TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Oca 2018, 00:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 938 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 19
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 23:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Fransa güzel bir ikmalcidir bence. Kolay kolay Türkiye'ye kıllık ambargo yapmaz. Parasını verdiğin sürece hemen hemen istediğin malzemeyi ikmal eder. Duyduğum kadarıyla diyeyim silah ihraç yasaları çok sert değil. Meclis denetimi yada onay süreci çok az yada az etkili. SOM ve Atmaca motorları konusunda 1 gr. sorunlarını hiç duymadık. Roketsan alabildiğince üretime devam ediyor. SOM sayısı bayağı bir olmuş diye duyuyoruz.

Alman Amerikan gibi değil. Keşke Fransa ile daha çok ortak askeri çalışmamız olsa. Biraz konu dışı ama Mesela ilerde milli nükleer denizaltı için Fransa iyi bir yoldaş olacaktır inancındayım. Belki TF-X projesinde ve tank motoru projesinde Fransa'ya kayabiliriz. Fransan'ın dizel teknolojiside bayağı iyidir. Mercedeslerin yüksek performans 1600 CC serisi dizel motorları Fransa kaynaklıdır.

Pazara payı temin edemedikleri için belki bu sınıf hazır motor üretimleri yok ama sanırım 1500hp sınıfı bir şeyi bence rahatlıkla yaparlar ve bize gözükapalı satarlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 00:09 
Üye

Alıntı:
Biraz konu dışı ama Mesela ilerde milli nükleer denizaltı için Fransa iyi bir yoldaş olacaktır inancındayım.
Belki akıncılar daha iyi açıklayabilir ama nükleer bir denizaltıyı Akdeniz'de çok kolay tespit edip, patatese çevirebilirler. Ege'de ben buradayım diye bağırır. Sicilya boğazını geçemez. Maliyeti ise bizim çapımızı çok çok aşar. Hem kimsede öyle bir teknolojiyi paylaşmaz.

Gerçekçi olmamız lazım. Yapabilecekleri kısıtlı fakir bir ülkeyiz. Hayaller güzeldir ama onlar yüzünden kaç imparatorluğu batırdık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 00:40 
Akıncılar

Musti bayagi yuksek gidiyorsun. SOM/Atmaca ve belki Gezgin motorunu verir vermesine ama nukleer farkli bir sey, kozmik oda gibi. Girilmesi yasak ve cekinceli bir yer. Hemde bunu bir nukleer denizalti. G-7 mi olduk bir gunde dedim icimden. 3-4 trilyonluk eonomi felan olduysak dedim. Bazen bir gunde TUIK yeni bir formu icat ediyor ve GDP 1.5 katina cikiyor. Bu senenin kalkinma hizini cift hane cikardiklari gibi.

Denizalti tasariminda henuz daha isin basinda sayiliriz. Once AIP tasarlayip, bunu da MILDEN'in icine yerlestirecek sekilde yapabilirsek ne ala bize. AIP'li ve Gezgin fuzesi kabiliyetli 12 tane denizaltimiz olsun yeter bize sanirim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 01:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

İsrail'in Dolphin sınıfına yaptığı gibi bizim denizaltılara SLCM kabiliyeti kazandırsak yeterli. Ohio, Akula, Triomphant sınıfı gibi denizaltılar "askeri" bakımdan süper güç olan ülkeler için gereklidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 09:19 
Üye
Kullanıcı avatarı

Dün Tomahawk füzeleri ile ilgili Nat.G. belgeselini izledim. Belgeselde denizaltından füzelerin nasıl
fırlatıldıklarını anlatıyordu. Kimyasal bir tepkime ile füze dışarı itiliyor denizaltından az mesafe
uzaklaştıktan sonra suyun altında ateşleme ile füze yükseliyor. Sonra havada bu birinci ateşleme modülü
ayrılıp füze kanatlarını açıp seyir füzesine dönüşüyor. Bu olay bana çok korkutucu ve caydırıcı geldi.
Özellikle nükleer başlıklarla.

Trump bunlardan yakın zaman önce Suriyeye fırlatmıştı. Rus S400'leri kitlenmemişti. Yeteneği yok mu ?
Bu füzelere eğer radarada yakanma olayı yoksa ne engel olabilir ?
Özellikle gemiler kendini nasıl koruyacak ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 12:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün Tomahawk füzeleri ile ilgili Nat.G. belgeselini izledim. Belgeselde denizaltından füzelerin nasıl
fırlatıldıklarını anlatıyordu. Kimyasal bir tepkime ile füze dışarı itiliyor denizaltından az mesafe
uzaklaştıktan sonra suyun altında ateşleme ile füze yükseliyor. Sonra havada bu birinci ateşleme modülü
ayrılıp füze kanatlarını açıp seyir füzesine dönüşüyor. Bu olay bana çok korkutucu ve caydırıcı geldi.
Özellikle nükleer başlıklarla.

Trump bunlardan yakın zaman önce Suriyeye fırlatmıştı. Rus S400'leri kitlenmemişti. Yeteneği yok mu ?
O radarlar o füzeleri siyasi sebeplerden dolayı göremiyor hocam :D :D . Muhtemelen aynı belgeseli izledik, o atış prensibi radarların görüşünü etkilemez. Olsa olsa bir anda denizden çıktığı için radarın başındaki askerler biraz şaşırabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 14:26 
Akıncılar

Radarların çalışması, havadaki bir cismi takibi, radar kilidi sağlaması vb. hep askeri terminolojide karşılığı olan, niyet ve duruş belirten hareketler.

Böyle bir durumda harekete geçmeden önce kar zarar hesabı yapılır, ona göre hareket edilir.

ABD seyir füzesi atışı yaptı ve bir Suriye üssünü vurdu. Ruslar füzeleri havada imha amacı ile ateş açsa ve ıskalasa sonuç ne olurdu? Ya da isabet kaydetse, ABD buna SEAD/DEAD sortileri ile karşılık verse ve Rus bataryalarını imha etse sonucu ne olurdu?

En son Heruamarth tarafından 21 Ara 2017, 14:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 14:46 
Üye
Kullanıcı avatarı

Denizaltından atılan Tomahawklar suyun üstüne çıktıktan sonra bir kaç saniyelik solid-fuel booster yakımından sonra diğer varyantları gibi seyretmeye başlar.

Aslında burada tehlikeli olan Tomahawk'ın değil Tomahawk'ın fırlatıldığı Los Angeles veya Virginia sınıfı denizaltıdır. Destroyerların vurulma şansı varken (AEGIS gemilerinde bu ihtimal çok az da olsa) denizaltıları okyanusta bulup yok etmek neredeyse imkansızdır. Bu da ciddi bir kuvvet çarpanıdır. Nükleer başlıklı seyir füzeleri de second strike kabiliyeti için vardır. Fransa da SCALP EG'lerin 1000 KM'lik varyantını denizaltılarına yükleyecekti fakat ne aşamadalar takip etmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 14:53 
Akıncılar

Rusya havadaki "Amerikan silahı" olan Tomahawk'ı vurup ne yapacak yahu? Suriye'deki S-400 bataryalarından yeterince uzaklardı, fiziksel olarak görüp vurmaları belki mümkün değildi, lakin görse de vurmazdı.

Rusya'nın Suriye'deki varlığını yerinde tartmak gerek. Rusya bunları vur-a-madı, füzeler de çok bir hasara yol açmadı zaten ve Rusya'nın da şikayet edecek bir dolu kozu oldu.

A-Haber gazına gelmeyelim. Rusya'yı olduğundan farklı bir yere koymayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 08:04 
Üye
Kullanıcı avatarı

Saldırıya maaruz kaldığınız zaman seyir füzesini durdurmak için fazla vaktiniz yok. Alınacak askeri tedbir nedir. Havada nasıl imha edilir ? Yere yakın gittiği için bu füzeleri imha etmek S400'ün işi değil sanırım ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 09:18 
Akıncılar

Rusya havadaki "Amerikan silahı" olan Tomahawk'ı vurup ne yapacak yahu? Suriye'deki S-400 bataryalarından yeterince uzaklardı, fiziksel olarak görüp vurmaları belki mümkün değildi, lakin görse de vurmazdı.

Rusya'nın Suriye'deki varlığını yerinde tartmak gerek. Rusya bunları vur-a-madı, füzeler de çok bir hasara yol açmadı zaten ve Rusya'nın da şikayet edecek bir dolu kozu oldu.

A-Haber gazına gelmeyelim. Rusya'yı olduğundan farklı bir yere koymayalım.
Seyir fuzesi bunlar, uzun ucus suresi ve menzilleri nedeniyle istedikleri rota planiyla hedefine yaklastirabilirler. S400'un etkili olabilecegi alanin disindan hedefine yaklasabilir. Kaldi ki forumda daha once yazmistim. 30 metre yuksekten ucan bir seyir fuzesinin S400'un kendi radariyla gorebilmesi ancak 35-40km menzillerden mumkun. O da sistem 24/7 aktif calisiyorsa.

ABD o saldirida bir hava ussunun kucuk bir bolumundeki hedeflere karsi toplam 56 adet Tomahawk atmisti ayrica. Belki her hedef basina 2-3 fuze gondermis olabilirler. Imha edilen bina veya HAS larin bazilari bos, icinde ucak olmayan yerlerdi ayrica.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 09:39 
Süvariler

İşte s-400 alırsak uçanı kaçanı vururuz,bölgesel güç oluruz gazına gelmemek lazım,50-60 tane tomahawk ın hepsini rusya bile indiremiyor ister teknolojik-ister siyasi-istersek ekonomik boyuttan bakalım.Bize düşen ise gezgin füzesini bir an önce envantere almak ve anlamlı sayılarda üretmek...Uzak menzillerden som+atmaca(kara ve deniz)+gezgin +bora ailesi(300 km-800 km arası)+maksimum 2500 km menzilli balistik füzeler elimizi çokça rahatlatır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017, 12:41 
Süvariler

Saldırıya maaruz kaldığınız zaman seyir füzesini durdurmak için fazla vaktiniz yok. Alınacak askeri tedbir nedir. Havada nasıl imha edilir ? Yere yakın gittiği için bu füzeleri imha etmek S400'ün işi değil sanırım ?
Yüksek irtifa, Orta irtifa, Alçak irtifa, ve nokta savunması yapan sistemler olarak düşün. Yani kademe kademe bir savunma. S400 bir alan hakimiyeti sağlar. Ancak boşluklar kalacaktır, bu tüm sistemler için geçerli. Ama gel gör kilit nokta, tüm sistemlerin entegre olarak çalışması. Yani bir hava haritası ve tüm sistemler arasında anlık olan ortak bir farkındalık.

Eğer bizimkiler nato çatısında uzun vadede bir sıkıntısı varsa yada kuşkusu sadece s400 olmaz bunları thor, buck panthzır ile desteklemeleri gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2018, 11:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2018, 15:06 
Akıncılar

SOM ailesini geliştiren ROKETSAN değil, TÜBİTAK SAGE. Zaten paylaşılan fotografta da arkada SAGE'nin flaması görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2018, 18:42 
Akıncılar

TÜBİTAK SAGE yokmuş gibi davranma teknikleri vol. 144. İlginç bir ülkeyiz gerçekten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2018, 22:44 
Üye

Hava Kuvvetleri envanterindeki milli füze ve güdüm kitleri
https://youtu.be/euCH3dwjTAc

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2018, 04:55 
Süvariler

Üretimde Sage tarafindan mi gerceklestiriliyor yoksa Roketsanmi yapiyor ?
Icinde jet motoru oldugu icin TAI diyecegim ama öyle oldugunu sanmiyorum, gercekten merak etdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2018, 04:59 
Akıncılar

Üretimde Sage tarafindan mi gerceklestiriliyor yoksa Roketsanmi yapiyor ?
Icinde jet motoru oldugu icin TAI diyecegim ama öyle oldugunu sanmiyorum, gercekten merak etdim.
Roketsan hocam. Bilidigi gibi sistemi SAGE gelistirdi, ve sonra teknik destek sagladi Roketsan'in uretim hattini kalifikasyonuna. Simdi Roketsan seri uretimini yapiyor kendi tesislerinde. Motorun jet olmasinin Roketsan acisindan bir sorunu yok. Denizcilerin SOM fuzesinde kullanilan TR40 jet motorlu Atmaca fuzesini de basindan beri Roketsan gelistiriyor mesela.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2018, 07:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kaynaklarda B1 gelişimi 2012'de tamamlanmıştı diye yazılmıştı. Şimdi 5 sene mi beklenmiş üretim için ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2018, 12:55 
Üye

Alıntı:
Kaynaklarda B1 gelişimi 2012'de tamamlanmıştı diye yazılmıştı. Şimdi 5 sene mi beklenmiş üretim için ?
Evet.2013 te seri üretim sözleşmesi Roketsanla imzalanmış.Hat kalifkasyonu vs derken bu kadar uzamış.Türbitak Başkanı da KGK teslim töreninde Somdaki bu zaman kaybından bahsetti ve ders cıkardıklarını KGK da geliştirme ve testler tamamlanmasıyla Kale ve Aselsan ile seri üretimi hemen başlattıklarını belirmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2018, 12:16 
Akıncılar

Benim anladığım kadarı ile SOM'un SAGE'den Roketsan'a transferinde bir kaç husus var:
- SAGE her ne kadar SOM'u seri üretime mümkün olduğunca uygun tasarladı ise de, "seri üretim" sürecinde bir dolu komponentin tasarım modifikasyonları gerekti.
- Prototip süreçlerin elle, vs yapılan bazı işler otomatizasyona, farklı metotlarla bütünlemeye geçirildi.
- İlgili her türlü süreç için tezgah, makine, jig ve fikstür tasarımı, temini vs yapılıp, üretim standardı parametreleri, ve kalite kabul parametreleri belirlendi.
- SAGE'nin de Roketsan'ın da aslında bir dolu işi var. SOM uzun süredir ana iş değil iki firma için de. SAGE için bir prestij projesiydi. Ama bitirdi kendi açısından. Roektsan için ise önemli fakat, kendi geliştirmeleri kadar da öncelikli olmayan bir projeydi. Atmaca'sı, tanksavar projeleri vs var.
- Ben hat kalifikasyonu ile çok zaman kaybedildiğini sanmıyorum ama sistem teminlerinde sorun olmuş olabilir. Uzamalar, işte bir süredir ambargolar, isteksizlikler vs vs.

Şunu unutmamak gerek, Roketsan ekolü ile SAGE ekolü çok farklı. Roketsan en nihayetinde Stinger projesi ile kurulmuş, bir süre endüstriyel partnerliklere iştirak etmiş, kuvvete çok standart ve çok adetli roketli sistemler üretmek için kurulmuş bir firma. Amerikan ekolü ile beslenmiş bir "üretim" firması. Çok taşa yazılmış standartları var. Haklı olarak da öyle. Adamın 3.000 tane roket üretip belirli bir sürede teslimi gerekiyor.

SAGE ise seri üretim bilgi ve tecrübesi sınırlı, bir "Araştırma Merkezi". Evet bazı üretim proseslerinde, teknolojilerde vs çok ileride. Kendine has bazı üretim altyapıları var ve bunlar Türkiye'de tek. Fakat firmanın kimliğini o belirlemiyor. SAGE bir "prototip" ve en fazla bir "proses geliştirme" merkezi. SOM'u da belirli adetlerde, gerekirse elle toplar, ölçer biçer, doğrular ve takar atar. Ha keza, SOM'u yaparken bir zorlukla karşılaştığında, onu aşmasını sağlayacak üretim prosesi için bir altyapı kurar ve orada denemeler ile bir proses geliştirir, yapar füzeye takar.

Şimdilerde ise SAGE de bir "üretici" kimliği kazanıyor. Isıl Pil ve diğer kimyasal altyapıları epey bir "üretim merkezi" oldu. Şimdilerde de Kızılötesi Arayıcı Başlık altyapısı ile seri üretim elektronik "sistem" üretip toplayacaklar. Bu SAGE'nin karakterini değiştirecektir.

Bu neden önemli? SOM'u yapmış olan SAGE en fazla HGK kadar tecrübeliydi. Şimdi Bozdoğan ve Gökdoğan'ı geliştiren SAGE ise HGK'sı, KGK'sı, NEB'i üretilip atılan SOM'u üretilip belki atılan kadar tecrübeli bir SAGE. O "süreç" daha verimli olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2018, 22:56 
Süvariler

Kızıl ötesi arayıcı başlık ve diğer optik sistemler için sage ayrı ASELSAN ayrı çalışması yerine ortak bir çalışma yapılması daha doğru olmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2018, 23:31 
Akıncılar

Bırakamamışım; Belki de Aselsan sadece "sensör"ü ya da sensör tiplerini yapar. SAGE de bunu bir arayıcıya dönüştürür.

Bu performanstaki arayıcılar çok karmaşıklar. Tüm "paket", var ise "kardan tertibatı", okuma devresi, dewar'ı, var ise soğutması, optikleri, kaplaması osu busu.

Ama öte yandan Aselsan Hisar ve OMTAS/UMTAS için benzerleri yaptı ya da yapmaya çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 00:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

SOM-A ile SOM-B1 aynı fiziksel yapıya sahip. Sadece aralarında elektronik donanım/yazılım varkı var. Hemen hemen ARGE'leri aynı zamanda tamamlanmış . O halde hat kalifikasyonu gibi bir süreçten dolayı gecikme B-1 de sözkonusuysa ortada üretilen bir SOM-A 'da bence yok.

SOM-A SAGE araştırma ürünü olarak numunelik sayılarda kaldı. Operasyonel anlamda ilk mühimmat teslimi bu parti oldu galiba. Belki bu yüzden büyük parti gibi bir ifade telaffuz edilmiş. Umarım gizli bilgi paylaşmıyorumdur.
Alıntı:
Ergün, sözlerine şöyle devam etti: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterine giriyor. Bunun şimdi 500 kilometre menzillisini yapma kabiliyetine sahibiz. Ekiplerden bir kısmı havadan bir başka araca atılmasını sağlayacak şekilde çalışıyor. SOM, seri üretim safhasına geldi.
Galiba tespitim doğru. Üzücü şekilde. :oops: Bizde elimizde yüzlerce olmuştur diye seviniyorduk.

Alıntı:
Ekiplerden bir kısmı havadan bir başka araca atılmasını sağlayacak şekilde çalışıyor.
Bu tümceyi anlayan beri gelsin. :? :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 00:52 
Süvariler

Şu 500 km menzil muhabbeti de baydı artık ses altı hızla 20 dk çalışan motor nasıl olacak da 500 km gidecek? Ha savaş başlığını küçültürsün yakıt fazlası verirsin, eğe motor yerse artık... Sonuç olarak füze hedefe ya gider ya gidemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 01:10 
Süvariler

Şu 500 km menzil muhabbeti de baydı artık ses altı hızla 20 dk çalışan motor nasıl olacak da 500 km gidecek? Ha savaş başlığını küçültürsün yakıt fazlası verirsin, eğe motor yerse artık... Sonuç olarak füze hedefe ya gider ya gidemez.
Bu yüzden Amerika hala B52 leri uçuruyor.

F4 leri emekli etmek hataydı.

Ne olacak? 2 tonluk SOM yap ramjet motorlu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 10:27 
Akıncılar

@musti, SOM'u SAGE de yukarıda anlattığım şekilde üretebilme kabiliyetine sahip. Öyle üretmişlerdir, üstelik hiç de azımsanmayacak kadar üretilmiş de olabilir.

SOM kamyon gibi mühimmat. Yakıtı koyacak da yer var. Microturbo ile de o motoru daha uzun süre çalıştırabilne kabiliyetimiz var. 500km diye onu anlatıyorlardır. Mümkün şu anda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 12:59 
Süvariler

Şöyle mi anlamalıyız, SOM SAGE'de fiyatına bakılmaksızın üretildi acil ihtiyaç sayısına ulaştıktan sonra üretimi durduruldu ve seri yani nispeten ucuz üretim için Roketsan'a devredildi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2018, 22:15 
Akıncılar

Bu tip füzelerde seri üretim tabiri çok da doğru değil, insanda farklı beklentiler yaratıyor. ABD gibi milyar dolar harcayacak kaynak olmayınca, yıllık üretim adetlerinin de yüzler mertebesine çıkmasını beklemek doğru olmaz. Hatta belki toplam üretim bile orta vadede yüzler mertebesine çıkmayabilir. Bir güdüm kiti gibi (örneğin bu sene ya da gelecek sene için günde 150 JDAM üretimi hedeflendiğini okumuştum bir yerde) fabrikadan patır patır depolara gönderilecek cihazlar değil bunlar. İhtiyaç ne mertebede diye bir kestirimini de kuvvetin elinde ne kadar Popeye var ona bakıp yapabiliriz diye düşünüyorum. Mevcut envanterin 10 katını alıp depolayacak değil bizimkiler herhalde.

Bu arada bu son mesajları tetikleyen fotoğrafla ilgii bir arkadaş ilginç şey söyledi, tweet için fotoğrafı seçen her kimse pek talihsiz bir seçim yapmış. Fotoğrafta görünen "seri" üretim mühimmatlarından değil ve fotoğrafın çekildiği alan Roketsan tesisleri içinde değil. Ayrıca fotoğrafın sol tarafında paint ile boyanmış gibi duran siyah karalamanın ardında ne vardı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 01:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

SOM aslında üstadın dediği geniş bir alet olmalı. 280km lik hacim yakıt mühimmat fite fit bir ölçü değildir muhtemelen. Bu MTCR sıkıntısı nedeniyle SOM için böyle bir rakam telaffuz ediliyor olmalı. Muhtemelen numunelik modellerde yakıt kısmı biraz küçükçe tutulmuştur.

Yani SAGE onu baştan hesap etmiştir. Alet 500 km olunca 2 katı olacak gibi bir durum olmamalı zannımca. Aynı kasa e ağırlıkla ile 500km yapacaktır.

Çok benzeri Alman Taurus füzesi var. Ağırlık ölçü olarak SOM büyüklüğünde menzil 600km üstü.Bence üretilen bütün SOM lar 500 km ve üzeri erişimli. ;)

Resim
Diehl BGT Taurus KPD. Almanya.

Bu menzil oyun bozar . Rus ve İsrail gibi ülkeleri bile endişelendirir çünkü birincil angajman kabiliyeti sağlıyor. Yunanı adamdan saymıyorum. Artık bütçeye kıyılmalı ciddi rakamlarda üretilmeli. Kale grubuda elini çabuk tutarda motoruda sağlarsa keyifler Alamanya .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 02:23 
Süvariler

SOM füzesi Popeye'nin yerine gelecek ise neden bu kadar komplike bir sisteme karar verildi, SOM'a nazaran daha basit bir Popeye kopyası ile daha çabuk ve ucuz olmaz mıydı bu iş, ya da SAGE kendi başına yaptı ama kuvvet TOROS gibi yabana gitmesin diye mi aldı?
Sanki biz bazı şeyleri tam sırasına göre yapmıyoruz ilk önce UMTAS-L ye ihtiyacımız varken gittik UMTAS IIR ile oyalandık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 03:07 
Akıncılar

Motoru satin aldigin ulke MTCR kriterlerine uygun olmasi (<300km menzil, 500kg< warhead) sarti getirdiyse zaten istesende gercek menzilini aciklayamazsin.

Bu arada Alman Taurus fuzesi SOM'in iki kati agirlik olarak. Taurus 3100lb (1400kg), SOM ise 1300lb(630kg). Taurus fuzesi agir siklet, SOM orta siklet bir fuze. SOM'un bu hafifligi F-16 icin cok uygun bir fuze yapiyor. Ucaklar icin agirlik olmak veya olmamak gibidir. Mesela Mirage-2000 ucagi var, hava-yer icin menzil/payload optimizasyonu tercihi yapmak zorunda kaliyorlar. Bu yuzden govde altinda ancak 1 adet Scalp-EG fuzesi tasiyabiliyor. Ayni durum GBU-10 gibi 2000lb sinif muhimmata yasaniyor. Ancak 1 adet tasiyor. NEden? Bu agirliklari tasiyabilecek kanat istasyonu ayni zamanda kanattaki ilave yakit tanki yukleniyor. Muhimmat yuklerse o istasyona, yakit tanki yukleyemiyor ve dolayisiyla menzilden taviz veriyor. Mirage-2000 hava-yer gorevler icin bir F-16 gibi esnek ucak degil.

F-4 Fantomda benzer bir sorunu yasiyor, klasik low drag kuyruk takili Mk-84 muhimmatinin 2-8 nolu istasyonlara yuklenememesi gibi bir durum var. F-4'lerde cogunlukla Mk-83 (1000lb) ve Mk-82 (500lb) kullanilmasinin bir nedeni bu. HGK gudum kiti takili Mk-84 muhimmati F-4E'nin 2-8 nolu istasyonuna takildiginda, inis takimlari iceri alinamiyor. LGB'de bu sorun yok, 2000lb GBU-10 laser gudumlu bomba 2-8 istasyonlarinda tasinabiliyor. Uzun kuyruklu HGK/JDAM imkansiz F-4'lerin 2-8 nolu istasyonlarindan. Eger HGK muhimmati F-4'un 1 ve 9 nolu istasyona takilirsa, bu sefer 370 gallonluk tanklarini yerde birakmak gerekiyor ki F-4 gibi turbojet motorlu ucak icin yakit cok onemli. Menzil kisaliyor. Israil Popeye'yi tasarlarken ozellikle F-4'un 2-8 istasyonlarinin durumuna dikkat ederek tasarlamis ve 3000lb, 4 metrelik fuze sorun olmuyor.

Aslinda SOM agirlik sinifinda ihracat pazarinda baska urun yok. F-16 kullanicilari icin cok ideal bir fuze. Hem sertifiyeli, hemde F-16 agirlik limitlerine uygun. Taurus veya Scalp-EG fuzeleri F-16 icin uygun degil. Ancak F-16'nin 3-7 nolu istasyonlari (bunlar 4500lb sertifiye ve wet istasyon) tasiyabilir ama ayni problem, o zaman 370gl tanklar yerde kaliyor. F-16'nin 2-8 nolu istasyonu 2500lb sertifiyeli yukleri tasiyabiliyor. Bu yuzden F-16 icin hava-yer gorevlerde agirlik limiti 2500lb. SOM bu limitin cok altinda. Roketsan SOM'un motoru degistirir ve yabanci baska alt sistemlerde yerlilesir ise SOM bence ihracat icin iyi bir urun, Roketsan iyi para yapabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 17:11 
Süvariler

Turbo jet motorlu füzelerin raf ömrü varmıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 22:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

@robust; Bende libre ile kg karışmış. Yanlış bilgi arzı olmuş. Affola. :(

Bu arada 2018 içinde Kale grubunun yerli motoru teslim etmesi bekleniyormuş. Hem SOM hem Atmaca yerli motor ile uçacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 23:02 
Süvariler

Bu Mühimat Jet ve Turbofan motorlarinin yakitlarinda Kimyasal degisiklikler yaparak motorun kullanim ömrü ve gidilecek menzil artirilamazmi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 10:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu Mühimat Jet ve Turbofan motorlarinin yakitlarinda Kimyasal degisiklikler yaparak motorun kullanim ömrü ve gidilecek menzil artirilamazmi ?
Kurşunlu benzin kullanalım vuruntuyu da alır :)
Motor ömrünü uzatmak ağırlık arttırır. Menzil için kimyasal değişiklik motor yanma ömrünü kısaltır. Optimizsayon sorunu...
Bulunan tek palyatif çözüm mühimmatı azaltıp yakıtı çoğaltarak menzili arttırma

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 15:34 
Süvariler

Alıntı:

Motor ömrünü uzatmak ağırlık arttırır. Menzil için kimyasal değişiklik motor yanma ömrünü kısaltır. Optimizsayon sorunu...
Ben Kimyasal cözüm derken, iste motorun yaglamasi ve yanarken yakitin isi ve enerjisiyle daha farkli sonuclarin elde edilebilirligini sormusdum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 19:20 
Süvariler

Sıvı yakıt kullanan bu tür mühimmatlar sentetik yakıt kullanmıyor mu?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 938 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 115 16 17 18 19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: SMS48 ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: