TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Eyl 2017, 11:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 884 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 114 15 16 17 18
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 13:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

SOM-J İDEX 2017 Roketsan Standı
https://twitter.com/DefenceTurkey/statu ... 7377180672

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 18:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

F35 savaş uçaklarına Roketsan'dan SOM füzesi
Avustralya'da düzenlenen Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2017'de, Türkiye'yi temsil eden Roketsan'ın Mühendislik Direktörü Cenk Önen, Avustralya'nın yeni nesil savaş uçakları F35'lere SOM-J füzesi satmaya hazırlandıklarını açıkladı.
Önen, "Avustralya bildiğiniz gibi ABD'den yeni nesil savaş uçağı F35'leri satın alıyor. SOM-J, F35'in silahlarından biri. Biz de Avustralya Silahlı Kuvvetleri'ne SOM-J ürünümüzü pazarlamak istiyoruz. Bu alanda yoğun faaliyet yürütüyoruz, toplantılar düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.
http://www.milliyet.com.tr/f35-savas-uc ... i-2405653/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 21:30 
Akıncılar

Eger Avusturalya'ya SOM-J satabilirlerse buyuk is basarirlar ama bekleyip sonucu gorelim, once fuze yapilsin, ve basari ile atilsin. Bizim gazetelerimiz abartmayi cok sever, o yuzden temkinli olmanizi tavsiye derim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 21:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Az önce gazetelerden birisi ''Avustralya mızrak kulalancak'' diye yazmış :) Görsel olarak ta Mızrakları kullanmışlar. Anti tank silahlarını uçaklara da monte ettiler. Ama haberin içeriğinde Som-J geçiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 22:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Az önce gazetelerden birisi ''Avustralya mızrak kulalancak'' diye yazmış :) Görsel olarak ta Mızrakları kullanmışlar. Anti tank silahlarını uçaklara da monte ettiler. Ama haberin içeriğinde Som-J geçiyor.
"Korkut'un Atom bombasını durdurabildiğini "öğrendiğimden beri hiç bir habere şaşırmıyorum :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 22:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eger Avusturalya'ya SOM-J satabilirlerse buyuk is basarirlar ama bekleyip sonucu gorelim, once fuze yapilsin, ve basari ile atilsin. Bizim gazetelerimiz abartmayi cok sever, o yuzden temkinli olmanizi tavsiye derim.
F-35'e uyumlu yani içinde taşıyabildiği başka anti-gemi füzesi var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 22:31 
Süvariler

F-35'e uyumlu yani içinde taşıyabildiği başka anti-gemi füzesi var mı?
Norveçlilerinde bir ürünü var. NSM

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 22:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Som-J'nin sadece anti-gemi başlığı mı olacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2017, 23:38 
Yeni Üye

Roketsan Weighing U.S.-Made Second Engine For SOM-J
http://aviationweek.com/awindefense/rok ... gine-som-j

Şöyle bir haber var ama haberin içeriği için abonelik gerekiyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 00:23 
Akıncılar

Norveçlilerinde bir ürünü var. NSM
Adini Joint Strike Missile (JSM) olarak degistirdiler ve original NSM'den bayagi farkli bir fuze tasarladilar. Simdi ucus testlerine basladi. SOM-J'den bir kac sene onde gidiyor ve muhtemelen bu avantaji nedeniyle F-35 kullanicilari cogunun JSM almasina neden olabilir.

Roketsan'in SOM-J icin Fransiz TR-40 motoruna alternatif, ABD yapimi motor kullanilmasi haberini nasil yorumlamak lazim sorusu geliyor akla. Tahminen projeye teknik destek veren Lockheed Martin'in bir istegi olabilir, USAF'a pazarlamak icin veya SOM-J'nin JSM'den farkli olmasi icin bir stratejide olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2017, 23:51 
Akıncılar

SOM füzesiyle ilgili güzel bir çalışma.Yerinde tespitler ve öneriler mevcut;

http://uskudar.biz/savunma-sanayii/som-d-ne-zaman

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2017, 12:25 
Akıncılar

uskudar biz son demlerde biraz futuristik örnekler vermeden edememmiş 900NM ve Mach-5 hız.

Atmaca füzesine biraz dar çerçeveden bakmış, ama önceki yazılarına göre daha tavsiye niteliği olan bir yazı kuru kuru gömmeye çalışmamış şükür ki...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2017, 23:27 
Süvariler

Sorun şu ki hızı arttırınca menzil kısalıyor. Yüzey yalayarak giderken o hızlarda hava sürtünmesi çılgınlar gibi tutuyor füzeyi. Dolayısıyla o hızlarda tutunabilmek için basıyorsun yakıtı. Sonuçta füze heyula gibi birşey oluyor. Menzilin kısalmamasını istersen havanın yoğunluğunun daha az olduğu yüksek irtifalardan uçman gerekiyor o zaman da sürtünmeden kurtuluyorsun ama radarda görülüyorsun. Bunun en babası Brahmos işte. 3 tonluk füze low-low rotada 120km menzili var. Harpoon hem daha uzun menzile gidiyor hem de 700kgın altında bir füze. Harpoon benzeri füzelerin hepsinin yüksek subsonik hızlarda olmasının bir sebebi var. Yeryüzünü yalayarak uzun menzillere gitmek istiyorsan o bölge sweet spot.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2017, 00:29 
Akıncılar

Harpoon ucus karakteristigide cok efficient oldugu soylenemez, biraz burun yukari ucuyor. Atmaca muhtemelen orta govde kanatlari genis yuzeye sahip olmasinin bir nedeni daha verimli ve uzun menzilli olmasidir. Sadece tahmin olarak yaziyorum, Harpoon'a gore daha iyi bir ucucu olmasi beklenir. Aklima geldi Atmaca da kontrol amacli TVC olanilir mi? Kuyruk kanatciklari olduukca kucuk cunku...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2017, 10:35 
Akıncılar

Atmaca topiğinde yazdığım gibi, bu kadar kanat yüzeyi ile TVC'ye ihtiyaç yok. Zaten o kadar ani ve keskin manevra kabiliyetinede gerek yok. Dediğin gibi büyük kanatlar ile daha iyi bir uçuş performansı olacaktır ki zaten sürat subsonik, küçük kanatçıklara mahkumiyet yok.

SOM-J için niçin bu kadar ağırdan gidiyorlar anlamıyorum? Elinoğlunun tüm piyasayı tokatlamasınımı bekliyorlar her zamanki gibi acaba? Veya JSF konsorsiyumu mu geciktiriyor füzeyi? Fuarı 4 gözle bekliyorum. Bu sefer ses kayıt cihazı ile gitmeyi planlıyorum ki detayları unutmayayım, tüm soru işareti detay bilgileri size aktarabileyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2017, 10:39 
Akıncılar

SOM-J bildik SOM'un kıçına J takılmışı değil ki Hocam. Neredeyse baştan bir füze tasarlanıyor. Üstelik bir de deniz ortasında gemi bulup vuracak görüntü işleme algoritmaları ile.

Şu anda Roketsan'da -SAGE ile ortak da olsa bir dolu proje yürüyor SOM konusunda. SOM'un değişik güdüm ve harp başlıklı modelleri ve SOM-J. Az iş mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2017, 17:48 
Üye

MBDA Fire Shadow

boyle birşey çıkarabilirmiyiz acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 22:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim aklıma takılan bir soru var, üstadlar cevaplarlarsa sevinirim. Biz bu som-j yi gemiden fırlatabilir miyiz? Öyle sanıyorum ki menzili bir harpoon veya Atmaca'dan uzun olacak.Biz bu mühimmatı vls'ye yerleştirsek hem etkili bir ASM'miz hem de kıyı ve ardını vurabilecek bir cruise füzemiz olmaz mı? Som-j'nin gemilerden atılabilen diğer ASM'lerden farkı nedir? Teşekkür ederim.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 23:57 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ağırlık:691 Kg , Savaş Başlığı: 221 kg, Menzil: 124 km, Hız: 860 km/h, Atıcı Platform: Uçak, Gemi, Sub.

-Som,
Ağırlık: 600 kg, Savaş Başlığı: 230 kg, Menzil:185-200 km arası, Hız: 1153 km/h, Atıcı Platform: Uçak.

Amerikalıların geliştirme aşamasında olduğu Mk 41 den atılabilen AGM-158C LRASM füzesi gibi bir şey yapılabilirse ne âlâ. Yarısı kadar menzile razıyım.

Resim

En son Moon&star tarafından 18 Tem 2017, 03:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 00:03 
Süvariler

Gezgin varken SOMu fırlatıp ne yapacağız ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 00:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gezgin varken SOMu fırlatıp ne yapacağız ki?
Benim sormaya çalıştığım şey farklı, şunun gibi; Som-j varken Atmaca'yı,Harpoon'u ne yapacağız ki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 01:24 
Akıncılar

Benim sormaya çalıştığım şey farklı, şunun gibi; Som-j varken Atmaca'yı,Harpoon'u ne yapacağız ki ?
Birisi F-35 icin ozel tasarlanmis, havadan atilan digeri ise gemi uzeri konuslandirilmak uzere ozel tasarlanmis fuzeler. Aerodinamik tasarimlarindan ve kullanilan algilayici sensorler arasindaki farklardan bu farki gorebilirsiniz. Gorev profili olarak ortaklik gostermeleri yaniltiyor dogal olarak. SOM-J gemiden atilarak kullanilabilir mi? Muhtemelen evet kullanilabilir ama denizcilerin Atmaca fuzesini Harpoon benzer istemelerinin bir nedeni var. En bastaki neden Harpoon ile benzer lancer ve agirliga sahip olmasi gemilerdeki Harpoon kanisterleri ile 1-1 uyumlu olmasi icindir. SOM-J'de oyle bir sey olamaz, gemi uzerinde ve lancerlerinde farkli yerlesim ve yeni hesap kitap gerektirebilir. Donanmanin butun gemileri Harpoon kullaniyor, Atmaca ile degistirme yapilabilir. Atamaca ayni zamanda denizaltindan atilacak sekilde tasarlanmis, bu yuzden silindirik govdeye sahip. SOM-J havadan atilacak sekilde aerodinamik sekilendirmeye sahip, kanat profili keza oyle. Hesef tespit sensor tercihide iki farkli dusunce ve gereksinim var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 01:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:25 
Süvariler

Mühimmatları ana görev profillerine göre değerlendirmek lazım. Tali görev profillerine göre değerlendirirsek yanılırız. SOM-Jnin gemilere karşı kullanılabiliyor oluşu onu bir gemisavar füzesi yapmıyor. SOM bir seyir füzesi ve diğer seyir füzeleri ile karşılaştırılmalı. Bu nedenle ben de SOM denilince Gezgin ile mukayese yoluna gittim. Zira SOM deniz kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamıyor ki deniz kuvvetlerinin Gezgin diye bir seyir füzesi talebi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 13:29 
Süvariler

Güdüm sistemlerini incelemek yeterli aslında bu IIR sayesinde terminal aşamada herşeye kilitlenebilen füzeler çıktı çıkalı bir karmaşa aldı başını gitti yarı aktif radar ve gps güdümlemede öyle, kısıtlı olsada bu tarz tali angajmanları mümkün kılmakta. Tabi birde füzelerin aerodinamik özellikleride var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 18:56 
Akıncılar

Niçin balistik bir füzeye kasırga vb.
2 veya 3 som yükleyip belli irtafaya çikartip bir aşamadan sonra som larin saldiriya gecmesi sağlanmaz?

benzer birşey örnegin balistik bir fuzeye karşi geliş rotasina balistik fuze ateşlemek ve bundan ayrilacak birkac kisa veya orta menzilli hss ile balistik fuzeyi veya bir ucak grubuna angaje olmak. Tabi aselsan'ın bu hedefleri aydinlatabildiğini varsayiyorum.

biraz ucuna taramali takmak gibi oldu ama :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 19:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu mantıkla Yıldırımın üzerine de bir iki Stinger yerleştirip Milli up uzun menzilli hava savunma sistemlerine de kavuşmuş oluruz. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:11 
Üye
Kullanıcı avatarı

:) Vural hocam şayet dediğinizi yapsak, som veya muadili herhangi bir cruise füzesi, terminal aşamasında balistik füzeden ayrılıp hedefine yönelirken ortaya çıkan yüksek sürat ve akabinde oluşan sürtünme ile açığa çıkacak sıcaklığa dayanabilir mi? O kanatçıkları anında parçalanır. Ben hiç ihtimal veremedim. Balistik füzelerde tek füzeden farklı hedeflere saldırı amaçlı birden fazla savaş başlığı mevcut zaten. Yukarıda sayın StrategyMaster' ın belirttiği gibi " Mühimmatları ana görev profillerine göre değerlendirmek lazım."

Benim de merak ettiğim bir şey var. Bu seyir füzeleri yeri geldiğinde uydudan konumlama hizmeti alıyor. Uydu sahibi devletler istemeleri halinde bu füzelerin konumlama hizmetini engelleme/yanlış yönlendirme yoluna gidebilir mi?

Uydular, konumlama hizmeti isteyen şeyin bir seyir füzesi olduğunu ayırt edebiliyor mu?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:38 
Akıncılar

:) Vural hocam şayet dediğinizi yapsak, som veya muadili herhangi bir cruise füzesi, terminal aşamasında balistik füzeden ayrılıp hedefine yönelirken ortaya çıkan yüksek sürat ve akabinde oluşan sürtünme ile açığa çıkacak sıcaklığa dayanabilir mi? O kanatçıkları anında parçalanır. Ben hiç ihtimal veremedim. Balistik füzelerde tek füzeden farklı hedeflere saldırı amaçlı birden fazla savaş başlığı mevcut zaten. Yukarıda sayın StrategyMaster' ın belirttiği gibi " Mühimmatları ana görev profillerine göre değerlendirmek lazım."

Benim de merak ettiğim bir şey var. Bu seyir füzeleri yeri geldiğinde uydudan konumlama hizmeti alıyor. Uydu sahibi devletler istemeleri halinde bu füzelerin konumlama hizmetini engelleme/yanlış yönlendirme yoluna gidebilir mi?

Uydular, konumlama hizmeti isteyen şeyin bir seyir füzesi olduğunu ayırt edebiliyor mu?
Söylediğinizde haklisiniz, hatta birçok farkli başka problemlerde olacaktir. Benim som dan ornek vermem yanlis olmus som bu som olmyacak tabi ki başka bir sey olacak yeni bir aerodinamik dayaniklilik vs.

evet diger arkadaşimizin hss yi yapmisiz soylemide dogru zaten hsslerde benzer sekilde boster, birinci katman ikinci katman itki sistemleri ile calisiyor. Benim hss deki onerim biraz da bunlarin etrafindan dolanarak birsey yapilabilir mi? neyse fazla uzerinde durulacak bir sey degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 21:16 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Hocam bildiğim kadarı ile gps uydusu size bir konum bilgisi vermiyor. Cihazın üzerindeki Gps alıcısı aynı anda en az 4 gps uydusunun konumunu tespit edip bu veri ile kendi yerini hesaplayarak konumunu buluyor. Bu yüzden füzeyi istedikleri yere yollamak gibi bi seçenek olmayacaktır. Ancak sinayli belirli bir bölge üzerinde karıştırarak gpsi kısmen veya tamamen kullanılmaz hale getirebilirler.Suriye üzerinde zaman zaman yapıyorlar hatta. Bu sebeple de çoğu füzenin INS gibi TERCOM gibi yedek güdüm sistemleri oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 22:45 
Üye
Kullanıcı avatarı

Anladım, bugün denizaltıdan atılan tomahawkların belgeselini izledim. Tomahawk ilk geliştirilme aşamasında iken, o zamanın teknoloji şartlarının da etkisi ile, rota doğrulaması yapmak için öncelikle yıldızlardan faydalanmaya çalışmışlar. Gökyüzünde, füze üzerinde bulunan optik/nişangah tarzı bir sistem ile tespit ettiği bir yıldızın konum bilgileri ile kerteriz alarak rota oluşturulmak istenmiş lakin sadece teoride kalmış. Sabit ve düşük hızlarda işe yarayan hedefleme, füzenin hızı arttıkça nerede ise imkansız hale gelmiş, yıldızı nişangahta bir türlü ortalayamamışlar. Daha sonra bu uydu sisteminden yararlanılmış. Şimdi oturdu kafama. Cevap için teşekkürler.

Edit: Merak edene linki. Güzel, akıcı bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=cet4QRUXiHU

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 02:12 
Süvariler

Yalnız orada bir karışıklık var. INS ve GPS birbirinin alternatifi ya da farklısı sistem değil. GPS, INS denilen sisteme sürekli düzeltme vererek hassasiyet kazandırmaya yarar. Bunlar tartışılmış forumda oldukça zevkli ve öğretici, başlıklara biraz vakit ayırmanızı öneririm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 09:40 
Süvariler

Alıntı:
Yalnız orada bir karışıklık var. INS ve GPS birbirinin alternatifi ya da farklısı sistem değil. GPS, INS denilen sisteme sürekli düzeltme vererek hassasiyet kazandırmaya yarar. Bunlar tartışılmış forumda oldukça zevkli ve öğretici, başlıklara biraz vakit ayırmanızı öneririm.
Aslında kısa menzilde (20 km kadar yanılmıyorsam.) alternatifi sayılır. GPS düzeltmesi asıl uzun menzilde gerekiyor. Eğer düzeltme verebilecek başka bir teknik kullanılıyorsa -TERCOM gibi- GPS'den bağımsız güdümleme yapılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 11:15 
Süvariler

Hızlı hava araçları üzerinden atış yapılan güdümlü mühimmatlar ile yavaş platformlardan atılan mühimmatlar arasında yapısal olarak ne gibi değişiklikler var. Umtas'ı F16 dan atılabilir hale etirmek için ne yapmalıyız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 21:42 
Süvariler

Hızlı hava araçları üzerinden atış yapılan güdümlü mühimmatlar ile yavaş platformlardan atılan mühimmatlar arasında yapısal olarak ne gibi değişiklikler var. Umtas'ı F16 dan atılabilir hale etirmek için ne yapmalıyız?
alfa- Yeni bir füze tasarlanmalı- omega

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 884 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 114 15 16 17 18

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: erdem334 ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: