TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 21:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5056 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 185 86 87 88 89102 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 20:05 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
24 batarya derken? Kokpit aero biraz yamulmuş sanırım. Çok iyi bir haber olmamış, ne demek 24 batarya 96 füze. Her bataryaya 4 füze mi düşüyor şimdi. :lol:
Bana da garip geldi ama bilemiyorum sanırım diğer arkadaşlar ile birlikte hemfikir olduğumuz konu kokpitin haberi yanlış yorumladığı/yazdığı.

Düzenleme: Haberin altında küçük harfler ile yazanı görmemişim galiba siz de görmemişsiniz, haberi yapan hürriyetmiş, kokpit onlardan sayfaya geçirmiş.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 20:20 
Süvariler

Ruslardaki Hava Savunma "divizion" tabiri birebir çevirildiğinde herhalde biraz anlaşmazlık ortaya çıkıyor. Onlarda Hava Savunma sistemleri "divizion" olarak düzenleniyor. Örneğin Azerbaycan 2 "divizion", İran 4 "divizion" S-300 aldı. Her bir divizionun kendi komuta kontrol merkezi ve arama, aydınlatma radarları oluyor. Bir divizion 8-12 atıcı araç barındırabiliyor. Bir Hava Savunma divizionun Nato'daki karşılığı batarya ya da sistem olmalı. Burada Türkiye için 2/4 diviziondan bahsediliyor.

En son Yalquzaq tarafından 15 Tem 2017, 20:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 20:45 
Süvariler

Bir fırlatıcı araç için neden 4 füze hesaplıyoruz. 9M96E2 alınırsa bir fırlatıcı araç 16 füze taşıyabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 20:51 
Süvariler

Divizion bizdeki tabura denk geliyor herhalde. Bir divizionda ya 4 lançerden oluşan iki batarya (2x4=8) ya da 3 batarya (3x4=12) var. Zaten divizionun komuta kontrol aracı maksimum 12 atıcıyı kontrol edebiliyor. Bu açıdan bakıldığında her atıcıda 4 füze var ise 96 füze 24 atıcı demek oluyor. Bu da her divizion 8 atıcıya sahipse 3 divizion, 12 atıcıya sahipse 2 divizion yapıyor. Burada iki ihtimal var ya haberi yapan füze sayısını yanlış verdi veya bu füze sayıları kontratın ilk safhası olan Rusyadan hazır alınan 2 divizionu kapsıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 20:53 
Süvariler

Alıntı:
Resim

Bir fırlatıcı araç için neden 4 füze hesaplıyoruz. 9M96E2 alınırsa bir fırlatıcı araç 16 füze taşıyabiliyor.
Quadpack ayrı birşey. Mutlaka bu füzelerden de alınır ve bataryalarda bazı atıcılar quadpack olarak kullanılır. Ama füze sayısından kasıt uzun menzilli tek lançerde tek füze olan konfigürasyonlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 21:37 
Üye

Aynı anda hem Aster hem S 400 sistemlerine niyet ediyorsak belki de bu denklem de Katar etkisi de olabilir.

Son olaylar da Katar için büyük risk aldık ve duruşumuzu belli ettik, karşımızdaki Arap devletleri ne zaman ne çılgınlık yapacağı belli olmayan pire için yorgan yakacak zihniyetteler... O üssün gerçek manada korunması için önümüzdeki zamanda bir sistemin oraya kaydırılması da düşünülebilir, bu projelerin finansmanını da Katar karşılayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 23:22 
Süvariler

İki sistem alınacaksa; bir sistem batı da Balıkesir' e, diğer sistem doğuya Malatya' ya konuşlandırılır diye tahmin ediyorum. Balıkesir' de iki Ana Jet Üssü bulunuyor (Bandırma, Balıkesir). Radar menzili ne kadar olur? orası netleşmemekle beraber; İzmir-İstanbul hattı ile Balıkesir ' de ki hava üsleri Bursa ve art geride -farazi olarak- Eskişehir - Ankara hattına kadar kontrol edebilir diye düşünüyorum. Bu bölge en stratejik bölgeyi teşkil ediyor. Hem hava üsleri anlamında hem de büyük kentler, sanayi tesisleri ve kentleri anlamında. Ayrıca nüfus yoğun olan son derece stratejik bir bölge. Çanakkale' yi de kontrol ediyor. Kuzey Ege' de ki Yunan Hava üslerini de kontrol edebilir diye düşünüyorum.

Doğuda ise Malatya veya Diyarbakır seçenekleri var. NATO' nun Malatya/Kürecik radar istasyonu hatırlara getirilince; demek ki Malatya seçeneği daha akla yatkınmış gibi bir değerlendirme yapılabilir. Her iki ilimizde de Ana jet Üssü bulunmakla birlikte Malatya tercihi; 2. Ordu bölgesini daha kapsayıcı mahiyet taşıması bakımından ve ayrıca stratejik Keban-Atatürk Barajlar bölgesi ile Suriye sınırını kontrol edebileceğinden dolayı; Malatya' ya ikinci sistemin konuşlandırılabileceğini şimdiden öngörebiliriz.

Benim öngörülerim bu şekilde...

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 23:31 
Süvariler

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alıp almayacağına bağımsız bir biçimde karar vereceğini söyledi.

'BU SİSTEMLERİ HİÇBİR ZAMAN NATO'YLA UYUMLU OLMAYACAK'

"Bu sistemler NATO'nunkilerle hiçbir zaman uyumlu olmayacak" diye devam eden Mattis, şunları söyledi: "Türkler gerçekten S-400 füzeleri alacak mı? Bu sistemleri sadece bir bölgede mi kullanacaklar? Bu soruların cevaplarını beklemek gerek."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 23:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İki sistem alınacaksa; bir sistem batı da Balıkesir' e, diğer sistem doğuya Malatya' ya konuşlandırılır diye tahmin ediyorum. Balıkesir' de iki Ana Jet Üssü bulunuyor (Bandırma, Balıkesir). Radar menzili ne kadar olur? orası netleşmemekle beraber; İzmir-İstanbul hattı ile Balıkesir ' de ki hava üsleri Bursa ve art geride -farazi olarak- Eskişehir - Ankara hattına kadar kontrol edebilir diye düşünüyorum. Bu bölge en stratejik bölgeyi teşkil ediyor. Hem hava üsleri anlamında hem de büyük kentler, sanayi tesisleri ve kentleri anlamında. Ayrıca nüfus yoğun olan son derece stratejik bir bölge. Çanakkale' yi de kontrol ediyor. Kuzey Ege' de ki Yunan Hava üslerini de kontrol edebilir diye düşünüyorum.

Doğuda ise Malatya veya Diyarbakır seçenekleri var. NATO' nun Malatya/Kürecik radar istasyonu hatırlara getirilince; demek ki Malatya seçeneği daha akla yatkınmış gibi bir değerlendirme yapılabilir. Her iki ilimizde de Ana jet Üssü bulunmakla birlikte Malatya tercihi; 2. Ordu bölgesini daha kapsayıcı mahiyet taşıması bakımından ve ayrıca stratejik Keban-Atatürk Barajlar bölgesi ile Suriye sınırını kontrol edebileceğinden dolayı; Malatya' ya ikinci sistemin konuşlandırılabileceğini şimdiden öngörebiliriz.

Benim öngörülerim bu şekilde...
Kahramanmaraş'ta İtalyan aster sistemi bulunuyor. Maraşta kritik bir yer yok, bana Malatya AJÜ ve İncirlik'i eş zamanlı koruması için orası seçilmiş gibi geldi.

Bence Rusları'da yok yere huylandırmamak adına doğuya s400 sistemi kaydırılmaz. Ama Balıkesir hem hava üsleri bulundurması, hem Istanbul, Trakya ve Egenin kesişim noktasında yer alması bakımından güzel bir tercih olur gibi duruyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 16:31 
Akıncılar

S-400 bir hazır alım projesi bu noktadaki tek detay finansman. Ama Aster için ne olacak merak erdiyorum mevcutta Block-1NT projesine dahil olacak mıyız? Hazır alım için hangi varyasyon bize gelecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 17:08 
Süvariler

S-400 ü verimli kullanabilmek amacıyla milli bir arayüz projesi başlanabilir mi?Merakımdan soruyorum s-400 ün egede uçan türk ve yunan f-16 larının her ikisini de düşman olarak görmemesi için ne yapmak gerekiyor?Bir de s-400leri ruslar sürekli hareket edecek şekilde mi kullanıyorlar yoksa bir kısmını sabit bir tesiste ne bileyim çok iyi bir koruganda falan mı kullanıyorlar..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 10:57 
Akıncılar

Kendii radar ağımıza entegre edebiliriz sanıyorum bunda teknik bir problem çıkmaz ise sıkıntı yaşanmaz. Ama NATO ağına entegrasyonun teknik yapılabilirliğinden çok politik sonuçlarını düşünmek gerekiyor.

Ayrıca Aselsan'nın üreteceği erken ihbar radarı (hedef menzil 500km) entegre edilerek NATO ağına yakın bir verimlilik yakalanabilir sanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 11:29 
Akıncılar

Daha önce de yazmıştım. Kendi radarlarımızın tamamı NATO ağına entegre. Envanterimizdeki radarların, TRS-22XX'ler hariç tamamı NATO finansman yardımıyla alındığı için böyle bir tasarrufumuz zaten mümkün değil. TRS-22XX'leri kendi ağımızdan çıkarıp S-400'ler ile uyumlu hale getirmek için radarın üreticisinin teknik desteğine ihtiyacımız olur, ki bunun da mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Öte yandan S-400 sistemindeki Rus yapımı IFF sistemini çıkarıp kendi milli IFF sistemimizi takmamız için ASELSAN'ın S-400'ün üreticisi ile birlikte çalışması gerekecektir. Ancak bu firmamız, ABD ve Avrupalı çok sayıda firma ile birlikte çalışıyor: Ortak projeler yürütüyor ya da bu ülkelerden gelen teknoloji, bileşen ve sistemleri kullanıyor. Bu durumda da, söz konusu ülkelerden yaptırım gelebilir, bilgi güvenliği nedeniyle (ki benzer bir tehdit Çin sisteminin seçiminde de gelmişti).

Kendi geliştirdiğimiz EİRS'nin S-400'e entegrasyonu bir seviyeye kadar mümkün olabilir ancak ciddi bir zaman ve işgücü gerektirecektir. Daha hiç konuşulmayan yedek parça ve bakım/idame meseleleri var. Kendi lojistik altyapımızı buna uygun hale getirmemiz gerekecek (Ruslar pek çok sistemde parça numarası vb kullanmaz mesela, entegre lojistik destek vb konseptleri yok. Teknik dokümantasyon vb konulara hiç girmiyorum bile).

Dolayısıyla, kendi milli hava savunma ağımızı ve sistemlerimizi geliştirmemiz için harcamamız gereken enerji, para ve işgücünden epey bir kısmını buraya kanalize etmemiz gerekecek. Hisar'la iyi kötü bir yol tutturduk, önüne kendi kendimize engel koymamamız gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:23 
Akıncılar

Astarinin yüzünden pahaliya mal olmasi tabiri tam da bu özetine uyuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:27 
Akıncılar

Orko'nun belirttitği durumda bu çalışma ne kadar gerekli, Hakan KILIÇ'ın üstüne basa basa söylediği ağ merkezli harp ve radar ağına bağlı olmazsa alınacak verimlilik değişmekle beraber S-400'ün bizde bir işe yaramayacağı algısını yaratmakta.

Ama şunu soracağım Suriye'de S-400 stand alone görev yapmıyor mu? O şekilde iken tüm dünya tarafından ciddi bir tehdit olarak değerlendirilirken bize gelincemi bir şey değersiz/tehdit seviyesi düşük olur?

En son swat tarafından 18 Tem 2017, 13:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:32 
Süvariler

Rusyadan hazır olarak ekstra sensör alımına gidilebilir. Bunlar S-400 networküne dahil edilir. Zaten ülkenin tamamını genel olarak kapsamaktan çok Ege, güneydoğu gibi hotspot bölgeleri bölgesel olarak kapsamaya çalışıyoruz.

En son StrategyMaster tarafından 18 Tem 2017, 12:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:34 
Akıncılar

Yazdıklarımdan S-400 hiç bir işe yaramaz algısı çıkmasın. Özellikle orta - yüksek irtifalardaki sabit kanatlı uçaklara karşı ciddi bir caydırıcılığı olacaktır. Zaten Rusya'nın Suriye'ye sevketmesinin ana nedenlerinden biri de bizim F-16'lara karşı kullanmak içindi. Rusya Suriye'deki S-300 ve S-400'leri Tartus ve Hımeymi'in hava savunması için kullanıyor. Diğer sistemleri de konuşlandırmıştı. Zaten bunları, kendi yerel hava savunma komuta kontrol ağı ile entegre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:46 
Süvariler

Kendi eirs sistemimiz şu an mevcut mu?Yoksa sadece altlığı mı var acaba?Çünkü bu s-400 lerle gerekirse rus yapımı uçak da düşürebilmeliyiz..Bir de fransa şu an doğaqlgaz aramasında platformları korumak amacıyla(bize karşı) 2 adet fırkateyn göndermiş durum da bu aster projesi nin başına olası fransız-türk gerginliği dolayısıyla kötü birşeyler gelebilir .O yüzden s-400 bizim garantimiz hisar -a ve o çıkıp u yu üretene kadar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 12:59 
Üye

S-400 alımı, f-35 projesine etki edebilir mi ? Sonuçta, ABD bir şekilde bunun bedelini ödetmek isteyecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 13:12 
Üye

S-400 alımı, f-35 projesine etki edebilir mi ? Sonuçta, ABD bir şekilde bunun bedelini ödetmek isteyecektir.
dunyada ucakmi yok, tfx i belkide hizlandirip ruslarla yada baskalariyla daha iyisini yapariz ama abd epey bir seyler kaybeder orasi kesin eksen bu sefer tumden kayar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 13:35 
Üye

Alıntı:
dunyada ucakmi yok, tfx i belkide hizlandirip ruslarla yada baskalariyla daha iyisini yapariz ama abd epey bir seyler kaybeder orasi kesin eksen bu sefer tumden kayar...
Türkiye, şu an içinde bulunduğu ekonomi sistemi ve savunma sanayisiyle eksen kaymasını kaldıramaz. Elindeki çoğu şey, depolarda kalır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 14:07 
Üye

ABD'nin yüksek tondan itiraz edeceğini düşünmüyorum , ancak içerideki uzantıları ile illa ki sıkıştıracaktır . S-400 niye alıyoruz biz Nato üyesiyiz vs gibisinden , ancak o içerideki maşalar unutuyor ki 1 sene evvel yaşanan darbe gecesinde vatandaşlarımı kurtaracağım bahanesiyle ülkemizi kimlerin işgale kalkışmaya heveslendiğini .Abd 'yi yazmıyorum bile ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 14:26 
Akıncılar

ABD'nin bize hava savunma adına ne sunduğu ortada, ne kadar sunduğu bizim taleplerimizi ne kadar karşıladığını kendisi çok net biliyor.
Yunanistan'nın elinde S-300 PMU-I ler füze değil mi? Yunanistan NATO üyesi değil mi? Diye sorarlar adama.

Ayrıca Hatırlatırım Elimizdeki hawk sisteminde MIM-23B füzelerini kullanıyoruz. Yanılmıyorsam diğer ülkeler MIM-23L modelini kullanmakta.

Yine bir dip-not ABD'nin karşılamadığı taleplerimizi NATO üyesi Fransız-İtalyan ortaklığı karşılamakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 17:59 
Süvariler

Bu alımın gerçekleşsede gerçekleşmesede birçok boyutu ve stratejik önemi var.

Dünki MGK toplantısıyla beraber düşünürsek kararlılığımızı, aynı şekilde Kıbrısdada dile getirir.

İyi kıvırırsak nato ya bile ödetiriz Asterin masrafını.

Şimdilik çok fazla kurcalamamak lazım.

@ Süvari sizin adınıza birileri ödediğiniz vergilerin hesabını soruyor diye neden rahatsız oluyorsunuz?
Biraz vatandaş olarak Demokrasinin ve Millet iradesinin egemen gücünden vazgeçmeyin bunlar kayboldumu kolayca bulunan nimetler değiller.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 18:25 
Üye

Benim S-400 niye alıyoruz diyenlere kızmamın sebebi S-400 leri teknik ve mali açıdan sorgulamak yerine , sırf Batının isteği için itiraz etmelerine dir hocam yanlış anlaşılmasın , Benim maşa diye kastettiklerim bu kişilerdir.Lakin sırf biri beyaz dedi diye öbürünün kara dediği bir ülkede de amacın sizin , benim ödediğimiz, vergilerin hesabını sormak olmadığı da gün gibi meydanda bence .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 18:40 
Akıncılar

Bu sistemler ege suriye siniri yerine ülkenin askeri sanayi tesislerini korumak birinci oncelik olmali.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 18:55 
Süvariler

Kim tehtid ediyor ki askeri sanayi tesislerini? Askeri sanayi tesislerini tehtid edebilecek etrafımızda 4 ülke var. Yunanistan, İran, ABD, Rusya, 4 sistem ile Rusyaya ve ABDye karşı zaten savunamazsınız. Egeye koyduğunuzda zaten Yunana karşı savunmuş olacaksınız. İranla şu aşamada bu noktada değiliz. Olsak da İran füzelerinden nicelik olarak savunmak mümkün değil. İran askeri sanayi tesislerini vurabilecek değişik tipte binin üzerinde füze çıkarır.

Halbuki Egede ciddi bir hava+füze tehtidi var. Suriyede bir hava savunma şemsiyesi ihtiyacı var. Bunlar potansitel tehtidler değil. Şuan hemen birşeyler yapmaya ihtiyacımızın olduğu gerçek tehtidler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 19:18 
Süvariler

Alıntı:
Benim S-400 niye alıyoruz diyenlere kızmamın sebebi S-400 leri teknik ve mali açıdan sorgulamak yerine , sırf Batının isteği için itiraz etmelerine dir hocam yanlış anlaşılmasın , Benim maşa diye kastettiklerim bu kişilerdir.Lakin sırf biri beyaz dedi diye öbürünün kara dediği bir ülkede de amacın sizin , benim ödediğimiz, vergilerin hesabını sormak olmadığı da gün gibi meydanda bence .
Herkesin bu konulara vâkıf olması beklenemez zaten.

Öteyandan sorgulamak normal şartlarda haklı değilmidir?

Ne oluyoruz Natodan çıkıyoruzda bizdenmi saklıyorsunuz diye sorulması gerekir, yada kendi sistemimizi tasarlıyoruz Hisar yapıyoruz flan deren bu nerden çıktı ?

Öteyandan Rusya Ermenistan ile Ermenistanda ortake ordu kurmak için antlaşma imzaladı, Karadeniz,Suriye, Ermenistan diye böye bir güzel çevrelendik Ruslar tarafından İranıda için katarsak tamdır arkasından Irak ve yine Suriyede Amerikalılar var...

Bize şimdi ne lazım ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Savaş uçağından evvel hava savunması kadar önemli bir şey yoktur.
Resmen dokunulmaz oluyorsun.f-35 parasına,suriyeli mülteciler parasına şimdi her evde bir s-400 füzesi vardı.Sarılıp yatıyor olurduk.
Yunanistan nasıl s-300 ü sistemlerine uydurduysa bizde yaparız.Zor falan değildir.100 füzede fena rakam değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:28 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:35 
Üye

Herkesin bu konulara vâkıf olması beklenemez zaten.

Öteyandan sorgulamak normal şartlarda haklı değilmidir?

Ne oluyoruz Natodan çıkıyoruzda bizdenmi saklıyorsunuz diye sorulması gerekir, yada kendi sistemimizi tasarlıyoruz Hisar yapıyoruz flan deren bu nerden çıktı ?

Öteyandan Rusya Ermenistan ile Ermenistanda ortake ordu kurmak için antlaşma imzaladı, Karadeniz,Suriye, Ermenistan diye böye bir güzel çevrelendik Ruslar tarafından İranıda için katarsak tamdır arkasından Irak ve yine Suriyede Amerikalılar var...

Bize şimdi ne lazım ?
Hocam insanın bilmediği konularda sırf konuştum demek için konuşması cahilliğin belirtisidir ,Bahsettiğimiz kişilerde bunu yapmıyor mu sizce ? Sorgulamak her bireyin hakkıdır .Lakin Suriye uçağımızı düşürdüğünde 5.maddeyi işleme almak istediğimizde Nato karşı çıkmadı mı ? Rus uçağını düşürdüğümüzde Abd = ( Nato ) Bu bizim sorunumuz değil Türkiye ve Rusya arasındaki bir mesele demediler mi., Rusya bile bunları bildiği gördüğü halde uçağını düşürdüğümüzde açıktan Askeri misilleme yapamadı .Rusya Müttefiklerimiz gibi gözümüze soka soka bölücü terör örgüt'ne silah mı veriyor . Peki biz ne yaptık Nato'ya koştuk, Sizce bizim Nato'yu sorgulamamız gerekmiyor mu ,S-400'de bence bir blöf dü nitekim Batıdan istediğimiz tavizi kopart tık . (Samp-t) ortak üretimini . S-400 umarım alınır . Samp-T den sonraki en iyi sistem bence ihaleye katılanlar arasından .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 20:53 
Üye

Abd nin ses çıkarmaya hakkı yok. Yıllardır yırtınıyoruz. Göya müttefik göya ortak, partner. Anca kullansın. Araplara verdiği gibi Thaad verseymiş o zaman. İşine geldimi müttefik, ortaklık yapmaya gelince bi israil, ingiltere muamelesi görmüyoruz. Gerçi S400 le Thaad aynı klasman sistemlermi onu bilemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 21:43 
Akıncılar

Zamanında çok uygun fiyata THAAD teklif ettiler, biz ilgilenmedik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 21:59 
Üye

Hocam peki ilgilenmememizdeki gerekçe neydi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 22:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şahsen can evimden vuruldum, tamam Adana'ya yerleştirmelerine izin vermedik bir şekilde hazmettim de, "uygun fiyata THAAD" hemde ABD yani bizimki bulup bunamak mıdır nedir anlam veremedim hocam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2017, 22:42 
Süvariler

Alıntı:
Hocam insanın bilmediği konularda sırf konuştum demek için konuşması cahilliğin belirtisidir ,Bahsettiğimiz kişilerde bunu yapmıyor mu sizce ? Sorgulamak her bireyin hakkıdır .Lakin Suriye uçağımızı düşürdüğünde 5.maddeyi işleme almak istediğimizde Nato karşı çıkmadı mı ? Rus uçağını düşürdüğümüzde Abd = ( Nato ) Bu bizim sorunumuz değil Türkiye ve Rusya arasındaki bir mesele demediler mi., Rusya bile bunları bildiği gördüğü halde uçağını düşürdüğümüzde açıktan Askeri misilleme yapamadı .Rusya Müttefiklerimiz gibi gözümüze soka soka Bölücü Terör Örgütü'ne silah mı veriyor . Peki biz ne yaptık Nato'ya koştuk, Sizce bizim Nato'yu sorgulamamız gerekmiyor mu ,S-400'de bence bir blöf dü nitekim Batıdan istediğimiz tavizi kopart tık . (Samp-t) ortak üretimini . S-400 umarım alınır . Samp-T den sonraki en iyi sistem bence ihaleye katılanlar arasından .
Bakın bu konulara geçmişde değinmişdim, hatda F4 düşürüldüğünde bunun araştırılması gerektiğini yazdım o uçağın kim tarafından hangi misyonla or da zikzak uçuruğuldunu sorgulamak lazımdı, lakin ordu fetönün dolaysıyla dışgüçlerin güdümüne girmiş ve birçok arkadaş onuda vurguladı burda.

Rus uçağının düşürülmesi Türkiyeye ve Rusyaya yapılmak istenen operasyonun bir parçası, orda batı tarafından başta Merkel abla biz im Davidson hocaya bir güzel kazık atdı . Davidson hoca Batı başkentlerine destek turuna çıkınca bugünkü Akp genelbaşkanı ve Türkiye hakkında İşide destek veriyor kampanyası başlatılar, Merkel abla Türkiyeye destek vermeme karşılığında yıllık 15 milyarlık gaz ücretinde indirimi çantaya koydu , derin strateji ustamız Davidson hocamız bize birdefaya karşılık 3 Milyar karşılığında tüm mültecileri yurtda tutma antlaşmasınıda bir güzel dayadılar (halbuki sırtımızı yaslayıp ab nin çökmesini seyredebilirdik ) eee yardım etdilermi peki ? tabi tabi Türk ekonomisinin çökmesi için el altından Türkiyeye Turist gelmesin diye güzel de bir kampanya ile Turizimi çökertiler.
Tayyip bey mecbur Putin abiye mektup özür filan.

Neyse konuyu dağıtmadan, bu olup bitenler karşısında hangi sistemi alsak?

Aslında ikisinide almamak geekier, fakat öte yandan koral çalıştımı?

En iyisi S400 batı için, parayı basıp kendi sistemimizi hızlandırmak ruslada başımız sıkışırsa batıdan yardım gelirmi orasıda. ....

Eldekileri efektiv dağıtırsak tüm ekranları tek elde toplanırsa gördüğümüze Hisar o larlada müdehale etme yeteneği kazanmalıyız, zaten her seyir füzesinede S400 atılmaz.

Yoksa Orko8 inde belirtdiği gibi öcü batı bize bişey vermiyor meselesi değil.
Şahsen ben incirlikdeki bombalarında atrape olduğunu düşünüyorum, S400 üde alırken rast gele 5 füzenin ateşlemesinide yapmak lazım Rusada güven olmaz, zaten 95 tane füze nedirki Abd ile İngiltere ortaklaşa 1 günde salıyor düşman üzerine.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 12:22 
Süvariler

Abd nin ses çıkarmaya hakkı yok. Yıllardır yırtınıyoruz. Göya müttefik göya ortak, partner. Anca kullansın. Araplara verdiği gibi Thaad verseymiş o zaman. İşine geldimi müttefik, ortaklık yapmaya gelince bi israil, ingiltere muamelesi görmüyoruz. Gerçi S400 le Thaad aynı klasman sistemlermi onu bilemem.
Valla şimdi ABD ye pek bayılmam ama, ABD den alabileceğimiz 2. el patriotlar vardı(diğer müttefiklerden), THAAD Arda demiş zaten, lakin bizdeki genel sıkıntı, teknoloji transferi istememizdi. Yoksa defeatle görüşmeler oldu. Adamların bize vermediği bir süper cobralar var oda Yunanistan meselesinden kaynaklanmıştı. Birde silahlı iha larda sıkıntı yaşadık, ondada sıkıntı neydi pek bilmiyorum. Orada "müttefiksin niye teknoloji vermiyorsun" mantığı bizi haklı çıkarmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 12:50 
Üye

Ne olursa olsun ABD'nin bize yaptığı gibi bir müttefiklik olmaz. Tabiki herşeyde ABD'yi suçlamak, karalamak ne kadar mantıksızsa; ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki kirli elini, artık müttefiğim diyerek açıktan göstermeside o kadar mantıksızdır.

Ticaret konusunda haklısınız, ABD herşeyi Türkiye'ye satmak istemeyebilir, satmazda. Doğrudur; ABD gözünde tabiki bir İngiltere yada İsrail değiliz. Fakat müttefik diyerek bizim baş düşmanımız Terör Örgütü PYD'ye yardım etmesi, kamuoyu vasıtasıyla Türkiye'yi Dünya'da zor duruma sokup krize sürüklemesi kabul edilebilir birşey değildir.

Bu yaptıklarının mutlak karşılığı ve cevabı verilmelidir. Nasıl verilmesi gerektiğini ise devlet büyüklerimiz bilir. (Bilmelidir.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 14:35 
Süvariler

ABD kötü vs kabul ama sanki bizde tercihlerimizde tedarikçi olarak hatalarımız oldu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 15:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Üstad, bize satmayı mı yoksa Türkiye' ye konuşlamayı mı önerdiler? Kürecik Radarları ile beraber THAAD gündeme gelmişti ama komutasının bizde olmayacağı konuşulmuştu. Bahsettiğiniz bu olay mı yoksa daha başka bir konu mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 15:58 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 16:09 
Genel Yetkili

Biz isteğimize kavuşuyoruz aslında. Nato'dan bağımsız yönetebildiğimiz ; ege,kıbrıs, katar, suriye gibi zıtlaştığımız sahalarda NATO ve BATI menşeli hava araçlarına karşı gerek takip, aydınlatma gerekirse de vurma imkan ve kabiliyetine sahip oluyoruz.

Acil çözüm gibi görünüyor ama biz bu sistemleri kendi sistemlerimize ve/veya NATO ağına bağlı sistemlere sahip olsak da/olacaksak da ilerleyen yıllarda kullanmaya devam edeceğiz. Acil ama kısa süreli değil..

Koy doha'ya , koy geçitkale'ye, koy marmaris'e, koy hatay'a, koy somali'ye, koy karaçi'ye... nerede lazımsa koy kullan.. tüm bu sahalarda muhtemel karşıt kuvvetler ve müttefikleri batı menşeli uçaklar kullanmakta çoğunlukla..

Bir de kavramlarda bir karışıklık seziyorum.. batarya kelimesi 4 lançerli araca denmez. BATARYA , topçu ve hava savunma birliklerinde birlik adı olarak kullanılır. Kabaca; bağımsız hareket edebilen, bağımsız bir cografyada konuşlanarak görev yapabilen birlik/silah grubuna denir.

4 batarya alıyoruz demek, en az 4'er adet komuta aracı, 4'er adet her tipten radar araçları, 4'er adet muharebe araçları almak demektir. Bataryalarda kaçar adet firlatma aracı veya lançer olacağı farklı bir hesap ve karar konusudur.

Örneğin her bataryada 2'şer adet kısmen bağımsız mevzilendirilebilecek atış kısmı da olsun derseniz. Bu sefer 8'er adet radar, muhabere ve komuta aracı almanız gerekir.

Rusların yapısını açmaya gerek yok.. biz bu tür sistemlerde kabaca ; her bir bataryada 2 adet ATIŞ KISMI, her bir ATIŞ KISMINDA 3 adet fırlatma aracı, dolayısıyla her bataryada toplamda 6 adet firlatma aracı kullanilir diyebiliriz. Bu durumda alınacak 4 bataryada toplamda 24 adet adet firlatma aracı olacak demektir. Her firlatma aracinda 4 lançer olarak hesapladığınızda 96 lançer ve ATIŞA HAZIR FÜZE sayısına ulaşırsınız.

Alınacak füze sayısını ise kimse tam olarak bilemez. Şöyle yazayım. Atışa hazır füzeleri (96 adet) ,bataryalarla beraber derhal alırız. Devamında yedek füzeleri yıllara sari olarak alırız. Burada kıta yükü mühimmat mevcudu muhtemelen lançer başına 4 adettir. Bu nihayette 384 füze envanterde planlanıyor demektir. % 4 oranında atış payını da hesaba katarsak yuvarlak bir hesapla 400 sayısını buluruz.. ama bu sefer kadrosudur. Asla tamamlanacağını sanmam. Muhtemelen her lançerin 1 de yedegı olacak şekilde hazır alınacak ilk 96 füzeden sonra atış paylarıyla beraber 10 sene süreyle 104 tane de ortak üretim yapar ve toplamda en fazla 200 füze sahibi oluruz. (8 adedi atış payı olarak hesapladım.) (Ortak üretim olur diye düşündüm çünkü sefer kadrosunu tamamlayabilmek için üretim yapabilme imkanını kazanmak isteyeceğimizi öngörüyorum).

S-400 füzeleri raf ömrünü ve sistemler teknolojik ömrünü doldurana kadar sihirli sayımız olan 40 yıl kadar envanterde kalacaktır. Vatana millete hayırlı olsun.

Not: seyir füzelerine , balistik füzelere, akıllı mühimmatlara karşı bu bataryaları koruyabilmek için mutlaka pantsir ve bulk gibi sistemlerin de alınması gerekmektedir. Değilse ďüşmana çok değerli 8 takım hedef grubu hediye etmiş olmaktan başka bir amaca hizmet etmez bu tedarik.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 17:42 
Site Başkanı

Not: seyir füzelerine , balistik füzelere, akıllı mühimmatlara karşı bu bataryaları koruyabilmek için mutlaka pantsir ve bulk gibi sistemlerin de alınması gerekmektedir. Değilse ďüşmana çok değerli 8 takım hedef grubu hediye etmiş olmaktan başka bir amaca hizmet etmez bu tedarik.
Bizde muadili yokmudur bu sistemlerin ?

Korkut + Atılgan + Hisar iş yapar kanımca.

Bunları hava savunma katmanına eklersek 3 katmanlı gayet caydırıcı bir sistem olur (S-400 ler bağımsız olucak şekilde).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 17:58 
Süvariler

Eurosam'le yapilan cerceve anlasmaya gore tam olcekli HSS gelistirme 24 aylik isterlerin tanimlanmasi fazi sonrasi baslayacak.
@DefAeroNews/ Turan Oguz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 18:06 
Süvariler

Alıntı:
Bizde muadili yokmudur bu sistemlerin ?

Korkut + Atılgan + Hisar iş yapar kanımca.

Bunları hava savunma katmanına eklersek 3 katmanlı gayet caydırıcı bir sistem olur (S-400 ler bağımsız olucak şekilde).
Hocam iş yapmasına yaparda hatda S400 kendisi bölgeyi no go yapar, ama içimizdeki sabotajcı simonlara çare varmı?
Herif Gözünü kırpmadan Rus elçiyi vurdu... Hangi dinse bu artık?
Umarım bunlar da düşünülüyordur.
Fakat bakan bey değişmiş belki projede değişir.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 19:08 
Süvariler

s-400 radarı ile buk+tor ya da panstirin radarları kendi arasında bağlantısız mı çalışıyor acaba?Yani birbirleriyle nasıl entegreler yoksa tamamen bağımsızlar mı?Eğer tüm sistemler tek bir üst sistemce kontrol edilmiyecekse atılgan da hisar da işimize yarar ama eğer ruslar bunları birbirine entegre ederek kullanabiliyorsa biz de alıp acil ihtiyacımızı karşılarız..Çünkü hisarın üretilip yeterli sayıda envantere girmesi bayağı uzun sürecek...Nasıl s-400 stop-gap çözümse panstir++tor da bu mantıkla alınmalı diye düşünüyorum..Tabi hesap şiştikçe şişecek ayı da bizi öpecek o başka ama bu sistemleri bile inceleyip birşeyler öğrenebiliriz kanımca hisarda ki geçici aksaklıkları kafaya takmayız..)))Çünkü şu an emekleme devrindeyiz gün gelir kendi uzun menzilli hava savunma sistemimizi yapacağız şüphem yok ama devletimizin bekaası için kesenin ağzını açmalıyız ...Şu yüzde 2.5-3 lük bütçe payıyla neler yapabiliriz ki en az %5 lazım bize..Çünkü 10 larca proje geliştirme-uygulama safhasında,,bu işler için para lazım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 20:37 
Üye

S400 sanırım balistik füze engellemeden çok sabit kanatlı hava araçları ve seyir füzesi tarzı mühimmatlara karşı çok etkili ve diğer sistemlere göre baya önde bir sistem. Thaad sanırım görev tanımı olarak uçak, seyir füzesinden çok uzun menzilli balistik füzelere karşı savunma tarafı 1 ci sırada görev edinmiş bir sistem.

Biz s400 ile, evet uçaklara, seyir füzelerine karşı çok caydırıcı bir hava savunma sistemine sahip olmuş olacağız. En azından hava ve füze taarruzuna karşı güvenliğimiz yüksek olacak.

Ancak balistik füzelere karşı 2 ci planda nispeten savunma yapacak durumda olacağız. Sanırsam balistik füzeler için Thaad sm3 tarzı sistemlere yönelmek gerekmektedir. Eurosam ile yapılan anlaşmada balistik füzelere karşı ağırlıklı olan bir sistem geliştirmeye gideceğiz.

Not: S400 leri korumak için 2 sistemi kısa sürede yollayacaklarını varsayarsak, atılgan, korkut gibi sistemlerin henüz seri üretimi onları korumaya yetişmez kanısındayım. Daha kendimizi koruyacak yeteri kadar korkut üretememişken, s400 lere koruma sağlamak zor olacaktır. Aynı şey hisar füzeleri içinde geçerli. Operasyonel seri üretime geçip, yeteri miktarda envantere alınana kadar s400 gibi pahalı sistemlerin seyir füzesi gibi saldırılara karşı açıkta kalacaktır. Yapılacak sözleşmenin ayrıntıları tam belli olmadı ancak ödenmesi düşünülen rakkama buk, tor, pantsir gibi sistemlerin dahil olup olmadığı hakkında, konuya hakim üstadlar fikir yürütebilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 10:45 
Süvariler

Ne olursa olsun ABD'nin bize yaptığı gibi bir müttefiklik olmaz. Tabiki herşeyde ABD'yi suçlamak, karalamak ne kadar mantıksızsa; ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki kirli elini, artık müttefiğim diyerek açıktan göstermeside o kadar mantıksızdır.

Ticaret konusunda haklısınız, ABD herşeyi Türkiye'ye satmak istemeyebilir, satmazda. Doğrudur; ABD gözünde tabiki bir İngiltere yada İsrail değiliz. Fakat müttefik diyerek bizim baş düşmanımız Terör Örgütü PYD'ye yardım etmesi, kamuoyu vasıtasıyla Türkiye'yi Dünya'da zor duruma sokup krize sürüklemesi kabul edilebilir birşey değildir.

Bu yaptıklarının mutlak karşılığı ve cevabı verilmelidir. Nasıl verilmesi gerektiğini ise devlet büyüklerimiz bilir. (Bilmelidir.)
Aynen mutabıkım sizinle bugün yaşadığımız süreçte kabul edilebilir hiçbir yönü yok. Bırakın müttefikliği ortak yönümüz çıkarlarımız dahi kalmadı hatta çatışmakta. Ancak dem vurduğum konu geçmişte yapmaya çalıştığımız tedarik anlayışımız. Bunu Atak 1 ihalesindede gördük. M-60 ların devam etmesi gerekirken durdurulması, Termin 2 ve 3 lerin durması gibi, ve daha ATR72 lere hiç girmiyorum. Füze savunma sistemlerine bugün sahip değiliz, bununda sebebi acil ihtiyaç, ar-ge projelerinin, ve teknoloji transferindeki anlayışımızdan kaynaklandı bazı konuları birbirinden ayırmadık.

He kabul savunmada gerçekten 20 yıl geriye dönüp baktığımda çok yol aldık. Bugünleri hayal bile edemezdim. Ancak bazı eksiklikleri anlamakta mümkün değil.

S-400 bence iyi bir tercih (bugünün şartlarında), ancak Rusya ile düzgün bir şekilde çalışmamız, ve tanımlamamız, ve oturtmamız, adlandırmamız gereken bir çok konu var. Velevki bir Avrasya niyetimiz, bir Şangay ile ilgili çalışmamız varsa bu çok kolay olmayacak. Diplomaside, dış ilişkilerde çok sağlam ve üretken olmamız gerekiyor. Ve yine sağlam bir bağımsız sanayiye sahip olmamız gerekiyor. Bugün Rusya Suriye ve Ukrayna, Balkan bölgesi gibi meselerden dolayı Türkiye ye canım cicim davranıyor, ancak sorumsuz dış politikamız devam ederse, ve Rusya mevcut sorunlarını çözerse canım cicim ayları çabuk geçer. Bu da şu demek olur ABD belasından gider Rus belasına çatarız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 14:31 
Akıncılar

@Karli

Şangay ile ilgili bir çalışmamız olmaz, hatta olamaz. Şu olur bir NATO ülkesi olarak Şangay ilede çalışılabilir (kısıtlı olarak) Rusya bu gün Suriye'de PYD'yi koruyan diğer ülke. Bunun Yanı sıra dağlık karabağ çözümü noktasında Ermenistan ile ortak ordu kurmak girişiminde.

S-400 Türkiye için bir ara çözüm, bir cansuyu gibi düşünün. Tabi bir miktar sanayi casusuluğu yapacağız. Fransa-İtalya ortaklığı ilede ne çıkarırız onu hiç bilemiyorum, ama çok heycanlı olduğumu söylemem gerek.

Hava savunma konumuza geri dönersek Turan OĞUZ veya başka biri cevap verirse, 24 aylık isterler süreci neyi ifade ediyor. Aster-30 Block1NT Ar-Ge gurubunda olacak mıyız? 2 Batarya seviyesinde bir tedarik söz konusu mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 17:36 
Süvariler

Tabi bir miktar sanayi casusuluğu yapacağız.
Bu yorumu S-400 için yaptınız sanırım ama ayı buna izin verecek midir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 17:39 
Süvariler

Bu yorumu S-400 için yaptınız sanırım ama ayı buna izin verecek midir?
Türkiye de üretime izin verdiyse, çok şeylere izin vermiş demektir.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5056 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 185 86 87 88 89102 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: focus, Kafkasya, mel2, StrikeEagle ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: