TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 22:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yerli motorlar
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 01:52 
Süvariler

TEI tarafından insansız hava araçları için geliştirilen 170 beygir gücündeki ilk milli İHA motoru PD170 testlerde...Türkiye'ye hayırlı olsun https://t.co/xJUnLHzXg1

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Yerli motorlar
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 02:02 
Süvariler

Maşallah diyelim, savunma sanayiimizden peşpeşe haberler geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 02:34 
Üye

Boyutu ağırlığı vs. göze alındığında hangi İHA'larımız için kullanıma uygun olabilir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 02:39 
Üye

Alıntı:
Boyutu ağırlığı vs. göze alındığında hangi İHA'larımız için kullanıma uygun olabilir?
@efeturk21 Anka için. İleride 210-220 beygir gücüne ulaşabilir geliştirmelerle.

http://www.millisavunma.com/tei-pd170-i ... ha-motoru/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 06:06 
Akıncılar

Test bench uzerinde calismasi henu bitti anlamina gelmiyor. Test ucagi uzerine takilip havada yuzlerce saat ucurulacak. Kisaca daha isi cok ve 2019'da teslim edilecek deniyor. Havacilik sertifikasi almasi lazim eger sivil piyasaya verilmek isteniyorsa.

Bu projelerin hep gec kalmasi bizim savunma sanayindeki ana sorunumuz. ANKA-S bu sene teslim edilecek ama bu motor yetismeyecek, ancak bir kac yil sonra uzerindeki TEI modifiyeli Thielert Centurion motoru bakim icin indirildiginde PD-170 takarlar belki. Diger mesela ANKA-S siparisi sadece 10 adet. Devami gelmez ise PD-170 ne olacak? Yabanci ulkelere satisini yapabilecek miyiz? Ornegin, bizdeki Heron-1 artik uretilmiyor, adamlar 200hp dizel motorlu Super Heron'a gectiler. Keza MQ-1B predator'de artilk sadece export versiyonu ve Gray Eagle isimli MQ-1C US Army versiyonu, yine 200hp fiat dizel kullaniyor. PD-170 Baykar TB2 ve Karayel'icin zaten cok buyuk ve agir. TEI'nin 80-100hp motor projesi var mi TB-2 icin? 40-50 tane TB2 siparisi verdi cesitli kurumlar ama hic birinde TEI'nin motorlari kullanilmayacak. TEI ben 100hp motor yaptim diye ortaya ciktiginda ise is isten gecmis olacak. Demek ki biz projelere baslarken plansiz programsiz isler yapiyoruz ve gec kaliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 09:58 
Akıncılar

Bu motor rüştünü ispatlasin Türkiye de çok platform a takılır. 10 adet Anka S ile kalmaz sipariş devamı gelir.
Geç kalındığı şüphe yok. Kervanı yolda duzmeye calisiyoruz ona bile yetisemiyoruz.
En azından elle tutulur bir motoru muz olacak biraz züğürt tesellisi ama olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 10:47 
Akıncılar

@Robust

Ayrıca Anka'ların mvcut bölgesel tehditler ele alındığında. 10 veya 20 adeetle sınırlı kalacağını mı düşünüyorsunuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 15:03 
Akıncılar

Arkadaslar, TEI'nin PD-170 motoru taktik sinif icin agir, geriye ANKA gibi orta siklet diyebilecegimi IHA projesi kaliyor. Bende kendi kendine soruyorum 10 tane ANKA-S siparisi verilmis, PD-170 motoru yetismiyor, eski Centurion 2.0 motor kullanilacak. PD-170 hazir oldugunda bu ilk parti 10 S modelinin motorlari degisecegi garanti mi o bile belli degil. ANKA-S ilave siparis verilirmesini bekleyecekler. Karacilar taktik sinif ile devam edecek gibi gorunuyor, geriye hava ve belki deniz kuvvetlerinin verecegi ilave ANKA-S siparisleri kaliyor.

Bende sizin gibi harcanan emeklerin bosa gitmemesi geektigni dusunuyorum ama olmuyor, yapamiyoruz bir sekilde. Planlama ihtiyacin hep bir adim gerisinden geliyor. Tersi olmasi lazim. Suriye olayindaki gibi, beklediler beklediler sanki mudahae edilmeyecek gibi, sanki tanklarimiz okunmus uflenmis, bizimkilere ATGM isabet etmeyecekmis gibi simdi tank modernizasyonuna kalkisiyorlar. Bir isimizde dogru gitsin, diyecegim ama olmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 17:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaslar, TEI'nin PD-170 motoru taktik sinif icin agir, geriye ANKA gibi orta siklet diyebilecegimi IHA projesi kaliyor. Bende kendi kendine soruyorum 10 tane ANKA-S siparisi verilmis, PD-170 motoru yetismiyor, eski Centurion 2.0 motor kullanilacak. PD-170 hazir oldugunda bu ilk parti 10 S modelinin motorlari degisecegi garanti mi o bile belli degil. ANKA-S ilave siparis verilirmesini bekleyecekler. Karacilar taktik sinif ile devam edecek gibi gorunuyor, geriye hava ve belki deniz kuvvetlerinin verecegi ilave ANKA-S siparisleri kaliyor.

Bende sizin gibi harcanan emeklerin bosa gitmemesi geektigni dusunuyorum ama olmuyor, yapamiyoruz bir sekilde. Planlama ihtiyacin hep bir adim gerisinden geliyor. Tersi olmasi lazim. Suriye olayindaki gibi, beklediler beklediler sanki mudahae edilmeyecek gibi, sanki tanklarimiz okunmus uflenmis, bizimkilere ATGM isabet etmeyecekmis gibi simdi tank modernizasyonuna kalkisiyorlar. Bir isimizde dogru gitsin, diyecegim ama olmuyor.
Üstadım hep geç hareket ediyoruz haklısınız ancak, Anka bir kaç aya silahlandığı zaman yeteri kadar sipariş alır diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 00:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Üstadım hep geç hareket ediyoruz haklısınız ancak, Anka bir kaç aya silahlandığı zaman yeteri kadar sipariş alır diye düşünüyorum.
Bir kaç ay? !!!

İnşallah!

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: assslan, elbiskuha, Frost, ilker0101, KILIÇ, proxit, trakya_forever ve 78 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: