TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 00:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5209 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 199 100 101 102 103105 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 13:32 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi.
Defense News'e konuşan Grant, Türkiye'ye S-400 sistemleri alımı konusunda uyarılarda bulundu.
Grant, "Eğer Türkiye S-400'leri alırsa, NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır. İleriki aşamada da Türkiye'nin F-35 tipi 5. nesil bombardıman uçaklarını edinme ve kullanma imkanlarına yönelik tedbirler alınabilir" dedi
Bu haberi okudum az önce

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:01 
Süvariler

Versin tum masrafimi geri F35 almayalim biz de ... bu kadar kolaysa. Ortada uluslararasi antlasma ve yukumlulukler var. Sen neye gore simdi F35'i iptal ederim gibisinden tehdit ediyorsun. Super guc , evet , Fransa-Rusya örneğinde oldugu gibi herkes yukumluluklerini yerine getirir, tazminatini oder antlasma fes edilir. Bizim icin kotu mu ? Elbette boyle bir ucaktan mahrum kalmak onemli bir zaafiyet olur. Ama baska care kalmadiysa. Sidi bu tehdide boyun egsen gecmis olsun. Adam da geri adim atamayacagimizi bilmiyor mu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Tehditlerin dozajı giderek artıyor. Ya blöf yapıyorlar yada gerçekten yol ayrımını gösterecekler. F35 vermek istemezlerse kılıfını çok güzel uydururlar. Sanırım taraf seçmek durumunda bırakılacağız

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 14:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

B planı : Abd' nin tehditlerine boyun eğmek durumunda kalırsak, Rusya ile tekrar papaz olma ihtimaline karşı planımız varmı?
C planı : Reste rest diyerek s400 aldık ve sonrasında F35 ler bize satılmadı ve hatta natodan ayrılma durumuna geldik. Buna karşı planımız hazırmı?

Gidişat buna doğru gidiyor. Yani bize denge politikası yaptırmaya niyetleri yok gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 15:18 
Üye

Hep merak etmişimdir, böyle sistemlerde nasıl cpu lar kullanılıyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 15:49 
Süvariler

Tehditlerin dozajı giderek artıyor. Ya blöf yapıyorlar yada gerçekten yol ayrımını gösterecekler. F35 vermek istemezlerse kılıfını çok güzel uydururlar. Sanırım taraf seçmek durumunda bırakılacağız
Blöf yapmazlar. Buna emin olabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 15:54 
Üye

Bence öyle bir durumda Ruslar bize yakın. Keza İngilterede yakınlaşma içersinde. Ruslarla pak-fa, Pak-da, Pak-ta projelerine girişiriz ne güzel. Tabi olarak biraz maliyetli olacaktır. Malum senelerce bütün altyapmız mühimmatimızdan radarımıza herşey nato uyumlu. Bundan ayrılmak demek herşeyi yenilemek uydurmak demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 17:30 
Süvariler

Pak-Fa'nin maliyetini gectim. Rus mantigini ogrenip ucurmak lazim. Rus'a pilot emanet edeceksin , tamamen bambaska bir sistem bilgisi ile pilotlarini egiteceksin , bakim konusuna hic girmiyorum, bakiniz Mi-17'ler. Bedava verseler Arap pilotlarin ucurdugu gibi ucurmak durumunda kalabiliriz. En mantiklisi ya EuroFighter ya da Gripen olabilir, kulaga komik gelse de aklima baskasi gelmiyor. Ana karaya yakin guclu HEIK ve radar - link imkani ile olabildigince erken dusman stealth hava gucunu tespit edip bu platformlari silah platformu olarak kullanabiliriz. Ucak sayisi ile nicelik , radar - link imkani ile nitelik acigini belki kapatiriz. Su pasif radar filan varsa elimizde ve ise yariyorsa ne ala. Tabi ben birinci oncelik Israil F35'lerinden cekinirim. Adam tum hava kuvvetini buna uyduracaksa mevcut EH imkani ile F35'leri uzerimize salarsa sakat. S-400'u de pas gecmeyelim bir umut :)

En son goldenwings tarafından 17 Kas 2017, 17:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 17:37 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hep merak etmişimdir, böyle sistemlerde nasıl cpu lar kullanılıyor?
Biraz eski. Hatta hazırlandığında THAAD projesi bitmemişti fakat işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

https://www.ll.mit.edu/HPEC/agendas/pro ... PEC_02.PDF

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 22:06 
Akıncılar

Sınırli bir GAP filler EF-2000 veya su-3x ile TF-X e yatirim yaparım, hem çok üretir maliyeti düşürür hem JSF yatırımından ve devam eden maliyetlerinden kurtulurum bu durumda. Fakat ABD işi bu noktaya getirdi ise niyeti farklı demektir. Bu iş Türkiye'yi iyice Rusya'ya itecektir, belki de yapılmak istenen budur halihazırda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 01:39 
Üye

Cuma günü ABD'nin NATO büyük elçisi, Rusya’dan S-400 füze sistemini satın alınmasıyla birlikte ABD'nin yaptırım uygulayacağını söylemekten kaçındı  ancak “ Türkiye alacağı kararların tüm sonuçlarını anladı.” şeklinde bir demeç verdi.

http://www.goklerdeyiz.net/s-400-krizi- ... i-geliyor/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 04:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Cuma günü ABD'nin NATO büyük elçisi, Rusya’dan S-400 füze sistemini satın alınmasıyla birlikte ABD'nin yaptırım uygulayacağını söylemekten kaçındı  ancak “ Türkiye alacağı kararların tüm sonuçlarını anladı.” şeklinde bir demeç verdi.

http://www.goklerdeyiz.net/s-400-krizi- ... i-geliyor/
Hocam paylaştığınız kaynak biraz sıkmış tabiri caizse... Kendi kafalarına göre eklemeler yapmışlar. Söylemediği şeyleri söylemiş gibi haber yapmışlar. İşte Türkiye seçiminin sonuçlarını anlamışmış falan.

Konuşmanın bütün dökümü ve hatta videosu şu bağlantıda bulunmaktadır.

https://www.washingtonpost.com/blogs/po ... 59cde39e61

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 12:12 
Süvariler

Şimdi tam olarak ne olduğunu birileri anlatabilir mi?
S400 alıyormuyuz yoksa alımdan vaz mı geçtik?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 13:22 
Süvariler

Şimdi tam olarak ne olduğunu birileri anlatabilir mi?
S400 alıyormuyuz yoksa alımdan vaz mı geçtik?
100 mliyonluk kapora verilmiş. Ancak Türkiye'nin vazgeçebilme ihtimaline karşı Rusya paranın tümünü istiyormuş. Şu an vazgeçme yok. Peşin para işinde Rusya, Türkiye ile Nato'nun arasını açarak Türkiye yi kendi tarafına çekme planları yapıyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 14:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

F-35 teknoloji kaygısı konusu tam bir saçmalık.

Radar iziymiş.Radar izini her yerde görür isterse.Sanki Rus teknik çalışanı gelecek s-400 ün ekranına bakacak, sonra f-35 in bütün planlarını ele geçirecekmiş gibi yansıtılıyor.
İsrail-Suriye dip dibe.Anlamışsınızdır ne demek istediğimi.

Türkiye kesinlikle bu füzeleri almalıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 15:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bakacak tabii. Kornetler'de dahi onca süre Rus teknisyenler gelip incelemedi mi aletleri?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 15:28 
Üye

Suriyeden kendi s400 leri ile İsrail f35 lerini inceleyemez mi ? Türkiyeye ne gerek var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 15:45 
Üye

Aaslında tam tarside düşünülebilir. Abd de s400 e karşı f35 i nasıl kullanacağını, açıklarını, radarda nasıl göründüğünü test eder, bilgi sahibi olabilir. Neden sadece Ruslar f35 le ilgili şeyleri öğrenecek diye bakıyoruz ki ? Sonuçta s400 verilince, sürekli başında bir rus bekçi bekleyip, Amerikalılara yassah gardaşım giremessin demeyecek...

Kaldı ki, Rusya istediğin de Suriye de ki s400 radarları ile İsrail f35 leri hakkında yine bilgi sahibi olabilir. Abd bence blöf ve sıkıştırma amacı ile Ruslara kayarsanız, bizden bişey alamassınız diye bizim bağımsız bir iş yapmamıza engel olmak için amaç.

Sonuçta bizi çok ellerinde tutmak isteseler İsrail veya Arabistan gibi, al sana thaad, al sana reaper, al sana sm3, incirliğe 1 filo da f22 konuçlandırayım neme lazım lazım olur, al boğazada bir ageis destroyer aman kıymetli müttefikime bişey olmasın der.

Adamların istedikleri onlara bağımlı yaşamamız, ve bizim her zor durumumuz karşısında yardım etmek için, bizden bir taviz koparmak.
Düşünün yıl 2017, etraf düşman ve karışıklık kaynıyor. Adeta ülkenin başına dolu yağıyor ama bizim şemsiyemiz yok. Koskoca Türkiyenin havadan gelecek tehtidlere karşı savunması uçak. Üslerimizi cuzi miktar rapier, hawk, singer ile korumaya çalışıyoruz. Şuan aktif bir savaş olsa Yunanistan veya başka ülke ile, donanma üslerimizi scalp lardan koruyacak düzgün, garanti bir sistemimiz yok. Allaha emanet. E bu durumda Abd nin işine geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 17:14 
Süvariler

Yöneticilerin vizyonsuzluğu yüzünden bugün bu konumdayız.Alsaydın kardeşim 2.el pac 2 ,bir miktar pac-3 ya da asterden bir iki batarya zamanında, bugün s-400 e muhtaç kalmazdın.F-35 ler de adam sana şantaj yapamazdı.Kendi hisar serini ve nihayetinde kısa orta ve yüksek irtifada tüm ekipmanını yapana kadar elimiz rahat olurdu.Ben s-400 bu saaten sonra sadece ihtiyaç değil rusyaya yanaşma politikası olarak görüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 17:40 
Yeni Üye

j-20 veya j-31 f-35'e alternatif oluşturabilir. Dünya 10 sene önceki gibi tek kutup tek merkez değil. Ben f35 satışına direk veto edeceklerini sanmıyorum, daha ziyade oyalarlar ki Türkiye yeni bir yol tutmasın. Velev ki oldu direk Çinle masaya oturulabilir. Eğer f35 çok isteniyorsa , Çinle masaya oturulabileceği hissiyatını oluşturmak yeterli gelecektir bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 18:04 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

j-20 veya j-31 f-35'e alternatif oluşturabilir.
Oluşturamaz. Çakma F-35, gerçeğine benzer görünüyor diye aynı kabiliyetlere sahip demekler değil. J-20 de bambaşka bir şey.

Harzemşah'ın dediği uçak seçmek pakt seçmektir sözü adeta F-35 için var edilmiş.

Kabiliyet ve NATO istiyorsan F-35 alacaksın, başka çaren yok. Daha da önemlisi, Türkiye, etrafındaki bütün ülkeler birer birer F-35 alır ve hatta operasyonel olarak kullanmaya başlamışken bu grubun arasında yer almamazlık edemez. Gelecek bu beyler. Gelecekten kaçış yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 18:11 
Akıncılar

j-20 veya j-31 f-35'e alternatif oluşturabilir. Dünya 10 sene önceki gibi tek kutup tek merkez değil. Ben f35 satışına direk veto edeceklerini sanmıyorum, daha ziyade oyalarlar ki Türkiye yeni bir yol tutmasın. Velev ki oldu direk Çinle masaya oturulabilir. Eğer f35 çok isteniyorsa , Çinle masaya oturulabileceği hissiyatını oluşturmak yeterli gelecektir bence.
Tabi ki oluşturamaz. NATO sistemine entegre bir aracı nasıl oluyor da, bu sistemle alakası olmayan J-20 ve J-31 ile değiştirebiliyoruz? Bu uçakları şuanki güncel olan sistemle nasıl konuşturacaksın? S-400 ler ile aynı sorun tekrar karşında. Eğer sen NATO standartları kullanıyorsan, bütün ülke savunmasını bu temelin üstüne kurduysan, seçeceğin sistemde bu standartlarda olmalı. Ya da bu NATO dışı sistemleri tek başına kullanmayı kabul edeceksin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2017, 18:47 
Üye

Rus teknik adamlarının ileriki dönemlerde arıza ya da bakım/güncelleme için gelip sisteme bağlanmaları sorun olabilir. Bunun da basit bir çözümü bulunabilir aslında, bağlanmak için kullanılacak bilgisayar her zaman bizde kalır ve herhangi bir ağa bağlanmaz. Bilgisayar içinde bulunan editör yazılımları çevrim dışı olarak güncellenir. Zaten teşhis/tespit (diagnostic) için de sistem üzerindeki ekranlarda göstergeler vardır muhtemelen, yoksa da koyulması istenebilir. Sonuç olarak adamın gelip veri götürmesi engellenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 01:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bakacak tabii. Kornetler'de dahi onca süre Rus teknisyenler gelip incelemedi mi aletleri?
Bence Ruslar daha tehlikede oluyor s-400 leri bize vererek.
Başımızdakilere hiç bir zaman güvenmiyorum.Belki füzeleri abd ye açar gösterir.
İşin bu boyutuda var.Ama tam tersi f-35 aleyhine bu konu abartılıyor.

Yarın öbür gün boğazdan Rus savaş gemisi geçtiğinde üzerinde s-400 yada benzer sistemle f-35 radar izini görmek istese göremeyecek mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 11:39 
Süvariler

İki ucu ...oklu değnek ,Rus sistemi alsak abd+Nato bizi dövecek ,gerçi almasak da dövecek....Bu işin sonucu karakolda bitmese bari... 4 ihtimal var......s-400+f-35 ikisi de envanter de(ballı lokma tatlısı)......sadece f-35 envanterde (aman coni ben ettim sen etme)-------sadece s-400 envanter de(coni moni tanımam ,ayıya yanaşırım) .......her ikisi de yok(ayvayı yedik)....Rus'a da güven olmaz ki...parası ödenmiş s-300 leri iran'a 10 sene vermedi bu ayı...4. seçenek dahi olabilir maalesef...Über süper dış politikamız, sıfır sorun politikası derken geldiğimiz noktaya bak...Allah bu millete acısın da başımıza ummadığımız sıkıntılar gelmesin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 11:59 
Yeni Üye

Bu işin sonunu bence taraflar şu şekilde hesapladı.
Türk tarafı: Avrupalı SAM üreticileri teknoloji transferi ve ortak üretime yanaşmadı. S400 de alım yönünde ciddi adımlar atarsam, onları motive edip teknoloji transferi ve ortak üretime ikna edebilirim. En fazla kaporam yanar, belli olmaz birileri kapora kadar kredi açabilir-o birileri Ruslar değil-.
Rus tarafı: NATO-Türkiye ilişkilerini bakalım ne kadar aşındırabileceğiz. Çatlak mümkün mü? Türkler S400 ü rüyalarında görür.
Avrupa: Ulen adamlar şaka maka S400 alıyor, bu saatten sonra neyi paylaşmıycaz. Vergi mükellefinin parasıyla milyonlarca euro ARGE yapıldı, ne satsak -ürün, bilgi- kardır.
Amerika: Türkler S400 ü rüyalarında görür ama oyunu risk alarak oynadılar, Avrupa dan SAM teknoloji transferi ve ortak üretim desteği alıp otururlar. Zaten ASELSAN ve ROKETSAN da ciddi mesafe almıştı, kendi SAM yüksek irtifa uzun menzil kabiliyetlerini er geç kazanacaklardır. Ama kötü olan Araplar da S400 için motive oldular. Kulaklarını çekmek lazım.

Hakkımızda hayırlısı olsun, milli olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 15:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çok büyük ihtimalle s400 politik bir tercih oldu. Yanlız anlaşmanın detayları neler? Belkide s400 alımı ruslara diyetimizdi Fırat kalkanı operasyonuna izin vermeleri için. Yani s400 almaya mecbur bırakılmış olabiliriz. Anlaşmadan cayma şansımız olmayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 16:14 
Üye

Ben şunu merak ediyorum. Bizim elimizde patriot olsa idi olası bir savaşta yunan f16 larını düşürebilirmiyiz. Yada Nato ülkelerinden yapılacak bir saldırıdı da bu patriotlar işe yarar mı ? Sığ bilgimle yaramaz diyorum. Ama s 400 yarar diye düşünüyorum sonuçta 15 temmuzdan sonra tehdit algılarımız değişti

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 16:28 
Süvariler

Ben şunu merak ediyorum. Bizim elimizde patriot olsa idi olası bir savaşta yunan f16 larını düşürebilirmiyiz. Yada Nato ülkelerinden yapılacak bir saldırıdı da bu patriotlar işe yarar mı ? Sığ bilgimle yaramaz diyorum. Ama s 400 yarar diye düşünüyorum sonuçta 15 temmuzdan sonra tehdit algılarımız değişti
http://www.radikal.com.tr/yorum/ingiliz ... du-664561/

Katar'daki ABD Merkez Komutanlığı, bombardımandan dönen Tornado tipi avcı uçağının, ABD'ye ait Patriot bataryası tarafından düşürüldüğünü doğruladı.

Irak'ta yoğun bombardımana girişen ABD ve Britanya güçleri birbirlerinin dost ateşiyle kayıp verdi. Irak hedeflerine bomba yağdırdıktan sonra Katar'daki üsse dönerken kaybolduğu açıklanan Britanya Kraliyet Hava
Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçağının Kuveyt sınırı yakınlarında, ABD güçlerine
ait bir Patriot bataryası tarafından düşürüldüğü ortaya çıktı. Katar'daki ABD
Merkez Komutanlığı uçağın kendi kontrollerindeki Patriot füzesiyle vurulduğunu ve mürettabatın kaybolduğunu doğruladı. Britanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mike O'Brien da, kaybettikleri uçağın Tornado tipi avcı bombadıman uçağı olduğunu söyledi.
Körfez savaşı sırasında daha önce de iki Britanya Sea King tipi helikopter
havada çarpışmış ve bir ABD helikopteri düşmüştü. Koalisyon güçleri olayları
kaza olarak nitelendirirken toplam 14 Britanyalı ve 5 ABD'li asker ölmüştü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 16:31 
Üye

Alıntı:
Bedevilerin milyarlarca dolar verip aldıkları SAM'ların, tankların veya uçakların İsrail veya NATO saldırılarında nasıl bir performans sergilediklerini lütfen biraz araştırın. Ayrıca Rus'un kendi kulladığı sistemi değil export versiyonunu alacaksınız. Ayı Çin'e bile aynısını vermez. Hele Türkiye gibi kıçı başı ayrı oynayan, rotası senelik olarak değişen bir ülkeye hiç vermez. O S-400'lere pek güvenmemenizi tavsiye ederim. Batı blokunun elinde isterlerse onları devre dışı bırakabilecek pek çok alternatif var emin olabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 16:47 
Üye

Ama verilen örnekte ABD nin kullanmış olduğu bir patriot sisteminden İngiltereye ait bir uçağın düşürüldüğü söyleniyor. Bence Abd istese patriot ile f 35 bile düşürebilir. Sonuçta kendi ürettikleri bir şey.
Diğer bir durum ise bu Sam sistemleri bu kadar kötü ise Ruslar baştan çöp üretiyor. Ayrıca kaynak israfı da denebilir ama işe yarayıp yaramayıcağı belli olmayan bir sistemim olması hiç olmamasından iyidir. Bana kalsa HİSAR öncelikli olmak üzere patriot, eurosam ve sam sistemlerinin tümünden olmalı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 16:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

http://www.radikal.com.tr/yorum/ingiliz ... du-664561/

Katar'daki ABD Merkez Komutanlığı, bombardımandan dönen Tornado tipi avcı uçağının, ABD'ye ait Patriot bataryası tarafından düşürüldüğünü doğruladı.

Irak'ta yoğun bombardımana girişen ABD ve Britanya güçleri birbirlerinin dost ateşiyle kayıp verdi. Irak hedeflerine bomba yağdırdıktan sonra Katar'daki üsse dönerken kaybolduğu açıklanan Britanya Kraliyet Hava
Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçağının Kuveyt sınırı yakınlarında, ABD güçlerine
ait bir Patriot bataryası tarafından düşürüldüğü ortaya çıktı. Katar'daki ABD
Merkez Komutanlığı uçağın kendi kontrollerindeki Patriot füzesiyle vurulduğunu ve mürettabatın kaybolduğunu doğruladı. Britanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mike O'Brien da, kaybettikleri uçağın Tornado tipi avcı bombadıman uçağı olduğunu söyledi.
Körfez savaşı sırasında daha önce de iki Britanya Sea King tipi helikopter
havada çarpışmış ve bir ABD helikopteri düşmüştü. Koalisyon güçleri olayları
kaza olarak nitelendirirken toplam 14 Britanyalı ve 5 ABD'li asker ölmüştü.
IFF nedir, ne değildir diye forumun girişine pankart açmak lazım aslında.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 22:31 
Yeni Üye

Üstadlar, Erol Mütercimler katıldığı bir programda s400 konusunda ''Washington, Türkiye ne veriyorsa Moskova'ya bir fazlasını verecek , moskova satıştan vazgeçecek'' gibisinden bir şey söylemişti. Bunun ihtimali nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 22:45 
Akıncılar

Suudi Arabistan'a gidip "Sen bas parayı Erdoğan'dan da fazla para ver, onların alacağını sana versin." diyebilir. Galiba bunu başka müşterileri için yaptılar.

Ama hayatı son günlerdeki moda Amerikan uluslararası ilişkilerci jargonu ile "transactional"dan ibaret sanmak hatasının bir devamı olur en fazla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 22:59 
Üye

Üstadlar, Erol Mütercimler katıldığı bir programda s400 konusunda ''Washington, Türkiye ne veriyorsa Moskova'ya bir fazlasını verecek , moskova satıştan vazgeçecek'' gibisinden bir şey söylemişti. Bunun ihtimali nedir ?
Olay Rusya için S400 satışından gelecek para değil ki... Rusya Türkiye den emin olabilse 10 S400 parasını karşılıksız olarak verip Türkiye gibi bir ortağı olsun isterdi.

Üzerimizde çok fazla baskı var bu aralar, kafaların karışması için kuzey korenin bir aksiyon yapması lazım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 12:14 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bakan Canikli: Biri opsiyon olmak üzere iki S-400 sistemi sözleşme kapsamında 2019'da tedarik edilecek.
http://www.haberturk.com/s-400-lerin-te ... di-1724190

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 14:02 
Üye

1 sistem ile neresi korunur, o da tartışmalı. Sürekli tehtid e göre trene bindirip gezdirilecek mi bu sistem.
Söz gelimi Ege, Ankara, İstanbul, Doğu sınırı, İran sınırı nereye koyacağız bu 1 tanecik sistemi.

Sanki Hisar ve aster geliştirmesi bitene kadar bu 1 sistem ile acil bişey olursa elimizde 1 tanecik olsun, diğerleri bitene kadar şimdi nasıl hiç savunmasız idare ettiysek 1 taneylede en az 10 15 sene idare ederiz, hem de batıya mesaj olur doğu sistemi kafasındayız herhalde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 18:00 
Süvariler

2+2 batarya, 1+1 sistem alımı olarak sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 19:19 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 19:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bakan yanlış telaffuz etmiş olabilir. 2+1 sistem demek istemiştir muhtemelen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 21:19 
Üye

Bunca şeyden sonra hala Patriot mu ? Karar vermede baya zorlanıyoruz galiba. Sanırım hepsinden azar azar yapıcaz, ortaya yapıcaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 23:29 
Süvariler

Little little into the middle. Suud'lar bile kıskanacak bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:01 
Üye
Kullanıcı avatarı

Son gelişmelerle birlikte Türkiyeye 100 milyar $ gibi bir fatura kesildi. Bu fatura tahsil edilmeli. Şahsen F-15tr gibi bir platform dahi görsem şaşırmam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:16 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:36 
Üye
Kullanıcı avatarı

Zarrab itirafçı oldu henüz her şey netleşmese de gelişmeler hiç de lehimize görünmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:42 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:56 
Akıncılar

Alıntı:
:roll: E dost kim, düşman kim olacak o halde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 01:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 14:00 
Üye

Alıntı:
Son gelişmelerle birlikte Türkiyeye 100 milyar $ gibi bir fatura kesildi. Bu fatura tahsil edilmeli. Şahsen F-15tr gibi bir platform dahi görsem şaşırmam.
Wut ?
Nereden çıktı bu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2017, 01:30 
Üye

Bence ülkemizi küçük düşürmeyelim ABD kim oluyor da bize fatura kesecek. Her ne kadar dış politika da öyle davransak da Araplar gibi kabile devleti olmadığımız için haraç vermiyoruz. Haraç ödeyecek adam üstüne basa basa herife her konuda karşı çıkıp o iş bitti biz S400'leri aldık der mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2017, 10:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bunca şeyden sonra hala Patriot mu ? Karar vermede baya zorlanıyoruz galiba. Sanırım hepsinden azar azar yapıcaz, ortaya yapıcaz.
Anladığım kadarıyla SAM konusunda tek bir kaynağa bağlı olmak istemiyoruz. Rus, batı, milli sistem karması belki bu yüzden arzu ediliyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5209 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 199 100 101 102 103105 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: