı bize karşı kullanmayı aklından bile geçirmemeli.

Aynı şekilde Somali'deki varlığımızı büyütmemiz gerekiyor.

Bu durumda Türkiyenin güvenliğini ancak bu şekilde sağlarız.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 19:55 
Akıncılar

Tamam S-400 den vazgeçtik diyelim; O halde acil ihtiyaç açısından öneriniz nedir?
Müttefik dediğimiz ülkeler bu ihtiyacımızı 20-30 yıldır görmezden gelmiyor mu?
Onerilerimi bir kac sayfa dolusu yazdim bu forumda. Konu alevlendigi icin kisa bir ozet(belki uzun) yapayim.

1. Turkiye'nin eline gecmiste uzun menzilli HSS tedarik edebilecek firsatlar gecti ama o donem ki TSK ve hukumetler oncelik gormeyerek, ekonomik sorunlarinda etkisiyle geriye birakildi. Ornek, 2005 yilinda Almanya envanterindeki 34 batarya Patriot PAC-2GEM sistemini 24 adede dusurmek icin bir kismini envanter disina cikararak, satmak istedigini bildirdi. Turkiye o zaman Nike Hercules'leri yeni emekli etmisken Alman sistemlerinin en az 3-4 bataryasini alabilirdi ama almadi. Kim aldi o bataryalari? G. Kore 6 batarya'yi satin aldi tahminin 400-500 milyon dolar fiyata ve uzerine yine 500-600 milyon dolar civarinda bir para harcayarak PAC-3 seviyesine yukselttiler. O tarihlerde takip ettigim bir alimdi. Turkiye'nin bu pasif kalisinda 2000'lerin basinda 2 tabur(8 atis unitesinden olusan) HAWK-XXI sistemini alinmasinin rolu olabilir ama HAWK ile Patriot farkli kategoride sistemlerdi. Patriot alimi 2. el olarak mumkundu. Kisaca LORADMIS projesi ve ihalesi oncesinde Turkiye uzun menzilli HSS ihtiyacini karsilayacak firsatlar vardi ama yapmadi. Alinmis olslardi, bugun bizim milli bir sistem gelistirmek icin ister EUROSAM veya baska bir firma ile ortak gelistirmek icin yeterli zamanimiz olurdu.

2. Turkiye eger bati ile dogu(Rus/Cin) arasinda bir sentezleme yapmak istiyorsa bunun yolu ihale acip, ihalede bati ve Rus/Cin sistemlerini yaristirmak olmamaliydi. Ornek olarak 1990 ortalarinda baslayan Turkiye-Cin gizli anlasmalarini verebilirim. Bizim Yildirim, Kasirga ve sonra ki Bora TBM ve CNRS'lerimiz Cin ile yapilan teknoloji transferi ile Roketsan uzerinden yaptik. Hic kimse bize birsey dedi mi, neden NATO ulkesiyiz bizden ATACMS fuzesi alin gibi? Roketsan kendi gelistirmis gibi know-how aldi, kendi uretim hattini kurdu, kamyon, lancer ve lojistik sistemini gelistirdi ve kendi milli sistemimiz gibi uretip satabiliyoruz. Bu sistemler uzerine Roketsan gelistirmeler yapti. Gudumlu Kasirga gibi. Ben bu onerimi daha oncede yapmistim. Cin ile iliskilerin HSS ayagi aynen balistik fuze projelri modeli gibi devam edecekti ama yapilmadi. Ornegin, Cin HQ16A (LY-80 isimli) ihract kodlu orta menzilli hava savunma sisteminin export ediyor. Muhtelemelen biz bu ise girseydik, bugun HQ-16A ve daha guncel modeli HAQ-16B (20km dikey irtifa, 70km yatay irtifa kabiliyetli) yeni nesil TVC kullan BUK fuzesini kullaniyor. Sistem semi aktif radar (SARH) gudum kullaniyor ama sonraki blocklarda Aselsan aktif RF gudumlu versiyonunu biz kendimiz gelistirerek bize ozgu bir cozum cikarabilirdik.

3-Bunlar yapilabilecek seyleridi ama yapilmadi. Roket/fuzecilik islerinde know-how cok onemlidir. Bu isin aerodinamik tasarim, modelleme ve balistik hesaplari, komuta kontrol yazilimlari felan hepsi zor konular ve yetismis insan gerekiyor ama tecrube kismi yasanmislik gerektiriyor. Hayatinde ilk kez fuze, hemde yuksek performansli fuze tasarlarken mutlaka onlarca sorun cikacak, cozumler bulunacak. Uzun ve pahali bir surec bu is. Bu surecleri kisaltmanin, maliyetleri dusurmenin bir yolu, Cin ile yapilan anlasmalar benzeri teknoloji ve know-how transferidir. Bu kazamin uzerine kendi birikim ve teknolojilerimizi koydugumuzda kendi ihtiyacimiz karsilayacak cozumler bulabiliriz. Cin ile HQ-16 teknoloji transferi ile ortak ureti anlasmasi benzeri olabilirdi. Illa ki Cin olmayabilirdi. Daha once ornek verdigim G. Kore'nin KM-SAM projesindeki fuze, Rus 96M6E fuzesi Rus Vityaz S-350 sisteminde kullanilan fuzedir. Radar Thales/LG firmasi ortakligi uretimistir. Rus Almaz-Antey firmalarinin entegrasyonda katkisi olmustur. G. Kore sorunsuz sekilde orta menzili gelismis bir hava savunma sisteminde 6-7 yil icinde sahip olmustur. Bizim ihtiyacimiz olan akilli tedarik/proje modelleridir. Ayni sey ASTER-30 fuzeleri kullanilarakta yapilabilirdi, Singaour'un yaptigi gibi. Singapur SAMP-T sisteminin komple satin almadi, 200km menzilli S band GroundMaster-200 hava savunma ve atis kontrol radarini tercih etti, ASter-30 lancerleri ve komuta kontrol yazilimlariyla bir bakima sistemi kendiye uyarladi. Dunya'ya bir bakalim, G. Kore bize benzer bir silahlanma ve sanayilesme modeli uyguluyor. Bir cok sistemi millilestiriyor ama ayni zamanda hazir alimda yapiyor. Onlar nasil proje modeli yapiyor, biz nasi uyguluoruz. Onlarin yaptigi hersye 100% basarili diyemem ama en azindan bazi alanlarda bizden daha iyiler.

4- HISAR HSS proje modeli benim itirazlarim var. Oncelikli itirazim projenin TSK'nin butun unsurlarinin ortak ihtiyacini karsilayacak sekilde yapilmasi gerekirken sadece KKK icin projelendirildi. Hisar-A icin planlanan IIR gudum ve mevcut mimari cozum bence guzel ve gayet modern. Her uc kuvvetin alcak irtifa hava savunma ihtiyacini karsilayabilecek bir sistem. Mobil Akinci uzerindeki Hisar-A cok ozgun bir cozum ornegin. Dunyada benzeri yok. Fakat HISAR-O icin itirazim var. Orta menzilli ve HAWK'in boslugunu doldurabilecek RF gudumlu, 15km irtifa, 40-50km yatay irtifa etkili olabilecek bir sistem dusunulmeliydi. Sadece Karacilar icin degil, Deniz ve Havacilarin ihtiyacini karsilayacak sekild eproje modeli yapilmaliydi. Mevcut sistem IIR gudumlu olmasi kendi avantajlari olsa bile orta menzili/orta iritfa icin RF gudum daha tercih edilen bir opsiyondur. Ozellikle her hava sarti angajman icin gereklidir. Bu acidan benim onerim HISAR-O projesinin modifiye edilerek RF gudum opsiyonun kullanilmasiydi. Hatta en basinda surecleri kisaltmak icin hazir bir fuze ile baslanip, kendi gelistiridigmiz radar ve komuta kontrol sistemine bu fuzeyi entegre ederek, ikinci asama milli gelistirilen bir fuze ile farkli bir sistem evrilebilirdi. Burada amac kisa surede calisan bir sisteme sahip olabilmek ve bunu yaparken maksimum milli katkiyi saglamak. Tabii kuvvetlerin isterler var ama bu is bir optimizasyon isidir. 30km menzilde 5m2 RCS sahip bir hedefi %90 Pk degeri ile vurmak istiyoruz belki. Her kuvvet farkli bir ihtiyac yazar listeye ve muhedislik/tasarim kismi zolasir. O zaman benim onerim, isterlerde ESSM ornegini alin, herkesin mutabik oldugu bir fuze tasarimi (performans) olduguna gore. Roketsan ESSM icin parca uretiyor keza.

5. S-400 ile ilgili cekincelerimiz daha once yazdim tekrar etmek istemiyorum. Entegre calismalayn bir uzun menzilli sistemden tam performans alamayiz. Ozellikle taktik balistik fuze onleme yapmak istiyorsak cok sensorde gercek zamanli veri haberlesmesi yapilmali. Bu durumda benim onerim S-400 aliyor ve ciddi bir para verilecek sistem topal ordek olmamali. S-400 yaninda 4-5 adet uzn menzil hacim arama radari Ruslarda tedarik edilmeli ve 3. bir radar agi kurulmali. Keza bunlari korumak icin Rus alcak irtifa hava savuma sistemleri tedarik edilmeli. Panstir veya TOR gibi. Aksi halde verilen para ve yatirimin topal ordek olarak kalir. Milli radar agina entegre edilebilecek ise ihtiyac kalmayabilir bu yazdiklarima. Politik kaldirac olarak Suriye uzerinde bir yasak bolge ilan etmek kendi basimiza biraz zor. Ortak bir karar lazim bu is icin. Bu alimin birde Rusya ayagi var. Ruslar ile aramiz ilelebet iyi mi kalacak garantisi var mi? Pek sanmiyorum. Yarin Kafkaslarda neler olacak kim biliyor? Ermenistan-Azerbeycan savasa tutustugunda mesela? Veya Rusya Gurcistan'a tekrar Ukrayna gibi mudahale ederse? S-400 icin diger bir kaygi bilgi guvenligidir, performans yaninda. Entegrasyon faaliyetleri sirasinda milli IFF algoritmalarimiz dahil bir cok konuda tedbirler alinmali.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 20:52 
Süvariler

Onerilerimi bir kac sayfa dolusu yazdim bu forumda. Konu alevlendigi icin kisa bir ozet(belki uzun) yapayim.
Hocam önceki iletileri boşuna yazmadınız, hepsini okuyoruz. Bu son ileti de gayet bilgilendirici oldu, o açıdan teşekkürler. Şöyle de bir olay var ki; benim anladığım kadarıyla mevcut hükûmet asıl tehdit unsurunu ABD kaynaklı olarak görüyor ve ona göre tedbir alıyor kanısındayım. O açıdan üçün beşin hesabını da yapmıyor. En son FETÖ kalkışması ile ABD' nin neler yapabileceğini gördük. Kendi F-16' larımızı Amerikan devşirmelerine emanet etmişiz; onlar da gitmiş milletin meclisini bombalamış! Bu uçaklara engel dahi olamamışız. Öyle anlaşılıyor ki, bu S-400 olayının tercih edilmesinde FETÖ kalkışmasının büyük rolü olmuştur.

Hocam, işin teknik boyutuna sizin kadar vakıf değiliz lakin burada bir tercih söz konusudur. Sizden öğrendiklerimize göre S-400 sistemi bizlere sıkıntı yaratacakmış gibi görünmesine rağmen diğer bir tehdidine karşı tercih edilmiştir -diye düşünüyorum. Gerekirse Panstir veya TOR sistemlerini de tedarik ederek; Amerikan tehdidine karşı tedbir alınmak istenmiş olabilir. Kısacası iki sıkıntılı durum arasında tercih yapılmış olup Amerikan tehdidinin daha büyük bir tehdit olduğu kabul edilerek; Rus sistemi tedarik edilmek istenmiş olabilir. Biz meseleyi bu şekilde yorumluyoruz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 21:24 
Süvariler

Ne vakit dedi onu ya? İnşaallah bu adımı atacağız demedimi?
Bir onceki sayfaya videosunuda koydum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 21:39 
Üye

S-400'den ortak üretim ve tersine mühendislikle beraber belirli seviyede teknoloji alacağımız kesin. Samp-t ile de kazanacağımız teknolojiler var. doğu-batı sentezi güzel bir ürün çıkarabiliririz bizim HSS'de. Güney Kore örneğindeki gibi.Ama Amerikan Genelkurmay Başkanının rahatsızlığını dikkate alırsak belki diğer savunma projelerine olumsuz yansıyabilir.Fakat bu olumsuzlukları göze alıp s-400 ortak üretimine kesinlikle girmeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 21:44 
Üye

Teknoloji transferi olmasa bile, ortak üretim demek montaj demek. Montaj sırasında parçaları inceleme fırsatı buluyorsunuz. Çalışma prensibi, aerodinamiğini bir çok şeyleri gözlemleyip veya gizliden gizliden söküp takıp inceleyip öğrenme şansımız var. Ne katarsak kendimize kardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 21:58 
Üye

Alıntı:
Hocam önceki iletileri boşuna yazmadınız, hepsini okuyoruz. Bu son ileti de gayet bilgilendirici oldu, o açıdan teşekkürler. Şöyle de bir olay var ki; benim anladığım kadarıyla mevcut hükûmet asıl tehdit unsurunu ABD kaynaklı olarak görüyor ve ona göre tedbir alıyor kanısındayım. O açıdan üçün beşin hesabını da yapmıyor. En son FETÖ kalkışması ile ABD' nin neler yapabileceğini gördük. Kendi F-16' larımızı Amerikan devşirmelerine emanet etmişiz; onlar da gitmiş milletin meclisini bombalamış! Bu uçaklara engel dahi olamamışız. Öyle anlaşılıyor ki, bu S-400 olayının tercih edilmesinde FETÖ kalkışmasının büyük rolü olmuştur.

Hocam, işin teknik boyutuna sizin kadar vakıf değiliz lakin burada bir tercih söz konusudur. Sizden öğrendiklerimize göre S-400 sistemi bizlere sıkıntı yaratacakmış gibi görünmesine rağmen diğer bir tehdidine karşı tercih edilmiştir -diye düşünüyorum. Gerekirse Panstir veya TOR sistemlerini de tedarik ederek; Amerikan tehdidine karşı tedbir alınmak istenmiş olabilir. Kısacası iki sıkıntılı durum arasında tercih yapılmış olup Amerikan tehdidinin daha büyük bir tehdit olduğu kabul edilerek; Rus sistemi tedarik edilmek istenmiş olabilir. Biz meseleyi bu şekilde yorumluyoruz.
+100, s-400 benim açımdan doğru bir tercihtir. Bugün sadece S-400 alınması, yarın TOR, BUK, Radar alınmayacağı anlamına gelmez. Amerikan etkisinden en az zararla ancak bu şekilde kurtulabilir ve savunma sistemlerimize bu şekilde alternatifler oluşturabiliriz.

Bugün enerji anlamında nasıl Rusya'ya göbekten bağlı olmamız yanlışsa, savunma sanayi anlamında da sadece Amerikaya bağlı olmamız o kadar yanlıştır.

Milli sistemlerimiz haricinde konuşuyorum. Şu an bölgemizde kazan kaynıyor ve bugün yapmamız gereken hazır alım sistemler bir ülkeye bağlı olmamalıdır. Ki o ülke bize büyük zarar vermişken.

Para konusuna gelince, para bulunur. 1 sene hastaneye yola yapacağın yatırımı yapmaz, en kral HSS sistemini kurarsın. Yanlış bilmiyorsam bu sene sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesi 16.5 milyar lira.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 22:20 
Üye
Kullanıcı avatarı

Teknoloji transferi olmasa bile, ortak üretim demek montaj demek. Montaj sırasında parçaları inceleme fırsatı buluyorsunuz. Çalışma prensibi, aerodinamiğini bir çok şeyleri gözlemleyip veya gizliden gizliden söküp takıp inceleyip öğrenme şansımız var. Ne katarsak kendimize kardır.
Orası öyle de, donanımı söküp incelemekle bitmiyor ki. Yazılımı, işlemcisini, hedef algılama sensörlerini, beynini vs. kritik alt sistemlerini ne yapacağız? İş donanımla bitse füze almaya gerek yok, aç bak internetten, çoğunun civatasına kadar nerede hangi parça var resmedilmiş. Tersine mühendislikte bir yere kadar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 22:35 
Üye

NATO iyidir veya kötüdüre girmeden, bu S-400 alımını yaparken NATO'dan veya Amerika'dan ne gibi bir tepki bekliyoruz?

Teknoloji transferine izin vermedik, Türkiye S-400 almakta haklı mı derler, yoksa bu Türkiye iyice kontrolümüz dışına çıktı, birliğin ilkelerini hiçe sayıyor diyerek ortaya farklı bir tepki mi koyarlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 00:14 
Akıncılar

Şom ağızlılık yapmak istemem ama bizim yetkililerimizin bir kötü senaryo çalışması var mıdır?

Örnek;
-Rusya ile S-400 anlaşması olur ve ileride birilerinin yine yoğun baskısı ile ya İran S-300 anlaşaması gibi çok sarkarsa ?
-Fransız fransızlığını yapar ve umduğumuz bilgi transferi yeterli düzeye gelemezse?
-S-400 anlaşması yüzünden yaşanacak güven bunalımı sonrası ya F-35 teslimleri gecikir veya gerçekleşmez ise?
-Ya bizim kendi uçağımız ''ANKA gibi zorluklarla karşılaşır'' ve tahminimizden çok uzarsa.
-Yine HİSAR proğramımız 2020 lerin sonrasında hala yeterince hazır ve yeterli sayıda olmazsa.

Yunanlılar zapt ettikleri kayalıklarda Avrupanın sınırı buradan başlar diye haykırıyorlar.
Yarın bir gün Almanlar Midilli'de, Fransız Sakızda hatta İsrail Rodos'da falan yerleşmeye başlasalar, donanmaları zaten Ege'de cirit atıyorlar.
Hava savunmamız yeterince güçlü ve yine yeterli uçağımız olmadan ne kadar etkili olabileceğiz.

Bizim ABD+AB+Rus'dan yediğimiz kazıklar, üç boğaz köprüsünün ayaklarına da yeter ama biz hala hayal alemindeyiz.

S-400'ü beklemeden bari BUK ve deniz versiyonu ile bir başlangıç yapmak bu kadar zor olmaz ve bu kadar tepki çekmeden halledilebilirdi.
Hem Rus sistemleri alt yapısı ve çalışma kültürü oluşur, 2019 falan beklemez, büyük paralara mal olmaz hatta HİSAR'a kötü bir etkisi olmadan
ülke savunmasına katkı sağlardık.

Ama bizim yetkililerimiz, her şeyin planladığı gibi tıkır tıkır gideceğini ve düşmanlarımızın bizim bütün eksiklerimizi tek tek
tamamlamızı bekleyeceklerini düşünüyor olmalılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 01:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

" HERİKKS, taktik sahadaki hava savunma unsurları (Hava Savunma Harekât Merkezleri, Silahlar ve Radarlar) arasında bir bilgisayar ağı kurarak hava savunma faaliyetlerini yöneten bir komuta kontrol sistemidir. "

İki sayfadır S-400 ün entegrasyonu, faydası-zararı tartışılıyor. Konuyu geriye dönük olarak da okumakta fayda var.
Link-1, Link-11B, Link-16, JREAP ve LLAPI vs vs. Amaç harbe hazırlık oranını arttırmak. Tehdit, tesbit edilebiliniyor ise ve karşı tedbir bu algoritmaya uyumlu değilse bile tehdit algılanmış, yaklaşım manevrası, sürati, cinsi ile belirlendi ise de geriye kalan nereden geleceğini bildiğiniz unsurun imha yerini ve zamanını belirlemek kalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 15:53 
Süvariler

Niyeyse ben hala alınacağını düşünmüyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 16:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dünya yuvarlak olduğu için radarın alçaktan uçan seyir füzesi ve uçakları tespit mesafesi 50 - 80km civarlarına kadar düşer. Bkz: robust'un hesapları.
Dahada düşük. 50 metre altı uçam uçaklar için bile 30 40 km. diye yazmıştı Robust. Hele seyir füzesi için bu rakam daha düşük olacaktır. Malesef Halkın radar algısı arabaların sürat göstergesi gibi. Tofaşlarda bir ara 200 km/s kadran vardı😊.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 17:15 
Süvariler

Alçaktan uçan veya som muadili seyir füzelerini hvss sistem radarları belki 40-50 km de yakalayabiliyor ama havada uçan kuzey-güney-doğu ve batı havada erken ihbar uçaklarımız var sonuçta..Bu uçaklardan alınan istihbarat bir şekilde s-400 şu istikametten saatte şu hızla gelen düşman unsurlarına karşı kendini koru diyebilecektir sonuçta...Bizim için sıkıntı olan bu durum sonuçta örneğin yunanlılar için de sıkıntı ,seyyar olarak çek götür bölgesel olarak bir noktaya koy elin güçlensin caydıracılığın artsın yoksa sonuçta bu sistemler savunma ve ay rusların dediği gibi 500 km menzilli füzelerle belkide saldırı silahı olabilir.Son söz hiç yoktan bin kere iyidir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 17:46 
Akıncılar

Alçaktan uçan veya som muadili seyir füzelerini hvss sistem radarları belki 40-50 km de yakalayabiliyor ama havada uçan kuzey-güney-doğu ve batı havada erken ihbar uçaklarımız var sonuçta..Bu uçaklardan alınan istihbarat bir şekilde s-400 şu istikametten saatte şu hızla gelen düşman unsurlarına karşı kendini koru diyebilecektir sonuçta...Bizim için sıkıntı olan bu durum sonuçta örneğin yunanlılar için de sıkıntı ,seyyar olarak çek götür bölgesel olarak bir noktaya koy elin güçlensin caydıracılığın artsın yoksa sonuçta bu sistemler savunma ve ay rusların dediği gibi 500 km menzilli füzelerle belkide saldırı silahı olabilir.Son söz hiç yoktan bin kere iyidir..
Dediğiniz gerçekleşebilmesi için Barış Kartalı'nın elde ettiği radar resminin S-400 ile paylaşılabilmesi gerekir. Aksi takdirde şöyle bir konuşma gerçekleşecektir:

Barış Kartalı: S-400 bataryası, size doğru 20m irtifada uçan bir uçak var. Hızı 900km/s, size mesafesi 300km

S-400: Nerede? Ben göremiyorum.

Barış Kartalı: S-400 bataryası, düşman uçağı sert dönüşle 180 derece döndü. Daha küçük bir hava unsuru size doğru yaklaşıyor. Hızı 800km/s, menzili 250km. Muhtemel seyir füzesi

Barış Kartalı: S-400 bataryası, muhtemel seyir füzesi arazide alçak irtifada uçuyor, size göre mesafesi 150km.

Barış Kartalı: S-400 bataryası, muhtemel seyir füzesi 10m irtifaya indi, araziyi yalayarak uçuyor. Size göre mesafesi 90km. İstikameti X,

Barış Kartalı: S-400 bataryası, kör atış yap

S-400: Nereye?

S-400: Tamam şimdi radarımda gördüm, menzil 50km.

Barış Kartalı: S-400 bataryası cevap ver. S-400 cevap ver.

S-400: .....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 18:36 
Akıncılar

Dahada düşük. 50 metre altı uçam uçaklar için bile 30 40 km. diye yazmıştı Robust. Hele seyir füzesi için bu rakam daha düşük olacaktır. Malesef Halkın radar algısı arabaların sürat göstergesi gibi. Tofaşlarda bir ara 200 km/s kadran vardı.
Daha once kucuk bir tablo yapmistim forum icin. Radarin konumlandigi yuksek(RY), hedefin irtifasi(HI) ve radar ufuk menzilli (RUM) diye. Bunlar formulleri basit hesaplar.

RY-HI- RUM
20m-30m-41km
20m-100m-59km
20m-500m-110km
20m-1000m-148km
20m-5000m-314km
500m-30m-114km*

*Yeryuzu uzerindeki manialar bu hesap kitabi etkiliyor dogal olarak. Ornegin, Konya ovasi gibi cografik olarak dumduz bir yerde konuslanmis ise bu sekilde dusunebiliriz. Ama atiyorum cografik olarak yuksek irtifada ve radari gorus alani acik bir yerde ise radar ufuk menzili uzar dogal olarak. Ornegin, biz bu sistemi Ege tarafinda denize yakin bir dagin tepesine(komple sistemi yerlestirecek yeterli alan varsa) veya Hatay Samandag tarafinda simdiki HAWK bataryasini konuslu oldugu bir yere koyarsak hesaplar degisir. Ornek olarak, radarin bulundugu yukseklik 500 metre ve cevrede baska mania yoksa 30 metre yukselikten gelen bir seyir fuzesi veya F-16 ucaginin gorme menzili 114km olur.

Burada onemli baska bir nokta bu rakamlar radar ufuk hattini gosteriyor, angajman menzilini degil. Angajmana girebilmek icin once hedefin tespit (radarin sinyal donusu yapmasi), teshis(Dost Dusman), tracking(izlemeye baslamasi) gerekiyor ve sonra atis emri verilecek. Bu surecler 1-2 sn degil dogal olarak. Hemen tetige basilmiyor. En iyi sartlarda bir senaryoda bile, yani 500 metre yuseklikte radar, 30m gelen bir hedefi ilk gorebilecegi radar ufuk menzili 114km oldugu kosulda, bu uzaklikta hedef henuz tam yer yuzu ekseninden ayrilmamis oluyor, dolayisiyle henuz tespit edilmesi zor. Belkide sadece kuyrugu radar sinyaline ve geri donusune maruz kalabilir. Hedefin radar tarafindan anlasilir sekilde tespiti icin biraz daha yaklasmasi lazim. Hedefin RCS denilen radar iz alanin buyuklugude bu erken tespit icin onemli bir faktordur. Ozellikle RCS cok dusuk olarak seyir fuzesinin yere cok yakin ucmasi nedeniyle radar geri donuslerinin sahte yansimalari (farkli cografik sekillerden veya civardaki fabrika bacasi, ruzgar gulu vs donus yapabilecek sinyallerin iptal edilmesi) ayirt edebilecek yetkinlikte( farkli frekans ve formlarda sinyal gonderebilen) ve hesaplama hizinda olmasi lazim. Ruslar bu isleri artik asmistir diye tahmin ediyorum. Fizigin evrensel kanunlarinin uzerine cikamazlar, bir seyi gormeden tespit edemezsin. Bu yuzden entegre sistem alalim diyoruz. Cok farkli sensorlerin tespit ettigi ve gercek zamanli ortak hava resminin S-400 tarafindan kullanildigini dusunun. Bu islerde saniyelerin onemli var. Reaksiyon suresi denen sey, ne kadar kisa ise o kadar iyidir.

Kaldi ki NATO ve Milli erken uyari radarlarimizi 24/7 calisirlar. Bir kac radar bakima/arizaya girdiginde, yanindaki veya yakindaki yedegi calisir. Bu sekilde hava savunmasinda bosluk birakilmaz. Bunlarin uzerinde gerektiginde AEW ucaklari devreye girer ve aciklari kapatir. Kisaca ulke ve cevremiz uzerinde gercek zamanli hava resmi olusturularak gerekli karargahlara dagilir. Entegre olmayan S-400 kendi basina calisasan bir sistem olacak ise ciddi sekilde yuksek saatlerde aktif durmasi gerekeceginden yedek parca veya sistemdeki 91N6 isimli uzun menzilli arama radarlarindan bir iki adet fazla alinmasi gerekebilir. Ruslar ile calisiyorsan lojistik konusuna ozel onem verilmesi lazim. Malum Ruslarin bu konuda sicili kotu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 18:53 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

S-400'lerin hedeflerini karşılama menzilleri üzerine Bir hatırlatma,

Resim

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 18:54 
Süvariler

Şimdi bu S400 sistemide seyir füzesini hiç tesbit edemez diye bir şey sözkonusu değildir herhalde, bu sistemin rampalarından birtek uzun menzilli füzelermi bulunuyor yoksa Hisar o muadili füzelerde fırlatılır herhalde.

O değilde şu amerikan malı hava kuvetlerimizin ambargo yeme ihtimali bize neye patlayacak?

İran ın başına gelen şeyi bizim atlatabilmemiz nasıl mümkün olabilir?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2017, 20:44 
Süvariler

Maalesef o kanisterlerden sadece Hisar-o muadili olan "Rus" füzelerini fırlatabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2017, 01:32 
Süvariler

En uygun kullanım alanı İzmir'in dağlarına radarı koyup Egeyi izlemek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2017, 05:34 
Akıncılar

S-400'lerin hedeflerini karşılama menzilleri üzerine Bir hatırlatma,

Resim
Bu baska bir seyden bahsediyor. Listedeki ucaklarin radar yansima hacmine (Radar Cross Section) bagli olarak S-400 tarafindan angajman menzilleri tahmini verilmis. Bu karsilasmalar (S-400 ile Bati ucaklari arasinda) gercek ortamda nasil olur kimse bilmiyr cunku hic bir zaman test edilmedi. Bizim Konya ovasina cok farkli radar ve hava savunma sistemleri tedarik ederek kurdugumuz EHTES( Elektronik Harp Test ve Degerlendirme) sahasi bu grafikteki isi yapabiliyor. Ornegin, Konya EHTES sahasindaki S-300V modeli oldugu dusunulen sisteme karsi F-16 ve F-4 lerimiz temsili saldirilar duzenleyerek radarin ucaklari ne zaman ve hangi sartlarda gorebildigi, EH uygulandigindaki performansi ve gelistirilebilecek ucus profileleri ve taktikler bu sahada deneniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2017, 13:25 
Üye

Dediğiniz gerçekleşebilmesi için Barış Kartalı'nın elde ettiği radar resminin S-400 ile paylaşılabilmesi gerekir. Aksi takdirde şöyle bir konuşma gerçekleşecektir:

Barış Kartalı: S-400 bataryası, size doğru 20m irtifada uçan bir uçak var. Hızı 900km/s, size mesafesi 300km

Barış Kartalı: S-400 bataryası, düşman uçağı sert dönüşle 180 derece döndü. Daha küçük bir hava unsuru size doğru yaklaşıyor. Hızı 800km/s, menzili 250km. Muhtemel seyir füzesi

Barış Kartalı: S-400 bataryası, muhtemel seyir füzesi arazide alçak irtifada uçuyor, size göre mesafesi 150km.

Barış Kartalı: S-400 bataryası, muhtemel seyir füzesi 10m irtifaya indi, araziyi yalayarak uçuyor. Size göre mesafesi 90km. İstikameti X,

Barış Kartalı: S-400 bataryası, kör atış yap

S-400: Nereye?

S-400: Tamam şimdi radarımda gördüm, menzil 50km.

Barış Kartalı: S-400 bataryası cevap ver. S-400 cevap ver.

S-400: .....
:lol: :lol: :lol: gormemisin s 400 olmus alcak irtifa ,orta irtifa hedeflere, hatta dronllara bile kullanirmis...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2017, 15:23 
Süvariler

Alıntı:
En uygun kullanım alanı İzmir'in dağlarına radarı koyup Egeyi izlemek.
Öyle de yapılıyor zaten

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 02:24 
Süvariler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya ile uzun süredir görüşmeleri gerçekleştirilen S-400 Triumf yüksek irtifa uzun menzilli hava savunma füzesi sisteminin tedarikinin yanı sıra teknoloji transferi (TOT) konusunda da anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

ABD ve diğer müttefik ülkelerin Türkiye'yi büyük hayal kırıklığına uğrattıklarını belirten Kalın, Rusya ile ileri düzeyde ve yüksek katılımlı görüşmelerde konunun defalarca ele alındığını ve görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 02:39 
Üye

Acaba montaj hattı mı olacak yoksa yüksek teknoloji ürünlerinin de ortak üreti mi de olacak mı?Montaj olacaksa sınırlı bir teknoloji kabiliyeti kazanabiliriz.Teknoloji paylaşımı olursa bu Türkiye için bir sıçrama tahtası olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 03:11 
Üye

Kalın, Rusya ile uzun süredir S-400 füze savunma sistemiyle ilgili müzakerelerin sürdüğü belirtti.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında 'imzaları attık' dedi. İmzaları attık açıklaması ne anlama geliyor, 'bu iş bitti diyebiliyor muyuz' sorusuna karşılık Kalın, "Bu iş büyük oranda bitti, onu diyebiliriz çok rahatlıkla. Anlaşmayla ilgili ufak tefek birkaç konu var. Ama ana hatlarıyla anlaşmanın bittiğini söyleyebiliriz." cevabını verdi.

Konuyla ilgili önce teknik açıklamaların geldiğini, daha sonra bunun siyasi açıklamalara dönüştüğünü belirten Kalın, "Öncelikle bu bir savunma sistemi. Bu füzelerle biz gidip kimseyi vurmuyoruz. Bize yönelik bir saldırıyı püskürtmek, engellemek için kuruyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, S-400'lerin diğer savunma sistemleriyle arasında dağlar kadar fiyat farkının olduğunu gördüklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Diyelim ki, bu bir noktaya kadar yönetilebilir bir şey. Teslim süresi, kaç ayda teslim edeceksiniz? Ama asıl önemlisi teknoloji transferi. Bu konuda bizim müttefikimiz olan ülkeler, ABD de dahil, Türkiye'de büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Çünkü bir tarafta 'biz NATO'da müttefik ülkeyiz, sizin savunma sistemini beraber kurmalıyız' diyorsunuz, tamam çok iyi. Ama önerdikleri model, Türkiye'nin ilelebet onlara bağımlı kalmasını tazammun eden, içeren bir teklif.

Bizim S-400'deki en önemli kazanımlarımızdan bir tanesi, sadece Türkiye'nin güvenlik ihtiyacını, savunma sistemini karşılamayacak ama aynı zamanda bu teknolojinin transfer edilmesini sağlayacak. Ruslar ile yaptığımız anlaşmada, Sayın Cumhurbaşkanımızın Putin ile yaptığı görüşmelerde bu konu çok açık ve net ortaya konuyor, Ruslar da buna 'tamam' dediler. Bu Türkiye'de sadece bir savunma sistemi olarak görülmemeli, çok ciddi bir teknoloji transferinin ve dönüşümünün başlangıcı olacak. Şu anda S-400 konusunda iyi bir noktaya gelindi ve yakın bir zamanda da bunun nihai olarak sonuçlandırılması bekleniyor. Bu teknik olarak NATO sistemiyle entegre edilemez' argümanı da çok doğru bir argüman değil."

http://www.trthaber.com/haber/gundem/cu ... 26390.html

Açıklamanın tamamı böyle. Son cümlesi de ilginç. Daha önce Fikri Işık S-400'ü NATO ağına entegre etmeyeceğiz, NATO dışı alımların hiç bir şekilde NATO ağına entegre edilemeyeceğinin bilincindeyiz demişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 08:54 
Akıncılar

Çok farklı şeyler söylemiyorlar. Teknik olarak entegrasyon tabi ki mümkün. Stratejik, politik vb sebeplerle mümkün değil. Fikri Işık da bu mealde konuşmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 09:24 
Süvariler

O sistemlerin entegrasyonu mümkün ama Rus'ların olaya müdahil olması gerekiyor denilmişti teknik anlamda ancak ondan daha önemli olarak bu noktada NATO'nun izin vermeyeceği konuşulmuştu politik anlamda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 09:27 
Site Başkanı

Çok farklı şeyler söylemiyorlar. Teknik olarak entegrasyon tabi ki mümkün. Stratejik, politik vb sebeplerle mümkün değil. Fikri Işık da bu mealde konuşmuştu.
Belki orta yol bulunmuştur ilk iki sistem sonrasında üretilicek ortak üretimde hemen hayalkırıklığına uğramamak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 09:49 
Akıncılar

Belki orta yol bulunmuştur ilk iki sistem sonrasında üretilicek ortak üretimde hemen hayalkırıklığına uğramamak lazım.
NATO ve Rusya, "Türkiye'nin Tedarik Edeceği S-400 Hava Savunma Sistemlerinin NATO Hava Savunma Ağı'na Entegrasyonu Konusunda Yapılacak İşbirliği Çerçeve Anlaşması"nı imzalarsa tabi ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 10:19 
Site Başkanı

Onun olmasına imkan yok dediğiniz gibi ama devşirmek bizim uzmanlık alanımız Osmanlıdan gelen kültür ile.

Belki o döneme gelince süprizler görebiliriz.S-400 yerine Altıgan-100 gibi.

Sage-Aselsandan o dönemlere hazırlık başlamış olabilirmi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 10:50 
Süvariler

İşte buradaki nüans benim en çok çekindiğim konu. Dile getiremedim ama, 3 gün sonra bizimkiler eğerki derse "parasını verdik aldık, kime ne. Bir şekilde bunu radar ağımıza bağlarız"

Ondan sonra Nato da gümbürtüyü kopartırız. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı gibime geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 12:58 
Süvariler

Çok çemkirirlerse birini sular durulana kadar Nato harici ordularımıza aktarırız, yani Kıbrısa koyup biraz İsrail ve Mısır hatda Yunanı yani doğu Akdenizi takip ederiz.

Birileri için Hatay üzerinden dolanmak hayal olur. :roll:

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 13:05 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu işin iyice suyu çıktı. C.B "imzaları attık" diyor, yaveri onunla ters düşerek " anlaşmak üzereyiz" diyor. Kremlinden ses yok.( En son Erdoğan'ın açıklamalarına "yorum yapmıyoruz " demişlerdi.)

Diğer yandan, S-400 de teknoloji transferi de olacak deniliyor. Çok değil 20 gün önce MSB Fikri Işık " S-400 Acil alım" deyip, milli HSS için "Fransa ve İtalya ile kendi hss sistemimizi ve yeni sistemleri geliştirmek için işbirliği anlaşması yaptık" dedi.

O anlaşmaya ne oldu?

Spor gazetelerinin transfer haberlerine döndü iyice. Her gün bir futbolcuyu için "İmzalar atıldı, yarın geliyor" deniyor ama icraat yok...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 13:11 
Süvariler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "İmzalar atıldı" açıklamasından sonra "S400 tartışması" yeniden alevlendi.
Tartışmanın bir tarafında, ABD başta olmak üzere NATO müttefikleri var. Diğer tarafta ise, "Siz bize engel çıkarırsanız, biz de başımızın çaresine bakarız" mesajı veren Ankara...
Peki, ABD ve diğer NATO müttefikleri Türkiye'nin S400 füze sistemlerini almasına neden karşı çıkıyor?
Büyük ihtimalle birinci sıraya "Müşteri kaybetmeme" seçeneğini yazmışsınızdır. Doğrudur.
Patriot, Toma Hawk gibi füze sistemlerini, hem de nazlanarak satıp, iyi para kazanmak varken, Türkiye'nin Rusya'dan füze almasına niye sıcak baksınlar ki?

"ORTAK DÜŞMAN" STRATEJİSİ
Ancak mesele sadece para meselesi değil.
NATO, her ne kadar eski demirperde ülkelerini saflarına katıp yeniden yapılansa da iki kutuplu dönemde oluşturulan güvenlik konseptinden vazgeçemedi. NATO Anlaşmasının "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" diye özetlenebilecek 5. Maddesi hala yürürlükte ve "ortak düşman" stratejisi hala bir hayalet gibi NATO Karargahının koridorlarında dolaşmakta.
Sovyetler Birliği sonrasında bu düşman bazen Rusya, bazen Kuzey Kore, bazen İran, genelde de konvansiyonel ya da nükleer başlık taşıyabilecek füze denemeleri yapan ülkeler olabiliyor.

Suriye'de iç savaş çıktığında ve Suriye topraklarından Türkiye topraklarına füze bataryaları çevrildiğinde, NATO Patriot sistemlerinin getirilmesi de bu stratejinin sonuçlarından biriydi.

KARMAŞIK BİR VERİ AĞI
Türkiye NATO Anlaşmasını ve bugüne dek ittifakta üretilen bütün güvenlik mevzuatı kabul etmiş bir müttefikti ve haliyle de NATO'nun bütün güvenlik mekanizmalarında aktif rol alıyordu.
NATO'nun çağın gereklerine göre şekillenen yeni yapılanması, karmaşık bir savunma sistemini de beraberinde getirmiş.
Bu sistemin en önemli taktik unsurlarından biri de "LINK 16" denilen sistem.
NATO müttefiklerinin ürettiği silah sistemlerinin, kara, deniz ve hava araçlarının dahil olduğu sistem, tehdit ortaya çıktığı andan, bertaraf edildiği ana dek aktif bir veri iletişimi gerektiren, özel kodların kullanıldığı bir sistem.

bölücü terör örgüt BU SİSTEMİN SAĞLADIĞI İMKANLAR İLE VURULDU
Sistem son derece karmaşık:
- HAVA ARAÇLARI: ABD'nin F serisi şavaş uçakları, Avrupa'nın Eurofighter Typhoon, Mirage uçakları gibi 24 değişik uçak ve helikopter

- DENİZ ARAÇLARI: Türkiye'nin MİLGEM projesinin de bir "sınıf" olarak dahil edildiği, firkateynlerin, uçak gemilerinin dahil olduğu 8 değişik gemi türü
- FÜZE SİSTEMLERİ: Arrow ve Patriot dahil 6 füze sistemi
- İki ayrı silah ağı
- Ortak veri ağı(Malatya/Kürecik'teki radar da dahil çok sayıda radar ve dünyanın yörüngesinde dönen onlarca uydu)
Bu kadar çok unsurun oluşturduğu sistemin çalışma yöntemi şöyle özetlenebilir: "Ortak Düşman"ın ateşlediği bir füze, radarlar, erken uyarı sistemleri ve uydular ile tespit ediliyor, füze savunma sistemleri harekete geçiriliyor, tehdit yerden havaya gönderilen füzelerle havada imha ediliyor.
Bu ağ, sadece füze tehdidini bertaraf etmek için kullanılmıyor. NATO müttefiklerinin NATO dışı faaliyetlerinde de çok önemli hizmetler sunuyor. Somut bir örnek vermek gerekirse, 2007'deki "anlık istihbarat" mutabakatı çerçevesinde Kuzey Irak'taki bölücü terör örgüt unsurlarını izleyen ABD'ye ait insansız hava araçlarının ABD'de bir üsten kontrol edilmesi, o uçaktan gelen verilerin İncirlik ve Batman'daki üste değerlendirilmesi, istihbarat kesinleştikten sonra hedefin vurulması, LINK 16 sisteminin sağladığı imkanlarla mümkün olabiliyor.

S400 BU SİSTEME DAHİL OLABİLİR Mİ?
Görüldüğü gibi, müttefiklerin silah sistemleri, kara, deniz ve hava araçları NATO'nun ortak sistemine dahil olabiliyor. Türkiye'nin MİLGEM Projesi daha tamamlanmadan LINK 16'nın "deniz araçları" bölümüne dahil olmuş bile..
Buna karşın, Çin'in ürettiği FD2000 füzeleri ya da S400'ler gibi ittifak dışı, hatta "tehdit" olarak görülen ülkelerde üretilen sistemler hep reddedilmiş. Çünkü, S400'ler için verilecek kodların doğrudan Rusya'ya verilmiş olacağı öngörülmüş.
NATO müttefiki Yunanistan'ın S300 sahibi olduğu söyleniyor ama söz konusu füzeler, Kıbrıs Rum Kesimi tarafından satın alınan, ancak Türkiye'nin diplomatik baskısıyla Ada'ya yerleştirilmesi engellenen S300 füzeleriydi. Yunanistan, söz konusu füzeleri bir adada tutuyor ve aktive edemedi. Etse bile LINK 16'ya dahil edemeyecek.

TÜRKİYE S400 ALAMAZ MI?
Türkiye elbette istediği kadar S400 alabilir.
Ancak, söz konusu füzeler Kürecik'teki radarın sağlayacağı verileri bile kullanamaz.
S400'lerin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için Türkiye'de erken uyarı unsurlarını da içeren "Milli bir hava savunma sistemi" kurulmalı.
Söz konusu sistemde, Uydular, erken uyarı uçakları, kara radarlarının olması gerekiyor.
Bu da maliyetin sadece S400'lerin maliyetiyle sınırlı kalmayacağını gösteriyor.
Ayrıca, bir müttefik olarak her türlü Milli sistemini NATO sistemine entegre etme hakkı olan Türkiye, S400'lerin olduğu bir "milli sistem" ile NATO sistemine katılamayabilir.

NATO ŞEMSİYESİNDEN VAZ MI GEÇELİM?
S400 tek başına bir işe yaramayacaksa, Türkiye olağanüstü maliyeti göze alıp İsrail gibi kendi hava savunma sistemini kurabilir ve "NATO Şemsiyesi"nden vazgeçebilir.
Peki, Türkiye S400 için NATO şemsiyesinden vazgeçmeli mi?
İşte, sorulması gereken soru bu.
Bu topraklar, 1952'den beri Sovyetler (90'lardan sonra Rusya) başta olmak üzere, birçok ülkenin "nükleer silah tehdidi"nden NATO şemsiyesi ve NATO'nun caydırıcılığı sayesinde korundu. Bugünlerde Kuzey Kore, İran, Rusya birbiri ardına çok daha ileri teknolojili uzun menzilli füze denemeleri yapıyor.
Eski Demirperde ülkeleri NATO'ya girmek için neler neler yapmıştı.
Fransa, bir "nükleer güç" olduğu halde, NATO'nun askeri kanadından ayrı kalmaya dayanamadı ve NATO'nun "nükleer caydırıcılık" şemsiyesinin altına yeniden girdi.

"RUSYA'YA BAĞIMLILIK" RİSKİ
ABD ve Avrupalı müttefiklerin yanlışlarına, çifte standartlarına kızıp S400 almak taktik açıdan çekici görünebilir.
Ancak, Türkiye savunma konusunda stratejik düşünmek zorunda. TSK'nın komuta kademesi de bunu biz sivillerden çok daha iyi biliyor.
Turizmde, enerjide, dış ticarette Rusya'ya bağımlılığın sonuçlarını uçak olayından sonra görmüştük.
Hava savunma sistemimiz de Rusya'ya bağımlı hale gelirse karşılaşabileceğimiz riskleri siz düşünün.
Deniz Zeyrek'in köşe yazısı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 13:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

" Patriot, Toma Hawk gibi füze sistemlerini, hem de nazlanarak satıp, iyi para kazanmak varken " den sonrasını okumadım açıkçası.

Bu açıklama konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını gösteriyor.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5059 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 187 88 89 90 91102 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot], sailordream ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: